جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • مهشید
  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
  • ۱۵:۰۰
  • 505
آیا کاربران فضای مجازی می‌خواهند از اتاق پژواک رسانه‌ای خارج شوند؟

آیا کاربران فضای مجازی می‌خواهند از اتاق پژواک رسانه‌ای خارج شوند؟

گسترش فضاهای مجازی و استفاده روزافزون کاربران از شبکه‌های اجتماعی مشکلات زیادی را گریبان‌گیر خانواده‌ها و جوامع کرده است اما یکی از مفاهیمی که انتقاد خود کاربران این شبکه‌ها را هم به دنبال داشته است اتاق پژواک رسانه‌ای است. مطالعات نشان می‌دهد که کاربران فضای مجازی می‌خواهند از اتاق پژواک رسانه‌ای خارج شوند. اما این اتفاق به چه دلیلی در حال رخ دادن است؟ اصلا اتاق پژواک رسانه‌ای چه معنایی دارد و چه نقشی را در شبکه‌های اجتماعی بازی می‌کند؟ در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز با مفهوم اتاق پژواک رسانه‌ای و تاثیر منفی آن در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را بیان خواهیم نمود.

اتاق پژواک رسانه‌ای چیست؟

یک اتاق بسته را که از نظر صوتی عایق است تصور کنید، در این اتاق صدا منعکس شده و تقویت می‌شود، صداهای بیرون اجازه ورود به داخل آن را ندارند و در داخل اتاق شنیده نمی‌شوند، به چنین اتاقی اتاق پژواک می‌گویند. اتاق پژواک در اصطلاح رسانه‌ای نیز چیزی شبیه به اتاق پژواک فیزیکی است. در چنین وضعیتی اطلاعات، ایده‌ها و باورها درون یک فضا تکرار و تقویت می‌شوند و منابع آن‌ها زیر سوال نمی‌رود. از طرف دیگر دیدگاه‌های متفاوت و متضاد با ایده‌های درون این فضا نیز سانسور شده و یا کمتر از حد انتظار پوشش داده می‌شود.

اتاق پژواک رسانه‌ای

در دنیای رسانه امروز این نوع فضاها به لطف شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بسیار بیشتر و گسترده‌تر شده است و کاربران در نوع اتاق پژواک رسانه ای گرفتار شده‌اند که نظرات مخالف در آن پذیرفته نمی‌شود و ایده‌های همسو با جریان اصلی مدام در حال تکرار و تقویت هستند. در واقع در این فضاها کاربران تشویق می‌شوند که عقاید مشابه به تفکر غالب را بیان کنند و جرات مخالفت و یا ابزار عقاید غیرهمسو را نداشته باشند. باید گفت که اتاق پژواک در شبکه‌های اجتماعی برای توسعه تفکر مثبت و به اصطلاح مثبت اندیشی میان کاربران توسعه یافته است و نوعی حباب مثبت اندیشی در میان آن‌ها شکل گرفته است اما با گذشت زمان این حباب معنای خود را از دست داده و به توسعه اخبار جعلی و غیرواقعی انجامیده است که نگرانی‌هایی را در پی داشته است. سال گذشته مارک زاکربرگ در گزارشی از ایجاد اتاق‌های پژواک رسانه‌ای در فضای مجازی خبر داد و اذعان کرد که این فضاها باعث افزایش نگرانی کاربران و از بین رفتن درک متقابل شده است. او معتقد بود انتشار مقالات با نظرات مخالف نمی‌تواند تاثیری روی کاربران داشته باشد و باید برای از بین بردن این نوع از فضا تمهیداتی اندیشیده شود.

اتاق پژواک رسانه‌ای

تلاش برای شکستن اتاق پژواک رسانه‌ای

اما مطالعات نشان می‌دهد که خوشبختانه در سال‌های اخیر آگاهی کاربران نسبت به این نوع فضاها افزایش یافته است و آن‌ها در تلاش هستند تا این نوع از انحصار را بشکنند و یا از آن خارج شوند. در حال حاضر کاربران متوسط مثل گذشته با نظرات غیرهمسو با نظرات خود مقابله نمی‌کنند و سعی می‌کنند خبرها را از منابع قابل اعتماد و معتبر دریافت کنند. در مطالعه‌ای که توسط DataFace که یک آژانس رسانه‌های اجتماعی در امریکا است انجام شده ۱۴۰۰ کاربر با رده‌های سنی مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند، این افراد از میان جهت گیری‌های سیاسی مختلف مثل محافظه کار، آزاد اندیش و میانه رو انتخاب شده‌اند و به هر یک از آن‌ها هشت ویدئوی آنلای نشان داده شد. از این هشت ویدئو، سه ویدئو از منابع خبری محافظه کار، سه ویدئو از منابع خبری آزاد اندیش و دو ویدئو بدون محتوای سیاسی انتخاب شدند.

اتاق پژواک رسانه‌ای

پژوهشگر به کاربران اعلام می‌کند که آن‌ها می‌توانند هر زمان که بخواهند ویدئو را جلو بزنند و رد کنند اما پس از تماشای همه ویدئوها باید اعتبار منبع خبری را سنجیده و اعلام کنند که آیا این ویدئو توانسته است نظر آن را را تغییر دهد یا خیر. بررسی‌ها نشان داد هر دو گروهی که خود را تحت عنوان آزاد اندیش و محافظه کار اعلام کرده بودند به میزان مساوی به تماشای ویدئوی خبری از دیدگاه مخالف خود علاقه نشان دادند. البته محافظه کاران بیشتر به تماشای ویدئوهای محافظه کارانه علاقه نشان دادند اما این میزان تفاوت چندان معنادار نبود. البته این که ویدئوهای غیرسیاسی علاقمندان بیشتری دارند هم غافلگیرکننده نبود.

اتاق پژواک رسانه‌ای

کاربران مسن‌تر بیشتر به تماشای ویدئوهایی علاقه نشان دادند که آن را موثق قلمداد می‌کردند. اما بیشتر کاربران از همه گروه‌های سنی ویدئوهای “تئوری توطئه” را رد کردند و تنها ۱۶ درصد اعلام کردند که این ویدئوها نظر آن‌ها را تغییر داده است. این مطالعه نشان داد که ما باید به کاربران اجازه دهیم نظر شخصی خود را داشته باشند و به گفته خود مارک زاکربرگ سعی کنیم سیستمی به وجود آوریم که کاربر بتواند عقاید مختلف و مخالف خود را نیز مشاهده کند و ببیند که او و دیدگاه‌های او در کدام قسمت از طیف عقاید در میان کاربران دیگر قرار گرفته‌است. به این ترتب اتاق‌های پژواک رسانه‌ای و محدودیت آزادی بیان در آن‌ها کاملا از بین می‌رود و کاربران می‌توانند دنیا را به همان شکلی که هست مشاهده کنند.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش فن آوری در مجله قرمز شاخه شبکه های اجتماعی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: The Next Web (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
177
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
63
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
128
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
445
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
242
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
446

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
120
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
127
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
162
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
233
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
106
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
94

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
117
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
377
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
844
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
296
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
645
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
942

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
51
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
127
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
156
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
445
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
147