به نظر می‌رسد که آن پوسته‌های سفید ریز روی سر شما بی شمار علت دارد. از آنچه که می‌خورید تا چیزی که سرتان را با آن می‌شویید می‌تواند علت شوره سر باشد. این دلایل ارتباطی با نوع پوست و خشک و چرب بودن آن ندارد بنابراین توجه به آنها و رعایت یک سری نکات می‌تواند شوره سر را کاهش دهد.

علت شوره سر شما حساسیت به قارچ طبیعی مو استعلت شوره سر

برخلاف باور مردم، پوست خشک علت شوره سر نیست. بلکه یکی از علتهای آن رشد زیاد یک مخمر طبیعی است که pityrosborume orbiculare نامیده می‌شود. مخمر از چربی پوست تغذیه می‌کند که ممکن است توضیح این مساله باشد که چرا افرادی که پوسته سر چرب دارند بیشتر مستعد شوره سر هستند. رابرت تی.بوردل استاد دانشگاه و رئیس بخش درماتولورژی مرکز پزشکی در دانشگاه می سی سی پی گفت: روی سر بعضی از افراد چربی درست می‌شود که به احتمال زیاد به این ارگانیزم متصل شده و مسئول تولید شوره سر به صورت تکه‌ای است. به طور معمول یک مورد خفیف شوره سر به درمان پاسخ خواهد داد، بنابراین با درمان‌های خانگی و یا استفاده از شامپوهای ضد شوره تقریبا به مدت ۲ هفته درمان می‌شود.

علت شوره سر استرس استعلت شوره سر

شوره سر ممکن است به این علت باشد که شما نیازمند آرامش هستید. دکتر لوتیکا سینگ متخصص پوست نیویورک سیتی گفت: استرس می‌تواند هر مشکل پوستی را بدتر کند. استرس سیستم ایمنی شما را مختل می‌کند و می‌تواند یکی از علل شوره سر، تحریک زخم‌ها باشد. به ویژه در مواردی که شوره سر موجب خارش است. استرس می‌تواند چرخه خارش- خراش را ادامه دهد: تکنیک‌های تمدد اعصاب را در برنامه روزمره خودتان جای دهید. سعی کنید یوگا، پیاده روی روزانه، یا تنفس عمیق را انجام دهید.

موهای خود را به حد کافی شامپو نمی‌زنید یا خوب نمی‌شوریدعلت شوره سر

طرفداران جنبش بدون شامپو (no poo) می‌گویند شستشوی مکرر می‌تواند روغن‌های ضروری را از روی موهای شما پاک کند. اما آن روغنها می‌توانند منبع ایجاد پوسته سر باشند. دکتر بوردل می‌گوید: شوره سر زمانی به وجود می‌آید که روغن یا چربی پوست یا عرق روی پوست سر ایجاد شود. شستشوی مو اغلب می‌تواند به کاهش چربی پوست و کنترل شوره سر و علائم آن کمک کند. انتخاب شامپوی حاوی روغن چای که در مطالعات نشان داده شده است به طور قابل توجهی باعث بهبود شدت شوره سر می‌شود و مراقب باشید که شامپو را به طور کامل از روی سرتان بشویید چون باقی مانده شامپو می‌تواند زمینه تغذیه مخمر pityrosporum orbiculare ایجاد کند.

شاید علت شوره سر ناشی از تغذیه نامناسب شما باشدعلت شوره سر

شاید اینکه سلامت پوست و مو سالم از داخل بدن به بیرون بدن سرایت می‌کند، چیز چندان عجیبی نباشد. اگر کارشناسان تاکنون به این نتیجه نرسیده‌اند که رژیم غذایی مسئول شوره سر است اما بعضی از غذاها می‌تواند باعث تحریک خارش شود، به خصوص اگر درحال حاضر مستعد شوره سر هستید. دکتر روبرت هیل کاپلان متخصص پوست بورلی هیلز گفت: رژیم‌های غذایی حاوی چربی‌های اشباع شده و ترانس باعث افزایش غدد چربی شده که منجر به تولید بیشتر چربی و بدتر شدن شوره سر می‌شود. هدف مصرف هر چه بیشتر اسیدهای چرب سالم یا MUFA تا حد امکان است. منابع غنی آنها شامل آووکادو، مغزهای خوراکی، روغن زیتون و روغن گلرنگ هستند. کمبود ویتامین B کمپلکس که حاوی بیوتین یک ماده مغذی که پایه سلول‌های مو را تشکیل می‌دهد، ممکن است علائم را تشدید کند. منابع غنی ویتامین B غذاهایی همچون جو دوسر، برنج، تخم مرغ و موز است.

استفاده مرتب از حالت دهنده ایجاد کننده شوره سرعلت شوره سر

استفاده از پمادهای غلیظ یا روغن‌هایی خاص می‌تواند شوره را بدتر کند. دکتر سینگ گفت: مخمر از چربی‌ها تغذیه می‌کند و می‌تواند با وجود این مواد بیشتر رشد کند. اگر فکر می‌کنید که مواد آرایشی مو می‌تواند یکی از علتهای شوره سر باشد ، استفاده از اسپری‌ها، ژلهای حالت دهنده و موسها را کنار بگذارید. این محصولات حالت دهنده می‌توانند روی موی شما پوسته ایجاد کرده و موجب چرب شدن آن شوند.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: ریدرز دایجست