جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
حافظه و راه های تقویت آن

حافظه و ۷ راه برای محافظت از آن

حافظه انسان حافظه بلند مدت و چه حافظه کوتاه مدت،  عنصر ضروری برای انجام تمام کارهای روزانه ماست. هرگونه آسیب به مغز و یا ابتلای به  بیماری هایی مثل آلزایمر می تواند باعث کاهش یا از بین رفتن حافظه شوند. در اینجا ما ۷ راه را برای تقویت حافظه  و محافظت از آن را معرفی و شرح می دهیم.

مرحله شماره ۱: خوردن نان تست برای صبحانه برای تقویت حافظه شما

حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی روزانه، ممکن است  به حافظه شما، آسیب برساند. یک تحقیق که  در دانشگاه تافتز انجام گرفت، نشان داد که افرادی  که کربوهیدرات از رژیم غذایی شان حذف کرده بودند،  در انجام وظایف مبتنی بر حافظه، نسبت به کسانی در رژیم غذایی آنها کربو هیدرات وجود داشت، بدتر بودند. چرا؟ همکار نویسنده در این تحقیق، رابین کنارک، PHD و استاد روانشناسی دردانشگاه تافتس در این باره می گوید:  سلول های مغز شما به  کربوهیدرات نیاز دارند ، که در بدن شما  به گلوکز تبدیل و به  این شکل باقی می ماند.

غلات کامل و سایر کربوهیدرات های پیچیده که دارای هضمی آهسته تر هستند را انتخاب و مصرف کنید، چون  آنها یک جریان پیوسته تری را از  گلوکز به بدن شما ارائه می دهند. یک بشقاب کوچک کیک گندم و یا برش نان تست با تخم مرغ نیمرو و فنجان از انواع توت ها برای یک صبحانه، باعث  تقویت  ماده خاکستری مغز شما برای شروع فعالیت، می شود.

مرحله شماره ۲:  قبل از شروع کار، به یک کلاس کیک بوکسینگ بروید

ساندرا آمودت، PHD و همکار نویسنده در مقاله به مغز خود خوش آمدید، در این باره توصیه می دهد: ورزش جریان خون را به مغز شما  افزایش می دهد و اکسیژن مورد نیاز و قند برای سوخت بدن تامین می کند. یک مطالعه  در مجله یادگیری و حافظه، نشان می دهد که  در واقع، اگر شما سعی در  حفظ کردن  پس از انجام تمرین شدید به جای یک فعالیت کم تاثیر داشته باشید، شما می توانید کلمات و واژگان را ۲۰ درصد سریع تر یاد بگیرید. یک رقص یا کیک بوکسینگ هر چیزی کلاس که نیاز  داشته باشد که شما را یک روال را به  یاد داشته باشید ، را در نظر داشته باشید.

مرحله شماره ۳: فونت یادداشت های روزانه خود را، تغییر دهید

آیا زمان این نرسیده که فونت به جز نیو تایمز رومن را انتخاب کنید؟  با توجه به مطالعه ای که در مجله شناخت چاپ شده است نشان داده شده که اگر، از فونتی متفاوت که کمی برای خواندن دشوار است استفاده کنید که باعث بهبود حافظه طولانی مدت  در شما، می شود.

بر روی فونتی تمرکز کنید که باعث که مرکز فرایند در مغز شما کاری را که کمی دشوار تر است را انجام دهد که باعث فراخوان حافظه و یادآوری در شما می شود. فونت نوشتاری مورد استفاده در مطالعه  خود را به  Comic Sans خمیده (ایتالیک) تغییر دهید که همین امر برای مغز شما موثر است شاید شما متوجه تغییرات نشوید ولی مغز شما خواهد شد.

مرحله شماره ۴: انجام جستجو در وب در طول  خوردن ناهار

با توجه به یک مطالعه اخیر که در  دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس انجام شده است، پیشنهاد می شود که  یک ساعت از زمان خود در روز  را به جستجوی آنلاین در مورد زمینه های مورد علاقه خود بگذرانید (مانند تحقیق  در مورد  نقاط مورد تعطیلات بعدی شما )  که ممکن است بخشی از لوب فرونتال شما را که کنترل حافظه کوتاه مدت را برعهده دارد، را تحریک کند.

گری اسمال، پزشک متخصص  و نویسنده ارشد این مطالعه،  در این باره ، توضیح می دهد: ” زمانی که شما یک جستجو در اینترنت انجام می دهید، مدارهای عصبی درگیر در تصمیم گیری، مهارت های بصری فضایی، و کلامی بسیار فعال می شود”. البته او می گوید که فقط  بدون فکر گشت و گذارنکنید، هر چندکه اگر آن بیش از حد آسان است ولی  موثر نخواهد بود (فیس بوک این ترفند را انجام  نمی دهد !).

مرحله شماره ۵: به محل پارک خود چشم بدوزید

 آیا همیشه فراموش محل پارک ماشین خود را فراموش می کنید؟ هنگامی که شما در فروشگاه مواد غذایی را برای انتخاب  شام خود توقف می کنید، سعی کنید این تمرین را انجام دهید : از ماشین خود خارج شوید. به جایی که شما ماشین  پارک شده، توجه کنید و سپس چشم خود را سمتی به سمت دیگر  هر ½ ثانیه به مدت ۳۰ ثانیه در حالی که در محل ایستادید، بچرخانید.

به گفته محققان در دانشگاه متروپولیتن منچستر در انگلستان ، تمرین این حرکات ساده چشم،ممکن است حافظه بلند مدت شما را تا ۱۰٪ افزایش دهد.

اندرو پارکر، دکترا، نویسنده اصلی این پژوهش،  در این باره می گوید: ” همین افزایش،  فوق العاده کم هم ممکن است، آنچه مورد نیاز برای کمک به شما برای به یاد آوردن، یک قسمت مهمی از اطلاعات، را تامین کند”.

مرحله شماره ۶: کمی نوشیدن همراه  با شام

در حالی که نوشیدن فراوان ، می تواند به از دست دادن حافظه منجر شود، ولی یک مطالعه جدید نشان می دهد که نوشیدن در حد اعتدال  در واقع ممکن است خطر ابتلا به مشکلات حافظه را کاهش دهد. در یک  تجزیه و تحلیل­  در مجله بیماری آلزایمر منتشر شده است، شرکت کنندگان که هفت بار  یا کمتر نوشیدنی در هفته مصرف کرده اند، کمترین احتمال خطر اختلال شناختی­­­  در مقایسه با زنانی  که مطلقا مصرفی نداشتند و یا  کسانی که مصرف بیشتری داشتند، داشتند. محققان بر این باورند خواص ضد التهابی هم ممکن است به این دلیل باشد. نوشیدن در حد متوسط در افراد می تواند  باعث تمایل به سمت یک شیوه زندگی سالم باشد.

مرحله شماره ۷: نخ قبل از خواب

جاناتان بی . لوین، استاد دانشگاه نیویورک و نویسنده مقاله لبخند بزنید! در این باره توضیح می دهد: نخ دندان کشیدن  برای لبخند شما خوب است اما ممکن است برای ذهن شما  کارهای شگفت انگیزی، انجام دهد. هنگامی که شما نخ دندان نمی کشید ، لثه دچار  التهاب می شود، و و باعث تسهیل ورود باکتری های بد به جریان خون شما می شود.  هنگامی که در  این باکتری ها در جریان خون وجود دارند، می توانند باعث ایجاد التهاب در سراسر بدن شما از جمله در مغز شوند که می تواند به اختلال شناختی منجر شود. بنابراین  نخ کشیدن روزانه (دو بار ایده آل است) برای جلوگیری از  حواس پرتی، مفید است.

7 راه برای محافظت از حافظه

منبع:   HEALTH

این مقاله توسط Danielle Braff به رشته تحریر در آمده است و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ

ورود به سایت دیدگاه ها 2

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به

مطلب خیلی جالبی بود.

ممنونم. لطف دارید

مقالات زیبایی

روش صحیح سوهان کشیدن ناخن چیست؟ کارشناسان مانیکور پاسخ می‌دهند
روش صحیح سوهان کشیدن ناخن چیست؟ کارشناسان مانیکور پاسخ می‌دهند
20
مشکلات پوست حساس و چند راه حل ساده برای این مشکلات
مشکلات پوست حساس و چند راه حل ساده برای این مشکلات
23
مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان
مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان آرایشی
90
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
118
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
52
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
165

مقالات سلامت

قرص اس سیتالوپرام
معرفی کامل داروی اس سیتالوپرام (Escitalopram) – درمان اضطراب و افسردگی
82
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
83
تست RDW در آزمایش خون
تست RDW در آزمایش خون چیست و نتایج آن چگونه تفسیر می‌شود؟
94
معرفی التهاب لثه
التهاب لثه و علل و علائم ابتلا، نحوه تشخیص و پیشگیری و درمان این عارضه
63
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
36
درمان ها خانگی در درمان استرس
درمان استرس و معرفی ۱۹ درمان خانگی برای مقابله با این مشکل
216

مقالات آشپزی

نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
267
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
241
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
751
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
308
سالاد ماکارونی
سالاد ماکارونی کلاسیک با سبزیجات رنگارنگ و سس رژیمی
672
طرز تهیه پنیر ریکوتا خانگی
پنیر ریکوتا خانگی را به ساده‌ترین روش بسازید؛ آموزش تصویری
480

مقالات تغذیه

ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
36
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
83
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
36
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی با ۱۳ دستورالعمل مختلف که می‌توانید در خانه درست کنید
206
فواید آب خیار
آب خیار و معرفی ۷ مورد از مزایای استفاده از این نوشیدنی مفید
89
فواید ماست منجمد
ماست منجمد و معرفی مزایای استفاده از این دسر کم کالری و خوشمزه
267