جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۵ آبان ۱۳۹۷
  • ۱۲:۲۷
  • 793
غذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

۵ خوراکی پاییزی که برای سلامت روان و جسم شما مناسب هستند

خوراکیهای پاییزی بسیار متنوع و رنگارنگ بوده و یادآور خاطرات خوب هستند اما علاوه بر حس نوستالژی و خاطرات خوب سلامت روان شما نیز از خوراکیهای مخصوص پاییز بهره خواهد گرفت. مواد مغذی موجود در این ۵ خوراکی پاییزی می‌تواند حال خوب را در شما تقویت کند و بر سلامت روان شما در پاییز اثر گذار باشد.

کدو بلوطیغذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

جن فایلنورت متخصص تغذیه می‌گوید: من عاشق پاییزم چون به معنای کدوی بلوطی است. کدوی بلوطی نوع کوچکی از کدوی زمستانی است با طعم شیرینی کمتر نسبت به سایرین. چندین خاصیت مهم در کدوی گردویی و در کل برای کدوها برای سلامتی وجود دارد از جمله سلامت روان. کدوی گردویی یکی از مهترین انواع کدوی زمستانی است که حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدانهاست. کدوی گردویی حاوی منیزیم است که مهمترین ماده مغذی برای سلامت روان و کمک به مقابله با افسردگی و اضطراب است.

فایلن ورت می‌افزاید: تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که افزایش منیزیم در رژیم غذایی ممکن است منجر به کاهش چشمگیر در علائم  افسردگی و اضطراب می‌شود صرفنظر از سن یا شدت افسردگی.

با کدو بلوطی چه کار باید کرد

از کدوی بلوطی می‌توان به شکلهای مختلف استفاده کرد. می‌توانید آنها را در فر برشته کنید و انواع مخلوطها مثل مخلوط کینوا و یا انواع مخلوط سبزیجات برشته را در کدوی بلوطی بریزید و سر سفره بگذارید. بسیاری از افراد آنها را برش زده و برای درست کردن نیمرو استفاده می‌کنند. شما می‌توانید آنها را با انواع غذاهایتان از جمله مرغ و سایر غذاهای روزانه به عنوان بغل بشقابی مصرف کنید.

سیبها غذای سلامت روان و تنغذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

قطعا سیبها در تمام طول سال در فروشگاه‌ها موجود هستند. اما آنها بخصوص در فصل برداشت یعنی اوایل پاییز مزه دیگری دارند. فایلنورت می‌گوید که طی چند سال گذشته، تحقیقات تغذیه بر روی اثرات مصرف سیب و رابطه آن با تامین فواید حفاظت از اعصاب و سلامت روان متمرکز شده است.

از آنجایی که سیبها از نظر ترکیبات شیمایی گیاهی در رده بالایی هستند، در پیشگیری از صدمه به DNA، تنظیم هورمونها و کاهش صدمه اکسیداتیو عالی هستند. وی تشریح می‌کند: همه این چیزها مستقیما با تامین سلامت روان ارتباط دارند.

سلامت روان خود را با دستورالعملهای زیر حفظ کنید

شما می‌توانید با یک نوشیدنی پاییزی سیب داغ و دارچین به استقبال پاییز بروید و هر زمان که دلتان یک شیرینی خوشمزه خواست پای سیب رولی را امتحان کنید. اگر هم دلتان هوس دونات کرد اما از آن دوناتهای سرخ کرده دوری می‌کنید می‌توانید دونات پای سیب را که در فر پخته می‌شود، درست کنید.

کدو تنبلغذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

کدو تنبل احتمالا محبوبترین طعم پاییزی است و البته متشخص‌ترین آنها. و باید هم اینطور باشد چون به گفته فایلنورت بخصوص بخاطر مواد معدنی که دارند عملکرد مغز را تقویت می‌کنند. کدو تنبل حاوی لوتئین و زئاکسانتین است که هر دوی این مواد مغذی در تقویت مغز هم در افراد جوان و هم افراد بزرگسال، عالی هستند. علاوه بر این تخم کدو مشهور است به اینکه به تقویت حال خوب به شما کمک می‌کند، چیزی که ما می‌توانیم همیشه این موقع سال از آن استفاده کنیم. آنها حاوی اسید آمینه تریپتوفان هستند که برای خواب خوب و آرامش شما بسیار خوب است. چون افزودن تریپتوفان به رژیم غذایی به مغز شما کمک می‌کند تا سروتونین تولید کند همان ماده شیمیایی که به تقویت حال خوب کمک می‌کند و موجب می‌شود در کل احساس خوبی داشته باشید.

کدو تنبل چگونه در آشپزی به ما کمک می‌کند؟

کدو تنبل جزو آن دسته از غذاها و مواد تشکیل دهنده‌ای ست که همه جا می‌رود و در همه غذاها خودش را جا می‌کند. شما می‌توانید ابتدا با یک سوپ کدو تنبل ساده شروع کنید سپس اگر دلتان یک دسر خواست موس کدو تنبل را امتحان کنید. خب با یک نان کدوی زرد رنگ و زیبا چطور هستید؟ کاپ کیک کدو هم یک شیرینی پاییزی عصرانه است که همیشه دلتان می‌خواهد آن را درست کنید اما چه کنیم که کدوها فقط به هنگام سرما در کنار ما هستند. اگر هم به دنبال یک صبحانه جدید هستید بهتر است نگاهی هم به کره کدو بیندازید شاید بخواهید آن را جایگزین کره صبجانه کنید. در انتها شاد بخواهید بیشتر در مورد خواص کدو و فواید آن برای سلامتی بدانید.

زردچوبه آرمبخش عضلات و دوست سلامت روانغذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

زردچوبه از لحاظ طبی موضوع جدیدی نیست و همیشه و همه جا در مورد خواص زردچوبه به شما بارها و بارها گفته‌ایم. ما از زردچوبه در انواع غذاها و خورشها سالهای سال است که استفاده می‌کنیم. به دلیل خواص تسکین دهنده زردچوبه یک ادویه شگفت انگیز برای بسیاری از مشکلات سلامتی ذکر شده است از جمله کاهش علائم افسردگی. این ادویه زرد رنگ خواص ضد التهاب و آنتی اکسیدانی قدرتمندی دارد.

کاهش افسردگی با دستورالعمهای زردچوبه‌ای!

ما علاوه بر استفاده مرتب از زردچوبه در انواع خورشها می‌توانیم یک دمنوش آرامبخش یا همان تونیک روزانه را با استفاده از زردچوبه درست کنیم تا از فواید بهداشتی آن برای سلامت روان و مقابله با افسردگی بهره بگیریم.

دارچینغذاهای پاییزی مناسب سلامت روان

هیچ چیزی به اندازه بوی دارچین برای ما یادآور پاییز نیست. افزودن این ادویه تقویت کننده حال خوب به هر غذا یا نوشیدنی ممکن است به تحریک مغز شما کمک کند. همچنین از آنجایی که جزو غذاهای کاهنده قند خون است به تنظیم قند خون کمک می‌کند که این امر هم به نوبه به تقویت سلامت روان و سلامت کلی شخص کمک می‌کند. دارچین طعم گرمی را به چای‌ها، انواع نوشیدنیهای داغ، اوتمیل، نان، غذاهای گیاهی و انواع نان می‌دهد.

دستورالعملهایی که دارچین در آنها می‌درخشد

خب شما اگر به بخش شیرینیها و کیکها مراجعه کنید انواع نان و کیکی را می‌بینید که دارچین یک پای طعم دهنده آنهاست. نوشیدنی سیب داغ و دارچین هم به واسطه دارچین گرمای بیشتری دارد. بادام بوداده دارچینی یکی از آن تنقلاتی است که می‌توانید فصول سرد را با آن سر کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: healthline

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
113
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
1,266
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,454
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
618
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
1,046
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,867

مقالات سلامت

داروی پراکسی پکسول
داروی پرامی پکسول (Pramipexol) و نگاهی به ویژگی های آن
108
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
113
ناراحتی گوارشی و نگاهی به تعاریف این ناخوشی درگیر کننده بدن
133
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
157
بیماری آشالازی
بیماری آشالازی و نگاهی جامعه به تعاریف و خصوصیات این بیماری
235
معرفی داروی اگزالی پلاتین
داروی اگزالی پلاتین و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ضد سرطان
361

مقالات آشپزی

خوشمزه ترین دسرها برای مهمانی
طرز تهیه چهار دسر خیلی خوشمزه برای مهمانی‌ها
135
سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
337
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
464
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
356
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
649
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
721

مقالات تغذیه

گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
157
معرفی فلفل دلمه‌ای
فلفل دلمه‌ای و نگاهی به اثر این ماده غذایی پر طرفدار بر سلامت انسان
355
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
637
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
915
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
186
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
159