جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۲۲ تیر ۱۳۹۶
 • ۲۲:۲۹
 • 67,033
باکتری تاژکدار هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری را با درمانهای طبیعی و خانگی مهار کنیم

آیا می‌دانید که موفق‌ترین عامل بیماری‌زا در تاریخ بشر چیست؟ نوعی باکتری که به نام هلیکوباکتر پیلوری شناخته می‌‌شود (H.pylori) و از حدود دو هزار سال پیش تا کنون در کنار ما حضور دارد. و واقعا عجیب نیست شخصی این باکتری را برای کل عمر در درون بدنش داشته باشد و حتی از وجود آن خبر نداشته باشد.

هلیکوباکتر پیلوری می تواند طیف وسیعی از مشکلات، از گاستریت مزمن، بیماری زخم معده، کم خونی ناشی از کمبود آهن و سرطان معده تا بیماریهای کبد، سیستم قلبی وعروقی، پوست و بسیاری از سیستم‌های دیگر بدن را ایجاد کند. اگر از این عفونت رنج می‌برید، یک برنامه درمان طبیعی هلیکوباکتر می‌تواند یک راه‌حل مطمئن باشد. عفونت هلیکوباکتر پیلوری به شدت با بیماری قلبی عروقی، روده‌ای، آسم، بیماری پارکینسون، میگرن و فیبرومیالژیا ارتباط دارد.

با توجه به آمار CDC، حدود ۶۶ درصد مردم دنیا با هلیکوباکتر پیلوری یا بطور مختصر اچ. پیلوری آلوده شده‌اند. در کشورهای در حال توسعه، این تعداد حتی بیشتر است، حدود ۸۰ درصد بزرگسالان و ۱۰ درصد کودکان مستعد داشتن عفونت اچ. پیلوری هستند. اگر شما این عفونت را دارید، احتمالا هیچ نشانه‌ای از ابتلا به هلیکوباکتر ندارید اما حضور این باکتری در بدن شما می‌تواند خطر ابتلا به سرطان گوارشی را تا ۶ برابر بالاتر ببرد. علاوه بر این هلیکوباکتر اغلب ریشه مشکلات اساسی دستگاه گوارش همچون زخم معده و گاستریت است. بنابراین هلیکوباکتر نه تنها باعث زخم معده می‌شود، بلکه می‌تواند باعث زخم مری یا روده کوچک باشد.

شما احتمالا تعجب می‌کنید که چطور هلیکوباکتر را دریافت می‌کنید که باعث شده این عفونت اینقدر شایع باشد؟ متاسفانه این باکتری به سادگی با استفاده مشترک نوشیدنی ها یا ظروف غذا با کسی که اخیرا مبتلا به عفونت هلیکوباکتر شده‌اند، منتقل می‌شود. درمان‌های متعارفی برای این عفونت وجود دارد اما آنها بدون عوارض جانبی منفی نیستند. به عنوان مثال، آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است باکتری‌ها بد را که موجب عفونت هلیکوباکتر می‌شوند را از بین ببرند، یا شاید هم از بین نبرند اما در عین حال باکتری‌‌های خوب را هم از بین می‌برند. خوشبختانه، راه‌های طبیعی برای درمان و به همان سان راه‌های پیشگیری برای عفونت هلیکوباکتر وجود دارد.

هلیکوباکتر پیلوری چیست

باکتری هلیکوباکتر پیلوری

بنابراین هلیکوباکتر پیلوری چیست؟ هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori)، یک باکتری مارپیچی است. این باکتری باعث التهاب مزمن و عفونت در معده و زخم دوازدهه می‌شود (اولین بخش روده کوچک بلافاصله پس از معده). این نوع باکتری اغلب به نام باکتری “زخم معده” مشهور است، بدلیل اینکه یک سیتوتوکسین (سیتوتوکسین واکوئل‌زا) تولید می‌کند که می‌تواند زخم را در جایی در سیستم گوارشی ایجاد کند. سیتوتوکسین نوعی سم پروتئینی قوی است که بر روی سیتوپلاسم سلولها اثر می‌گذارد.

اچ. پیلوری دقیقا در چه مناطقی از  بدن یافت می‌شود؟ باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری به طور معمول خانه خود را در لایه مخاطی قرار می‌دهد که بافتهای روی معده و روده کوچک را پوشانده و محافظت می‌کند. وقتی این باکتری به طور موفقی لایه داخلی معده را ملتهب می‌کند، یک زخم شکل می‌گیرد. گفته شده که پایلوری عامل بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به زخم دوازدهه است و بالای ۸۰ درصد زخم معده.

آیا پایلوری مسری است؟ بله. آلودگی با هلیکوباکتر به نظر کارشناسان، ظاهرا مسری است. هنوز هم دقیقا مشخص نیست که نحوه دقیق انتقال آن از فردی به فردی دیگر چگونه است. از آنجایی که هلیکوباکتر در خانواده‌ها پخش می‌شود و همچنین به نظر می‌رسد در وضعیت زندگی در مکانهای شلوغ و شرایط آلوده، شایع‌تر است، همه موارد به این ختم می‌شود که این باکتری ماهیت مسری دارد.

علائم و نشانه‌‌ها

همانطور که گفتیم، اکثر افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری حتی نشانه‌ای از آن ندارند و علائم آنها صفر است.

در سایر موارد، عفونت در علائم گاه به گاه هلیکوباکتر پیلوری دیده می‌شود مانند :

 • نفخ
 • آروغ زدن
 • حالت تهوع
 • احساس ناراحتی در شکم
 • استفراغ

موارد جدی‌تر عفونت پایلوری موارد زیر را شامل می‌شوند :

 • درد شکم
 • خستگی
 • سوزش سردل
 • تهوع و استفراغ که می‌تواند خون هم همراه استفراغ باشد
 • مدفوع تیره یا قیری رنگ
 • اسهال
 • بوی بد دهان
 • کم خونی
 • کاهش یا از دست دادن اشتها
 • زخم‌های گوارشی

عوامل ایجاد کننده

علل ایجاد کننده عفونت هلیکوباکتر پیلوری زیاد نیستند. به طور عمده یک شخص می‌تواند از انتقال فرد به فرد به وسیله تماس مستقیم با بزاق یا مدفوع یک فرد آلوده دریافت کند. بنابراین، بوسیدن و ظروف مشترک دو راه اصلی انتقال باکتری هستند. شما همچنین ممکن است پایلوری از طریق مصرف آب آلوده یا غذا دریافت کنید.

کودکی در واقع زمانی است که شما در معرض خطر ابتلا به هلیکوباکتر پایلوری هستید. به ویژه در شرایطی مانند :

 • زندگی با کسی، مانند پدر و مادر که قبلا دارای هلیکوباکتر پیلوری است.
 • وضعیت زندگی شلوغ با حضور اشخاص زیاد
 • کمبود آب پاک و قابل اعتماد
 • خانه شما در یک کشور در حال توسعه باشد که غیر بهداشتی و شلوغ باشد که در این صورت بیشتر شایع است

درمان متعارف دارویی

برای تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری، پزشک باید یک تست تنفسی، آزمایش خون یا مدفوع را انجام دهد.

درمان هلیکوباکتر پیلوری شامل چندین دارو با حضور حداقل دو نوع آنتی‌بیوتیک برای موفقیت در کشتن باکتری است. داروی دیگر همیشه جزو داروهای کاهش دهنده‌های اسید هستند. چرا چند نوع آنتی بیوتیک استفاده می‌شود؟ منطق عقلی می‌گوید یک آنتی بیوتیک به تنهایی ممکن است که باکتری را از بین نبرد، بنابراین آنها معمولا از حداقل دو نوع در یک زمان استفاده می‌کنند.

درمان معمول هلیکوباکتر پایلوری نیز معمولا شامل داروهای کاهش دهنده اسید مانند اسومپرازول، لانزوپرازول، امپرازول یا پنتوپرازول است، به خصوص اگر بیمار علائم زخم یا سوزش معده داشته باشد، بیسموت زیرالسیسیلات معمولا توصیه می‌شود. علاوه بر این، پزشک ممکن است داروهای هیستامین را قطع کند تا اسید معده کاهش یابد.

بنابراین صحبت از امکان مصرف ۱۴ دارو یا بیشتر برای هر روز به مدت چند هفته است. حدود یک یا دو هفته پس از اتمام رژیم درمانی، پزشک شما احتمالا دوباره از شما تست خواهد گرفت تا ببیند آیا درمان نابودی هلیکوباکتر موفق بوده است یا نه.

گاهی اوقات هنوز باکتری‌‌ها وجود دارند و بیماران باید دو هفته دیگر داروها را مصرف کنند. تخمین زده شده است که حدود ۲۰ درصد بیماران عفونت مجدد با این باکتری را تجربه خواهند کرد.

درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری

اگر شما به درمان معمول پزشکی علاقه مند نیستید، شما چند گزینه برای درمان بصورت طبیعی دارید. در کل واقعا مهم است که درمانهای طبیعی این باکتری را پیدا کنیم، چون مقاومت آنتی بیوتیکی پایلوری رو به افزایش است و به نظر نمی‌رسد که به زودی کاهش یابد.

اینها بعضی از بهترین درمان‌های علمی هستند که به طور طبیعی با این عفونت‌ باکتریایی مبارزه می‌کنند :

۱.پروبیوتیک‌ها

از آنجایی که هلیکوباکتر یک باکتری ناخواسته در روده است، به این معنی است که پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های خوب روده) می‌توانند به طور طبیعی با این نوع عفونت مبارزه کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله التهاب و آلرژی با استفاده از گروه شاهد و دارونما، اثرات پروبیوتیک‌ها روی مردمی که آزمایش هلیکوباکتر پیلوری آنها مثبت بود انجام شد. آنها دریافتند که با ادامه درمان با ۸ میلی‌گرم مکمل پروبیوتیک، ۱۳ نفر از ۴۰ بیمار ریشه کنی کامل هلیکوباکتر را تجربه کردند.

یکی دیگر از مطالعات اخیر در سال ۲۰۱۷، نقطه عطفی را در این موضوع نشان می‌دهد : آنتی‌ بیوتیک‌های رایج برای از بین بردن پایلوری (از جمله آموکسی سیلین، کلاریترومایسین و مترونیدازول) اغلب در از بین بردن هلیکوباکتر پایلوری ناموفق بوده‌اند و این به دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی است که در حال حاضر به دلیل استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در حال گسترش است.

بنابراین گاهی اوقات کسانی که از آنتی بیوتیک برای هلیکوباکتر استفاده می‌کنند، نه تنها این باکتری را از بین نمی‌برند، بلکه همه باکتری‌های خوب را که تقویت کننده سلامت بدن هستند را از بین می‌برند. این تحقیق جدید نتیجه گرفته است که اگر مردم آنتی بیوتیک را برای ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری استفاده کنند و همزمان پروبیوتیک مصرف کنند، احتمال ریشه کنی باکتری بیشتر است و اثرات منفی آن نیز کمتر است.

Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus brevis سه باکتری ویژه پروبیوتیک هستند که در تحقیقات علمی برای توانایی آنها برای مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پایلوری بیشتر توجه شده است، همچنین باکتری Saccharomycis boulardii و گونه bifidobacterium نیز در درمان هلیکوباکتر موثر هستند.

۲. ان_ استیل سیستئین

(NAC) یک آنتی اکسیدان طبیعی و مخاطی است که بیوفیلم هلیکوباکتر پیلوری را از بین می‌برد. بیوفیلم یا زیست لایه که تجمع باکتری‌ها یا میکروارگانیسم‌ها بصورت یک لایه سطحی است که یک نوع ماده پلیمری، این موجودات را به هم متصل می‌کند.این همان ترفندی است که به این باکتری برای زنده ماندن در معده و مقامت در برابر درمان با آنتی بیوتیک کمک می‌کند. همانند پروبیوتیک‌ها، مکمل NAC برای کمک به درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری و غلبه بر درمان آنتی‌بیوتیکی موثر نشان داده شده است. توصیه معمول دوز ۶۰۰ میلی‌گرم، سه بار در روز بین وعده‌های غذایی است.

۳. ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی

ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم پس از درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده و مری میشوند. این ترکیب مواد مغذی آنتی اکسیدانی در یک تحقیق کنترل شده با استفاده از گروه شاهد دارونما با حضور هزاران نفر از افراد دارای هلیکوباکتر پیلوری انجام شد.

بیماران ویتامین C (250 میلی‌گرم)، ویتامین E (100واحد بین المللی بصورت آلفا توکافرول) و سلنیوم را از مخمر (۵/۳۷ میلی‌گرم) یا دارونما دریافت کردند ؛ دو بار در روز برای ۷ سال و نیم پس از درمان اصلی عفونت هلیکوباکتر پیلوری که با داروهای استاندارد (آموکسی سیلین و امپرازول) درمان شد. محققان پس از ۷ سال، بیماران را پیگیری کردند.

مکمل آنتی اکسیدانی در دراز مدت با کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان معده و مری به طور قابل توجهی ارتباط دارد.

یک مکمل مولتی ویتامین ومعدنی با کیفیت بالا و قوی می‌بایست ویتامین C، ویتامین E و سلنیوم را در مقادیر نزدیک به آنهایی که در تحقیق بالا استفاده شده را تامین کند، اگر چه شما ممکن است نیازمند ویتامین C بیتشر برای رسیدن به دوز کامل روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم هستید.

۴. سیاه دانه (Nigella sativa)سیاه دانه برای درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سیاه دانه واجد بسیاری از مزایای اثبات شده از جمله مبارزه با عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری است. تحقیقات از سال ۲۰۱۰ نشان داد که در بیماران مبتلا به باکتری هلیکوباکتر، مصرف روزانه ۲ گرم پودر سیاه دانه همراه با امپرازول (کاهش دهنده اسید) در درمان هلیکوباکتر موثرتر از درمان معمول سه گانه کاهش دهنده اسید و دو آنتی بیوتیک متفاوت است. دوزهای سیاه دانه در یک یا سه گرم در روز تاثیر کمتری داشتند. این مطالعه نتیجه می‌گیرد که سیاه دانه دارای فعالیت ضد پیلوری مفید به لحاظ پزشکی است، در مقایسه با درمان سه گانه. سیاه دانه همچنین کاهش دهنده اسید است و توانایی محافظت گوارشی را دارد.

۵. جوانه‌های بروکلی

جوانه‌‌های بروکلی، بروکلی‌های کوچکی هستند که فقط چند روز از رشد آنها گذشته است. آنها حاوی مقادیر بسیار زیاد یک ماده شیمیایی حاوی گوگرد به نام سولفورافان هستند. سولفورافان بخاطر مزایای آنتی اکسیدان و سم زدایی شناخته شده است. جوانه‌های بروکلی برای ساخت روغن دانه بروکلی برای استفاده موضعی و همچنین مکمل‌‌های مخصوص برای استفاده داخلی استفاده می‌شود. تحقیقات منتشر شده در مجله بیماری‌های گوارشی و علوم نشان داده است که ۷۸ درصد اشخاصی که جوانه بروکلی مصرف کردند (۱۴، ۲۸ یا ۵۶ گرم) دو بار در هر روز برای یک هفته، تست هلیکوباکتر پیلوری آنها در انتهای روز هفتم منفی بود و در شش نفر از افراد در روز سی و پنجم تحقیق جواب آزمایش آنها منفی بود.

اخیرا در تحقیقی در سال ۲۰۱۷ منتشر شده در مجله طراحی داروسازی جاری، نشان می‌دهد که سولوفورافان در بروکلی نه تنها می‌تواند علیه هلیکوباکتر پیلوری و گاستریتی که ایجاد می‌کند، مبارزه کند، بلکه می‌تواند به حفاظت در برابر آسیب‌های دستگاه گوارش که معمولا توسط NSAID های خطرناک (داروهای ضدالتهاب) ایجاد می‌شود، کمک کند.

۶. چای سبزچای سبز برای هلیکوباکتر پیلوری

چای سبز چه سرد چه گرم، فقط یک نوشیدنی محبوب نیست. چای سبز همچنین مهار کننده رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات آزمایشگاهی نشان دهنده اثرات پیشرفت عمیق چای سبز در برابر هلیکوباکتر است و مهم‌تر از آن نشان می‌دهد که مصرف چای سبز از التهاب مخاط گوارشی در صورت قرار گرفتن در معرض آلودگی هلیکوباکتر جلوگیری می‌کند. این تحقیق نتیجه می‌گیرد که چای سبز ماده طبیعی است که می‌تواند برای جلوگیری و درمان بیماری که بوسیله هلیکوباکتر بوجود آمده استفاده کرد.

تحقیقات دیگر آشکار می‌کند که کاتچین‌ها، بویژه اپی گالوکاتچین گالات‌ها در چای سبز، زمانی که در حال مبارزه با باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری هستند دارای قدرت ضد باکتری قوی هستند، چای سبز یک منبع عالی کاتچین‌ها است. کاتچین‌ها همچنین با اثرات آنتی اکسیدانی، ضدویروسی، ضد تشکیل پلاک و اثرات ضد سرطانی مرتبط هستند.

۷. سیر

سیر طبیعی ضد التهاب است و حتی خواص آنتی بیوتیکی طبیعی دارد. مصرف سیر پخته شده و خام ممکن است برای از بین بردن باکتری‌های هلیکوباکتر کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که افرادی که هلیکوباکتر پیلوری داشتند، روزانه دو حبه سیر متوسط (حدود ۳ گرم) را با ناهار و شام مصرف کردند، کاهش چشمگیری در تعداد باکتری‌های هلیکوباکتر داشتند. این نشان می‌دهد که سیر اثرات ضد باکتریایی ویژه علیه هلیکوباکتر پیلوری دارد.

۸. بره موم

بره موم یا پروپولیس یک ترکیب رزینی جمع آوری شده توسط زنبور عسل از تعدادی از منابع گیاهی است که برای نگهداشتن ساختار ظاهری موم استفاده می‌شود. دانشمندان با توجه به ترکیب شیمیایی بره موم دریافتند که آن واقعا حاوی ۳۰۰ ترکیب طبیعی است. این ترکیبات شامل آمینواسیدها، کومارین‌ها، فنل آلدئیدها، کوئینین‌های سئوترپین و استروئیدها است. چند تحقیق نشان داد که عصاره پروپولیس که به عنوان مکمل در دسترس است، قادر به مهار رشد باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری است که به لطف میزان بالای ترکیبات فنلی آن است.

رژیم غذایی مبتلایان به هلیکوباکتر پیلوری

 • مواد غذایی غنی از پروبیوتیک مانند کفیر
 • ماهی‌های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳
 • دانه‌های کتان و چیا که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند
 • عسل خام
 • توت‌ها به ویژه تمشک، توت فرنگی
 • کلم‌ها به ویژه کلم بروکلی و جوانه‌های بروکلی
 • کوئرستین که در سبزیهای سبز رنگ موجود است

این مواد را مصرف نکنید یا مصرف آنها را کاهش دهید تا از هلیکوباکتر پیلوری و علائم آن جلوگیری کنید :

 • کافئین
 • نوشیدنی‌های گازدار
 • ترشی‌ها و شورها
 • غذاهای پرادویه
 • غلات کم فیبر

۹.گیاهان دارویی

 • Agrimonia eupatoria
 • Hydrastis canadensis (ختمی ذهبی)
 • Filipendula ulmaria (اسپیره یا عروس چمن زار)
 • Salvia officinalis (مریم گلی)
 • عصاره شیرین بیان
 • جن سینگ قرمز

۱۰. یک درمان دارویی مبتنی بر مکمل‌های طبیعی

 • پروبیوتیک : همچون Primadophilos optima به روش طبیعی حاوی ۳۵ میلیارد CFU در هر کپسول. ۱ کپسول را دو بار در روز به مدت یک ماه مصرف کنید، سپس ۱ کپسول در روز برای ۲ ماه دیگر
 • N-acetylcysteine (NAC) بصورت مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز بین وعده‌های غذایی به مدت سه ماه
 • عصاره شیرین بیان : مانند DGL با استفاده از درمان آنزیمی. ۲ قرص (۷۶۰ میلی‌‌گرم) به مدت سه ماه، ۲۰ دقیقه قبل از هر غذا
 • عصاره سیر : مانند عصاره سیر کیولیک. ۱ قرص (۶۰۰ میلی‌گرم)، دو بار در روز همراه با وعده‌های غذایی به مدت ۳ ماه

 کاهش استرس

اگر شما هلیکوباکتر پیلوری دارید، استرس علائم را بدتر می‌کند. علاوه بر این، افراد مضطرب و با استرس شدید، به دلیل عملکرد پایین سیستم ایمنی، عفونت‌های هلیکوباکتر بیشتر و التهاب معده را نشان داده‌اند. شیوه‌های از بین برنده اضطراب را وارد زندگی‌تان کنید، از جمله : تنفس عمیق، یوگا، تای چی، طب سوزنی و مدیتیشن.

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری

اینها بعضی از راه‌های اصلی جلوگیری از هلیکوباکتر پیلوری هستند :

آب آشامیدنی سالم : برای کسی که در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کند، ممکن است خیلی ساده یا احمقانه به نظر برسد، که خوشبختانه ما در دوران سختی نیستیم که پیدا کردن آب تمیز سخت باشد، اما این برای هر کسی چه پیر چه جوان مهم است که آب را از یک منبع تمیز و مطمئن بنوشد. نوشیدن آب آلوده، یکی از راه‌های اصلی است که شما می‌توانید با هلیکوباکتر پیلوری تماس پیدا کنید، حتی اگر در یک کشور توسعه یافته زندگی می‌کنید، این موضوع را به هنگام سفر به یاد داشته باشید.

رعایت بهداشت : همیشه دست‌هایتان را قبل از غذا خوردن بشویید و بخصوص بعد از رفتن به دستشویی. من همچنین بسیار سفارش می‌کنم که ظروف، لیوان‌ها و غیره را با غریبه‌ها، دوستان یا حتی اعضای خانواده به صورت مشترک استفاده نکنید چون ارتباط مستقیم با بزاق آلوده یکی از راه‌های ایجاد عفونت هلیوباکتر است.

غذایی که بصورت مناسب آماده شده، بخورید :  بدلیل اینکه غذا نیز می‌تواند با باکتری هلیوباکتر پیلوری آلوده شود، مطمئن شوید غذاهایی که می‌خورید به صورت کاملا ایمن در شرایطی بهداشتی و تمیز تهیه‌ شده‌ باشند.

موارد احتیاط

اگر فکر می‌کنید که ممکن است عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشید، قطعا ارزش تست باکتری را به زودی در خواهید یافت.

اگر علائم زیر را تجربه می‌کنید، قطعا باید به اورژانس مراجعه کنید :

 • مشکل بلع
 • درد مداوم یا شدید شکم
 • استفراغ خونین یا سیاه
 • استفراغ که شبیه پودر قهوه است
 • مدفوع سیاه قیری یا خونریزی
 • درد مداوم یا سوزش در ناحیه زیر دندان که پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسیدها بهبود می‌یابد

اگر علائم یا نشانه‌های یک عفونت هلیکوباکتر پیلوری را ندارید، اما آزمایش مثبت است، بحث برانگیز است که آیا درمان ایده خوبی است یا نه.

اگر در حال حاضر هر نوع دارویی را مصرف می‌کنید یا مشکلی در سلامتی دارید، قبل از هر مکمل جدید یا غذا با پزشکتان مشورت کنید

نتایج نهایی

هلیکوباکتر پیلوری موضوع مهمی در زمینه سلامتی است، چون در سراسر جهان شایع است. بسیاری از مردم حتی نمی‌دانند که باکتری‌های هلیکوباکتر پیلوری در بدن آنها وجود دارد، چرا که آنها نشانه‌های منفی بیماری را ندارند. در عین حال، افراد دیگری که علائم جزئی یا جدی دارند، فکر می‌کنند که به علت برخی از مشکلات بهداشتی دیگر است، در صورتی که واقعا نیازمند درمان هلیکوباکتر پیلوری هستند.

اگر علائم هلیکوباکتر پیلوری را دارید، بسیار مهم است که ابتدا یک تست انجام دهید، سپس اقدام کنید. وقتی که شما پی بردید که عفونت باکتریایی دارید یا ندارید، خیلی راحت‌تر می‌توانید طبق یک برنامه درمانی موثر که احساس می‌کنید برای شما مفیدتر است حرکت کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

در صورتی که شما نیز مبتلا به این عفونت باکتریایی هستید و درمانهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری را تجربه کردید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع :          draxe.com       universityhealthnews.com

دیدگاه ها 186
2000
69 Comment threads
117 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
53 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
کوثر

راستش دکتر صبح ها که پنتوپرازول رو میخورم حالم بهتر میشه و بیشتر عصرها شکمم میگیره و کار نمیکنه و دهانم هم خشک میشه و زیاد آب میخورم و بعد اینکه اب میخورم احساس پر بودن شکمم هم میکنم

کوثر

آقای دکتر در ضمن وقتی استرس میگیرم بیشتر شبها حالم خراب میشه و تپش قلب میگیرم و وقتی در اون حالت قند بخورم حالم خراب تر و تنگ نفس هم میشم و دکتر شکمم اصلا کار هم نمیکنه و احساس نبض در شکمم دارم و معدم هم باد میکنه.چیکار کنم خیلی حالم بد میشه یعنی خوب میشم ‌توروخدا کمکم کنید..

کوثر

سلام خسته نباشی دکتر من زیر قفسه سینه بالا معدم انگار سفت میشه موقعی آب سرد میخورم احساس سردی در معده میکنم و بعضی موقع ها هم اسهال خفیف و بعضی وقت ها هم یبوست دارم و معدم هم باد میکنه و حتی رودم و و بیشتر شبها از خواب بلند میشم تپش قلب میگیرم و معدم از داخل احساس آب داغی میکنم و بشدت بدونم کم آب میشه و افت فشار میگیرم توروخدا راهنمایی کنید به نظر شما میکروب معده دارم تازگی ها قرص پنتوپرازول و‌ آموکسی سیلین و بیسموت مصرف میکنم وشبها هم قرص‌کلیدینیوم لیبراکیم..مصرف میکنم به نظر… ادامه مطلب

سید رضا

سلام من بعد از به وجود امدن حالت تهوع ، دکتر به بنده قرص دموپریدون رو رو برای جلوگیری از تهوع دادن ، وقتی که میخورم خوبم ، و وقتی اگه دو یا سه روز قطع کنم ، دوباره حالت تهوع به من برمیگرده و باز باید دوباره شروع به خوردن کنم!باید چه کار کنم؟

کیمیا

سلام دختر۱۳ ساله ای دارم که از مدتها قبل درگیر معده درد هستش وقتی ۹ ساله بود آندوسکوپی کرد و اچ پی و گاستریت معده و مری تشخیص دادن و با دارو کمی بهتر شد چون اصلن مراعات رژیم غذایی نمی کنه و الان موقع غذا خوردن تا‌ کمی میخوره معده اش درد میگیره و چن کیلو هم لاغر کرده من بهش گفتم شاید معده کوچیک شده و حجم غذا رو قبول نمی کنه اگه لطف کنین راهنمایی کنین بسیار ممنونم

امیرحسین

سلام ، دکتر برای رفع حالت تهوع بهم قرص دمپریدوون ، یا همون موتیلوور رو داده ، میتونم تا هر وقت که خوب بشم مصرف کنم ؟ مثلا ۱ سال یا بیشتر ؟ آیا تاثیرش از بین نمیره ؟!

پری

سلام.من۱۹سالمه وازبچگی بوی بد دهان داشتم وقتی غذا میخورم یا مسواک میزنم کم تر میشه اما وقتی صبح از خواب پا میشم خیلی زیاده و دهنم خیلی بد مزست و آب دهنم جمع میشه خیلی افسردم تروخدا بگین چیکار کنم.احساس میکنم بو از حلقم میاد اما لوزه هام بزرگ نیستن و سفید نشدن.اینم بگم اصلا روم نمیشه برم دکتر واقعا خجالت میکشم

بانوی مرداد

سلام من خانومی۲۴ ساله ام که بخاطر بوی دهان به پزشک مراجعه کردم و ایشون آموکسی سیلین+بیسموت+مترونیدازول برام تجویز کردن از روز سوم دیگه بوی دهان نداشتم و دوره را تا ۱۰ روز ادامه دادم حدود چهار هفته است که مشکل بو رو نداشتم ولی الان دوباره داره ظاهر میشه. باید چیکارکنم؟بایستی دوباره همون قرصا رو مصرف کنم؟ سپاس

تنها

سلام دکتر عزیز.بنده ۳۳ سالمه. از وقتی یادم میاد دهنم به شدت بو میداد حتی خانوادم هم میگفتن بوی لاشه حیوون میده.خیلی باعث آزارم میشه هنوز ه هنوزه بخاطر این موضوع استرس دارم تو برخوردم تو اجتماع.دیگه انقد بررسی کردم و دکتر رفتم بی فایده بوده خسته شدم.وقتی ۱۸ سالم بود آندوسکوپی شدم و تشیص ی مشکل انتهای عثنی عشر داشتم. انواع داروها رو خوردم. ریفلاکس شدید دارم . روی زبونم همیشه سفیده و بعضی وقتها زرده. موقع بیدار شدن از خواب هم مری به شدت میسوزه و دهنم تلخ میشه.حالا با این همه چه توصیه ای به من دارید… ادامه مطلب

پیام

سلام جناب دکتر.من از سنین نوجوانی علائم خفیف ریفلاکس رو داشتم اما ب دلیل سن کم و فعالیت وتحرک زیاد اهمیت پیدا نمی‌کرد و ازاردهنده نبود.الان ک ۲۷ سالمه و حدود سه سالی تنها زندگی کردم.غذام اغلب اماده و دارای طبع سرد بود.بهداشت غذایی پایینی داشتم.این ناراحتی های معده خودشو نشون داد با علائم ریفلاکس.ی سری دارو مصرف کردم.از اون جایی که دنبال تحقیق برای مراجعه درست ب پزشک هستم با میکروب معده و اطلاعاتش ب تازگی توی همین سایت آشنا شدم.چند ماهی میشه سوزش تقریبا شدید سر دل انگار گرمای زیادی دیواره معده یا دریچه مری دارم.هرچی میخورم با… ادامه مطلب

مهدی

سلام…اقای دکتر امکان داره که مصرف جوانه گندم موجب ایجاد یا زیاد شدن هلیکوباکتری بشه؟چون چندتا از دوستان میگفتن از زمانی که مصرف کردیم مبتلا شدیم…خودم هم همینطور

امیرحسین

سلام خسته نباشید
من برای رفع حالت تهوع ، قرص موتیلورر یا همون دمپریدون مصرف میکنم با تجویز دکتر ، ولی این قرصو که مصرف میکنم همون لحظه حالت تهوع رو خوب نمیکنه ، بلکه روز به روز بهتر میشم، ایا عیبی نداره؟یا باید به صورت آنی حالت تهوع رو بهبود ببخشه؟

حسام

سلام
من الان ۱ ماه حالت تهوع دارم ، آزمایش هلیکو دادم سالم بود ، آیا امکانش هست که معده من سرماخورده باشه ، فقط همین حالت تهوع رو دارم

محمدصادق

سلام
من بعد از مراجعه ب دکتر برای مشکلات گوارش ، یه دارویی به اسم “اس سیتاور” بهم دادن ، برای جلوگیری از اضطراب و استرس ، آیا این دارویه خوبیه ؟ یه جا خونده بودم این قرص احتمال ایجاد عوارض خودکشی و بدتر شدن افسردگی میشه ، آیا درسته؟

امیر

سلام خسته نباشید
من الان چنوقته حالت تهوع دارم ، آزمایش دادم گفتن هلیکوباکتر نیس ، دو تا قرص دادن نولپاژا و یه چیز دیگه برا رفع حالت تهوع بود ، وقتی میخوردم خوب بودم ، الان ک تموم شد باز حالم بد شده ، حالت تهوع دارم و بی حوصلم
باید چکار کنم ؟

محمد عالم

سلام به آقای داکتر من که یگ سال میشه هلیکوباکترپیلوری دارم در اول خیلی شکم درد واسهال میشدم ودل بد بودم اشتها به غذا نداشتم به دکتر مراجعه کردم مدفوع مرا آزمایش کرد گفت سه قسم میکروب درمعده و امعا تان است هلیکو باکترپیلوری وجوردیا ویک قسم دیگه هم گفت یادم نمانده وبرای دو هفته دوا ایماکسل ،کلریترومایسین ا،ومپرازول ولیوفلاکسین داد وبعد دوهفته که تمام کردم هم خوب نشد بعدا هم رفتم دوباره آزمایش کردم هلیکو باکترپیلوری مثبت بود ودیگر میکروب ها از بین رفته بود بعدا هم همو دوا ره تکرار داد هم تاثیر نکرد به مدت ۸ماه میشه… ادامه مطلب

امید

سلام آقای دکتر. من چندین سال هست که مبتلا به هلیکو باکتری پایلوری هستم یکبار با استفاده از آنتی بیوتیک درمان شدم ولی با تست مجدد متوجه شدم که این باکتری را دارم. به نظر شما آیا درمان دارویی مجدد فایده ای دارد یا خیر. البته سوالی هم دارم که نمیدانم به این باکتری ربطی دارد یا خیر. اگر شبها غذای سنگین و بد هضمی مثل گوشت یا حبوبات یا سبزیجات مصرف کنم معمولا با درد زیادی در ناحیه چپ شکم زیر جناق سینه از خواب بیدار میشوم و خوابیدن به سمت چپ برایم بسیار دردآور میشود. جالب آنکه این… ادامه مطلب

حسام

سلام من برای سوزش معده و حالت تهوع ب دکتر مراجعه کردم و دو قرص نولپازا و موتیلوور معرفی کردن.آیا همینا روند درمان رو بهبود میبخشه؟

امیرحسین

سلام خسته نباشید
من الان ۸ روزه حالت تهوع دارم , ۳ روز اول هرچی میخوردم معدم میسوخت , احساس میکردم که یه چیزی توی گلوم گیر کرده , بین قفسه سینه هم درد می کرد , ولی الان همه این حالات رفع شده و فقط بعد خوردن غذا حالت تهوع بهم دست میده , آیا دچار بیماری هلیکوباکتری شدم یا ب خاطر چیز دیگست ؟ اسهال و استفراغ هم ندارم , فقط یبوست دارم ,

نسرین

سلام آقای دکتر من مدتیه که قوز میکنم یا به چپ میخابم یا بعد غذا دراز میکشم یا نشسته گلوم میسوزه. کم هم غذا بخورم اینجوری میشم مثلا از پیاده روی که میام یکی دو لیوان اب میخورم گلوم بعد دو دقیق میسوزه . بعد صبح ها صدام خراب میشه ! پنج روز امپرازول خوردم فرقی نداره فقط باید سرپا باشم که گلوم نسوزه مخصوصا به سمت چپ میخوابم گلوم میسوزه چون فک کنم به چپ میخابم ازونه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم !

نسرین

ضمنا یادم رفت بگم اینکه همش دهانم اب جمع میشه و معدم هم به محض خوردن چیزی قارقور میکنه و بصورت باد گلو خارج میشه .بخدا انقدر اب کم میخورم ادرارم میسوزه و تیره میشه حتی ناشتا هم اب بخورم باز میاد تو گلوم

میلاد

سلام آقای دکتر من طبق گفته ی شما به طبق دستور پزشک عمل کردم الان یه سوال ازتون دارم آقای دکتر من همون طور که بهتون گفتم مشکل من اول از درد سوزشی شکمم شروع شد که به خاطر قرص فاموتیدین و کلیدینیومسی که بهم دادن علائم از بین رفت بعدشم عاروق زدن شروع شد و بعد هم حالت تهوع و استفراغ معدمم ورم کرده بود بعد از آندوسکوپی بهم اول مترونیدازول ۲۵۰ دادن که هر هشت ساعت ۱ عدد میخوردم با آموکسیسلین که ۱۲ ساعت یه دونه میخوردم بیسموت هم ۱۲ ساعت یک عدد بعد از ۱۰ روز بهم… ادامه مطلب

احسان

ببینیدمن الان هیچ علامتی ندارم نه ملنا نه دل دردو سوزش سردل هیچی-حتی اشتهامم زیاده(ولی ۵کیلووزنی که تو۲سال اخیرازدست دادم برنمی گرده حتی باکالری ورودی زیاد) فقط مشکلم مثبت بودن هلیکوباکتریه دکترم میگفت حتمابایدریشه کن بشه چون عارضه داشتی ممکنه دوباره عودکنه-پس شما میگید میشه باعسل وسیاهدانه وپرهیزغذایی ریشه کنش کرد ونیازی به کشت واین داستانا نیست؟بازم ممنون ازلطفتون…

احسان

بادرودفراوان من چندماه پیش باعلامت ملنا ودل دردهای شدیدبه متخصص گوارش مراجعه کردم ایشون بعدازانجام آندوسکپی تشخیص زخم اثنی عشر وهلیکوباکترمثبت داشتن وداروهای آموکسی سیلین-تاوانکس واس-امپرازول تجویز کردن وگفتن ۱ماه دیگه بیا.درمراجعه بعدی ۳۰عددقرص فاموتیدین تجویزکردن وگفتن بعدازاتمام قرص ها ازمایش مدفوع بدم که دراین ازمایش هلیکوباکترمثبت بوددرمراجعه بعدی رژیم آموکسی سیلین-بیسموت-داکسی سایکلین واس امپرازول روتجویزکردن ومجددگفتن بعداز۱ماه ازاتمام داروها آزمایش روتکرارکنم که متاسفانه بازهم جواب مثبت بودکه این بارنامه دادن واسه بیمارستان طالقانی تهران وگفتن بایددوباره اندوسکپی بشم وروی نمونه کشت انجام بشه باتوجه به اینکه شهرستانم خواستم ببینم میشه باروش طب گیاهی این هلیکوباکتری که ظاهراخیلیم سرسخته روازبین… ادامه مطلب

میلاد

آقای دکتر من ۶ ماه درگیرم همه چی هم از میکروب معده شروع شد دو هفته پیش وزنمو چک کردم ۸ کیلو کم کردم به دکترا ک میگم میگن حتما چون روغن و نمک و تو غذا کم کردی لاغر شدی اشتها هم ندارم اصلا احساس گرسنگی نمیکنم

میلاد

سلام آقای خسته نباشین من طبق دستور پزشکم که گفته بود داروهارو قطع کنم کاملا قطع کردم ولی اینو یادم رفت بهتون بگم که ۲۰ روز بود شکمم قاروقور میکرد و یه مقدار یبوست داشتم الانم که قاروقور کردنش کمتر شده همون دردی که گفتم سمت چپ معدم می گرفت بیشتر شده و یبوست هم بیشتر شده صبح یه دفع کار میکنه معدم اونم صفت من خودم شهرستان چابهار اینجا متخصص نداریم مجبورم هر دفعه هزینه کنم برم بیام بابت میکروب معده هم باهاتون صحبت کردم سوزش سر دل داشتم درد شکم درد قفسه سینه سوزش دل استفراغ تهوع خداروشکر… ادامه مطلب

پویا

دکتر عزیز سلام بنده مدتهاست زیر شکمم سوزش داشتم و ناراحتی های تعریف نشده.یه مدت قبلا افسردگی داشتم و ادمی هستم زود استرس و اضطراب میگیرم .سال پیش به دلیل سوزش در شکم .انگار چیزی با سوز ریخته میشد داخل شکمم تو معده احساس ناراحتی میکردم سوزش داشتم.افسرده شده بودم.دکتر رفتم امپرازول داد و گفت میکروب معده همه دارن و من ازمایش خون برای میکروب معده داده بودن.الان بعضی وقتا خوبم بعضی وقتا بعد.متناوب اسهال یبوست دارم.اصن موندم .یه مدت خیلی خوبم یه مدت یا گلو درد یا سرفه اونم کوتاه شاید دو سه روز. بعد چندین ماه اصلا این… ادامه مطلب

حجت

سلام آقای دکتر من یک ماه ایبوبروفن برای کمرم خوردم چایی هم خیلی خوردم ! یک روز بعد از خوردن ساندویج سرد درد پایین دل بهمراه بوی بد یبوست و رفلاکس معده و باد گلوی که احساس میکنم غذا خیلی دیر هضم میشد تو معدم باقی میماند پنج روز پلانتاژل روزی دوتا خوردم چون احساس سلامتی داشتم متاسفانه دوباره به ناچار سوسیس خوردم و علایم شروع شد .عطاری یه ترکیب زنجبیل و زیره و شیرین بیان و تخم رازیانه داد یک هفته اس دارم میخورم . امروز درد پایین شکم و نفخ خیلی کم شد و شکمم خوب کار کرد… ادامه مطلب

میلاد

ممنون

میلاد

سلام آقای دکتر من پیش متخصص رفتم بهم گفت نیازی نیس آنتیبیوتیک بخوری ولی آزمایش مدفوع در صد میکروب معده ۵۶ بود الانم درد با سوزش دارم به نظرتون چکار کنم؟

S,mhmd

سلام اقای دکتر من ۲۲سالمه دخترم و از کودکی بوی بد دهان دایمی دارم مربوط به لثه یادندان نیس فقط با مصرف قرص جوشان استیل سیستئین بوی دهنم قطع میشه لطفا راهنمایی کنین چطور میتونم درمان بشم

مقالات زیبایی

روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
115
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
1,266
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,455
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
618
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
1,046
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,867

مقالات سلامت

داروی پراکسی پکسول
داروی پرامی پکسول (Pramipexol) و نگاهی به ویژگی های آن
114
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
115
ناراحتی گوارشی و نگاهی به تعاریف این ناخوشی درگیر کننده بدن
137
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
159
بیماری آشالازی
بیماری آشالازی و نگاهی جامعه به تعاریف و خصوصیات این بیماری
237
معرفی داروی اگزالی پلاتین
داروی اگزالی پلاتین و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ضد سرطان
361

مقالات آشپزی

خوشمزه ترین دسرها برای مهمانی
طرز تهیه چهار دسر خیلی خوشمزه برای مهمانی‌ها
135
سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
338
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
464
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
356
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
650
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
721

مقالات تغذیه

گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
159
معرفی فلفل دلمه‌ای
فلفل دلمه‌ای و نگاهی به اثر این ماده غذایی پر طرفدار بر سلامت انسان
355
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
637
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
915
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
186
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
159