اگر به بیماری کرون مبتلا هستید، به این ده عنصر نیاز دارید


مواد غذایی مفید برای بیماری کرون

در بیماری کرون، آسیب به دستگاه گوارش، و گاهی اوقات عمل جراحی و دارویی برای درمان آن استفاده می شود، می توانید جذب مواد مغذی برای بدن را سخت کند. آرتور د کراس ، استادیار پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در روچستر نیویورک در مورد بیماری کرون می گوید: خبر خوب این است که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرون، می توانند، آنچه را که نیاز دارند، از رژیم غذایی و مولتی ویتامین روزانه دریافت کنند. با این حال، افراد مبتلا به کرون باید به دنبال، کمبود ویتامین و مواد معدنی باشند، که نبود آنها می تواند بسته به مقدار و محل آسیب در بدن، متفاوت باشد.


آهن

بیماری کرون می تواند باعث خونریزی در روده ها، که در نتیجه باعث از دست دادن هموگلوبین (پروتئین های مملو از آهن در گلبول های قرمز خون) وهمچنین کم خونی و کمبود گلبول های قرمزخون شوند.

نشانه معمول کم خونی خستگی است، اما نتایج آن را، می توانید در سردرد و پوست رنگ پریده نیز ببینید. یک آزمایش خون می تواند به نوبه خود تا هر گونه مشکلات را اگر هر، قرص یا محلول حاوی آهن کمک کند، حل کند. بنیاد کرون و کولیت و امریکا (CCFA) مصرف بین ۸-۲۷ میلی گرم ، را یک تا سه بار در روز توصیه می کند.


ویتامین ب ۱۲

بیماری کرون می تواند به ایلئوم، که قسمت پایین روده و برای جذب ویتامین B12 ضروری است، آسیب برساند. گاهی اوقات بخشی از ایلئوم نیاز است که با عمل جراحی برداشته شود. نشانه های کمبود B12 می تواند، ضعف، خستگی، سرگیجه، و کم خونی مگالوبلاستیک (سلول های قرمز خون بزرگتر از حد نرمال) باشد.

در موارد شدید، می تواند این کمبود به اعصاب آسیب رساند، و در نتیجه احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در انگشتان دست و پا و اختلال در راه رفتن، به وجود می آید. اگر شما از یک کمبود واقعی B12 رنج می برید، مکمل کافی نخواهد بود. در عوض، شما به تزریق یک بار در ماه ویتامین ب ۱۲، نیاز دارید.


فولیک اسید

اسید فولیک یک ویتامین B دیگر است و برای تشکیل سلول های جدید ضروری است. اسید فولیک به خصوص در زنان باردار برای جلوگیری از نقص هنگام تولد، مهم است. اما سولفاسالازین (Azulfidine) و متوترکسات می تواند باعث ، کمبود شود.CCFA توصیه می کند که افرادی که سولفاسالازین مصرف می کنند، به طور خاص، خود را با ۱ میلی گرم فولات در روز به عنوان یک مکمل تقویت کنند.


کلسیم

گاهی اوقات افراد مبتلا به کرون، دچار کمبود کلسیم می شوند، زیرا بدن نمی تواند مواد مغذی را جذب کند.

عدم تحمل لاکتوز، عدم توانایی در هضم لبنیات غنی از کلسیم، در کرون مشترک است. کمبود کلسیم نیز می تواند در نتیجه مصرف کورتیکواستروئیدها و یا داشتن التهاب فعال مداوم باشد

دکتر دکراس می گوید: این امر می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان زودرس را افزایش دهد .

بسیاری از افراد مبتلا به کرون می توانند با داشتن کلسیم و ویتامین D به حفظ استخوان های خود را کمک و آن را قوی سازند.


منیزیم

نیرمال کائور مدیر پزشکی مرکز بیماری های التهابی روده در سیستم بهداشت و درمان هنری فورد در دیترویت، می گوید: اسهال یک علامت شایع در بیماری کرون ودر افراد با اسهال آبکی بیش از حد است و در این افراد می تواند، باعث کمبود بدن از نظر منیزیم و پتاسیم شود.این ماده معدنی برای انواع فرآیندهای بدن، از جمله نگه داشتن قلب، عضلات، و عملکرد خوب کلیه، بسیار مهم است. نشانه های کمبود می تواند شامل اضطراب، اختلال در خواب، تهوع و استفراغ و سندرم پاهای بی قرار باشد.


روی

دکتر دکراس می گوید: اسهال طولانی مدت می تواند ذخایر روی را تهی کند. همچنین کمبود روی می تواند به اسهال بیشتر منجر شودو این باعث ایجاد یک “دور باطل” است.

این نوع کمبود نادر است، هر چند ممکن است کودکان بیشتر در معرض خطر باشد. در سال ۲۰۱۱ مطالعه ای در مجله پزشکی بالینی اطفال، نشان داد که کودکانی که مبتلا به بیماری کرون شده اند، سطح روی کمتری از همتایان سالم خود داشتند. کمبود روی می تواند در رشد و از دست دادن اشتها موثر باشد، و همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیاندازد.

بیماری کرون و ارتباط با کمبود روی


ویتامین آ

افرادی که به دلیل بیماری کرون، روده آنها آسیب دیده و یا حذف شده، ممکن است دچار مشکل جذب ویتامین A شوند، هر چند، کمبود ممکن است که، در اثر انسداد روده اتفاق افتاده باشد. ایلئوم معمولا دارای جمعیت کمی از باکتری است و هنگامی که روده مسدود می شود، با این حال، مایع ان می تواند دچار رکود، باعث گردهمایی باکتری ها شود. دکتر دکراس می گوید. “این باکتری برای مصرف ویتامین A رقابت خواهد کرد “


ویتامین د

بسیاری از ۶۸ درصد از افراد مبتلا به کرون ممکن است مبتلای به کمبود ویتامین D شوند و با توجه به گزارش CCFA، که می تواند به درد استخوان و عضلات ضعیف، منجر شوند. ویتامین D است که به از رژیم غذایی دریافتش آسان است، اما با در قرار گرفتن در معرض نور خورشید تولید شده ویا می توان آن را از طریق یک مکمل دریافت نمود.

کمبود ویتامین D اغلب در بیماران مبتلا به بیماری کرون، رخ می دهد. دکتر کائور در این باره می گوید: “هر بیماری که مبتلای به التهابی روده است، باید سطح ویتامین D اش حداقل به صورت سالانه بررسی شود و در صورت نیاز مکمل درمانی لازم است.”


ویتامین ای

قربانی دیگر آسیب به ایلئوم، ویتامین E است که برای خواص آنتی اکسیدان اش ، شناخته شده است. علائم کمبود این ویتامین، می تواند شامل سوزن سوزن شدن و بی حسی در انگشتان دست و پا (شناخته شده به عنوان نوروپاتی محیطی) و ضعف عضلانی باشد.ویتامین E را می توان در آجیل، دانه ها، روغن های گیاهی، سبزیجات سبز برگ و غلات غنی شده، یافت. اما مردم مبتلا کرون ممکن است،نیاز به فرم محلول در آب ویتامین E، مانند پلی اتیلن توکوفرول سوکسینات گلیکول-۱۰۰۰ داشته باشند.


ویتامین کا

مانند ویتامین های A، D، و E، ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی و به معنی آن است که کمتر به راحتی مانند ویتامین های محلول در آب مانند B و C در آب حل می شود که باعث می شود افراد مبتلا به بیماری کرون به خصوص در مورد ویتامین K ( به همراه ویتامین آ، ای و دی) مستعد به کمبود باشند. ویتامین K برای لخته شدن خون و همچنین حفظ و محکم نگه داشتن استخوان ها، ضروری می باشد. شما می توانید آن را در سبزیجات سبز برگ پیدا کنید (فکر می کنم اسفناج، کلم پیچ و خربزه ) و همچنین در ماهی، جگر، گوشت و تخم مرغ این ویتامین یافت می شود.