جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۴ دی ۱۳۹۶
  • ۱۹:۳۰
  • 34,375
طرز تهیه خمیر ترش خانگی

استارتر خمیر ترش خانگی برای تهیه نانهای عالی و با کیفیت و روش نگهداری آن

حتما در میان نانهای حجیم که تاکنون دیده‌اید، متوجه شده‌اید که بعضی از آنها دارای حفره‌های بزرگ و زیاد هستند و احتمالا با خود پرسیده‌اید، علت بزرگ بودن این حفره‌های بزرگ چیست؟ بله برای درست کردن این نانها از استارتر خمیر ترش استفاده می‌شود. شما قبلا از مخمر معمولی نان برای درست کردن نان صبحانه مافین انگلیسی و نان دارچینی سینابون استفاده کرده‌اید اما خمیر ترش چطور؟ احتمالا می‌پرسید که استارتر خمیر ترش چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟ خمیر ترش در بین اغلب مردم به عنوان خمیر مایه، خمیر بچه یا بچه خمیر شناخته می‌شود. این ماده جایگزین همان مخمر معمولی نان است که در اغلب نانها استفاده می‌شود. در گذشته اغلب نانواها از خمیر ترش برای درست کردن نان استفاده می‌کردند احتمالا یکی از دلایلی که شما از نانهای سالهای گذشته خاطرات بهتری دارید، همین ماده است. (طرز تهیه نان خمیرترش را به صورت تصویری و مرحله به مرحله ببینید)

سوال بعدی این است که از کجا این خمیرترش را پیدا کنم، خب برای جواب این سوال باید بگویم که خمیر ترش باید در شرایط خوبی نگهداری شود تا بتواند به خوبی عمل کند، بنابراین شما نمی‌توانید آن را از هر جایی پیدا کنید و همچنین به دلیل اینکه امروزه اغلب نانواها از پودر مخمر استفاده می‌کنند، پیدا کردن آن مقداری سخت است. با این اوصاف بهتر است که خودتان دست بکار شوید و آن را در خانه تهیه کنید.

درست کردن خمیر ترش اصلا سخت نیست و اصلا هم نیازی به مواد گران ندارید، فقط مقداری آب، آرد و صبر و شکیبایی می‌خواهد، طبیعت اطراف هم به شما کمک خواهد کرد تا همه چیز دست به دست هم بدهد و استارتر دوست داشتنی شما درست شود. ما در اینجا طی چند مرحله و همراه با تصویر همه چیز را به شما یاد خواهیم داد.نان خمیر ترش

مخمر وحشی چیست؟

قبل از اینکه شروع به درست کردن خمیر استارتر کنید، اجازه بدهید در مورد مخمر وحشی که کلید اصلی تهیه خمیر ترش است با شما صحبت کنیم.

ما قبل از اینکه یک خمیر ترش یا مخمر فوری داشته باشیم، مخمر وحشی را داریم. در واقع مخمر ما هنوز وحشی است. مخمر در همه جا، در هوا، در یک کیسه آرد، روی سطح ترشی و حتی در کف دست شما وجود دارد. مخمر تجاری اهلی شده جایگزین مخمر وحشی برای اکثر محصولات نانوایی شده است چون برای شرکت‌ها تولید انبوه آن آسان‌تر است و برای نانوایی‌ها هم ذخیره سازی و استفاده آن آسانتر است و در نهایت خمیر شیرینی و یا نان در زمان کوتاهتری ور می‌آید. در مقابل مخمر وحشی می‌تواند غیر قابل کنترل باشد. این ماده نیازمنده یک واسط است، یک استارتر خمیر ترش به این منظور می‌تواند برای نانواها مفید باشد. این واسط باید به طور مداوم حفظ و نظارت شود. مخمر وحشی همچنین دمای سردتر و محیط‌های اسیدی‌تر را دوست دارد و به آهستگی عمل می‌کند تا نان ور بیاید.

پس چرا این همه به خودمان زحمت بدهیم و آن را درست کنیم؟ چون مخمر وحشی چیز جالبی است! طعم و بافتی که ما از نان و سایر محصولات نانوایی که با مخمر وحشی پخته می‌شوند، درست می‌کنیم هیچ مشکلی با نانهای ساخته شده با مخمر تجاری ندارند فقط طعم آنها پیچیده‌تر و جالب است با بافتی محکم که جویدن آن لذت بخش است.

استارتر خمیر ترش چیست؟استارتر خمیر ترش خانگی

یک استارتر خمیر ترش در واقع کشت دادن مخمر وحشی به شکلی است که بتوانیم از آن برای پخت نان استفاده کنیم. از آنجایی که مخمر وحشی در همه آردها وجود دارد، راحت‌ترین راه باری ساختن یک استارتر ترکیب آرد و آب و قرار دادن آن برای چند روز است. شما هیچ ماده تشکیل دهنده فانتزی برای نگه داشتن مخمر وحشی یا بیرون رفتن آن ندارید، چون خودش در آرد وجود دارد. همچنین مخمر خودش را با هر محیطی که در آن قرار می‌گیرد، سازگاری پیدا می‌کند. بنابراین حتی اگر یکی از اقوام شما در شمال کشور مقداری خمیر ترش به شما بدهد، و شما در جنوب از آن استفاده کنید، همان خمیر ترش شمال نخواهد بود چون خودش را با محیط شما تطبیق می‌دهد.

پس از یک یا دو روز، حباب‌ها شروع به تشکیل شدن می‌کنند که نشان می‌دهد که مخمر وحشی شروع به فعالیت و چند برابر شدن کرده است. برای اینکه خمیر ترش خود را راضی نگه داریم آن را با آرد تازه و آب در روزهای بعد تغذیه می‌کنیم تا زمانی که حسابی حبابدار و پر کف شود. وقتی که به مرحله‌ای می‌رسد که پر از کف و باد کرده است، آماده استفاده کردن است.

استفاده از آرد کامل برای ساختن یک استارتر

این دستورالعمل از یک آرد همه کاره و معمولی استفاده می‌کند اما شما قطعا می‌توانید که خمیر ترش را با استفاده از آرد کامل، آرد چاودار یا هر نوع آرد دیگری درست کنید. مخمر وحشی همه جا هست.

اگر اولین بار است که خمیر ترش درست می‌کنید، توصیه می‌کنیم با آرد همه کاره شروع کنید به دلیل اینکه نتیجه کار قابل پیش بینی‌تر است. اگر احساس می‌کنید که آمادگی تجربه‌ای جدید را دارید، فقط استارتر را با آرد کاملی که می‌خواهید برای پخت نان استفاده کنید، تغذیه کنید. من همیشه در آشپزخانه‌ام استارتر خمیرترش با آرد همه کاره دارم و اگر بخواهیم که یک استارتر با آرد چاودار یا آرد کامل درست کنم، من ۱/۴ پیمانه از استارتر آرد همه کاره را به عنوان پایه‌ای برای یک استارتر جدید با آرد کامل استفاده می‌کنم.

چگونه از استارتر خمیر ترش در دستورالعملهای نان استفاده می‌شود؟

این استارتر از از سهم  مساوی آرد و آب استفاده می‌کند، نسبت ۱:۱ که من متوجه شدم که متنوع ترین حالت برای پخت نان است. برای استفاده از این استارتر در هر دستورالعملی، نگاهی به نسبت به آرد و آب دستوری که برای استارتر آنها استفاده کرده‌اید، بیندازید. دفعه بعدی که استارتر را تغذیه می‌کنید، فقط با همان نسبت آرد و آب گفته شده در دستور ان را تغذیه کنید. اگر می‌خواهید که نزدیکتر به دستورالعمل خمیر ترش باشید، فقط ۱/۴ پیمانه از استارتر را بردارید و با مواد گفته شده در دستور العمل استارتر، تغذیه کنید.

وقتی که دستورالعمل‌تان را انجام داید، برگردید تا استارترتان را با مقادیر مساوی از آرد و آب تغذیه کنید.

طرز تهیه استارتر خمیر ترش به صورت مرحله به مرحله

از یک کاسه دو لیتری شیشه‌ای یا پلاستیکی برای استارتر استفاده کنید. تا حد امکان سعی کنید از ترازو برای وزن کردن استفاده کنید.خمیر ترش

۱۱۳ گرم (۱/۲ پیمانه + ۲ قاشق غذاخوری) آرد همه کاره را وزن کنید.استارتر خمیر ترش

۱۱۳ گرم آب (۱/۲ پیمانه) را وزن کنید.استارتر خمیر ترش خانگی

خوب بهم بزنید تا زمانی که به حالت یک خمیر لطیف ترکیب شود. خمیر غلیظ و چسبناک نظر می‌رسد.خمیر ترش خانگی

پس از هم زدن کامل خمیر، خمیرهای کناره کاسه را به پایین برانید و ظرف را با پلاستیک یا در بپوشانید. ظرف را در جایی با درجه حرارت ۲۱ تا ۲۳ بگذارید مثل بالای یخچال و آن را به مدت ۲۴ ساعت کنار بگذارید.خمیر مایه خانگی

روز دوم: روز بعد، ممکن است کمی حباب در بعضی از نقاط آن ببینید، اما اگر نبود، نگران نباشید. آرد و آب را برای امروز اندازه بگیرید، و آنها را در ظرف مخلوط کنید. خوب بهم بزنید تا زمانی که به شکل یک خمیر لطیف در بیاید. روی آن را بپوشانید و اجازه دهید تا ۲۴ ساعت بماند.مایه خمیر خانگی

روز سوم: حالا سطح استارتر شما باید حبابهای ریز داشته باشد و استارتر هم به صورت قابل مشاهده بزرگتر باشد. اگر استارتر را بهم بزنید، هنوز هم شکل خمیر به نظر می‌رسد اما حباب‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین باید کمی ترش و تخمیر شده باشد. استارتر را با آرد و آب امروز تغذیه کنید، روی آن را بپوشانید و به مدت ۲۴ ساعت در جایی گرم بگذارید.طرز تهیه مایه خمیر

روز چهارم: حالا استارتر خمیر باید خیلی حبابی با حبابهای بزرگ و کوچک باشد و حجم آن هم دو برابر شده باشد. اگر آن را بهم بزنید می‌بینید شل‌تر از دیروز است و با حبابها به حالت کندو در آمده است. همچنین باید بوی آن کاملا ترش و تند باشد.خمیر ترش

روز پنجم (یا ششم): وقتی که استارتر شما ظاهری کاملا حبابدار و حتی پر از کف داشته باشد، آماده استفاده است. اگر آن را بهم بزنید، شل‌تر از دیروز به نظر می‌آید و کاملا با حبابها پر می‌شود. همچنین باید بوی آن کاملا ترش و تند باشد. شما می‌توانید آن را کمی مزه کنید. طعم آن باید حتی ترش‌تر و سرکه‌ای باشد.خمیر ترش

طرز تهیه استارتر خمیر ترش خانگی

مواد لازم

آرد هم کاره (یا مخلوطی از آرد همه کار و آرد کامل) بهتر است از آرد پر گلوتن استفاده کنید.

آب، ترجیحا آب تصفیه شده

وسایل

کاسه شیشه‌ای یا پلاستیکی ۲ لیتری

پیمانه اندازه گیری

قاشق مخلوط کن (چوبی باشد بهتر است)

پلاستیک سلفون یا حوله آشپزخانه

طرز تهیه

ساختن استارتر خمیر ترش ۵ روز وقت می‌گیرد. هر روز استارتر را با مقادیر مساوی از آرد و آب تازه با همان اندازه که در روز اول استفاده کردید، تغذیه کنید. همچنان که مخمر وحشی قوی‌تر می‌شود و تعداد آن افزایش می‌یابد، استارتر پفی‌تر شده و بوی ترش‌تری دارد. به طور میانگین ۵ روز زمان در نظر بگیرید اما بسته به شرایط آشپزخانه شما ممکن است زمان طولانی‌تری بگیرد. به محض اینکه حبابها و نشانه‌هایی از فعالیت مخمر دیدید، تغذیه مخمر را به طور منظم ادامه دهید.

فرایند ساخت استارتر خمیر ترش

روز ۱: ساختن استارتر اولیه

۳/۴ پیمانه + ۲ قاشق آرد همه کاره

۱/۲ پیمانه آب

آرد و آب را وزن کرده و در کاسه مخلوط کنید. خوب بهم بزنید تا زمانی که به صورت یک خمیر لطیف ترکیب شود. خمیر چسبناک و غلیظ به نظر می‌رسد. خمیرهای لبه کاسه را به پایین برانید و کاسه را با پلاستیک سلفون یا حوله تمیز آشپزخانه همراه با کش پلاستیکی بپوشانید.

ظرف را جایی قرار دهید که دمای اتاق بین ۲۱ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد باشد (مثل بالای یخچال) و برای ۲۴ ساعت کنار بگذارید.

روز ۲: تغذیه استارتر

۳/۴ پیمانه + ۲ قاشق غذاخوری آرد مرغوب

۱/۲ پیمانه آب

استارتر را بردارید و به آن نگاه کنید. ممکن است چند حباب کوچک در چند نقطه از آن ببینید. این خیلی خوب است. حبابها به این معنی است که مخمر وحشی شروع به رشد و توسعه خودش در خانه در استارتر شما کرده است. آنها قندهای آرد را می‌خورند و دی اکسید کربن و الکل را آزاد می‌کنند (از طریق حبابها). آنها همچنین اسیدیته مخلوط را افزایش می‌دهند که به دفع هر گونه باکتری کمک می‌کند. در این مرحله استارتر باید بوی تازه، کمی شیرین و مخمری بدهد.

اگر هیچ حبابی را نمی‌بینید، ناراحت نشوید بسته به شرایط آشپزخانه شما، میانگین دما و عوامل دیگر، استارتر شما ممکن است به کندی عمل کند.

آرد و آب امروز را وزن کنید و آنها را در کاسه مخلوط کنید. به خوبی بهم بزنید تا زمانی که خمیر لطیفی درست شود. خمیر غلیظ و چسبنده به نظر می‌رسد. خمیرهای کناره کاسه را به پایین کاسه برانید و روی کاسه را با پلاستیک یا حوله تمیز آشپزخانه همراه با یک نوار پلاستیکی بگیرید. کاسه را در جایی با دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه (مثل بالای یخچال) بگذارید و اجازه دهید برای ۲۴ ساعت بماند.

روز ۳: تغذیه استارتر

۳/۴ پیمانه + ۲ قاشق غذاخوری آرد همه کاره

۱/۲ پیمانه آب

استارتر را بررسی کنید. حالا سطح استارتر باید باید بوسیله حبابها نقطه نقطه به نظر برسد استارتر باید به میزان قابل توجهی دچار افزایش حجم شده باشد. اگر استارتر را بهم بزنید، هنوز هم احساس می‌کنید خمیر غلیظ است اما حبابها ظاهر می‌شوند.

باز هم اگر استارتر کاملا شبیه عکس به نظر نمی‌رسد، نگران نباشید. آن را چند روز دیگر بگذارید بماند. استارتر من واقعا جالب است.

امروز آب و آرد را وزن کنید و آنها را در ظرف مخلوط کنید. مخلوط را به شدت مخلوط کنید تا به یک خمیر نرم تبدیل شود. این خمیر چسبناک و غلیظ به نظر می‌رسد. خمیر لبه‌های کاسه را به پایین برانید و ظرف را با سلفون یا حوله آشپزخانه تمیز بپوشانید. ظرف را در جایی با دمای ثابت ۲۱ تا ۲۳ بگذارید و بگذارید برای ۲۴ ساعت بماند.

روز ۴: تغذیه استارتر

۳/۴ پیمانه + ۲ قاشق غذاخوری آرد همه کاره

۱/۲ پیمانه آب

استارتر را بررسی کنید. حالا، استارتر باید خیلی حبابدار به نظر برسد با حبابهای کوچک و بزرگ و حجم آن دو برابر شده باشد. اگر استارتر را بهم بزنید، شل‌تر از دیروز به نظر می‌رسد و با حبابها به صورت لانه زنبوری در می‌آید. همچنین باید بوی آن زیاد باشد، باید مزه ترش و سرکه‌ای داشته باشد.

وقتی که من شروع به استارتر کردم، تغییرات زیادی را از روز ۳ تا ۴ متوجه نشدم، اما می‌توانم بگویم که همه چیز از دست رفته و ترشی عطر آن بیشتر می‌شود.

امروز آرد و آب را وزن کنید و آنها را در کاسه ترکیب کنید. به خوبی بهم بزنید تا زمانی که به شکل یک خمیر لطیف ترکیب شود. این خمیر چسبناک و غلیظ به نظر می‌رسد. روی آن را حوله آشپزخانه یا پلاستیک سلفون بپوشانید و آن را در مکانی از اتاق با دمای ثابت ۲۱ تا ۲۳ درجه سانتی گراد بگذارید و ۲۴ ساعت صبر کنید.

روز ۵: استارتر آماده مصرف است

استارتر را بررسی کنید. باید نسبت به روز قبل دو برابر شده باشد. در حال حاضر، استارتر نیز باید پر از حباب و پف باشد. اگر شما استارتر را بهم بزنید، احساس خواهید کرد نسبت به دیروز حالت تار عنکبوتی با حبابها داشته باشد. بوی آن نیز باید خیلی زیاد باشد. مزه آن باید خیلی ترش و سرکه‌ای باشد.

اگر بو، مزه و ظاهر آن خوب به نظر می‌رسد، یعنی استارتر شما رسیده و عمل آمده است و آماده استفاده است. اگر استارتر شما هنوز به آن مرحله نرسیده و با تاخیر عمل می‌کند، با دستورالعمل روز ۵ و بعد از آن ادامه دهید.

روز ۵ و بعد از آن: نگه داشتن استارتر

۳/۴ پیمانه آب + ۲ قاشق غذاخوری آرد

۱/۲ پیمانه آب

وقتی استارتر شما رسیده است (یا حتی اگر کاملا نرسیده باشد) دیگر لازم نیست استارتر را بیشتر انباشه کنید. برای نگه داشتن، نیمی از آن را دور بریزید یا استفاده کنید و سپس آن را با آرد و آب جدید تغذیه کنید: آرد و آب را وزن کنید و آنها را در کاسه همراه با استارتر ترکیب کنید. مخلوط را به شدت بهم بزنید تا به یک خمیر لطیف تبدیل شود.

اگر در چند روز آینده از استارتر استفاده می‌کنید، آن را روی کانتر آشپزخانه بگذارید و کنار گذاشتن نیمی از آن و تغذیه باقیمانده را روزانه ادامه دهید. اگر قرار است زمان دیرتری از آن استفاده کنید، قبل از استفاده از استارتر، روی آن را بپوشانید و آن را در یخچال قرار دهید. به خاطر داشته باشید که آن را بیرون بگذارید و آن را ظرف یک هفته تغذیه کنید، من همچنین معمولا استارتر را به مدت یک شب می‌گذارم بیرون بماند تا زمانی به مخمر بدهم که قبل از برگشتن به یخچال، نیرویی تازه پیدا کند.

چگونه مقدار استارتر را کاهش دهیم

شاید شما به آن همه استارتر نیاز نداشته باشید خوب نیمی از استارتر را طبق معمول بگذارید اما آن را با نیمی از آرد و آب تغذیه کنید. تا جایی که مقدار استارتر به اندازه‌ای که برای کارهای نانوایی شما اندازه باشد، این کار را ادامه دهید.

چگونه خمیر ترش را به مدت طولانی نگه داریم

اگر فعلا قصد نان پختن ندارید اما می‌خواهید استارتر خود را نگه دارید، می‌توانید دو کار انجام بدهید:

ساختن یک استارتر غلیظ: ابتدا با دو برابر مقدار آرد یک استارتر شبه خمیر غلیظ‌تر درست کنید. این خمیر غلیظ مخمر را در دوره‌های طولانی غیر فعال در یخچال، مخمر را بهتر حفظ می‌کند.

خشک کردن استارتر: استارتر را روی یک صفحه سیلیکونی یا سینی فر بگذارید و اجازه دهید تا خشک شود. وقتی که به طور کامل خشک می‌شود، آن را به صورت تکه تکه خرد کنید و در یک ظرف کاملا در بسته، نگهداری کنید. این خمیر ترش خشک را می‌توان برای ماه‌ها نگه داشت. برای شروع مجدد، ۱/۴ پیمانه خمیر خرد شده را در ۱۱۳ گرم آب و ۱۱۳ گرم آرد مخلوط کنید. به تغذیه خمیر استارتر ادامه دهید تا زمانی که دوباره فعال شود.

تفاوت در استارتر‌های خمیر ترش می‌تواند مزه نان را تغییر دهداستارتر خمیر ترش

چند چیز هست که بر روی کیفیت استارتر تاثیر دارد: زمان، دما و وجود انواع باکتری که می‌تواند بر طعم نهایی تاثیر گذار باشد.

زمان: یک نان خمیر ترش پخته شده در همان روز طعم ملایمتری نسبت به نانی دارد که زمان تخمیر طولانی‌تری دارد. بعضی از نانواها حتی توصیه می‌کنند که از استارتر کمتر در خمیر استفاده کنید تا زمان ور آمدن خمیر طولانی‌تر شود.

دما: تفاوت دمای ور آمدن موثر بر فعالیت مخمرها و انواع باکتری‌ها منجر به تفاوت در طعمها می‌شود. فرانسیسکو میگویا سرآشپز دماهای گفت که پف کردن در دماهای سرد (که خمیر یک شب تا صبح در یخچال گذاشته می‌شود) عموما منجر به طعم اسیدی تندتر می‌شود در حالی اگر اجازه بدهید که خمیر در خارج از یخچال ور بیاید طعم اسیدی دلپذیر خواهد داشت. بسیاری از نانواها ترکیب دو دما را استفاده می‌کنند؛ دماهای ور آمدن را آزمایش می‌کنند تا زمانی که بهترین طعم دلخواه را پیدا کنند.

مکان: همیشه فکر می‌کردند که محل درست کردن خمیر استارتر بر طعم آن اثر گذار است. تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است اینطور نباشد؛ آرد و شرایط استفاده شده چیزهایی هستند که مهم است.

آرد: انواع متفاوت آرد را می‌توان برای ساختن استارتر استفاده کرد: سفید، گندم کامل، چاودار و غیره. نوع آرد بسته به نوعی دارد که شما می‌خواهید درست کنید. به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید یک نان چاودار ۱۰۰ درصد درست کنید نیازمند یک استارتر چاودار هستید. خمیر ترش استارتر با آرد سفید رایج‌ترین نوع آن است.

مقایسه خمیر ترش مرطوب و خشک: می‌توان از ترکیبات مختلف در استارتر استفاده کرد. یک استارتر مایع که حالت خمیری دارد، فعالتر است در حالی که یک استارتر خشک برای نگهداری طولانی مدت در یخچال مناسبتر است. بعضی از نانواها می‌گویند که یک استارتر مرطوب دارای طعم ملایم است اما تیم میوگا پی برد که یک استارتر مرطوب، نانی اسیدی‌تر با طعم خیلی ترش درست می‌کند. یک استارتر مرطوب را راحت تر می‌توان با خمیر مخلوط کرد. من متوجه شدم که کار کردن با استارتر خشک وقتی که مقیاس برای اندازه گیری نباشد، راحت تر است اما اگر استارتر خمیری را اندازه گیری نکنید بر کیفیت خمیر شما اثرگذار است.

خمیر ترش تر، خشک، تغذیه زمان بندی شده، دماهای متفاوت ور آمدن! آیا ارزش این همه زحمت و تلاش را دارد؟

نگهداری خمیر ترش سخت تر از این است که بخواهید یک پاکت مخمر تجاری را باز کنید اما طعمی که خمیر ترش در نان ایجاد می‌کند ورای تصورات شماست.

چیز جالبی در مورد استفاده از استارتر خمیر ترش خانگی برای ورآمدن خمیر نان وجود دارد. شما از قدرت طبیعت بدون هیچ کمکی از صنعت، استفاده می‌کنید. و خمیر ترش خانگی خود را فقط از آرد و آب درست می‌کنید و این به شما حس خوبی می‌دهد و پی به قدرت میکروبها و خالق آنها می‌برید. خب اگر شما هم مثل ما از ساختن چیزهای جالب و دست ساز و استفاده از علم زیست شناسی لذت می‌برید، پس دست به کار شوید.

فریز کردن خمیر ترش به شیوه‌ای جالبنگهداری خمیر ترش

دلایل زیادی برای فریز کردن استارتر خمیر ترش وجود دارد. با استفاده از یک مخمر یک استارتر تقریبا فوری بدست می‌آید که حتی با احتساب زمان باز شدن یخ و زمان تغذیه باز هم نسبت به درست کردن یک مخمر از اول، در زمان صرفه جویی زیادی می‌شود.

داشتن یک مخمر آماده شما را راحت می‌کند. می‌توانید آن را به صورت تکه‌های یخ زده در آوردید فقط به اندازه‌ای از آن که نیاز دارید، یخ زدایی می‌کنید و این شما را از تغذیه زمان بندی شده استارتر، راحت می‌کند. به هنگام رفتن به تعطیلات نیازی نیست که نگران باشید که شاید استارتر پیدا نکنید.

آزمایشات ما نشان داد که یک استارتر یخ زده حداکثر تا دو هفته بعد از یخ زدایی خوب به خوبی عمل می‌کند. در نهایت کریستالیهای یخ در مخمر یخ زده به حدی بزرگ می‌شوند که به مخمرها و باکتری‌ها صدمه می‌زنند که استفاده از آنها را بلا استفاده می‌‌‌کند. اگر استارتر شما بیش از ۲ هفته منجمد گذاشته شده می‌توانید آن را در ترکیب با مخمر تجاری استفاده کنید و آن را دور نریزید. استارتر با فعالیت کمتر هنوز هم نانی با طعم پیچیده تولید می‌کند و مخمر باعث ور آمدن خمیر می‌شود.

کار کردن با استارتر یخ زده ساده است اگر چه فریز کردن استارتر تنها ریختن آن در شیشه و گذاشتن در فریزر نیست. در اینجا چند ترفند ساده برای فریز کردن خمیر ترش وجود دارد.

  1. فریز کردن مخمر بلافاصله پس از درست کردنخمیر ترش فریز شده

فریز کردن یک خمیر ترش آماده، مخمر شما را دچار مشکل نخواهد کرد چون هنوز هم مقداری غذا برای مخمرتان در خمیر ترش وجود دارد و حتی در فریزر هم می‌تواند به تغذیه خودش ادامه دهد.

  1. تقیسم مخمر به اندازه وزنی که معمولا از آن استفاده می‌کنیدخمیر ترش

استارتر سفت را می‌توانید مستقیما در کیسه زیپ لاک بریزید. بهتر است ۱۰ گرم اضافه‌تر از مقداری که می‌خواهید استفاده کنید در کیسه بریزید چون در نهایت مقداری از آنها به طرز سرسختانه‌ای در کیسه باقی می‌مانند و از آن جدا نمی‌شوند. کیسه‌های مسطح را روی یک سینی پهن کنید تا آنها را فریز کنید.

برای استارتر مایع می‌توانید، خمیر را در یک قالب یخ مکعبی ریخته و از قاشق برای صاف کردن روی مکعبها استفاده کنید. من از یک قیف خامه برای ریختن خمیر ترش در قالب استفاده می‌کنم تا خمیر بهتر در قالب فرو برود و حبابهای هوا هم از بین برود. وقتی که این قالب یخ، منجمد شد، آنها را از داخل قالب خارج کنید و خمیر ترش مکعبی را در یک کیسه زیپ لاک بزرگ گذاشته، در فریزر قرار دهید.

  1. به اندازه‌ای که نیاز دارید گرم کنیدخمیر ترش قالبی

بخشی از استارتر فریز شده را تقریبا یک روز قبل از انجام کار از فریزر خارج کنید و اجازه دهید در دمای ۲۱ درجه اتاق، ذوب شود. وقتی که کیسه به خاطر خارج شدن حبابهای دی اکسید کربن از مخمر، باد می‌شود یعنی مخمر شما آماده کار است. اگر استارتر را به شکل قالب مکعبی فریز کردید، به تعدادی که نیاز دارید از مکعبها بردارید و آنها را در یک کاسه قرار دهید، سپس روی آنها را با پلاستیک بپوشانید.

بعد از ساختن خمیر، توصیه می‌شود که خمیر را به مدت ۲۴ ساعت تا ۳۶ در سرمای یخچال بگذارید تا ور آمدن تحت سرما صورت بگیرد. این کار به افزایش عطر و طعم آن نیز کمک می‌کند.

من فکر کنم که همه نکات را گفته ام اما اگر باز هم سوالی برای شما به وجود آمد، در بخش کامنتها سوالتان را بپرسید

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: thekitchn

دیدگاه ها 54
2000
23 Comment threads
31 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
حمیرا

سلام خیلی خوب بود متشکر برایتان ارزو ی توفیق دارم

هالث

درود بر شما
ما هم از توجه و ارادت شما تشکر میکنیم دوست عزیز

مصی

سلام.وقتتون بخیر.ممنون از مطالب خوبتون.پسرم مجبوره نان بدون گلوتن مصرف کنه.ایا با این دستور شما میتونم با ارد بدون گلوتن هم مخمر وحشی درست کنم تا بتونم نان های مختلفی براش درست کنم؟واقعا برام سخته که همیشه از یک نوع نان “شبیه لواش استفاده میکنه.لطفا راهنمایی کنید.سپاس از زحماتتون

هالث

با سلام و تشکر از شما خواننده محترم. میشه خمیرترش برای نان بدون گلوتن درست کرد اما نه با این روش بلکه به آرد مقداری آب کفیر یا ماست اضافه می کنند. برای آرد هم باید از آردهای پر نشاسته مثل کاساوا، تاپیوکا و اوروت بیشتر توی ترکیب استفاده کرد. ان شاالله اون رو هم آموزش خواهم داد.

هالث

با سلام و تشکر از شما خواننده محترم. میشه خمیرترش برای نان بدون گلوتن درست کرد اما نه با این روش بلکه به آرد مقداری آب کفیر یا ماست اضافه می کنند. برای آرد هم باید از آردهای پر نشاسته مثل کاساوا، تاپیوکا و اوروت بیشتر توی ترکیب استفاده کرد. ان شاالله اون رو هم آموزش خواهم داد.

خانم قاسمی

سلام پاینده باشید،ممنون از دستورتون.ببخشید متناسب با توضیحات شما به نظر میرسه که بنده خمیرترش تهیه کردم(نه استارتر خمیرترش)،ایا راهی برای نگهداری خمیرترش به مدت طولانی وجود داره؟(مثلا در فریزر؟)ممنونم.

هالث

بله ما توی مطلب هم نوشتیم که میشه اون رو توی فریزر نگهداری کنید. روش استفاده از قالب یخ سیلیکونی به نظرم خیلی خوب هست برای نگهداری از استارتر

حسین

با سلام مجدد.
ببخشید من روز دوم خمیرترش همانطور شده بود که در متن فرمودید ولی روز سوم که تغذیه اش را ادامه دادم بعد از اضافه کردن خمیر جدید بعد از چند ساعت مقداری اب روی خمیر را پوشانده و دیگه از حبابهای روی خمیر هم خبری نیست.البته چون پشت پنجره بوده امکان اینکه نیم ساعتی افتاب دریافت کرده باشد هم هست.ادامه بدهم یا دوباره شروع کنم؟
تشکر فراوان

هالث

خب باید بهم بزنید تا مواد مخلوط بشن. این ربطی به خراب شدن نداره این یعنی اینکه بخش زیادی از آرد توسط باکتری مصرف شده. بهتر هست که اون رو در جایی ساکن و دور از آفتاب قرار بدین. دمای محیط باید خنک باشه.

حسین

تشکر فراوان از شکیباییه شما

حسین

سلام ممنون از توضیحاتتون.
چرا حتما باید ۱۱۳گرم ارد رو با ۱۱۳ گرم اب مخلوط کنیم؟ایا نمیشه ۵۰ گرم ارد رو با ۵۰ گرم اب مخلوط کرد؟
ضمن اینکه من متوجه نشدم اب و ارد روز دوم به بعد رابه مایه دیروزی اضافه میکنیم؟
ونکته بعدی اینکه خمیری که با این مخمر تهیه میشه،چه زمانی باید استراحت داده بشه تا خوب برسه و در چه دمایی بهترین کیفیت رو خواهد داشت؟

هالث

اجباری نیست که حتما ۱۱۳ گرم باشه فقط اینکه باید مساوی باشند. بعد اون آرد و آبی که روز بعد وزن می کنیم به خمیر روز قبل اضافه می کنیم بخاطر اینکه تغذیه ش کنیم. در مورد سایر سوالاتتون توی بخش نان خمیر ترش مفصل توضیح دادم.

حسین

ممنون از توجهتون

صبا

سلام و ممنون از صبر وحوصله شما در پاسخگویی- من با اون خمیر که عرض کردم چند تا نون درست کردم که خوب نشد الان هم ۴ تا چونه باقی مانده و۳ روزه تو یخچاله واحساس میکنم ترش تر شده چه استفاده ای میتونم بکنم که اسراف هم نشه؟ با تشکر

هالث

خب این چونه ها برای نانهای نازک مشکلی ندارند. شما بخواین نان حجیم درست کنید باید خمیرترشتون خوب باشه

صبا

سلام ممنون از پاسخگویی تون حالا که خمیر نهایی من افزایش حجم پیدا نکرد وترش مزه است اون خمیر دیگه قابل استفاده نیست وباید دور بریزم؟ چون نونش هم ترش مزه است

هالث

اگه افزایش حجم پیدا نکرده باشه یعنی عمل نیامده و در زمانی سریع تبدیل به یه خمیر ترش فوری شده. بعضی از افراد از خمیر ترش فوری استفاده میکنند اما خمیرترشی که ما نیاز داریم استارتر خمیر ترش هست که یک ماده پیش رونده کند و آرام هست. احتمالا جایی که گذاشتین احتمالا گرم بوده شما باید توی محلی بذارید که هوای اونجا خیلی خنک باشه در حد ۱۸ تا ۲۲ درجه. الان این ماده به درد نخور نیست ولی خمیر ترش مورد نظر ما هم نیست.

صبا

در ضمن اگه امکان داره مقادیر آب و آرد و مقدار خمیر ترش را در مخلوط نهایی برای درست کردن نان بفرمایید

هالث

مقادیر آرد، آب و خمیر ترش در دستور نان خمیر ترش به طور کامل توضیح داده شده و لینکش توی مطلب موجود هست.

صبا

سلام ببخشید خمیر ترشی که درست کردم از روز اول آب می انداخت واصلا افزایش حجم پیدا نکردو همچنین نانی که با این خمیر ترش درست کردم افزایش حجم پیدا نکرد وترش مزه است- حالا خمیر نان باقی مانده را چیکار کنم؟

هالث

باید آب و آرد رو خیلی خوب با هم مخلوط کنید و هر وقت دیدین آب انداخته با یک قاشق چوبی به آرامی بهم بزنید.

حمید

سلام مطالب شما واقعا عالی هست .از راهنمائی قبلیتون هم ممنونم یه سوال داشتم خدمتتون ما از ارد ارگانیک که با اسیاب سنگی گندم رو ارد کردن و صددرصد طبیعی هستش میتونیم خمیر مایه ترش بگیریم و ی نون خانگی با روش شما که گفتید داخل فر دستی که مخصوص نون پختن هست انجام بدیم.لطفا راهنمائی بفرمائید.

هالث

بله توی توضیحات هم گفته شده که میتونید از آرد کامل استفاده کنید و برای درست کردن نان با آرد کامل بهتر هست که خمیرترش هم از همون آرد باشه. در خصوص فر خانگی منظورتون تنور هست؟؟ برای تنور باید نان نازک درست کنید. اگر فر ندارید میتونید به توضیحات نان لقمه ای که توی همین سایت هستش نگاهی بیندازید. من شیوه پخت نان بدون فر رو توضیح دادم.

حمید

سلام خسته نباشید طبق دستور العمل خمیر ترش رو درست کردیم اما بعداز روز چهارم بوی بسیار ترش و سرکه ای و یه بوئی شبیه بوی جوراب نشسته دارد و اینکه یکمقدار هم روی ان کپک زده ایا خراب شده با اینکه میشه ازش استفاده کرد لطفا راهنمائی بفرپائید.

هالث

خب یعنی جاش گرم بوده و خیلی سریع تخمیر شده و البته خیلی اوقات وقتی که ارد کم باشه خمیر گرسنه میشه و روش یه لایه میزنه که قهوه ای رنگ هست. کپک نشانه خوبی نیست باید بریزینش دور. بهتره جایی که میذارید دماش در حدی باشه که احسااس کنید کمی سردتون هست در حد خنک در واقع.

azam

سلام.ممنون از سایت مفیدتون.خیلی مطلب یاد گرفتیم.سوالی داشتم خدمتتون.استارتر هر روزش که آرد و آب اضافه میکنیم باید ۲۴ساعت کامل بماند? من روز دومم ۱۲ ساعت که گذشت خمیرم حباب دار شد

هالث

بله باید ۲۴ ساعت کامل باشد. عمل آمدن خمیر ترش بستگی به دما هم داره هر چه دمای محیط بالاتر باشه خمیرترش سریعتر عمل میاد. خمیر ترش در صورتی که طی چند روز و به کندی عمل بیاد خمیرترش قویتری خواهد بود که در زمان طولانیتری عمل می کند. دمای اتاق باید بین ۲۲ تا نهایتا ۲۶ درجه سانتی گراد باشه.

طلوعی

سلام و تشکر بابت مطلب فوق العاده مفیدی که قرار دادین.
خمیر ترش من در پایان روز اول وقتی درشو باز کردم بویی شبیه گندیدگی داشت ، وقتی همش زدم متوجه شدم زیرش حباب حبابی شده ، خواستم بریزم دور ولی باز گفتم شاید این حالتش طبیعی باشه…آرد و آب روز دوم رو بهش اضافه کردم و هم زدم …فعلا که بوی گندیدگی نمیده…به نظرتون ادامه بدم یا اینکه بریزمش دور؟

هالث

جایی که گذاشتین حتما گرم بوده برای همین سریع ترش شده ولی خب میشه یه خمیر ترش فوری نه خمیر ترشی که ما میخوایم ولی باز هم قابل استفاده ست

طلوعی

خیلی ممنون از پاسخگویی سریعتون.
نمیدونم ولی به نظرم خیلی گرم نبود ، شایدم به خاطر آردش بوده چون خیلی مرغوب و با کیفیت بود . به هر حال متشکرم.

حسن دادار

سلام ممنون بابت توضیحات خوب وعالی شما بنده یک مغازه نانوایی بربری دارم که از طرز تهیه نان اطلاعات کافی ندارم و کارگران تهیه نان را به عهده دارند میخواهم راه درست و بهتری با کیفیت بالاتری ارائه دهم و نانهای پفکی تر و خوشمزه تری بپزیم میشود راهنمایی جامع وکامل را از ابتدا ساخت خمیر ترش تا پخت نان را بفرمایید . خیلی خیلی متشکرم از لطفتان

هالث

با سلام تشکر از توجهتون. در این دو مقاله نان خمیرترش و استارتر خمیر ترش همه چیز بصورت کامل و جامع گفته شده و سعی شده که همه نکات گفته بشه البته بنده قصد دارم یه مطلب رفع اشکال هم بذارم که هنوز فرصتش رو پیدا نکردم. ولی بهر حال اگر شما میخواین نانهاتون خوب در بیاد بهتر هست از بهبود دهنده خمیر استفاده کنید. در روی بسته بندی و سایت اونها روش استفاده هم گفته شده. بهر حال نوع آرد و ترکیب آرد هم مهم هست. معمولا نانهای حجیم بیکری از بهبود دهنده برای پف و نرم شدن استفاده… ادامه مطلب

اعظم

سلام
من بارها خمیر نون درس کردم. با یک دستورالعمل ولی دو سه بار اون بعد عمل اومدن که پف خمیر رو گرفتم. خمیر کشدار و غیر قابل پهن کردن شده ارد هم اضاف کردم به همون حالت باقی میمونه دلیلش چی میتونه باشه
ممنونم از پاسخکویی شما

هالث

این به چند دلیل بوجود میاد: استفاده زیاد از مخمر، آرد کم گلوتن یا آردی که مخصوص کیکهای سفید هست (میتونید مقداری از آرد رو با آرد گندم کامل جایگزین کنید). مواد خمیر زیاد با هم مخلوط نشدند. میتونید مقداری کره یا روغن به موادتون هم اضافه کنید که کمتر چسبناک بشه. از ابتدا آب کمتری بریزید بعد اگر سفت بود کمی بیشتر آب اضافه کنید در واقع اصل درست کردن خمیر اضافه کردن آب به خمیر هست نه اون چیزی که نانواها اعمال می کنند یعنی ریختن آرد در آب تا حدی که غلظت کافی پیدا کنه. میزان نمک… ادامه مطلب

شهلا

سلام خسته نباشید میشه یه مقدار واضح تر توضیح بدین منظورتون از تغذیه استارتر چیه یعنی هر روز یک مقدار اب و ارد رو با هم مخلوط میکنیم وبه اون اب و ارد اولیه اضافه میکنیم؟ممنونم

هالث

باید آرد و آبی که اضافه می کنید به اندازه مساوی باشه به اندازه ای که روز اول آرد و آب گذاشتید و هر روز همون مقدار بهش اضافه می کنید میتونید از روز اول مقدار کمتری رو وزن کنید. باکتریها برای تغذیه نیاز به آرد دارند بنابراین باید هر روز به همان میزان آرد و آب اضافه کنید. تغذیه بخاطر این هست.

شهلا

ممنونم از لطف شما

فرحناز

با سلام و تشکر
من درست کردم ولی از همون روز اول آب مینداخت. لطفا دلیلشو بگید. سپاس

هالث

همانطور که در متن هم توضیح دادیم شما باید آرد و آب را کاملا مخلوط کنید تا خمیری شل و یکدست درست شود. احتمالا آرد و آب بخوبی با هم مخلوط نشده اند که این میتونه به دلیل نامرغوب بودن آرد شما باشه. توصیه می کنیم اگر اولین بار هست که میخواهید درست کنید سعی کنید از آردهای بسته بندی شده و پر گلوتن استفاده کنید تا نتیجه کار بهتر باشه.

کاروان

سلام و خسته نباشید
من استارتر رو درست کردم ولی طعم و بوی نان حالت ترشی داشت این مشکل رفع شدنیست میشه برام توضیع بدین ممنون

هالث

با سلام
بله طعم و بوی نان مقداری حالت ترش خواهد داشت که اگر توجه کرده باشید توی متن هم دلیل اون رو گفتم. ولی خیلی ترش نباید باشه مگر اینکه موقع درست کردن استارتر از آب گرم استفاده کرده باشید و یا اون رو در جای گرمی گذاشته باشین. میزان خمیر ترش در طعم و مزه اون تاثیر داره و همچنین مدت زمانی که برای ور آمدن استفاده کردید. زمان طولانیتر منجر به ترش شدن بیشتر نان میشه. دفعه بعد که خواستین درست کنین از خمیر ترش کمتری استفاده کنید و یا اون رو سریعتر عمل بیارید.

م.زمانی

زمان ور آمدن خمیر تا ۶ ساعت هم طول کشیده اشکالی ندارد

هالث

اگر دمای آب در حد ولرم باشه زمان کمتری برای ور آمدن میبره اما اگر آب سرد باشه و یا خمیر در جای سردی باشه دیرتر ور میاد. اگر خونه تون خیلی خنک هست ۶ ساعت زمان زیادی نیست چون در حالت عادی ۳ تا ۴ ساعت زمان میبره

م.زمانی

من یک استارتر درست کردم هر شب تغذیه اش می کنم تا چه مدت می شود نگهش داشت راستی خیلی استارتر من حباب ندارد ولی وقتی هم میزنم پر حباب میشه از نوع حباب ریز اما سرریز نکرده یعنی خوب نیست

هالث

طبق دستورات مختلف استارتر معمولا حداقل طی ۵ یا ۶ روز آماده میشه اگر خونه شما خیلی سرد باشه این زمان بیشتر میشه. علاوه بر حباب بوی ترش هم نشانه آماده شدن خمیر ترش هست. آردهای پر گلوتن سریعتر آماده میشن. استارتر به مدت دو تا ۳ روز هم در یخچال بگذارید بهتر خواهد بود. اگر میخواین طی چند روز آینده ازش استفاده کنید میتونید اون رو در یخچال نگهداری کنید و در غیر اینصورت اون رو در کیسه پلاستیکی ضخیم در فریزر نگه دارید.

ركسانا

سلام ببخشید میخواستم بدونم براى دستورات چه مقدار باید استفاده کرد مثلا من از مایه خمیر فورى استفاده میکنم یک قاشق سوپخورى براى مثلا یک مدل نون چه جورى باید تبدیلش کنم و از خمیر ترش استفاده کنم

هالث

این فرمولی که بهتون میدم برای یک کیلو آرد هست بعد خودتون دیگه تبدیلش کنید.
۸۵۰ گرم آرد نان
۱۵۰ گرم آرد کامل
۲۵۰ گرم استارتر
۷۰۰ گرم آب
۲۰ گرم نمک

الهام بستاکیان

سلام وقتتون بخیر واقعا ممنونم ازشما میشه توضیح بدید مدت استراحت خمیر بعد از مخلوط کردن مواد چقدره

هالث

این کامنت رو برای نان خمیرترش گذاشتین احتمالا. اگر منظورتون بعد از ریختن نمک و مخلوط کردن آب نمک با آرد هست که خب بعد از مخلوط کردن بلافاصله مرحله تا کردن اولیه رو شروع می کنیم و اینجا دیگه استراحت نداریم. اگه قبل از اون موقع ریختن آرد باشه که توضیح دادم که باید ۳۰ دقیقه یا نهایتا ۴ ساعت وقت بدین تا آرد و خمیر مایه و آب قاطی بشن.

hasti

با درود

توضیحات شما کامل و مطلوب هستند
فقط یک نکته
خواهشمندم به عنوان مثال یک دستورالعمل برای پخت نان که میزان آرد و آب و مقدار خمیر ترش عمل آوری شده به واحد گرم در آن تعیین شده باشد را ارائه بفرمایید.

با سپاس و احترام

هالث

با درود بر شما همراهان گرامی مجله قرمز
خواسته شما دوستان مبنی بر دستورالعمل نان خمیر ترش اجابت شد. از تاخیر پیش آمده در انجام آن پوزش می طلبم. در صورتی که مورد توجه شما واقع شد سعی خواهد شد نانهای دیگری که با خمیر ترش درست می شوند طی روزهای آینده به شما آموزش داده شود.

مژگان

خیلی هم عالی …بیصبرانه منتظریم
با تشکر…

Jalé

با درود ،شرح مفصل ،بدیع و بی نقص شما را خواندم . اگر برایتان ممکن است طرز تهیه چند نان شور و شیرین با مخمر وحشی و فر خانگی را مرقوم بفرمائید . با تشکر

هالث

درود بر شما. خوشحالم که مورد توجهتون واقع شد. به امید خدا حتما طی روزهای آینده انواع نان رو با تنوع بسیار زیاد یاد خواهم داد.

مقالات زیبایی

دو روش جدید که در درمان آکنه‌ها بسیار موثر هستند
دو روش جدید که در درمان آکنه‌ها بسیار موثر هستند
29
این رفتارها و عادات بد روی پوست شما اثر منفی می‌گذارند
این رفتارها و عادات بد روی پوست شما اثر منفی می‌گذارند
155
این هفت روغن طبیعی بیماری رزاسه را درمان می‌کنند
این هفت روغن طبیعی بیماری رزاسه را به خوبی درمان می‌کنند
118
اگر چشمان بادامی شکل دارید به این روش آرایش کنید
اگر چشمان بادامی شکل دارید آن‌ها را به این روش آرایش کنید
280
خطاهای رایج در به کار بردن کانسیلر که تازه کارها مرتکب می‌شوند
خطاهای رایج در به کار بردن کانسیلر که تازه کارها مرتکب می‌شوند
465
با این روش‌های طبیعی و موثر، رشد موها را افزایش دهید
با این روش‌های طبیعی و موثر، رشد موها را افزایش دهید
429

مقالات سلامت

درد لاله گوش
درد لاله گوش (غضروف گوش بیرونی): علتها، علائم و درمان
229
علائم دیابت در مردان با 9 علامت مهم
علائم دیابت در مردان با ۹ علامت مهم که باید مورد توجه قرار بگیرند
296
معرفی داروی زولادکس
داروی زولادکس و معرفی مکانیسم عمل و ویژگی های کاربردی این دارو
262
خوابی بهتر با 13 راز
خوابی بهتر با ۱۳ رازی که پزشکان می‌خواهند شما هم بدانید
277
سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک (IC)؛ علتها، علائم و درمان
سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک (IC)؛ علتها، علائم و درمان
180
علل ریزش مو در زنان
ریزش مو در زنان چه عللی دارد، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
358

مقالات آشپزی

حلوای لبو
حلوای لبو ؛ گرمابخش شیرین سرمای زمستان با گزینه‌های وگان
118
یک صبحانه کامل
شش خوراکی طلایی برای یک صبحانه کامل
247
انواع کباب
خوشمزه‌ترین انواع کباب در دنیا که طعمی به یاد ماندنی دارند
213
طرز تهیه پای سیب
طرز تهیه پای سیب کلاسیک بصورت تصویری و انواع روشهای نگهداری و تزئین
288
طرز تهیه کیک کدو
طرز تهیه کیک کدو ساده با تزئین خامه‌ای به صورت تصویری
676
طرز تهیه سس انچیلادا قرمز و انچیلادای مرغ مکزیکی
طرز تهیه سس انچیلادا قرمز و انچیلادای مرغ مکزیکی
605

مقالات تغذیه

غذاهای مناسب فشار خون بالا و مواد غذایی مضر
غذاهای مناسب فشار خون بالا و مواد غذایی مضری که باید حذف شوند
114
پاکسازی روده بزرگ
پاکسازی روده بزرگ با بهترین غذاها و آنهایی که باید اجتناب کرد
503
غذاهایی برای جوانی پوست
۱۳ غذایی که بطور مستقیم بر جوانی پوست اثر گذار هستند
130
فواید لیزین یا ال-لیزین
لیزین یا ال-لیزین چه نقشی در سلامت بدن دارد، منابع آن چیست؟
265
رژیم غذایی دش (DASH)
راهنمای کامل رژیم غذایی دش (DASH) برای افراد مبتلا به فشار خون بالا
153
افزایش پلاکت خون
افزایش پلاکت خون به طور طبیعی و با تغذیه مناسب
547