جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۰۰:۰۷
 • 186
خواص گندم سیاه

خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن

گندم سیاه یک غله کامل با میزان بالای مواد مغذی است که بسیاری از افراد به عنوان به عنوان یک سوپرفود توجه می‌کنند. برخی از خواص گندم سیاه بهبود قلب، تقویت کاهش وزن و کمک به کنترل دیابت است.

گندم سیاه منبع خوب پروتئین، فیبر و انرژی است. گندم سیاه حاوی گلوتن نیست بنابراین برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن یک جایگزین غذایی عالی برای گندم است.

گندم سیاه چیست؟

گندم سیاه برخلاف نامش از خانواده گندم نیست و در واقع یک دانه است. این ماده یک شبه غله است چون بسیاری از خواص مشابه با غلات را دارد اما همانند غلات از خوشه بدست نمی‌آید. کینوا نمونه دیگری از شبه غلات است. این دانه یکی از مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی همانند غذاهای صبحانه، آرد بدون گلوتن و نودل است. کشاورزان از آن برای تغذیه حیوانات مزرعه استفاده می‌کنند همانند سورگوم که در کشور ما برای استفاده دام بسیار رایج است.

مواد مغذی

گندم سیاه حاوی مواد مغذی مختلفی است. منبع خوب پروتئین، فیبر و کربوهیدراتهای پیچیده مفید است. یک پیمانه یا ۱۶۸ گرم از گندم سیاه پخته حاوی مواد مغذی زیر است:

 • ۵/۶۸ گرم پروتئین
 • ۱/۰۴ چربی
 • ۳۳/۵ گرم کربوهیدرات
 • ۴/۵ گرم فیبر
 • ۱۴۸ میلی‌گرم پتاسیم
 • ۱۱۸ میلی گرم فسفر
 • ۸۶ میلی گرم منیزیم
 • کلسیم: ۱۲ میلی گرم
 • آهن: ۱/۳۴ میلی گرم

گندم سیاه حاوی ویتامین نیز هست از جمله:

 • تیامین
 • ریبوفلاوین
 • نیاسین
 • فولات
 • ویتامین K
 • ویتامین B6

فواید سلامتی

در زیر طبق شواهد علمی به خواص سلامتی گندم سیاه در رژیم غذایی اشاره شده است.

تقویت سلامت قلب

از آنجایی که این ماده یک غله کامل است می‌تواند خواص مفیدی برای سلامتی قلب داشته باشد. موسسه قلب آمریکا توصیه کرد که حداقل نیمی از غلات موجود در رژیم غذایی هر شخصی باید غلات کامل باشد. غذاهای با غلات کامل حاوی مواد مغذی است که برای سلامت قلب مهم است از جمله فیبر و نیاسین.

یک بررسی سیستماتیک نشان دهنده ارتباط میان رژیمهای غذایی با غلات کامل زیاد و کاهش خطر بیماری قلبی است. تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که این دانه کامل ممکن است فشار خون را کاهش دهد که سلامت قلب را نیز بهبود می‌بخشند.

افرادی که رژیمهای غذایی بدون گلوتن را استفاده می‌کنند ممکن است مصرف غلات کامل را کمتر کنند که به این معناست که فواید سلامتی که این مواد ایجاد می‌کنند، در رژیمهای غذایی وجود ندارد. افزودن این غله به رژیم غذایی به عنوان جایگزین برای غلات کاملی که حاوی گلوتن هستند، می‌تواند این فواید را ایجاد کند.

گندم سیاه منبع خوب فیبر است. به گفته انجمن قلب آمریکا، فیبر رژیم غذایی به بهبود کلسترول خون کمک می‌کند که به نوبه خود خطر بیماری قلبی، دیابت، سکته و چاقی را کاهش می‌دهد.

بهبود گوارش

 گندم سیاه غنی از فیبر است. فیبر غذایی نوعی کربوهیدرات با پایه گیاهی است که بدن نمی‌تواند موقع هضم آن را تجزیه کند. فیبر روده را برای هضم کافی غذا حمایت می‌کند و به حرکت غذا از طریق سیستم گوارشی کمک می‌کند. همچنین ممکن است فواید دیگری داشته باشد از جمله تحریک کاهش وزن و پیشگیری از بیماریهای قلبی.

یک فنجان از این ماده غنی حاوی ۱/۵۸ میلی گرم از ۱۴ تا ۱۶ گرم نیاسین توصیه شده برای بزرگسالان است. نیاسین یا ویتامین B3 برای تبدیل کربوهیدراتها، چربیها و پروتئینها به انرژی سلولهای بدن برای استفاده ضروری است. به خاطر اینکه منبع خوبی از فیبر و نیاسین است، این ماده غذایی انتخاب خوبی برای سلامت دستگاه گوارش است.

کنترل وزن

گندم سیاه گزینه خوبی برای کنترل وزن است. احساس سیری یعنی احساس پر بودن معده پس از غذاست. این یک بخش مهم در پیشگیری از افزایش وزن یا تقویت کاهش وزن است. غذاهایی که احساس سیری را افزایش می‌دهند می‌توانند گرسنگی را برای دوره‌های زمانی بیشتری سرکوب کرده و ممکن است تعداد کلی کالریهایی که یک شخص در روز مصرف می‌کند، کاهش دهد. این ماده غذایی سرشار از پروتئین است. تحقیقات نشان می‌دهد که غذاهای با پروتئین بالا برای کنترل وزن ضروری است چون آنها منجر به سیری بیشتر با کالریهای کمتر نسبت به انواع دیگر غذاست. افزودن این دانه کامل به رژیم غذایی سالم منجربه سیری بیشتر و کمک به مدیریت وزن است. البته دانشمندان در مورد اثر گندم سیاه و سایر غلات کامل برای پذیرش این اثر، نیازمند تحقیقات بیشتری هستند.

کنترل دیابت با گندم سیاه

از آنجایی که غله کامل گندمِ سیاه منبع کربوهیدراتهای پیچیده است. این شکل از کربوهیدراتها می‌توانند به کنترل میزان قند خون افراد کمک کند. بدن در مدت زمان طولانیتری کربوهیدراتهای پیچیده را نسبت به کربوهیدراتهای ساده، تتجزیه می‌کند. این کندی هضم به ثبات میزان قند خون برای زمانی طولانیتر کمک می‌کند. نان سفید یک نمونه از کربوهیدراتهای ساده است.

به گفته موسسه دیابت آمریکا، غذاهای با غلات کامل منبع خوبی از کربوهیدراتها هستند. این غذاها منبع عالی انرژی هستند و می‌توانند فیبر و مواد معدنی را تولید کنند. پژوهشهای حیوانی نشان می‌دهد که گندم سیاه اثر مثبتی بر انسولین و قند خون در موشهای مبتلا به دیابت در حال رژیم غذایی قند بالا دارد. البته مشخص نیست که آیا این یافته‌ها را می‌توان به انسانهای مبتلا به دیابت تعمیم داد.

عوارض جانبی

گندم سیاه معمولا برای مصرف بی خطر است و نباید موجب عوارض جانبی در انسان شود. ممکن است این نوع غله موجب واکنش در افراد مبتلا به آلرژی به این ماده شود. آنها علائمی همچون تورم در دهان یا کهیر را به هنگام خوردن گندم سیاه حس می‌کنند. البته گزارشها در مورد آلرژی  به گندمِ سیاه در ایالات متحده شایع نیست.

روشهایی سالم برای خوردن گندم سیاهخواص گندم سیاه

افزودن گندم سیاه به رژیم غذایی سالم آسان است. می‌تواند دانه‌های گندم سیاه را در فروشگاه‌های آنلاین که مواد غذایی خارجی و یا رژیمی می‌فروشند، خرید. آرد گندم سیاه نیز در فروشگاه‌های اینترنتی برای درست کردن نان، پنکیک و غذاهای بیکری استفاده کرد. یک مدل از چلوگوشت هویج به جای برنج از این ماده استفاده می‌کند. می‌توان دانه‌های آن را پس از خیساندن به مدت ۲۴ ساعت سپس برشته کردن آن به عنوان تنقلات استفاده کرد. روش دیگر هم این است که آنها را آب پز کنید و به سالاد افزود یا به عنوان بغل بشقابی یا برای غذاهای اصلی استفاده کرد. برای افزودن آن به رژیم غذایی می‌توانید این ایده‌ها را انجام دهید:

صبحانه

پوره گندم سیاه یک جایگزین سالم برای غلات صبحانه معمولی است یا سعی کنید با آرد آن پنکیک درست کنید که به همراه توت و تمشک خوشمزه خواهد شد.

ناهار

دانه‌های گندمِ سیاه یک افزودنی عالی برای سالاد است. دانه‌های گندم را در آب نمک جوشانده و به سالاد اضافه کنید.

ناهار

این دانه‌ها را در ترکیب با تخم مرغ، سبزیجات برشته و غذاهای سرخ کردنی مثل مرغ یا میگو استفاده کنید سپس آنها را روی حرارت متوسط سرخ کنید سپس به سایر مواد اضافه کنید.

دسر

مافینهای گندم سیاه گزینه خوبی برای دسری خوشمزه و بدون گلوتن هستند.

خلاصه

گندم سیاه یک ماده غذایی سالم است. این ماده غذایی را می‌توان در انواع غذاها از غلات صبحانه تا پنکیک استفاده کرد. این غله حاوی مواد مغذی عالی با میزان پروتئین بالا است. این باعث می‌شود که خواص مفیدی برای سلامت قلب و دستگاه گوارش داشته باشد. همچنین یک افزودنی عالی به رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت یا آنهایی ست که سعی می‌کنند وزنشان را کنترل کنند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
115
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
1,266
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,455
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
618
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
1,046
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,867

مقالات سلامت

داروی پراکسی پکسول
داروی پرامی پکسول (Pramipexol) و نگاهی به ویژگی های آن
114
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
115
ناراحتی گوارشی و نگاهی به تعاریف این ناخوشی درگیر کننده بدن
137
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
159
بیماری آشالازی
بیماری آشالازی و نگاهی جامعه به تعاریف و خصوصیات این بیماری
237
معرفی داروی اگزالی پلاتین
داروی اگزالی پلاتین و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ضد سرطان
361

مقالات آشپزی

خوشمزه ترین دسرها برای مهمانی
طرز تهیه چهار دسر خیلی خوشمزه برای مهمانی‌ها
135
سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
338
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
464
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
356
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
650
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
721

مقالات تغذیه

گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
159
معرفی فلفل دلمه‌ای
فلفل دلمه‌ای و نگاهی به اثر این ماده غذایی پر طرفدار بر سلامت انسان
355
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
637
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
915
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
186
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
159