جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۱ فروردین ۱۳۹۸
  • ۱۲:۰۰
  • 271
پاستیل مولتی ویتامین

پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟

پاستیل مولتی ویتامین همانند پاستیل معمولی خوردنش لذت بخشتر از خوردن قرص یا کپسول است. بنابراین عجیب نیست که فراورده‌های پاستیلی بسیار مورد علاقه اکثریت مردم جهان هستند. اما آیا واقعا موثر هستند و آیا مصرف آنها مفید است و همچنین چه مضراتی دارند؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

مکملهای ویتامین به میزان زیادی در سراسر دنیا محبوب هستند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که مصرف ویتامینها می‌توانند سلامت آنها را تقویت کرده یا رژیم غذایی آنها را بهبود می‌بخشد. چندین نوع مکمل ویتامین وجود دارد از جمله پاستیلهای مولتی ویتامین.

پاستیلهای مولتی ویتامین مزه خوشایندی دارند و خوردن آنها آسان است. البته اغلب اوقات انواع مختلف آن حاوی شکر افزوده هستند و ممکن است حتی مواد مغذی آن دقیق در برچسب نیامده باشد.

ویتامینهای پاستیلی چه هستند؟

ویتامینهای پاستیلی یا آدامسی بافت و نرمی مشابه با پاستیل یا همان آب نباتهای آدامسی دارند و با طعمها، رنگها و شکلهای مختلف وجود دارند. آنها یکی از محبوبترین انواع ویتامینها هستند. این ویتامینها برای بچه‌ها و همچنین بزرگسالانی طراحی شده‌اند که بلعیدن قرص یا کپسول را دوست ندارند. پاستیل مولتی ویتامین معمولا از ژلاتین، نشاسته ذرت، آب، قند و رنگهای خوراکی درست شده‌اند. طعمهای محبوب شامل لیمو، تمشک، گیلاس و پرتقال هستند.

ممکن است شامل چندین ویتامین و ماده معدنی یا فقط چند ماده مغذی انتخابی همانند ویتامین D و کلسیم باشد.

فواید پاستیل مولتی ویتامینپاستیل مولتی ویتامین

ویتامینهای پاستیلی چند مزیت دارند از جمله مزه خوشایند و مواد مغذی که همراه خود دارند.

تقویت مواد مغذی مفید

از آنجایی که این مکملها همراه با مواد مغذی هستند برای بعضی از افراد مفید هستند. بسیاری از افرادی که آنها را مصرف می‌کنند می‌دانند که همه مواد مغذی که نیاز دارند، دریافت می‌کنند. در عین حال این نکته مهم وجود دارد، پژوهشها نشان می‌دهد اغلب افرادی که رژیم غذایی متعادلی دارند نیازی به مصرف مولتی ویتامین ندارند. البته بعضی از افراد ممکن است از مکملها منتفع شوند از جمله آنهایی که بعضی از غذاها را مصرف نمی‌کنند برای جذب بعضی از مواد مغذی دچار چالش می‌شوند یا نیازهای غذایی بیشتری دارند. گروه‌های تحت تاثیر این مساله عبارتند از وگانها، افراد مسن و زنان باردار. پاستیل مولتی ویتامین جایگزین خوب دارو برای این افراد است.

خوش طعم و آسان برای خوردن

بسیاری از افراد پاستیل مولتی ویتامین را به دلیل طعم میوه‌ای خوشایند و مشابه با پاستیل به قرصها ترجیح می‌دهند. این یکی از دلایلی است که کودکان طرفدار این نوع ویتامینها هستند. علاوه بر این، پاستیل مولتی ویتامین خوردنش آسان است و افرادی که مشکل بلعیدن قرص را دارند می‌توانند همیشه از آنها استفاده کند. به این ترتیب افزودن پاستیل ویتامینه به رژیم غذایی روزمه کودکان و بزرگسالان نسبت به سایر مولتی ویتامینها راحت‌تر است.

مضرات پاستیلهای مولتی ویتامینپاستیل مولتی ویتامین

حتی با وجود اینکه پاستیل مولتی ویتامین ممکن است برای برخی اشخاص خوب باشد اما این مواد مضراتی هم دارند که آنها را بررسی می‌کنیم.

ممکن است پاستیل مولتی ویتامین حاوی شکر افزوده، الکلهای قند یا رنگ غذایی باشند

تمایل به مصرف پاستیل مولتی ویتامین معمولا ناشی از شکر افزوده است. به عنوان مثال یکی از انواع مشهور پاستیل ویتامینه حاوی سه نوع متفاوت از قند است و به اندازه ۳ گرم قند و ۱۵ کالری در هر پاستیل دارد. مصرف زیاد قند افزوده با چاقی، بیماری قلبی و تخریب دندانها مرتبط است.

موسسه قلب آمریکا مصرف بیش از ۹ قاشق چایخوری شکر در روز را برای مردان توصیه نمی‌کند، برای زنان هم نباید بیش از ۶ قاشق چایخوری در روز باشد و همچنین برای کودکان باید زیر ۶ قاشق چایخوری برای سنین ۲ تا ۱۸ سال باشد.

درست است که میزان قند در پاستیل مولتی ویتامین آنقدر زیاد نیست اما اگر قرار بر مصرف زیادی باشد بخصوص اگر بیش از یک پاستیل ویتامینه در روز مصرف می‌کنید و غذاهای قندی دیگری هم مصرف می‌کنید این مقدار می‌تواند زیاد باشد.

برای کاهش مقدار شکر افزوده در افزوده در پاستیل ویتامینه، بعضی از شرکتها ممکن  است الکلهای قندی را جایگزین کنند. حتی اگر یک ویتامین برچسب بدون قند خورده باشد باز هم ممکن است حاوی الکلهای قندی باشد که تحت عنوان کلی کربوهیدرات نشان داده می‌شوند.

مصرف زیاد قندهای الکل می‌تواند منجر به اسهال، تهوع، نفخ و مشکلات ناخواسته گوارشی در برخی افراد شود. نهایتا اینکه پاستیل مولتی وتامین حاوی رنگ غذای مصنوعی است. با اینکه تحقیقات به صورت ترکیبی انجام شده‌اند اما بعضی از پژوهشها نشان می‌دهد که رنگهای غذایی با برخی مشکلات رفتاری در کودکان همانند بیش فعالی و پرتحرکی مرتبط هستند.

ممکن است حاوی مقادیر متفاوتی از از مواد مغذی باشندپاستیل مولتی ویتامین

از آنجایی که پاستیل مولتی ویتامین توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی‌شود، مواد مغذی آنها ممکن است با برچسبهایشان یکسان نباشد. در حقیقت گزارش اخیر نشان داد که ۸۰% از پاستیلهای مولتی ویتامین همان مقادیر ویتامین و مواد معدنی ذکر شده در برچسب را ندارند. به خصوص پاستیلهای مولتی ویتامین ممکن است مواد مغذی کمتری نسبت به چیزی که مصرف کنندگان باور دارند، داشته باشد. این امر تا حدودی به این دلیل است که شرکتهای تولید کننده نمی‌توانند وقتی که شکر، رنگ و سایر مواد پر کننده را که برای حفظ بافت صمغی آن استفاده می‌کنند، به مقداری زیادی از ویتامینها استفاده کنند بنابراین دوز ویتامینها در این نوع کاهش می‌یابد.

در مقایسه با سایر مولتی ویتامینها، پاستیل مولتی ویتامین دارای مواد مغذی کمتری است. به عنوان مثال یک برند محبوب بزرگسالان در مقایسه با یک مولتی ویتامین مشابه از همان برند که ۳۰ ماده مغذی دارد، نوع پاستیلی تنها ۱۱ ماده مغذی دارد.

مصرف بیش از اندازهپاستیل مولتی ویتامین

مصرف زیاد پاستیل مولتی ویتامین ممکن است شما را در معرض خطر مصرف زیاد مواد مغذی خاص قرار دهد بخصوص اگر اخیرا غذاهای مغذی شده با ویتامینها و مواد معدنی را زیاد خورده باشید. این امر منجر به مسمویت ویتامین یا مواد معدنی می‌شود که برای بدن مضر است. بخصوص مصرف بیش از مقادیر توصیه شده در مورد ویتامینهای محلول در چربی A، D، E و K ممکن است خطرناک باشد چون موجب در چربی و بافتهای بدن ذخیره می‌شوند.

این امر بخصوص در مورد بچه‌ها نگران کننده است چون آنها به این پاستیلهای ویتامینه به چشم پاستیل معمولی نگاه می‌کنند و بیش از مقدار توصیه شده آنها را مصرف می‌کند. از آنجایی که کودکان به مقادیر کمتری از مواد مغذی نسبت به بزرگسالان نیاز دارند، بیشتر مستعد مسمومیت ویتامین یا مواد معدنی می‌شوند.

در حقیقت یک پژوهش حداقل سه مورد از مسمومیت ویتامین A به دلیل مصرفل زیاد پاستیل مولتی ویتامین در کودکان را گزارش کرده است.

 مصرف پاستیل مولتی ویتامین برای همه مناسب است؟پاستیل مولتی ویتامین

برای اکثر افرادی که رژیم غذایی متعادل دارند، پاستیل مولتی ویتامین نیازی نیست. البته مصرف پاستیل ویتامینها ممکن است برای گروه‌های خاصی از افراد از جمله آنهایی که کمبود مواد مغذی، مشکلات جذب یا نیاز بیشتر به مواد مغذی دارند، مفید است. پاستیل مولتی ویتامین همچنین برای کودکانی که از مصرف ویتامین امتناع می‌کنند و رژیم غذایی متعادل ندارند و همچنین آنهایی که مشکل بلعیدن دارو را دارند، مناسب است. با این وجود باید کودکان را از مصرف زیاد پاستیل مولتی ویتامین برحذر داریم چون مصرف زیاد آن منجر به مسمومیت ویتامین یا مواد معدنی می‌شود.

با این ذهنیت بهتر ایت که این نوع ویتامینها را از دسترس بچه‌های کوچک دور نگه داریم و در مورد میزان مصرف آنها با بچه‌های بزرگتر صحبت کنیم و آنها را آگاه کنیم. اگر علاقه مند به مصرف پاستیل مولتی ویتامین هستید بخاطر داشته باشید که آنها دقیق چیزی که روی برچسب زده شده نیستند. برای اطلاع در مورد برندهای مورد قبول بهتر است که سری به سایت سازمان غذا و دارو بزنید.

کلام آخر

پاستیل مولتی ویتامین به راحتی خورده می‌شود و به رنگهای مختلف و طعمهای میوه‌ای وجود دارد. اگر چه این نوع مکملهای ویتامین برای اکثر افراد غیر ضروی هستند اما محبوبیت خاصی برای افرادی همانند وگانها و افراد مسنتر دارند. با این حال عمدتا حاوی مواد مغذی کمتر نسبت به سایر مولتی ویتامینها هستند و علاوه بر این حاوی شکر افزوده و افزودنیهای دیگر همانند رنگ خوراکی و طعم دهنده هستند. اگر علاقه مند به مصرف این نوع مولتی ویتامین هستید بهتر است ابتدا با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: healthline

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
999
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,173
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
492
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
819
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,364
اگر در ارتفاع بالا زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
اگر در مناطق مرتفع زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
235

مقالات سلامت

معرفی داروی رابپرازول
داروی رابپرازول و بررسی جامع اثر کارکردی این دارو در درمان بیماریهای گوارشی
83
آزمایش خون قبل از جراحی
آزمونهای تشخیصی و آزمایشهای خون قبل از جراحی و پس از آن
76
درمان لخته خون
کنترل و درمان لخته خون با انواع روشهای طبی و خانگی
89
معرفی داروی توپیرامات
داروی توپیرامات و بررسی جامع ویژگی های کارکردی این دارو
251
معرفی داروی تریمیپرامین
داروی تریمیپرامین و نگاهی جامع به نحوه کارکرد و آثار جانبی این دارو
242
معرفی داروی تیمولول
داروی تیمولول و نگاهی مفصل به کارکرد این داروی بتا بلاکر
278

مقالات آشپزی

سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
238
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
377
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
265
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
512
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
578
گشنیز پلو
گشنیز پلو ساده با طعم لیمو؛ پلویی خوش عطر برای همراهی با غذاهای دریایی
574

مقالات تغذیه

غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
486
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
853
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
145
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
141
پاستیل مولتی ویتامین
پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟
271
افزایش قد
افزایش قد و معرفی چند ماده مغذی تاثیر گذار در این فرایند طبیعی
787