جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
علائم نقص ایمنی اولیه بدن

نقص ایمنی اولیه بدن و ۶ علامت و نشانه از این اختلال در بدن

نقص ایمنی بدن که هم‌چنین به‌عنوان اختلالات ایمنی بدن شناخته می‌شود سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند و باعث می‌شوند که بدن قادر به مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها نباشد. دو نوع از این اختلالات ایمنی وجود دارد: نوع  نقص ایمنی اولیه که شخص همراه با ابتلای به این اختلال متولد می‌شود؛ و ثانویه که در طول یک زندگی، شخص به آن مبتلا می‌شود. ابتلا به نقص ایمنی که در این مقاله تمرکز ما بر این موضوع خواهد بود، عبارت است از بیش از ۲۰۰ اختلال مختلف که بر بخش‌های مختلف سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد. این اختلالات معمولاً در نوزادان یا کودکان جوان رخ می‌دهند، اما در بعضی موارد ممکن است تا زمان بزرگ‌سالی خود را نشان ندهند؛ و درحالی‌که علائم مرتبط با هر نوع می‌تواند متفاوت باشد، شش مورد زیر ازجمله شایع‌ترین این علائم هستند. در این مقاله به معرفی علائم و نشانه‌های شایع این اختلال می‌پردازیم.

ابتلا به عفونت‌های مکرر از نشانه‌های نقص ایمنی اولیه بدن

با داشتن یک سیستم ایمنی ضعیف، فرد مبتلابه ابتلا به کمبود ایمنی بیشتر حساس به عفونت‌های مکرر باکتریایی و ویروسی است. Merck Manuals دراین‌باره می‌گوید که ابتلا به عفونت‌های تنفسی مانند عفونت‌های سینوسی یا عفونت‌های ریه مانند پنومونی و یا برونشیت ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت دهان، چشم‌ها، گوش‌ها، پوست و دستگاه گوارش نیز شایع است. با توجه به گزارش درمانگاه Mayo در این زمینه، افرادی که با نقص ایمنی اولیه بدن مواجه هستند، چنین عفونت‌هایی را به‌طور مداوم تجربه می‌کنند. عفونت‌ها همچنین ممکن است مقاومت به درمان باشد برای مدت طولانی ادامه داشته و طول دوره درمان طولانی‌تر از مدتی باشد که افراد با سیستم ایمنی سالم درمان می‌شوند.

التهاب اندام‌های داخلی بدن

فرد مبتلابه نقص ایمنی اولیه ممکن است درد در ناحیه شکمی نیز داشته باشد. در بسیاری از موارد این درد ناشی از تورم یا عفونت طحال یا کبد ناشی از بیماری‌های خود ایمنی یا التهابی است. با توجه به گزارش بنیاد بیماری‌های ایمنی در این مورد، این مشکلات می‌تواند باعث آسیب‌های موقت یا دائمی شود که می‌تواند یک یا چند مورد از کارکردهای مهم کبد را مختل کند. همچنین می‌افزاید: ” این اختلالات، ممکن است منجر به انباشت مایع در ناحیه شکم (آسیت) شود. جدای از این افزایش بیلی‌روبین در خون منجر به زردی، اختلالات لخته شدن خون و … می‌شود”.

مشکلات و اختلالات خونی

نقص ایمنی اولیه ممکن است بر کیفیت سیستم گردش خون فرد اثر گذاشته و باعث شود که باعث شود که میزان کارایی سیستم گردش خون فرد کاهش یابد و منجر به اختلالاتی نظیر تعداد پایین پلاکت‌های خون یا کم‌خونی شود که به دلیل عدم وجود مقداری کافی از گلبول‌های قرمز خون سالم در خون است. کمبود ایمنی اولیه ممکن است منجر به عفونت در خون شود. در کودکان به‌طور خاص، حتی افزون بر این مسئله یک بیماری شدید و سریع الرشد مانند سپتی سمی (گندخونی) ممکن است رخ دهد.

علائم نقص ایمنی اولیه بدن

مشکلات گوارشی

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، نقص ایمنی اولیه می‌تواند علائم مختلفی را در بدن فرد مبتلا ایجاد کند از جمله اینکه می تواند عفونت‌های دستگاه گوارش را در بدن فرد مبتلا ایجاد کند. این عفونت‌ها ممکن است منجر به علائم مانند گرفتگی و کرامپ های شکمی، تهوع و اسهال شود. اگر این علائم در دفعات مکرری تکرار شود، ممکن است موجب کاهش وزن در فرد مبتلا شود. اسهال مزمن علائم رایج در نوزادان یا کودکان جوان است و مانع از توانایی آن‌ها در افزایش وزن و رشد طبیعی آن‌ها می‌شود.

تأخیر در رشد و تکامل بدن

ازآنجاکه شروع نارسایی اولیه ایمنی بیشتر در نوزادان و کودکان جوان اتفاق می‌افتد، این امر می‌تواند بر توانایی آن‌ها در رشد و تکامل طبیعی به‌طور طبیعی تأثیر بگذارد. این به معنای شکست در رشد است که Merck Manual آن‌ها به‌عنوان “تأخیر در افزایش وزن و رشد فیزیکی تعریف می‌کند که می‌تواند منجر به تأخیر در تکامل بدن و بلوغ شود”. KidsHealth.org دراین‌باره می‌گوید: ” این مشکل اغلب ناشی از فقدان تغذیه مناسب است. در مورد کودکان مبتلابه کمبود ابتلا به کمبود ایمنی، کمبود غذا به این دلیل اتفاق می‌افتد که اسهال مزمن (که نشانه‌ای رایج از این نقص است) می‌تواند باعث شود که بدن به‌سختی قادر به حفظ مواد مغذی و کالری دریافتی از غذا باشد”.

اختلالات و بیماری‌های خود ایمنی

تا ۲۵ درصد از افرادی که مبتلابه اختلالات نقص ایمنی هستند، یک اختلال autoimmune نیز در آن‌ها ایجاد می‌شود که EverydayHealth.com در مورد آن می‌گوید: “در این زمان سیستم ایمنی بدن فاقد عملکرد طبیعی خود است و شروع به حمله به بافت سالم بدن می‌کند”. این اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید یا دیابت نوع ۱ معمولاً به علت عفونت مکرر و طولانی‌مدت رخ می‌دهد که معمولاً افراد مبتلابه نقص ایمنی ابتدایی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. همچنین Merck Manuals در این باره می‌گوید: ” البته گاهی اوقات اختلالات خود ایمنی قبل از اینکه کمبود ایمنی باعث ایجاد علائم در بدن شود، ایجاد می‌شود”.

بیماری لوپوس از نشانه های نقص ایمنی اولیه

منبع: Activebeat.com
این مقاله توسط Rachel Despres به رشته تحریر در آمده و به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

برای داشتن اعتماد به نفس کامل این نکات آرایشی را رعایت کنید
برای داشتن اعتماد به نفس کامل این نکات آرایشی را رعایت کنید
20
جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
126
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
چند مدل موی زنانه ساده و زیبا برای باریک نشان دادن صورت
72
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
74
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
80
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
215

مقالات سلامت

معرفی عفونت کلیه
عفونت کلیه (پیلونفریت): معرفی، علائم ابتلا، پیشگیری و درمان بیماری
27
استفاده از چای کیسه‌ای
روش استفاده از چای کیسه‌ای برای چشمان و انواع مناسب آن برای همه مشکلات چشم
48
جایگزین بوتاکس
۷ جایگزین بوتاکس که چروکها را درمان می‌کنند با بررسی مزایا و معایب
126
معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
53
جراحی لثه
جراحی لثه یا پریودنتال و انواع روشهای آن چگونه انجام می‌شود؟
45
ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
66

مقالات آشپزی

ماکارون نارگیل
ماکارون نارگیل ساده و عسلی؛ شیرینی بدون گلوتن و بدون غلات
22
خورش گوشت بره
خورش گوشت بره و سبزیجات؛ پخت خورش گوشت در فر
38
شیرینی مربایی
شیرینی مربایی لینزر ؛ شیرینی مخصوص عید نوروز
68
دلمه 11
طرز تهیه دلمه کلم به بهترین روش به همراه نکات مربوط به پخت
60
سس مارینارا خانگی
سس مارینارا خانگی برای انواع پاستا و سایر غذاها؛ بدون گلوتن و وگان
61
کیک هویج تخته‌ای
کیک هویج تخته‌ای با تزئین پنیر خامه‌ای و هویج واقعی (شیت کیک هویج)
50

مقالات تغذیه

معرفی گوشت بره
گوشت بره و معرفی مورد از فواید مصرف این ماده غذایی پرطرفدار
53
بهترین چای گیاهی
بهترین چای برای سلامتی کدام است و چه اثراتی روی بدن دارند؟
51
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
99
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
83
معرفی ماده کوئرستین
کوئرستین و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده آنتی اکسیدان
51
معرفی تربچه سیاه
تربچه سیاه و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده غذایی
287