جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
لوییز شری طراح لباس موفق و پیشرو در قرن بیستم را بهتر بشناسید

لوییز شری طراح لباس موفق و پیشرو در قرن بیستم را بهتر بشناسید

مادام لوییز شری Louise Cheruit با نام لوییز لمار در نهم ژوئن سال ۱۸۶۶ در فرانسه به دنیا آمد و بیشتر با نام مادلین شری شناخته می‌شد. او یکی از پیشگام‌ترین طراحان لباس نسل خود بود و یکی از اولین زنانی بود که کنترل یک خانه مد بزرگ و مهم را به دست گرفت. خانه مد وی تحت نام شری در خانه وندوم پاریس قرار داشت که بین سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۳۵ فعال بود. عکس‌ها و اطلاعات زیادی از زندگی مادام شری در دسترس نیست و نام وی با پرتره‌هایی که “پل سزار الو” از وی ترسیم کرده است اشاره به خانه مد وی در دو داستان معروف به نام‌های “یاداوری چیزهای گذشته” از مارسل پروست در سال ۱۹۱۰ و “بدن‌های پست” از اولین وو در سال ۱۹۳۰ ماندگار شده است. در این مقاله با لوییز شری طراح پیشگام فرانسوی بیشتر آشنا خواهیم شد.

لوییز شری

همان طور که گفتیم حقایق زیادی از زندگی مادام شری ناگفته باقی مانده است اما مجله ووگ به او نام “لویی شانزدهم زنان” را داده بود و علت این نامگذاری، ظرافت، سبک پرطمطراق و نفیس و هنر شادمانه پیش از انقلاب فرانسه در کارهای وی بود. لوییز که مادرش خیاط بود در اوایل جوانی مهارت خیاطی را در یک مغازه در قلب پاریس به طور کامل فراگرفت. این سالن محل رفت و آمد زنان سطح بالای پاریس بود که لباس‌هایی ساده اما از بهترین پارچه و شیک‌ترین طراحی را به تن می‌کردند که ددر شکل گیری سبک شخصی وی تاثیر چشمگیری داشت. لوییز در ۲۸ آگوست ۱۸۹۵ زمانی که ۲۹ سال داشت با پراسپر شری ازدواج کرد که علاقه زیادی به حرفه وی داشت و تمام حمایت و تلاش خود را از لوییز کرد تا او در کار خود موفق شود و پیشرفت کند. حال که لوییز نام مادام شری را برای خود برگزیده بود به شهرت رسیده بود و حتی در سال ۱۸۹۸ به پل پوآرو کمک کرد تا حرفه خود را آغاز کند. در سال ۱۹۰۰ او برند خود را داشت و نام خود خواهرش Huet & Cheruit را ( که همکار و شریک وی بود) و لیبل و آدرس مغازه خود را در قسمت داخل لباس‌ها نصب می‌کرد.

لوییز شری

افتتاح خانه مد شری

در سال ۱۹۰۶ این خانه مد با صد کارگر و کارمند تحت مالکیت کامل لوییز درآمد و نام شری را برای آن برگزید. او معماری و دکوراسیون داخلی خانه مد را به سبک زیبایی تغییر داد که باعث افزایش مشتریانش هم شد و فضای بیشتری برای ارائه خدمات به آن‌ها داشت. در سال ۱۹۱۰ مادام شری یکی از شناخته شده‌ترین طراحان لباس در پاریس بود و پرتره وی توسط نقاشان معروف ترسیم می‌شد و نام وی در کتاب‌های پرفروش زمانه برده می‌شد. او به عنوان یک پیشگام در دنیای مد سبک طراحی را از دوره Belle Epoque یا عصر زیبایی (دوره‌ای که پس از انقلاب سوم فرانسه آغاز شده بود) خارج کرد و به دوره جاز آورد. در همین سال در یک گزارش لوییز شری به عنوان یک طراح خوش سلیقه، بسیار اصیل، بسیار شخصی و بسیار ظریف معرفی کرد و خانه مد وی را نه تنها بهترین در پاریس بلکه رتبه یک در جهان نامید. در این زمان او سلیقه مشتریان اشراف زاده خود را با تزئینات ظریف و گران و زنانه برآورده می‌کرد که به نزدیک شدن صنعت اوته کوتور به لباس‌های آماده منجر شد.

لوییز شری طراح لباس

مجله مد لوییز شری

در سال ۱۹۱۲ مادام شری قراردادی را با لوسین ووگل Lucien Vogel امضا کرد تا یک مجله مد به چاپ برسانند و این مجله La Gazette du Bon Ton نام گرفت و شش طراح مشهور دیگر یعنی ژرژ دویله، ژاک دوسه، ژان پاکین، پل پوآرو، ردفرن و خانه مد ورث هم به این پروژه پیوستند و چاپ این مجله توسط بهترین طراحان گرافیک و روی کاغذ با کیفیت بالا انجام شد که قیمت آن بسیار بالا بود و کار تصویرسازان مشهور آن دوره هم در آن منتشر می‌شد. علاوه بر ادوارد اشتین عکاس معروف مد باعث ثبت نام لوییز شری در تاریخ شد چون مدل محبوب این عکاس یعنی ماریون مورهاوس همیشه لباس‌های طراحی شده توسط مادام شری را به تن می‌کرد و تعدادی از این عکس‌ها در دهه ۱۹۲۰ در مجله ووگ به چاپ رسید و به این ترتیب شهرت لوییز شری جهانی شد.

طراح لباس

سبک و طراحی در آثار لوییز شری

سبک کار و زیبایی شناسی مادام شری سنتی و زنانه بود، او از پارچه‌های نرم با رنگ‌های کمرنگ و سنگ دوزی و گلدوزی‌های گرانقیمت و ظریف  انجام می‌شود و علاوه بر این او خلاقیتی قوی در برش و دوخت هم داشت. او در سال ۱۹۱۱ دامن صندوقی را معرفی کرد، دامنی که در قسمت باسن پر بود و در پایین تنگ می‌شد و بلندی آن تا مچ پا می‌رسید و یادآور سبک قرن هجدهم فرانسه بود. او نه تنها در دوخت و طراحی لباس‌های سطح بالا بلکه در لباس‌های روزمره نیز مهارت بالایی داشت لباس‌های بعدازظهر و کت‌های پیاده روی که طرحی کرد به لباس‌های کلاسیک و ماندگاری تبدیل شدند. علاوه بر این خانه مد شری در تولید لباس خز، لباس زیر، لوازم عروس و حتی لباس بچگانه نیز فعال بود. لوییز به بازی نور روی لباس علاقه خاصی داشت و به همین دلیل از از پارچه‌هایی مثل تافته و لمه بیشتر استفاده می‌کرد. او حتی از ترندهای زمان نیز استقبال می‌کرد و به طور مثال روی لباس‌ها نقاشی‌هایی به سبک کوبیسم می‌کشید که مورد توجه چهره‌‌های مشهور آن زمان از جمله ستاره‌های فیلم‌های صامت قرار گرفت.

لوییز شری

پایان کار خانه مد شری

با شروع جنگ جهانی اول بیشتر خانه‌های مد در پاریس تعطیل شدند یا این که تولید خود را کاهش دادند اما تغییری در عملکرد و بازده خانه مد شری به وجود نیامد اما سبک طراحی وی ساده‌تر شد و تحت تاثیر طراحان دیگری مثل ژان پاتو و کوکو شانل قرار گرفت تا این که علاقه خود را به کار از دست داد و در سال ۱۹۲۳ تصمیم به بازنشستگی گرفت اما خانه مد وی یک دهه دیگر به حیات خود ادامه داد و به تولید لباس‌های زیبا هرچند غیرخلاقانه به سبک فلپری و جاز آن زمان پرداخت تا این که لوییز شری در سال ۱۹۵۵ درگذشت. میراث مادام شری بزرگ‌تر از طراحی لباس صرف بود و تاثیری که او روی کار طراحان پس از خود گذاشت ماندگار است. برخی از لباس‌هایی که طراحی کرده است امروزه در موزه هنرهای نیویورک جای گرفته و در معرض دید عموم است. خانه مد شری در سال ۲۰۰۸ در همان محل سابق خود مجددا افتتاح شد و به فعالیت مشغول است.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی بانوان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
52
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
128
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
314
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
262
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
252
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
481

مقالات سلامت

شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
217
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
193
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
178
معرفی داروی اتودولاک یا لودین
معرفی کامل داروی اتودولاک (Etodolac) یا لودین (Lodine)
184
عارضه گرمازدگی چیست؟
عارضه گرمازدگی چیست ؟ معرفی علائم، علل ایجاد، پیشگیری و درمان آن
260
دندان ترک خورده
دندان ترک خورده چگونه تشخیص داده شده و ترمیم می‌شود؟
329

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
246
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
372
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
704
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
370
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
2,879
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
990

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
233
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
179
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
179
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
540
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
864
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,027