دوربین Instax Square SQ10 از دوربین‌های محبوب سری اینستکس فوجی فیلم (Fujifilm) است. جالب است بدانید که دوربین‌های اینستکس که شبیه دوربین پولاروید هستند و عکس را فوری ظاهر می‌کنند، توانستند بیش از ۲۵ میلیون واحد را در سرتاسر دنیا به فروش برسانند. از همین رو است که سری جدیدی از این دوربین‌های شبه پولاروید با عنوان Instax Square معرفی شده. جدای از تغییر به فرمت فیلم مربعی سازگار با اینستاگرام، اولین دوربین Instax Square (اینستکس اسکوئر) به شیوه کاملاً متفاوتی نسبت به دیگر دوربین‌های خط اینستکس عمل می‌کند. اولین تغییر مهم، دیجیتالی بودن آن است. با مجله قرمز همراه باشید تا درمورد مشخصات دوربین Instax Square SQ10، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آنچه در دوربین Instax Square SQ10 وجود دارد

بله! دوربین Instax Square SQ10 از یک سنسور دیجیتالی ۳٫۷ مگاپیکسلی استفاده می‌کند و می‌توانید عکس‌های خود را با استفاده از یک LCD 3 اینچی در پشت دوربین، قاب بندی کنید. یک لنز با قابلیت فوکوس خودکار f/2.4  ۲۸٫۵ میلی متری نیز در این دوربین تعبیه شده است. دوربین SQ10, 10 فیلتر مختلف دارد که می‌توانید برای عکس‌ها پیش از چاپ، استفاده کنید. علاوه بر آن، تنظیماتی برای روشنایی هم دارد. تصاویر می‌توانند در حافظه درونی و یا کارت میکرو SD ذخیره شوند. فیلم اینستکس اسکوئر (Instax Square) ۸۶ x 72 میلی متر است و تصاویر ثبت شده در واقع ۶۲ x 62 میلیمتر هستند. به عنوان مقایسه در نظر بگیرید که تصاویر استاندارد اینستکس، ۴۶ x 62 میلی متر هستند.

تصور دوربین پولارویدی که فیلترهای دیجیتالی به کار می‌برد، ممکن است به نظر برای طرافداران فیلم دوربین، ترسناک باشد و توانایی پیش نمایش و چاپ چندین کپی به نظر، ظاهر یک-بار-چاپ اینستکس را دست کم گرفته است. اما در دیگر موارد، ممکن است دوربین Instax Square SQ10 بهترین دوربین اینستکس موجود در بازار باشد. فوجی فیلم اعتقاد دارد که عملکرد این دوربین در شرایطی با نور کم بسیار بهتر است که کاملاً هم قابل باور است و فوکوس خودکار لنز و توانایی‌های نمای نزدیک نیز باید مفید باشند. اگر معیارهای شما برای عملکرد خوب اینستکس، تعداد تصویرهایی است که از یک پک فیلم می‌توانید نگه دارید، قطعاً دوربین Instax Square SQ10 شما را هیجان زده خواهد کرد.

دوربین Instax Square SQ10

FujiRumors پیشتر در گزارشی درمورد وجود یک دوربین Instax Square نوشته بود که تنها از فیلم استفاده می‌کند و نام آن را Instax SQ اعلام کرده بود. اما فوجی فیلم از چنین دوربینی سخنی به میان نیاورد. اگر تنها یک دوربین اینستکس سنتی میخواهید که تصاویر مربعی ثبت کند، بهتر است صبر کنید تا این دوربین، رسماً اعلام شود.

دوربین Instax Square SQ10 در ماه می ۲۰۱۷ منتشر می‌شود و قیمت پایه‌ی آن ۲۷۹٫۹۵ دلار خواهد بود که برای یک دوربین اینستکس، اندکی گران است. حتی Sofort ساخت Leica هم با قیمت ۲۹۹ دلار عرضه می‌شود. اما SQ10 قطعاً از لحاظ فنی پیشرفته‌تر است. گرچه پیش از استفاده، نمی‌توان درمورد کیفیت عملکرد آن نظر داد. پک ۱۰ تایی فیلم Instax Square نیز، ۱۶٫۹۹ دلار خواهد بود.

  • آیا تاکنون تجربه استفاده از دوربین‌های اینستکس را داشته‌اید و مایل به استفاده از Instax Square SQ10 هستید؟ دیدگاه‌ها و تجربیات خود را با بخش فناوری مجله قرمز به اشتراک بگذارید.
  • اگر به دوربین و عکاسی علاقمندید، شاید مایل باشید مقاله مجله قرمز درمورد فوکوس خودکار و حالت های مختلف آن را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Sam Byford

منبع: theverge