جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
همیشه لباس‌هایی صاف و بدون چروک داشته باشید

همیشه لباس‌هایی صاف و بدون چروک داشته باشید

چروک شدن لباس‌ها مشکلی است که همه با آن درگیرند و به نظر می‌رسد که راه حلی برای این مشکل وجود ندارد. شما هر روز با لباس‌ صاف و اتوکرده از خانه خارج می‌شوید اما زمانی که به محل کار می‌رسید مانتو یا شلوار شما چروک و نامرتب شده است. در این مطلب به شما خواهیم آموخت که چطور همیشه لباس‌هایی صاف و بدون چروک داشته باشید

آماده کردن لباس‌ها

تا خشک شدن لباس‌ها صبر کنید: لباس‌ها زمانی که مرطوب یا گرم باشند بیشتر مستعد چروک شدن هستند، پس سعی کنید لباس ها را تا زمانی که کاملا خشک و سرد نشده‌اند نپوشید. زمانی که لباس‌ها را از خشک کن یا ماشین لباسشویی خارج می‌کنید مدتی صبر کنید تا لباس‌ها کاملا رطوبت خود را از دست بدهند و با محیط هم دما شوند سپس آن‌ها را بپوشید و یا تا کنید و در کمد قرار دهید. البته تعریق بدن در زمانی که لباس را به تن دارید علت اصلی چروک شدن آن است.

لباس‌ها را درست اتو کنید: قبل از پوشیدن لباس‌ها آن‌ها را پشت و رو در در امتداد خط دوخت داخلی آن اتو کنید. این کا احتمال چروک شدن لباس را در زمان پوشیدن آن کاهش می‌دهد. پس از اتوی داغ از اتوی سرد استفاده کنید تا اتوی آن مستحکم و بادوام‌تر شود. حتما قبل از اتو کردن تگ مراقبتی لباس را مطالعه کنید.

به سایز لباس دقت کنید: اگر لباس شما زیادی تنگ یا زیادی گشاد باشد در قسمت های مختلف بدن کشیده یا جمع می‌شود و احتمال چروک شدن آن افزایش می‌یابد. البته نوع چروک شدن در لباس‌های تنگ با نوع چروک شدن در لباس‌های گشاد متفاوت است و در لباس تنگ میزان آسیب به پارچه بیشتر است. پس حتما لباسی بپوشید که اندازه باشد تا کمتر چروک شود.

پارچه مناسب انتخاب کنید: اگر محل کار شما طوری است که ساعت‌ها باید یک جا بنشینید پارچه‌هایی مثل ابریشم انتخاب مناسبی برای لباس شما نیستند چون به راحتی چروک می‌شوند. در این موقعیت‌ها از پارچه‌های مقاوم و ضدچروک استفاده کنید.

پارچه ضدچروک تهیه کنید: لباسی که از پنبه خالص تهیه شده باشد هرچند قابلیت تعریق و خنک کنندگی بالایی دارد اما بالاترین استعداد را برای چروک شدن نیز دارد اما زمانی که الیاف پنبه با الیاف مصنوعی مثل پلی‌استر ترکیب شود مقاومت آن در مقابل چروک شدن افزایش می‌یابد پس حتما هنگام خرید لباس برچسب روی آن را بخوانید و از درصد الیاف مصنوعی آن مطلع شوید. البته برخی از پارچه‌ها که به روش شیمیایی و با افزدون آلدهید ضدچروک می‌شوند برای پوست‌های حساس زیان آورند و اگر دچار حساسیت پوستی هستید از این پارچه‌ها تهیه نکنید.

از مواد ضدچروک استفاده کنید: برخی مواد مانند آهار یا اسپری محافظت از پارچه مقاومت آن را در مقابل چروک شدن افزایش می‌دهد. این مواد اگرچه تاثیر اتو زدن را ندارند ولی پارچه را به فرم طبیعی خود باز‌می‌گردانند و از چروک شدن زیاد آن جلوگیری می‌کنند.

اتو را در جهت دوخت لبه ها داخلی لباس انجام دهید

مراقبت هنگام نشستن

هنگام نشستن لباس را به طرف پایین بکشید: وقتی می‌نشینید لباس در قسمت پایین بدن و ران‌ها مستعد چروک بیشتری است چون لباس در این قسمت‌ها تا می‌خورد و زمان که بلند می‌شوید به همان شکل باقی می‌ماند. برای دامن و لباس مجلسی هنگام نشستن پشت دامن را صاف کرده و روی آن بنشینید. برای پیراهن، زمانی که در ماشین نشسته اید دکمه پایین پیراهن را باز کنید و روی کمربند ایمنی قرار دهید تا فشار کمربند ایمنی آن را چروک نکند.

پاها را روی هم نیندازید: زمانی که شلوار پوشیده اید تا حد ممکن این عادت خود را ترک کنید چون قرار دادن پاها روی هم باعث چروک شلوار در زیر زانوها می‌شود. زمانی که پشت میز نشسته‌اید تا حد ممکن زانوها را باز کنید تا پشت زانوی شلوار چروک نشود.

لباس‌ها را تحت فشار قرار ندهید: هرچه لباس‌ها تحت فشار بیشتری باششند بیشتر چروک می‌شوند. مثلا پوشیدن کت تنگ روی پیراهن رسمی باعث فشرده شدن آن به بدن و چین خوردگی آن می‌شود. در هنگام آویزان کردن لباس در کمدد نیز این نکته را مد نظر داشته باشید.

تا حد ممکن بیشتر بایستید: نشستن به مدت طولانی نه تنها برای سلامتی شما زیان‌آور است بلکه باعث چروک لباس‌ها هم می‌شود. پس مدت طولانی یک جا ننشینید و بلند شوید و بایستید و راه بروید چون در حالت ایستاده لباس‌ها کمتر چروک می‌شوند.

با سشوار می توانید چروک های خفیف را از بین ببرید

از بین بردن سریع چروک‌ها

اسپری ضد چروک تهیه کنید: زمانی که در بیرون از منزل لباس شما چروک و نامرتب شده باشد و به اتو دسترسی ندارید این اسپری می‌تواند نجات دهنده باشد. کافی است کمی از آن را روی چروک لباس بزنید و با دست به آن حالت دهید و لباس را صاف کند. این اسپری‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌ها تهیه کنید.

چروک‌ها را مرطوب کرده و بکشید: زمانی که در بیرون از منزل با چروک قابل توجه و نگران کننده‌ای مواجه شدید و به اتو و اسپری دسترسی نداشتید می‌توانید از کمی آب استفاده کنید. محل چروک را کمی مرطوب کنید و با زمانی که کاملا خشک شود آن را با دست بکشید تا چروک باز شود.

از سشوار استفاده کنید: گرما در باز شدن چروک تاثیر مثبتی دارد، اگر چروک خفیفی در لباس خود مشاهده کردید، از سشوار استفاده کنید. سشوار را در فاصله بیست تا بیست‌و‌پنج سانتی لباس بگیرید و روی درجه کم قرار دهید و روی چروک بگیرید تا آن را از بین ببرد. نوک سشوار را در اطراف چروک حرکت دهید و آن را در یک نقطه نگه ندارید چون باعث آسیب به پارچه می‌شود و آن را می‌سوزاند.

منبع: WikiHow

ورود به سایت دیدگاه ها 2

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به

سلام
من‌ یه مشکلی دارم اگ میش کمک کنین
من ی مانتو پاییزه تقریبا کاموایی خریدم بعد چن رو قسمت پپایینتر از جیب از زیر مانتو کلک و پرز داد و از رو چروک شد و برامدگی پیدا کرد
مانتو تابستونیمم اینجوری شده بود
ممکنه بخاطر وجود کوله ام ک جنسش لیه باش؟

مقالات زیبایی

مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان
مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان آرایشی
25
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
46
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
34
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
139
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار شما چیست؟
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار چیست؟
201
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
110

مقالات سلامت

معرفی التهاب لثه
التهاب لثه و علل و علائم ابتلا، نحوه تشخیص و پیشگیری و درمان این عارضه
11
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
18
درمان ها خانگی در درمان استرس
درمان استرس و معرفی ۱۹ درمان خانگی برای مقابله با این مشکل
99
بلفاریت یا التهاب پلک
بلفاریت یا التهاب پلک؛ علائم، عوارض و درمانهای دارویی و خانگی
107
اندازه مناسب سطح کلسترول چیست
سطح کلسترول چگونه سنجیده می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
575
علائم تند تپشی
تند تپشی (تاکی کاردی) و معرفی، علائم، تشخیص و پیگیری و درمان
147

مقالات آشپزی

نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
206
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
218
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
709
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
280
سالاد ماکارونی
سالاد ماکارونی کلاسیک با سبزیجات رنگارنگ و سس رژیمی
627
طرز تهیه پنیر ریکوتا خانگی
پنیر ریکوتا خانگی را به ساده‌ترین روش بسازید؛ آموزش تصویری
460

مقالات تغذیه

تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
18
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی با ۱۳ دستورالعمل مختلف که می‌توانید در خانه درست کنید
50
فواید آب خیار
آب خیار و معرفی ۷ مورد از مزایای استفاده از این نوشیدنی مفید
63
فواید ماست منجمد
ماست منجمد و معرفی مزایای استفاده از این دسر کم کالری و خوشمزه
240
معرفی عوارض مصرف زردچوبه
عوارض مصرف زردچوبه و معرفی ۱۳ مورد از این عوارض که شما ممکن است ندانید
415
معرفی خواص هل
خواص هل و معرفی ۱۱ خاصیت شگفت انگیز از این ماده غذایی
242