جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۷
  • ۱۹:۳۰
  • 1,833
علائم کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد

علائم کمبود ویتامین D ممکن است قابل مشاهده و واضح نباشند اما اگر شما متوجه هر یک از علائم زیر شدید از پزشکتان بخواهید تا برای شما آزمایش ویتامین D را بنویسد.

ویتامین D چرا مهم استعلائم کمبود ویتامین D

شما هر روز در آفتاب پیاده روی می‌کنید (البته همراه با ضد آفتاب). غذای خوب می‌خورید. به اندازه کافی می‌خوابید اما اگر همه چیز را به درستی انجام دهید اما هنوز هم چیزی درست نیست و از دست رفته است بله ویتامین D. اگر چه کمبود شدید ویتامین D نادر است اما این مورد می‌تواند موجب نرمی استخوان د رکودکان و استئومالاسیون (نرمی استخوان) در بزرگسالان شود. به گفته کلینیک کلیولند این بیماری می‌تواند به درد استخوان، نرم و شکننده شدن استخوان و درد وضعف عضلانی منجر شود. اما تحقیقات اخیر نشان دهنده رابطه میان کمبود متوسط ویتامین D و بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله دیابت، پوکی استخوان و سرطان است. در اینجا علائم کمبود ویتامین D آورده شده است. اگر احساس می کنید که هر یک از این علائم را دچار هستید با پزشک خود صحبت کنید تا آزمایش خون را برای شما بنویسد. آزمایش خون تنها راه تشخیص دقیق میزان ویتامین D بدن شماست. بعد از مشخص شدن میزان ویتامین D در صورت کمبود آن می‌توانید در مورد راه‌های افزایش آن که معمولا از طریق مصرف مکملهای بدون نسخه است، صحبت کنید و تصمیم بگیرید. (در مورد فواید ویتامین D که زندگی شما را نجات می دهد بیشتر بدانید).

اگر همیشه خسته هستید یکی از علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

اگر ویتامین D بدن شما کافی نباشد ممکن است کاملا احساس خستگی کنید حتی اگر زیاد هم بخوابید. کاترین جرج جکسون، استاد علوم کینزیولوژی و علوم ورزشی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فرسنو می‌گوید: شواهدی وجود دارد که کمبود ویتامین D با خستگی و اختلالات خواب همراه است. یک تحقیق منتشر شده در مجله علوم پزشکی شمال آمریکا نشان داد که کمبود ویتامین D در افرادی که دچار خستگی هستند، شایع است. مصرف ویتامین D بیشتر باعث بهبود علائم آنها شد.

افسرده هستید چون کمبود ویتامین D داریدعلائم کمبود ویتامین D

احساس افسردگی با ناکافی بودن مقدار ویتامین D مرتبط است. با توجه به سازمان ویتامین D، گیرنده‌های ویتامین D در بسیاری از بخشهای مغز دارد از جمله در نواحی مرتبط با افسردگی. پژوهشی از انجمن غدد درون ریز نشان داد که زنان مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید به هنگامی که علائم کمبود ویتامین D آنها درمان شد متوجه بهبود علائم افسردگی خود شدند بنابراین رابطه‌ای میان کمبود ویتامین D در خون و علائم افسردگی وجود دارد. اما هنوز دقیقا مشخص نیست چه رابطه‌ای هست اینکه آیا شخصی که افسرده است کمبود ویتامین D در وی بروز می‌کند یا اینکه کمبود ویتامین D ممکن است واقعا موجب افسردگی شود، مشخص نیست.

پیشانی شما اغلب اوقات پر از عرق استعلائم کمبود ویتامین D

عرق زیاد روی پیشانی یکی از نخستین علائم قابل توجه کمبود ویتامین D است. اگر به نظر می‌آید حتی هنگامی که دمای بدن و میزان فعالیت شما در حد نرمالی است اما باز هم خیلی عرق می‌کنید ممکن است به ویتامین D بیشتری نیاز داشته باشید.

صدمه و درد استخوانها یکی از محرزترین علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

بزرگسالانی که ویتامین D کافی مصرف نمی‌کنند اغلب درد و ناراحتی در عضلات و استخوان دارند بخصوص به هنگام زمستان. مفاصل آنها به هنگام صبح سفت‌تر است. سونیا آنجلون سخنگوی انجمن تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: بسیاری از دردها و ناخوشیها علائم کمبود ویتامین D و نرمی استخوان هستند. استخوانهای نرم بیشتر احتمال خمیدگی دارند و نسبت به آنهایی که سالم و سفت هستند بیشتر در معرض خرد شدن و شکستن هستند.

اختلال نعوظ هم از علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

اگر به هنگام رابطه جنسی از اختلال نعوظ (ED) رنج می‌برید ممکن است علت آن کمبود ویتامین D باشد. یک پژوهش منتشره در مجله پزشکی جنسی نشان داد که مردانی که اختلال نعوظ شدید دارند به میزان زیادی کمبود ویتامین D نسبت به آنهایی داشتند که اختلال آنها خفیف است. مردانی که مشکل ED دارند اغلب بیماری قلبی عروقی دارند که آن هم با کمبود ویتامین D مرتبط است. آنجلین می‌گوید: بعضی از کارشناسان حدس می‌زنند که درمان کمبود ویتامین D ممکن است اختلال نعوظ را کاهش دهد.

در معرض فشار شکستگی هستیدعلائم کمبود ویتامین D

جنیفر جامو متخصص تغذیه در نیویورک‌ می‌گوید: بسیاری از افراد موقع صحبت در مورد سلامت استخوان به کمبود کلسیم فکر می‌کنند که درست هست. با این حال بدون ویتامین D، کلسیم به انداز کافی جذب نخواهد شد. ویتامین D بخصوص D3 که جذب کلسیم را افزایش می‌دهد برای پیشگیری از نازک شدن و شکنندگی استخوانها حیاتی است. یک تحقیق در مجله جراحی پا و زانو نشان داد که افراد شرکت کننده‌ای که فعالیتهای شدید دارند ممکن است به میزان بالاتری از ویتامین D برای کاهش خطر شکستگی داشته باشند. علاوه بر علائم کمبود ویتامین D که می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهد باید به میزان جذب کلسیم هم توجه کرد.

عملکرد ورزشی شما می‌توانست بهتر باشدعلائم کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D ممکن است بر میزان تناست اندام و عملکرد عضله شما موثر باشد. پیج ونر متخصص ورزش شخصی می‌گوید: ممکن است شما حتی متوجه نشوید که در بهترین وضعیت عملکردی خودتان نیستید. یک آنالیز منتشر شده در مجله آمریکایی موسسه سلامت طبی ورزش و تناسب اندام نشان داد که مکملهای ویتامین D عملکرد جسمانی افرادی که کمبود ویتامین D داشتند افزایش داد. جامو می‌گوید: کمبود ویتامین D با افزایش التهاب ارتباط دارد و بعد از تمرین شدید بدن ملتهب می‌شود. اگر مقادیر کافی ویتامین D در جریان خون باشد سرعت بهبود بدن پس از تمرین شدید افزایش می‌یابد. جیمو هشدار می‌دهد که اگر کمبود ویتامین D ندارید مکمل مصرف نکنید چون بعید است که عملکرد ورزشی یا سرعت بهبود شما را افزایش دهد. جیمو همچنین گفت: از آنجایی که ویتامین D یک هورمون محلول در چربی است که از بدن دفع نمی‌شود مصرف زیاد آن می‌تواند خطرناک باشد.

کمبود خواب شبانه داریدعلائم کمبود ویتامین D

طبق مقالات منتشر شده در مجله پژوهش خواب، تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که ویتامین D بیشتری دارند ۱۶ درصد خطر مشکلات خواب شبانه را کاهش می‌دهند. پژوهش بزرگ دیگری ۱۵۰۰ بیمار عصبی را که اختلال خواب داشتند طی یک دوره دو ساله مورد بررسی قرار داد. بهبود خواب با مکملهای ویتامین D قابل ملاحظه بود.

ضعف سیستم ایمنی شما ناشی از کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

سرما خوردگی، ویروسها، آنفلوانزا اینها همیشه شما را درگیر خودشان می‌کنند. اما شاید شما ندانید که این می‌تواند دقیقا یکی از علائم کمبود ویتامین D باشد. دکتر جکسون گفت: کمبود ویتامین D با سیستم ایمنی ضعیف و فسرده ارتباط دارد. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد هر بیماری که دور و برتان ظاهر شود شما را مبتلا می‌کند. یک تحقیق از بایگانی پزشکی داخلی نشان داد که بزرگسالانی که میزان پایینی از ویتامین D دارند بیشتر احتمال بروز سرماخوردگی، سرفه یا عفونتهای تنفسی را دارند. میزان بالاتر ویتامین D نیز به کاهش زمان بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می‌کند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز 

منبع: ریدرز دایجست

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
145
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
160
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
185
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
349
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
238
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
361

مقالات سلامت

لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
104
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
145
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
104
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
105
درمان قطعی تنبلی تخمدان
آیا قرص ضد بارداری درمان قطعی تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی زنان است؟
78
علل مشکل در دفع مدفوع
علل مشکل در دفع مدفوع و آنچه که باید انجام دهید
192

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
110
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
56
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
96
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
289
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
380
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
762

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
105
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
75
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
85
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
74
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
205
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
117