جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۱۴ تیر ۱۳۹۹
  • ۱۹:۲۵
  • 78
کلسیم پیروات

کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟

پیروات بوسیله گلیکولیز ساخته می‌شوند که فرایندی در تجزیه کربوهیدراتها برای ایجاد انرژی است. کلسیم پیروات یک مکمل محبوب است که بسیاری از افراد از آن بخاطر ادعای خواص کاهش وزن استفاده می‌کنند. اما این مکمل خواص دیگری هم دارد که شما را شگفت زده خواهد کرد. در این مطلب شواهد جدید مبنی بر استفاده از آن برای کاهش وزن و سایر فواید بالقوه این مکمل را بررسی خواهی کرد. ما را دنبال کنید.

فواید بالقوه کلسیم پیروات

طرفداران کلسیم پیروات ادعا می‌کنند که این ماده خواص سلامتی بسیاری دارد اما شواهد برای اکثر آنها کم یا در ترکیب با سایر موارد است.

به کاهش وزن و چاقی کمک می‌کند

کلسیم پیروات ظاهرا کاهش وزن بوسیله تجزیه چربی در بدن را تقویت می‌کند. پیروات در چرخه متابولیک دخالت کرده تا انرژی را در بدن تقویت کند، بنابراین به لحاظ تئوری این حس را ایجاد می‌کند که مصرف آن به عنوان مکمل می‌تواند مقدار انرژی و چربی سوزی را افزایش دهد. در یک تحقیق قدیمی‌تر، زنان چاق که به مدت ۲۱ روز رژیم غذایی با ۱۰۰۰ کالری خوردند که یک گروه از آنها دوز بالای ۶ قاشق چایخوری (۳۰ گرم) کلسیم پیروات در روز مصرف کردند. زنان این گروه ۴۸% کاهش چربی بیشتر داشتند.

توجه کنید که مصرف ۱۰۰۰ کالری در روز خیلی پایین است و برای اکثر افراد کافی یا قابل تحمل نیست. در حالی که کاهش وزن در تحقیق مزبور دیده شده اما مشخص نکرده که آیا اگر پیروات همراه با یک رژیم عادی باشد، موثر است یا خیر. به غیر از این، برخی از تحقیقات نشان نمی‌دهد که مکمل پیروات به کاهش وزن بدن کمک می‌کند. کلسیم پیروات

پیروات کلسیم اثرات ضد التهابی دارد

تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که کلسیم پیروات ممکن است ویژگیهای ضد التهابی داشته باشد که برای سلامت گوارش و استخوان مفید باشد. یک پژوهش روی حیوانات نشان داد که مصرف مکمل کلسیم پیروات به مدت ۷ روز التهاب را در میان داروهای با التهاب روده ناشی از دارو، کاهش داد. پژوهش حیوانی دیگر نشان داد که مصرف کلسیم پیروات نه تنها التهاب را بهتر نکرد بلکه وضعیت ایمنی موشهای با درد پس از التهاب مزمن تحت تاثیر دارو شبیه سندرم روده تحریک پذیر است.

به جز این یک تحقیق بر اثرات مکمل غذایی پیروات بر رشد و سلامت روده بچه خوکهای با رژیم غذایی کم پروتئین توجه کرد. نویسندگان تحقیق متوجه شدند که افزودن کلسیم پیروات به رژیم غذایی کم پروتئین جایگزین موثری برای اسیدهای آمینو بود که بهبود دهنده سلامت روده و رشد بچه خوکها بود.

به جز این، بیماریهای التهابی با فراوانی بالای پوکی استخوان، وضعیتی ست که بوسیله استخوانهای ضعیف و حفره دار مشخص می‌شود که ممکن ست مکمل پیروات برای آنها مفید باشد. چون این ماده کلسیم تولید می‌کند که ماده مغذی حیاتی برای سلامت استخوان است و ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

فواید بالقوه دیگر

مکمل پیروات ادعا می‌شود که فواید بالقوه دیگری هم دارد که البته شواهد کافی برای حمایت از آنها وجود ندارد. بعضی از ادعاها به قرار زیر هستند:

  • تقویت بینایی: بعضی از حیواناتی که سن بالا داشتند در تحقیقات مشخص شد که کلسیم پیروات ایجاد آب مروارید را پیشگیری کرده و یا آن را به تاخیر انداخت.
  • اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی: مکمل پیروات برای عملکرد سیستم ایمنی در موشهای با بیماری روده تحریک پذیر (IBD) موثر بوده است.
  • تامین سلامت قلب: در یک تحقیق در خوکهای بهبود یافته از جراحی بای پس قلبی عروقی، استفاده از پیروات برای عملکرد قلب آنها مفید بود.
  • تامین عملکرد ورزشی: در حالی که گزارشهای نقل شده مبنی بر تقویت انرژی بوسیله کلسیم پیروات و مبارزه با خستگی برای ورزشکاران استقامتی وجود دارد اما اسناد موجود ترکیبی هستند که برخی از مطالعات هیچ اثری را در آن ندیده‌اند.کلسیم پیروات

برای بررسی فواید مکمل پیروات در انسانها و کاربردهای خاص آن نیازمند تحقیقات طولانی مدت هستیم.

عوارض جانبی

کلسیم پیروات در صورت مصرف در دوزهای توصیه شده در طولانی مدت هم به احتمال بالایی بی خطر ذکر شده است. بنابراین برخی افراد ممکن است دچار عوارض ناخواسته شوند بخصوص انهایی که دوزهای بالاتر مصرف کنند. برخی از عوارض بیشتر گزارش شده ناشی از مصرف پیروات کلیم مشکلات گوارشی همانند اسهال، گاز معده و نفخ است که ظاهرا در دوزهای بالاتر شدید می‌شود. عوارض جانبی ممکن است با توقف مصرف مکمل یا کاهش دوز پایین بیاید.

نحوه مصرف کلسیم پیروات

کلسیم پیروات بیشتر به صورت خوراکی به شکل پودر یا کپسول است. دوزهای معمولی آن از ۱/۲ تا ۶ قاشق چایخوری (۲ تا ۳۰ گرم) در روز با توجه به آنجه که در تحقیقات مختلف استفاده شده است اما ممکن است استفاده توصیه شده بر حسب برند مکمل متفاوت باشد.

توجه کنید که اکثرا مصرف کنندگان احتمالا باید از دوزهای پایین استفاده کنند چون دوزهای بالاتر استفاده شده در تحقیقات پژوهشی احتمالا برای سلامت کلی بی فایده هستند. بعضی از افراد باید به طور کل از مصرف پیروات کلسیم اجتناب کنند. به عنوان مثال زنان باردار و شیرده به دلیل کمبود شواهد مبنی بر بی خطر بودن آن برای این افراد، باید از مصرف آن اجتناب کنند.

علاوه بر این، در حالی که اطلاعات حداقلی در مورد تداخل پیروات با داروهای دیگر وجود دارد، این مورد همیشه امکان دارد. قبل از شروع مکمل پیروات کلسیم برای مطمئن شدن از بی خطر آن بودن برای خودتان، با پزشک خودت مشورت کنید.

کلام آخر

کلسیم پیروات یک مکمل محبوب است که به امید کاهش وزن یا بهبود عملکرد ورزشی مصرف می‌شود. البته شواهد برای پذیرش اکثر این ادعاها در مورد پیروات کم است. علاوه بر این تحقیقات در مورد پیروات خیلی قدیمی هستند یا در مورد حیوانات انجام شده‌اند. در حالی که مکمل کلسیم پیروات ظاهر عوارض جانبی کمی ایجاد می‌کند، اکثر فواید آن نیازمند دوزهای بالا هستند. برای مشخص کردن استفاده بهتر و فواید پیروات کلسیم نیازمند تحقیقات بیشتر در مورد انسانها هستیم.


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز منبع: healthline
 

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
259
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
404
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,290
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,845
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
7,010
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,817

مقالات سلامت

معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
77
معرفی داروی تربینافین
داروی تربینافین و نگاهی جامع به ویژگی های کارکردی این دارو
52
شرایط اهدا کردن خون
قبل از اهدا کردن خون باید این چند نکته مهم را بدانید
87
علائم سرطان کبد
علائم سرطان کبد با ۹ علامت خاموش که شاید آنها را ندانید
198
داروی توسیلیزومب
داروی توسیلیزومب یکی از کاراترین درمان ها در کنترل بیماری کرونا
137
گرافت استخوانی
گرافت استخوانی (پیوند استخوان) چیست و چه کاربردهای درمانی دارد؟
64

مقالات آشپزی

کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
79
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
178
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
309
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
302
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
417
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
606

مقالات تغذیه

معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
77
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
104
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
120
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
72
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
78
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
108