جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ترکیه چیست

آشنایی با کشور ترکیه – اگر قصد آشنایی با این کشور یا سفر به آن را دارید، بخوانید

در این مطلب، به معرفی کشور ترکیه، وضعیت آب و هوایی آن، زبان و دین مردمانش، شرایط جوی و فرهنگی آن و مطالب جالب دیگر می‌پردازیم. اگر قصد دارید با کشور ترکیه بیشتر آشنا شوید، یا به آنجا سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی اولیه با کشور ترکیه، زبان و دین

ترکیه کشوری در غرب آسیاست که البته قسمت کوچکی از آن نیز در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در این کشور دموکراتیک، که جمعیتی در حدود ۸۰ میلیون نفر دارد، فرهنگ‌های متنوعی وجود دارد. ترکیه، سرزمینی با دشت های گسترده و رشته‌کوه های عظیم، دره های حاصلخیز، سواحل و استراحتگاه های ساحلی، شهرهای مدرن و روستاهای ساده است. شورش ها و تهاجم های گسترده به این کشور و همچنین مهاجرت فراوان به آن، باعث ایجاد فرهنگ های مختلف در ترکیه شده است. مناطق تاریخی و شگفتی های معماری قدیمی در ترکیه به وفور یافت می‌شود. استانبول، به عنوان شهر اصلیِ ترکیه، برای صدها سال مجموعه‌ای از مناطق فرهنگیِ مختلف، اعم از کلیساهای بیزانس و مساجد و قصرهای عثمانی را در خود جمع کرده است که درون آن ها، هنوز کافه، بازار، حمام عمومی و کلوپ های شبانه فعال است. البته استانبول، فقط یک تکه‌ی کوچک از پازل بزرگ ترکیه است. کسانی که می‌خواهند وقت خود را در روزهای آفتابی کنار سواحل سپری کنند، شهرهای بدروم، مرمریس و ازمیر مکان‌های مناسبی هستند.

زبان رسمی مردم این کشور، ترکی است که زبانِ اولِ حدود ۸۶% از جمعیت ترکیه می‌باشد. حدود ۱۲% از مردم نیز به یکی از گویش‌های کُردی به عنوان زبان مادری صحبت می‌کنند. زبان عده‌ی کمی نیز عربی و زازا می‌باشد و البته زبان‌های دیگری نیز در بین جمعیت کوچکی از این کشور به عنوان زبان مادری صحبت می‌شود.

ماه مه در این کشور، گرم‌ترین ماه سال است

ترکیهیک دولت سکولار است و هیچ دین رسمی دولتی ندارد. در قانون اساسی این کشور، آزادیِ دینی ( freedom of religion) قید شده است و هر کس می‌تواند هر دینی که تمایل داشت برگزیند. بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ بیان شده، اکثر مردم این کشور مسلمان هستند و حدود ۸۲% از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند. ۲% از مردم نیز مسیحی هستند و مابقی، سایر ادیان را تشکیل می‌دهند یا به دین خاصی گرایش ندارند.

نقش دین در سالیان دراز در این کشور محل بحث بوده است. در طی دهه‌های زیادی، پوشش وحجاب در مدارس و ادارات دولتی ترکیه ممنوع بود چرا که به عنوان نمادی از اسلامِ سیاسی تلقی می‌شد. اما این قانون در سال ۲۰۱۱ در مورد دانشگاه‌ها برداشته شد، در سال ۲۰۱۳ در مورد ادارات دولتی، در سال  ۲۰۱۴ از مدارس و در سال ۲۰۱۷ از ارتش برداشته شد و بنابراین، هر کس تمایل داشت می‌توانست با پوشش و یا بدون پوشش مورد نظر، باشد.

جغرافیای ترکیه

ترکیه، توسط ۸ کشور همسایه احاطه شده است: یونان و بلغارستان (در شمال غربی)، جورجیا (شمال شرقی)، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران (شرق)، عراق و سوریه (در جنوب)؛ در اطراف این کشور، سه دریا نیز وجود دارد: دریای اژه یا اجین (Aegean) در غرب، دریای سیاه در شمال و دریای مدیترانه در جنوب. آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و استانبول، بزرگ‌ترین شهر و مرکز تجاری و فرهنگی این کشور می‌باشد.

ترکیهدارای ۸۱ استان است. این کشور تقریباً به شکل مستطیل می‌باشد و بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر طول و ۸۰۰ کیلومتر عرض دارد و از نظر مساحت، ۳۷ اُمین کشور پهناور جهان است.

آناتولی، قسمتی از ترکیه است که پوشش گیاهی بسیار متنوعی داشته و سال‌های درازی مردمانش به کشاورزی مشغول بوده‌اند. جالب است بدانید که تعداد گونه‌های جانوری در تمامی اروپا در حد ۶۰ هزار گونه است در حالی که این رقم در ترکیه بیش از ۸۰ هزار گونه می‌باشد.

حدود 12% از مردم نیز به یکی از گویش‌های کُردی به عنوان زبان مادری صحبت می‌کنند.

آب و هوای کشور ترکیه

آن قسمت از نواحی ساحلی ترکیه که هم‌مرز با دریای اژه و دریای مدیترانه است، دارای یک آب و هوای مدیترانه‌ای معتدل، تابستان‌های بسیار گرم و خشک و زمستان‌های خنک و مرطوب می‌باشد. قسمتی از نواحی ساحلی این کشور که ‌هم‌مرز با دریای سیاه است، آب و هوایی اقیانوسی و معتدل دارد و دارای تابستان‌های گرم و مرطوب، و زمستان‌های خنک رو به سرد و مرطوب می‌باشد. سواحلی که سمت دریای سیاه قرار دارد، بیشترین بارش سالیانه را نسبت به سایر نواحی کشور ترکیه دارد. آن قسمت از سواحل این کشور که هم‌مرز با دریای مرمره است و به دریای سیاه و دریای اژه می‌رسد، یک آب و هوای در حال گذار دارد که گاهی مدیترانه‌ایِ معتدل و گاهی اقیانوسیِ معتدل است و دارای تابستان‌های گرم یا بسیار گرم و تقریباً خشک و زمیتان‌های خنک رو به سرد و مرطوب می‌باشد.

در نواحی ساحلی دریای سیاه و دریای مرمره، تقریباً در هر زمستان برف می‌بارد که البته در عرض چند روز تمام آن آب می‌شود. اما در نواحی ساحلی دریای اژه، به ندرت برف می‌بارد و در سواحل دریای مدیترانه، وضعیت از نظر بارش برف بسیار ناچیز و به ندرت می‌باشد.

خشک‌ترین مناطق در این کشور، دشت کونیا (Konya ) و دشت مالاتیا (Malatya ) است که میزان بارش سالیانه کمتر از ۳۰۰ میلی متر می‌باشد. متوسط بارش در ترکیه نیز ۴۰۰ میلی متر در سال است.

ماه مه در این کشور، گرم‌ترین ماه سال است و ماه جولای و آگوست، خشک‌ترین ماه‌های سال در این کشور می‌باشند.

ماه جولای و آگوست، خشک‌ترین ماه‌های سال در این کشور می‌باشند.

صنعت توریسم در ترکیه

سفر به این کشور در طی ۲۰ سال گذشته رشد بسیار زیادی داشته است و بخش بزرگی از درآمد سالیانه‌ی ترکیه از طریق صنعت توریسم به دست می‌آید. در سال ۲۰۱۴، حدود ۴۲ میلیون گردشگر از این کشور بازدید کردند که ترکیه، به عنوان ششمین مقصد گردشگری جهان شناخته شد. البته این تعداد در سال ۲۰۱۵ اندکی کمتر شد و به ۳۶ میلیون نفر رسید و در ۲۰۱۶ نیز به تعداد ۲۵ میلیون نفر کاهش یافت. این کاهش، به دلیل عدم ثباتِ منطقه‌ایِ این کشور، تنش‌های سیاسی با روسیه، حملات تروریستی در این کشور و تصویر ناخوشایندی از رژیم نامطلوب اردوغان در کشورهای خارجی بود.

طبق آمار سال ۲۰۱۲، حدود ۱۵% از جمعیت توریست این کشور، آلمانی بودند، ۱۱% از روسیه، ۸% از بریتانیا، ۵% از بلغارستان، ۴% از جورجیا و هلند و ایران، ۳% از فرانسه، ۲% آمریکا، ۲% سوریه و ۴۰% از سایر کشورها بودند.

دو مورد از عجایب هفت‌گانه‌ی جهان باستان در این کشور وجود دارد. معبد هالیکارناسوس ((Halicarnassus و معبد آرتمیس (Artemis) در اِفِسِس (Ephesus). همچنین ۱۳ مکان در ترکیه، به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه به ترتیب عبارتند از: استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، گازیانتپ، کونیا، آنتالیا و غیره؛

ترکیه یک دولت سکولار است و هیچ دین رسمی دولتی ندارد

فرهنگ و هنر در ترکیه

فرهنگ‌های بسیار متنوعی در این کشور وجود دارد. این تنوع زیاد، به دلیل مهاجرت‌های زیادی بوده که در تاریخ این کشور انجام شده است. در این کشور، تلاش‌هایی برای شبیه شدن به فرهنگ غربی و مدرن دیده می‌شود در حالی که فرهنگ سنتی و مذهبی نیز در این میان وجود دارد و خودنمایی می‌کند. این تنوع، در موسیقی و هنر ترکیه نیز نمود پیدا کرده به طوری که برای مثال، موسیقی این کشور نیز ترکیبی از موسیقی سنتی ترکی، ایرانی، پاپ و آمریکایی، عربی و غیره است. به دلیل همین مهاجرت‌هایی که به این کشور انجام شده، تنوع موسیقی هم از نظر ژانر موسیقی و هم ادوات موسیقی، بسیار زیاد است.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز / با اندک تصرف و تلخیص

منبع: Wikipedia

در صورتی که نظر، پیشنهاد یا انتقادی دارید،در قسمت زیر با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
27
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
233
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
122
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
246
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
496
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
ترفندهای ساده و سریع آرایش خط چشم که کمتر کسی آن‌ها را می‌داند
1,022

مقالات سلامت

تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
32
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
162
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
130
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
86
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
109
ورم پس از زایمان
ورم پس از زایمان را با درمانهای طبیعی و خانگی رفع کنید
89

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
101
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
127
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
208
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
394
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,366
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
784

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
147
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
312
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
428
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
569
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
403
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
561