لیست مزایای جادویی انواع پیاز


خواص پیاز,خاصیت پیاز,مزایای پیاز,فواید انواع پیاز

خواص پیاز از مواردی است که می‌توان به‌سادگی با استفاده از آن به ارتقای و حفظ سلامت بدن بهروش‌های مختلف کمک کرد. پیاز بخشی از خانواده سیر (آلومیوم) سبزی‌ها و گیاهان است که شامل سیب‌زمینی، سیر، پیازچه و تره‌فرنگی نیز می‌شود.

سبزی‌ها خانواده سیر برای قرن‌ها برای ایجاد طعم‌های خاص و طعم‌دهنده و برای خواص دارویی آن‌ها کشت می‌شده است. آن‌ها نیز می‌توانند خام خورده شوند و درترشی و موارد دیگر استفاده می‌شوند.

اگرچه این‌یک محصول معتدل است، پیاز می‌تواند در اندازه، شکل، رنگ و طعم متفاوتی باشد. رایج‌ترین انواع پیاز قرمز، زرد و سفید است. طعم‌های آن می‌توانند شیرین و آبدار به‌شدت، تندوتیز باشد و اغلب بسته به فصل رشد و مصرف آن می‌باشد.

تخمین زده می‌شود که سالانه ۱۰۵ میلیارد پوند پیاز در سراسر جهان برداشت می‌شود. به گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO)، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول کشاورزی است.

پیاز برای هزاران سال به‌عنوان غذا استفاده‌شده است؛ در مصر باستان، آن‌ها در عبادتگاه هاعبادت می‌کردند و مورداستفاده قرار می‌گرفتند. پیاز ممکن است شمارا به گریه بیندازد، اما شما در بلندمدت به خاطر تأثیر این ماده در سلامتی خواهید خندید.

مزایای استفاده از پیازها شگفت‌انگیز و برخی از آن‌ها کاملاً شگفت‌انگیز هستند. مزایای سلامتی ممکن برای مصرف پیاز شامل کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان، بهبود خلق و حفظ سلامت پوست و مو می‌شود. به‌جز این موارد پیاز دارای مزایای بسیار دیگری برای سلامتی است ازجمله کاهش خطر ابتلا به چاقی، بیماری قلبی و سرطان.

پیازها غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها از خواص پیاز هستند. کاربرد پیاز در رژیم غذایی بسیار ساده است و طیف وسیعی از روش‌هایی را که می‌توان آن‌ها را در غذاهای معمولی تهیه کرد و آن‌ها را طبخ کرد وجود دارد.

خوردن انواع میوه‌ها و سبزی‌ها به مدت طولانی با خطر کاهش بسیاری از مشکلات سلامت مرتبط با سبک و شیوه زندگی در ارتباط است.

مطالعات بسیاری نشان داده است که افزایش مصرف مواد غذایی گیاهی مانند پیاز باعث کاهش مرگ‌ومیر کلی در اثر بیماری‌هایی نظیر دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود. غذاهای گیاهی باعث بهبود وضعیت پوست صورت، مو و افزایش شده و همچنین به‌طورکلی به مقدار کمتری وزن را افزایش می‌دهند. در این مقاله به بررسی فواید این ماده پرکاربرد غذایی خواهیم پرداخت.


تاریخچه استفاده و بهره گیری از خواص پیاز

منشأ تاریخی پیاز در قسمت‌های غربی و شرقی آسیا قرار دارد. گونه‌های مختلفی از پیاز در سراسر جهان وجود دارد که اساساً به معنی آن است که احتمالاً در یک‌زمان در سراسر جهان کشت می‌شود. سوابق نشان می‌دهد که پیاز در چین در سال ۵۰۰۰ قبل از میلاد استفاده می‌شود که این امر بیشتر به دلیل بادوام بودن پیاز برای حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی بوده است. م

صری‌های باستان به این مسئله معروف بودند که سبزی‌ها را مورداحترام قرار داده و این امر با توجه به شکل کروی آن و حلقه‌های متمرکز آن‌ها بود که در باور آن‌ها نماد زندگی ابدی بود. همچنین، پیاز در مزارع باستان مصری نیز استفاده شد.

اسناد پزشکی Charaka Samhita (در قرن ششم پیش از میلاد) پیاز را به‌عنوان گیاه دارویی ذکر می‌کند. حتی یک پزشک یونان در قرن یکم میلادی (Dioscorides) کاربردهای داروهای گیاهی را مستند کرد. این اولین مهاجران اروپایی بود که پیاز را به آمریکای شمالی آورده بودند. این کمی از تاریخچه استفاده از خواص پیاز است؛ اما آیا می‌دانستید که انواع مختلف پیاز وجود دارد؟


انواع مختلف پیاز کدام هستند؟

پیاز به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد که در هر غذایی تقریباً در هر قسمت از زمین، این سبزی‌ها به آن اضافه می‌شود. بدون تردید چند نوع پیاز وجود دارد اما در اینجا، ما در مورد رایج‌ترین موارد صحبت می‌کنیم.

انواع مختلف پیاز (خواص پیاز)

  • پیازهای زرد: آن‌ها دارای میوه‌ای سفید هستند که توسط پوست قهوه‌ای سنگین احاطه‌شده است. آن‌ها یک عطر قوی و گوگردی دارند.
  • پیاز شیرین: آن‌ها یک‌پوست سبک‌تر، کمتر مات و متحیرکننده دارند که همچنین آن را میوه‌ای بزرگ‌تر و کمی سبزی احاطه کرده است.
  • پیاز سفید: پوست سفیدی دارد و ملایم‌تر و شیرین‌تر از همتایان زرد خود است.
  • پیاز سرخ: آن‌ها به‌اندازه کافی ملایم و شیرین هستند تاخورده شوند. پوست بیرونی و میوه آن به رنگ قهوه‌ای عمیق است.
  • Shallots: آن‌ها کوچک‌تر و دارای پوست قهوه‌ای‌رنگ و دارای میوه به رنگ بنفش هستند.
  • پیاز سبز: آن‌ها پیاز نابالغ و کال هستند که هنوز پیازی در آن‌ها تشکیل نشده است و صرفاً جوانه هستند.
  • تره‌فرنگی: آن‌ها مانند گل سرخ‌ها (پیاز طولانی گرد با میوه پیاز شکل کوچک) شکل‌گرفته‌اند و معمولاً در سس‌ها و سوپ‌ها استفاده می‌شوند.

برای حصول خواص پیاز آیا بهتر است پیاز خام خورده شود و یا پخته؟

خام یا پخته، پیاز فوق‌العاده سالم و مفید است. با این‌حال، پیاز خام دارای سطوح بالاتری از ترکیبات گوگردی آلی است که مزایای فراوانی را به همراه دارد. یک مطالعه نشان داده است که لایه‌های بیرونی میوه پیاز دارای بیشترین غلظت فلاونوئیدها هستند ازاین‌رو، اطمینان حاصل کنید که کمی از این قسمت از سبزی‌ها را بردارید. پیاز پخته‌شده نیز دارای مزایایی است. آن‌ها یک منبع خوب فیبر و مس هستند.

فیبر کمک می‌کند تا گوارش کارکرد مناسب خود را داشته باشد درحالی‌که مس کمک می‌کند که ارتباطات مغز به‌طور مناسبی انجام شود.

حتی پیاز ترشی دارای بیشترین مزایای استفاده از پیاز است.

یک نکته در مورد پیاز ترشی ذکرشده است: بیشتر برندهای آن حاوی مواد افزودنی هستند و به‌طور بالقوه می‌توانند مضر باشند پس پیشنهاد میکنیم برای بهره مند شدن از مزایای ترشی پیاز آنرا در خانه درست کنید. تمام آنچه ما در مورد آن صحبت کردیم، تمام این مزایا، به دلیل مواد مغذی موجود در پیاز است.


خواص پیاز برای سلامتی بدن

آلومیم و آلیل دی سولفید، دو ماده فیتوشیمیایی در پیاز، خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می‌دهند، به تنظیم قند خون کمک می‌کنند، التهاب را کاهش می‌دهند و عفونت‌ها را التیام می‌بخشند. در اینجا یک نگاه سریع به مزایای باورنکردنی و خواص مفید پیاز برای سلامتی می‌اندازیم:


۱. پیشگیری از سرطان از مهم ترین خواص پیاز

سبزی‌ها خانواده سیر در رابطه با سرطان، به‌ویژه سرطان‌های معده و کولورکتال، موردمطالعه قرارگرفته‌اند. اثرات مفید و پیشگیرانه آن‌ها احتمالاً ناشی از بخشی از ترکیبات غنی از ارگانوسولفور است. مکانیزم دقیقی که باعث می‌شود این ترکیبات بروز سرطان را مهار کنند ناشناخته است، اما فرضیه‌ها شامل مهار رشد تومور و جهش‌زایی و پیشگیری از تشکیل رادیکال‌های آزاد است.

پیاز همچنین منبع آنتی‌اکسیدان قوی ویتامین C است که به مبارزه با تشکیل رادیکال‌های آزاد شناخته‌شده به علت سرطان کمک می‌کند.

همچنین همان‌طور که در یک مطالعه انجام‌شده توسط دانشگاه گولف نشان داده شد که پیاز قرمز بیشترین اثر را در از بین بردن سلول‌های سرطانی روده بزرگ و روده دارد. این پیاز دارای سطوح بالایی از کورستین و آنتوسیانین است که دو ترکیب هستند که به این ویژگی پیاز کمک می‌کنند.

پیاز باعث فعال کردن مسیرهایی می‌شود که سلول‌های سرطانی را تحریک می‌کنند تا خودشان را نابود کنند. آن‌ها محیط را برای سلول‌های سرطانی برای فعالیت نامطلوب می‌کنند و این باعث جلوگیری از رشد آن‌ها می‌شود. همچنین مشخص‌شده است که افرادی که بیشترین میزان مصرف پیاز رادارند، کمترین میزان ابتلا به سرطان رادارند. به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه، می‌توانید همبرگر خود را با پیاز سرخ ‌کنید.

خواص پیاز در پیشگیری از سرطان پروستات

سرطان کولون

مصرف فیبر بالا از تمام میوه‌ها و سبزی‌ها با کاهش خطر سرطان کولورکتال همراه است. یک مطالعه نشان داد مصرف بیش از ۷ وعده پیاز در هفته با کاهش سرطان کولورکتال همراه بود.

سرطان پروستات

محققان در یک مقاله منتشرشده توسط مجله موسسه ملی سرطان از یک مطالعه بر روی یک جمعیت برای بررسی رابطه بین مصرف سبزی‌ها خانواده سیر و سرطان پروستات استفاده کردند. آن‌ها دریافتند که مردان با بالاترین میزان مصرف سبزی‌ها خانواده سیر، کمترین خطر را در ابتلای به سرطان پروستات دارند.

سرطان مری و معده

نشان داده‌شده است که مصرف منظم سبزی‌ها خانواده سیر خطر ابتلا به سرطان مری و معده را کاهش می‌دهد. چندین مطالعات انسانی اثرات محافظتی بالقوه مصرف خانواده سیر را نشان داده‌اند، همچنین گزارش‌هایی از مهار تومور تحت تأثیر ترکیبات خانواده سیر در آزمایش‌هایی که بر روی حیوانات انجام‌شده، وجود دارد.


۲. بهبود الگوی خواب و خلق‌وخو از خواص پیاز

فولاد موجود در پیاز ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند. Homocysteine مانع از رسیدن خون و سایر مواد مغذی به مغز می‌شود و فولات از ایجاد این مواد شیمیایی جلوگیری می‌کند. هموسیستئین اضافی همچنین باعث اختلال در تولید هورمون‌های خوب سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین می‌شود که نه‌تنها خلق‌وخو، بلکه همچنین خواب و اشتها را تنظیم می‌کنند.


۳. تغذیه و خواص پیاز در این بخش

خواص پیاز در تامین آهن

پیاز غذای غنی از مواد مغذی است، به این معنی که درحالی‌که کالری کمی‌دارد، آن‌ها در مورد مواد مغذی مفید مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها غنی هستند. یک فنجان پیاز خردشده حاوی حدود ۶۴ کالری، ۱۵ گرم کربوهیدرات، ۰ گرم چربی، ۰ گرم کلسترول، ۳ گرم فیبر، ۷ گرم قند، ۲ گرم پروتئین و ۱۰ درصد یا بیشتر از ارزش روزانه برای ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است. پیاز همچنین حاوی مقدار کمی از کلسیم، آهن، فولات، منیزیم، فسفر و پتاسیم و آنتی‌اکسیدان‌ها کورستین و گوگرد است.


۴. خواص پیاز برای بهبود سلامت قلب

فلاونوئیدها موجود در پیاز قرمز می‌توانند به‌سلامت قلب کمک کنند. پیاز همچنین غنی از ترکیبات ارگانو سولفوره هستند که می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند.

بر اساس یک تحقیق که در کشور آرژانتین انجام گرفت، مصرف ترکیبات ارگانو سولفوره موجود در پیاز ممکن است خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش دهد. جدای از این پیاز حاوی تیوسولفانات است که به‌طور طبیعی به‌عنوان رقیق‌کننده خون عمل می‌کنند و خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

کورستین در پیاز نیز دارای توانایی مبارزه با بیماری‌های قلبی است. این ماده جز آنتی‌اکسیدان‌ها و دارای خواص ضدالتهابی است که باعث تقویت سلامت قلب می‌شود.

پیاز همچنین بخشی از Paradox فرانسوی هستند که قسمت مهمی از غذاهای فرانسوی هستند و گمان می‌رود که عامل پایین بودن بیماری‌های قلبی در میان فرانسوی‌ها باوجود مصرف رژیم غذایی با کالری بالا است.

خواص پیاز همچنین می‌تواند سطوح کلسترول در خون را بهبود بخشد و این امر درنهایت برای قلب مفید است. همان‌طور که در یک گزارش از دانشگاه کمبریج آمده است، فلاونوئیدها موجود در پیاز کمک می‌کند سطح LDL (کلسترول بد) را در افراد چاق پایین آورده شود.

پیاز همچنین سبب جلوگیری از چسبیدن پلاکت‌های خون به یکدیگر می‌شوند که می‌تواند منجر به لخته شدن و درنهایت حملات قلبی شود. آن‌ها همچنین می‌توانند از فشارخون بالا جلوگیری کنند، بنابراین خطر مشکلات قلبی را از بین می‌برند.

مطالعه دیگری در مورد خرگوش نشان داد که پیاز می‌تواند از بروز آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) در این حیوان جلوگیری کند. آن‌ها این کار را با افزایش فیبرینولیتیک (فرایندی که منجر به برداشتن لخته‌های خون کوچک) می‌شود، انجام می‌دادند.


۵. بهبود سلامت گوارش با مصرف پیاز

مزایای گوارشی پیاز می‌تواند به خاطر ترکیب وینولین باشد که فیبر موجود در سبزی‌ها است اینولین به و همچنین به‌عنوان یک منبع غذایی برای باکتری‌های مفید در روده عمل می‌کند.

استفاده از این فیبر به بدن شما کمک می‌کند که دارای سطح خوبی از باکتری سالم باشد. بااین‌حال، تیوسولفانات موجود در پیاز می‌تواند برای این باکتری‌های مضر باشد (به‌عنوان آن‌ها دارای خواص ضد باکتری). ازاین‌رو، اگر شما به خواص ضد باکتریایی پیاز حساس هستید، با پزشک خود مشورت کنید. دیگر فیبر محلول در پیاز، oligofructose (که یک زیرگروه از اینولین است) است که برای جلوگیری و درمان انواع مختلف اسهال به کار می‌رود و مواد فیتو شیمیایی در پیاز می‌تواند خطر زخم معده را کاهش دهد.

پری بوتیک‌های طبیعی در پیاز همچنین می‌توانند یبوست را کاهش دهند. همچنین اعتقاد بر این است که آن‌ها به درمان بیماری‌های معده کمک می‌کنند، گرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است. البته ممکن است که پیاز در برخی افراد باعث میگرن و نفخ شود. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.


۶. کمک در درمان بیماری وبا

خواص پیاز یک اثر مهاری علیه ویروس cholerae دارد که میکروب ایجادکننده بیماری وبا است. این را می‌توان به اثرات ضد باکتری این سبزی نسبت داد.


۷. خواص پیاز  و جلوگیری از لخته شدن خون

پیاز حاوی ترکیبی به نام روتین است که می‌تواند باعث جلوگیری از لخته شدن خون شود. در مطالعات متعددی که برو روی موش‌ها انجام گرفت، روتین قوی‌ترین ترکیب ضد ترومبوتیک بود. لخته شدن در شریان‌ها ورگه‌ای شریان‌ها اتفاق می‌افتد. لخته‌ها غنی از پلاکت هستند درحالی‌که در رگ‌ها غنی از فیبرین است. روتین در پیاز سبب می‌شود که آنزیم (پروتئین دی سولفید ایزومراز) که وقتی لخته شدن خون ایجاد می‌شود بسیار فعال است مسدود شود.


۸. پایین آمدن سطوح قند خون از خواص پیاز

یک مطالعه ثابت کرده است که عصاره پیاز می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. این مطالعه بر روی رت های دیابتی انجام شد و نتایج دلگرم‌کننده بود. یکی از ترکیبات گوگرد در پیاز (S-methylcysteine) و کورستین هستند که می‌توانند اثرات مفیدی بر روی قند خون داشته باشد. بااین‌حال، متوجه شدیم که پیاز در زمان مصرف داروهای ضد دیابتی ازجمله متفورمین تأثیر مثبت داشت.

در تحقیق دیگری، پلی فنول ها (به‌ویژه آن‌هایی که در پیاز موجود بودند) نقش مهمی در کنترل قند خون بالا (هایپر گلیسمی) داشتند.


۹. خواص پیاز در حفظ سلامت استخوان

خواص پیاز و پیشگیری از پوکی استخوان

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که خواص پیاز ممکن است از بروز پوکی استخوان مربوط به سن جلوگیری کند. بر طبق نظر محققان سوئیسی، یک ترکیب در پیاز سفید (به نام GPCS) می‌تواند پوکی استخوان را کاهش دهد. اگرچه مطالعه بر روی موش صحرایی انجام‌شده است، اما برای انسان‌ها هنوز انجام‌نشده است.

سایر مطالعات نشان داد که زنان دارای مصرف پیاز معمولاً ۵ درصد تراکم استخوان بیشتری از کسانی که کمتر پیاز می‌خورند دارند. مصرف پیاز همچنین بر روی تراکم استخوان در زنان بالای ۵۰ سال تأثیر مثبت دارد.

با توجه به گزارش بنیاد آرتروز، کورستین موجود در پیاز می‌تواند فعالیت‌های لکو تریژن، پروستاگلاندین ها و هیستامین‌ها (که همه آن‌ها سبب التهاب می‌شوند) را در استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کاهش دهد. همچنین مصرف پیاز برای کمک به درمان درد مفاصل مفید است.


۱۰. جلوگیری از التهاب و سایر آلرژی‌ها با پیاز

ما قبلاً دیده‌ایم که کورستین (و دیگر فلاونوئیدها) در پیاز می‌تواند به جلوگیری از التهاب کمک کند. همچنین پیاز با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین از سلول‌های آلرژیک به درمان آلرژی کمک می‌کند. با پیاز می‌توان سینوس‌ها را باز و تخلیه کرد. همچنین خواص آنتی‌هیستامینی کورستین می‌تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک کند.

حتی خوردن یک پیاز خام در شب نیز می‌تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک کند ترکیبات گوگردی موجود در پیاز می‌توانند موکوز را از بین ببرند.

همچنین این ماده غذایی دارای خواص ضد باکتریایی است. همان‌طور که در یک مطالعه مشاهده شد، عصاره پیاز باعث تأثیر بر استرپتوکوک موتانس و استرپتوکوک سوبرینوس شد که از باکتری‌های مسئول در پوسیدگی دندان و همچنین سایر آلرژی‌ها هستند. همچنین پیاز دارای اثرات آنتی‌بیوتیک است که می‌تواند باعث بهبود زخم شود.


۱۱. پیاز و بهبود سیستم ایمنی

پیاز حاوی سلنیوم است که عملکرد ایمنی را تحریک می‌کند. این ماده همچنین مانع از پاسخ ایمنی بیش‌از حد می‌شود که می‌تواند اثرات نامطلوبی را در بدن فرد به همراه داشته باشد. سلول‌های ایمنی که در سلنیوم کمبود دارند، به‌طور ناکارآمد تولیدشده و تکامل پیدا می‌کنند. این سلول‌ها همچنین در تولید پروتئین‌های مهم و انتقال کلسیم دچار مشکل می‌شوند.

همچنین داروهای گیاهی در روسیه، برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا مورداستفاده قرار می‌گیرند. ما همچنین می‌خواهیم در مورد درمان‌های عامیانه صحبت کنیم – خوابیدن در کنار پیاز یا گذاشتن پیاز در زیر پای خود، قرار دادن آن‌ها در جوراب شما.

آیا این موارد نیز مزایایی را به همراه دارد؟ برخی منابع می‌گویند که این موارد عفونت را از بین می‌برد و بدن شمارا از عفونت پاک می‌کند. انجام این کار همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا تقویت کند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که پاها دارای پایانه عصبی تمام اعضای بدن است. قرار دادن پیاز در زیر پاها ویژگی‌های سودمند خود را به داخل خود انتقال می‌دهد. بااین‌حال، هیچ تحقیق در مورد این وجود ندارد و ما نمی‌دانیم که چقدر این اطلاعات درست است.

شما همچنین می‌توانید چای پیاز را برای درمان سرماخوردگی مصرف کنید. این چای به تقویت ایمنی بدن فرد مبتلابه بیماری سرماخوردگی کمک می‌کند و به جلوگیری از این بیماری نیز کمک می‌کند. ساخت چای ساده است، پیاز را تکه‌تکه کنید، آن در آب بجوشانید و چای حاصل از آن را بنوشید. این چایی به‌عنوان یک درمان سریع برای بیماری‌های سرماخوردگی و دیگر موارد مشابه در شما عمل می‌کند.

شما همچنین می‌توانید سایر مواد تشکیل‌دهنده مانند زنجبیل را برای طعم و مزه به این چای اضافه کنید. حتی شربت عناب پیاز، دارای خواص شگفت‌انگیزی در درمان علائم سرماخوردگی است. فقط یک پیاز را تکه‌تکه کنید و آن را به یک ظرف بخور اضافه کنید. به این ظرف، نصف فنجان عسل را اضافه کنید. به‌آرامی آن را حرارت داده تا پیاز شفاف‌تر و نرم شود. هر ۳ تا ۴ ساعت یک قاشق چای‌خوری از این شربت را بنوشید.

برای پیشگیری از بیماری‌ها، شما می‌توانید ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری از این شربت را در طول فصل آنفلولانزا مصرف کنید. شما همچنین می‌توانید از پیاز سفید با عسل برای نتایج مشابه استفاده کنید.

خواص ضدالتهابی پیاز همچنین می‌تواند به بهبود علائم بیماری آسم در افراد مبتلا کمک کند. این اثر را می‌توان به کورستین نسبت داد (به‌طور متوسط ​​پیاز حاوی ۵۰ میلی‌گرم از آن است).


۱۲. پیاز برای درمان اختلالات گوش

در یک مورد گزارش، هرچند تحقیقات محدود بود اکثر والدین از پیاز برای درمان بیماری‌های مربوط گوش استفاده می‌کردند. آن‌ها اصرار داشتند که آب‌میوه‌ی پیاز می‌تواند برای کاهش درد گوش مفید باشد. یکی از راه‌های این کار این است که پیاز را گرم‌کنید، عصاره آن را استخراج‌کنید و چند قطره را در گوش آلوده قرار دهید.

سابقه این درمان، به اعتقاد ما، به قرن نوزدهم می‌رسد. همه‌چیزهایی که باید انجام دهید این است که پیاز را در یک فر در دمای ۴۵۰ درجه فارنهایت بگذارید. بگذارید تا ۱۵ دقیقه یا تا زمانی که نرم شود. در فر باقی بماند.

پیاز را بیرون بیاورید و فوراً آن را سردکنید، نصف آن را برش دهید و آن را در یک‌کاسه کوچک فشار دهید و با استفاده از یک قطره‌چکان، چند قطره از عصاره آن را به گوش عفونت کرده خود وارد کنید. یک جایگزین برای این روش قرار دادن پیاز بر روی گوش آلوده است. اگرچه این درمان ازنظر علمی ثابت نشده است، برخی معتقدند ممکن است برای بدن مؤثر باشد.


۱۳. ارتقاء سلامت تنفسی با مصرف پیاز

بر اساس یک مطالعه که در آمریکا انجام شد، بیماران مبتلابه مشکلات تنفسی مانند آسم و رینیت آلرژیک می‌توانند از میوه‌ها و سبزی‌های خاصی بهره‌مند شوند و پیاز یکی از آن‌هاست. خواص ضدالتهابی پیاز همچنین می‌تواند باعث تسکین و فروکش کردن علائم بیماری‌های تنفسی شود.

اگر شما از یک بیماری تنفسی رنج می‌برید، می‌توانید به رژیم غذایی خود (به‌علاوه داروهایتان) برای تسکین سریع‌تر، پیاز را در سالاد و سایر غذاها اضافه کنید.


۱۴. بهبود سلامت چشم

سلامت چشم و تاثیر خواص پیاز بر آن

گوگرد در پیاز سلامت مردمک چشم را بهبود می‌بخشد. این ماده تولید پروتئینی به نام گلوتاتیون را تحریک می‌کند که به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. داشتن سطوح بالاتری از گلوتاتین به معنی کاهش خطر ابتلا به گلوکوم، دژنراسیون ماکولا و آب‌مروارید است.

سلنیوم در پیاز از ویتامین E در چشم (که از سلول‌های چشم محافظت می‌کند) پشتیبانی می‌کند. همان‌طور که در یک مطالعه ایرانی مشاهده شد، پیاز می‌تواند رشد طبیعی فلور چشم را مهار کند. این امر نشان‌دهنده این است که امکان دارد پیازها به‌عنوان یک درمان بالقوه برای عفونت‌های چشم مانند کونژوکتیویت و بلفاریت مطرح شود.

در این مطالعه، عصاره پیاز به‌عنوان قطره چشم استفاده شد که منجر به بهبود شد. شما می‌توانید این درمان را امتحان کنید، اما ما توصیه می‌کنیم ابتدا با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید. عصاره پیاز همچنین می‌تواند به جلوگیری از تاری قرنیه کمک کند.


۱۵. خواص پیاز برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید است

پیاز حاوی ترکیبات گوگردی تیو سولفانات است که کمک می‌کند تا باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند کاهش یابد و بهترین روش خوردن آن‌ها خوردن به‌صورت خام است چون استفاده از پیاز در پخت‌وپز ممکن است برخی از این ترکیبات مفید را نابود کند. این ماده غذایی همچنین غنی از ویتامین C است که می‌تواند دندان‌ها را سالم نگه می‌دارد.

همچنین اعتقاد بر این است که پیاز می‌تواند درد دندان را از بین ببرد. بااین‌حال، تحقیقات کمتری در مورد این وجود دارد؛ اما یکی از معایب پیاز این است که آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد بوی بد دردهان شوند. ازاین‌رو، بعد از مصرف پیاز، دهان خود را به‌طور کامل بشویید، مخصوصاً اگر شما به گردهمایی اجتماعی می‌روید.


۱۶. بهبود سلامت جنسی از خواص پیاز

پیاز یکی از داروهای گیاهی مورداستفاده در غرب اوگاندا برای مدیریت ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ است. حتی در غیر این صورت، این سبزی برای این معروف است که منافعی برای مردان دارد. مصرف عصاره پیاز همراه با عسل به افزایش میزان باروری در مردان کمک می‌کند.


۱۷. خواص پیاز برای بهبود سلامت مغز

تحقیقات نشان می‌دهد که آنتی‌اکسیدان‌ها در پیاز با سموم مضر در مغز ترکیب می‌شوند و آن‌ها را از بدن خارج می‌کنند. ترکیبات حاوی گوگرد در پیاز ممکن است باعث کاهش علائم از دست دادن حافظه مربوط به سن شوند عصاره پیاز برای حفظ عملکرد هیپوکامپ مؤثر است. بااین‌حال، بخشی از این ویژگی‌های مبارزه با مشکلات مربوط حافظه ممکن است به خاطر فرایند آشپزی و تأثیر حرارت از بین برود. ازاین‌رو، بهترین راه برای حصول این فواید خوردن این ماده غذایی به‌صورت خام است. دیگر ترکیب گوگردی در پیاز، به نام دی-n-propyl trisulfide، بهبود حافظه را سرعت می‌بخشد.

همچنین اعتقاد بر این است که پیاز، گیجی، صرع و سرگیجه را درمان می‌کند اگرچه تحقیقات محدودی در مورد این انجام‌شده است.

خواص پیاز و صرع


۱۸. خواص پیاز موثر در کمک به درمان تب

از پیاز می‌توان به‌عنوان یک ماده غذایی برای کمک به درمان تب استفاده کرد. همچنین با توجه به بخارهای طبیعی آن می‌تواند خونریزی بینی را از بین ببرد و همچنین می‌تواند لخته شدن خون را درمان کند.


۱۹. تسکین علائم یائسگی

خواص پیاز در طول یائسگی به تسکین علائم آن کمک می‌کنند زیرا از کبد محافظت می‌کنند و هورمون‌های پسمانده را از بین می‌برند. مصرف کافی کلسیم نیز در این دوره ضروری است. پیاز حاوی کلسیم هستند و می‌توانند در این زمینه کمک کنند.


۲۰. درخشان کردن پوست و مبارزه با آکنه از خواص پیاز

پیاز غنی از ویتامین‌های A، C و E است که همه آن‌ها به‌سلامت پوست کمک می‌کند. آن‌ها پوست را از پیری زودرس محافظت می‌کند که ناشی از رادیکال‌های آزاد است؛ و ازآنجاکه این ماده غذایی یک ضدعفونی‌کننده قوی است، می‌تواند پوست را از باکتری‌هایی که این مشکلات را ایجاد می‌کنند، محافظت کند؛ و از سوی دیگر، تحقیقات اظهار می‌دارند که ویتامین C برای کمک به پوست مهم است.

ماسک صورت پیاز این ترفند را انجام می‌دهد و همه‌چیزهایی که نیاز دارید ۲ قاشق غذاخوری آرد، نصف قاشق غذاخوری آب‌پرتقال (تازه استخراج‌شده)، نصف قاشق چای‌خوری شیر و یک قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون. یک رنده ضخیم تهیه کنید اگر ماسک خیلی ضخیم باشد می‌توانید شیر اضافه کنید؛ و درصورتی‌که بوی پیاز بیش‌ازحد باشد، شما می‌توانید چند قطره اسانس اسطوخودوس را به آن اضافه کنید.

چهره خود را پاک‌کنید و ماسک را روی صورت و گردن خود بگذارید. پس از خشک شدن ماسک (که ممکن است حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد) آن را با آرامش و ماساژ از پوست پاک‌کنید. این ماسک نه‌تنها سبب درخشان شدن پوست شما می‌شود بلکه باعث لایه‌برداری پوست می‌شود.

ممکن است خواص ضد میکروبی، ضد باکتری و ضدالتهابی پیاز ممکن است برای پوست شما شگفت‌انگیز باشد. این ماده غذایی یک ضدعفونی‌کننده قوی است که پوست شمارا از باکتری‌های مواد آکنه و دیگر عفونت‌های پوست محافظت می‌کند.

پیاز را می‌توان در درمان آکنه و جوش صورت استفاده کرد. برای این منظور، می‌توانید ۱ قاشق غذاخوری آب پیاز را یا با ۱ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون مخلوط‌کنید و آن را روی صورت خود قرار دهید. آن را برای ۲۰ دقیقه بر روی صورت خود باقی بگذارید و سپس آن را بشویید. به‌غیراز استفاده موضعی، مصرف منظم پیاز نیز می‌تواند برای شما نتایج معجزه‌آسایی در مورد آکنه داشته باشد.

بعضی افراد ادعا می‌کنند که مالش پیاز روی صورت شما می‌تواند نتایج خوبی در این زمینه داشته باشد. شما احتمالاً می‌توانید آن را امتحان کنید و بررسی کنید و هیچ آسیبی به‌هیچ‌وجه وجود نخواهد داشت. برای درمان زخم‌های آکنه، می‌توانید از عصاره پیاز استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از کرم‌هایی که عصاره پیاز به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده دارند استفاده کنید.


۲۱. پیاز و مبارزه با پیری

پیاز دارای مزایای ضد پیری فراوان است. ویتامین‌های آنتی‌اکسیدان A، C و E با آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر UV و جلوگیری از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد که باعث ایجاد پیری زودرس در پوست ما می‌شوند، مبارزه می‌کنند. پیاز یکی از غنی‌ترین منابع کورستین است که یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است که می‌تواند بدون چروک شدن پوست شمارا حفظ کند.

از سوی دیگر، این ویتامین‌ها و گوگرد، پوست شمارا حفظ می‌کند و آن را نرم و انعطاف‌پذیر می‌کند. از ویژگی‌های ضد پیری پیاز می‌توان به وجود فیتوکمیکال های غنی از گوگرد اشاره کرد. ماساژ پوست شما با آب تازه پیاز کمک می‌کند تا گردش خون افزایش یابد و ظاهر کلی پوست شمارا با ایجاد ظاهری جوان‌تر و روشن‌تر به آن بهبود می‌بخشد.


۲۲. حذف لکه‌های تاریک و درمان رنگ‌دانه پوست

آب پیاز برای از بین بردن لکه‌های تاریک و رنگ‌دانه عالی است. انواع مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها موجود در پیاز پوست را برای برداشتن ناخالصی پوست کمک می‌کنند. با مخلوط کردن مقادیر مساوی از آب پیاز و ماست تازه می‌توانید ماسک صورت پیاز را آماده کنید. شما همچنین می‌توانید چند قطره از هر اسانسی را برای عطر و بوی دلپذیر اضافه کنید.

ماساژ صورت خود را با این مخلوط و با استفاده از حرکات دایره‌ای ملایم برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید. برای حصول بهترین نتایج این امر باید به‌طور روزانه انجام شود.


۲۳. درمان زخم‌ها و گزش‌ها

خواص پیاز می‌تواند برای تسکین گزش و نیش حشرات مورداستفاده قرار گیرد. همه‌چیزهایی که باید انجام دهید این است که تکه‌های پیاز را روی محل گزش یا نیش خود قرار دهید. خواص ضدالتهابی پیاز در کاهش سوزش، خارش و تورم ناشی از نیش حشرات و ساس‌ها کمک می‌کند.


۲۴. خواص پیاز برای پوست و مو

پیاز دارای مقادیر زیادی از ویتامین C است که برای ساخت و نگهداری کلاژن موردنیاز است که ساختار پوست و مو را حفظ می‌کند.


۲۵. کمک به از بین بردن خال سیاه

برای خلاص شدن از شر خال سیاه، می‌توانید از آب پیاز نیز استفاده کنید. اسیدیته آب پیاز و مواد شیمیایی موجود در آن می‌توانند خال سیاه را درمان کنند. همه‌چیزهایی که باید انجام دهید این است که پیاز تازه را بر روی خال سیاه خود بگذارید و اجازه دهید آن را جذب آب کند. در اغلب موارد، درمان باعث حذف خال سیاه در یک ماه شد؛ اما ازآنجایی‌که هر خال سیاه با دیگر خال سیاه می‌تواند متفاوت باشد، اگر نتایج درستی را مشاهده نکردید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.


۲۶. کمک به رشد مو

دلیل آب شماره یک مفید بودن عصاره پیاز برای رشد مو این است که حاوی گوگرد است که همچنین در اسیدآمینه‌ها یافت می‌شود. همچنین کراتین (پروتئین مهم) نیز غنی از گوگرد است و برای موهای قوی موردنیاز است. هنگامی‌که برای پوست سر استفاده می‌شود، آب پیاز این گوگرد اضافی را برای موهای قوی‌تر و ضخیم‌تر فراهم می‌کند. این گوگرد همچنین می‌تواند تولید کلاژن را تحریک کند که به‌نوبه خود، در تولید سلول‌های پوست سالم و رشد مو (به‌طور پیش‌فرض در درمان ریزش مو نیز) کمک می‌کند.

استفاده از عصاره پیاز در مو و پوست سر می‌تواند ذخیره خون را در فولیکول‌های موها افزایش دهد و همچنین باعث افزایش رشد مو شود. همچنین می‌تواند موهای شمارا به شما بدهد.

در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان که موهایشان را با عصاره پیاز شستشو می‌دادند، رشد مو بیشتری نسبت به افرادی که در این کار را انجام نمی‌دادند داشتند. بااین‌حال، تحقیقات بیشتری لازم است اما جدای از آن، استفاده از عصاره پیاز روی موهایتان مضر نیست. شما می‌توانید به‌سادگی پیاز تازه را به پوست و مو خود اضافه و موها را با آن ماساژ دهید. آن را برای مدت ۱۵ دقیقه باقی بگذارید و سپس می‌توانید به‌طورمعمول آن را با استفاده از شامپو شستشو دهید.


۲۷. کمک به درمان شوره سر از خواص پیاز

عصاره پیاز می‌تواند به‌عنوان یک شفادهنده عالی برای شوره سر عمل کند. این عصاره می‌تواند باکتری‌هایی را که باعث رشد سریع شوره سر می‌شود را حذف کند؛ و یک بسته عصاره پیاز برای موهای شما این کار را خیلی خوب می‌تواند انجام دهد.

شما نیاز به عصاره پیاز و دانه‌های شنبلیله دارید. ۳ قاشق غذاخوری از دانه‌های زنجبیل را بشکنید و آن‌ها را به مدت یک‌شب در آب قرار دهید. روز بعد، آن‌ها را تبدیل به خمیر کنید و به همین ترتیب به آن، ۲ قاشق غذاخوری عصاره تازه پیاز اضافه کنید. این مخلوط را خوب مخلوط‌کنید و سپس آن را روی پوست خود بمالید. آن را برای مدت ۳۰ دقیقه باقی بگذارید سپس می‌توانید آن را با آب شستشو دهید.

علاوه بر شوره سر، پیاز می‌تواند به درمان عفونت‌های دیگر پوست کمک کند. از این دارو برای درمان عفونت‌های پوستی و افزایش سلامت پوست سر استفاده کنید. این درمان همچنین برای کمک به داشتن یک موی شگفت‌انگیز در شما عمل می‌کند. حتی خمیر پیاز می‌تواند این کار را انجام دهد. نیمی از پیاز را خردکرده و یک رب (بعد از اضافه کردن آب) به سرخود بمالید.

این مخلوط را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست سر قرار دهید و سپس آن را با آب بشویید. درصورتی‌که پیاز باعث ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید آن را با سیر جایگزین کنید. به‌سادگی مخلوط عصاره سیر (از سیر خردشده) را با روغن نارگیل مخلوط‌کنید و روی موهای خود قرار داده و به‌طور معمولی آن را ماساژ دهید. بعداً می‌توانید آن را با شامپو بشویید. سیر همچنین برای مراقبت از مو بسیار مناسب است.


۲۸. کمک به بازگرداندن رنگ قبلی موهای خاکستری

اگرچه هیچ تحقیقی در مورد این وجود ندارد، طرفداران خاصی ادعای آن رادارند. فقط ۵ پیاز را به یک لیتر آب اضافه کنید و حدود ۱۰ دقیقه آن را بجوشانید. مخلوط را بعد از سرد شدن به پوست سرخود بمالید و سپس با شامپو آن را بشویید. اگر بوی پیاز شمارا ناراحت نکند، می‌توانید صبح روز بعد موهای خود را بشویید. این درمان موهای خود را در ظرف ۲ ماه بهبود می‌بخشد.


۲۹. حفظ رنگ مو از خواص پیاز

شما می‌توانید عصاره پیاز را برای موهای خود استفاده کنید تا یک سایه زیبای مسی را در موهای خود داشته باشید و موهایتان را براق کنید. بااین‌حال، اگر می‌خواهید رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنید، می‌توانید یک پیاز را با مقدار مناسبی از روغن خردل مخلوط‌کنید و آن را به موهای خود اضافه کنید. روغن خردل باعث کاهش اثر رنگ زرد پیاز می‌شود.


۳۰. خواص پیاز موثر در از بین بردن شپش سر

عارضه پدیکلوزیس و خواص پیاز

گوگرد در پیاز کمک می‌کند تا شپش سر را از بین ببرد. شما فقط باید ۴ تا ۵ پیاز را تمیز کنید و آن را تا خمیر شدن خردکنید. این رب را از یک غربال عبور داده و با یک قاشق برای استخراج آب آن فشار دهید.

در حال حاضر، سرخود را با آن ماساژ دهید، همچنین می‌توانید سرخود را با کلاه بپوشانید. برای حدود ۲ ساعت آن را بر روی سرخود باقی بگذارید. موهای خود را با آب گرم و مرطوب و شامپو بشویید.

موهای خود را خشک‌کنید و با استفاده از شانه ریز، شپش سر را حذف کنید. شما می‌توانید روزانه و تا ۳ روز متوالی با این روش درمان را انجام دهید. پس‌ازاین، شما می‌توانید آن را یک‌بار در هفته به مدت ۲ ماه انجام دهید. حالا ما می‌دانیم مزایای خوردن پیاز چیست. آه! این فهرستی از روش‌هایی است که خواص پیاز می‌تواند زندگی شما را بهتر کند.


۳۱. پیاز و اشک در چشم

پیاز برای این صفت شناخته‌شده است که شمارا زمانی که آن‌ها را می‌برید و یا له می‌کنید، به گریه می‌اندازد. این به دلیل وجود گازی است که اکسید اس سین پروپنتیال (syn-Propanethial-S-oxide). نامیده می‌شود. این ماده یک مایع ترکیبی است که به‌عنوان چیزی که به‌عنوان یک عامل lacrymatory  شناخته می‌شود عمل می‌کند یعنی چیزی که سبب جاری شدن اشک چشم می‌شود.

یک مطالعه منتشرشده پیشنهاد کرده است که ممکن است “تولید یک پیاز که این عامل را نداشته باشد با سرکوب ژن تولیدکننده عامل lacrymatory  در حین افزایش عملکرد تیوسولفینات امکان‌پذیر باشد.”Thiosulphinate مسئول ایجاد عطروطعم در پیاز تازه است و به ترکیبات تبدیل می‌شود که گفته می‌شود که باعث اثرات تجمع هیپولیپودمی است. گرچه پایین آوردن آللییناز خود نیز منجر به یک پیاز غلیظ نشده می‌شود، عطروطعم و ارزش غذایی آن ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. “

چندراه برای کمک به اجتناب از اشک‌های پیاز وجود دارد:

  • با برش پیاز در یک ظرف کوچک آب، این می‌تواند باعث شود که باعث جلوگیری از تماس گازها با چشم شما می‌شود.
  • با استفاده از یک هواکش و یا حتی فقط باز کردن یک پنجره با وارد شدن منبع تازه‌ای از هوا می‌تواند ترکیبات را از تحریک چشم شما دور نگه داشت.
  • برش پیاز در نزدیکی آب جاری یا یک ابر بخار.

خطرات ناشی از مصرف پیاز

خطرات مصرف پیاز  در نقایسه با خواص پیاز به صورت حداقل است. بااین‌حال، همان‌طور که با در تمام مواد غذایی که ممکن است سالم باشند، مصرف بیش‌ از حد پیاز نیز با خطرات بالقوه‌ای در حوزه سلامت همراه است. افراد مبتلابه آلرژی ممکن است مشکلی در مصرف پیاز داشته باشند. این رژیم غذایی یا الگوی غذای کلی است که در پیشگیری از بیماری‌ها و دستیابی به‌سلامت بسیار مهم است. بهتر است یک رژیم غذایی با انواع مختلف بخورید تا تمرکز بر غذاهای فردی به‌عنوان کلید سلامت خوب باشد.

منبع : style craze

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.