بی‌حسی دست‌ها یکی از مشکلاتی است که گاها افراد به دلایلی به آن دچار می‌شوند. دستان شما شامل برخی از حساس‌ترین گیرنده‌های لمسی در تمام بدن شما است؛ و همه گیرنده‌های لمسی با یک شبکه عصبی به مغز شما متصل می‌شوند. دکتر راب دانوف، مدیر یک مرکز پزشک خانواده در سیستم بهداشتی فیلادلفیا دراین‌باره می‌گوید: اگر حتی یکی از این اعصاب یا یکی از بخش‌هایی از آن عصب‌ها آسیب‌دیده یا آسیب ببیند، مغز شما ممکن است تمام اطلاعات حسی را که دستانتان در حال ارسال است، دریافت نکند؛ و نتیجه این امر می‌تواند بی‌حسی باشد. چه چیزهای دیگری باعث می‌شود که دستان شما بی‌حس شوند؟ موارد زیادی وجود دارد. در این مقاله به بررسی مفصل علل بی‌حسی دست‌ها می‌پردازیم.

سندرم تونل کارپال

دانوف می‌گوید یکی از شایع‌ترین علل بی‌حس شدن دست، سندرم تونل کارپال است که وضعیتی است که در آن عصب محیطی که پایین‌دست شما در قسمت مچ دست شما آسیب می‌بیند. دانوف می‌گوید: “این مشکل در  افرادی که زمان زیادی را صرف کار بر روی کامپیوتر می‌کنند، نسبتاً رایج است.” به‌خصوص اگر وضع روی میز شما درحالی‌که شما  مشغول تایپ کردن و یا در حال کار کردن موس هستید، نیاز به‌قرار دادن مچ دست در برابر لبه یا سطح سخت داشته باشد، شما در معرض خطر هستید. با توجه به بی‌حسی، علائم تونل کارپال شامل علائمی است که در آن‌که یک یا چند انگشت شما، به‌خصوص انگشت شست و انگشت وسط شما، تورم یا سوزش دارند.دانوف می‌گوید: اگر این علائم رادارید، اجازه دهید دکتر شما ASAP احتمال ابتلای به را بررسی کند. اگر درمان شما بیش‌ازحد طولانی باشد و طول بکشد، ممکن است به جراحی برای کاهش درد عصب خود نیاز داشته باشید.

سندرم تونل کارپال از علل بی‌حسی دست‌ها

آرنج تنیس‌بازان (تنیس البو)

اگر یک تنیسور هستید یا در هر فعالیتی که نیاز به چرخش تکراری دست، مچ دست یا آرنج دارد شرکت دارید، شما در معرض خطر اپیکندیلیت یا آرنج تنیس‌بازان قرار دارید. به گفته انجمن آمریکایی جراحی دست آمریکا (ASSH)، این وضعیت ناشی از تضعیف تاندون‌هایی است که در آرنج شما قرار دارند. درحالی‌که حالت کامل آرنج تنیس‌بازان به نظر می‌رسد با درد در آرنج یا ساعد شما خود را نشان می‌دهد، نشانه‌های اولیه احساس بی‌حسی دست‌ها یا سوزش در دست شما است. اگر شما این مورد را تجربه کرده‌اید، برای یک‌لحظه از ورزش و فعالیت دست بکشید. در صورت بروز این امر، پزشک خود را در مورد این مشکل مطلع کنید.

اختلالات تیروئید عامل بی‌حسی دست‌ها

دانوف می‌گوید: “ممکن است این اولین چیزی که به ذهن می‌آید نباشد، اما اختلالات تیروئیدی می‌تواند باعث بی‌حس شدن دست‌ها شود”. کم‌کاری تیروئید وقتی‌که تشخیص داده نشود و درمان‌نشده باشد،، می‌تواند به اعصابی آسیب برساند که اطلاعات بین مغز و نخاع شما و بقیه بدن شمارا حمل می‌کند. به‌خصوص اگر شما علائم دیگری از قبیل ریزش مو، کمبود تیروئید، افزایش وزن و احساس خستگی را تجربه کنید، وقت آن است که با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

اختلالات ناشی از مصرف الکل

طبق گزارش کتابخانه ملی ایالات‌متحده آمریکا (NLM)، مصرف نوشیدنی‌های دارای مقادیر زیاد الکل در طولانی‌مدت می‌تواند منجر به آسیب‌های عصبی “نوروپاتی” شود. تا نیمی از تمام مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی برخی از این مشکلات را تجربه می‌کنند. علائم دیگر شامل سوزش در بازوها و یا پاها، احساس “سوزن شدن” عجیب‌وغریب در اندام، ضعف یا اسپاسم عضلانی است. اگر شما با مشکلات الکلی مبارزه کرده‌اید یا شما به‌طور طولانی‌مدت از مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی هستید ( که معمولاً به بیش از سه بار نوشیدن در روز برای زنان و یا چهار برای مردان است)، این امر می‌تواند باعث ایجاد حالت بی‌خوابی در شما شود.

کیست‌ها

کیست‌های گانگلیون توده‌های غیر سرطانی یا رسوب‌هایی هستند که می‌توانند در هرجایی از بدن ایجاد شوند اما تمایل دارند در مفاصل شما یا در اطراف آن‌ها خود را نشان دهند. با توجه به گزارش ASSH، کیست گانگلیون فوق‌العاده رایج است و اگر یکی بر روی مچ دست شما باشد، بی‌حسی دست‌ها علائم رایج است. این کیست‌ها گاهی اوقات از بین می‌روند. اگر این امر صورت نپذیرد و باعث درد و یا بی‌حسی دست‌ها شوند، عمل جراحی یا “استنشاق” ( روشی که در آن مایع کیست را تخلیه می‌کنند) گزینه‌های درمان هستند.

سندرم گیلن باره

این بیماری یک اختلال خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به‌اشتباه به اعصاب شما حمله می‌کنند و سبب خسارت می‌شود که همین می‌تواند باعث بی‌حس شدن دست شود. درحالی‌که این بیماری نادر است، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در مجله The Lancet منتشر شد، سندرم گیلن باره را با عفونت ناشی از ویروس Zika مرتبط دانست. تحقیقات بیشتر آن را با تب دانگ و برخی از عفونت‌های ویروسی مرتبط دانسته‌اند. اگر از نوعی از عفونت رنج می‌برید و در معرض ضعف، سوزن شدن و یا بی‌حسی دست‌ها یا در پاها هستید، این شرایطی است که پزشک شما ممکن است ابتلای به این بیماری را در نظر بگیرد.

بیماری لایم

به خاطر گسترش گسترده‌ای کنه در دنیا، بیماری لایم به شرطی که شما توسط یک کنه گزیده شوید شایع‌تر از همیشه است. علائم اولیه بیماری لایم شامل خستگی شدید، بثورات پوستی و علائم آنفولانزا مانند تب، لرز و یا دردهای بدنی است. اگر این مشکل درمان‌نشده باقی بماند، درد مفصلی و بی‌حسی دست‌ها یا اندام‌ها، از علائم مربوط به مراحل بعدی این بیماری است. اگر شما زمان زیادی را در جنگل گذرانده‌اید، یا دچار گزش کک شده‌اید، بیماری لایم می‌تواند دلیل بی‌خوابی در شما باشد.

مولتیپل اسکلروزیس (ام‌اس)

مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده از جنس چربی حمله می‌کند که از فیبرهای عصبی مغز و نخاع شما محافظت می‌کند. دانوف می‌گوید که این امر می‌تواند باعث بی‌حسی دست‌ها شود. درحالی‌که مولتیپل اسکلروزیس در هر سن ممکن است بروز پیدا کند، احتمالاً در طی ۲۰ سالگی و ۳۰ سالگی خود را نشان می‌دهد؛ وزنان دو برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس دارند. درحالی‌که علائم ابتلای به این بیماری در سراسر بدن وجود دارد، ضعف اندام و عضله و همچنین دوبینی، برخی از علائم خطری است که می‌تواند با بی‌حسی دست‌ها همراه شود.

سکته مغزی

دانوف می‌گوید: بی‌خوابی یا سوزش و بی‌حسی دست‌ها می‌تواند نشانه‌ای از سکته مغزی باشد. سایر علائم اولیه عبارت‌اند از: کج و نامتقارن لبخند زدن، گفتار نامربوط یا مشکلات در تفکر، سرگیجه و تاری دید. اگر همه‌کسانی که احساس می‌کنند توصیف می‌کنند، بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید. حتی اگر شما جوان هستید، هنوز هم می‌توانید یک سکته مغزی را تجربه کنید. حدود ۱۰ درصد از تمام قربانیان سکته مغزی، کمتر از ۴۵ سال سن دارند. متناسب بودن اندام و داشتن فعالیت فیزیکی مناسب، به این معنی نیست که شما در معرض خطر نیستید.

دیابت

در حال حاضر شما احتمالا می دانید که تکرر ادرار، تشنگی بیش از حد و سطح قند خون بالا (هایپرگلیسمی) و پرخوری نشانه هایی از مرحله “prediabetes” هستند (به معنی اینکه این که شما کاملا دیابت نیستند ولی در معرض خطر ابتلا به بیماری هستید). اگر در معرض هر کدام از این علائم هستید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاملا دچار آن نمی شوند. دانوف می گوید، اگر این بیماری را بدون درمان رها کنید، بی حسی دست ها می تواند به عنوان یک نتیجه از عوارض ناشی از دیابت ایجاد شود. مشکلات در بینایی چشم، مشکلات کلیوی و نارسایی قلبی همه عوارض و خطرات ناشی از دیابت درمان نشده است.

عوارض دیابت بی‌حسی دست‌ها

منبع: prevention.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.