جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
وارفارین و دردرمان ترومبوز سیاهرگی عمقی

وارفارین : معرفی دارو، نکات کلیدی حین مصرف و عوارض این دارو

وارفارین ( با نام های دیگر کومادین و جونتوون) از داروهای ضد انعقاد (رقیق کننده خون) است و این دارو  تشکیل لخته های خون را کاهش می دهد. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم در مورد این داروی ضد انعقاد  می پردازیم.

اطلاعات مهمی  که باید  قبل از استفاده از وارفارین بدانید

وارفارین برای درمان و یا جلوگیری از تشکیل  لخته شدن خون در رگ و یا شریان ها استفاده می شود ، که می تواند خطر سکته مغزی، حمله قلبی، یا سایر بیماری های جدی را  کاهش دهد. همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارو ذکر شده،  استفاده  شود.

اگر شما دچار یک اختلال خونریزی، یک اختلال سلول های خون،  وجود خون در ادرار یا مدفوع، خونریزی معده، فشار خون بسیار  بالا، وجود عفونت در پوشش قلب شما، خونریزی در مغز شما هستید و سابقه  جراحی در گذشته نزدیک یا  نیاز به جراحی در  آینده  و یا اگر شما نیاز به تزریق به نخاع یا بیهوشی  اپیدورال دارید، از وارفارین استفاده نکنید. اگر شما نمی توانید وارفارین را به موقع مصرف کنید، از اجتناب آن خودداری کنید.

اگر شما باردار هستید، بدون اطلاع به دکتر خود، این دارو را مصرف نکنید.

وارفارین خطر خونریزی را، که می تواند شدید یا تهدید کننده  زندگی باشد،  را  افزایش می دهد. شما در این زمینه به آزمایش های  مکرری برای اندازه گیری زمان لخته شدن خون شما نیاز دارند. اگر شما خونریزی ای دارید  که متوقف نخواهد شد، یا  اگر خون در ادرار شما  وجود داشت یا مدفوع  شما سیاه رنگ یا خونی، ، سرفه خونی داشتید و  یا استفراغی به رنگ قهوه، به دکتر خود اطلاع دهید و یا به مراقبت های پزشکی اورژانسی مراجعه کنید.

بسیاری از داروها زمانی که با وارفارین استفاده شود، توانند باعث مشکلات جدی برای سلامت شما  شوند. با دکتر خود در مورد تمام داروهایی که شما به تازگی استفاده می کنید، مشورت کنید.

اگر شما به این موارد  حساسیت دارید، و یا اگر شما این موارد را دارید وارفارین مصرف نکنید:

هموفیلی و یا هر اختلال خونریزی ارثی و یا ناشی از بیماری

یک اختلال سلول های خونی (مانند سلول های قرمز خون کم یا  سطح پلاکت پایین)

وجود خون در ادرار یا مدفوع، و یا اگر شما سرفه خونی دارید

عفونت دیواره  قلب ( آندوکاردیت باکتریایی )

 خونریزی یا زخم معده یا خونریزی روده

فشار خون بسیار بالا

جراحی اخیر و یا آینده در مغز شما، ستون فقرات، و یا چشم

ضربه به سر، آنوریسم یا خونریزی در مغز در زمان اخیر

اگر شما تحت یک تزریق  داخل  نخاعی و یا بی حسی نخاعی (اپیدورال) قرار گرفته اید

اگر شما برای استفاده از وارفارین  به دلیل اعتیاد به الکل، مشکلات روانی، جنون، و یا شرایط مشابه آن قابل اعتماد نیستید، از مصرف این دارو پرهیز کنید.

وارفارین می تواند  به آسانی باعث خونریزی در شما شود، به خصوص اگر شما این موارد را دارید :

سابقه مشکلات خونریزی

فشار خون بالا یا بیماری قلبی شدید

مشکل کلیه یا بیماری کبدی

سرطان

یک بیماری تاثیر گذار  بر عروق خونی در مغز شما

سابقه زخم یا خونریزی  معده یا خونریزی روده

یک عمل جراحی یا اورژانس پزشکی، و یا اگر شما هر نوع تزریق داشته اید

اگر شما ۶۵ سال یا بیشتر هستید

اگر شما به شدت بیمار یا ناتوان هستید

اگر شما باردار هستید، مگر اینکه دکتر شما تجویز کند وگرنه نباید وارفارین مصرف کنید. وارفارین می تواند  باعث نقائص نوزاد در  هنگام تولد شود، اما جلوگیری از لخته شدن خون ممکن است باعث  خطرات بزرگتری در  نوزاد شود. شما ممکن است قادر به وارفارین در دوران بارداری  باشید اگر شما یک دریچه مکانیکی قلب دارید.  از روش های  موثر برای جلوگیری از حاملگی در هنگام  استفاده از این دارو استفاده کنید  و به مدت حداقل ۱ ماه پس از مصرف آخرین دوز دارو . به محض اطلاع از حاملگی  به دکتر خود اطلاع دهید.

برای اینکه مطمئن شوید وارفارین برای شما مشکلی ایجاد نمی کند،  اگر موارد زیر را دارید به دکتر خود اطلاع دهید :

سلیاک (یک  نوع اختلال روده)

دیابت

نارسایی احتقانی قلب

پر کاری در تیروئید (هایپر تیروئیدیسم)

اختلال بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم شوگرن، اسکلرودرمی، آرتریت روماتوئید، لوپوس

کمبود لخته شدن ارثی (وارفارین ممکن است علائم شما را  در ابتدا بدتر کند)

اگر شما از یک کاتتر اتفاده می کنید

اگر شما تا کنون  سابقه پایین آمدن پلاکت خون را  پس از دریافت هپارین را داشته اید

معلوم نیست که آیا وارفارین به شیر مادر عبور می کند یا نه . اگر شما تغذیه با شیر مادر یک نوزاد را تغذیه می کنید به دکتر خود بگویید . به نشانه های از کبودی یا خونریزی را  در نوزاد اگر شما وارفارین را در زمان شیردهی مصرف می کنید، دقت کنید.

چگونه باید وارفارین  را مصرف کنید؟

وارفارین  را در همان زمان  که هر روز میل می کنید، مصرف کنید . هرگز آن را  با دوز دو برابر مصرف نکنید.

شما می توانید  وارفارین را  با یا بدون خوردن  مواد غذایی ، مصرف کنید .

در حالی که  شما وارفارین مصرف می کنید ، به آزمون های  مکرر “INR” و یا آزمون زمان پروترومبین (برای اندازه گیری چه مدت طول می کشد که  خون  لخته شود ) نیاز دارید. این موارد به  دکتر شما  برای تعیین بهترین دوز برای شما، کمک خواهد کرد . شما در هنگام مصرف این دارو باید تحت مراقبت یک قرار بگیرید.

اگر شما وارفارین  را در یک بیمارستان دریافت کرده اند، پس از  ۳ تا ۷ روز پس از  اینکه بیمارستان را ترک کردید، به نزد دکتر خود بروید . شما در همان زمان به آزمایش  INR نیاز دارید .

اگر شما مبتلا به اسهال، تب، لرز، یا علائم بیماری آنفلوانزا هستید، و یا اگر تغییراتی در  وزن بدن شما رخ داده است، به پزشک خود اطلاع دهید.

شما ممکن است نیاز به قطع مصرف وارفارین ۵ تا ۷ روز قبل از هر عمل جراحی یا  موارد دندان پزشکی دارید . برای  راهنمایی در  مورد دستور العمل و کارکرد دارو با  دکتر خود تماس بگیرید. شما همچنین ممکن است نیاز به قطع مصرف این دارو اگر شما نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و یا اگر شما تحت یک تزریق  داخل  نخاعی و یا بی حسی نخاعی (اپیدورال) قرار گرفته اید ، مصرف وارفارین را متوقف کنید.

برچسب هشدار پزشکی و یا یک کارت شناسایی که بیان کند  که شما وارفارین مصرف می کنید را به همراه داشته باشید . هر ارائه دهنده مراقبت های پزشکی که با شما مواجه می شود   باید بداند که شما در حال مصرف این دارو هستید .

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما ، رطوبت و نور آفتاب ، نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما  مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای  جبران  دوز از دست رفته قبلی  در دوز بعدی از داروی اضافه  استفاده نکنید.

اگر از این دارو  مقداری را بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با  مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف وارفارین باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

اجتناب از فعالیت هایی که ممکن است خطر خونریزی را یا آسیب را در شما  افزایش دهد. برای جلوگیری از خونریزی در حین  اصلاح و یا مسواک زدن دندان های خود احتیاط بیشتری کنید . شما ممکن است  حتی پس از  چند روز پس از قطع مصرف وارفارین هم، دچار خونریزی شوید.

اجتناب از مصرف الکل

مصرف  آب گریپ فروت، آب آلبالوو آب انار  همراه با وارفارین ممکن است  باعث تداخل با اثر  وارفارین شود و در نهایت منجر به عوارض جانبی ناخواسته. از مصرف  این محصولات نوشیدنی  در هنگام مصرف وارفارین، اجتناب کنید.

جلوگیری از هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود قبل مشورت با  دکتر  معالج. غذاهایی که  سرشار از ویتامین K (کبد، سبزیجات برگ سبز، و یا روغن های گیاهی) هستند ، می توانید  باعث کاهش تاثیر وارفارین شوند. اگر این غذاها بخشی از رژیم غذایی شما هستند، مقدار سازگار با مصرف دارو  به صورت هفتگی میل کنید.

قبل از مصرف هر نوع دارو برای درد، ورم مفاصل، تب، یا تورم  با دکتر خود مشورت کنید . این داروها  شامل : استامینوفن (تیلنول)، آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب (celebrex به)، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام، و … هستند. این داروها ممکن است بر روی لخته شدن خون تاثیر بگذارد و  همچنین ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.

عوارض جانبی داروی وارفارین

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به سرترالین: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لبها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید،  با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

وارفارین ممکن است باعث  خونریزی در شما شود که می تواند شدید و یا تهدید کننده زندگی باشد . اگر شما هر گونه خونریزی غیر معمول، و یا خونریزی که متوقف نخواهد شدو یا  در داخل بدن شما، خونریزی هایی  از جمله در معده یا روده خود مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.اگر شما خون در ادرار، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، یا اگر سرفه خونی یا استفراغی به  رنگ قهوه ای مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

درد، تورم، گرم و یا سرد احساس، تغییرات پوستی، یا تغییر رنگ در هر جای بدن شما

دردپا  ناگهانی ، شدید و یا درد در کف پا، زخم پا، انگشتان پا  به رنگ بنفش شوند

سردرد ناگهانی ، سرگیجه، یا ضعف

کبودی یا خونریزی (خونریزی از بینی، خونریزی لثه)، لکه های بنفش یا قرمز مشخص در زیر پوست شما

خونریزی از زخم یا تزریق سوزن که متوقف نخواهد شد

پوست رنگ پریده، احساس سرگیجه و یا تنگی نفس، ضربان قلب سریع،  وجود مشکلات  در تمرکز

ادرار تیره، یرقان (زردی پوست و چشم)

ادرار کردن کم و یا بی ادراری

بی حسی یا ضعف عضلانی

درد در معده ، پشت، یا پهلوها

عوارض جدی وارفارین

عوارض جانبی  شایع وارفارین:

تهوع، استفراغ، درد خفیف معده

نفخ، گاز

حس تغییر طعم و مزه

چه داروهایی وارفارین  را  تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروها (از جمله مصرف بیش از حد برخی  محصولات گیاهی) می تواند تاثیر بگذارد و ممکن است خطر خونریزی  را ، اگر شما آنها را با وارفارین مصرف می کنید،  را افزایش دهد. همه تداخلات دارویی در این راهنمای دارو ذکر شده است.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

داروهای دیگر برای جلوگیری از لخته شدن خون

دارو برای درمان هر نوع عفونت، از جمله سل ( مانند ایزونیازید، ریفامپین و…)

مکمل هایی که حاوی ویتامین K هستند

داروها ی ضد افسردگی مانند: سیتالوپرام، دولوکستین، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ونلافاکسین، ویلازودون ، و … .

داروهای تشنج مانند: کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین

  محصولات گیاهی ، کوآنزیم Q10، قره قاط، اکیناسه، سیر، جینکو بیلوبا، جینسنگ، گلدن، و یا مخمر سنت جان.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان
مهم‌ترین ترفندهای زیبایی و آرایش از زبان کارشناسان آرایشی
25
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
روش صحیح برس کشیدن موها چیست؟ آیا از سنجاق مویی درست استفاده می‌کنید؟
46
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
رایحه ارکیده و یاس دو رایحه جذاب و پرطرفدار از دنیای گل‌ها
34
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
هفت گام مهم برای مراقبت از پوست چرب از زبان کارشناسان
139
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار شما چیست؟
بهترین رنگ رژ لب برای آرایش شما در فصل بهار چیست؟
201
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
میلیا ، نقاط سفید روی پوست چرا به وجود می‌آیند؟ راه درمان آن‌ها چیست؟
110

مقالات سلامت

معرفی التهاب لثه
التهاب لثه و علل و علائم ابتلا، نحوه تشخیص و پیشگیری و درمان این عارضه
11
تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
18
درمان ها خانگی در درمان استرس
درمان استرس و معرفی ۱۹ درمان خانگی برای مقابله با این مشکل
99
بلفاریت یا التهاب پلک
بلفاریت یا التهاب پلک؛ علائم، عوارض و درمانهای دارویی و خانگی
107
اندازه مناسب سطح کلسترول چیست
سطح کلسترول چگونه سنجیده می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
575
علائم تند تپشی
تند تپشی (تاکی کاردی) و معرفی، علائم، تشخیص و پیگیری و درمان
147

مقالات آشپزی

نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
205
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
218
بستنی گیاهی
طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات به صورت تصویری؛ بدون گلوتن و وگان
709
بیسکویت پتی بور خانگی
بیسکویت پتی بور خانگی ساده، کرمدار و شکلاتی (Le Pettit Beurre)
280
سالاد ماکارونی
سالاد ماکارونی کلاسیک با سبزیجات رنگارنگ و سس رژیمی
627
طرز تهیه پنیر ریکوتا خانگی
پنیر ریکوتا خانگی را به ساده‌ترین روش بسازید؛ آموزش تصویری
460

مقالات تغذیه

تغذیه بارداری
تغذیه بارداری و بررسی اهمیت نقش تغذیه در این دوران بارداری
18
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی
نوشیدنی انرژی زا و طبیعی با ۱۳ دستورالعمل مختلف که می‌توانید در خانه درست کنید
50
فواید آب خیار
آب خیار و معرفی ۷ مورد از مزایای استفاده از این نوشیدنی مفید
63
فواید ماست منجمد
ماست منجمد و معرفی مزایای استفاده از این دسر کم کالری و خوشمزه
240
معرفی عوارض مصرف زردچوبه
عوارض مصرف زردچوبه و معرفی ۱۳ مورد از این عوارض که شما ممکن است ندانید
415
معرفی خواص هل
خواص هل و معرفی ۱۱ خاصیت شگفت انگیز از این ماده غذایی
242