جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۲۲ تیر ۱۳۹۶
 • ۲۲:۲۹
 • 48,703
باکتری تاژکدار هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری را با درمانهای طبیعی و خانگی مهار کنیم

آیا می‌دانید که موفق‌ترین عامل بیماری‌زا در تاریخ بشر چیست؟ نوعی باکتری که به نام هلیکوباکتر پیلوری شناخته می‌‌شود (H.pylori) و از حدود دو هزار سال پیش تا کنون در کنار ما حضور دارد. و واقعا عجیب نیست شخصی این باکتری را برای کل عمر در درون بدنش داشته باشد و حتی از وجود آن خبر نداشته باشد.

هلیکوباکتر پیلوری می تواند طیف وسیعی از مشکلات، از گاستریت مزمن، بیماری زخم معده، کم خونی ناشی از کمبود آهن و سرطان معده تا بیماریهای کبد، سیستم قلبی وعروقی، پوست و بسیاری از سیستم‌های دیگر بدن را ایجاد کند. اگر از این عفونت رنج می‌برید، یک برنامه درمان طبیعی هلیکوباکتر می‌تواند یک راه‌حل مطمئن باشد. عفونت هلیکوباکتر پیلوری به شدت با بیماری قلبی عروقی، روده‌ای، آسم، بیماری پارکینسون، میگرن و فیبرومیالژیا ارتباط دارد.

با توجه به آمار CDC، حدود ۶۶ درصد مردم دنیا با هلیکوباکتر پیلوری یا بطور مختصر اچ. پیلوری آلوده شده‌اند. در کشورهای در حال توسعه، این تعداد حتی بیشتر است، حدود ۸۰ درصد بزرگسالان و ۱۰ درصد کودکان مستعد داشتن عفونت اچ. پیلوری هستند. اگر شما این عفونت را دارید، احتمالا هیچ نشانه‌ای از ابتلا به هلیکوباکتر ندارید اما حضور این باکتری در بدن شما می‌تواند خطر ابتلا به سرطان گوارشی را تا ۶ برابر بالاتر ببرد. علاوه بر این هلیکوباکتر اغلب ریشه مشکلات اساسی دستگاه گوارش همچون زخم معده و گاستریت است. بنابراین هلیکوباکتر نه تنها باعث زخم معده می‌شود، بلکه می‌تواند باعث زخم مری یا روده کوچک باشد.

شما احتمالا تعجب می‌کنید که چطور هلیکوباکتر را دریافت می‌کنید که باعث شده این عفونت اینقدر شایع باشد؟ متاسفانه این باکتری به سادگی با استفاده مشترک نوشیدنی ها یا ظروف غذا با کسی که اخیرا مبتلا به عفونت هلیکوباکتر شده‌اند، منتقل می‌شود. درمان‌های متعارفی برای این عفونت وجود دارد اما آنها بدون عوارض جانبی منفی نیستند. به عنوان مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باکتری‌ها بد را که موجب عفونت هلیکوباکتر می‌شوند را از بین ببرند، یا شاید هم از بین نبرند اما در عین حال باکتری‌‌های خوب را هم از بین می‌برند. خوشبختانه، راه‌های طبیعی برای درمان و به همان سان راه‌های پیشگیری برای عفونت هلیکوباکتر وجود دارد.

هلیکوباکتر پیلوری چیست

باکتری هلیکوباکتر پیلوری

بنابراین هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori)، یک باکتری مارپیچی است. این باکتری باعث التهاب مزمن و عفونت در معده و زخم دوازدهه می‌شود (اولین بخش روده کوچک بلافاصله پس از معده). این نوع باکتری اغلب به نام باکتری “زخم معده” مشهور است، بدلیل اینکه یک سیتوتوکسین (سیتوتوکسین واکوئل‌زا) تولید می‌کند که می‌تواند زخم را در جایی در سیستم گوارشی ایجاد کند. سیتوتوکسین نوعی سم پروتئینی قوی است که بر روی سیتوپلاسم سلولها اثر می‌گذارد.

اچ. پیلوری دقیقا در چه مناطقی از  بدن یافت می‌شود؟ باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول خانه خود را در لایه مخاطی قرار می‌دهد که بافتهای روی معده و روده کوچک را پوشانده و محافظت می‌کند. وقتی این باکتری به طور موفقی لایه داخلی معده را ملتهب می‌کند، یک زخم شکل می‌گیرد. گفته شده که پایلوری عامل بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به زخم دوازدهه است و بالای ۸۰ درصد زخم معده.

آیا پایلوری مسری است؟ بله. آلودگی با هلیکوباکتر به نظر کارشناسان، ظاهرا مسری است. هنوز هم دقیقا مشخص نیست که نحوه دقیق انتقال آن از فردی به فردی دیگر چگونه است. از آنجایی که هلیکوباکتر در خانواده‌ها پخش می‌شود و همچنین به نظر می‌رسد در وضعیت زندگی در مکانهای شلوغ و شرایط آلوده، شایع‌تر است، همه موارد به این ختم می‌شود که این باکتری ماهیت مسری دارد.

علائم و نشانه‌‌ها

همانطور که گفتیم، اکثر افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری حتی نشانه‌ای از آن ندارند و علائم آنها صفر است.

در سایر موارد، عفونت در علائم گاه به گاه هلیکوباکتر پیلوری دیده می‌شود مانند :

 • نفخ
 • آروغ زدن
 • حالت تهوع
 • احساس ناراحتی در شکم
 • استفراغ

موارد جدی‌تر عفونت پایلوری موارد زیر را شامل می‌شوند :

 • درد شکم
 • خستگی
 • سوزش سردل
 • تهوع و استفراغ که می‌تواند خون هم همراه استفراغ باشد
 • مدفوع تیره یا قیری رنگ
 • اسهال
 • بوی بد دهان
 • کم خونی
 • کاهش یا از دست دادن اشتها
 • زخم‌های گوارشی

عوامل ایجاد کننده

علل ایجاد کننده عفونت هلیکوباکتر پیلوری زیاد نیستند. به طور عمده یک شخص می‌تواند از انتقال فرد به فرد به وسیله تماس مستقیم با بزاق یا مدفوع یک فرد آلوده دریافت کند. بنابراین، بوسیدن و ظروف مشترک دو راه اصلی انتقال باکتری هستند. شما همچنین ممکن است پایلوری از طریق مصرف آب آلوده یا غذا دریافت کنید.

کودکی در واقع زمانی است که شما در معرض خطر ابتلا به هلیکوباکتر پایلوری هستید. به ویژه در شرایطی مانند :

 • زندگی با کسی، مانند پدر و مادر که قبلا دارای هلیکوباکتر پیلوری است.
 • وضعیت زندگی شلوغ با حضور اشخاص زیاد
 • کمبود آب پاک و قابل اعتماد
 • خانه شما در یک کشور در حال توسعه باشد که غیر بهداشتی و شلوغ باشد که در این صورت بیشتر شایع است

درمان متعارف دارویی

برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری، پزشک باید یک تست تنفسی، آزمایش خون یا مدفوع را انجام دهد.

درمان هلیکوباکتر پیلوری شامل چندین دارو با حضور حداقل دو نوع آنتی‌بیوتیک برای موفقیت در کشتن باکتری است. داروی دیگر همیشه جزو داروهای کاهش دهنده‌های اسید هستند. چرا چند نوع آنتی بیوتیک استفاده می‌شود؟ منطق عقلی می‌گوید یک آنتی بیوتیک به تنهایی ممکن است که باکتری را از بین نبرد، بنابراین آنها معمولا از حداقل دو نوع در یک زمان استفاده می‌کنند.

درمان معمول هلیکوباکتر پایلوری نیز معمولا شامل داروهای کاهش دهنده اسید مانند اسومپرازول، لانزوپرازول، امپرازول یا پنتوپرازول است، به خصوص اگر بیمار علائم زخم یا سوزش معده داشته باشد، بیسموت زیرالسیسیلات معمولا توصیه می‌شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است داروهای هیستامین را قطع کند تا اسید معده کاهش یابد.

بنابراین صحبت از امکان مصرف ۱۴ دارو یا بیشتر برای هر روز به مدت چند هفته است. حدود یک یا دو هفته پس از اتمام رژیم درمانی، پزشک شما احتمالا دوباره از شما تست خواهد گرفت تا ببیند آیا درمان نابودی هلیکوباکتر موفق بوده است یا نه.

گاهی اوقات هنوز باکتری‌‌ها وجود دارند و بیماران باید دو هفته دیگر داروها را مصرف کنند. تخمین زده شده است که حدود ۲۰ درصد بیماران عفونت مجدد با این باکتری را تجربه خواهند کرد.

درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری

اگر شما به درمان معمول پزشکی علاقه مند نیستید، شما چند گزینه برای درمان بصورت طبیعی دارید. در کل واقعا مهم است که درمانهای طبیعی این باکتری را پیدا کنیم، چون مقاومت آنتی بیوتیکی پایلوری رو به افزایش است و به نظر نمی‌رسد که به زودی کاهش یابد.

اینها بعضی از بهترین درمان‌های علمی هستند که به طور طبیعی با این عفونت‌ باکتریایی مبارزه می‌کنند :

۱.پروبیوتیک‌ها

از آنجایی که هلیکوباکتر یک باکتری ناخواسته در روده است، به این معنی است که پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های خوب روده) می‌توانند به طور طبیعی با این نوع عفونت مبارزه کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله التهاب و آلرژی با استفاده از گروه شاهد و دارونما، اثرات پروبیوتیک‌ها روی مردمی که آزمایش هلیکوباکتر پیلوری آنها مثبت بود انجام شد. آنها دریافتند که با ادامه درمان با ۸ میلی‌گرم مکمل پروبیوتیک، ۱۳ نفر از ۴۰ بیمار ریشه کنی کامل هلیکوباکتر را تجربه کردند.

یکی دیگر از مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۷، نقطه عطفی را در این موضوع نشان می‌دهد : آنتی‌ بیوتیک‌های رایج برای از بین بردن پایلوری (از جمله آموکسی سیلین، کلاریترومایسین و مترونیدازول) اغلب در از بین بردن هلیکوباکتر پایلوری ناموفق بوده‌اند و این به دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی است که در حال حاضر به دلیل استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در حال گسترش است.

بنابراین گاهی اوقات کسانی که از آنتی بیوتیک برای هلیکوباکتر استفاده می‌کنند، نه تنها این باکتری را از بین نمی‌برند، بلکه همه باکتری‌های خوب را که تقویت کننده سلامت بدن هستند را از بین می‌برند. این تحقیق جدید نتیجه گرفته است که اگر مردم آنتی بیوتیک را برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری استفاده کنند و همزمان پروبیوتیک مصرف کنند، احتمال ریشه کنی باکتری بیشتر است و اثرات منفی آن نیز کمتر است.

Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus brevis سه باکتری ویژه پروبیوتیک هستند که در تحقیقات علمی برای توانایی آنها برای مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پایلوری بیشتر توجه شده است، همچنین باکتری Saccharomycis boulardii و گونه bifidobacterium نیز در درمان هلیکوباکتر موثر هستند.

۲. ان_ استیل سیستئین

(NAC) یک آنتی اکسیدان طبیعی و مخاطی است که بیوفیلم هلیکوباکتر پیلوری را از بین می‌برد. بیوفیلم یا زیست لایه که تجمع باکتری‌ها یا میکروارگانیسم‌ها بصورت یک لایه سطحی است که یک نوع ماده پلیمری، این موجودات را به هم متصل می‌کند.این همان ترفندی است که به این باکتری برای زنده ماندن در معده و مقامت در برابر درمان با آنتی بیوتیک کمک می‌کند. همانند پروبیوتیک‌ها، مکمل NAC برای کمک به درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری و غلبه بر درمان آنتی‌بیوتیکی موثر نشان داده شده است. توصیه معمول دوز ۶۰۰ میلی‌گرم، سه بار در روز بین وعده‌های غذایی است.

۳. ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی

ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم پس از درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده و مری میشوند. این ترکیب مواد مغذی آنتی اکسیدانی در یک تحقیق کنترل شده با استفاده از گروه شاهد دارونما با حضور هزاران نفر از افراد دارای هلیکوباکتر پیلوری انجام شد.

بیماران ویتامین C (250 میلی‌گرم)، ویتامین E (100واحد بین المللی بصورت آلفا توکافرول) و سلنیوم را از مخمر (۵/۳۷ میلی‌گرم) یا دارونما دریافت کردند ؛ دو بار در روز برای ۷ سال و نیم پس از درمان اصلی عفونت هلیکوباکتر پیلوری که با داروهای استاندارد (آموکسی سیلین و امپرازول) درمان شد. محققان پس از ۷ سال، بیماران را پیگیری کردند.

مکمل آنتی اکسیدانی در دراز مدت با کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان معده و مری به طور قابل توجهی ارتباط دارد.

یک مکمل مولتی ویتامین ومعدنی با کیفیت بالا و قوی می‌بایست ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم را در مقادیر نزدیک به آنهایی که در تحقیق بالا استفاده شده را تامین کند، اگر چه شما ممکن است نیازمند ویتامین C بیتشر برای رسیدن به دوز کامل روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم هستید.

۴. سیاه دانه (Nigella sativa)سیاه دانه برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سیاه دانه واجد بسیاری از مزایای اثبات شده از جمله مبارزه با عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری است. تحقیقات از سال ۲۰۱۰ نشان داد که در بیماران مبتلا به باکتری هلیکوباکتر، مصرف روزانه ۲ گرم پودر سیاه دانه همراه با امپرازول (کاهش دهنده اسید) در درمان هلیکوباکتر موثرتر از درمان معمول سه گانه کاهش دهنده اسید و دو آنتی بیوتیک متفاوت است. دوزهای سیاه دانه در یک یا سه گرم در روز تاثیر کمتری داشتند. این مطالعه نتیجه می‌گیرد که سیاه دانه دارای فعالیت ضد پیلوری مفید به لحاظ پزشکی است، در مقایسه با درمان سه گانه. سیاه دانه همچنین کاهش دهنده اسید است و توانایی محافظت گوارشی را دارد.

۵. جوانه‌های بروکلی

جوانه‌‌های بروکلی، بروکلی‌های کوچکی هستند که فقط چند روز از رشد آنها گذشته است. آنها حاوی مقادیر بسیار زیاد یک ماده شیمیایی حاوی گوگرد به نام سولفورافان هستند. سولفورافان بخاطر مزایای آنتی اکسیدان و سم زدایی شناخته شده است. جوانه‌های بروکلی برای ساخت روغن دانه بروکلی برای استفاده موضعی و همچنین مکمل‌‌های مخصوص برای استفاده داخلی استفاده می‌شود. تحقیقات منتشر شده در مجله بیماری‌های گوارشی و علوم نشان داده است که ۷۸ درصد اشخاصی که جوانه بروکلی مصرف کردند (۱۴، ۲۸ یا ۵۶ گرم) دو بار در هر روز برای یک هفته، تست هلیکوباکتر پیلوری آنها در انتهای روز هفتم منفی بود و در شش نفر از افراد در روز سی و پنجم تحقیق جواب آزمایش آنها منفی بود.

اخیرا در تحقیقی در سال ۲۰۱۷ منتشر شده در مجله طراحی داروسازی جاری، نشان می‌دهد که سولوفورافان در بروکلی نه تنها می‌تواند علیه هلیکوباکتر پیلوری و گاستریتی که ایجاد می‌کند، مبارزه کند، بلکه می‌تواند به حفاظت در برابر آسیب‌های دستگاه گوارش که معمولا توسط NSAID های خطرناک (داروهای ضدالتهاب) ایجاد می‌شود، کمک کند.

۶. چای سبزچای سبز برای هلیکوباکتر پیلوری

چای سبز چه سرد چه گرم، فقط یک نوشیدنی محبوب نیست. چای سبز همچنین مهار کننده رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات آزمایشگاهی نشان دهنده اثرات پیشرفت عمیق چای سبز در برابر هلیکوباکتر است و مهم‌تر از آن نشان می‌دهد که مصرف چای سبز از التهاب مخاط گوارشی در صورت قرار گرفتن در معرض آلودگی هلیکوباکتر جلوگیری می‌کند. این تحقیق نتیجه می‌گیرد که چای سبز ماده طبیعی است که می‌تواند برای جلوگیری و درمان بیماری که بوسیله هلیکوباکتر بوجود آمده استفاده کرد.

تحقیقات دیگر آشکار می‌کند که کاتچین‌ها، بویژه اپی گالوکاتچین گالات‌ها در چای سبز، زمانی که در حال مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری هستند دارای قدرت ضد باکتری قوی هستند، چای سبز یک منبع عالی کاتچین‌ها است. کاتچین‌ها همچنین با اثرات آنتی اکسیدانی، ضدویروسی، ضد تشکیل پلاک و اثرات ضد سرطانی مرتبط هستند.

۷. سیر

سیر طبیعی ضد التهاب است و حتی خواص آنتی بیوتیکی طبیعی دارد. مصرف سیر پخته شده و خام ممکن است برای از بین بردن باکتری‌های هلیکوباکتر کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که افرادی که هلیکوباکتر پیلوری داشتند، روزانه دو حبه سیر متوسط (حدود ۳ گرم) را با ناهار و شام مصرف کردند، کاهش چشمگیری در تعداد باکتری‌های هلیکوباکتر داشتند. این نشان می‌دهد که سیر اثرات ضد باکتریایی ویژه علیه هلیکوباکتر پیلوری دارد.

۸. بره موم

بره موم یا پروپولیس یک ترکیب رزینی جمع آوری شده توسط زنبور عسل از تعدادی از منابع گیاهی است که برای نگهداشتن ساختار ظاهری موم استفاده می‌شود. دانشمندان با توجه به ترکیب شیمیایی بره موم دریافتند که آن واقعا حاوی ۳۰۰ ترکیب طبیعی است. این ترکیبات شامل آمینواسیدها، کومارین‌ها، فنل آلدئیدها، کوئینین‌های سئوترپین و استروئیدها است. چند تحقیق نشان داد که عصاره پروپولیس که به عنوان مکمل در دسترس است، قادر به مهار رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است که به لطف میزان بالای ترکیبات فنلی آن است.

رژیم غذایی مبتلایان به هلیکوباکتر پیلوری

 • مواد غذایی غنی از پروبیوتیک مانند کفیر
 • ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳
 • دانه‌های کتان و چیا که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند
 • عسل خام
 • توت‌ها به ویژه تمشک، توت فرنگی
 • کلم‌ها به ویژه کلم بروکلی و جوانه‌های بروکلی
 • کوئرستین که در سبزیهای سبز رنگ موجود است

این مواد را مصرف نکنید یا مصرف آنها را کاهش دهید تا از هلیکوباکتر پیلوری و علائم آن جلوگیری کنید :

 • کافئین
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • ترشی‌ها و شورها
 • غذاهای پرادویه
 • غلات کم فیبر

۹.گیاهان دارویی

 • Agrimonia eupatoria
 • Hydrastis canadensis (ختمی ذهبی)
 • Filipendula ulmaria (اسپیره یا عروس چمن زار)
 • Salvia officinalis (مریم گلی)
 • عصاره شیرین بیان
 • جن سینگ قرمز

۱۰. یک درمان دارویی مبتنی بر مکمل‌های طبیعی

 • پروبیوتیک : همچون Primadophilos optima به روش طبیعی حاوی ۳۵ میلیارد CFU در هر کپسول. ۱ کپسول را دو بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید، سپس ۱ کپسول در روز برای ۲ ماه دیگر
 • N-acetylcysteine (NAC) بصورت مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز بین وعده‌های غذایی به مدت سه ماه
 • عصاره شیرین بیان : مانند DGL با استفاده از درمان آنزیمی. ۲ قرص (۷۶۰ میلی‌‌گرم) به مدت سه ماه، ۲۰ دقیقه قبل از هر غذا
 • عصاره سیر : مانند عصاره سیر کیولیک. ۱ قرص (۶۰۰ میلی‌گرم)، دو بار در روز همراه با وعده‌های غذایی به مدت ۳ ماه

 کاهش استرس

اگر شما هلیکوباکتر پیلوری دارید، استرس علائم را بدتر می‌کند. علاوه بر این، افراد مضطرب و با استرس شدید، به دلیل عملکرد پایین سیستم ایمنی، عفونت‌های هلیکوباکتر بیشتر و التهاب معده را نشان داده‌اند. شیوه‌های از بین برنده اضطراب را وارد زندگی‌تان کنید، از جمله : تنفس عمیق، یوگا، تای چی، طب سوزنی و مدیتیشن.

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری

اینها بعضی از راه‌های اصلی جلوگیری از هلیکوباکتر پیلوری هستند :

آب آشامیدنی سالم : برای کسی که در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کند، ممکن است خیلی ساده یا احمقانه به نظر برسد، که خوشبختانه ما در دوران سختی نیستیم که پیدا کردن آب تمیز سخت باشد، اما این برای هر کسی چه پیر چه جوان مهم است که آب را از یک منبع تمیز و مطمئن بنوشد. نوشیدن آب آلوده، یکی از راه‌های اصلی است که شما می‌توانید با هلیکوباکتر پیلوری تماس پیدا کنید، حتی اگر در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کنید، این موضوع را به هنگام سفر به یاد داشته باشید.

رعایت بهداشت : همیشه دست‌هایتان را قبل از غذا خوردن بشویید و بخصوص بعد از رفتن به دستشویی. من همچنین بسیار سفارش می‌کنم که ظروف، لیوان‌ها و غیره را با غریبه‌ها، دوستان یا حتی اعضای خانواده به صورت مشترک استفاده نکنید چون ارتباط مستقیم با بزاق آلوده یکی از راه‌های ایجاد عفونت هلیوباکتر است.

غذایی که بصورت مناسب آماده شده، بخورید :  بدلیل اینکه غذا نیز می‌تواند با باکتری هلیوباکتر پیلوری آلوده شود، مطمئن شوید غذاهایی که می‌خورید به صورت کاملا ایمن در شرایطی بهداشتی و تمیز تهیه‌ شده‌ باشند.

موارد احتیاط

اگر فکر می‌کنید که ممکن است عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید، قطعا ارزش تست باکتری را به زودی در خواهید یافت.

اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید، قطعا باید به اورژانس مراجعه کنید :

 • مشکل بلع
 • درد مداوم یا شدید شکم
 • استفراغ خونین یا سیاه
 • استفراغ که شبیه پودر قهوه است
 • مدفوع سیاه قیری یا خونریزی
 • درد مداوم یا سوزش در ناحیه زیر دندان که پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسیدها بهبود می‌یابد

اگر علائم یا نشانه‌های یک عفونت هلیکوباکتر پیلوری را ندارید، اما آزمایش مثبت است، بحث برانگیز است که آیا درمان ایده خوبی است یا نه.

اگر در حال حاضر هر نوع دارویی را مصرف می‌کنید یا مشکلی در سلامتی دارید، قبل از هر مکمل جدید یا غذا با پزشکتان مشورت کنید

نتایج نهایی

هلیکوباکتر پیلوری موضوع مهمی در زمینه سلامتی است، چون در سراسر جهان شایع است. بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری در بدن آنها وجود دارد، چرا که آنها نشانه‌های منفی بیماری را ندارند. در عین حال، افراد دیگری که علائم جزئی یا جدی دارند، فکر می‌کنند که به علت برخی از مشکلات بهداشتی دیگر است، در صورتی که واقعا نیازمند درمان هلیکوباکتر پیلوری هستند.

اگر علائم هلیکوباکتر پیلوری را دارید، بسیار مهم است که ابتدا یک تست انجام دهید، سپس اقدام کنید. وقتی که شما پی بردید که عفونت باکتریایی دارید یا ندارید، خیلی راحت‌تر می‌توانید طبق یک برنامه درمانی موثر که احساس می‌کنید برای شما مفیدتر است حرکت کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

در صورتی که شما نیز مبتلا به این عفونت باکتریایی هستید و درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری را تجربه کردید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :          draxe.com       universityhealthnews.com

دیدگاه ها 81
2000
35 Comment threads
46 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
نیلوفر

سلام بعدازیک پرهیز غذایی نادرست معدم دچارمشکل شده، حدودا یکماهی میشه احساس میکنم دچار التهاب مری شدم مثل اینکه چیزی از گلو تامعدم گیرکرده،مخصوصا درانتهای مری این احساس بیشتره،گاهی دچار سوزش در معده ، گلو و قفسه سینه و تنگی نفس هم میشم،به متخصص داخلی مراجعه کردم برام قرص لانسوپرازول و دمپریدون( برای ۱۴ روز) تجویزکردن،حدودا هشت روزی میشه دارم استفاده میکنم ولی این احساس گیری درناحیه مری برطرف نشده، بهتر صبر کنم واین داروها رو ادامه بدم یا به متخصص گوارش مراجعه کنم؟

هالث

مشکل شما همون ریفلاکس هست. ریفلاکس به مرور باعث تخریب و التهاب مری میشه و باید با داروهای کاهنده اسید معده، این وضعیت مهار بشه. پزشکتون داروهای خوبی براتون نوشتن. در ادامه توصیه میکنم در این مدت از خوردن غذاهای پر ادویه، مایعات زیاد پشت سر هم، خوردن غذاهای چرب و سنگین و دراز کشیدن پس از غذا خودداری کنید. وعده هایی غذایی کوچک و در تعداد بیشتر داشته باشید. از پر خوری پرهیز کنید و سعی کنید قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. در ضمن غذاتون رو هم خوب بجوید. اگر پس از اتمام این داروها و… ادامه مطلب

محمد حسيني

سلام جناب دکتر
مدتی هست که سوزش سر معده دارم و احساس میکنم گازی توی نایم هست توی آزمایش خونی که دادم هلیکوباکتری ۵۰هست چیکار باید بکنم؟

هالث

سوزش سر معده، احساس نفخ و آروغ زدن به دلیل وجود مشکلات معده ست در صورتی که سوزش در گلو باشه نتیجه خرابی دریچه مری هست اگر علاوه بر سوزش سر معده، درد هم دارید باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا بهتون داروی ضد باکتری و ضد ازدیاد اسید معده داده بشه. توصیه میکنم علاوه بر روند درمانی معمول تغذیه مناسب هم طی این مدت داشته باشید.

میلاد

سلام آقای دکتر من رفتم آزمایش خون دادم درصدش ۳۶ بود آزمایش مدفوع هم دادم جواب آزمایش منفی بود ولی الان دو روزه مدفوع تیره دارم میشه راهنماییم کنید چکار کنم

هالث

سلام آزمایش خون آنتی بادیهایی گذشته رو هم نشون میده بنابراین در صورتی که آزمایش مدفوع منفی باشد نشان دهنده منفی بودن وجود باکتری هست. مدفوع تیره به خاطر خونریزی هست که در دستگاه گوارشتون بوجود آمده که احتمال داره به خاطر خونریزی معده تون باشه. باکتری شما در حال حاضر تحت کنترل هست اما درمان زخمهای معده شما باید به صورت پیگیر انجام بشه.

میلاد

آقای دکتر این چند روز خیلی راهنماییم کردین ممنونم از انشاالله همیشه موفق باشین

میلاد

ممنون از راهنماییتون

میلاد

دیشبم بعد یک هفته قطع آنتیبیوتیک آزمایش خون دادم هلیکوباکتر زده بود ۳۶ احتمال داره که با یک هفته قطع آنتیبیوتیک توو نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کنه

هالث

معمولا یک تا دو روز قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف نمی کنند ولی با این وجود باز هم میزان هلیکوباکتر شما بالا هست. شما باید یک درمان چند جانبه انجام بدین.

میلاد

شما متونین راهنماییم کنید چه دارویی مصرف کنم یا برم پیش پزشک؟

هالث

هیچ دارویی رو بدون تجویز پزشک مصرف نکنید. همچنین با پزشکتون در مورد یک درمان طولانی مدت و پیگیر صحبت کنید و ازشون بخواین قرارهای منظم رو برای مراجعه شما زمان بندی کنند.

میلاد

حتما صحبت میکنم نتیجشو با شما هم میگم

میلاد

سلام آقای دکتر من هنوزم آروغ میزنم و وقتی که غذا میخورم بعدش نفخ شدید دارم حالت تهوع هم یه کم دارم بعد از یک ماه خوردن آنتی بیوتیک روزی ۲۰۰۰ میلی در مجموع میخوردم شما بهم گفتین اگه ادامه داشت به دکتر مراجعه کنم الان یک هفتس آنتی بیوتیک نمی خورم ولی هنوز علائم هست به نظرتون الان باید با دکترم مشورت کنم یا صبر کنم حقیقتش خیلی استرس دارم چون هر کسیو دیدم که این بیماریو داشته بعد از یک دوره درمان یا دو داره خوب شده ولی به همه دارو آموکسیسلین دادن با کلاریترومایسین و میگن دوتا… ادامه مطلب

هالث

با سلام اول اینکه من با این علائمتون توصیه میکنم حتما یه آندوسکوپی انجام بدین تا مشکلتون دقیقا مشخص بشه. دوم این که چه نوع آنتی بیوتیکی بدن بستگی به میزان باکتری و همچنین تشخیص پزشک داره، حتی در موارد شدید هم مترونیدازول و آموکسی سیلین داده میشه بخصوص برای کسانی که دچار زخم اثنی عشر باشند بنابراین نوع آنتی بیوتیک نباید مساله شما باشه. همونطور که قبلا هم خدمت سایرین عرض کردم درمان شامل دو دوره درمان باکتری و سپس پیگیری هست. من توصیه میکنم که به پزشک مراجعه کنید و درخواست آندوسکوپی بدین چون این روش تشخیص بهتر… ادامه مطلب

میلاد

آقای دکتر آندوسکپیم کردم قبل آنتی بیوتیک گفتن که عفونت شدید معده داری کله معدتو پر زخم کرده گفت انگار یه چیزی معدتو خراش داده بعد ۳۰ روز آنتیبیوتیکایی که گفتم استفاده کردم ولی هنوزم برام سوال که علائم هستش آیا باید دوباره آندوسکوپی کنم؟

هالث

زخم معده چندین علت داره و شاید هم چند علت با هم. یکی از علل اون هلیکوباکتر هست که دیواره معده رو در صورت رشد زیاد دچار خراش سطحی میکنه. مصرف بیش از اندازه مسکنهایی مثل ایبوپروفن و یا بعضی از داروهای دیگه مثل اسپرین هم موثر هست. بنابراین در این مدت سعی کنید تا اونجایی که میشه از مصرف مسکن خودداری کنید. در عوض داروهای کاهنده اسید مثل همون امپرازول و یا پنتوپرازول که پزشکتون تجویز کردند به صورت دو عدد در روز مصرف کنید. مصرف پروبیوتیکها رو بیشتر کنید. از خوردن شیرینی جات که غذایی باکتری ست خودداری… ادامه مطلب

میلاد

فقط میخواستم بدونم درمان گیاهی جواب میده یا نه اگه میشه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

هالث

بله البته باید این پرهیز و درمان گیاهی مداوم باشه چه بسا افرادی با رعایت رژیم و مصرف درمانهای گیاهی مدتی علائمشون رفع میشه ولی به خاطر کنار گذاشتن این روشها دوباره علائمشون عود میکنه. درمان سیاه دانه و عسل رو پیشنهاد میکنم مرتبا انجام بدین.

میلاد

خیلی ممنونم ازتون لطف کردین

میلاد

آیا میتونم از الان بع بعد از درمان های گیاهی استفاده کنم یا هنوزم باید آنتیبیوتیک بخورم

هالث

پس از درمان کامل که شامل درمان سه دارویی و درمان پیگیری هست باید تغذیه مناسب داشته باشید بنابراین بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.

میلاد

سلام دکتر من چهار ماه پیش شکمم دردو سوزش گرفت تست اچ پیلوری دادم مثبت بود درصدش ۵۶ بود بهم مسکن دادن فاموتیدینو کلیدینیومسی بعد سه ماه احساس کردم معدم خیلی ورم کرده حالت تهوع گرفتم رفتم دکتر گفت باید آندوسکوپی کنم آندوسکوپی کردم گفتن عفونت شدید هلیکوباکتر دارم با زخم برام دارو تجویز کردن به مدت یک ماه بیسموت کلارترومایسین و تینیدازول دادن بهم با لانسوپرازول الان بعد یک ماه هنوزم زیاد آروغ میزنم نفخ دارم یه کم هم حالت تهوع دارم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

هالث

اگر درمانتون رو به صورت کامل انجام دادین و هلیکوباکتر رفع شده باشه مشکل شما ورم معده ست که برای درمان ورم معده با مدتی پرهیز کنید. غذا رو خیلی بجوید، آهسته و با تمرکز غذا بخورید و از خوردن غذاهای نفاخ و پرخوری و همچنین خوردن شیرینی جات پرهیز کنید. اگر از درمان قبلیتون مدت زیادی گذشته باز هم به پزشک مراجعه کنید و درمان دارویی انجام بدین بعد از این دوره دیگه سعی کنید با دستوراتی که توی همین مطلب داده شده، درمان نگهداری انجام بدین. چون معده پس از درمان هلیکوباکتر نیاز به تجدید و تقویت با… ادامه مطلب

میلاد

ممنونم از راهنماییتون

منوچهر

سلام من چند روزی بود معدم درد میگرفت که رفتم پزشک داخلی برام آزمایش نوشت و جواب هلیکوباکتری من مثبت بود و عددش ۳۶/۳ هستش که برام کلدینیوم سی قبل نهار و قبل شام و قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح و شب قبل غذا و فلوکستین روزی یک عدد بعد صبحانه تجویز کردن . صبح ها اشتهام پایینه برای نهار هم همینم ولی شب رو خوب میتونم غذا بخورم. وقتی هم سرم گرمه اصلا درد ندارم. من خیلی خوندم تو سایتا که برای اج پیلوری باید سه داروی انتی بیوتیک بخورم ایا باز برم پیش دکتر یا این در مان رو… ادامه مطلب

منوچهر

سلام من چند روزی بود معدم درد میگرفت که رفتم پزشک داخلی برام آزمایش نوشت و جواب هلیکوباکتری من مثبت بود و عددش ۳۶/۳ هستش که برام کلدینیوم سی قبل نهار و قبل شام و قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح و شب قبل غذا و فلوکستین روزی یک عدد بعد صبحانه تجویز کردن . صبح ها اشتهام پایینه برای نهار هم همینم ولی شب رو خوب میتونم غذا بخورم. وقتی هم سرم گرمه اصلا درد ندارم. من خیلی خوندم تو سایتا که برای اج پیلوری باید سه داروی انتی بیوتیک بخورم ایا باز برم پیش دکتر یا این در مان رو… ادامه مطلب

هالث

درمان سه دارویی بهترین روش برای مقابله با هلیکوباکتر پیلوری هست ولی با توجه به داروهایی که برای شما نوشتند احتمالا مشکل شما رو ناشی از استرس و معده درد عصبی میدونند. اگر علائمی مثل درد معده و حالت تهوع زیاد و آزار دهنده باشه، در این مورد درمان باکتریایی تجویز میشه اگر علائمتون قابل تحمل هست سعی کنید بیشتر به تغذیه مناسب و حفظ آرامش بپردازید. افرادی که درمان سه دارویی دارند قبل از بروز این مشکل وضعیتی کاملا عادی دارند و به یکباره دچار دردهای شدید و علائم آزار دهنده میشن. در صورتی که تشخیص پزشکتون استفاده از… ادامه مطلب

منوچهر

دقیقا عصبی هست فکر کنم. چون چند وقتی بیکار هستم و این عذاب اور و اینکه خیلی پیگیر مریضی میشم شاید در روز حداقل ده باز در مورد هلیکوباکتری تحقیق میکنم. دکتر گفت تنها راه شما برای بهبود ورزش و تحرک هستش . نا گفته نماند وقتی میرم بیرون گردش و استخر و ….( نفریح) نسبتا درد به صفر میرسه. بیشتر وقتی خونه هستم و بیکار دردم بیشتر میشه. پس نظر شما اینه فعلا این تجویز رو ادامه بدم و پیش دکتر دیگه نرم؟

هالث

با توجه به مشکلات پیش آمده برای شما تغییر سبک زندگی بهترین راه حل هست. ورزشهایی مثل یوگا و روشهای آرام کننده ای مثل مدیتیشن، پیاده روی و هر چیزی که باعث آرامش و خوشحالی شما بشه توصیه میشه. وقتی افکار منفی و ناراحت کننده سراغ شما نیاد دچار سو هاضمه و درد شکم هم نخواهید شد. بنابراین نیازی به مراجعه مجدد به پزشک نیست.

سید محمد

با سلام من رفتم دکتر یه دوره ۱۴ روزه قرص سه گانه مترونیدازول اس امپرازول آموکسی سیلین۵۰۰ دادن و دیگه نگفتن برای ادامه درمان برم گفتن باخوردن این داروها خوب میشم. به نظر شما برای ادامه درمان برم یا به حرف دکتر کفایت کنم. میترسم این میکروب مقاوم کامل ازبین نره

هالث

معمولا پس از درمان سه دارویی یک درمان پیگیری که شامل قرصهای فاموتیدین و بیسموت سیترات هست به بیمار داده میشه. احتمالا مقدار هیلکوباکتر شما پایین بوده که در مورد پیگیری چیزی نگفتند چون در مواردی که هلیکوباکتر خیلی پایین باشه حتی ممکنه پزشک در مورد درمان سه دارویی هم از بیمار در مورد مایل بودن به مصرف دارو سوال کنه. اما به شما توصیه میشه پس از گذر از دوره درمان برای پیگیری حتما به پزشک مراجعه کنید.

پیمان

سلام دکتر. بنده برج ۶ امسال به دلایلی مثل اسهال، کاهش وزن، بی اشتهایی یا کم اشتهایی و… آزمایش خون و مدفوع دادم. در آزمایش خون موارد ۷۷.۲ mcv و ۲۴.۸ mch کمی پایین بودن. tg هم ۱۷۵ بود. tsh – clia هم ۵.۹ بود. اما آزمایش h. pylori stool ag مدفوع ۳.۸ بود. بعد از آزمایشات یه داروهایی رو مصرف کردم. آموکسی سیلین، مترونیدازول، بیسموت (این سه تا رو دو هفته) و امپرازول رو هم یک ماه. بعد از دارو ها وضعیت بهتر شد اما خودم احساس میکنم که بهبودی کامل نبوده چون آزمایش دیگه ندادم. با توجه به… ادامه مطلب

هالث

خب طبق نتایج آزمایشات شما کمی کم خونی دارید که با تغذیه مناسب و در صورت صلاحدید پزشکتون با مصرف مکمل رفع میشه. در مورد علائمتون بله درد شکم، نفخ شدید و دل درد پس از مصرف غذا، بی اشتهایی و به دنبال اون کاهش وزن علائم عفونت هلیکوباکتر هست. داروها هدفشون رفع عفونت و ریشه کنی هلیکوباکتر هست شما در طی این مدت و پس از اون باید به تغذیه صحیح توجه ویژه کنید. توی همین مطلب پیش روی شما توضیحاتی داده شده. در مورد ترستون از آندوسکوپی باید بگم کاملا بی دلیل هست چون قبل از ورود آندوسکوپ… ادامه مطلب

فروزان

سلام وقت بخیر من حدود ده سالی میشه که علایم سندروم روده تحریک پذیر رو دارم که در برخی از ماهها فعال میشه پارسال به دکتر مراجعه کردم جواب آزمایش هلیکوباکترم مثبت بود که دوهفته قرص پنتوپرازول و آموکسی سیلین و مترونیدازول مصرف کردم علایم رفع شد ولی قاروقور شکمم باقی مونده بود امسال هم مجددا علایم بروز کرد و جواب آزمایش هلیکوباکترم ۲۱ بود که مجددا این قرص ها تجویز شد اما دکتر گفتن قرص پنتوپرازول رو به مدت سه ماه مصرف کنم الان سوالم اینه که ممکنه این علایم ربطی به هلیکوباکتر نداشته باشه ؟ چون بیشتر علایمی… ادامه مطلب

هالث

قار و قور شکم تا حدودی طبیعی است اما اگر زیاد و مکرر باشه نشانه مشکلاتی در دستگاه گوارش هست از جمله زخم معده و یا اثنی عشر، التهاب روده و حتی بعضی از داروها که موجب ناراحت شدن معده و دستگاه گوارش می شوند. اگر مرتبا دچار عفونت ناشی از هلیکوباکتر میشین باید نسبت به رعایت بهداشت اهتمام بیشتری داشته باشید. هر بار قبل از غذا دستهاتون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشویید. اگر با رفع علائم مشکلات معده و عفونت هلیکوباکتر مشکل صدای روده رفع شد میتونید علت اون رو هلیکوباکتر بدونید اما اگر پس از درمان… ادامه مطلب

فروزان

بله
خیلی ممنونم از پاسخگوییتون

محمود

سلام روز بخیر
من یسال پیش دردهایی در پایین شکمم اتفاق افتاد ک پیش متخصص رفتم و باقرص حل شد ولی وزنم خیلی کم شد حدود ۱۵کیلو تو هفت ماه بعد آزمایش خون دادم و مشخص شد هلیکوباکتر دارم.
الان یهفتس درمان سنتی با عسل و سیاه دانه و انغوزه و عرقیجاتو شروع کردم گفتن چهل روز طول میکشه میخاستم بدونم واقعا درمانش چقد طول میکشه و اینکه در طول درمان طبیعیه ک وزنم کم میشه
مرسی

هالث

درود بر شما
معمولا برای درمان با طب سنتی گفته میشه که درمان طی چهل روز باید انجام بشه تا اثر گذاری کامل داشته باشه چون طی ۱۰ روز اول بیشتر رفع علائم هست تا رفع علت. در مورد کاهش وزن بله هلیکوباکتر باعث علائم شدید و دردناک میشه و همین هم موجب کاهش اشتها و بی میلی به غذا میشه.

زهرا

سلام خواهش میکنم من هم راهنمایی کنید،من حدود ده روز پیش به دلیل حالت تهوه به دکتر مراجعه کردم و بعد ازمایش گفتن میکروب معده دارم سه نوع دارو برام نوشتن الان پنج روزه دارم استفاده میکنم ولی خیل حالم رو خراب کرده مزه بد دهنم کلا گوشه گیر شدم امروزم که متوجه کهیر روی کل بدنم شدم کلا قرمز شده،آیا اینا طبیعی هستش از عوارض قرص هست؟ادامه بدم قرص رو یا قطع کنم،و اینکه میکروب معدم ٣/۶ بود دکتر چیزی بهم نگفت،خیلی زیاد هست؟؟؟

هالث

سلام در صورتی که مقدار باکتری متوسط رو به بالا باشه مقاومت باکتریایی منجر به عوارض میشه. عوارض پس از یک هفته از بین میره. داروهاتون رو قطع نکنید و اجازه بدین روند درمان طی بشه. عدد آزمایش با توجه به نوع آنتی بادی مورد استفاده هست. بوی بد دهان احتمالا از عوارض آنتی بیوتیک هست. روی عوارضتون اینقدر حساس نباشید من یک زخم اثنی عشر دردناک و یک دوره شدید بیماری رو طی کردم و پس از بهبود عوارض خوشبختانه سالهای سال هست که مشکل چندانی ندارم . بهر حال هر چقدر هم که عوارضتون شدید باشه پس از… ادامه مطلب

زهرا

ببخشید این کهیر زدن و خارش هم طبیعی هست؟؟

هالث

کهیر زدن ممکنه بر اثر حساسیت به چیز دیگه ای باشه. اگر قبلا از این داروها استفاده کردید و تجربه کهیر نداشتید که هیچ اگر که کهیرتون بخاطر دارو باشه باز هم داروتون رو قطع نکنید بلکه داروهای آنتی هیستامین مصرف کنید. در صورتی که باز هم علائمتون خوب نشد و ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

محمدجواد

سلام. خسته نباشید. من تمام علائم هلیکوباکتری رو داشتم. حالت تهوع. نفخ. کم شدن وزن. بی حالی. حالت تهوع همیشگی. چکاب و اندوسپکی انجام دادم. مشخص شد که هلیوباکتر دارم. ۱/۱ بود. و‌مثبت. اندوسکپی مشخص کرد که ۱سانتی متر زخم در اثنی عشر دارم. ده روز دیگه جواب نمونه برداری میاد‌ چیکار کنم. دارو یا غذای خاصی ؟

هالث

فعلا هیچ دارویی مصرف نکنید اما در مورد غذا فعلا از خوردن غذاهای چرب و سنگین، شیرینی جات، لبنیات و غذاهای پر ادویه خودداری کنید. سعی کنید هر بار مقدار کمی غذا بخورید و تعداد وعده های بیشتر با مقادیر کمتر رو داشته باشید. میوه، چای سبز و دمنوشهای ملایم استفاده کنید. اگر بتونید تحمل کنید و صبح هنگام سیر بخورید خیلی خوبه. سیاه دونه و عسل هم خیلی خوب هست. البته عسل طبیعی نه عسلهای تجاری

تات

سلام الان چند ماه که ی احساس عجیبی در چشمام دارم مثل یک درد خفیف و در روز حداقل دوبار اونقدر چشمام میسوزه که اشک جاری میشه،چشمام عفونت داره؟

هالث

اگر چشمهاتون نسبت به نور حساس شده و اشک ریزش شدید داره بخصوص با نگاه کردن به وسایل الکترونیک یعنی دچار خشکی چشم هستید. نشانه عفونت وجود ترشحات و درد هست. بهتره به پزشک مراجعه کنید تا براتون قطره بنویسند. به هیچ عنوان به توصیه دیگران در مورد مصرف قطره ای خاص توجه نکنید. حتی قطره اشک مصنوعی هم باید طبق تشخیص پزشکتون باشه.

عسل

سلام دکتر برام پماد آنتی فیشر تجویز کرده ولی نمیدونم باید اپلیکاتور به صورت کامل وارد مقعد بشه یا خیر؟؟؟اگه اشتباه سطحی تزریق کنم مشکلی پیش نمیاد؟

هالث

پمادهایی که باید داخل بره خودشون همراه با اپلیکاتور هستند. اگر اپلیکاتور باهاش نیست باید روزی دو بار و هر بار یک لایه نازک روی محل شقاق مالیده می شود.

غزل

سلام الان نزدیک پنج ساله که من دچار یبوست شدم،یعنی برای دفع باید حداقل یک ربع در دستشویی بشینم حتی اگه اسهال باشم،دکتر هم توی این چند سال زیاد رفتم ولی همشون میگن مشکلی نیست البته من میگم یبوست دارم نمیدونم به این حالت یبوست میگن یا چیزدیگه
لطفاً راهنمایی کنید

هالث

اولین کار این هست که باید توی رژیم غذایی تغییراتی ایجاد کنید. غذاهای پر فیبر و روزانه حداقل ۸ لیوان آب و کنار گذاشتن قهوه و چای سیاه برای مدتی رو چند وقت انجام بدین. هر روز پیاده روی کنید اگر با وجود این کارها باز هم مشکلتون رفع نشد بهتر هست که به یک متخصص گوارش مراجعه کنید چون در اینصورت به نظر میاد مشکل در انتهای روده بزرگ هست که بدون بررسی و آزمونهای تشخیصی پزشکی نمیشه گفت مشکل چی هست.

ترلان

سلام من موقعی که صبح از خواب بیدار میشم احساس درد وسوزش در معده دارم و در طول روز هم احساس فشار وسوزش در قفسه سینه دارم علتش چیه؟؟؟الان دوماهه اینجوری شدم

هالث

با سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی معمولا درد و سوزش در بالای شکم یکی از علائم ریفلاکس هست که البته همراه با اون سوزش گلو هم رخ میده اما اگر علاوه بر اون علائم دیگه ای مثل تهوع یا استفراغ دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید. احتمال داشتن عفونت باکتریایی در معده هم وجود داره. بهر حال بدون مراجعه به پزشک و انجام آزمونهای تشخیصی نمیشه نظری داد چون این علامت شما علائم بسیاری از بیماریهاست. بهتون توصیه میکنم در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن مشکلات گوارشی هر چه سریعتر مشکلتون… ادامه مطلب

بابک

سلام ، دختر ۱۲ ساله ام پس از چندین روز درد شدید معده و احساس استفراغ و کمی اشتها با تشخیص پزشک متخصص به عفونت معده با هلیکوباکتر تحت درمان با قرص سه گانه امپرازول ، آموکسی سیلین و مترونیدازول به طور مرتب و به مدت دو هفته قرار گرفت و الان یک هفتس که از اتمام قرص ها و پایان دوره ی درمانش میگذره ولی بازم درد های خفیف معده گاهی به سراغش میاد و احتمال میدم کاملا ریشه کن نشده و ترسم از اینه که به مرور شدت پیدا کنه ، به نظرتون چیکار باید بکنم و چه… ادامه مطلب

هالث

درمان هلیکوباکتر شامل دو بخش درمان عفونت و درمان پیگیری هست. پس از پایان درمان سه دارویی یک درمان پیگیری دارند که معمولا قرص بیسموت و فاموتیدین داده میشه و این روند در گذشته همیشه بوده ولی اخیرا در صورتی که شخص باز هم علائم رو داشته باشه انجام میشه. در مورد داروها که پزشک باید تصمیم بگیرند اما در مورد رژیم غذایی هم باید با یک متخصص تغذیه و یا طب سنتی صحبت کنید در حال حاضر از دادن غذاهای چرب و سنگین و شیرینی جات بهشون خودداری کنید. مصرف لبنیات باید بیشتر به صورت ماست غلیظ و کم… ادامه مطلب

عسل

سلام الان یک هفته هست دچار زخم مقعد یا همان فیشر شدم،موقع مدفوع ازدرد وسوزش ناله میکنم،لطفا ی دارویی معرفی کنید که عوارض کمی داشته باشه و مشکلم رو درمان کنه
ممنون

هالث

میتونید به این مقاله مراجعه کنید جواب شما کامل داده شده. باید بگم با رعایت یکسری اصول مشکلتون رفع میشه. ۱. تا میتونید آب زیاد بخورید ۲. غذاهای فیبردار، میوه و سبزیجات زیاد بخورید. ۳. موادی مثل گوشت قرمز و گوشت مرغ را فعلا کمتر کنید. ۴. چای و قهوه رو تا موقعی که خوب نشدید ترک کنید و دمنوشهای ملین رو جایگزین اون کنید. سعی کنید از نرم کننده مدفوع استفاده کنید نه مسهل چون مسهلها هم باعث درد بیشتر و اذیت شدن شما میشن. مصرف انجیر خیلی خوب هست چه انجیر تازه چه خشک. در صورتی که با… ادامه مطلب

جاوید

مشکل اصلی من معده درد هست که چند ماه طول کشیده،یعنی مشکل غیرجدی معده مثل رفلاکس می‌تونه باعث درد مداوم معده بشه که چند ماه به طور مداوم ادامه داره؟؟؟

هالث

ریفلاکس باعث سوزش گلو میشه و برای رفع ریفلاکس هم شما باید غذاتون رو آروم بخورید و قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید. از خوردن غذاهای پر چاشنی و ادویه خودداری کنید. غذاهای سبک بخورید. هرگز بعد از غذا خوردن دراز نکشید. ریفلاکس بیشتر مربوط به خراب بودن دریچه پیلور و ازدیاد اسید معده ست. در مورد اینکه همه امپرازول میدن شما باید اول مشکلتون مشخص بشه از طریق آندوسکوپی و عکسبرداری از معده مشخص میشه که معده شما ورم داره یا مشکل شما زخم اثنی عشر هست. اگر زخم اثنی عشر باشه و یا ازدیاد اسید معده… ادامه مطلب

جاوید

سلام،من الان چند ماهه ی معده درد دارم که دردش زیاد نیست،ولی معدم تپش داره مثل قلب،آزمایش کبد وسونوگرافی صفرا،پانکراس دادم،چیزی نبود،چند تا متخصص هم رفتم ولی همه امپرازول دادن،ولی هنوز خوب نشدم،مشکلم کجاست؟؟؟

هالث

به این حالت نبض معده گفته میشه که چند دلیل داره. بعد از خوردن این حس به وجود میاد چون خون زیادی بعد از غذا خوردن به سمت معده شما پمپاژ میشه و یا موقع دراز کشیدن در صورتی که پاهاتون رو بالا بگیرید. افرادی هم که لاغر اندام هستند و چربی چندانی در اون قسمت ندارن این حالت براشون پیش میاد این یه موضوع کاملا طبیعی هست. در مواردی هم مربوط به مشکل آئورت شکمی هست که اون همراه با علائم دیگه ای هست مثل درد در شکم یا درد یک طرفه، نبض نزدیک ناف و کمر درد هست… ادامه مطلب

حسین

سلام من الان چند مدت معده درد داشتم الان که خوب شدم دچار تنگی نفس و سرفه خشک شدم،علتش چیه؟؟؟

هالث

سرفه خشک و تنگی نفس احتمالا به دلیل یک سرماخوردگی درمان نشده یا عفونت در راه های هوایی هست. شما باید برای پیگیری مشکلتون به یک پزشک عمومی مراجعه کنید تا یک معاینه فیزیکی روی شما انجام بشه.

مینا

سلام الان یک هفته میشه بعد از مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای درمان هیلوباکتری معده، دچار بواسیر با درد زیاد و خونریزی شدم،لطفا راهنمایی کنید

هالث

علت اصلی بواسیر یبوست هست شما باید سعی کنید مصرف آب رو زیاد کنید. بخصوص شب قبل از خواب و صبح پس از بیدار شدن. فیبر غذایی و مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد رو هم در برنامه غذاییتون بگنجانید. از مصرف خود سرانه درمانهای گیاهی و سنتی جدا خودداری کنید. بخش زیادی از آنتی بیوتیکها از کلیه دفع میشن و این کار بخش زیادی از آب بدن رو دفع و بدن رو دچار خشکی میکنه. تمهیدات گفته شده برای دفع راحت و جلوگیری از خونریزی هست. اگر مدفوع خشک هست اصراری بر دستشویی به زور نداشته باشید چون… ادامه مطلب

مینا

سلام من الان هفت روزه برای میکروب معده روزی چند قرص میخورم،الان چند روزه دچار کلیه درد در هردو پهلو شدم،باید دارو هارو قطع کنم؟؟؟

هالث

نه به هیچ عنوان داروهاتون رو قطع نکنید. اگر مشکلتون درد کلیه ست آب زیاد بخورید تا اثر آنتی بیوتیک بر کلیه رفع بشه و اگر درد پهلو هست که مشکل روده بزرگ هست و باید چند روزی صبر کنید تا دردتون رفع بشه. در اینمورد با پزشکتون هم مشورت کنید.

حسین

با سلام ضمن قدردانی از سایت مفیدتون من تقریبا ۹ پیش دچار علایم این بیماری شدم اما با توجه به اینکه همزمان دچار سرماخوردگی هم بودم متاسفانه مسیر اشتباه برای درمان را طی کردم. بعد ها به خاطر علایم سرگیجه و حالت تهوع به پزشک متخصص گوارش مراجعه کردم که با تشخیص هلیکو مثبت و زخم شدید در معده دوره ی ۱۴ روزه ۴ قرص متعارف برا این نوع بیماری رو برام تجویز کردن. بعد از مصرف هنوز برخی علایم در من حس میشد و اثرات سرگیجه ماع از تشخیص بهبودی در من رو سخت کرده بود. تا اینکه به… ادامه مطلب

هالث

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری بسیار مهاجم و مقاوم است. تنها راه مبتلا نشدن پیشگیری هست. شما باید مواد غذایی که استفاده می کنید کاملا تمیز و عاری از آلودگی باشند مثلا سبزیجات را حتما ضد عفونی کنید. قبل از خوردن هر نوع غذایی حتما و حتما دستهاتون رو با مایع دستشویی ضد باکتری بشویید. این مشکل تنها شخص شما نیست بنده هم مدتی این مشکل رو داشتم و برطرف شد و الان هم این مشکل رو دارم البته بصورت خیلی خفیف چون من خیلی سریع به پزشک مراجعه کردم. شما اون درمان سنتی خودتون رو همینطور ادامه بدین. فواصل غذایی… ادامه مطلب

نسیم

یه جایی نوشته بود که از مصرف قند و شکر و غذاهایی که حاوی قند و شکر هست، همچنین لبنیات(شیر، ماست، دوغ، پنیر و کشک) و گوشت گوساله و نو شیدنیهای حاوی قند وشکر و هرگونه سوسیس و کالباس و غذاهای فست فودی به مدت ۱۵ روز (به نظر من تا چهل روز کامل بهتره) خودداری کنید، حتی به میزان یک گرم هم نخورید تا غذای مصرفی میکروب معده قطع بشه صبح ها ناشتا عرق نعناع که یکم گرم شده بخورید اگه موارد بالا رو بعد از درمان دارویی و یا همراه اون هم انجام بدین خیلی خیلی تاثیر بیشتری… ادامه مطلب

مقالات زیبایی

دو روش جدید که در درمان آکنه‌ها بسیار موثر هستند
دو روش جدید که در درمان آکنه‌ها بسیار موثر هستند
29
این رفتارها و عادات بد روی پوست شما اثر منفی می‌گذارند
این رفتارها و عادات بد روی پوست شما اثر منفی می‌گذارند
155
این هفت روغن طبیعی بیماری رزاسه را درمان می‌کنند
این هفت روغن طبیعی بیماری رزاسه را به خوبی درمان می‌کنند
118
اگر چشمان بادامی شکل دارید به این روش آرایش کنید
اگر چشمان بادامی شکل دارید آن‌ها را به این روش آرایش کنید
280
خطاهای رایج در به کار بردن کانسیلر که تازه کارها مرتکب می‌شوند
خطاهای رایج در به کار بردن کانسیلر که تازه کارها مرتکب می‌شوند
465
با این روش‌های طبیعی و موثر، رشد موها را افزایش دهید
با این روش‌های طبیعی و موثر، رشد موها را افزایش دهید
429

مقالات سلامت

درد لاله گوش
درد لاله گوش (غضروف گوش بیرونی): علتها، علائم و درمان
229
علائم دیابت در مردان با 9 علامت مهم
علائم دیابت در مردان با ۹ علامت مهم که باید مورد توجه قرار بگیرند
296
معرفی داروی زولادکس
داروی زولادکس و معرفی مکانیسم عمل و ویژگی های کاربردی این دارو
262
خوابی بهتر با 13 راز
خوابی بهتر با ۱۳ رازی که پزشکان می‌خواهند شما هم بدانید
277
سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک (IC)؛ علتها، علائم و درمان
سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک (IC)؛ علتها، علائم و درمان
180
علل ریزش مو در زنان
ریزش مو در زنان چه عللی دارد، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
358

مقالات آشپزی

حلوای لبو
حلوای لبو ؛ گرمابخش شیرین سرمای زمستان با گزینه‌های وگان
118
یک صبحانه کامل
شش خوراکی طلایی برای یک صبحانه کامل
247
انواع کباب
خوشمزه‌ترین انواع کباب در دنیا که طعمی به یاد ماندنی دارند
213
طرز تهیه پای سیب
طرز تهیه پای سیب کلاسیک بصورت تصویری و انواع روشهای نگهداری و تزئین
288
طرز تهیه کیک کدو
طرز تهیه کیک کدو ساده با تزئین خامه‌ای به صورت تصویری
676
طرز تهیه سس انچیلادا قرمز و انچیلادای مرغ مکزیکی
طرز تهیه سس انچیلادا قرمز و انچیلادای مرغ مکزیکی
605

مقالات تغذیه

غذاهای مناسب فشار خون بالا و مواد غذایی مضر
غذاهای مناسب فشار خون بالا و مواد غذایی مضری که باید حذف شوند
114
پاکسازی روده بزرگ
پاکسازی روده بزرگ با بهترین غذاها و آنهایی که باید اجتناب کرد
503
غذاهایی برای جوانی پوست
۱۳ غذایی که بطور مستقیم بر جوانی پوست اثر گذار هستند
130
فواید لیزین یا ال-لیزین
لیزین یا ال-لیزین چه نقشی در سلامت بدن دارد، منابع آن چیست؟
265
رژیم غذایی دش (DASH)
راهنمای کامل رژیم غذایی دش (DASH) برای افراد مبتلا به فشار خون بالا
153
افزایش پلاکت خون
افزایش پلاکت خون به طور طبیعی و با تغذیه مناسب
547