چای ملین ، یکی از نوشیدنی‌هایی که می‌تواند کاربردهای مختلفی برای ما داشته باشد. برخی از افراد از چای ملین برای کمک به رفع مشکلات یبوست خود استفاده می‌کنند، اما قبل از اینکه یک فنجان از این چای بخورید، چند چیز برای بررسی وجود دارد. چای ملین یک اصطلاح عمومی برای چای‌های گیاهی است که می‌تواند عارضه یبوست را در شما تسکین دهد و هضم را تحریک کند یا تخلیه روده‌های شما را سرعت ببخشد. این چای‌های ملین شامل چندین نوع مختلف ازجمله ملین‌های حجم دهنده، پاک‌کننده و داروهای گیاهی ملایم می‌باشند. در این مقاله به بررسی اجمالی این چای و ویژگی‌ها و فواید استفاده از آن خواهیم پرداخت.

انواع چای ملین

چای حجم دهنده: این نوع چای‌ها با افزایش حجم غذا در روده کوچک اثر خود را اعمال می‌کند که می‌تواند حرکت روده را تحریک کند و باعث دفع مدفوع شود.

پاک‌کننده‌ها: این نوع چای بسیار قدرتمند است و معمولاً در مکمل‌های ملین یا محصولاتی است که می‌توان آن‌ها را از داروخانه‌ها خریداری کرد.

چای گیاهی ملایم: آن‌ها حجم مدفوع را زیاد نمی‌کنند، اما می‌توانند حرکت مواد غذایی را از طریق روده تحریک کنند. چای‌های گیاهی شامل دم‌نوش ریشه قاصدک، چای سبز، دانه قناری، پسیلیوم، دانه کتان، سنا، ریشه سیاه، آلوئه، روبارب یا خار گوزن است.

معرفی انواع چای ملین

چای ملین معمولاً اثربخش است، اما بسته به علت یبوست شما، برخی از روش‌ها ممکن است بیشتر از دیگر روش‌ها در درمان عارضه شما موفق باشد.

مزایای استفاده از چای ملین

بهترین مزایای چای ملین شامل کاهش یبوست، کاهش وزن، کاهش التهاب، افزایش سطوح انرژی و بهبود سلامت قلب در میان مصرف‌کنندگان این چای است.

یبوست

دلیل اصلی این که افراد از این چای‌ها استفاده می‌کنند، هضم و تسکین التهاب و ناراحتی ناشی از عارضه یبوست است.

کاهش وزن

پاک‌سازی روده و بهبود جذب و هضم مواد مغذی می‌تواند به کارکرد بدن کمک کند و درنتیجه باعث کاهش وزن شود.

سم‌زدایی

هنگامی‌که از شما مواد غذایی زیادی مصرف می‌کنید، کبد شما اضافه‌کاری خواهد کرد، باعث ایجاد فشار و التهاب می‌شود، اما این چای‌ها می‌توانند مشکلات داخلی شما را اصلاح کنند.

آنتی‌اکسیدان

بسیاری از این چای‌های محبوب نه تنها هضم را تحریک می‌کنند، بلکه باعث کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن می‌شوند.

سطوح انرژی

داشتن یبوست می‌تواند شما را کسل‌تر و مستعد ابتلا به یک شیوه زندگی بی‌تحرک کند؛ یک چای ملایم می‌تواند شما را فعال و پرانرژی کند.

سلامت قلب

به‌غیراز کمک به فرایند گوارش بدن، بسیاری از این چای‌ها می‌توانند کلسترول و فشارخون را کاهش دهند.

روش تهیه چای ملین

یکی از رایج‌ترین انواع چای ملین از بذرهای پسیلیوم استفاده می‌کند که با خصوصیاتی مانند داشتن مقادیر بالایی از فیبر و بزرگ شدن حجم در درون بدن شناخته می‌شود. این امر باعث می‌شود روده‌ها به‌سرعت فعالیت کنند و روده خالی شود. دیگر چای‌های گیاهی مانند ریشه قاصدک، سنا یا دانه قناری می‌توانند مانند چای معمولی دم شوند.

• ۲-۳ قاشق غذاخوری دانه‌های پسیلیوم را پودر کنید.

• این پودر را به ۸ اونس آب اضافه کنید تا زمانی که پودر در آب حل شود.

• این چای را بلافاصله بنوشید، چون هرچقدر که این چای بماند دلپذیر بودن آن کمتر خواهد شد.

نوشیدن چای ملین راه خوبی برای از بین بردن یبوست است، اما نباید به‌صورت عادت روزمره درآید، زیرا بدن می‌تواند وابسته به ملین شود که همین امر ممکن است علائم یبوست شما را در آینده بدتر کند.

عوارض جانبی چای ملین

خستگی از عوارض مصرف چای ملین

عوارض جانبی چای ملین، به‌ویژه هنگامی‌که اغلب مصرف می شود، شامل بی‌حالی، خستگی و گرسنگی است. اگر روده شما بیش‌ازحد سریع و یا اغلب تخلیه شود، بدن شما زمان لازم برای جذب تمام مواد مغذی موردنیاز را نخواهد داشت که همین امر می‌تواند موجب کاهش سطح هورمونی و همچنین فرآیندهای متابولیک بدن شما شود. بهتر است که این چای‌ها را به‌عنوان یک راهکار کوتاه‌مدت و نه استراتژی‌های درازمدت سلامت در نظر بگیریم.

همچنین، پس از نوشیدن یک چای ملین، در نظر بگیرید که کجا خواهید بود و چه چیزهایی را انجام دهید، چرا که این ملین قدرتمند می‌تواند بدون نیاز به اطلاع زیادی، یک نیاز فوری برای حمام ایجاد کند.

 

منبع مقاله : organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.