جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
علائم نقص ایمنی اولیه بدن

نقص ایمنی اولیه بدن و ۶ علامت و نشانه از این اختلال در بدن

نقص ایمنی بدن که هم‌چنین به‌عنوان اختلالات ایمنی بدن شناخته می‌شود سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند و باعث می‌شوند که بدن قادر به مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها نباشد. دو نوع از این اختلالات ایمنی وجود دارد: نوع  نقص ایمنی اولیه که شخص همراه با ابتلای به این اختلال متولد می‌شود؛ و ثانویه که در طول یک زندگی، شخص به آن مبتلا می‌شود. ابتلا به نقص ایمنی که در این مقاله تمرکز ما بر این موضوع خواهد بود، عبارت است از بیش از ۲۰۰ اختلال مختلف که بر بخش‌های مختلف سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد. این اختلالات معمولاً در نوزادان یا کودکان جوان رخ می‌دهند، اما در بعضی موارد ممکن است تا زمان بزرگ‌سالی خود را نشان ندهند؛ و درحالی‌که علائم مرتبط با هر نوع می‌تواند متفاوت باشد، شش مورد زیر ازجمله شایع‌ترین این علائم هستند. در این مقاله به معرفی علائم و نشانه‌های شایع این اختلال می‌پردازیم.

ابتلا به عفونت‌های مکرر از نشانه‌های نقص ایمنی اولیه بدن

با داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف، فرد مبتلابه ابتلا به کمبود ایمنی بیشتر حساس به عفونت‌های مکرر باکتریایی و ویروسی است. Merck Manuals دراین‌باره می‌گوید که ابتلا به عفونت‌های تنفسی مانند عفونت‌های سینوسی یا عفونت‌های ریه مانند پنومونی و یا برونشیت ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت دهان، چشم‌ها، گوش‌ها، پوست و دستگاه گوارش نیز شایع است. با توجه به گزارش درمانگاه Mayo در این زمینه، افرادی که با نقص ایمنی اولیه بدن مواجه هستند، چنین عفونت‌هایی را به‌طور مداوم تجربه می‌کنند. عفونت‌ها همچنین ممکن است مقاومت به درمان باشد برای مدت طولانی ادامه داشته و طول دوره درمان طولانی‌تر از مدتی باشد که افراد با سیستم ایمنی سالم درمان می‌شوند.

التهاب اندام‌های داخلی بدن

فرد مبتلابه نقص ایمنی اولیه ممکن است درد در ناحیه شکمی نیز داشته باشد. در بسیاری از موارد این درد ناشی از تورم یا عفونت طحال یا کبد ناشی از بیماری‌های خود ایمنی یا التهابی است. با توجه به گزارش بنیاد بیماری‌های ایمنی در این مورد، این مشکلات می‌تواند باعث آسیب‌های موقت یا دائمی شود که می‌تواند یک یا چند مورد از کارکردهای مهم کبد را مختل کند. همچنین می‌افزاید: ” این اختلالات، ممکن است منجر به انباشت مایع در ناحیه شکم (آسیت) شود. جدای از این افزایش بیلی‌روبین در خون منجر به زردی، اختلالات لخته شدن خون و … می‌شود”.

مشکلات و اختلالات خونی

نقص ایمنی اولیه ممکن است بر کیفیت سیستم گردش خون فرد اثر گذاشته و باعث شود که باعث شود که میزان کارایی سیستم گردش خون فرد کاهش یابد و منجر به اختلالاتی نظیر تعداد پایین پلاکت‌های خون یا کم‌خونی شود که به دلیل عدم وجود مقداری کافی از گلبول‌های قرمز خون سالم در خون است. کمبود ایمنی اولیه ممکن است منجر به عفونت در خون شود. در کودکان به‌طور خاص، حتی افزون بر این مسئله یک بیماری شدید و سریع الرشد مانند سپتی سمی (گندخونی) ممکن است رخ دهد.

علائم نقص ایمنی اولیه بدن

مشکلات گوارشی

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، نقص ایمنی اولیه می‌تواند علائم مختلفی را در بدن فرد مبتلا ایجاد کند از جمله اینکه می تواند عفونت‌های دستگاه گوارش را در بدن فرد مبتلا ایجاد کند. این عفونت‌ها ممکن است منجر به علائم مانند گرفتگی و کرامپ های شکمی، تهوع و اسهال شود. اگر این علائم در دفعات مکرری تکرار شود، ممکن است موجب کاهش وزن در فرد مبتلا شود. اسهال مزمن علائم رایج در نوزادان یا کودکان جوان است و مانع از توانایی آن‌ها در افزایش وزن و رشد طبیعی آن‌ها می‌شود.

تأخیر در رشد و تکامل بدن

ازآنجاکه شروع نارسایی اولیه ایمنی بیشتر در نوزادان و کودکان جوان اتفاق می‌افتد، این امر می‌تواند بر توانایی آن‌ها در رشد و تکامل طبیعی به‌طور طبیعی تأثیر بگذارد. این به معنای شکست در رشد است که Merck Manual آن‌ها به‌عنوان “تأخیر در افزایش وزن و رشد فیزیکی تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به تأخیر در تکامل بدن و بلوغ شود”. KidsHealth.org دراین‌باره می‌گوید: ” این مشکل اغلب ناشی از فقدان تغذیه مناسب است. در مورد کودکان مبتلابه کمبود ابتلا به کمبود ایمنی، کمبود غذا به این دلیل اتفاق می‌افتد که اسهال مزمن (که نشانه‌ای رایج از این نقص است) می‌تواند باعث شود که بدن به‌سختی قادر به حفظ مواد مغذی و کالری دریافتی از غذا باشد”.

اختلالات و بیماری‌های خود ایمنی

تا ۲۵ درصد از افرادی که مبتلابه اختلالات نقص ایمنی هستند، یک اختلال autoimmune نیز در آن‌ها ایجاد می‌شود که EverydayHealth.com در مورد آن می‌گوید: “در این زمان سیستم ایمنی بدن فاقد عملکرد طبیعی خود است و شروع به حمله به بافت سالم بدن می‌کند”. این اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید یا دیابت نوع ۱ معمولاً به علت عفونت مکرر و طولانی‌مدت رخ می‌دهد که معمولاً افراد مبتلابه نقص ایمنی ابتدایی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. همچنین Merck Manuals در این باره می‌گوید: ” البته گاهی اوقات اختلالات خود ایمنی قبل از اینکه کمبود ایمنی باعث ایجاد علائم در بدن شود، ایجاد می‌شود”.

بیماری لوپوس از نشانه های نقص ایمنی اولیه

منبع: Activebeat.com
این مقاله توسط Rachel Despres به رشته تحریر در آمده و به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
110
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
142
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
164
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
229
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
214
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
465

مقالات سلامت

سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
9
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
213
شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
375
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
307
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
281
معرفی داروی اتودولاک یا لودین
معرفی کامل داروی اتودولاک (Etodolac) یا لودین (Lodine)
231

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
573
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
413
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
765
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
388
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,139
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,097

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
273
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
218
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
221
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
585
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
903
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,108