هلیکوباکتر پیلوری را با درمانهای طبیعی و خانگی مهار کنیم


هالث ۲۲ تیر ۱۳۹۶ دقیقه مطالعه
هلیکوباکتر پیلوری را با درمانهای طبیعی و خانگی مهار کنیم

آیا می‌دانید که موفق‌ترین عامل بیماری‌زا در تاریخ بشر چیست؟ نوعی باکتری که به نام هلیکوباکتر پیلوری شناخته می‌‌شود (H.pylori) و از حدود دو هزار سال پیش تا کنون در کنار ما حضور دارد. و واقعا عجیب نیست شخصی این باکتری را برای کل عمر در درون بدنش داشته باشد و حتی از وجود آن خبر نداشته باشد.

هلیکوباکتر پیلوری می تواند طیف وسیعی از مشکلات، از گاستریت مزمن، بیماری زخم معده، کم خونی ناشی از کمبود آهن و سرطان معده تا بیماریهای کبد، سیستم قلبی وعروقی، پوست و بسیاری از سیستم‌های دیگر بدن را ایجاد کند. اگر از این عفونت رنج می‌برید، یک برنامه درمان طبیعی هلیکوباکتر می‌تواند یک راه‌حل مطمئن باشد. عفونت هلیکوباکتر پیلوری به شدت با بیماری قلبی عروقی، روده‌ای، آسم، بیماری پارکینسون، میگرن و فیبرومیالژیا ارتباط دارد.

با توجه به آمار CDC، حدود ۶۶ درصد مردم دنیا با هلیکوباکتر پیلوری یا بطور مختصر اچ. پیلوری آلوده شده‌اند. در کشورهای در حال توسعه، این تعداد حتی بیشتر است، حدود ۸۰ درصد بزرگسالان و ۱۰ درصد کودکان مستعد داشتن عفونت اچ. پیلوری هستند. اگر شما این عفونت را دارید، احتمالا هیچ نشانه‌ای از ابتلا به هلیکوباکتر ندارید اما حضور این باکتری در بدن شما می‌تواند خطر ابتلا به سرطان گوارشی را تا ۶ برابر بالاتر ببرد. علاوه بر این هلیکوباکتر اغلب ریشه مشکلات اساسی دستگاه گوارش همچون زخم معده و گاستریت است. بنابراین هلیکوباکتر نه تنها باعث زخم معده می‌شود، بلکه می‌تواند باعث زخم مری یا روده کوچک باشد.

شما احتمالا تعجب می‌کنید که چطور هلیکوباکتر را دریافت می‌کنید که باعث شده این عفونت اینقدر شایع باشد؟ متاسفانه این باکتری به سادگی با استفاده مشترک نوشیدنی ها یا ظروف غذا با کسی که اخیرا مبتلا به عفونت هلیکوباکتر شده‌اند، منتقل می‌شود. درمان‌های متعارفی برای این عفونت وجود دارد اما آنها بدون عوارض جانبی منفی نیستند. به عنوان مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باکتری‌ها بد را که موجب عفونت هلیکوباکتر می‌شوند را از بین ببرند، یا شاید هم از بین نبرند اما در عین حال باکتری‌‌های خوب را هم از بین می‌برند. خوشبختانه، راه‌های طبیعی برای درمان و به همان سان راه‌های پیشگیری برای عفونت هلیکوباکتر وجود دارد.

هلیکوباکتر پیلوری چیست

باکتری هلیکوباکتر پیلوری

بنابراین هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori)، یک باکتری مارپیچی است. این باکتری باعث التهاب مزمن و عفونت در معده و زخم دوازدهه می‌شود (اولین بخش روده کوچک بلافاصله پس از معده). این نوع باکتری اغلب به نام باکتری “زخم معده” مشهور است، بدلیل اینکه یک سیتوتوکسین (سیتوتوکسین واکوئل‌زا) تولید می‌کند که می‌تواند زخم را در جایی در سیستم گوارشی ایجاد کند. سیتوتوکسین نوعی سم پروتئینی قوی است که بر روی سیتوپلاسم سلولها اثر می‌گذارد.

اچ. پیلوری دقیقا در چه مناطقی از  بدن یافت می‌شود؟ باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول خانه خود را در لایه مخاطی قرار می‌دهد که بافتهای روی معده و روده کوچک را پوشانده و محافظت می‌کند. وقتی این باکتری به طور موفقی لایه داخلی معده را ملتهب می‌کند، یک زخم شکل می‌گیرد. گفته شده که پایلوری عامل بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به زخم دوازدهه است و بالای ۸۰ درصد زخم معده.

آیا پایلوری مسری است؟ بله. آلودگی با هلیکوباکتر به نظر کارشناسان، ظاهرا مسری است. هنوز هم دقیقا مشخص نیست که نحوه دقیق انتقال آن از فردی به فردی دیگر چگونه است. از آنجایی که هلیکوباکتر در خانواده‌ها پخش می‌شود و همچنین به نظر می‌رسد در وضعیت زندگی در مکانهای شلوغ و شرایط آلوده، شایع‌تر است، همه موارد به این ختم می‌شود که این باکتری ماهیت مسری دارد.

علائم و نشانه‌‌ها

همانطور که گفتیم، اکثر افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری حتی نشانه‌ای از آن ندارند و علائم آنها صفر است.

در سایر موارد، عفونت در علائم گاه به گاه هلیکوباکتر پیلوری دیده می‌شود مانند :

 • نفخ
 • آروغ زدن
 • حالت تهوع
 • احساس ناراحتی در شکم
 • استفراغ

موارد جدی‌تر عفونت پایلوری موارد زیر را شامل می‌شوند :

 • درد شکم
 • خستگی
 • سوزش سردل
 • تهوع و استفراغ که می‌تواند خون هم همراه استفراغ باشد
 • مدفوع تیره یا قیری رنگ
 • اسهال
 • بوی بد دهان
 • کم خونی
 • کاهش یا از دست دادن اشتها
 • زخم‌های گوارشی

عوامل ایجاد کننده

علل ایجاد کننده عفونت هلیکوباکتر پیلوری زیاد نیستند. به طور عمده یک شخص می‌تواند از انتقال فرد به فرد به وسیله تماس مستقیم با بزاق یا مدفوع یک فرد آلوده دریافت کند. بنابراین، بوسیدن و ظروف مشترک دو راه اصلی انتقال باکتری هستند. شما همچنین ممکن است پایلوری از طریق مصرف آب آلوده یا غذا دریافت کنید.

کودکی در واقع زمانی است که شما در معرض خطر ابتلا به هلیکوباکتر پایلوری هستید. به ویژه در شرایطی مانند :

 • زندگی با کسی، مانند پدر و مادر که قبلا دارای هلیکوباکتر پیلوری است.
 • وضعیت زندگی شلوغ با حضور اشخاص زیاد
 • کمبود آب پاک و قابل اعتماد
 • خانه شما در یک کشور در حال توسعه باشد که غیر بهداشتی و شلوغ باشد که در این صورت بیشتر شایع است

درمان متعارف دارویی

برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری، پزشک باید یک تست تنفسی، آزمایش خون یا مدفوع را انجام دهد.

درمان هلیکوباکتر پیلوری شامل چندین دارو با حضور حداقل دو نوع آنتی‌بیوتیک برای موفقیت در کشتن باکتری است. داروی دیگر همیشه جزو داروهای کاهش دهنده‌های اسید هستند. چرا چند نوع آنتی بیوتیک استفاده می‌شود؟ منطق عقلی می‌گوید یک آنتی بیوتیک به تنهایی ممکن است که باکتری را از بین نبرد، بنابراین آنها معمولا از حداقل دو نوع در یک زمان استفاده می‌کنند.

درمان معمول هلیکوباکتر پایلوری نیز معمولا شامل داروهای کاهش دهنده اسید مانند اسومپرازول، لانزوپرازول، امپرازول یا پنتوپرازول است، به خصوص اگر بیمار علائم زخم یا سوزش معده داشته باشد، بیسموت زیرالسیسیلات معمولا توصیه می‌شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است داروهای هیستامین را قطع کند تا اسید معده کاهش یابد.

بنابراین صحبت از امکان مصرف ۱۴ دارو یا بیشتر برای هر روز به مدت چند هفته است. حدود یک یا دو هفته پس از اتمام رژیم درمانی، پزشک شما احتمالا دوباره از شما تست خواهد گرفت تا ببیند آیا درمان نابودی هلیکوباکتر موفق بوده است یا نه.

گاهی اوقات هنوز باکتری‌‌ها وجود دارند و بیماران باید دو هفته دیگر داروها را مصرف کنند. تخمین زده شده است که حدود ۲۰ درصد بیماران عفونت مجدد با این باکتری را تجربه خواهند کرد.

درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری

اگر شما به درمان معمول پزشکی علاقه مند نیستید، شما چند گزینه برای درمان بصورت طبیعی دارید. در کل واقعا مهم است که درمانهای طبیعی این باکتری را پیدا کنیم، چون مقاومت آنتی بیوتیکی پایلوری رو به افزایش است و به نظر نمی‌رسد که به زودی کاهش یابد.

اینها بعضی از بهترین درمان‌های علمی هستند که به طور طبیعی با این عفونت‌ باکتریایی مبارزه می‌کنند :

۱.پروبیوتیک‌ها

از آنجایی که هلیکوباکتر یک باکتری ناخواسته در روده است، به این معنی است که پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های خوب روده) می‌توانند به طور طبیعی با این نوع عفونت مبارزه کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله التهاب و آلرژی با استفاده از گروه شاهد و دارونما، اثرات پروبیوتیک‌ها روی مردمی که آزمایش هلیکوباکتر پیلوری آنها مثبت بود انجام شد. آنها دریافتند که با ادامه درمان با ۸ میلی‌گرم مکمل پروبیوتیک، ۱۳ نفر از ۴۰ بیمار ریشه کنی کامل هلیکوباکتر را تجربه کردند.

یکی دیگر از مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۷، نقطه عطفی را در این موضوع نشان می‌دهد : آنتی‌ بیوتیک‌های رایج برای از بین بردن پایلوری (از جمله آموکسی سیلین، کلاریترومایسین و مترونیدازول) اغلب در از بین بردن هلیکوباکتر پایلوری ناموفق بوده‌اند و این به دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی است که در حال حاضر به دلیل استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در حال گسترش است.

بنابراین گاهی اوقات کسانی که از آنتی بیوتیک برای هلیکوباکتر استفاده می‌کنند، نه تنها این باکتری را از بین نمی‌برند، بلکه همه باکتری‌های خوب را که تقویت کننده سلامت بدن هستند را از بین می‌برند. این تحقیق جدید نتیجه گرفته است که اگر مردم آنتی بیوتیک را برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری استفاده کنند و همزمان پروبیوتیک مصرف کنند، احتمال ریشه کنی باکتری بیشتر است و اثرات منفی آن نیز کمتر است.

Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus brevis سه باکتری ویژه پروبیوتیک هستند که در تحقیقات علمی برای توانایی آنها برای مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پایلوری بیشتر توجه شده است، همچنین باکتری Saccharomycis boulardii و گونه bifidobacterium نیز در درمان هلیکوباکتر موثر هستند.

۲. ان _ استیل سیستئین

(NAC) یک آنتی اکسیدان طبیعی و مخاطی است که بیوفیلم هلیکوباکتر پیلوری را از بین می‌برد. بیوفیلم یا زیست لایه که تجمع باکتری‌ها یا میکروارگانیسم‌ها بصورت یک لایه سطحی است که یک نوع ماده پلیمری، این موجودات را به هم متصل می‌کند.این همان ترفندی است که به این باکتری برای زنده ماندن در معده و مقامت در برابر درمان با آنتی بیوتیک کمک می‌کند. همانند پروبیوتیک‌ها، مکمل NAC برای کمک به درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری و غلبه بر درمان آنتی‌بیوتیکی موثر نشان داده شده است. توصیه معمول دوز ۶۰۰ میلی‌گرم، سه بار در روز بین وعده‌های غذایی است.

۳. ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی

ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم پس از درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده و مری میشوند. این ترکیب مواد مغذی آنتی اکسیدانی در یک تحقیق کنترل شده با استفاده از گروه شاهد دارونما با حضور هزاران نفر از افراد دارای هلیکوباکتر پیلوری انجام شد.

بیماران ویتامین C (250 میلی‌گرم)، ویتامین E (100واحد بین المللی بصورت آلفا توکافرول) و سلنیوم را از مخمر (۵/۳۷ میلی‌گرم) یا دارونما دریافت کردند ؛ دو بار در روز برای ۷ سال و نیم پس از درمان اصلی عفونت هلیکوباکتر پیلوری که با داروهای استاندارد (آموکسی سیلین و امپرازول) درمان شد. محققان پس از ۷ سال، بیماران را پیگیری کردند.

مکمل آنتی اکسیدانی در دراز مدت با کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان معده و مری به طور قابل توجهی ارتباط دارد.

یک مکمل مولتی ویتامین ومعدنی با کیفیت بالا و قوی می‌بایست ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم را در مقادیر نزدیک به آنهایی که در تحقیق بالا استفاده شده را تامین کند، اگر چه شما ممکن است نیازمند ویتامین C بیتشر برای رسیدن به دوز کامل روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم هستید.

۴. سیاه دانه (Nigella sativa)سیاه دانه برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سیاه دانه واجد بسیاری از مزایای اثبات شده از جمله مبارزه با عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری است. تحقیقات از سال ۲۰۱۰ نشان داد که در بیماران مبتلا به باکتری هلیکوباکتر، مصرف روزانه ۲ گرم پودر سیاه دانه همراه با امپرازول (کاهش دهنده اسید) در درمان هلیکوباکتر موثرتر از درمان معمول سه گانه کاهش دهنده اسید و دو آنتی بیوتیک متفاوت است. دوزهای سیاه دانه در یک یا سه گرم در روز تاثیر کمتری داشتند. این مطالعه نتیجه می‌گیرد که سیاه دانه دارای فعالیت ضد پیلوری مفید به لحاظ پزشکی است، در مقایسه با درمان سه گانه. سیاه دانه همچنین کاهش دهنده اسید است و توانایی محافظت گوارشی را دارد.

۵. جوانه‌های بروکلی

جوانه‌‌های بروکلی، بروکلی‌های کوچکی هستند که فقط چند روز از رشد آنها گذشته است. آنها حاوی مقادیر بسیار زیاد یک ماده شیمیایی حاوی گوگرد به نام سولفورافان هستند. سولفورافان بخاطر مزایای آنتی اکسیدان و سم زدایی شناخته شده است. جوانه‌های بروکلی برای ساخت روغن دانه بروکلی برای استفاده موضعی و همچنین مکمل‌‌های مخصوص برای استفاده داخلی استفاده می‌شود. تحقیقات منتشر شده در مجله بیماری‌های گوارشی و علوم نشان داده است که ۷۸ درصد اشخاصی که جوانه بروکلی مصرف کردند (۱۴، ۲۸ یا ۵۶ گرم) دو بار در هر روز برای یک هفته، تست هلیکوباکتر پیلوری آنها در انتهای روز هفتم منفی بود و در شش نفر از افراد در روز سی و پنجم تحقیق جواب آزمایش آنها منفی بود.

اخیرا در تحقیقی در سال ۲۰۱۷ منتشر شده در مجله طراحی داروسازی جاری، نشان می‌دهد که سولوفورافان در بروکلی نه تنها می‌تواند علیه هلیکوباکتر پیلوری و گاستریتی که ایجاد می‌کند، مبارزه کند، بلکه می‌تواند به حفاظت در برابر آسیب‌های دستگاه گوارش که معمولا توسط NSAID های خطرناک (داروهای ضدالتهاب) ایجاد می‌شود، کمک کند.

۶. چای سبزچای سبز برای هلیکوباکتر پیلوری

چای سبز چه سرد چه گرم، فقط یک نوشیدنی محبوب نیست. چای سبز همچنین مهار کننده رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات آزمایشگاهی نشان دهنده اثرات پیشرفت عمیق چای سبز در برابر هلیکوباکتر است و مهم‌تر از آن نشان می‌دهد که مصرف چای سبز از التهاب مخاط گوارشی در صورت قرار گرفتن در معرض آلودگی هلیکوباکتر جلوگیری می‌کند. این تحقیق نتیجه می‌گیرد که چای سبز ماده طبیعی است که می‌تواند برای جلوگیری و درمان بیماری که بوسیله هلیکوباکتر بوجود آمده استفاده کرد.

تحقیقات دیگر آشکار می‌کند که کاتچین‌ها، بویژه اپی گالوکاتچین گالات‌ها در چای سبز، زمانی که در حال مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری هستند دارای قدرت ضد باکتری قوی هستند، چای سبز یک منبع عالی کاتچین‌ها است. کاتچین‌ها همچنین با اثرات آنتی اکسیدانی، ضدویروسی، ضد تشکیل پلاک و اثرات ضد سرطانی مرتبط هستند.

۷. سیر

سیر طبیعی ضد التهاب است و حتی خواص آنتی بیوتیکی طبیعی دارد. مصرف سیر پخته شده و خام ممکن است برای از بین بردن باکتری‌های هلیکوباکتر کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که افرادی که هلیکوباکتر پیلوری داشتند، روزانه دو حبه سیر متوسط (حدود ۳ گرم) را با ناهار و شام مصرف کردند، کاهش چشمگیری در تعداد باکتری‌های هلیکوباکتر داشتند. این نشان می‌دهد که سیر اثرات ضد باکتریایی ویژه علیه هلیکوباکتر پیلوری دارد.

۸. بره موم

بره موم یا پروپولیس یک ترکیب رزینی جمع آوری شده توسط زنبور عسل از تعدادی از منابع گیاهی است که برای نگهداشتن ساختار ظاهری موم استفاده می‌شود. دانشمندان با توجه به ترکیب شیمیایی بره موم دریافتند که آن واقعا حاوی ۳۰۰ ترکیب طبیعی است. این ترکیبات شامل آمینواسیدها، کومارین‌ها، فنل آلدئیدها، کوئینین‌های سئوترپین و استروئیدها است. چند تحقیق نشان داد که عصاره پروپولیس که به عنوان مکمل در دسترس است، قادر به مهار رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است که به لطف میزان بالای ترکیبات فنلی آن است.

رژیم غذایی مبتلایان به هلیکوباکتر پیلوری

 • مواد غذایی غنی از پروبیوتیک مانند کفیر
 • ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳
 • دانه‌های کتان و چیا که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند
 • عسل خام
 • توت‌ها به ویژه تمشک، توت فرنگی
 • کلم‌ها به ویژه کلم بروکلی و جوانه‌های بروکلی
 • کوئرستین که در سبزیهای سبز رنگ موجود است

این مواد را مصرف نکنید یا مصرف آنها را کاهش دهید تا از هلیکوباکتر پیلوری و علائم آن جلوگیری کنید :

 • کافئین
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • ترشی‌ها و شورها
 • غذاهای پرادویه
 • غلات کم فیبر

۹.گیاهان دارویی

 • Agrimonia eupatoria
 • Hydrastis canadensis (ختمی ذهبی)
 • Filipendula ulmaria (اسپیره یا عروس چمن زار)
 • Salvia officinalis (مریم گلی)
 • عصاره شیرین بیان
 • جن سینگ قرمز

۱۰. یک درمان دارویی مبتنی بر مکمل‌های طبیعی

 • پروبیوتیک : همچون Primadophilos optima به روش طبیعی حاوی ۳۵ میلیارد CFU در هر کپسول. ۱ کپسول را دو بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید، سپس ۱ کپسول در روز برای ۲ ماه دیگر
 • N-acetylcysteine (NAC) بصورت مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز بین وعده‌های غذایی به مدت سه ماه
 • عصاره شیرین بیان : مانند DGL با استفاده از درمان آنزیمی. ۲ قرص (۷۶۰ میلی‌‌گرم) به مدت سه ماه، ۲۰ دقیقه قبل از هر غذا
 • عصاره سیر : مانند عصاره سیر کیولیک. ۱ قرص (۶۰۰ میلی‌گرم)، دو بار در روز همراه با وعده‌های غذایی به مدت ۳ ماه

 کاهش استرس

اگر شما هلیکوباکتر پیلوری دارید، استرس علائم را بدتر می‌کند. علاوه بر این، افراد مضطرب و با استرس شدید، به دلیل عملکرد پایین سیستم ایمنی، عفونت‌های هلیکوباکتر بیشتر و التهاب معده را نشان داده‌اند. شیوه‌های از بین برنده اضطراب را وارد زندگی‌تان کنید، از جمله : تنفس عمیق، یوگا، تای چی، طب سوزنی و مدیتیشن.

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری

اینها بعضی از راه‌های اصلی جلوگیری از هلیکوباکتر پیلوری هستند :

آب آشامیدنی سالم : برای کسی که در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کند، ممکن است خیلی ساده یا احمقانه به نظر برسد، که خوشبختانه ما در دوران سختی نیستیم که پیدا کردن آب تمیز سخت باشد، اما این برای هر کسی چه پیر چه جوان مهم است که آب را از یک منبع تمیز و مطمئن بنوشد. نوشیدن آب آلوده، یکی از راه‌های اصلی است که شما می‌توانید با هلیکوباکتر پیلوری تماس پیدا کنید، حتی اگر در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کنید، این موضوع را به هنگام سفر به یاد داشته باشید.

رعایت بهداشت : همیشه دست‌هایتان را قبل از غذا خوردن بشویید و بخصوص بعد از رفتن به دستشویی. من همچنین بسیار سفارش می‌کنم که ظروف، لیوان‌ها و غیره را با غریبه‌ها، دوستان یا حتی اعضای خانواده به صورت مشترک استفاده نکنید چون ارتباط مستقیم با بزاق آلوده یکی از راه‌های ایجاد عفونت هلیوباکتر است.

غذایی که بصورت مناسب آماده شده، بخورید :  بدلیل اینکه غذا نیز می‌تواند با باکتری هلیوباکتر پیلوری آلوده شود، مطمئن شوید غذاهایی که می‌خورید به صورت کاملا ایمن در شرایطی بهداشتی و تمیز تهیه‌ شده‌ باشند.

موارد احتیاط

اگر فکر می‌کنید که ممکن است عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید، قطعا ارزش تست باکتری را به زودی در خواهید یافت.

اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید، قطعا باید به اورژانس مراجعه کنید :

 • مشکل بلع
 • درد مداوم یا شدید شکم
 • استفراغ خونین یا سیاه
 • استفراغ که شبیه پودر قهوه است
 • مدفوع سیاه قیری یا خونریزی
 • درد مداوم یا سوزش در ناحیه زیر دندان که پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسیدها بهبود می‌یابد

اگر علائم یا نشانه‌های یک عفونت هلیکوباکتر پیلوری را ندارید، اما آزمایش مثبت است، بحث برانگیز است که آیا درمان ایده خوبی است یا نه.

اگر در حال حاضر هر نوع دارویی را مصرف می‌کنید یا مشکلی در سلامتی دارید، قبل از هر مکمل جدید یا غذا با پزشکتان مشورت کنید

نتایج نهایی

هلیکوباکتر پیلوری موضوع مهمی در زمینه سلامتی است، چون در سراسر جهان شایع است. بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری در بدن آنها وجود دارد، چرا که آنها نشانه‌های منفی بیماری را ندارند. در عین حال، افراد دیگری که علائم جزئی یا جدی دارند، فکر می‌کنند که به علت برخی از مشکلات بهداشتی دیگر است، در صورتی که واقعا نیازمند درمان هلیکوباکتر پیلوری هستند.

اگر علائم هلیکوباکتر پیلوری را دارید، بسیار مهم است که ابتدا یک تست انجام دهید، سپس اقدام کنید. وقتی که شما پی بردید که عفونت باکتریایی دارید یا ندارید، خیلی راحت‌تر می‌توانید طبق یک برنامه درمانی موثر که احساس می‌کنید برای شما مفیدتر است حرکت کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

در صورتی که شما نیز مبتلا به این عفونت باکتریایی هستید و درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری را تجربه کردید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :          draxe.com       universityhealthnews.com

برچسب‌ها :
 • دیدگاه شما

  251 دیدگاه
  1. Ara

   سلام وقت بخیر
   ببخشید من ی سوال داشتم
   ممنون میشم راهنمایی ام کنید
   من ۲۶ سالمه، و از بچگی معده درد داشته ام
   اینطوری ک اگر مدت طولانی گشنه می بودم درد معده ام شرو میشد. برای همین تا ب حال نتونستم روزه بگیرم.
   من بعداز هر وعده غذایی و یا خوردن میوه معده ام درد میکنه حس شبیه اینک معده ام میخاد منفجر بشه. معمولا کسی این حس رو داره ک حجم زیادی غذا میل کنه، اما من خیلی هم نمی‌خورم.
   و دوم اینک از بوی دهان واقعا خسته‌ شدم
   ازاینکه مدام باید آدامس داشته باشم.
   همیشه ب دکتر مراجعه کردم قرص های تکراری امپراوزل… دادن ک هیچ فایده هم نداشته.
   ممنون میشم اگر درمان گیاهی خوبی سراغ دارید بگید

   1. هالث

    احساس سنگینی و درد در معده پس از غذا خوردن هم می تونه به علت هلیکوباکتر باشه. اگر پس از غذا دچار معده درد می شوید این می تواند نشان دهنده وجود مشکلات در ناحیه دوازدهه باشد که پس از معده قرار دارد. امپرازول همانند مسکن و به طور موقت عمل می کند. من توصیه می کنم به یک متخصص داخلی مراجعه کرده و برای بررسی بیشتر یک اندوسکوپی و البته با توصیه پزشک انجام دهید و همچنین تست هلیکوباکتر پیلوری هم برای شما انجام شود. تست هلیکوباکتر، میزان باکتری ها را مشخص کرده و آندوسکوپی تصویر کاملی از درون معده و ابتدای روده شما خواهد داد. ابتدا به ساکن این کار را انجام دهید و آن را به طور ریشه ای و نه موقت درمان کنید. توصیه می کنم به جای وعده های سنگین، شش وعده کوچک مصرف کنید تا فشار کمتری به معده شما بیاید. درمانهای گیاهی گفته شده در متن را به همراه درمان دارویی انجام دهید تا مشکل شما رفع شود. می توانید این مطلب را هم ملاحظه کنید. موفق باشید

  2. حسینی

   سلام اقای دکتر
   تقریبا ایام عید دچار درد شدید معده و تپش قلب و احساس سنگ شدن معده داشتم
   پس از تعطیلات و مراجعه به پزشک اندوسکوپی انجام دادم و تشخیص دکتر هلیکو باکتر بود
   دکتر پنتوپرازول و اموکسی سیلین و کلاریسین تجویز کردند
   پس از دوره ۱۴ روزه علائم خیلی کاهش یافتند و تقریبا اشتهایم برگشت و طبق نظر دکتر تا یکماه هم مصرف پنتو پرازول رو هم ادامه بدم
   الان بعد از گذشت ۲۰ روز هنوز احساس سوزش و درد خفیف در معده دارم که معمولا در شب ها مثلا ساعت ۷ به بعد بیشتر خودش رو نشون میده
   به نظرتون دلیل سوزش و درد معده چی میتونه باشه؟

   1. هالث

    سوزش به هنگام شب و موقع خواب بیشتر به دلیل ریفلاکس هست. داروی پنتوپرازول باعث کاهش ریفلاکس شما میشه. یکی از اتفاقاتی که پس از مصرف داروی آنتی بیوتیک برای مقابله با هلیکوباکتر پیلوری میفته، ریفلاکس و درد هست که به خاطر اثر آنتی بیوتیک هست و بعد از مدتی که از مصرف آنتی بیوتیک بگذره، احتمال سوزش و درد هنوز وجود داره. سعی کنید تا چند ساعت قبل از خواب از مصرف مواد غذایی خودداری کنید و از تکنیکهای مقابله با اضطراب هم استفاده کنید.

  3. مریم عقیقی

   با سلام.خانمی۲۳ساله هستم سه ماه معده درد واحساس پری بعد هر وعده یا حتی میوه داشتم .دکتر مراجعه کردم اندوسکوپی کردم و گفتن التهاب وورم معده هستش .امپرازول و کلدنیوم سیو موتیدون مصرف کردم سه هفته. جواب ازمایش نمونه گیریمم اومد ک نشون دادعفونت معده دارم .وحالا برام پنتا پرازول کلدنیوم سی بیسموت ساب سیترات اموکسی سیلین و فروومیلید مصرف میکنم روزی ۱۴عدد.میخاستم بپرسم آیا بااین دارو ها من خوب میشم درمان میشم کامل یا نه از مصرف قرص وعوارضاش خسته شدم فقط ارزو دارم خوب بشم .بعد از مصرف داروهام مجدد باید برم برای ویزیت وکلی تا بحال هزینه کردم .آیا خوب میشه عفونت و حتی ورم معده ؟ضمنا خیلی داروهامو ب موقه مصرف میکنم و رژیم غذایی رو کااامل رعایت میکنم ک بدتر نشم .بدنمم خیلی ضعیفه لطفا راهنماییم کنید مچکرم

   1. هالث

    معمولا بعد از دو تا سه هفته عفونت فروکش میکنه و پس از اون باید بخش زیادی از مشکلات شما رفع بشه. البته اگر درد فقط بعد از غذا باشه بیشتر مشکلات مال اثنی عشر هست که عفونت در این بخش دستگاه گوارش هم دردناک و خسته کننده است. با طی کردن دوره و اتمام داروهای آنتی بیوتیک دوباره به پزشک مراجعه کنید تا برای شما یک آزمایش کنترلی بنویسند و در صورتی که عفونت رفع نشده باشه دوباره براتون آنتی بیوتیک تجویز کنند.

  4. احسان

   سلام و خسته نباشید.
   جوانی هستم ۲۹ ساله.از حدود ۱ ماه پیش درد پهلوی سمت چپ داشتم و بیحال بیحال میشدم طوری که کمی فعالیت میکردم گرمم میشد و عرق میکردم.فکر کردم از کلیه است.رفتم دکتر کلیه ازمایش کشت ادرار و ازمایش خون و سونوگرافی نوشت انجام دادم همه خوب بودن.بعدش دردی وسط قفس سینم داشتم که نفسم رو سخت کردو قسمت نیمه بالای بدنم احساس گرما میکردم که باعرق کردن بود.رفتم دکتر گفت که ورم معده داری و البته باکتری معده و برام تتراسایکلین۲۵۰ و متروماکس ۲۵۰ و بیسموت ساب سیترات و لانسوپرازول و چند امپول نوشت.تقریبا ۱ هفته بعد مصرف داروها دردی طرفای نافم احساس کردم و همچنین تکرر ادرار وکمی سوزش ادرار.دوباره رفتم پیش دکتر برام ازمایش کشت ادرار و پروستات نوشت گفت ممکنه عفونت ادراری باشه ولی هنوز جواب ازمایشات نیومده.امروز دوهفته میگذره از مصرف داروها.درد قفسه سینه و پهلوم کمترشده.سوزش ادرارم هم کمتر شده ولی گه گاه بازم گرم میشه بالاتنم و طرفای نافم هم کمی درد میگیره.البته یه نکته دیگه هم اینکه چندسالی هست نفس ودهنم بوی بدی میده.نظرتون رو بگین ممنون میشم.

   1. هالث

    اگر درد شکم مکرر داشته باشید و بی اشتهایی هم همراه اون باشه این بیشتر اوقات به دلیل عفونت ادراری هست اما اگر درد شکم در قسمتهای بالای شکم بیشتر احساس میشه و به سمت قفسه سینه هم میره بیشتر مال معده ست. البته ورم معده باعث درد و ناراحتی زیادی هم میشه و با بعضی از غذاها بیشتر احساس میشه. نفس بد بیشتر مال ریفلاکس و باز بودن دریچه معده به مری هست. سعی کنید هیچ وقت معده تون رو کاملا خالی یا پر نکنید. تعداد وعده های بیشتر با حجم کم داشته باشید.

  5. میلاد

   سلام خسته نباشید من به دنبال مشکل زیاد شدن اسید معده و ریفلاکس ازمایش مدفوع برای هلیکوباکتر دادم که جوابش منفی بود ولی بعد توی اندوسکوپی گفتن میکروب معده دارم البته ریفلاکس صفرا به معده رو هم تشخیص دادن و گفتن انتی بیوتیک خطرناکه برام و قرص بیسموت به همراه امپرازول و دمپریدون تجویز کردن..میخواستم بدونم با همین داروها میکروب از بین میره؟…و اینکه وقتی جواب ازمایش هلیکو انتی ژن مدفوع منفی بود دلیل بر این هست که میکروب معده از نوع هلیکوباکتر نیست یا کلا ازمایش مدفوع ملاک نیست در همه موارد و بعد از دوره درمان برای اطمینان از ریشه کن شدن مجبورم دوباره اندوسکوپی انجام بدم..؟

   1. هالث

    معمولا برای اثبات وجود میکروب از آزمایش آنتی ژن استفاده می شود اما آندوسکوپی به دلیل بررسی از نزدیک ارجحیت دارد. به دلیل گران بودن قیمت آندوسکوپی و همچنین ناراحتی ایجاد شده در حین این روش، برای بسیاری از بیماران از آزمایش مدفوع استفاده می شود. دمپریدون باعث جلوگیری از تهوع و آرام کردن دستگاه گوارش میشه و برای افرادی هم که ریفلاکس دارند، مناسب هست. داروهای داده شده برای شما مناسب هست. ظاهرا معده تون به دلیل ریفلاکس صفرا حساس شده و از این جهت براتون آنتی بیوتیک تجویز نکردند. بهر صورت در مورد مشکلات معده و اثنی عشر شما باید یک دوره درمانی رو طی کنید و در صورت نتیجه نگرفتن به دنبال درمان دوره دوم یا همان پیگیری باشید. سعی کنید در این مدت غذاهای ساده و کم چرب مصرف کنید. حجم وعده هاتون رو هم کاهش بدین.

  6. سهیل

   سلام من تستم مثبته و فقط درد کتف دارم هیچ علامت دیگ ندارم که باعث شده شک کنم که واقعا از عفونت معدس یا جای دیگه. دو دوره هم انتی بیوتیگ مصرف کردم کامل خوب نمیشه اگه راهکاری بگین ممنون میشم

   1. هالث

    اگر تست مدفوعتون مثبت باشه به معنای وجود میکروب هست ولی در مورد تست سرولوژی تا یک ماه پس از مصرف آنتی بیوتیک هم مثبت خواهد بود. اگر از آنتی بیوتیکهای موجود نتیجه نگرفتید با پزشکتون در مورد ارائه یک برنامه درمانی جدید و چند جانبه که شامل مصرف دارو، تغذیه مناسب و مراقبتهای بهداشتی برای پیشگیری از عودد مجدد هست. میتونید از موارد گفته شده در مطالب ما هم استفاده کنید و اونها رو در برنامه غذایی روزانه تون بگنجانید

  7. سهیل

   سلام دکتر من حدود دوماه پیش ازمایش باکتریم مثبت شد علایمم هم فقط درد زیرکتف چپ بود وهیچ علایم دیگری نداشتم وندارم یک دوره ۳ دارویی مصرف کردم دردش کامل ازبین نرفت بعد ۱هفته دکتر تینیدازول رو اضافه کرد به قبلیا و مصرف کردم و دردم کاهش یافته ولی کامل از بین نرفته الان هم به مدت یک ماه کلیدینیوم و دومپریدون داده ولی باز بصورت خفیف درد دارم ممکنه عفونت کامل از بین نرفته باشه؟ درضمن ازمایش مدفوع و سرولوژی رو هرزمان میشه داد یا باید ۱ ماه از قطع داروها بگذره؟

   1. هالث

    آزمایش مدفوع نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت و وضعیت کنونی باکتری رو نشون بده. پس از اتمام مصرف دارو، دو هفته ای صبر کنید سپس آزمایش مدفوع رو تکرار کنید. در ضمن طبق توصیه های قبلی که خدمت شما و سایر دوستان انجام شد. مراقبت از معده و پیشگیری از ورود باکتری برای همیشه وجود خواهد داشت.

  8. شيما

   سلام خسته نباشین دکتر من بدون هیچ علائمی با تنگی نفس ب دکتر مراجعه کردم و مشخص شد با اندوسکوپی میکروب معده و التهاب کوچکی در معده دارم ی دوره دو هفته ای انتی بیوتیک خوردم علائم برای دو روز رفع شد البته همسرم هم چون میکروب داشتن ایشون هم دارو مصرف کردن ولی بازم علائم برای من برگشت فقط هم اسید معده ام زیاد میشه دیگه هیچ علائمی ندارم ازمایش مدفوع هم دادم مثبت بود الان دیگه نا امید شدم این میکروب خیلی موذی انگار نمیخواد نابود بشه حالا گیله زنیان ک میخورم بهتر کرده نفخ مهده امروو ولی کاملا خوب نشده خواهش میکنم ی راهکار برای نابودی این میکروب ب من بدین

   1. هالث

    بعد از درمان کامل دو هفته ای و یک دوره درمان پیگیری باید به دنبال پیشگیری باشید. از استفاده از ظروف مشترک خودداری کنید. قبل از خوردن هر چیزی دستتون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشویید و یک سری پرهیزهای غذایی که در این مطلب رو برای شما گذاشتیم رعایت کنید.

  9. کوثر

   استرس و اضطراب هم ندارم ولی بیشتر مواقع سوزش معده دارم و احساس داغی در شکمم میکنم…فکر کنم از معدمه اونجور میشم یه داروی گیاهی برای معده چی خوبه

   1. هالث

    علائمی مثل سوزش که همراه با داغی باشه نشان دهنده التهاب در معده هست که به احتمال قوی ناشی از باکتری هست. برای این مورد باید به پزشک مراجعه کنید، آزمایش بدین و یک دوره کامل دارو مصرف کنید. برای خود مراقبتی هم سعی کنید که وعده های کوچیک و سر وقت داشته باشید. ولی ظاهرا مشکلتون حاد هست و حتما نیازمند مراجعه به پزشک هستید. داروهای گیاهی مستلزم گذشت زمان هست و در دوره ای طولانی تر جواب میدن.

  10. کوثر

   سلام خسته نباشی دکتر‌من خواب بودم بعد تو خواب تپش قلب شدید گرفتم طوری که بدنم میلرزید و‌داخل شکمم احساس داغی و سوزش میکرد….دکتر من چم شده چی بخورم که این احساس داغی و سوزش خوب بشه…دیگه خسته شدم…

   1. هالث

    ظاهرا خیلی مضطرب و عصبی هستید. سعی کنید از دمنوشهای آرام بخش استفاده کنید و هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. بدون تجویز پزشک هیچ دارویی مصرف نکنید.

  11. بابک

   سلام.دکتر.من بعداز درمان ۱۴روزه گاستریت مزمن فعال باهلیکو باکتری.هنوز علایم ها ازبین نرفتن چیکار کنم

   1. هالث

    بعد از ۱۴ روز مصرف آنتی بیوتیک باید به پزشک مراجعه کنید و درمان مرحله دوم یا همان درمان پیگیری رو انجام بدین

  12. کوثر

   سلام خسته نباشی دکتر من برای معده دردم قرص کلیدینیوم سی رو مصرف میکنم شبی یک عدد به نظرتون عوارض داره یا نه…ممنون تشکر

   1. هالث

    این دارو باعث آرامش دستگاه گوارش شده و نقش تسکین دهنده دارد همچنین باعث کاهش التهاب معده و مری میشود. از این جهت جزو داروهای خوب است و حتی سه تا چهار بار در روز هم تجویز میشه. البته معمولا برای مدتی کوتاه و برای رفع علائم تجویز میشه دیگه بعد از درمان کامل باید کنار گذاشته بشه

  13. مهدی

   سلام آقای دکتربزرگواربرای درمان هیلوباکتری مکمل نوشتین وشیرین بیان برای کسی جواب داده، و اینکه همراه با اینها امپرازول باید مصرف کرد، مرسی

   1. هالث

    درمانهای طب سنتی دیرتر از درمان دارویی جواب میدن و باید سعی کنید بصورت پیگیر اونها رو انجام بدین. برخی از اونها نقش تسکین دهنده دارند و باعث آرامش معده میشن. این مکملها به لحاظ علمی ثابت شده که برای درمان زخم معده مفید هستند چون در اصل به بدن کمک می کنند تا خودش رو ترمیم کنه . امپرازول برای کسانی که مشکل معده دارند و توسط پزشک تجویز شده منعی نداره چون باعث تسکین و رفع بخشی از مشکلات معده میشه

  14. ساسان

   سلام.. پس از ریشه کنی هیلکو باکتری رفلکس معده به مری چقد شایعه؟؟من دوماهه هنوز برای رفلکس لانزو میخورم.تو اندوسکوپی اولیه زخم نداشتم فقط التهاب.ممنون.متشکرم

   1. هالث

    با عرض پوزش بابت دیرکرد ریفلاکس معده به مری بخاطر این هست که عضله ای که مری رو میبنده پس از مدتی شل میشه. برای اینکه با این موضوع مقابله کنید باید راهکارهایی رو که به دیگران در مورد ریفلاکس گفتیم به کار ببندید. پرهیز از پر کردن معده، نخوردن مایعات حین غذا، نخوردن مایعات زیاد پشت سرهم در حالت عادی، کاهش چای و قهوه، پرهیز از غذاهای پرادویه و سس مانند، دراز نکشیدن پس از غذا، تقسیم وعده های غذایی به وعده های خیلی کوچک مثلا ۶ بار در روز اما با حجم کم غذا مصرف کنید.

  15. کوثر

   دکتر من سرما خوردم..فقط سرفه دارم و الان یکم دل و رو دم یه جوریه…چیکار کنم چه دارویی مصرف کنم

   1. هالث

    بعضی وقتها همراه با سرما خوردگی بعضی افراد دچار تهوع و یا دل درد میشن. با کاهش علائم سرماخوردگی علائم مشکلات گوارشی شما کاهش پیدا میکنه

  16. کوثر

   سلام دکتر بزرگوار من چند روز پیش رفتم پیش دکتر قلب چون ضربان قلبم کمی تند میزد و بعد معاینه چون داخل چشم هام کمی زرد بودن..و همش بی حال و زود خسته میشم برام قرص آهن خارجی که ویتامین b. و c.. داره و من چهار شب مصرف میکنم…تو اینترنت سرچ کردم مصرف آهن زیاد خطرناکه…..و الان خیلی میترسم..بنظرت برام بد نیست..جواب بدید لطفا

   1. هالث

    با توجه به اینکه خانمها در طول هر ماه چند روز خونریزی دارند و با توجه به فرهنگ غذایی ما که مصرف گوشت کم هست، مصرف قرص آهن اغلب برای خانمها توصیه میشه. بعد از مدتی که قرص آهن مصرف کردید، یک آزمایش خون بدین تا سطح آهن خون شما تشخیص داده بشه. بعد از تشخیص نرمال بودن سطح آهن، دفعات مصرف قرص رو کم کنید مثلا یه یک روز در میان و پس از مدتی دو روز در میان و بعد دوباره سطح آهن خون رو تست کنید. برای جذب بهتر آهن می تونید اون رو به دو نیم دوز تیدیل کنید.

  17. رها

   سلام دکترببخشیدمن خیلی ضعف میکنم دکترگف ازمایش بده دادم گف عفونت هلکوباکتری داری امپول رانیدیتین نوشته بزنم یانه میترسم اشتهام بدترزیادشه مولتی ویتامین چی میتونم بخورم

   1. هالث

    سلام آمپول رانیتدین معده شما رو آروم میکنه و برای رفع درد معده برای شما تجویز شده. برای رفع ضعفتون غذاهای سبک بخورید. غذا رو به صورت وعده های کم حجم با تعداد زیاد بخورید. این آمپول اشتهاآور نیست. مولتی ویتامین برای تامین ویتامین ها و افزایش اشتها هست نه رفع ضعف.

  18. ناشناس

   سلام دکتر خسته نباشی دکتر من همیشه احساس داغی در معده دارم و احساس میکنم آتیش تو معدمه..به نظر شما این چه مریضیه….

   1. هالث

    وقتی احساس داغی و وجود یک منبع گرمای شدید در معده می کنید یعنی معده تون دچار التهاب شده و میکروبی شده که در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

  19. خودم

   سلام دکتر من همیشه حالم خرابه بعضی مواقع تپش قلب دارم و معدم هم آروغ میزنم..حالم خرابه همیشه احساس میکنم دارم غش میکنم و به شدت لاغر شدم…به نظرتون چیکار کنم.

  20. خودم

   سلام دکتر میخواستم بهتون بگم من بیشتر مواقع تپش قلب دارم و احساس خفیف درد در معده و آروغ بعد غذا هم دارم.به نظرتون چه مریضی دارم حالم همیشه خرابه.خراب

   1. هالث

    برای اینکه آروغ ایجاد نشه موقع غذا خوردن، غذاتون رو به خوبی بجوید، صحبت نکنید و از خوردن مایعات همراه غذا هم خودداری کنید. اگر این دستور خوب جویدن غذا و دست کشیدن از غذا قبل از سیری رو به کار ببندید تقریبا مساله آروغ زدن از بین میبره. ببینید چه غذاهایی موجب تحریک معده و ریفلاکس میشه از اونها اجتناب کنید و همچنین غذاهای نفاخ. اگر لاغریتون به خاطر مشکلات گوارشی باشه باید به سندرومهای روده ای مشکوک بشین. بهترین کار مراجعه به متخصص داخلی هست که هم وضعیت قلبتون رو برای ضربان بالا بررسی کنه و هم مشکلات گوارشی. بعضی از مشکلات با یک یا دو دارو خیلی راحت حل و یا قابل کنترل میشن

  21. کوثر

   سلام دکتر من به خاطر ناراحتی یبوست و معدم رفتم پیش دکتر و البته شبها هم بدنم لرز شدید میگیره.و حالت دستشویی بهم دست میده رفتم دکتر گفت حساسیت داری و قرص مونته لوکاست رو برام نوشت.و البته به همه بویی حساسیت دارم عطر و گرد و خاک.به نظرت از این قرص مصرف کنم. برام مشکلی نداره عوارض

   1. هالث

    هر دارویی به موازات مزیتهایی که داره، عوارضی هم داره که به تشخیص پزشک و با توجه به برتری مزایا تجویز میشه. این دارو عوارضی مثل گلو درد، اسهال، درد گوش، اختلالات خواب و تغییرات خلقی داره که بروز این عوارض بستگی به عکس العمل شخص نسبت به دارو، نحوه مصرف و دوز مصرفی داره. برای جلوگیری از علائم آلرژیک و بروز علائم آسم هر چند وقت یکبار خونه رو بطور کامل تمیز کنید تا هرگونه گرد و غبار و عوامل حساسیت زا رو از بین ببرید. سعی کنید موقع ظرف شستن حتما از ماسک استفاده کنید. موقع حمام هم از مواد شوینده مخصوص استفاده کنید.

  22. ساسان

   سلام…ایا مصرف قرص کیلیدیوم سی تاثیری در جواب ازمایش مدفوع هیلکو باکتری داره؟؟ممنون از راهنماییتون

   1. هالث

    کلیدینیوم سی آنتی بیوتیک نیست و بیشتر برای آرامش عضلات دستگاه گوارش و آرام کردن سیستم گوارشی داده میشه. بنابراین بر کاهش تعداد باکتریها موثر نیست. ولی معمولا ۲۴ ساعت قبل از آزمایش بهتر هست که دارو مصرف نکنید.

  23. منم

   باسلام ۱۲ روزه رفتم برا حالت تهوع که داشتم دکتر دارو سیپروفلاکسین و مترونیدازول بهم دادن ولی ۵روزه قطعشون کردم
   الان خیلی بی اشتها شدم با اینکه دارو استفاده نمیکنم
   بدنم خیلی ضعیف شده ولاغر و اصلا اشتها ندارم وقتی کمی غذا می خورم روده صدا میده
   اگه امکانش هست راهنماییم کنید
   ممنونم

   1. هالث

    بدون نظر دکتر دارو رو قطع نکنید. عفونتها باعث بی اشتهایی و تهوع میشن و تا رفع عفونت باید داروهاتون رو مصرف کنید. سعی کنید غذاهای مقوی و سهل الهضم بخورید. دمنوش آویشن، زنجبیل و بابونه برای شما خیلی خوب هستند. صدای شکم بخاطر مشکلات روده ست. اگر دستگاه گوارشتون به وضع سابق برگرده صدای روده هم رفع میشه.

    1. منم

     ممنونم از پاسخ شما
     دارو رو که قطع کردم باید ازمایش اچ پیلوری میدادم
     آزمایشگاه گفت
     مولتی ویتامین برا کم اشتههایی خوبه؟

     1. هالث

      کلا مکملها باعث افزایش اشتها میشن. مکمل زینک پلاس، امگا۳، ب کمپلکس و مولتی ویتامین باعث افزایش اشتها میشن

      1. منم

       با سلام
       آزمایش ویتامین دی دادم حدود ۲۴بوده
       باید از مکمل های ویتامین دی استفاده کنم؟

      2. هالث

       برای شما کمبود خفیف هست یعنی نزدیک به نرمال هستید. برای شما معمولا ویتامین دی تجویز نمیشه. تشخیص تجویز مکمل با پزشکتون هست ولی معمولا دوز توصیه شده برای اغلب افراد ۵۰۰۰۰ در ماه هست

  24. ساسان

   سلام….پس از سه دوره انتی بیوتیک الان دکترم برای سوزش سر دل صبح لانزو و سه بار کلیندیوم سی نوشته..راهنمایی کنید عوارض این کلیندیوم سی زیاده؟؟ ننخورمش فورا حالت گیر گردن غذا به معده دارم .

   1. هالث

    این دارو معده شما رو آرام میکنه بخصوص اگر فردی مضطرب باشید که با اضطراب مشکل معده تون بیشتر میشه. این قرص هم مثل بسیاری از داروها دارای عوارضی هست مثل خشکی چشم که بصورت موقت هست و با استفاده از قطره های اشک مصنوعی بهتر میشه. مصرف این دارو در کوتاه مدت باعث رفع بسیاری از مشکلات معده شما خواهد شد اما مصرف طولانی مدتش توصیه نمیشه

    1. ساسان

     میشه بگین دقیقا این دارو چیکار میکنه که بلافاصله حالت گیر کردن غذا از بین میره…دوما نهایت چند وقت مصرف کنم…الان سه وعده میخورم .ممنون

     1. هالث

      این دارو حرکات دستگاه گوارش را آرام و عضلات رو ریلکس میکنه با کاهش انقباض و ریلکس شدن این عضلات، غذا به آرامی و راحتی پایین میره. معمولا باید طی یک دوره دو هفته ای مصرف بشه و بعد دفعاتش کم بشه. این دارو از اونجایی که آرام بخش هست باعث وابستگی به دارو میشه. سعی کنید بیش از یک ماه نشه

  25. منم

   با سلام من یک هفته اس حالت تهوع دارم وبی اشتهایی رفتم دکتر قرص مترونیداذول و سیپروفلاکسین نوشتن ولی سیستم بدنم ریخته به هم قرص سیپرو رو قطع کردم الان بازم کم اشتهام کمه نمیدونم چه کنم شکم صدا میده
   خواهش راهنماییم کنید

   1. هالث

    صدای شکم بخاطر گرسنگی، مصرف آنتی بیوتیکها و حرکات روده ست اما اگر دچار سرماخوردگی معده شدید بهتر است روزانه چند بار دمنوش زنجبیل بخورید.

    1. منم

     سلام
     علت ضعف ممکنه همین مسئله باشه
     پیاده روی میکنم بی حال میشم فشارم گرفتم ۹بود
     دنده ها سمت راستم درد میکنن
     ممکنه علت سر ماخوردگی باشه
     وقتی چیزی می خورم احساس میکنم حرارت از معده میاد

  26. ساسان

   سلام…سه ماه مبتلا به هیلو باکتری هستم.سه دوره انتی بیوتیک مصرف کردم.اخرین ازمایش مدفوع بنده جوابش منفی بود.ولی سوزش سر دل بنده هنوز خوب نشده.ایا نیاز به انتی بیوتیک هست.در ضمن تو اندوسکوپی اولیه فقط التهاب ابتدای معده داشتم.سوزش سر دل واقعا اعصابمو بهم ریخته.خیلی ممنون.

   1. هالث

    آنتی بیوتیک باکتریها رو از بین میبره اما مشکل ریفلاکس شما با رژیم غذایی مناسب و انجام یکسری دستورالعملها بهبود پیدا میکنه. اولین کار پرهیز از غذاهای تحریک کننده ست. وعده های غذایی تون رو کوچیک کنید و پس از غذا خوردن تا مدتی بنشینید یا آهسته قدم بزنید. از خوردن مایعات همراه غذا هم خودداری کنید. در حالت عادی هم مایعات زیادی رو به یکباره نخورید. بعد از مدتی کم کم به حالت عادی برمیگردین. پرهیز غذایی برای افرادی مثل شما باید تا مدتهای طولانی انجام بشه. توصیه می کنم این مطلب رو هم بخونید.

    1. ساسان

     میترسم علت سوزش هنوز وجود باکتری باشه…

     1. هالث

      چیز ترسناکی نیست. شما مواردی رو که در اینجا گفته شده به کار ببندید. بهداشت دستها و غذا رو رعایت کنید تا از عود دوباره باکتری جلوگیری بشه.

  27. کوثر

   سلام دوباره..دکتر من رفتم پیش متخصص بهم گفت روده تحریک پذیر دارم..به نظر شما علایم معده دردم هم اثر روده هستش.تازه بوی دهنم هم میاد..و دکتر جان و دندان عقل هم داره رشد میکنه به نظرتون بوی دهانم از کدومه‌..و زیاد نمیتونم بیرون با دوستام باشم.چون اذیت میشم و احساس سبکی میکنم و بعضی مواقع سرگیجه هم دارم

   1. هالث

    اگر سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید اضطراب شما نقش زیادی در تشدید علائم داره بنابراین توصیه می کنم حتما به دنبال روشهای مقابله با اضطراب باشید. بوی دهان که ناشی از عفونت دندان و یا جرمهای دندان باشه خیلی غیر قابل تحمل هست. بوی ناشی از معده به اندازه عفونت دهان نیست. وقتی معده خالی باشه و در صورتی که دریچه معده به مری خراب باشه، بوی معده موجب بوی بد دهان میشه. اگر عفونت در گلو، گوش و یا سینوسها داشته باشید بوی اون مثل عفونت دهان بد و غیر قابل تحمل هست. توصیه می کنم این مطلب رو بخونید و نوع بوی دهانتون رو مشخص و علت اون رو بررسی کنید و بعد به دنبال رفع مشکل باشید.

  28. کوثر

   سلام دکتر جان.من موقعی کسی ناراحتم کنه زود معدم سفت میشه و تپش قلبم زیاد میشه ‌..به نظرتون در چنین مواقعی چه.کنم.هرکاری میکنم به زور اروم نمیشم..به نظر شما دوای درد من چیست….ببخشید اقایی دکتر بعد مدفوعم هم بعدش بوی نامطبوعی میده….به نظرتون معدم عصبیه‌یا رودم..من همش خیال میکنم‌از قلبمه..دکترجان

   1. هالث

    با سلام
    اصطلاح معده عصبی بیشتر برای افراد مضطرب و یا کسانی که مبتلا به سندرمهای روده ای هستند بکار میبرند. اگر شما فکر می کنید بخش زیادی از مشکلات تون بخاطر اضطراب هست باید ابتدا به یک متخصص گوارش مراجعه کنید که ببینید مشکل شما دقیقا در معده ست یا روده سپس یه یک مشاور برای یادگیری تکنیکهای مقابله با اضطراب مراجعه کنید. در صورتی که مشکل شما از روده یا معده باشه با آزمایش خون، اندوسکوپی و معاینه جسمانی تشخیص داده خواهد شد. اگر در سنین نوجوانی هستید این اضطرابها تا حدودی عادی هست و پس از گذر از این دوران به مرور کاهش پیدا میکنه. موفق باشید.

    1. کوثر

     ممنون از دکتر بزرگوار..

  29. کوثر

   راستش دکتر صبح ها که پنتوپرازول رو میخورم حالم بهتر میشه و بیشتر عصرها شکمم میگیره و کار نمیکنه و دهانم هم خشک میشه و زیاد آب میخورم و بعد اینکه اب میخورم احساس پر بودن شکمم هم میکنم

   1. هالث

    توصیه من به شما مراجعه به پزشک و پرهیز از تجویز خودسرانه هست در صورتی که مشکلات گوارشی داشته باشید پزشکتون تنها کسی هست که میتونه اون رو تشخیص بده. در این مدت هم به جای فکر کردن به بیماریتون سعی کنید عوامل استرس زا رو از خودتون دور کنید. فکر کردن به بیماریتون باعث شده که فکر کنید خیلی مورد مهمی هست در حالی که ممکنه تنها یک مورد ساده مثل ورم معده باشه. توصیه میکنم برای پرهیز از استرس حتما به ورزش روی بیارید. در این مدت هم از خوردن غذاهایی که باعث تحریک معده تون میشه خودداری کنید. مثلا خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب، چای غلیظ و قهوه رو کنار بگذارید. دمنوش نعنا خیلی خوب هست برای شما و همچنین آرام غذا خوردن. از خوردن غذاهای بسته بندی به خصوص انواع سس خودداری کنید. غذاهای تند رو هم فعلا ترک کنید.

    1. کوثر

     ممنون تشکر دکتر من همش افت فشار دارم و چون هر غذایی میخوام احساس میکنم جذب بدونم نمیشه و لاغر شدم…

     1. هالث

      وقتی حس می کنید غذا جذب نمیشه یعنی مشکلی در روده ها هست و در اینصورت شخص دچار اسهال هم میشه. اگر مرتب اسهال دارید باید به الرژیهای غذایی مشکوک بشین بخصوص اگر دچار لاغری شدید شده باشید. آیا با غذاهای خاصی دچار مشکل هستید یا نه کلا دچار مشکلات روده ای هستید؟

  30. کوثر

   آقای دکتر در ضمن وقتی استرس میگیرم بیشتر شبها حالم خراب میشه و تپش قلب میگیرم و وقتی در اون حالت قند بخورم حالم خراب تر و تنگ نفس هم میشم و دکتر شکمم اصلا کار هم نمیکنه و احساس نبض در شکمم دارم و معدم هم باد میکنه.چیکار کنم خیلی حالم بد میشه یعنی خوب میشم ‌توروخدا کمکم کنید..

  31. کوثر

   سلام خسته نباشی دکتر من زیر قفسه سینه بالا معدم انگار سفت میشه موقعی آب سرد میخورم احساس سردی در معده میکنم و بعضی موقع ها هم اسهال خفیف و بعضی وقت ها هم یبوست دارم و معدم هم باد میکنه و حتی رودم و و بیشتر شبها از خواب بلند میشم تپش قلب میگیرم و معدم از داخل احساس آب داغی میکنم و بشدت بدونم کم آب میشه و افت فشار میگیرم توروخدا راهنمایی کنید به نظر شما میکروب معده دارم تازگی ها قرص پنتوپرازول و‌ آموکسی سیلین و بیسموت مصرف میکنم وشبها هم قرص‌کلیدینیوم لیبراکیم..مصرف میکنم به نظر شما میکروب معده گرفتم

   1. هالث

    احساس داغی در معده میتونه یکی از نشانه های مشکلات معده از جمله اسید زیاد و یا ازدیاد فعالیت میکروب معده باشه. اسهال خفیف که زیاد طول نکشه معمولا ناشی از مسمومیت های غذایی گذرا هست مثل خوردن غذهای سرد اما شما باز هم میتونید به مشکلات روده توجه کنید. زیر قفسه سینه در واقع همون معده هست که با توجه به عرایض شما دچار مشکل شده که تنها با بررسی و معاینه پزشک و همچنین تستهای آزمایشگاهی مشخص میشه

  32. سید رضا

   سلام من بعد از به وجود امدن حالت تهوع ، دکتر به بنده قرص دموپریدون رو رو برای جلوگیری از تهوع دادن ، وقتی که میخورم خوبم ، و وقتی اگه دو یا سه روز قطع کنم ، دوباره حالت تهوع به من برمیگرده و باز باید دوباره شروع به خوردن کنم!باید چه کار کنم؟

   1. هالث

    باید علت تهوعتون رو پیدا کنید وگرنه دمپریدون یک درمان موقت هست. اگر مشکلتون ریفلاکس باشه و به این دلیل دچار تهوع میشین و یا سایر مشکلات گوارشی باید اونها رو درمان کنید. اما برای یک درمان خانگی، آب نبات زنجبیلی و یا چای زنجبیل، عرق نعناع (به صورت رقیق شده با آب) رو توصیه میکنم. سعی کنید وعده های غذاییتون کوچک اما با تعداد زیاد باشه. هرگز سیر غذا نخورید تا دچار برگشت غذا و تهوع نشین و در صورت درگیر شدن معده با هلیکوباکتر پیلوری، به فکر درمان باشید.

  33. کیمیا

   سلام دختر۱۳ ساله ای دارم که از مدتها قبل درگیر معده درد هستش وقتی ۹ ساله بود آندوسکوپی کرد و اچ پی و گاستریت معده و مری تشخیص دادن و با دارو کمی بهتر شد چون اصلن مراعات رژیم غذایی نمی کنه و الان موقع غذا خوردن تا‌ کمی میخوره معده اش درد میگیره و چن کیلو هم لاغر کرده من بهش گفتم شاید معده کوچیک شده و حجم غذا رو قبول نمی کنه اگه لطف کنین راهنمایی کنین بسیار ممنونم

   1. هالث

    درد پس از غذا خوردن معمولا نشان دهنده التهاب دوازدهه یا همان اثنی عشر هست. ظاهرا دختر شما مشکلش رفع نشده ولی تا درمان کامل باید در مورد رژیم غذاییشون مواردی رو لحاظ کنند. شیرینی جات و غذاهای سس مانند و اسیدی و همچنین غذاهای پرادویه رو به حداقل برسانند. تعداد وعده های غذایی بیشتر با حجم کمتر داشته باشند. برای رفع مشکل و درمانشون هم به پزشک مراجعه کنید.

  34. امیرحسین

   سلام ، دکتر برای رفع حالت تهوع بهم قرص دمپریدوون ، یا همون موتیلوور رو داده ، میتونم تا هر وقت که خوب بشم مصرف کنم ؟ مثلا ۱ سال یا بیشتر ؟ آیا تاثیرش از بین نمیره ؟!

   1. هالث

    معمولا نیازی به استفاده طولانی مدت اونها نیست. وقتی بیماریتون بهبود پیدا کنه حالت تهوع شما هم خوب میشه.

  35. پری

   سلام.من۱۹سالمه وازبچگی بوی بد دهان داشتم وقتی غذا میخورم یا مسواک میزنم کم تر میشه اما وقتی صبح از خواب پا میشم خیلی زیاده و دهنم خیلی بد مزست و آب دهنم جمع میشه خیلی افسردم تروخدا بگین چیکار کنم.احساس میکنم بو از حلقم میاد اما لوزه هام بزرگ نیستن و سفید نشدن.اینم بگم اصلا روم نمیشه برم دکتر واقعا خجالت میکشم

   1. هالث

    از بابت رفتن به دکتر که اصلا نباید خجالت بکشید چون بوی بد دهان ممکنه علت و نشانه یک بیماری و یا عفونتی در دهان و یا سیستم گوارشی و یا تنفسی باشه. اگر مشکل معده و یا ریفلاکس داشته باشید بوی دهان اونقدر بد و غیر قابل تحمل نیست. بیشتر بوی بد نشانه عفونت و یا وجود اخلاط هست. در صورتی که سینوزیت مزمن داشته باشید خلطها با تجمع پشت حلق موجب بوی بد میشن. بهترین کار مراجعه به یک پزشک عمومی و معاینه حلق هست اگر این مورد نبود به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

    1. پری

     ممنون از پاسخگوییتون.نه مشکلم اونقدر حاد نیست که بوش زیاد باشه وقتی معدم خالی باشه و صبحا زیاده.لثه هام احساس میکنم التهاب داره چون همش دوست دارم دندون نداشته باشم و لثه هام رو بهم فشار بدم.چطور بدونم سینوزیتم حاده آخه در قسمت سینوس ها دردی ندارم وقتی سرما میخورم کمی درد میکنه .ولی دهنم همیشه بد مزست

     1. هالث

      این موضوع رو فقط پزشکتون میتونه تشخیص بده اما باید بدونید بوی عفونت بسیار بد و غیر قابل تحمل است اما بوی معده به اون بدی نیست. می توانید مطلب مربوط به بوی بد دهان را نیز مطالعه کنید.

  36. بانوی مرداد

   سلام من خانومی۲۴ ساله ام که بخاطر بوی دهان به پزشک مراجعه کردم و ایشون آموکسی سیلین+بیسموت+مترونیدازول برام تجویز کردن از روز سوم دیگه بوی دهان نداشتم و دوره را تا ۱۰ روز ادامه دادم حدود چهار هفته است که مشکل بو رو نداشتم ولی الان دوباره داره ظاهر میشه. باید چیکارکنم؟بایستی دوباره همون قرصا رو مصرف کنم؟ سپاس

   1. هالث

    در گذشته اینطور بوده که درمان هلیکوباکتر شامل دو دوره درمانی بوده که دوره شامل دو هفته درمان با آنتی بیوتیک و دوره دوم داروهایی مثل بیسموت و فاموتیدین. نباید بدون تجویز پزشک دوباره آنتی بیوتیک مصرف کنید چون ممکنه مشکل بوی دهان بخاطر ریفلاکس و یا دلایلی غیر گوارشی مثل عفونتهای تنفسی باشه. بهتره قبل از هر اقدامی با پزشکتون مشورت کنید. در ضمن شما همونطور که خودتون فرمودین دوره تون رو کامل نکردید. داروهای آنتی بیوتیک باید دقیقا دو هفته مصرف بشن نه کمتر

   2. هالث

    در گذشته اینطور بوده که درمان هلیکوباکتر شامل دو دوره درمانی بوده که دوره شامل دو هفته درمان با آنتی بیوتیک و دوره دوم داروهایی مثل بیسموت و فاموتیدین. نباید بدون تجویز پزشک دوباره آنتی بیوتیک مصرف کنید چون ممکنه مشکل بوی دهان بخاطر ریفلاکس و یا دلایلی غیر گوارشی مثل عفونتهای تنفسی باشه. بهتره قبل از هر اقدامی با پزشکتون مشورت کنید. در ضمن شما همونطور که خودتون فرمودین دوره تون رو کامل نکردید. داروهای آنتی بیوتیک باید دقیقا دو هفته مصرف بشن نه کمتر

  37. تنها

   سلام دکتر عزیز.بنده ۳۳ سالمه. از وقتی یادم میاد دهنم به شدت بو میداد حتی خانوادم هم میگفتن بوی لاشه حیوون میده.خیلی باعث آزارم میشه هنوز ه هنوزه بخاطر این موضوع استرس دارم تو برخوردم تو اجتماع.دیگه انقد بررسی کردم و دکتر رفتم بی فایده بوده خسته شدم.وقتی ۱۸ سالم بود آندوسکوپی شدم و تشیص ی مشکل انتهای عثنی عشر داشتم. انواع داروها رو خوردم. ریفلاکس شدید دارم . روی زبونم همیشه سفیده و بعضی وقتها زرده. موقع بیدار شدن از خواب هم مری به شدت میسوزه و دهنم تلخ میشه.حالا با این همه چه توصیه ای به من دارید ممنونم

   1. هالث

    در مورد بوی بد دهان می توانید به این مطلب مراجعه کنید اما بوی لاشه مردار در دهان بیشتر به دلیل جرم روی دندانها و عفونت در دهان است. مشکلات دستگاه گوارش در صورتی که شخص دچار ریفلاکس و خرابی دریچه مری باشد خود را نشان می دهند. من توصیه می کنم قبل از مراجعه به متخصص گوارش ابتدا به یک دندانپزشک مراجعه کنید. وجود مواد غذایی مانده و تجزیه شده در دهان بوی بسیار بدی در دهان ایجاد می کند. اگر دندانپزشکتان عفونت را تشخیص دهد آنتی بیوتیک برای شما تجویز خواهد کرد و در صورت وجود جرم، آنها را جرمگیری می کند. پس از تمیزی کامل دهان، باید نخ دندان کشیدن و برس کشیدن روی زبان با مسواک مخصوص تبدیل به برنامه روزانه شما شود. در مورد مشکلات معده تون هم باید یک برنامه همه جانبه غذایی، دارویی و سبک زندگی داشته باشید. برای رفع استرستون ورزش کنید، چون استرس بیماری شما رو تشدید میکنه. شبها موقع خواب نیم تنه بالای بدن رو بالاتر از سایر نقاط بدن قرار بدین. قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. تا یه مدت از خوردن سسها و غذاهای حاوی رب گوجه و یا ادویه حات خودداری کنید. تا یک ساعت پس از غذا خوردن دراز نکشید. ورزش هم که همانطور که قبلا عرض کردم باید جزو برنامه روزمره تون باشه

  38. پیام

   سلام جناب دکتر.من از سنین نوجوانی علائم خفیف ریفلاکس رو داشتم اما ب دلیل سن کم و فعالیت وتحرک زیاد اهمیت پیدا نمی‌کرد و ازاردهنده نبود.الان ک ۲۷ سالمه و حدود سه سالی تنها زندگی کردم.غذام اغلب اماده و دارای طبع سرد بود.بهداشت غذایی پایینی داشتم.این ناراحتی های معده خودشو نشون داد با علائم ریفلاکس.ی سری دارو مصرف کردم.از اون جایی که دنبال تحقیق برای مراجعه درست ب پزشک هستم با میکروب معده و اطلاعاتش ب تازگی توی همین سایت آشنا شدم.چند ماهی میشه سوزش تقریبا شدید سر دل انگار گرمای زیادی دیواره معده یا دریچه مری دارم.هرچی میخورم با عاروق زدن باعث سبکی معدم میشه.یبوست هم ب نوعی دارم.برای کاهش اسید معده این شربت سفید رنگ حاوی منیزیم هم مصرف میکنم ک آرومم میکرد ولی احساس گرما و سوزش باهام وجود داره.ته حلقم ملتهبه.مثه علائم فارنژیت.شبها چیزی مثه کابوس یا حس استرس یا کاهش نفس کشیدن منو بیدار می‌کنه.آدم پراسترس و عصبی هم به نوعی شدم.ی مدت پشت کتفم می‌سوخت.تپش قلب داشتم.میخواستم بدونم با این توضیحات راهکار چیه.ایا معدم دچار زخمی شده؟میتونه از میکروب معده باشه؟ وقتی شکمم رو فشار کمی میدم اون حس سوزش میاد به معده.میتونه کلا به روده مربوط باشه؟ می‌خوام بزودی برم برای ازمایش خون و مدفوع.منتظر پاسختون هستم.

   1. هالث

    با توجه به علائمتون معده شما میکروبی شده و ریفلاکس اسید معده به مری هم دارید. علت درد پشت شانه هم بخاطر مشکلات معده ست. وقتی دچار احساس سوزش هستید در صورتی که درد شدید هم دارید نشان دهنده شدید بودن علائم و زخم معده ست. برای درمان به یک متخصص داخلی مراجعه کنید تا با انجام آزمونهای تشخیصی، علت اصلی مشکلات معده و مری شما مشخص بشه و اما در این مدت سعی کنید به جای غذاهای آماده و انواع سس، سعی کنید غذاهای ساده و خانگی مصرف کنید. میتونید صبح که از خواب بیدار میشین در حین آماده شدن یک کته ساده درست کنید و موقع بازگشت به خانه با کمی مرغ برشته غذاتون رو همراه کنید. چای پر رنگ و قهوه رو کنار بگذارید در عوض چای سبز مصرف کنید. انواع دمنوشهای ملایم کننده معده مثل بابونه و چای نعناع هم خوب هستند.

    1. پیام

     ممنون.اینکه برم آزمایش خون ومدفوع برای بررسی اوضاع معده با وجود این علائم کار درستی هست؟ ک با جواب آزمایش ب متخصص مراجعه کنم؟

     1. هالث

      خب در هر صورت آزمایش و اندوسکوپی رو که باید یک پزشک بنویسند میتونید ابتدا به درمانگاه مراجعه کنید و با درمیان گذاشتن شرح حالتون با یک پزشک عمومی و انجام آزمایشات برای ادامه روند درمان به یک متخصص مراجعه کنید.

      1. پیام

       در صورت لزوم،اطلاع دارید ک هزینه آندوسکوپی آزاد چقدره؟دفترچه سلامت که معمولا از جایی ساپورت نمیشه.ممنون از پاسخگوییتون.

      2. هالث

       خب حداقل ۱۵۰ هزار تومان. برای کاهش هزینه هاتون به بیمارستان دانشگاهی مراجعه کنید.

  39. مهدی

   سلام…اقای دکتر امکان داره که مصرف جوانه گندم موجب ایجاد یا زیاد شدن هلیکوباکتری بشه؟چون چندتا از دوستان میگفتن از زمانی که مصرف کردیم مبتلا شدیم…خودم هم همینطور

   1. هالث

    سلام من چنین چیزی نشنیدم ولی مصرف مواد قندی موجب ازدیاد فعالیت باکتریها میشه و در واقع غذای باکتریهاست. جوانه گندم هم یک ماده نشاسته ای غنی هست.

  40. امیرحسین

   سلام خسته نباشید
   من برای رفع حالت تهوع ، قرص موتیلورر یا همون دمپریدون مصرف میکنم با تجویز دکتر ، ولی این قرصو که مصرف میکنم همون لحظه حالت تهوع رو خوب نمیکنه ، بلکه روز به روز بهتر میشم، ایا عیبی نداره؟یا باید به صورت آنی حالت تهوع رو بهبود ببخشه؟

   1. هالث

    قرصهای ضد تهوع کارکردهای متفاوتی دارند قرص دومپریدون باعث کاهش ریفلاکس اسید معده به مری و تخلیه بهتر معده میشه و از این جهت موجب کاهش تهوع میشه. این دارو در صورت داشتن ریفلاکس و مشکل دریچه معده داروی بهتری هست نسبت به سایرین و همچنین تاثیر تدریجی هم داره

  41. حسام

   سلام
   من الان ۱ ماه حالت تهوع دارم ، آزمایش هلیکو دادم سالم بود ، آیا امکانش هست که معده من سرماخورده باشه ، فقط همین حالت تهوع رو دارم

   1. هالث

    سرماخوردگی معده در واقع یک مورد ویروسی هست و ارتباطی با هلیکوباکتر نداره. علائم سرماخوردگی معده شامل تب، درد، تهوع و اسهال هست. اگر فقط تهوع دارید ممکن هست مورد دیگری باشه چون سرماخوردگی معده پس از طی دوره خودش از بین میره

    1. حسام

     خب به نظر شما حالت تهوع میتونه نشانه چی باشه؟

     1. هالث

      حالت تهوع ممکنه نشانه بسیاری از بیماریها باشه از میگرن گرفته تا انواع عفونتهای باکتریایی. برای رفع علت باید یه یک پزشک داخلی مراجعه کنید و علائمتون رو با ایشون در میون بگذارید.

  42. محمدصادق

   سلام
   من بعد از مراجعه ب دکتر برای مشکلات گوارش ، یه دارویی به اسم “اس سیتاور” بهم دادن ، برای جلوگیری از اضطراب و استرس ، آیا این دارویه خوبیه ؟ یه جا خونده بودم این قرص احتمال ایجاد عوارض خودکشی و بدتر شدن افسردگی میشه ، آیا درسته؟

   1. هالث

    قرص اس سیتالوپرام همانند بسیاری از داروهای روان درمانی دارای عوارضی هست که به دلیل مزایای این دارو و برتری که در درمان اضطراب و افسردگی داره برای بسیاری از بیماران تجویز میشه. این دارو به مرور اضطراب و استرس شما رو درمان کرده و با صلاحدید پزشک قطع خواهد شد. این دارو جزو داروهای خوب برای درمان افسردگی و اضطراب هست پبنابراین طبق توصیه پزشکتون عمل کنید تا درمان شما به خوبی انجام بشه.

  43. امیر

   سلام خسته نباشید
   من الان چنوقته حالت تهوع دارم ، آزمایش دادم گفتن هلیکوباکتر نیس ، دو تا قرص دادن نولپاژا و یه چیز دیگه برا رفع حالت تهوع بود ، وقتی میخوردم خوب بودم ، الان ک تموم شد باز حالم بد شده ، حالت تهوع دارم و بی حوصلم
   باید چکار کنم ؟

   1. هالث

    این دارو برای رفع ریفلاکس معده و کاهش اسید به شما داده شده شما باید درمانهای مربوط به ریفلاکس رو انجام بدین تا بهبود پیدا کنید.

  44. محمد عالم

   سلام به آقای داکتر من که یگ سال میشه هلیکوباکترپیلوری دارم در اول خیلی شکم درد واسهال میشدم ودل بد بودم اشتها به غذا نداشتم به دکتر مراجعه کردم مدفوع مرا آزمایش کرد گفت سه قسم میکروب درمعده و امعا تان است هلیکو باکترپیلوری وجوردیا ویک قسم دیگه هم گفت یادم نمانده وبرای دو هفته دوا ایماکسل ،کلریترومایسین ا،ومپرازول ولیوفلاکسین داد وبعد دوهفته که تمام کردم هم خوب نشد بعدا هم رفتم دوباره آزمایش کردم هلیکو باکترپیلوری مثبت بود ودیگر میکروب ها از بین رفته بود بعدا هم همو دوا ره تکرار داد هم تاثیر نکرد به مدت ۸ماه میشه دوا میخورم که هیچ خوب نمیشوم حالاهم شکم مه میپنده وزیادقر قور میکنه اگرچه ازسبزجات و آب که جوش نخورده باشه پرهیز استم چه کار کنم که از این مرض نجات پیدا کنم

   1. هالث

    بعضی از باکتریهای هلیکوباکتر مقاوم به درمان هستند خصوصا که بیمار جزو افرادی باشند که قبلا آنتی بیوتیکهای متعدد مصرف کرده باشند. بعضی از باکتریهای موجود در معده که اتفاقا جزو فلور طبیعی بدن هستند باعث مهار هیلکوباکتر میشوند. از این جهت من به شما توصیه میکنم مصرف غذاهای پروبیوتیک مثل ماست محلی رو افزایش بدین. اگر شما باکتریهای طبیعی رو با استفاده از آنتی بیوتیک تضعیف کنید در نتیجه باکتریهای مضر معده و روده فعالیت خودشون رو بیشتر می کنند. توصیه میکنم مصرف سیاه دانه و عسل و همچنین پروبیوتیک رو که در سطر قبل خدمتتون عرض کردم انجام بدین. موفق باشید.

  45. امید

   سلام آقای دکتر. من چندین سال هست که مبتلا به هلیکو باکتری پایلوری هستم یکبار با استفاده از آنتی بیوتیک درمان شدم ولی با تست مجدد متوجه شدم که این باکتری را دارم. به نظر شما آیا درمان دارویی مجدد فایده ای دارد یا خیر. البته سوالی هم دارم که نمیدانم به این باکتری ربطی دارد یا خیر. اگر شبها غذای سنگین و بد هضمی مثل گوشت یا حبوبات یا سبزیجات مصرف کنم معمولا با درد زیادی در ناحیه چپ شکم زیر جناق سینه از خواب بیدار میشوم و خوابیدن به سمت چپ برایم بسیار دردآور میشود. جالب آنکه این مشکل را در طول روز ندارم و حداکثر شکمم نفخ میکند. ضمنا در صورت گرسنگی دردی در ناحیه وسط شکم زیر جناق سینه به اندازه یک سکه دارم که بعد از ۲۰ دقیقه و یا با صرف غذا برطرف میشود. لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید. با تشکر

   1. هالث

    اینکه شب غذای سنگین بخورید درد سمت چپ قفسه سینه پیدا می کنید بخاطر سوزش سردل هست و موقع دراز کشیدن خیلی بدتر میشه به طوری که اون رو احساس می کنید همچنین گاز معده هم موجب درد در قفسه سینه میشه. سعی کنید شبها غذای سنگین نخورید و اگر هم مجبور شدید کمتر از ظرفیت معده و چند ساعت قبل از خواب باشه. در مورد عود مجدد هلیکوباکتر پیلوری بله این امکان وجود داره اما اگر از دفعه قبل مدت زیادی گذشته توصیه میکنم حتما دوباره دارو مصرف کنید. توصیه های تغذیه ای گفته شده به سایر دوستان و خود مطلب رو هم رعایت کنید. این باکتری بر اثر رعایت نکردن بهداشت غذا از جمله خود غذا و ظرفها و همچنین دستهای آلوده دوباره منتقل میشه. در مورد درد زیر جناغ سینه ممکنه مشکل شما ناشی از التهاب دوازدهه باشه که با انجام آندوسکوپی این مورد هم مشخص میشه.

  46. حسام

   سلام من برای سوزش معده و حالت تهوع ب دکتر مراجعه کردم و دو قرص نولپازا و موتیلوور معرفی کردن.آیا همینا روند درمان رو بهبود میبخشه؟

   1. هالث

    قرص نولپازا برای کاهش سوزش معده و موتیلوور برای رفع تهوع و استفراغ داده شده و همینها برای رفع علائم شما کافی هست.

  47. امیرحسین

   سلام خسته نباشید
   من الان ۸ روزه حالت تهوع دارم , ۳ روز اول هرچی میخوردم معدم میسوخت , احساس میکردم که یه چیزی توی گلوم گیر کرده , بین قفسه سینه هم درد می کرد , ولی الان همه این حالات رفع شده و فقط بعد خوردن غذا حالت تهوع بهم دست میده , آیا دچار بیماری هلیکوباکتری شدم یا ب خاطر چیز دیگست ؟ اسهال و استفراغ هم ندارم , فقط یبوست دارم ,

   1. هالث

    وجود هلیکوباکتر پیلوری با آزمایش مدفوع مشخص میشه. بهتر هست به پزشک مراجعه کنید و بخواین براتون آزمایش بنویسند. اگر هم مشکلات دیگه ای مثل سرماخوردگی، مسمومیت و یا غیره دارید به اونها هم فکر کنید.

    1. امیرحسین

     اگه من سیاه دانه و عسل بخورم خوب میشم؟

     1. هالث

      برای انجام دستورات طب سنتی شما باید یک برنامه ریزی کامل غذایی داشته باشید و یک پروسه طولانی را انجام بدین که در طب سنتی گفته میشه حداقل ۴۰ روز برای کسب نتایج صحیح باید دستورات رو انجام داد. اگر میخواین با طب سنتی درمان کنید بهتر هست که به یک پزشک متخصص طب سنتی مراجعه کنید نه عطاریها

  48. نسرین

   سلام آقای دکتر من مدتیه که قوز میکنم یا به چپ میخابم یا بعد غذا دراز میکشم یا نشسته گلوم میسوزه. کم هم غذا بخورم اینجوری میشم مثلا از پیاده روی که میام یکی دو لیوان اب میخورم گلوم بعد دو دقیق میسوزه . بعد صبح ها صدام خراب میشه ! پنج روز امپرازول خوردم فرقی نداره فقط باید سرپا باشم که گلوم نسوزه مخصوصا به سمت چپ میخوابم گلوم میسوزه چون فک کنم به چپ میخابم ازونه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم !

   1. نسرین

    ضمنا یادم رفت بگم اینکه همش دهانم اب جمع میشه و معدم هم به محض خوردن چیزی قارقور میکنه و بصورت باد گلو خارج میشه .بخدا انقدر اب کم میخورم ادرارم میسوزه و تیره میشه حتی ناشتا هم اب بخورم باز میاد تو گلوم

   2. هالث

    خب با توجه به علائمتون دچار ریفلاکس هستید. در مورد ریفلاکس به دوستان دیگر هم راهنماییهایی کردیم. مواد غذایی تند، پر ادویه، سس، مرکبات، گوجه فرنگی و هر چیزی که خودتان متوجه شدین باعث ریفلاکس میشه مصرف نکنید. غذا رو به صورت وعده های کوچک مصرف کنید. لقمه های کوچیک بردارید، غذاتون رو خیلی خوب بجوید. قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. مایعات رو پس از غذا مصرف نکنید. ساعات بین وعده های غذایی مایعات مصرف کنید. ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب غذا نخورید. موقع خوابیدن سر و نیمه بالایی بدنتون بالاتر باشه. مصرف نکردن مایعات به دلیل ترس از ریفلاکس اشتباه هست. سعی کنید علت اون رو رفع کنید. بنابراین توصیه میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید.

    1. نسرین

     خدا خیرتون بده ممنونم .پس باید برم تهران یه بیمارستان دولتی پیدا کنم چون من دفترچه سلامت دارم با این اوضاع نمیدونم اگر اندوسکوپی بخواد چقدر پول اندوسکوپی باید بدم ؟
     شما اطلاع دارید بیمارستان دولتی برای مشکلم کجا باید برم؟
     بخدا از گلوم میزنه به پشت گردنم میسوزه

     1. هالث

      اگر دفترچه سلامت دارید بهتر هست به بیمارستانهای دانشگاهی مراجعه کنید که هزینه هاتون پایین بیاد. در صورت نیاز به انجام تستهای تشخیصی در صورتی که در بیمارستان قابل انجام شدن نیست می تونید به مراکز آزمایشگاهی جهاد دانشگاهی مراجعه کنید که نسبت به آزمایشگاه های خصوصی هزینه کمتری دریافت میکنند. آندوسکوپی در بیمارستان دانشگاه انجام میشه. اگر با شما همکاری نکردند میتونید به معاونت درمان دانشگاه مراجعه کنید و از کارکنان اونجا بخواین شما رو معرفی کنند.

      1. نسرین

       بله همین میگردم یه بیمارستان علوم پزشکی پیدا میکنم که تجهیزات داشته باشه. خیلی ممنون از راهنماییتون

      2. همتی

       بیمارستان شریعتی

      3. نسرین

       سلام آقای دکتر من به متخصص داخلی مراجعه کردم و بهم سوپرانزول ۳۰فاموتیدین ۲۰و متوکلروپرامید دادند که هر دوازده ساعت به مدت ۱۴ روز بخورم
       ولی الان ۶ روزه که دارم میخورم هنوزهمونجور گلوم بعد غذا میسوزه چون یکم قوز میکنم راست نمیشینم دیروز صندلی خریدم رو اون دارم میشینم سوزشش کمه رو صندلی ام ولی وسط دلم درد میگیره از منشا سمت راست دنده سینه به صورت افقی تا نزدیک سمت چپ انگار یه جورایی اسپاسم کرده خودمو کش میدم به سمت عقب درد مثل گرفتگی داره که کش میاد
       مادرم میگه نکنه ناف ام در رفته

      4. نسرین

       ضمنا اقای دکتر نکنه این قرص هارو باهم میخورم سازگاری ندارن؟! خیلی هم خواب میاره نمیتونم درس بخونم از طرفی بخاطر این رفلاکس هم نمیشه دراز کشید گیجم !
       و اینکه چکار کنم بنظرتون این سوزشو تحمل کنم هفت روز دیگه یا برم فردا پیش پزشک

      5. هالث

       فعلا صبر کنید تا داروهاتون اثر بگذاره بعد به پزشک مراجعه کنید. موقع دراز کشیدن چند تا بالش یا پتو رو زیر نیم تنه بالا بگذارید تا ریفلاکستون کمتر بشه. داروی متوکلوپرامید باعث خواب آلودگی میشه اما فعلا با توجه به وضعیتتون اون رو قطع نکنید.

      6. هالث

       قرص سوپرانزول و فاموتیدین برای کاهش اسید معده و مشکلات معده و مری داده شده و متوکلوپرامید برای رفع تهوع به شما داده شده بنابراین تداخلی با هم ندارند. گلوتون دچار التهاب شده و تا موقعی که التهاب رفع نشه این دردها باقی هست البته چند روز آینده بخش زیادی از درد شما کاهش پیدا میکنه.

  49. میلاد

   سلام آقای دکتر من طبق گفته ی شما به طبق دستور پزشک عمل کردم الان یه سوال ازتون دارم آقای دکتر من همون طور که بهتون گفتم مشکل من اول از درد سوزشی شکمم شروع شد که به خاطر قرص فاموتیدین و کلیدینیومسی که بهم دادن علائم از بین رفت بعدشم عاروق زدن شروع شد و بعد هم حالت تهوع و استفراغ معدمم ورم کرده بود بعد از آندوسکوپی بهم اول مترونیدازول ۲۵۰ دادن که هر هشت ساعت ۱ عدد میخوردم با آموکسیسلین که ۱۲ ساعت یه دونه میخوردم بیسموت هم ۱۲ ساعت یک عدد بعد از ۱۰ روز بهم کلاریترومایسین دادن با تینیدازول با بیسموت و دارو کاهنده اسید ۲۵ روز خوردم یعنی سر جمع روزی ۲۰۰۰ میلی آنتیبیوتیک میخوردم که ورم معدم ۷۰ درصد کمتر شد درد قفسه سینم از بین رفت حالت تهوع بعد آنتیبیوتیک داشتم که دکتر گفت طبیعیه بهم قرص ضد اسید و تهوع داد گفت تا یه ماه بخورم حالت تهوعم هم از بین رفت ولی وقتی که دوره آنتیبیوتیک آخرتش بود شکمم شروع کرد به قاروقور کردن کم کم هم یبوست گرفتم و هی بیشتر شد الان ورم معدم خوابیده احساس سوزش سر دلم از بین رفته قرصامو یک ماه که کاملا ول کردم درد قفسه سینم از بین رفته درد سوزشی شکمم از بین رفته ولی آروغ زدن هنوز هست یبوستم داره بیشتر میشه سمت چپ شکمم درد میگیره ۳ دفعه تو مدفوعم خون دیدم فقط ازتون میخوام یه راهنمایی دقیق کنید که بدونم توو چه وضعیتیم و باید چکار کنم و آیا این علائمی که دارم نشانه بیهوده یا پیشرفت بیماریم ممنونم ازتون

   1. هالث

    آروغ زدن مربوط به دریچه مری ، پرخوری کردن و خوردن مایعات زیاد پشت سر هم و به خصوص پس از غذا هست. درد سمت چپ شکم و وجود خون در مدفوع میتونه مربوط به مشکلات روده باشه و نه فقط خونریزی معده. قبلا هم خدمتتون عرض کردم در صورت دسترسی نداشتن به پزشک میتونید به سایت دکتر ساینا به آدرس drsaina.com مراجعه کنید و یکی از پزشکان متخصص گوارش و کبد رو انتخاب کنید و با ذکر کلیه علائم و ارسال مدارک و سابقه پزشکیتون میتونید از اونها کمک جدی تری بگیرید. در مورد علائمتون خب همونطور که عرض کردید الان مشکلات معده تون تقریبا برطرف شده ولی باید خون در مدفوع و سوزش شکم رو جدی بگیرید.

    1. میلاد

     ممنون

  50. احسان

   ببینیدمن الان هیچ علامتی ندارم نه ملنا نه دل دردو سوزش سردل هیچی-حتی اشتهامم زیاده(ولی ۵کیلووزنی که تو۲سال اخیرازدست دادم برنمی گرده حتی باکالری ورودی زیاد) فقط مشکلم مثبت بودن هلیکوباکتریه دکترم میگفت حتمابایدریشه کن بشه چون عارضه داشتی ممکنه دوباره عودکنه-پس شما میگید میشه باعسل وسیاهدانه وپرهیزغذایی ریشه کنش کرد ونیازی به کشت واین داستانا نیست؟بازم ممنون ازلطفتون…

   1. هالث

    اگر به دنبال درمان سنتی باشید راهش این هست ولی شما بهتر هست که طبق گفته پزشکتون عمل کنید چون ریشه کنی این باکتری مهمترین کار برای درمان هست. در مورد شما ممکنه مقاومت باکتریایی مدتی سرکوب بشه اما بعدها دوباره بروز خواهد کرد.

  51. احسان

   بادرودفراوان
   من چندماه پیش باعلامت ملنا ودل دردهای شدیدبه متخصص گوارش مراجعه کردم ایشون بعدازانجام آندوسکپی تشخیص زخم اثنی عشر وهلیکوباکترمثبت داشتن وداروهای آموکسی سیلین-تاوانکس واس-امپرازول تجویز کردن وگفتن ۱ماه دیگه بیا.درمراجعه بعدی ۳۰عددقرص فاموتیدین تجویزکردن وگفتن بعدازاتمام قرص ها ازمایش مدفوع بدم که دراین ازمایش هلیکوباکترمثبت بوددرمراجعه بعدی رژیم آموکسی سیلین-بیسموت-داکسی سایکلین واس امپرازول روتجویزکردن ومجددگفتن بعداز۱ماه ازاتمام داروها آزمایش روتکرارکنم که متاسفانه بازهم جواب مثبت بودکه این بارنامه دادن واسه بیمارستان طالقانی تهران وگفتن بایددوباره اندوسکپی بشم وروی نمونه کشت انجام بشه باتوجه به اینکه شهرستانم خواستم ببینم میشه باروش طب گیاهی این هلیکوباکتری که ظاهراخیلیم سرسخته روازبین ببرم واگه بله پیشنهادشما چه نسخه ای هست؟ممنون میشم اکه پاسخ بدید چون بدجوری ذهنم درگیره-ضمنا ازاولین روزایی که دارومصرف کردم حالم کاملا خوبه حتی الان که نزدیک ۵۰روزه هیچ دارویی نمی خورم خوبه خوبم!!!

   1. هالث

    اگه بخواین درمان رو با استفاده از طب سنتی انجام بدین باید حداقل یک ماه زمان بگذارید که البته شما چند روز اول هم متوجه بهبود خواهید شد اما بهترین زمان برای اطمینان از بهبود علائم چهل روز هست. بهترین درمانی که تا بحال چه در طب سنتی ایرانی و چه طی تحقیقات انجام شده در غرب مورد تایید قرار گرفته، استفاده از سیاهدانه هست که به صورت همراه با عسل به هنگام صبح برای درمان زخم معده استفاده میشه. اما این روش به تنهایی جوابگو نخواهد بود بلکه شما باید سایر پرهیزها و تغییرات در رژیم غذایی که طی همین مطلب و در پاسخ به سایر دوستان داده شده، رعایت کنید. در بعضی از موارد هلیکوباکتر نسبت به درمان مقاومت نشون میده و مستلزم گذاشتن زمان برای درمان آن و درمانی چند جانبه هست که رژیم غذایی هم شامل اون میشه.

  52. میلاد

   آقای دکتر من ۶ ماه درگیرم همه چی هم از میکروب معده شروع شد دو هفته پیش وزنمو چک کردم ۸ کیلو کم کردم به دکترا ک میگم میگن حتما چون روغن و نمک و تو غذا کم کردی لاغر شدی اشتها هم ندارم اصلا احساس گرسنگی نمیکنم

   1. هالث

    لاغری تنها با کاهش چربی به دست نمیاد بلکه با کم خوردن و بعضی از بیماریها عارض میشه. در مورد بی اشتهایی تون علت اون سو هاضمه و دردهای گوارشی هست که باعث بی اشتهایی و میل نداشتن به غذا میشه. شما وقتی اشتها پیدا میکنید که مشکلتون رفع بشه.

  53. میلاد

   سلام آقای خسته نباشین من طبق دستور پزشکم که گفته بود داروهارو قطع کنم کاملا قطع کردم ولی اینو یادم رفت بهتون بگم که ۲۰ روز بود شکمم قاروقور میکرد و یه مقدار یبوست داشتم الانم که قاروقور کردنش کمتر شده همون دردی که گفتم سمت چپ معدم می گرفت بیشتر شده و یبوست هم بیشتر شده صبح یه دفع کار میکنه معدم اونم صفت من خودم شهرستان چابهار اینجا متخصص نداریم مجبورم هر دفعه هزینه کنم برم بیام بابت میکروب معده هم باهاتون صحبت کردم سوزش سر دل داشتم درد شکم درد قفسه سینه سوزش دل استفراغ تهوع خداروشکر اینا از بین رفته ولی الان درد سمت چپ شکمم بیشتر شده هی بالا و پایین میگیره یبوستم بیشتر شده صفت کار میکنه معدم دکتر یزد رفتم دو هفته پیش که باهاتون صحبت کردم گفتن از استرسه ولی من الان اصلا استرس ندارم البته ۲ روزه عرق رافویه با بومادران استفاده میکنم هم دردم کمتر شده هم معدم بهتر شده به نظر شما نیازی به آزمایش هست یا نه چون میترسم این عرقا هم تا یه مدت جواب بده

   1. هالث

    سلام دوست گرامی، علائم شما مثل سوزش سردل و قارو قور مربوط به همون مشکلات معده تون هست که خدا رو شکر ظاهرا تسکین پیدا کرده اما همانطور که خودتان عرض کردید این عرقها بیشتر نقش مسکن دارند. علت ییوست شما این هست که مصرف غذاتون به شدت کاهش پیدا کرده و فیبر غذاییتون کم شده و همین موجب کندی حرکت روده میشه. توصیه میکنم صبحها حتما دو لیوان آب نزدیک به ولرم مصرف کنید تا حداقل آب بدنتون کم نشه و روده تون هم بهتر کار کنه. افرادی که استرس دارند معمولا بهشون آرامبخش داده میشه که اگر ندادند یعنی استرستون چندان زیاد نیست. در مورد افر ادی مثل شما در واقع استرس به صورت پنهان وجود داره. اگر با مصرف داروهای سنتی وضعیت معده تون بهتر میشه، ادامه مصرف اونها مشکلی نداره اما باید سعی کنید سبک زندگیتون رو عوض کنید. یکی از روشها برای رفع استرس و افزایش حرکات روده و تسکین دردهای گوارشی، ورزش هست. در مورد دسترسی نداشتن به پزشک متخصص من برای شما توصیه ای دارم. میتونید با مراجعه به سایت دکتر ساینا به آدرس drsaina.com و پرداخت مبلغی بسیار کم، یک پزشک متخصص گوارش و کبد رو انتخاب کنید و ضمن مشاوره با ایشان کلیه مدارک و آزمایشهای خودتون رو به صورت تصویر برای ایشان ارسال کنید و کلیه علائم و ناراحتیهایی رو که دارید برای ایشون ذکر کنید. این پزشکان ضمن تشخیص بیماری به صورت کامل شما رو تا آخرین مراحل درمان، راهنمایی خواهند کرد. موفق باشید.

  54. پویا

   دکتر عزیز سلام
   بنده مدتهاست زیر شکمم سوزش داشتم و ناراحتی های تعریف نشده.یه مدت قبلا افسردگی داشتم و ادمی هستم زود استرس و اضطراب میگیرم .سال پیش به دلیل سوزش در شکم .انگار چیزی با سوز ریخته میشد داخل شکمم تو معده احساس ناراحتی میکردم سوزش داشتم.افسرده شده بودم.دکتر رفتم امپرازول داد و گفت میکروب معده همه دارن و من ازمایش خون برای میکروب معده داده بودن.الان بعضی وقتا خوبم بعضی وقتا بعد.متناوب اسهال یبوست دارم.اصن موندم .یه مدت خیلی خوبم یه مدت یا گلو درد یا سرفه اونم کوتاه شاید دو سه روز. بعد چندین ماه اصلا این علایم ندارم.ولی ناراحتی اطراف شکم و روده دارم انگار حالت زخم.بعضی وقتا قفسه سینم میسوزه.بدترین چیزی که اذیتم میکنه فقط موقع ورزش یا یهویی اونم بعضی وقتا از داخل معده احساسی خفگی دست میده تپش شدید قلب میگیرم به پشت دراز میکشم تپش قلب درست میشه ولی چند روز سست میشه بدنم. الان باز ازمایش معده دادم میکروب معده دارم و همه جوابهای ازمایشم نیومده فقط ازمایش مدفوع اول که برای معده داده بودم گفت منفی هست.ممنون میشم کمک کنید.در ضمن دکتر من سالهاست اینطور هستم شاید ۵ سال .زیاد هم فکر و خیال دارم

   1. هالث

    در مورد استرستون باید به یک روانشناس متبحر در زمینه استرس مراجعه کنید چون ریشه بسیاری از بیماریهای ما در درون روان ماست. علائم شما بیشتر به بیماریهای روده میخوره، خصوصا که به تناوب دچار اسهال و یبوست میشین بنابراین بهتر هست که به یک متخصص گوارش مراجعه کنید، . بعضی از بیماریها مثل سندرم روده تحریک پذیر به شدت تحت تاثیر وضعیت روحی شخص هستند. بنابراین با مراجعه به موقع و انجام آزمونهای تشخیصی مناسب و پیگیری درمان، مشکل شما رفع خواهد شد. موفق باشید.

  55. حجت

   سلام آقای دکتر من یک ماه ایبوبروفن برای کمرم خوردم چایی هم خیلی خوردم !

   یک روز بعد از خوردن ساندویج سرد درد پایین دل بهمراه بوی بد یبوست و رفلاکس معده و باد گلوی که احساس میکنم غذا خیلی دیر هضم میشد تو معدم باقی میماند پنج روز پلانتاژل روزی دوتا خوردم

   چون احساس سلامتی داشتم متاسفانه دوباره به ناچار سوسیس خوردم و علایم شروع شد .عطاری یه ترکیب زنجبیل و زیره و شیرین بیان و تخم رازیانه داد یک هفته اس دارم میخورم .

   امروز درد پایین شکم و نفخ خیلی کم شد و شکمم خوب کار کرد ولی رفلاکس و احساس دیر هضمی و سوزش گلو را دارم امروز همش بزاق دهنم زیاد تولید میشه .

   متاسفانه هم دکتر گوارش نیست بیمارستان شهرستانمون هم دفترچم باطل شده !

   1. هالث

    علائم شما خیلی آزار دهنده نیست و بیشتر مشکلات گوارشی ناشی از سو هاضمه ست. داروی عطاری برای رفع نفخ به شما داده شده و برای کسانی خوب هست که دچار ورم معده و نفخ هستند. اولا همانطور که خودتون متوجه شدید از خوردن غذاهای فست فودی و ساندویچ به خصوص سوسیس و کالباس جدا خودداری کنید. این غذاهای پردازش شده بسیار دیر هضم هستند و با ماندن در روده به مدت طولانی باعث یبوست شدید میشن و همین امر هم خطر ابتلا به مشکلات گوارشی در روده ها و حتی انواع سرطان رو بیشتر میکنه. بهترین کار برای شما مصرف بیشتر آب بخصوص در هنگام صبح برای رفع یبوست هست چای کم رنگ با حجم بیشتر خیلی بهتر از چای کم با غلظت زیاد هست. در مورد شیوه سنتی، استفاده از سیاه دانه و عسل خیلی خوب هست. ترکیب کندر، رازیانه، زیره و بومادران، زنیان و کمی عناب آسیاب شده به همراه کمی نبات برای رفع تلخی ترکیب، خیلی خوب است. روزانه یک قاشق چایخوری از این محلول استفاده کنید. در مورد مراجعه تون به پزشک نیازی نیست حتما به یک متخصص گوارش مراجعه کنید از پزشک عمومی بخواین براتون آزمایش بنویسند تا در صورت داشتن مشکل، چاره ای اندیشیده بشه ولی به نظر بیشتر مشکلات شما ناشی از ورم معده و تغذیه نادرست هست. کسانی که مشکل زخم معده و یا اثنی عشر دارند دردهای شدیدی دارند. توصیه اکید دارم که غذاتون رو خیلی خوب بجوید چون کسانی که مشکل ضعف معده دارند به دلیل خوب نجویدن غذا و فشار معده دچار درد و ناراحتی میشن در این مدت هم از خوردن غذاهای چرب و شیرین که روی معده فشار زیادی میارن خودداری کنید.

    1. حجت

     خیلی متشکر از توضیحاتتون انشاله خدا بهتون سلامتی و عمر با عزت بده.
     الان فقط تنها مشکلم سوزش گلومه همش گلوم میسوزه مخصوصا وقتی اب میخوریم بیشتر از نصف لیوان

     1. هالث

      اگر گلوتون به طور مکرر میسوزه در نتیجه التهاب به وجود آمده در مری هست. سعی کنید بعد از غذا پیاده روی کنید. وعده هاتون خیلی کم حجم باشه. از مصرف شکلات، غذاهای اسیدی، انواع سس و عذاهای حاوی گوجه، نعناع، غذاهای تند، غذاهای چرب و سرخ شده، انواع نوشابه و قهوه خودداری کنید. سعی کنید موقع خواب هم نیم بالایی بدنتون در سمت بالاتری از نیمه پایینی تنتون قرار بگیره میتونید از بالشهای اضافی کمک بگیرید. اگر اهل سیگار هستید هر چه سریعتر اون رو ترک کنید. مایعات رو هر بار با حجم کمی مصرف کنید. و موقع خوردن مایعات بایستید. در اسرع وقت هم به پزشک مراجعه کنید.

      1. حجت

       آقای دکتر دقیقا پرهیز رو انجام میدم اهل هیچ گونه دخانیات نیستم هیچ مشکلی دیگه ندارم فقط و فقط سوزش بالای گلو !! وقتی که دراز میکشیم و مخصوصا آب در روز بخورم متاسفانه این بیماری همش بخاطر مدتی بروفن و دراز کشیدن دیسک کمر برام ایجاد شد چون نمیتونم زیاد بشینم البته چهار روزه امپرازول میخورم صبح ها

      2. هالث

       اگر سوزش گلو ناشی از التهاب مری باشه مدتی طول میکشه تا خوب بشه اما با توجه به اینکه می فرمایید سوزش در بالای گلو هست در صورتی که موقع غذا خوردن و مایعات گلوتون حس دردناکی مثل خوردن یک میله دارید در این صورت مشکل به خود گلو و عفونت برمیگرده دفعه قبل هم بهتون توصیه کردم که هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

  56. میلاد

   ممنون

  57. میلاد

   سلام آقای دکتر من پیش متخصص رفتم بهم گفت نیازی نیس آنتیبیوتیک بخوری ولی آزمایش مدفوع در صد میکروب معده ۵۶ بود الانم درد با سوزش دارم به نظرتون چکار کنم؟

   1. هالث

    احتمالا طبق نظر پزشکتون باکتری زیر ۱ مشکلی برای شما ایجاد نمی کنه. ایشون شرایط شما رو بهتر می دونند و بهتر هست مطابق دستور پزشکتون عمل کنید اما بهتر هست در صورت صلاحدید پزشکتون در این مدت استفاده از داروهای کاهش دهنده اسید معده و آرام کننده معده مثل امپرازول رو ادامه بدین. نکات تغذیه ای هم که قبلا خدمتتون عرض شد رعایت کنید.

    1. میلاد

     آقای دکتر من آزمایش ای جی اچ پیلوری دادم درصدش۰/۴۵ هستش با آقای دکتر صحبت کردم گفت نیازی نیست دارو چیزی بخوری الانم دارو نمی خورم یه درد هست هی میگیره ول میکنه بع نظرتون طبق دستور پزشک عمل کنم؟

     1. هالث

      طبق دستور پزشکتون عمل کنید ولی سعی کنید نکات تغذیه ای رو رعایت کنید. میتونید برای رفع دردتون هم موقتا امپرازول مصرف کنید. صبحها حداقل نیم ساعت قبل از صبحانه و شبها هم آخر شب یک عدد مصرف کنید. میشه در مورد دردتون شرح بدین چطوری هست؟

      1. میلاد

       دردی که هستش بیشتر سمت چپ شکمم هست و پایین شکمم سوزشایی احساس میکنم البته دکتر بهم گفت همه چی بخور جز چیزایی که اذیتت میکنه منم با غذا یه کمی ترشی خوردم ک دردش چند ساعتی اذیتم کرد به دکتر علائم دردمو گفتم گفتن علائم عفونت میکروبی معده نیست به نظرتون درسته تشخیصشون

      2. هالث

       دردهای معده بیشتر در قسمت بالای شکم و سمت قفسه سینه هستند و دردهای پایین شکم بیشتر مربوط به سایر اندامها مثل روده و کبد است. احتمالا پزشکتون علت مشکلتون رو ترشح اسید زیاد و ورم معده تشخیص دادند. برای آشنایی بیشتر با علت دردهای شکم توصیه میکنم این مطلب رو بخونید.

    2. میلاد

     ممنونم از راهنماییتون

  58. S,mhmd

   سلام اقای دکتر من ۲۲سالمه دخترم و از کودکی بوی بد دهان دایمی دارم مربوط به لثه یادندان نیس فقط با مصرف قرص جوشان استیل سیستئین بوی دهنم قطع میشه لطفا راهنمایی کنین چطور میتونم درمان بشم

   1. هالث

    معمولا وقتی بوی بد دهان ناشی از عفونتهای مجاری تنفسی مثل برونشیت، سینوزیت، و عفونت گلو یا لوزه و یا آلرژیهای فصلی باشد با استفاده از استیل سیستئین ترشحات عفونی سریعتر تخلیه شده و بوی بد ناشی از آن رفع می شود. توصیه میکنم به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و در صورت داشتن مشکلاتی مثل برونشیت مزمن، آسم خفیف، سینوزیت و یا سایر بیماریهای مربوط به دستگاه تنفسی مشکل شما شناسایی شده و رفع شود. در پایان توصیه میکنم نگاهی هم به این مطلب بیندازید.

    1. S,mhmd

     خیلی ممنونم اما اقای دکتر من متخصص حلق و بینی رفتم گفتن مشکلی نیس حتی از سینوس هام عکس گرفتم اما هیچ مشکلی نبود من خلط پشت حلق دایمی دارم حدس میزنم هلیکوباکتری که بالا توضیح دادین مبتلا شدم چطور میتونم بفههمم و درمان بشم

     1. هالث

      تشخیص هلیکوباکتر پیلوری به راحتی تنها با یک آزمایش مدفوع امکان پذیر هست. میتونید حتی به یک پزشک عمومی مراجعه کنید و درخواست آزمایش هلیکوباکتر کنید در این صورت پس از تشخیص پزشک به شما دارو داده خواهد شد. احتمالا حدس شما به این دلیل هست که یکی از دلایل خلط پشت حلق ضعف معده برشمرده میشه. با این حال به شما توصیه میکنم شستشوی مرتب گلو و بینی با آب نمک رو جزو برنامه روزانه تون قرار بدین چون بسیاری از اوقات علت خلط پشت حلق حتی در آزمونهای پزشکی هم مشخص نمیشه و بیشتر با بررسی و ردیابی مرتب اون توسط بیمار و گزارش اون به پزشک مشخص میشه.

  59. میلاد

   سلام آقای دکتر من باهاتون قبلا صحبت کردم بابت میکروب معده که تا ۳ ماه بهم فاموتیدینو کلیدینیومسی داده بودن بعدش آندوسکوپی شدم و بهم آنتی بیوتیک تینیدازول با کلاریترومایسین دادن حالت تهوع و اسفراغم ۲۰ روز بعد از ترک آنتیبیوتیک از بین رفت چون گفتن معدم زخم هم داره الان بعد از ترک آنتیبیوتیک که یک ماه میگذره رفتم آزمایش مدفوع دارم که جوابش مثبت بود و درصدش ۴۵ باز ۲ روزه ک درد دارم همون علائم اولیه که میکروب معده داشتم داره تکرار میشه آنتی بیوتیکم که میخورم احساس سنگینی شدید تووو گلودارم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم آنتی بیوتیکو ۳ روز بیشتر نخوردم الان یه هفتس قطعش کردم دکترهم نمی دونه برا گلوم چی تجویز کنه .

   1. هالث

    وقتی جواب آزمایش مدفوع مثبت باشه یعنی هنوز هم هلیکوباکتر وجود داره. معمولا کلیدینیوم سی به تنهایی بیشتر برای ورم معده و کاهش دردهای گوارشی تجویز میشه و برای درمان هلیکوباکتر از دو نوع آنتی بیوتیک استفاده میشه. در مرحله دوم به سراغ درمان با آنتی بیوتیک رفتند که چون مورد شما خیلی پیشرفته بود باعث زخم معده هم شده بود. شما باید با مصرف دو هفته ای دو نوع آنتی بیوتیک، داروی کاهش دهنده اسید و داروهای ضد اسید معده و همچنین داروهایی که از دیواره معده محافظت می کنند، زخم معده تون خوب بشه. اگر همه این داروها در کنار هم باشند و همراه با اون از خوردن داروهای مسکن و غذاهای تحریک آمیز و تغذیه ناسالم پرهیز بشه درمان موفقیت آمیز خواهد بود. اگر هلیکوباکتر شما از نوع مقاوم به درمان باشه و یا دچار بیماریهای گوارشی به جز زخم معده باشید ممکنه این مشکل ادامه دار باشه. توصیه میکنم که به یک متخصص گوارش مراجعه کنید تا به لحاظ بیماریهای گوارشی به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرید. در مورد گلوتون علت اون معولا ریفلاکس مری و معده ست. ازدیاد اسید و ریفلاکس اون موجب التهاب مری میشه و حس گیر کردن و سنگینی در گلو دارید. اگر مشکل اسید معده تون حل بشه و مری بهبود پیدا کنه این مشکل هم رفع میشه. سعی کنید اصلا استرس نداشته باشید و اجازه بدین روند درمان به خوبی و با آرامش طی بشه استرس شما به بیماری دامن خواهد زد. و در پایان توصیه میکنم این مطلب رو هم مطالعه بفرمایید.

    1. میلاد

     ببخشید سوال آخری که دارم ازتون میخواستم بدونم آنتی بیوتیک تاثیر منفی روی مری نداره؟ چون من وقتی آنتیبیوتیک میخورم گلوم بیشتر سنگین میشه

     1. هالث

      همون طور که قبلا گفتم مشکل گلوی شما ناشی از مشکل اسید و ریفلاکس هست. آنتی بیوتیک را با آب کافی مصرف کنید. به تدریج با مصرف آنتی بیوتیکها مشکل مری شما هم حل خواهد شد. توصیه میکنم این مدت از پرخوری، خوردن غذاهای پر ادویه، انواع سس، چای غلیظ و قهوه خودداری کنید تا کمتر دچار ریفلاکس بشین.

      1. میلاد

       خیلی ممنونم ازتون

  60. محمدی

   سلام و وقت بخیر
   ببخشید در ازمایش مدفوع اچ پیلری منفی بود ولی اندوسکوپی ذکر شده بود seen برای اچ پیلوری و گاستریت و دکترم انتی بیوتیک تجویز کردن ، بابت این تعارض نظر شما چیست؟

   1. هالث

    آندوسکوپی با دقتی نزدیک به ۹۰ درصد وجود عفونت و آثار و بقایای اون رو نشون میده و آزمایش مدفوع آنتی ژن باکتری رو نشون میده که در مورد شما احتمالا یک دوره از بروز عفونت توسط باکتری گذشته بنابراین پزشکتون بهترین کار رو کردن و اون تجویز آنتی بیوتیک برای ریشه کنی کامل اون هست.

  61. افسانه

   با سلام و عرض ادب، ۳۴ سال دارم بعلت درد صبحگاهی پشت بدن در ناحیه قفسه سینه به پزشک مراجعه کردم و پس از آزمایش تعداد میکروب معده حدود صدوهشتاد بود، مترونیدازول و امپرازول تجویز شد، پزشک داروخانه سوال کردند که آیا آنتی بیوتیک دیگری نداده اند؟ میخواستم بدونم آیا این دو دارو برای درمان کافی نیست؟ ممنون

   1. هالث

    با سلام خدمت شما، درمان و رفع باکتری با درمان سه دارویی انجام میشه چون یک آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست. معمولا مترونیدازول همراه با آموکسی سیلین داده میشه به همین دلیل توصیه میکنم دوباره از پزشکتون در مورد آنتی بیوتیکها سوال کنید و ازشون بخواین براتون آنتی بیوتیک دیگری هم تجویز کنند. بهر حال بدون صلاحدید پزشکتون داروی دیگه ای مصرف نکنید.

    1. افسانه

     ممنون از پاسخگوییتون، عذر میخوام من حدود سه ماه پیش داروهایی که داده بودند رو مصرف کردم و به پزشکم هم دسترسی ندارم ایا امکانش هست مجددا درمان رو با مترونیدازول و آموکسی سیلین کامل کنم چون احساس میکنم مشکل معده ام برطرف نشده، درضمن همان موقع اندوسکوپی هم شدم و مشکل دیگه ای نداشتم.

     1. هالث

      نیازی نیست که حتما به پزشک خودتون مراجعه کنید میتونید سابقه پزشکیتون رو به یک پزشک دیگه و حتی یک پزشک عمومی نشون بدین و شرح حالتون رو بیان کنید تا براتون دوباره دارو تجویز کنند چون مصرف آنتی بیوتیک تنها در صورت تشخیص پزشک قابل تجویز هست.

  62. Maaaahtab

   سلام.من دختر ۲۰ ساله هستم.بدلیل سوزش سر معده و دل درد و حالت تهوع و بوی بد دهانم، دکتر به من قرصهای آمپرازول و مترونیدازول و آموکسی سیلین دادن و من کاملا خوب شدم.بعد از اینکه مترونیدازولم تموم شد دوباره تمامیه مشکلاتم برگشته دوباره بوی دهان و حالت تهوع و دل دردم شروع شده…
   به نظر شما من باید چیکار کنم تا این مشکلم ریشه کن شه؟؟؟؟؟
   با تشکر…

   1. هالث

    دو هفته درمان باید میکروب رو ریشه کن کنه اما مراقبتهای هنگام درمان و پس از آن هم مهم هست. شما در این مورد از خوردن یک سری غذاها باید پرهیز کنید مثل قهوه، شیرینی جات و لبنیات. یکی از مواردی که بارها خدمت سایر دوستان هم عرض کردم پیشگیری از ابتلای دوباره به باکتری هست. کسانی که مشکل هلیکوباکتر دارند باید همیشه قبل از خوردن غذا دستهاشون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشورند. به دلیل مشکل دریچه معده از پرخوری هم پرهیز کنید و بخصوص استفاده از غذاهای تند و پر ادویه رو تا مدتی کنار بگذارید. وعده های کوچک با تعداد بیشتر داشته باشید.

  63. نیلوفر

   سلام بعدازیک پرهیز غذایی نادرست معدم دچارمشکل شده، حدودا یکماهی میشه احساس میکنم دچار التهاب مری شدم مثل اینکه چیزی از گلو تامعدم گیرکرده،مخصوصا درانتهای مری این احساس بیشتره،گاهی دچار سوزش در معده ، گلو و قفسه سینه و تنگی نفس هم میشم،به متخصص داخلی مراجعه کردم برام قرص لانسوپرازول و دمپریدون( برای ۱۴ روز) تجویزکردن،حدودا هشت روزی میشه دارم استفاده میکنم ولی این احساس گیری درناحیه مری برطرف نشده، بهتر صبر کنم واین داروها رو ادامه بدم یا به متخصص گوارش مراجعه کنم؟

   1. هالث

    مشکل شما همون ریفلاکس هست. ریفلاکس به مرور باعث تخریب و التهاب مری میشه و باید با داروهای کاهنده اسید معده، این وضعیت مهار بشه. پزشکتون داروهای خوبی براتون نوشتن. در ادامه توصیه میکنم در این مدت از خوردن غذاهای پر ادویه، مایعات زیاد پشت سر هم، خوردن غذاهای چرب و سنگین و دراز کشیدن پس از غذا خودداری کنید. وعده هایی غذایی کوچک و در تعداد بیشتر داشته باشید. از پر خوری پرهیز کنید و سعی کنید قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. در ضمن غذاتون رو هم خوب بجوید. اگر پس از اتمام این داروها و رعایت این نکات باز هم مشکل داشتید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا یک عکس رادیولوژی مخصوص یا آندوسکوپی براتون بنویسند.

  64. محمد حسيني

   سلام جناب دکتر
   مدتی هست که سوزش سر معده دارم و احساس میکنم گازی توی نایم هست توی آزمایش خونی که دادم هلیکوباکتری ۵۰هست چیکار باید بکنم؟

   1. هالث

    سوزش سر معده، احساس نفخ و آروغ زدن به دلیل وجود مشکلات معده ست در صورتی که سوزش در گلو باشه نتیجه خرابی دریچه مری هست اگر علاوه بر سوزش سر معده، درد هم دارید باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا بهتون داروی ضد باکتری و ضد ازدیاد اسید معده داده بشه. توصیه میکنم علاوه بر روند درمانی معمول تغذیه مناسب هم طی این مدت داشته باشید.

  65. میلاد

   سلام آقای دکتر من رفتم آزمایش خون دادم درصدش ۳۶ بود آزمایش مدفوع هم دادم جواب آزمایش منفی بود ولی الان دو روزه مدفوع تیره دارم میشه راهنماییم کنید چکار کنم

   1. هالث

    سلام آزمایش خون آنتی بادیهایی گذشته رو هم نشون میده بنابراین در صورتی که آزمایش مدفوع منفی باشد نشان دهنده منفی بودن وجود باکتری هست. مدفوع تیره به خاطر خونریزی هست که در دستگاه گوارشتون بوجود آمده که احتمال داره به خاطر خونریزی معده تون باشه. باکتری شما در حال حاضر تحت کنترل هست اما درمان زخمهای معده شما باید به صورت پیگیر انجام بشه.

    1. میلاد

     آقای دکتر این چند روز خیلی راهنماییم کردین ممنونم از انشاالله همیشه موفق باشین

  66. میلاد

   ممنون از راهنماییتون

  67. میلاد

   دیشبم بعد یک هفته قطع آنتیبیوتیک آزمایش خون دادم هلیکوباکتر زده بود ۳۶ احتمال داره که با یک هفته قطع آنتیبیوتیک توو نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کنه

   1. هالث

    معمولا یک تا دو روز قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف نمی کنند ولی با این وجود باز هم میزان هلیکوباکتر شما بالا هست. شما باید یک درمان چند جانبه انجام بدین.

    1. میلاد

     شما متونین راهنماییم کنید چه دارویی مصرف کنم یا برم پیش پزشک؟

     1. هالث

      هیچ دارویی رو بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. همچنین با پزشکتون در مورد یک درمان طولانی مدت و پیگیر صحبت کنید و ازشون بخواین قرارهای منظم رو برای مراجعه شما زمان بندی کنند.

      1. میلاد

       حتما صحبت میکنم نتیجشو با شما هم میگم

  68. میلاد

   سلام آقای دکتر من هنوزم آروغ میزنم و وقتی که غذا میخورم بعدش نفخ شدید دارم حالت تهوع هم یه کم دارم بعد از یک ماه خوردن آنتی بیوتیک روزی ۲۰۰۰ میلی در مجموع میخوردم شما بهم گفتین اگه ادامه داشت به دکتر مراجعه کنم الان یک هفتس آنتی بیوتیک نمی خورم ولی هنوز علائم هست به نظرتون الان باید با دکترم مشورت کنم یا صبر کنم حقیقتش خیلی استرس دارم چون هر کسیو دیدم که این بیماریو داشته بعد از یک دوره درمان یا دو داره خوب شده ولی به همه دارو آموکسیسلین دادن با کلاریترومایسین و میگن دوتا آموکسیسیلن میخوردن با یک کلاریترومایسین سر ۱۲ ساعت در صورتی که به من تینیدازول دادن با کلاریترومایسین سر ۱۲ ساعت از هر کدوم یه قرص میخوردم لطفا یه راهنمایی کامل کنید که چکار کنم

   1. هالث

    با سلام اول اینکه من با این علائمتون توصیه میکنم حتما یه آندوسکوپی انجام بدین تا مشکلتون دقیقا مشخص بشه. دوم این که چه نوع آنتی بیوتیکی بدن بستگی به میزان باکتری و همچنین تشخیص پزشک داره، حتی در موارد شدید هم مترونیدازول و آموکسی سیلین داده میشه بخصوص برای کسانی که دچار زخم اثنی عشر باشند بنابراین نوع آنتی بیوتیک نباید مساله شما باشه. همونطور که قبلا هم خدمت سایرین عرض کردم درمان شامل دو دوره درمان باکتری و سپس پیگیری هست. من توصیه میکنم که به پزشک مراجعه کنید و درخواست آندوسکوپی بدین چون این روش تشخیص بهتر از سایرین مشکلات داخل معده و اثنی عشر رو بررسی میکنه. ممکنه علاوه بر مشکل هیلکوباکتر مشکل ازدیاد اسید معده، ورم معده و یا سایر داشته باشید. بنابراین در حال حاضر بهترین کار مراجعه به متخصص داخلی و انجام آندوسکوپی هست. ضمن اینکه در این مدت سعی کنید از توصیه های تغذیه ای گفته شده در همین سایت استفاده کنید.

    1. میلاد

     آقای دکتر آندوسکپیم کردم قبل آنتی بیوتیک گفتن که عفونت شدید معده داری کله معدتو پر زخم کرده گفت انگار یه چیزی معدتو خراش داده بعد ۳۰ روز آنتیبیوتیکایی که گفتم استفاده کردم ولی هنوزم برام سوال که علائم هستش آیا باید دوباره آندوسکوپی کنم؟

     1. هالث

      زخم معده چندین علت داره و شاید هم چند علت با هم. یکی از علل اون هلیکوباکتر هست که دیواره معده رو در صورت رشد زیاد دچار خراش سطحی میکنه. مصرف بیش از اندازه مسکنهایی مثل ایبوپروفن و یا بعضی از داروهای دیگه مثل اسپرین هم موثر هست. بنابراین در این مدت سعی کنید تا اونجایی که میشه از مصرف مسکن خودداری کنید. در عوض داروهای کاهنده اسید مثل همون امپرازول و یا پنتوپرازول که پزشکتون تجویز کردند به صورت دو عدد در روز مصرف کنید. مصرف پروبیوتیکها رو بیشتر کنید. از خوردن شیرینی جات که غذایی باکتری ست خودداری کنید. شما درمان آنتی بیوتیکی رو با همین تغذیه مناسب ادامه بدین. در ضمن هر دو هفته یک بار برای پیگیری به پزشک مراجعه کنید. درمان زخم معده نیاز به درمانی پیگیر و رعایت کامل اصول بهداشتی و تغذیه داره ضمنا نسبت به رعایت بهداشت خوراکیها و دستها اهتمام جدی داشته باشید.

  69. میلاد

   فقط میخواستم بدونم درمان گیاهی جواب میده یا نه اگه میشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

   1. هالث

    بله البته باید این پرهیز و درمان گیاهی مداوم باشه چه بسا افرادی با رعایت رژیم و مصرف درمانهای گیاهی مدتی علائمشون رفع میشه ولی به خاطر کنار گذاشتن این روشها دوباره علائمشون عود میکنه. درمان سیاه دانه و عسل رو پیشنهاد میکنم مرتبا انجام بدین.

    1. میلاد

     خیلی ممنونم ازتون لطف کردین

  70. میلاد

   آیا میتونم از الان بع بعد از درمان های گیاهی استفاده کنم یا هنوزم باید آنتیبیوتیک بخورم

   1. هالث

    پس از درمان کامل که شامل درمان سه دارویی و درمان پیگیری هست باید تغذیه مناسب داشته باشید بنابراین بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.

  71. میلاد

   سلام دکتر من چهار ماه پیش شکمم دردو سوزش گرفت تست اچ پیلوری دادم مثبت بود درصدش ۵۶ بود بهم مسکن دادن فاموتیدینو کلیدینیومسی بعد سه ماه احساس کردم معدم خیلی ورم کرده حالت تهوع گرفتم رفتم دکتر گفت باید آندوسکوپی کنم آندوسکوپی کردم گفتن عفونت شدید هلیکوباکتر دارم با زخم برام دارو تجویز کردن به مدت یک ماه بیسموت کلارترومایسین و تینیدازول دادن بهم با لانسوپرازول الان بعد یک ماه هنوزم زیاد آروغ میزنم نفخ دارم یه کم هم حالت تهوع دارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

   1. هالث

    اگر درمانتون رو به صورت کامل انجام دادین و هلیکوباکتر رفع شده باشه مشکل شما ورم معده ست که برای درمان ورم معده با مدتی پرهیز کنید. غذا رو خیلی بجوید، آهسته و با تمرکز غذا بخورید و از خوردن غذاهای نفاخ و پرخوری و همچنین خوردن شیرینی جات پرهیز کنید. اگر از درمان قبلیتون مدت زیادی گذشته باز هم به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی انجام بدین بعد از این دوره دیگه سعی کنید با دستوراتی که توی همین مطلب داده شده، درمان نگهداری انجام بدین. چون معده پس از درمان هلیکوباکتر نیاز به تجدید و تقویت با غذاهای مناسب و رژیم غذایی داره. بنابراین تا مدتی پس از درمان مصرف لبنیات و شیرینی جات رو کاهش بدین. در طول روز زیره دم کرده و عرق زیره مصرف کنید و از مصرف سبزی همراه غذا خودداری کنید.

    1. میلاد

     ممنونم از راهنماییتون

  72. منوچهر

   سلام من چند روزی بود معدم درد میگرفت که رفتم پزشک داخلی برام آزمایش نوشت و جواب هلیکوباکتری من مثبت بود و عددش ۳۶/۳ هستش که برام کلدینیوم سی قبل نهار و قبل شام و قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح و شب قبل غذا و فلوکستین روزی یک عدد بعد صبحانه تجویز کردن . صبح ها اشتهام پایینه برای نهار هم همینم ولی شب رو خوب میتونم غذا بخورم. وقتی هم سرم گرمه اصلا درد ندارم. من خیلی خوندم تو سایتا که برای اج پیلوری باید سه داروی انتی بیوتیک بخورم ایا باز برم پیش دکتر یا این در مان رو ادامه بدم ؟ درد شکم بعضی وقتها دارم

  73. منوچهر

   سلام من چند روزی بود معدم درد میگرفت که رفتم پزشک داخلی برام آزمایش نوشت و جواب هلیکوباکتری من مثبت بود و عددش ۳۶/۳ هستش که برام کلدینیوم سی قبل نهار و قبل شام و قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح و شب قبل غذا و فلوکستین روزی یک عدد بعد صبحانه تجویز کردن . صبح ها اشتهام پایینه برای نهار هم همینم ولی شب رو خوب میتونم غذا بخورم. وقتی هم سرم گرمه اصلا درد ندارم. من خیلی خوندم تو سایتا که برای اج پیلوری باید سه داروی انتی بیوتیک بخورم ایا باز برم پیش دکتر یا این در مان رو ادامه بدم ؟ البته ناگفته نماند جز استفراغ بقیه علایم رو گاها دارم.

   1. هالث

    درمان سه دارویی بهترین روش برای مقابله با هلیکوباکتر پیلوری هست ولی با توجه به داروهایی که برای شما نوشتند احتمالا مشکل شما رو ناشی از استرس و معده درد عصبی میدونند. اگر علائمی مثل درد معده و حالت تهوع زیاد و آزار دهنده باشه، در این مورد درمان باکتریایی تجویز میشه اگر علائمتون قابل تحمل هست سعی کنید بیشتر به تغذیه مناسب و حفظ آرامش بپردازید. افرادی که درمان سه دارویی دارند قبل از بروز این مشکل وضعیتی کاملا عادی دارند و به یکباره دچار دردهای شدید و علائم آزار دهنده میشن. در صورتی که تشخیص پزشکتون استفاده از این داروها باشه پس بهتر هست روندی که ایشون در نظر گرفتند رو دنبال کنید.

    1. منوچهر

     دقیقا عصبی هست فکر کنم. چون چند وقتی بیکار هستم و این عذاب اور و اینکه خیلی پیگیر مریضی میشم شاید در روز حداقل ده باز در مورد هلیکوباکتری تحقیق میکنم. دکتر گفت تنها راه شما برای بهبود ورزش و تحرک هستش . نا گفته نماند وقتی میرم بیرون گردش و استخر و ….( نفریح) نسبتا درد به صفر میرسه. بیشتر وقتی خونه هستم و بیکار دردم بیشتر میشه. پس نظر شما اینه فعلا این تجویز رو ادامه بدم و پیش دکتر دیگه نرم؟

     1. هالث

      با توجه به مشکلات پیش آمده برای شما تغییر سبک زندگی بهترین راه حل هست. ورزشهایی مثل یوگا و روشهای آرام کننده ای مثل مدیتیشن، پیاده روی و هر چیزی که باعث آرامش و خوشحالی شما بشه توصیه میشه. وقتی افکار منفی و ناراحت کننده سراغ شما نیاد دچار سو هاضمه و درد شکم هم نخواهید شد. بنابراین نیازی به مراجعه مجدد به پزشک نیست.

  74. سید محمد

   با سلام من رفتم دکتر یه دوره ۱۴ روزه قرص سه گانه مترونیدازول اس امپرازول آموکسی سیلین۵۰۰ دادن و دیگه نگفتن برای ادامه درمان برم گفتن باخوردن این داروها خوب میشم. به نظر شما برای ادامه درمان برم یا به حرف دکتر کفایت کنم. میترسم این میکروب مقاوم کامل ازبین نره

   1. هالث

    معمولا پس از درمان سه دارویی یک درمان پیگیری که شامل قرصهای فاموتیدین و بیسموت سیترات هست به بیمار داده میشه. احتمالا مقدار هیلکوباکتر شما پایین بوده که در مورد پیگیری چیزی نگفتند چون در مواردی که هلیکوباکتر خیلی پایین باشه حتی ممکنه پزشک در مورد درمان سه دارویی هم از بیمار در مورد مایل بودن به مصرف دارو سوال کنه. اما به شما توصیه میشه پس از گذر از دوره درمان برای پیگیری حتما به پزشک مراجعه کنید.

  75. پیمان

   سلام دکتر. بنده برج ۶ امسال به دلایلی مثل اسهال، کاهش وزن، بی اشتهایی یا کم اشتهایی و… آزمایش خون و مدفوع دادم. در آزمایش خون موارد ۷۷.۲ mcv و ۲۴.۸ mch کمی پایین بودن. tg هم ۱۷۵ بود. tsh – clia هم ۵.۹ بود. اما آزمایش h. pylori stool ag مدفوع ۳.۸ بود.
   بعد از آزمایشات یه داروهایی رو مصرف کردم. آموکسی سیلین، مترونیدازول، بیسموت (این سه تا رو دو هفته) و امپرازول رو هم یک ماه.
   بعد از دارو ها وضعیت بهتر شد اما خودم احساس میکنم که بهبودی کامل نبوده چون آزمایش دیگه ندادم. با توجه به آزمایشاتی خدمتتون عرض کردم و علائم وجود این باکتری قطعی هست درسته؟ میزان خطر سرطان و… با این اعداد وجود داره اصلا؟
   البته خودم متوجه میشم که مواردی مثل استرس یا برخی غذاها انگار حالم رو دوباره بد میکنه. ممنون میشم من رو از این نگرانی در بیارین. (۳۰ ساله هستم و در ضمن شدیدا با انجام اندوسکوپی مشکل دارم متاسفانه و مطمئنم که تحملش غیر ممکنه برام. در رژیم غذایی هم تا الان به این مواردی که گفتین اهمیتی نمیدادم و رعایت نکردم)

   1. هالث

    خب طبق نتایج آزمایشات شما کمی کم خونی دارید که با تغذیه مناسب و در صورت صلاحدید پزشکتون با مصرف مکمل رفع میشه. در مورد علائمتون بله درد شکم، نفخ شدید و دل درد پس از مصرف غذا، بی اشتهایی و به دنبال اون کاهش وزن علائم عفونت هلیکوباکتر هست. داروها هدفشون رفع عفونت و ریشه کنی هلیکوباکتر هست شما در طی این مدت و پس از اون باید به تغذیه صحیح توجه ویژه کنید. توی همین مطلب پیش روی شما توضیحاتی داده شده. در مورد ترستون از آندوسکوپی باید بگم کاملا بی دلیل هست چون قبل از ورود آندوسکوپ به شما بی حس کننده خوراکی داده میشه که موقع آندوسکوپی شما چیزی رو حس نمی کنید و در واقع این روش برخلاف تصور شما اصلا ترسناک نیست. البته روشهای دیگری هم وجود داره مثل عکسبرداری رادیولوژی که به صورت خاصی عکس گرفته میشه و همچنین سی تی اسکن که با وجود اینها آندوسکوپی چون کاملا از نزدیک همه چیز رو بررسی میکنه روش بسیار بهتری هست. افراد بسیاری بودند مثل شما که از این روش تشخیصی امتناع میکردند ولی بعد از انجام متوجه شدند که تمام مدت تصوری اشتباه داشتند.

  76. فروزان

   سلام وقت بخیر
   من حدود ده سالی میشه که علایم سندروم روده تحریک پذیر رو دارم که در برخی از ماهها فعال میشه پارسال به دکتر مراجعه کردم جواب آزمایش هلیکوباکترم مثبت بود که دوهفته قرص پنتوپرازول و آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کردم علایم رفع شد ولی قاروقور شکمم باقی مونده بود امسال هم مجددا علایم بروز کرد و جواب آزمایش هلیکوباکترم ۲۱ بود که مجددا این قرص ها تجویز شد اما دکتر گفتن قرص پنتوپرازول رو به مدت سه ماه مصرف کنم
   الان سوالم اینه که ممکنه این علایم ربطی به هلیکوباکتر نداشته باشه ؟ چون بیشتر علایمی که من دارم مربوط به روده تحریک پذیره و اینکه بیشتر از قاروقور شکم و روده بعد از غذا خوردن رنج میبرم

   1. هالث

    قار و قور شکم تا حدودی طبیعی است اما اگر زیاد و مکرر باشه نشانه مشکلاتی در دستگاه گوارش هست از جمله زخم معده و یا اثنی عشر، التهاب روده و حتی بعضی از داروها که موجب ناراحت شدن معده و دستگاه گوارش می شوند. اگر مرتبا دچار عفونت ناشی از هلیکوباکتر میشین باید نسبت به رعایت بهداشت اهتمام بیشتری داشته باشید. هر بار قبل از غذا دستهاتون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشویید. اگر با رفع علائم مشکلات معده و عفونت هلیکوباکتر مشکل صدای روده رفع شد میتونید علت اون رو هلیکوباکتر بدونید اما اگر پس از درمان و رفع علائم مشکلات معده باز هم علائم وجود داشته باشه ناشی از التهاب روده ست. بخصوص اگر بعد از غذا خوردن باشه بیشتر مشکل معده و اثنی عشر هست و این صدا در نتیجه تخلیه غذا از اثی عشر به روده باریک هست. برای اطلاعات بیشتر در مورد صدای شکم میتونید به این مطلب مراجعه کنید.

    1. فروزان

     بله
     خیلی ممنونم از پاسخگوییتون

  77. محمود

   سلام روز بخیر
   من یسال پیش دردهایی در پایین شکمم اتفاق افتاد ک پیش متخصص رفتم و باقرص حل شد ولی وزنم خیلی کم شد حدود ۱۵کیلو تو هفت ماه بعد آزمایش خون دادم و مشخص شد هلیکوباکتر دارم.
   الان یهفتس درمان سنتی با عسل و سیاه دانه و انغوزه و عرقیجاتو شروع کردم گفتن چهل روز طول میکشه میخاستم بدونم واقعا درمانش چقد طول میکشه و اینکه در طول درمان طبیعیه ک وزنم کم میشه
   مرسی

   1. هالث

    درود بر شما
    معمولا برای درمان با طب سنتی گفته میشه که درمان طی چهل روز باید انجام بشه تا اثر گذاری کامل داشته باشه چون طی ۱۰ روز اول بیشتر رفع علائم هست تا رفع علت. در مورد کاهش وزن بله هلیکوباکتر باعث علائم شدید و دردناک میشه و همین هم موجب کاهش اشتها و بی میلی به غذا میشه.

  78. زهرا

   سلام خواهش میکنم من هم راهنمایی کنید،من حدود ده روز پیش به دلیل حالت تهوه به دکتر مراجعه کردم و بعد ازمایش گفتن میکروب معده دارم سه نوع دارو برام نوشتن الان پنج روزه دارم استفاده میکنم ولی خیل حالم رو خراب کرده مزه بد دهنم کلا گوشه گیر شدم امروزم که متوجه کهیر روی کل بدنم شدم کلا قرمز شده،آیا اینا طبیعی هستش از عوارض قرص هست؟ادامه بدم قرص رو یا قطع کنم،و اینکه میکروب معدم ٣/۶ بود دکتر چیزی بهم نگفت،خیلی زیاد هست؟؟؟

   1. هالث

    سلام در صورتی که مقدار باکتری متوسط رو به بالا باشه مقاومت باکتریایی منجر به عوارض میشه. عوارض پس از یک هفته از بین میره. داروهاتون رو قطع نکنید و اجازه بدین روند درمان طی بشه. عدد آزمایش با توجه به نوع آنتی بادی مورد استفاده هست. بوی بد دهان احتمالا از عوارض آنتی بیوتیک هست. روی عوارضتون اینقدر حساس نباشید من یک زخم اثنی عشر دردناک و یک دوره شدید بیماری رو طی کردم و پس از بهبود عوارض خوشبختانه سالهای سال هست که مشکل چندانی ندارم . بهر حال هر چقدر هم که عوارضتون شدید باشه پس از دوره کامل درمان، از بین خواهد رفت. اما شما هم در این مدت سعی کنید از خوردن غذاهای نامناسب خودداری کنید. مواردی که توی متن گفته شده رو رعایت کنید. مراقبت و رژیم غذایی مناسب خیلی مهم هست و باعث میشه که درد و عوارضتون کمتر بشه. موفق باشید

    1. زهرا

     ببخشید این کهیر زدن و خارش هم طبیعی هست؟؟

     1. هالث

      کهیر زدن ممکنه بر اثر حساسیت به چیز دیگه ای باشه. اگر قبلا از این داروها استفاده کردید و تجربه کهیر نداشتید که هیچ اگر که کهیرتون بخاطر دارو باشه باز هم داروتون رو قطع نکنید بلکه داروهای آنتی هیستامین مصرف کنید. در صورتی که باز هم علائمتون خوب نشد و ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

  79. محمدجواد

   سلام. خسته نباشید. من تمام علائم هلیکوباکتری رو داشتم. حالت تهوع. نفخ. کم شدن وزن. بی حالی. حالت تهوع همیشگی. چکاب و اندوسپکی انجام دادم. مشخص شد که هلیوباکتر دارم. ۱/۱ بود. و‌مثبت. اندوسکپی مشخص کرد که ۱سانتی متر زخم در اثنی عشر دارم. ده روز دیگه جواب نمونه برداری میاد‌ چیکار کنم. دارو یا غذای خاصی ؟

   1. هالث

    فعلا هیچ دارویی مصرف نکنید اما در مورد غذا فعلا از خوردن غذاهای چرب و سنگین، شیرینی جات، لبنیات و غذاهای پر ادویه خودداری کنید. سعی کنید هر بار مقدار کمی غذا بخورید و تعداد وعده های بیشتر با مقادیر کمتر رو داشته باشید. میوه، چای سبز و دمنوشهای ملایم استفاده کنید. اگر بتونید تحمل کنید و صبح هنگام سیر بخورید خیلی خوبه. سیاه دونه و عسل هم خیلی خوب هست. البته عسل طبیعی نه عسلهای تجاری

  80. تات

   سلام الان چند ماه که ی احساس عجیبی در چشمام دارم مثل یک درد خفیف و در روز حداقل دوبار اونقدر چشمام میسوزه که اشک جاری میشه،چشمام عفونت داره؟

   1. هالث

    اگر چشمهاتون نسبت به نور حساس شده و اشک ریزش شدید داره بخصوص با نگاه کردن به وسایل الکترونیک یعنی دچار خشکی چشم هستید. نشانه عفونت وجود ترشحات و درد هست. بهتره به پزشک مراجعه کنید تا براتون قطره بنویسند. به هیچ عنوان به توصیه دیگران در مورد مصرف قطره ای خاص توجه نکنید. حتی قطره اشک مصنوعی هم باید طبق تشخیص پزشکتون باشه.

  81. عسل

   سلام دکتر برام پماد آنتی فیشر تجویز کرده ولی نمیدونم باید اپلیکاتور به صورت کامل وارد مقعد بشه یا خیر؟؟؟اگه اشتباه سطحی تزریق کنم مشکلی پیش نمیاد؟

   1. هالث

    پمادهایی که باید داخل بره خودشون همراه با اپلیکاتور هستند. اگر اپلیکاتور باهاش نیست باید روزی دو بار و هر بار یک لایه نازک روی محل شقاق مالیده می شود.

  82. غزل

   سلام الان نزدیک پنج ساله که من دچار یبوست شدم،یعنی برای دفع باید حداقل یک ربع در دستشویی بشینم حتی اگه اسهال باشم،دکتر هم توی این چند سال زیاد رفتم ولی همشون میگن مشکلی نیست البته من میگم یبوست دارم نمیدونم به این حالت یبوست میگن یا چیزدیگه
   لطفاً راهنمایی کنید

   1. هالث

    اولین کار این هست که باید توی رژیم غذایی تغییراتی ایجاد کنید. غذاهای پر فیبر و روزانه حداقل ۸ لیوان آب و کنار گذاشتن قهوه و چای سیاه برای مدتی رو چند وقت انجام بدین. هر روز پیاده روی کنید اگر با وجود این کارها باز هم مشکلتون رفع نشد بهتر هست که به یک متخصص گوارش مراجعه کنید چون در اینصورت به نظر میاد مشکل در انتهای روده بزرگ هست که بدون بررسی و آزمونهای تشخیصی پزشکی نمیشه گفت مشکل چی هست.

  83. ترلان

   سلام من موقعی که صبح از خواب بیدار میشم احساس درد وسوزش در معده دارم و در طول روز هم احساس فشار وسوزش در قفسه سینه دارم علتش چیه؟؟؟الان دوماهه اینجوری شدم

   1. هالث

    با سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی معمولا درد و سوزش در بالای شکم یکی از علائم ریفلاکس هست که البته همراه با اون سوزش گلو هم رخ میده اما اگر علاوه بر اون علائم دیگه ای مثل تهوع یا استفراغ دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. احتمال داشتن عفونت باکتریایی در معده هم وجود داره. بهر حال بدون مراجعه به پزشک و انجام آزمونهای تشخیصی نمیشه نظری داد چون این علامت شما علائم بسیاری از بیماریهاست. بهتون توصیه میکنم در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن مشکلات گوارشی هر چه سریعتر مشکلتون رفع بشه. موفق باشید.

  84. بابک

   سلام ، دختر ۱۲ ساله ام پس از چندین روز درد شدید معده و احساس استفراغ و کمی اشتها با تشخیص پزشک متخصص به عفونت معده با هلیکوباکتر تحت درمان با قرص سه گانه امپرازول ، آموکسی سیلین و مترونیدازول به طور مرتب و به مدت دو هفته قرار گرفت و الان یک هفتس که از اتمام قرص ها و پایان دوره ی درمانش میگذره ولی بازم درد های خفیف معده گاهی به سراغش میاد و احتمال میدم کاملا ریشه کن نشده و ترسم از اینه که به مرور شدت پیدا کنه ، به نظرتون چیکار باید بکنم و چه رژیم غذایی ، گیاهی یا دارویی رو دوباره ادامه بده تا کامل خوب بشه ؟؟ با تشکر از سایت خوبتون

   1. هالث

    درمان هلیکوباکتر شامل دو بخش درمان عفونت و درمان پیگیری هست. پس از پایان درمان سه دارویی یک درمان پیگیری دارند که معمولا قرص بیسموت و فاموتیدین داده میشه و این روند در گذشته همیشه بوده ولی اخیرا در صورتی که شخص باز هم علائم رو داشته باشه انجام میشه. در مورد داروها که پزشک باید تصمیم بگیرند اما در مورد رژیم غذایی هم باید با یک متخصص تغذیه و یا طب سنتی صحبت کنید در حال حاضر از دادن غذاهای چرب و سنگین و شیرینی جات بهشون خودداری کنید. مصرف لبنیات باید بیشتر به صورت ماست غلیظ و کم چرب باشه. غذاهایی که باعث ناراحتی معده شون میشه رو شناسایی کنید و سعی کنید مصرف اونها رو به حداقل برسونید. خوردن سیاهدانه با عسل هم یکی از مواردی هست که در طب سنتی تاکید زیادی به اون شده و طبق تحقیقات علمی هم سیاهدانه تاثیر خوبی روی ناراحتی معده داره. دم کرده رازیانه هم در تسکین درد معده خیلی خوب هست. در مورد ریشه کنی باکتری هم قبلا گفته شده که در ۹۵ درصد موارد به طور کامل ریشه کن میشه و بعد از اون پیشگیری هست که باید انجام بشه.

  85. عسل

   سلام الان یک هفته هست دچار زخم مقعد یا همان فیشر شدم،موقع مدفوع ازدرد وسوزش ناله میکنم،لطفا ی دارویی معرفی کنید که عوارض کمی داشته باشه و مشکلم رو درمان کنه
   ممنون

   1. هالث

    میتونید به این مقاله مراجعه کنید جواب شما کامل داده شده. باید بگم با رعایت یکسری اصول مشکلتون رفع میشه. ۱. تا میتونید آب زیاد بخورید ۲. غذاهای فیبردار، میوه و سبزیجات زیاد بخورید. ۳. موادی مثل گوشت قرمز و گوشت مرغ را فعلا کمتر کنید. ۴. چای و قهوه رو تا موقعی که خوب نشدید ترک کنید و دمنوشهای ملین رو جایگزین اون کنید. سعی کنید از نرم کننده مدفوع استفاده کنید نه مسهل چون مسهلها هم باعث درد بیشتر و اذیت شدن شما میشن. مصرف انجیر خیلی خوب هست چه انجیر تازه چه خشک. در صورتی که با رعایت این دستورات خوب نشدید و زمان زیادی طول کشید به پزشک مراجعه کنید. بهر حال بسیاری از افراد با رعایت همین موارد مشکلشون حل شده.

  86. جاوید

   مشکل اصلی من معده درد هست که چند ماه طول کشیده،یعنی مشکل غیرجدی معده مثل رفلاکس می‌تونه باعث درد مداوم معده بشه که چند ماه به طور مداوم ادامه داره؟؟؟

   1. هالث

    ریفلاکس باعث سوزش گلو میشه و برای رفع ریفلاکس هم شما باید غذاتون رو آروم بخورید و قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. از خوردن غذاهای پر چاشنی و ادویه خودداری کنید. غذاهای سبک بخورید. هرگز بعد از غذا خوردن دراز نکشید. ریفلاکس بیشتر مربوط به خراب بودن دریچه پیلور و ازدیاد اسید معده ست. در مورد اینکه همه امپرازول میدن شما باید اول مشکلتون مشخص بشه از طریق آندوسکوپی و عکسبرداری از معده مشخص میشه که معده شما ورم داره یا مشکل شما زخم اثنی عشر هست. اگر زخم اثنی عشر باشه و یا ازدیاد اسید معده در اینصورت به شما امپرازول داده میشه. مشکل زخم اثنی عشر و یا زخم معده با یک دوره کامل درمانی و بعد هم پیشگیری خوب میشه. اما اگر مشکلتون ورم معده باشه باید یه مدت در مورد نوع غذا خوردنتون تجدید نظر کنید. اغلب کسانی که ضعف معده و یا ورم معده دارند مشکل تند غذا خوردن و نجویدن غذا رو دارند شما اگر بتونید به ارامی غذا بخورید و لقمه هاتون رو خوب بجوید مشکل ورم معده تون تا حدودی و البته همراه با یک رژیم غذایی مناسب رفع میشه. شما باید ببینید چه غذاهایی مشکل برای معده تون ایجاد میکنه و اونها رو ثبت کنید و در صورتی که مشکوک به زخم اثنی عشر هستید با آزمایش خون مشکلتون مشخص میشه. بهتر هست از پزشکتون نوع بیماریتون رو بپرسید. اگر ضعف معده هم دارید با رژیم غذایی مناسب درمان میشه.

  87. جاوید

   سلام،من الان چند ماهه ی معده درد دارم که دردش زیاد نیست،ولی معدم تپش داره مثل قلب،آزمایش کبد وسونوگرافی صفرا،پانکراس دادم،چیزی نبود،چند تا متخصص هم رفتم ولی همه امپرازول دادن،ولی هنوز خوب نشدم،مشکلم کجاست؟؟؟

   1. هالث

    به این حالت نبض معده گفته میشه که چند دلیل داره. بعد از خوردن این حس به وجود میاد چون خون زیادی بعد از غذا خوردن به سمت معده شما پمپاژ میشه و یا موقع دراز کشیدن در صورتی که پاهاتون رو بالا بگیرید. افرادی هم که لاغر اندام هستند و چربی چندانی در اون قسمت ندارن این حالت براشون پیش میاد این یه موضوع کاملا طبیعی هست. در مواردی هم مربوط به مشکل آئورت شکمی هست که اون همراه با علائم دیگه ای هست مثل درد در شکم یا درد یک طرفه، نبض نزدیک ناف و کمر درد هست . اگر این علائم رو به همراه اون دارید بهتره که به یک پزشک قلب مراجعه کنید و اگر به غیر از نبض مشکل دیگه ای ندارید و یا فقط مواقع خاصی اون رو احساس می کنید در مورد اون نگران نباشید.

  88. حسین

   سلام من الان چند مدت معده درد داشتم الان که خوب شدم دچار تنگی نفس و سرفه خشک شدم،علتش چیه؟؟؟

   1. هالث

    سرفه خشک و تنگی نفس احتمالا به دلیل یک سرماخوردگی درمان نشده یا عفونت در راه های هوایی هست. شما باید برای پیگیری مشکلتون به یک پزشک عمومی مراجعه کنید تا یک معاینه فیزیکی روی شما انجام بشه.

  89. مینا

   سلام الان یک هفته میشه بعد از مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای درمان هیلوباکتری معده، دچار بواسیر با درد زیاد و خونریزی شدم،لطفا راهنمایی کنید

   1. هالث

    علت اصلی بواسیر یبوست هست شما باید سعی کنید مصرف آب رو زیاد کنید. بخصوص شب قبل از خواب و صبح پس از بیدار شدن. فیبر غذایی و مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد رو هم در برنامه غذاییتون بگنجانید. از مصرف خود سرانه درمانهای گیاهی و سنتی جدا خودداری کنید. بخش زیادی از آنتی بیوتیکها از کلیه دفع میشن و این کار بخش زیادی از آب بدن رو دفع و بدن رو دچار خشکی میکنه. تمهیدات گفته شده برای دفع راحت و جلوگیری از خونریزی هست. اگر مدفوع خشک هست اصراری بر دستشویی به زور نداشته باشید چون این باعث حاد شدن بواسیرتون میشه. سعی کنید هرگز از روغن و سایر ملینها استفاده نکنید و همونطور که گفتم تنها مصرف آب و فیبر غذایی رو افزایش بدین. از مصرف چای و قهوه هم خودداری کنید و دمنوشهای دیگه رو جایگزین اونها کنید.

  90. مینا

   سلام من الان هفت روزه برای میکروب معده روزی چند قرص میخورم،الان چند روزه دچار کلیه درد در هردو پهلو شدم،باید دارو هارو قطع کنم؟؟؟

   1. هالث

    نه به هیچ عنوان داروهاتون رو قطع نکنید. اگر مشکلتون درد کلیه ست آب زیاد بخورید تا اثر آنتی بیوتیک بر کلیه رفع بشه و اگر درد پهلو هست که مشکل روده بزرگ هست و باید چند روزی صبر کنید تا دردتون رفع بشه. در اینمورد با پزشکتون هم مشورت کنید.

  91. حسین

   با سلام
   ضمن قدردانی از سایت مفیدتون
   من تقریبا ۹ پیش دچار علایم این بیماری شدم اما با توجه به اینکه همزمان دچار سرماخوردگی هم بودم متاسفانه مسیر اشتباه برای درمان را طی کردم. بعد ها به خاطر علایم سرگیجه و حالت تهوع به پزشک متخصص گوارش مراجعه کردم که با تشخیص هلیکو مثبت و زخم شدید در معده دوره ی ۱۴ روزه ۴ قرص متعارف برا این نوع بیماری رو برام تجویز کردن. بعد از مصرف هنوز برخی علایم در من حس میشد و اثرات سرگیجه ماع از تشخیص بهبودی در من رو سخت کرده بود. تا اینکه به صرت اتفاقی با مصرف عسل در هر وعده صبحانه به همراه سیاه دانه و همچنین مصرف منظم کلم بروکلی آن هم به صورت کاملا اتفاقی این بیماری طی چند ماه ناپدید شد. هم چنین با ترک سیگار و ورزش مداموم طی ۳-۴ ماه بعد از ساللیلن سال از خوردن غذا لذت میبردم. اما در همین حین با کم کردن میزان عسل، حذف سیاه دانه و کلم بروکلی و افزایش حجم سبزی (که همیشه دارای آلودگی نسبی به این نوع باکتری ها هستن) دوباره میزان این باکتری ها زیاد شدن و این بار بیشتر از قبل . سریعا در روز دوم به پزشک عمومی مراجعه کردم و با شرح علایم درخواست تجویز این ۴ نوع قرص را کردم . دکتر برای ۱۰ روز دارو تجویز کرد که در روز سوم با مصرف همزمان این قرص ها و ترکیب بره موم، عسل، سیاه دانه، و قرص پروبیوتیک و چای سبز همه ی علایم حذف شد. اما متاسفانه بعد از اتمام دوره ی ۱۰ روزه یک هفته بعد دوباره علایم برگشته. (حالت تهوع – ضعف شدید در اول صبح+ حالت تهوع و کاهش اشتها و کم شدن وزن)
   این شرایط واقعا برام خسته کننده شده. سالهاست این بیماری گریبان منو گرفته نزدیک به ۱۰ سال

   1. هالث

    هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری بسیار مهاجم و مقاوم است. تنها راه مبتلا نشدن پیشگیری هست. شما باید مواد غذایی که استفاده می کنید کاملا تمیز و عاری از آلودگی باشند مثلا سبزیجات را حتما ضد عفونی کنید. قبل از خوردن هر نوع غذایی حتما و حتما دستهاتون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشویید. این مشکل تنها شخص شما نیست بنده هم مدتی این مشکل رو داشتم و برطرف شد و الان هم این مشکل رو دارم البته بصورت خیلی خفیف چون من خیلی سریع به پزشک مراجعه کردم. شما اون درمان سنتی خودتون رو همینطور ادامه بدین. فواصل غذایی رو حتما رعایت کنید. از مصرف مواد قندی هم تا میتونید خودداری کنید.

  92. نسیم

   یه جایی نوشته بود که از مصرف قند و شکر و غذاهایی که حاوی قند و شکر هست، همچنین لبنیات(شیر، ماست، دوغ، پنیر و کشک) و گوشت گوساله و نو شیدنیهای حاوی قند وشکر و هرگونه سوسیس و کالباس و غذاهای فست فودی به مدت ۱۵ روز (به نظر من تا چهل روز کامل بهتره) خودداری کنید، حتی به میزان یک گرم هم نخورید تا غذای مصرفی میکروب معده قطع بشه
   صبح ها ناشتا عرق نعناع که یکم گرم شده بخورید

   اگه موارد بالا رو بعد از درمان دارویی و یا همراه اون هم انجام بدین خیلی خیلی تاثیر بیشتری در درمان و دوام درمان داره

   دیگه اینکه بعد از درمان هم سعی کنید قند و شکر و خیلی محدود کنید و یا اگه میتونید نخورید و بجاش از قندهای طبیعی استفاده کنید
   سوسیس و کالباس رو هم کنار بذارید

  93. فاطمه

   سلام آیا با خودن ۱۲ قرص در روز کلیه ها یا سایر عوارض مثل کاهش فشار و…. اتفاق نمی افتد

   1. هالث

    اگر داروها طبق تجویز پزشک و بر اساس بازه زمانی باشه و در طول روز آب فراوان نوشیده بشه مشکلی نیست. پزشک مسلما سابقه پزشکی بیمار و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنند رو مورد بررسی قرار داده سپس دارو تجویز میکنند مگر اینکه شخص راجع به داروها و یا بیماریهایی که در حال حاضر دارند اطلاعاتی به پزشکشون ندن که این امر غیر معمول هست. معمولا کسانی که داروهای فشار خون مصرف میکنند یک درمان چند دارویی دارند که شامل سه یا چهار دارو میشه ولی این داروها رو از لحاظ زمانی تقسیم بندی کرده و طبق زمان بندی مشخص شده مصرف می کنند.

  94. Shahin

   سلام. هلیوباکتر دفع میشه یا تکثیر،نمیشه؟

   1. هالث

    استفاده از درمان سه دارویی به مدت ۱۴ روز این باکتری را در ۷۰ تا ۹۵ درصد بیماران ریشه کن می کند یعنی این باکتری را از بین میبرد اما نکته مهم این است که شما در حین درمان و پس از درمان تا پایان عمر باید پیشگیری کنید که در این مورد توصیه به استفاده از مایع دستشویی ضد باکتری قبل از خوردن هر نوع خوراکی هست.

  95. Reza

   سلام
   واسه باکتری معده دکتر ۳ دارو برام تجویز کرده
   ۱ آموکسی ۲ بیسموت ۳ میترانیدازول
   بعد از مصرف قرص بیسموت مدفوعم سیاه شده
   و الان دوروزه بعد از قطع دارو هنوز سیاه رنگه!!!
   چه مدت طول میکشه تا رنگ مدفوعم نرمال بشه؟؟؟؟
   تشکر

   1. هالث

    این بستگی به نوع حرکات روده، میزان جذب شده و سن شما داره. معمولا بعد از چند روز برطرف میشه. هر چقدر روده شما بیشتر کار کنه این اثرات هم سریعتر از بین میره.

   2. حسین

    با توجه به تجربه بنده که چندین دوره از این قرصا استفاده کردم، اصلا نگران تیرگی مدفوع نباشید. دو-سه روز بعد از قطع قرص بیسموت این علامت از بین میره

  96. Mujtaba

   با سلام و احترام تقریبا ده روز قبل رفتم ازمایش اچ پایلوری بعدش متوجع شدم که اچ پایلوریم مثبت است بعد از ازمایش به پزشک مراجعه کردم انها برایم یک بسته از داروی که به نام Trio یا Triple Therapy package که دارای سه قرص دوا در یک بسته میباشد برای چهارده روز تجویز کردن که دواهای شامل ان Lansoprazole, Amoxivillin, clarithromcn میباشد و تقریبا ده روز است که از این دارو استفاده میکنم ولی در این سه روز یک مشکل پیدا کردیم که بعد از خوردن هر وقت غذا معده ام را درد میگیرد و غذا را هضم نمیتاند و سوال من این است که این مشکل از اسر دارو است یا نه مشکل جدید است و اگر مشکل دارو است بعد از ختم دارو دوباره خوب میوشد یا نیاز به تداوری دارد

   1. هالث

    یکی از عوارض داروهای آنتی بیوتیک معده درد و مشکلات گوارشی است. اگر مرتب این مشکل را دارید بهتر است که سه وعده غذایی بزرگ را تبدیل به ۶ وعده غذایی کوچک کنید و غذا را خیلی آهسته و با طمانینه بجوید. داروی لانزوپرازول البته به همین منظور هست یعنی تسکین معده و فرایندهایی که موجب درد می شوند. اگر مشکلتون حل نشد. بهتر هست از پزشکتون در مورد عوض کردن یکی از آنتی بیوتیکها درخواست کنید. شما در حال انجام درمان اولیه و رفع عفونت هستید. پس از گذزاندن دوره حذف عفونت که به مدت ۲ هفته است شما یک دوره تداوم تسکین هم دارید که معمولا یک یا دو دارو بیشتر به شما داده نمیشه و نسبت به دوره درمان عوارض کمتری رو احساس خواهید کرد. در هر صورت در مورد دردها و مشکلاتتون مرتب با پزشکتون در تماس باشید تا درمان شما به خوبی انجام بشه. ناگفته نماند که شما پس از درمان دارویی باید همیشه پیشگیری رو انجام بدین. یعنی شستن دستها با مایع دستشویی ضد عفونی کننده قبل از خوردن مواد خوراکی. موفق باشید.

  97. sardary

   با سلام و احترام.بنده ده روزه بدلیل مثبت بودن آزمایش اچ پیلوری روزی چهار عدد امو کسی سیلین۵۰۰و دوعددکلا ریترومایسین ۵۰۰میخورم بعضافه داروهای فشار خون کنکور وتریا مترن اچ وآسپیرین و روزی دو عدد سیتالوپرام۲۰.امروز متوجه شدم داخل دهانم روی مخاط گونه لکهای قرمزی ایجاد شده که دستکاری کردم و کمی هم خون اومد.خواهش میکنم راهنمایی کنید.سپاسگذارم

   1. هالث

    سلام دوست گرامی
    تاولهای خونی به چند دلیل بوجود میاد از جمله گاز گرفتن، آلرژی غذایی، کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه ب، تبخال دهانی، کمبود پلاکت خون و یا حساسیت به دارو. معمولا در مورد زخم اثنی عشر یا همان دوازدهه یک دوره درمانی شامل مرحله اول استفاده از دو نوع آنتی بیوتیک به همراه دارویی مثل امپرازول است. ببینید شما در حال حاضر برای فشارخون و زخم دوازدهه دارو مصرف می کنید در عین حال که از آرامبخش هم استفاده میکنید. احتمالا شما در مورد داروها و بیماریهاتون با پزشکتون صحبت کردین و ایشون با توجه به اون براتون دارو تجویز کردن. بهر حال اگر در اثر تداخل دارویی و یا اثر جانبی باشه پزشکتون دارو رو عوض میکنه ولی در صورتی که مشکلات دیگه ای که در ابتدا به شما گفته شد باشه باید به پزشک مراجعه کنید و ایشون هم معاینه کنند و هم براتون آزمایش بنویسند تا علت این مشکلتون مشخص بشه. لطفا به هیچ عنوان به این تاولهای خونی دست نزنید. از خوردن مایعات داغ و غذاهای تند و تحریک کننده خودداری کنید. احتمال داره تنها با جایگزینی یک آنتی بیوتیک ملایمتر به جای کلاریترومایسین مشکلتون حل بشه و اگر هم مشکلات دیگه ای داشته باشید باز هم تشخیص اون با معاینه پزشک و آزمایش مشخص میشه.