جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۴ شهریور ۱۳۹۶
  • ۲۳:۵۷
  • 270
بیماری تخریب ماکولا

کاهش خطر ابتلا به بیماری تخریب ماکولا با این ۱۰ ترفند در رژیم غذایی

تخریب ماکولا علت اصلی کوری غیرقابل برگشت در سالمندان است که بیش از آب مروارید و آب سیاه اثر بد دارد، هر چند همانطور که سن ما بالا می‌رود. چشم ما بیشتر در معرض بسیاری از شرایط آسیب پذیر قرار می‌گیرد. دیواره پشتی چشم به نام شبکیه، یک بخش مرکزی دارد که ماکولا یا جسم زرد نامیده می‌شود، ماکولا مسئول بسیاری از جزئیات اصلی دید ماست، از جمله توانایی ما برای خواندن، تشخیص چهره‌ها و رنگ‌ها، ر انندگی و تشخیص جزئیات دقیق. تخریب ماکولا مرتبط با سن (AMD)، زوال ماکولا و از دست رفتن توابع مهم آن است. بنیاد آمریکایی تخریب ماکولا (AMDF) می‌گوید AMD بیش از ۱۰ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دو نوع تخریب ماکولا وجود دارد: فرم شایع‌تر «خشک» (ناشی از نازک شدن و افتادن ماکولا) و شکل کمتر آن «مرطوب» (ناشی از تشکیل رگ‌های خونی زیر شبکیه و ماکولا است که ممکن است نشت کند).

چه رژیمی برای کاهش تخریب ماکولا مناسب استرژیم غذایی مناسب

خبر خوب این است که شواهد روزافزون نشان می‌دهد که رژیم غذایی مناسب می‌تواند شانس شما را برای افزایش AMD کاهش دهد. انجل پلانلز، متخصص چشم می‌گوید: تغذیه می‌تواند روشی مفید برای حفظ وضعیت مناسب چشم در دوران پیری باشد. یوهانا سدون استاد چشم پزشکی دانشگاه توفس می‌گوید «من فکر می‌کنم مردم بیشتر اثرات عوامل تغذیه‌ای را بر بیماری‌های چشم درک می‌کنند».

اسیدهای چرب امگا۳ منبع اسیدهای چرب امگا3

پس این غذاهای فوق العاده که می‌توانند با تخریب ماکولا مبارزه کنند چه هستند؟ دکتر سدون توضیح می‌دهد که یک دسته از غذاهایی که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که به نظر می‌رسد نقش مهمی در سلامت سلول‌های نورپرداز شبکیه‌ای ایفا می‌کنند. پلانلز می‌افزاید: منابع امگا ۳ خوب عبارتند از ماهی‌های آبهای سرد و عمیق مانند ماهی قزل‌آلا و ساردین و همچنین گردو، جوانه‌های بروکسل، اسفناج و غذاهای غنی از امگا ۳ مانند ماست و تخم مرغ.

یک کاروتنوئید پویامنابع کاروتنوئید

انجمن چشم پزشکی آمریکا (AOA) می‌گوید: مقادیر زیادی از دو کاروتنوئید اصلی- لوتئین و زئاکسانتین در ناحیه ماکولا شبکیه یافت می‌شوند و تصور می‌شود که به چشم‌ها کمک می‌کنند تا به میزان زیادی طول موجهای آبی مضر و با انرژی بالا را فیلتر کنند. با این حال بدن انسان به طور طبیعی تمام لوتئین و زاکسانتین موردنیاز برای این عملکرد مهم را ندارد، بنابراین باید این مواد غذایی را از طریق غذاهایی مانند کلم، اسفناج، سبزیجات، گردو و سبزیجات ریشه‌ای دریافت کند. زرده تخم مرغ نیز دارای این ترکیب است. پلانلز می‌گوید: ما برای جذب این مواد مغذی نیازمند چربی هستیم، به طوری که مقداری از روغن زیتون را بر روی این غذاها بریزید و یا همراه آنها بخورید. AOA می گوید که فرم‌های مکمل این مواد مغذی نیز مفید هستند یک کاروتنوئید پویا

ویتامین‌های آنتی اکسیدانآجیلها منبع آنتی اکسیدان و ویتامین

دکتر سدون توضیح می‌دهد که چشم نیز یکی دیگر از بخشهای سلامتی است که می‌تواند از آنتی‌اکسیدانهایی مانند ویتامین E و C سود ببرد. وقتی سن شما بالاتر می‌رود، فشار اکسیداتیو در بدن بیشتر می‌شود، بنایراین آنتی اکسیدانها می‌تواند از اثرات مضر تولید مواد شیمیایی اکسید جلوگیری کنند. در واقع یک بخش از تحقیقات بزگ انجام شده بوسیله موسسه ملی چشم نشان داد که مردمی که در معرض خطر بالای گسترش دژنراسیون ماکولا هستند، وقتی که ویتامین C، E، بتاکاروتن و روی مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به این بیماری در آنها حدود ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. منابع زیادی از ویتامین C عبارتند از مرکبات، فلفل، کلم بروکلی و توت فرنگی و در عین حال بادام زمینی، فندق، بادام، بروکلی، اسفناج، دانه‌‌های گلرنگ و غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه سرشار از ویتامین E هستند. بتاکاروتن را می‌توان در هویج و همچنین سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی، اسفناج و میوه‌هایی از قبیل طالبی و زردآلو یافت.

مواد معدنی باعث کاهش تخریب ماکولا می‌شودصدف خوراکی حاوی مواد معدنی مورد نیاز بدن

با توجه به نظر AOA روی  یک ماده معدنی است که به تحویل ویتامین A از کبد به شبکیه کمک می‌کند و برای تولید ملانین نیاز است-  رنگدانه ای که از چشم محافظت می‌کند. به همین دلیل تعجب آور نیست که مشکلات چشم از جمله شب کوری و آب مروارید با کمبود روی همراه هستند و تحقیقات نشان داده که افراد در معرض خطر بالای تخریب ماکولا می‌توانند پیشرفت بیماری را از طریق گرفتن روی همراه با آنتی اکسیدان کند نمایند. دکتر پلانلز می‌گوید منابع بزرگ روی شامل صدف، گوشت قرمز، مرغ، لوبیا، دانه‌های کامل و برخی از محصولات لبنی است. مکمل‌های روی در دسترس هستند اما AOA اشاره می‌کند که مکمل روی ممکن است با توانایی بدن در جذب مس تداخل داشته باشد و بنابراین توصیه می‌شود که روی با مکمل‌های مس جفت شود.

جذب ویتامین D روزانهمنابع ویتامین D

یکی از بخشهای تحقیقی دکتر سدون، ویتامین D بالقوه مفید است که ممکن است بر تخریب ماکولا اثر بگذارد. این ماده مغذی نه تنها به دلیل ویژگی‌های آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی آن بلکه به دلیل خواص ضد رگ زایی آن می‌تواند حفاظت سه گانه در برابر مشکلات مربوط به سن را ارائه دهد. بدین معنی که می تواند رشد عروق خونی جدید در AMD مرطوب را مهار کند. دریافت ویتامین D در رژیم غذایی خود را با خوردن ماهی‌‌های چرب (مانند ماهی قزل‌آلا، ماهی تن)، تخم مرغ وشیر، غلات و آب پرتقال تقویت کنید.

مواد غذایی ضد التهابمواد غذایی ضد التهاب

طبق یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۶ در زمینه علوم سلولی و ملکولی، علت اصلی تخریب ماکولا می‌تواند شامل التهاب مزمن در شبکیه و لایه عروق چشم به نام کروئید باشد. خوشبختانه دکتر سدون خاطر نشان می‌کند بسیاری از این مواد مغذی شامل لوتئین، زاکسنتین، اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D همچنین خواص ضد التهابی مفید و همچنین محافظت چشم از شکستگی ماکولا را فراهم می‌کنند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ایرژیم غذایی مدیترانه

اگر همه این انتخاب‌های غذایی به نظر بسیار مورد توجه باشند، دکتر سدون خبر خوبی دارد: رژیم مدیترانه‌ای ترکیبی از همه چیزهایی است که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم. این رژیم غذایی یک الگوی سالم مصرف غذا است که در آن مواد مفید مانند سبزیجات، میوه ها و ماهی‌ها زیاد است و چیزهایی که مضر هستند مانند چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس در آن بسیار کم است». دکتر سدون در سال ۲۰۱۵ مقاله‌ای را در مجله تغذیه بالینی آمریکا نوشت و نتیجه گرفت که «رعایت بیشتر رژیم غذایی مدیترانه‌ای با کاهش خطر ابتلا به تخریب ماکولای پیشرفته همراه است». رژیم غذایی مدیترانه‌ای را با تمرکز بر انواع خاصی از ماهی، آجیل، دانه، سبزیجات تهیه شده از روغن زیتون و میوه‌های تازه دنبال کنید.

قهوه موثر استقهوه

قهوه بیش از آنچه که فکر کنید، مزایای سلامتی دارد. حالا طبق داده‌های سال ۲۰۱۶ از تحقیقات در حال انجام در کشور پرتقال به نظر می‌رسد که کافئین ممکن است چشم را در برابر تخریب ماکولا محافظت نماید. در حالی که این تحقیق از تحقیقات دیگری که در مورد اینکه مولکول‌های اساسی یک رژیم مدیترانه‌ای مانند سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات و ماهی خطر ابتلا به شکستگی ماکولا را کاهش می‌دهد بدست آمده است، در ضمن این تحقیق همچنین پی بردند که نوشیدنی‌های کافئینی در آن منطقه تحقیق محبوب است. تخریب جسم زرد در میان افرادی که روزانه یک عدد اسپرسو مصرف می‌کنند، کمتر شایع بود و از نظر دکتر جوائو فیگوئرا از موسسه تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه کوئیمبرای پرتقال که گمان می‌کنند که آنتی اکسیدانهای موجود در کافئین ممکن است به مبارزه با این بیماری کمک کند، حمایت می‌کرد.

مواد غذایی ناسالم را دور بریزیدفست فود

میان وعده‌های پرچرب بدترین غذاها برای چشم هستند. بنیاد حمایت از بیماری تخریب ماکولا می‌گوید: تحقیقات سال ۲۰۰۱ نشان می‌دهد که انواع خاصی از چربی‌های گیاهی، تک زنجیره و چند زنجیره و اسید لینولئیک موجود در غذاهای بسته بندی شده و فرایند شده موجود است. غذاهایی مانند مارگارین (کره گیاهی)، کیک و کوکی‌ها، پای آماده، چیپس سیب زمینی، کره بادام زمینی و سیب زمینی سرخ کرده ممکن است خطر گسترش بیماری تخریب ماکولا را افزایش دهد.

یک سبک زندگی سالم انتخاب کنید

طبق گفته موسسه ملی چشم در حالی که رژیم غذایی مناسب در محافظت از چشم در برابر تخریب ماکولا نقش مهمی بازی می‌کند اما این تنها بخشی از پازل سبک زندگی است. سایر راهکارهای هوشمند عبارتند از :  اجتناب از سیگار کشیدن (که خطر ابتلا به بیماری را دو برابر می‌کند)، تعهد به رژیم ورزشی منظم و حفظ فشار خون طبیعی و سطح کلسترول .

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع : ریدرز دایجست

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
10
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
61
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
80
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
118
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
76
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
صابون عطری خانگی بسازید، روش کامل ساخت صابون قالبی با عطر گل سرخ
202

مقالات سلامت

ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
6
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
56
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
77
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
110
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی به چه علت بوجود می‌آید، انواع درمانهای پزشکی و خانگی آن چیست؟
105
معرفی داروی کوئتیاپین
داروی کوئتیاپین ( کوتیاپین) و معرفی ویژگی ها و نکات کلیدی در مصرف آن
89

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
86
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
314
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
187
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
308
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
336
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
551

مقالات تغذیه

فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
94
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
365
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
425
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
298
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
578
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
609