آموزش درست کردن سیب زمینی برشته در فر

طرز تهیه سیب زمینی طعم دار در فر

سیب زمینی طعم دار در فر

سیب زمینی برشته طعم دار در فر چیزی فراتر از سیب زمینی‌های سرخ شده معمولی در رستورانهاست. در اینجا سیب زمینی ابتدا در ادویه‌ها خوب طعم دار می‌شود سپس در فر پخته و کاملا طلایی می‌شود. سیب زمینی سرخ شده در فر یک بغل بشقابی عالی برای تقریبا تمامی غذاها از جمله کباب، گوشت سرخ شده، خورش و سبزیجات برشته است. با وجود همه اینها کالری بسیار کمتری نسبت به سیب زمینی سرخ شده در روغن دارد.

کسی هست که سیب زمینی سرخ شده دوست نداشته باشد؟ خب اغلب ما عاشق سیب زمینی‌های سرخ شده هستیم و بسیاری از ما وقتی به مراکز خرید می‌رویم و خسته از گشتن به دنبال جنس مورد نظرمان کشان کشان پای به داخل کافی شاپ یا رستورانهای پاساژ می‌گذاریم، انتخابی جز سیب زمینی داغ و سرخ شده نداریم.

احتمالا می‌دانید که این سیب زمینی‌های رستورانی در واقع از قبل سرخ شدند و پس از فریز شدن بسته بندی می‌شوند و در واقع رستورانها آنها را فقط گرم می‌کنند همین! خب یکی از مشکلاتی که من با سیب زمینی سرخ شده دارم کالری بالای آن است که وقتی این همه نشاسته در کنار مقدار زیادی روغن قرار می‌گیرد نتیجه‌ای جز یک غذای پرکالری مخالف سلامت ندارد.

سیب زمینی طعم دار برشته در فر

من اغلب اوقات موقع سرخ شدن سیب زمینی خودم را در حال ناخنک زدن همراه با عذاب وجدان می‌یابم. اما آیا راه بهتری برای استفاده از این غذا برای همه به صورتی سالم وجود ندارد؟

خب راه حلهای زیادی وجود دارد که می‌توان سیب زمینی را به شیوه‌ای کم کالری تر و البته سالمتر درست کرد چون تنها کالری بالا نیست که مساله است بلکه روغنهای سرخ کردنی علیرغم ادعای تولید کنندگانشان معمولا حاوی میزان زیادی چربی ترانس بالا هستند که غذا را ناسالم و قلب ما را هم غمگین می‌کند.

یکی از روشهای سالم کباب کردن سیب زمینی است که البته طرفداران خودش را دارد و شما می‌توانید در یک جمع دوستانه آنها را کباب کرده و بخورید. یا مثل بعضی‌ها آن را در مقدار زیادی نمک روی گاز بگذارید تا تنوری شود. خب این راه حلها برای موقعی که مهمان داریم چندان کارایی ندارد چون مسلما شما نمی‌خواهید یک سیب زمینی قلمبه کبابی را جلوی روی آنها بگذارید. ما در اینجا قصد داریم سیب زمینی سرخ شده با حداقل روغن و برشته شده در گرمای فر را به شما یاد بدهیم که اتفاقا حاوی روغن سالم زیتون است و بخاطر ادویه‌های خوش عطر بسیار خوشمزه و لذیذ است.

من بعد از اولین بار درست کردن سیب زمینی به این روش، دیگر سرخ کردن سیب زمینی را فراموش کردم. فقط یک نکته که لازم است بگویم؛ احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند سیب زمینی را ابتدا آب پز و سرخ کنید. خب من اخیرا متوجه شدم که سیب زمینی‌های این فصل بسیار سفت و سنگی هستند، بنابراین برای خودم حداقل توصیه به آب پز کردن دارم.

روش های برش سیب زمینی

برای برش سیب زمینی برشته در فر به چند روش می‌توانید عمل کنید:

 • ابتدا آنها را خوب بشویید و بسابید تا تمامی گل اطراف پوست سیب زمینی پاک شود (با برس بهتر است). هر سیب زمینی را از طول نصف کرده و هر نصف را باز نصف کنید و به همین ترتیب تا سیب زمینی به شکل قاچ‌های یکسان در بیاید. هشت قاچ یک اندازه برای هر سیب زمینی عالی است.
 • آن را پوست گرفته و خلالی کنید و بیشتر به صورت خلال نازک درآورید. خلالها را در آب داغ بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بمانند سپس آب آنها را دور بریزید و خشک کنید. در اینجا هم می‌توانید پوست سیب زمینی‌ها را نگه دارید تا از مواد با ارزش داخل آن بهره بگیرید.

طعم دار کردن سیب زمینی برشته در فر

سیب زمینی طعم دار برشته در فر

بعد از برش زدن سیب زمینی‌ها حالا زمان ان است که طعم سازی کنیم. من از مخلوط روغن زیتون، پنیر پارمزان، نمک، فلفل، پاپریکا، پودر سیر و پودر پیاز استفاده کردم.

برای اینکه به مواد آغشته شوند، می‌توانید سیب زمینی‌ها را داخل کاسه ریخته و مواد را روی آنها ریخته و با قاشق سلیکونی بهم بزنید. یا اینکه سیب زمینی‌ها را به همراه مواد داخل کاسه زیب لاک ریخته و تکان دهید تا روی آنها را بگیرد.

می‌توانید از پنیر پارمزان هم استفاده نکنید و فقط ادویه بکار ببرید. مرحله پختن آنها در دمای بالای فر است تا زمانی که برشته و قهوه‌ای شوند.

اگر سیب زمینی‌های شما خیلی سفت هستند و می‌خواهید زمان را هم کوتاه کنید می‌توانید از قبل آنها را کمی پخته و خشک کنید سپس به مواد آغشته کنید. پس از پختن در فر مقداری جعفری اضافه کنید و حالا آماده خوردن است.

طرز تهیه سیب زمینی برشته طعم دار در فر

مواد لازم

 • سیب زمینی متوسط: ۴ عدد، تمیز شسته و هر کدام را هشت قطعه کنید.
 • روغن زیتون: ۱/۴ پیمانه یا کمتر
 • پودر سیر: ۱ قاشق چایخوری
 • پودر پیاز: ۱ قاشق چایخوری
 • پودر پاپریکا: ۱ قاشق چایخوری
 • نمک: ۲ قاشق چایخوری
 • فلفل: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • پنیر پارمزان خیلی ریز: ۱/۳ پیمانه
 • جعفری تازه: ۲ قاشق غذاخوری ریز خرد شده
 • اسپری روغن

مراحل تهیه سیب زمینی در فر

 1. سیب زمینی‌ها را کاملا بشویید و بسابید تا کل گل دور و بر پوست آنها جدا شود. سپس بدون جدا کردن پوست آنها را به صورت قاچ قاچ درآورید. سیب زمینی‌ها را داخل کاسه بریزید.
  سیب زمینی طعم دار برشته در فر

 2. فر را با حرارت ۲۰۵ درجه سلسیوس روشن کنید. کف سینی فر را با کاغذ آلومینیوم بپوشانید و با اسپری آشپزی چرب کنید.
 3. روغن زیتون، پنیر پارمزان، پودر پیاز، پودر سیر، پاپریکا، نمک و فلفل را داخل کیسه زیپ لاک با اندازه مناسب بریزید.
 4. سیب زمینی‌های قاچ شده را داخل کیسه بریزید و درب کیسه را ببندید. حالا خوب تکان دهید تا روی همه سیب زمینی‌ها به طور کامل با مواد پوشیده شود. می‌توانید سیب زمینی‌ها را داخل کاسه ریخته و پس از ریختن مواد طعم دهنده روی آنها با قاشق سیلیکونی خوب بهم بزنید تا به طور یکدست آغشته شوند.
  سیب زمینی طعم دار برشته در فر
 5. حالا آنها را به صورت یک لایه کف سینی فر بچینید. به مدت ۳۵ دقیقه یا تا زمانی که طلایی شوند و با چنگال به راحتی بتوانید آنها را له کنید، بپزید. روی آنها جعفری بپاشید و سرو کنید. بخاطر داشته باشید در صورت پختن از قبل، زمان پخت در فر کوتاهتر می‌شود و سیب زمینی‌ها تردتر.
  سیب زمینی طعم دار برشته در فر

نکات مهم تهیه سیب زمینی در فر

 • سینی را در یک سوم پایینی طبقه فر بگذارید. پس از ۲۰ دقیقه می‌توانید سینی را خارج کرده و آنها را با قاشق سیلیکونی بهم بزنید.
 • برای ادویه می‌توانید ترکیب دلخواه خودتان را داشته باشید اگر دلتان می‌خواهد تند باشد فلفل چیلی اضافه کنید. می‌توانید مقداری هم فلفل سیاه برای طعم و بوی خوش استفاده کنید. ادویه کاری هم یکی از گزینه‌های خوب برای افزودن به سیب زمینی است.
 • می‌توانید سیب زمینی را مقداری بپزید تا کمی نرم شود یا اینکه آنها را در کاسه ریخته و روی آنها آب داغ بریزید و بگذارید حداقل ۱۰ دقیقه بماند سپس آب را دور ریخته و سیب زمینی ها را با دستمال آشپزخانه خوب خشک کنید.
 • برای نگهداری اضافه سیب زمینی آنها را در ظرفی دردار و به مدت نهایتا ۳ روز در یخچال نگهداری کنید.
 • برای دوباره گرم کردن سیب زمینی، فر را با ۲۰۰ درجه سلسیوس روشن کنید و سینی را خالی داخل فر بگذارید تا گرم شود بعد سیب زمینی‌ها را به صورت یک لایه داخل سینی داغ بریزید سپس سینی را داخل فر گذاشته و به مدت ۵ تا ۸ دقیقه گرم کنید. به دقت نگاه کنید که سیب زمینی‌ها نسوزند.
 • اگر دلتان می‌خواهد باز هم رژیمی تر باشد روغن را کاهش دهید اما حذف نکنید. روغن باعث برشته و ترد شدن سیب زمینی و طعمی خوب می‌شود.
 • برای طعم دهی چند لایه می‌توانید قدری گیاهان خشک مثل شوید خشک و یا ریحان هم به آن اضافه کنید.
 • ریختن آب داغ روی سیب زمینی‌ها باعث می‌شود که سیب زمینی‌ها به دو طریق پخته شوند و به این ترتیب داخل آنها نرمتر می‌شود. من اغلب همین کار را انجام می‌دهم.
 • بعضی از دستورالعمها می‌گویند که سیب زمینی را داخل آب نمک بخیسانید در حالی که این کار باعث می‌شود که رطوبت داخلی آن خارج شود و در نتیجه سیب زمینی خیلی خشک خواهد شد. آب بدون نمک برای سیب زمینی برشته در فر بهتر است.
 • برای سرو بهتر است از سس کچاپ استفاده کنید اما سس سفید هم خوب است. مقداری سبزی ریز شده طعم آن را دو چندان می کند.

سیب زمینی طعم دار برشته در فر


ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منابع

آخرین بروز رسانی در: 11 جولای 2022| نویسنده: هالث