هماهنگ کردن رنگ لباس‌ها با اصول علمی


زمانی که می‌خواهید لباس جدیدی بخرید ولی در مورد رنگ لباس‌ها تردید دارید و نمی‌دانید کدام رنگ را با کدام رنگ می‌توان پوشید باید از روش‌های علمی برای این کار استفاده کنید.

هماهنگی رنگ‌ها با اصول علمی همیشه نتیجه موفقی دارد و با شناخت رنگ‌ها و خواص فیزیکی آن‌ها می‌توانید سلیقه خود را در ترکیب رنگ لباس‌ها بهبود دهید و هماهنگ گردن رنگ لباس‌ها را در سه مرحله و به سادگی انجام دهید.


شناخت رنگ ها

چرخ رنگ را بشناسید:

چرخ رنگ نموداری است که که تصویر مناسبی از جایگاه هر رنگ و ارتباط رنگ‌ها با یکدیگر را نشان می‌دهد. این نمودار در سال ۱۶۶۶ توسط اسحاق نیوتون فیزیک‌دان معروف و فردی که پرده از اسرار نور و رنگ‌ها برداشت معرفی شد.

چرخ رنگ از سه قسمت تشکیل شده است: رنگ‌های اصلی شامل قرمز و زرد و آبی، رنگ‌های ثانویه شامل نارنجی و سبز و بنفش که از ترکیب دو رنگ اصلی به وجود می‌آیند و رنگ‌های مرتبه سوم که از ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه به وجود می‌آیند مانند زرد-نارنجی، آبی-سبز و …

هماهنگی و هارمونی رنگ لباس ها

سه رنگ اصلی را با هم بپوشید:

سه رنگ اصلی یعنی قرمز و زرد و آبی را می توانید همزمان در لباس‌ها به کار ببرید، این ایده که به آن هارمونی رنگ می‌گویند ترکیبی متعادل و چشم‌نواز از سه رنگی اصلی به صورت خالص است که البته نسبت ترکیب این سه رنگ باید برای زرد و آبی و قرمز به ترتیب یک به دو به سه باشد.

هرچند این ترکیب از اساسی‌ترین ترکیب‌ها در دنیای هنر است و هرگز کهنه نمی‌شود ولی چنین ترکیب چشمگیری بیشتر برای کودکان و نوجوانان مناسب است و افراد بالغ ترجیحا نباید از سه رنگ اصلی خالص در کنار هم استفاده کنند. اما استفاده از یک یا دو رنگ اصلی با هم مشکلی به وجود نمی‌آورد مثل زرد و قرمز یا آبی و قرمز.

هماهنگی و هارمونی رنگ لباس ها

رنگ‌های متضاد را با هم بپوشید:

یکی از اساسی‌ترین روش‌ها در ترکیب رنگ لباس استفاده از رنگ‌های مکمل و متضاد در کنار هم است.

رنگ‌هتی مکمل به رنگ‌هایی گفته می‌شود که در چرخ رنگ در مقابل هم قرار می‌گیرند مانند بنفش خالص و زرد خالص، سبز و قرمز و یا نارنجی و آبی. رنگ‌های مکملی که از نظر روشنی و غلظت در یک درجه باشند در کنار هم زیبا دیده می‌شوند.

هماهنگی و هارمونی رنگ لباس ها

همرنگ بپوشید:

استفاده ار رنگ‌هایی که در چرخ رنگ در مجاورت هم قرار می‌گیرند استایل تک‌رنگ یا هم‌خانواده را شکل می‌دهد. به طور مثال استفاده از فیروزه‌ای و لاجوردی در کنار هم که رنگ‌های هم‌خانواده هستند هماهنگی زیبایی در لباس‌هت به وجود می‌آورد.

کافی است رنگی را که دوست دارید در چرخ رنگ انتخاب کنید و رنگ‌های مجاور آن را مشاهده کنید مثلا قرمز با صورتی یا نارنجی هماهنگی دارد و می‌توانند رنگ لباس‌های شما را تشکیل دهند.

هماهنگی و هارمونی رنگ لباس ها

رنگ‌های سرد و گرم را بشناسید:

رنگ‌های گرم مثل قرمز و نارنجی و زرد در یک طرف چرخ رنگ و رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز و بنفش در طرف دیگر آن قرار می‌گیرند. سردی و گرمی هر رنگ از رنگ‌هایی که از آن تشکیل شده نشات می‌گیرد مثلا اگر بنفش را با قرمز مخلوط کنید گرم می‌شود و اگر با آبی مخلوط کنید سرد خواهد بود.

برای داشتن لباس‌هایی هماهنگ‌تر و ساده‌تر رنگ‌های گرم را با رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد را با رنگ‌های سرد بپوشید اما اگر می‌خواهید تیپ چشمگیرتری داشته باشید رنگ‌های سرد را با گرم بپوشید.

هماهنگی و هارمونی رنگ لباس ها

رنگ‌های خنثی و رنگ‌های زمین را بشناسید:

رنگ‌های خنثی و رنگ‌های زمین در چرخ رنگ یافت نمی‌شوند، این رنگ‌ها رنگ‌ها تیره‌ای هستند که در خود مقدار زیادی خاکستری دارند و جلوه رنگی زیادی ندارند. کلیه طیف‌های قهوه‌ای، سفید، خاکستری، مشکی و بژ در این دسته قرار می‌گیرند.

رنگ‌های زمین رنگ‌هایی هستند که در عناصر موجود در زمین مثل سنگ و خاک و گیاهان دیده می‌شوند مثل زرشکی، خاکی و سبز ارتشی. اما این رنگ‌ها کسل کننده نیستند و در استایل لباس نقش مهمی دارند و شناخت این رنگ‌ها، رنگ خنثای محبوب شما و رنگ‌هایی که با این رنگ خنثی هماهنگ هستند اهمیت زیادی دارد. به طور مثال رنگ‌های خنثای سرد مثل خاکستری و سرمه‌ای با رنگ‌های سرد مثل صورتی و آبی هماهنگی بیشتری دارد.


هماهنگ کردن رنگ لباس ها

استایل تک رنگ را امتحان کنید: انتخاب همه لباس‌ها از یک رنگ مثلا سرتاپا سیاه یا سرتاپا سفید از شیوه‌های کلاسیک استایل لباس است و برای تیپ‌های رسمی کاربرد دارد.

اگر چنین تیپی را می‌پسندید باید دقت کنید، چون ممکن است ظاهر کسل کننده‌ای پیدا کنید و از طرف دیگر پیدا کردن لباس‌هایی که عینا هم رنگ باشند کار ساده‌ای نیست.

برای جذاب‌تر کردن استایل تک‌رنگ بهتر است از یک یا دو عنصر رنگی استفاده کنید. مثلا اگر کت و شلوار مشکی پوشیده‌اید یک بلوز فیروزه‌ای و یا اگر کت و شلوار شما سرمه‌ای است بلوز صورتی یا زرد می‌تواند به کمک شما بیاید.

رنگ‌های خنثی را امتحان کنید: لباس‌هایی که رنگ خنثی دارند پایه و اساس کمد لباس شما هستند، این لباس‌ها با هر رنگی هماهنگ می‌شوند اما باز هم باید در ترکیب این لباس‌ها دقت کافی داشته باشید به طور مثال شلوار جین آبی یک لباس با رنگ خنثی به شمار می‌رود ولی هر طیفی از این شلوار را با رنگ خاصی می‌توانید هماهنگ کنید.

میان خاکستری یا قهوه‌ای باید رنگی را که بیشتر با پوست شما هماهنگ است انتخاب کنید.

با اکسسوری‌ها به استایل خود رنگ دهید: اگر هنوز در ترکیب رنگ لباس‌ها تازه کار هستید و از انتخاب رنگ‌های مختلف برای لباس‌های خود می‌ترسید لازم نیست ریسک کنید، در مراحل اولیه آشنایی با رنگ‌ها و ترکیب آن‌ها از اکسسوری‌ها شروع کنید.

از انتخاب کیف و کفش و کمربند رنگی شروع کنید، رنگ‌های مختلف را امتحان کنید و ببینید که کدام رنگ با دیگری هماهنگی بیشتری دارد تا به تدریج در ترکیب رنگ‌ها ماهر شوید و سراغ‌ لباس‌ها بروید.

منبع: WikiHow