جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۷ خرداد ۱۳۹۹
  • ۱۳:۱۲
  • 341
کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد

کم حافظگی و رنگ پریدگی پوست به این معنی است که دچار علائم کمبود ویتامین B12 هستید بنابراین بهتر است توجه بیشتری به دریافت این ماده کنید. خوشبختانه برای بررسی کمبود این نوع ویتامین یک تست آزمایشگاهی وجود دارد که خون را بررسی می‌کند.

با ویتامین B12 چگونه باید برخورد کرد؟علائم کمبود ویتامین B12

هشت نوع ویتامین ب وجود دارد و همه آنها با کمک به تبدیل غذا به سوخت، به بدن شما انرژی می‌دهند. ویتامین B12 بخصوص در تولید DNA و حفظ سلامت عصب و سلولهای خون مهم است. یک روش این است که از سلولهای خون بوسیله پیشگیری از کم خونی مگالوپلاستیک، بیماری که مقدار اکسیژنی که سلولهای خون را کاهش می‌دهند، پیشگیری می‌کند. مقدار توصیه شده روزانه ویتامین B12 2/4 میکروگرم است و اکثر افراد آن را بطور طبیعی با خوردن مقادیر سالمی از پروتئین، کسب می‌کنند. کمبود ویتامین B12 موقعی بوجود می‌آید که این ویتامین بخش منظمی از رژیم غذایی شخص نباشد یا به هنگامی که نتواند مواد غذایی را به طور مناسبی جذب کند. اینجا بعضی از علائم کمبود ویتامین B12 آورده شده است که باید به آنها توجه کنید همچنین بهتر است کمی هم در مورد فواید شگفت انگیز ویتامین B12 بدانید.

دستها حس بی حسی و سوزن سوزن شدن دارندعلائم کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 به ساختن میلین کمک می‌کند که پوشش محافظت کننده اعصاب است. بدون آن اعصاب شما صدمه می‌بینند چون به طور مناسبی شکل نگرفته‌اند. دکتر سونیا آنجلون متخصص تغذیه می‌گوبد: وقتی اعصاب شروع به انقباض کنند، از حس طبیعی تبدیل به سوزن سوزن شدن می‌شود. سوزن سوزن شدن می‌تواند یکی از علائم عصب باریکش باشد.

احساس خستگیعلائم کمبود ویتامین B12

احساس خستگی، ضعف یا تنگی نفس دارید؟ احتمالا سلولهای خونی شما دچار اختلال شده‌اند. از آنجایی که ویتامین B12 نقش مهمی در سلولهای خون ایفا می‌کند، یکی از علائم کمبود ویتامین B12 که دچار آن خواهید شد، کم خونی مگالوپلاستیک است. بدن شروع به تولید سلولهای بزرگ غیر بالغ می‌کند که نمی‌توانند اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند. کمبود اکسیژن شما را خسته می‌کند. اما قبل از هر تصوری راجع به خودتان، این ۱۳ علت خستگی را بدانید.

پوست رنگ پریده هم از علائم کمبود ویتامین B12 استعلائم کمبود ویتامین B12

وقتی پوست شما حالت سالم و درخشان خود را از دست می‌دهد، احتمالا کمبود یک یا چند ویتامین علت آن است. اگر کم خونی دارید، سلولهای بزرگ به حد کافی ندارید که بتوانند وظیفه انتقال اکسیژن و اکسیژن رسانی خون را به درستی انجام دهند. بنابراین پوست شما رنگ پریده می‌شود.

الگوی تغذیه شما وگان یا وجترین استعلائم کمبود ویتامین B12

با عرض تاسف برای دوستداران رژیمهای گیاهی: گیاهان حاوی ویتامین B12 نیستند. این ویتامین فقط در گوشت، تخم مرغ، ماکیان و فراورده‌هایی هستند که مستقیما از حیوانات به دست می‌آیند. این بدان معناست که وجترین‌ها و بخصوص وگانها در معرض خطر بالای کمبود ویتامین B12 هستند. البته شما هنوز هم می‌توانید از مکملها و حتی غلات غنی شده بخصوص غلات صبحانه و یا مخمرهای غذایی (این مورد در کشور ما موجود نیست)، استفاده کنید تا این ماده مغذی ضروری را دریافت کنید. دکتر آنجلون هشدار می‌دهد که قبل از خریدن این محصولات برچسبها را بررسی کنید. بعضی از نمونه‌های ارگانیک حاوی ویتامین B12 نیستند.

دیابت داریدعلائم کمبود ویتامین B12

درست است که اینطور نیست که هر کس که دیابت داشته باشد علائم کمبود ویتامین B12 را نشان بدهد اما پژوهشگران به طور فزاینده‌ای از این خطر برای آنهایی که دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ دارند، آگاهتر می‌شوند. یک تجزیه و تحلیل شامل ۲۷ پژوهش در ایالات متحده نشان دهنده افزایش خطر پایین بودن سطح B12 در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ با درمان طولانی مدت با متفورمین است. در این موارد پزشکان ممکن است یک مکمل ویتامین B12 با دوز ۱۰۰۰ میکروگرم در روز را تجویز کنند. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به دلیل تخریب سلولهای تولید کننده گاسترین دچار کم خونی می‌شوند. این سلولها فاکتور طبیعی را تولید می‌کنند که برای جذب ویتامین B12 ضروری است.

برای سوزش سردل دارو مصرف می‌کنیدعلائم کمبود ویتامین B12

مصرف داروهایی که ریفلاکس اسید معده را کاهش می‌دهند برای افرادی که دچار سوزش سردل مکرر هستند، ضروری است. اما آن تسکین هم بهایی دارد. ویتامین B12 برای جدا شدن از پروتئین نشات گرفته از آن، نیازمند اسید معده است بنابراین می‌تواند از طریق سیستم گوارشی جذب شود. در غیر این صورت، فقط مسیر هضم را طی می‌کند و هیچ کدام از مزایای آن به دست نمی‌آید. دکتر آنجلون می‌گوید: همه این داروهای مسدود کننده اسید که مردم مصرف می‌کنند جذب ویتامین B12 را کاهش می‌دهد. این باعث کاهش جذب مواد مغذی می‌شود به همین لیل است که دچار مشکلات ثانویه ناشی از آن می‌شوید. اگر مشکل سوزش سردل دارید و نمی‌خواهید دارو مصرف کنید بهتر است این روشهای طبیعی درمان سوزش سردل را امتحان کنید.

افسرده هستیدعلائم کمبود ویتامین B12

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که مغز و عملکرد درست آن را حفظ می‌کند و پژوهشگران بر این باورند که نقص در این ماده شیمیایی می‌تواند منجر به افسردگی شود،  که یکی از علائم کمبود ویتامین B12 است که باید به آن توجه کنید. ویتامین B12 تولید انتقال دهنده عصبی و ارتباط بین اعصاب را تقویت می‌کند. بنابراین کمبود ویتامین B12 احتمالا به معنای کمبود سروتونین هم خواهد بود. انجلون گفت: اگر کسی افسرده است ممکن است بخاطر این باشد که سروتونین قابل دسترسی به میزان کافی ندارد اما ممکن است بخاطر این باشد که به میزان کافی ساخته نمی‌شود چون که واحدهای ساختاری که آن را می‌سازد، ندارند. و B12 یکی از واحدهای سازنده این ماده است.

فراموشکار می‌شویدعلائم کمبود ویتامین B12

از آنجایی که ویتامین B12 با فرایندهای متابولیک در مغز ارتباط نزدیکی دارد، کمبود آن می‌تواند منجر به کاهش حافظه و حتی علائم زوال عقل شود بخصوص در افراد مسن. دانشکده پزشکی دانشگاه راش بر روی ۱۲۱ فرد ۶۵ ساله یا مسنتر که علائم کمبود ویتامین B12 را داشتند، تحقیق کرد. پزوهشگران ۴ و نیم سال بعد در مورد آنها پیگیری انجام دادند و متوجه شدند که شرکت کنندگانی که چهار تا از پنج علائم کمبود ویتامین B12 را داشتند، بیشتر در معرض خطر دریافت کاهش شناخت و ارزشهای مغز کلی کوچکتر بودند. اگر دچار کاهش شناخت مربوط به به تغذیه و کمبود ویتامین B12 شده باشید، پس به آسانی قابل رفع است.

بالای ۵۰ سال داریدعلائم کمبود ویتامین B12

بدن در حالت طبیعی با افزایش سن اسید معده کمتری تولید می‌کند. اما از آنجایی که اسید معده برای جذب ویتامین B12 لازم است، افراد بالای ۵۰ سال مقدار کافی از این ویتامین را جذب نمی‌کنند. دکتر آنجلون می‌گوید: یکی از دلایلی که آنها دچار کمبود ویتامین B12 هستند، این است که اسید معده کافی ندارند و قادر به تجزیه B12 و جذب آن نیستند. با پزشکتان در مورد مکملهای قابل تجویز یا گزینه‌های تغذیه‌ای مناسب صحبت کنید.

اگر کمبود ویتامین B12 داشته باشید، چه باید بکنیدعلائم کمبود ویتامین B12

مکمل ویتامین B12 بر عملکرد سایر ویتامینهای گروه ب اثر می‌گذارد بنابراین مهم است که بدانید چه عواملی موجب کمبود می‌شود به جای اینکه خودتان بخواهید حدس بزنید چگونه آن را درمان کنید. دکتر آنجلون گفت بیشتر افراد چون در مورد فیزیولوژی نمی‌دانند و اینکه چه وقت باید مکملها را مصرف کنند. آنها فکر می‌کنند که چون دوستشان آن مکمل را مصرف می‌کند یا چیزی در مورد آن شنیده‌اند، باید آن را مصرف کنند. باید درک کنید که چه نوع مکملی مصرف کنید و چرا باید آن را مصرف کنید. بهترین راه برای آن چیست؟ با پزشکتان در مورد هر یک از ۱۰ علائمی که نشان دهنده کمبود ویتامین در بدن شماست صحبت کنید. بهتر است در مورد آمپول ویتامین B12 اطلاعاتی کسب کنید.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: rd

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
168
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
170
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
196
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
389
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
247
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
408

مقالات سلامت

واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
89
لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
166
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
220
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
132
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
130
درمان قطعی تنبلی تخمدان
آیا قرص ضد بارداری درمان قطعی تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی زنان است؟
92

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
163
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
61
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
100
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
315
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
401
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
788

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
130
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
80
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
85
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
80
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
227
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
124