جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
کمبود ویتامین B12

ویتامین B12 و ۹ نشانه برای اینکه بدن شما میزان مناسبی از این ویتامین را ندارد.

ویتامین B12  (سیانو کوبالآمین) یکی از ویتامین‌های گروه ب و جز ویتامین‌های محلول در آب است. این ویتامین یک ویژگی خاص دارد و آن اینکه تنها در منابع حیوانی مثل گوشت، تخم‌مرغ و شیر یافت می‌شود. عدم مصرف درست از این منابع ممکن است در درازمدت کمبود این ویتامین محلول در آب در بدن انسان و درنتیجه باعث عوارضی در انسان شود که متأسفانه بعضی از این عوارض ایجادشده ممکن است برگشت‌ناپذیر باشند. در این مقاله به‌طور مفصل به بررسی نشانه‌های ابتلا به کمبود این ویتامین برای پیشگیری از این حالت می‌پردازیم.

همان‌طور که افزایش سن در شما، توانایی بدن برای جذب ویتامین B12 را از میزان غذا کاهش می‌دهد، ۴ نفر از هر ۱۰۰ زن ۴۰ تا ۵۹ ساله کمبود ویتامین B12 دارند و بسیاری از آن‌ها درخطر ابتلا به کمبود این ویتامین هستند؛ اما تنها یک عامل باعث این عارضه نیست: اجتناب از خوردن گوشت، مصرف داروهایی مانند متفورمین (معمولاً برای افراد مبتلابه دیابت نوع ۲ یا سندرم تخمدان پلی کیستیک از این دارو استفاده می‌شود) یا برخی از داروهای رایج سوزش سردل باعث این امر می‌شود. نتیجه کمبود ویتامین‌ها می‌تواند از خستگی شدید تا کاهش بینایی باشد. اگر علائم در شما آشنا به نظر برسد، از دکتر خود بخواهید تا یک آزمایش خون انجام دهد تا بدن شمارا ازنظر سطح این ویتامین بررسی کند. اگر آن‌ها کم باشند، مصرف یک مکمل یا تزریق این ویتامین، شمارا در عرض چند هفته به وضعیت قبلی خود بازمی‌گرداند.

منابع غذایی ویتامین B12

شما نمی‌توانید خود را بعدازظهر بیدار نگه‌دارید، حتی اگر ۸ ساعت خوابیده باشید

Lisa Cimperman، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: “خستگی یکی از اولین نشانه‌های کمبود B12 است” به همین دلیل بدن شما به این ویتامین متکی است تا سلول‌های قرمز خون را حمل کند که وظیفه آن‌ها این است اکسیژن را به اندام‌های هدف خود حمل می‌کنند و بدون اکسیژن کافی در سلول‌های شما، بدون توجه به اینکه چه مدت خوابیده‌اید، احساس خستگی می‌کنید. خستگی می‌تواند نشان‌دهنده شماری از عارضه‌ها باشد، بنابراین اگر احساس خواب‌آلودگی تنها شکایت شما باشد، شما نمی‌توانید فرض کنید که لزوماً دچار کمبود ویتامین B12 هستید. اگر دچار خستگی و علائم دیگر شوید، پزشکان معمولاً به کمبود این ویتامین در بدن شما شک می‌کنند.

این کیسه مواد غذایی انگار که یک‌میلیون پوند وزن دارد!

اگر سطوح کافی‌ای از اکسیژن در گلبول‌های قرمز ندارید، عضلات شما مانند مشت می‌شوند. شانتال موسس، ۳۱ ساله، می‌گوید: “کار من بسیار مستحکم است، بنابراین من فکر می‌کردم که شاید بدنم خسته باشد؛ شاید هم من درست‌کار نکنم”، اما شش ماه پیش متوجه شدم که ضعف و سستی من ناشی از عدم وجود مقادیر کافی ویتامین B12 است “.

در اثر کمبود ویتامین B12 شما احساسات عجیب‌وغریب را تجربه می‌کنید

Melanie Karmazin، چهل و چهار ساله که درنهایت با کمبود B12 تشخیص داده شد، می‌گوید: “احساس می‌کردم که برق ازسرم به پاهایم می‌خورد.” دیگر افراد مبتلا ناراحتی و احساس سوزن شدن پوست را گزارش می‌کنند. این دردهای عجیب‌وغریب، نتیجه‌ای از آسیب عصبی است که به خاطر سطوح اکسیژن پایین در سلول‌ها ایجاد می‌شود.

گذاشتن کلید در یخچال!

باید به سختی فکر کنید که نام خواهر خود را به خاطر بسپارید. شما ممکن است نگران باشید که پیری و زوال عقل زودرس است، اما بعضی اوقات کمبود B12 باعث این امر می شود. پائولین اسمیت، ۵۶ ساله که با سطوح پایین این ویتامین تشخیص داده شد، می گوید: “در یک لحظه من نمی توانستم که چگونه یک چک را بنویسم” Cimperman می گوید: “من این کمبود را با آلزایمر در بیماران سالمند اشتباه گرفتم.” اما هنگامی که آنها یک آزمایش خون داشتند و کمبود ویتامین B12 را نشان می دادند، شروع به مصرف مکمل می کردند و علائم در آنها شروع به کاهش می کرد”.

شما احساسی غم انگیز یا  حالت سرگیجه دارید

یکی دیگر از علائم رایج، سرگیجه است. Mossessمی‌گوید: “من سرگیجه را فقط هنگام راه رفتن بر روی پله‌ها تجربه می‌کنم. یک مطالعه که در ترکیه انجام گرفت مقادیر ویتامین B12 را در افرادی که دچار اختلال سرگیجه بودند را در مقایسه با داوطلبان سالم سنجید. نتیجه: بیماران سرطانی ۴۰٪ B12 کمتری نسبت به داوطلبان داشتند و دچار ناراحتی و سرگیجه بیشتری بودند.

نشانه های کمبود ویتامین B12

پوست شما رنگ پریده است

اگر چهره گلگون شما در حال حاضر زردرنگ است، کمبود ویتامین B12 ممکن است در این زمینه مقصر باشد. با کمبود، گلبول‌های قرمز بسیار شکننده می‌شوند و به‌راحتی شکسته شده و این امر باعث آزاد شدن رنگ‌دانه بیلی‌روبین می‌شود که به پوست رنگ زرد می‌دهد.

زبان شما صاف و قرمز است

آنجلا گریسی، متخصص تغذیه در مرکز تغذیه PCOS در برین ماور، PA می‌گوید: “حدود نیمی از افرادی که دچار کمبود شدید ویتامین B12، جوانه‌های چشایی خود را از دست می‌دهند دچار زبری بروی زبانشان، به‌خصوص در اطراف لبه‌های آن هستند. بیماران همچنین از سوزش و درد، به‌ویژه در پشت زبان شکایت دارند؛ و ازآنجاکه بسیاری از این جوانه‌ها دارای حسگر طعم هستند، اگر بسیاری از آن‌ها را از دست دهید، حتی طعم غذاهای موردعلاقه خود را نیز حس نخواهید کرد. درواقع، “زنان با کمبود B12 ممکن است در حقیقت وزن خود را از دست بدهند، زیرا غذا برای آن‌ها دیگر مناسب و لذیذ نیست “.

هر چیز کوچک باعث می شود گریه کنید و یا نگران باشید

آیا احساس می‌کنید بیشتر از همیشه مضطرب هستید؟ گراسی می‌گوید: “فقدان B12 موجب تغییر در خلق‌وخوی شما می‌شود و احتمالاً منجر به افسردگی یا اضطراب می‌شود.” پزشکان دقیقانمی دانند که چرا این امر خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد، اما ممکن است چیزی در ارتباط با این واقعیت باشد که B12 در سنتز مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و دوپامین دخالت دارد و به تنظیم خلق‌وخوی کمک می‌کند.

احساس می کنید که چیزی با چشمان شما استَ

در موارد شدید، کمبود B12 می‌تواند به عصب بینایی آسیب برساند یا عروق خونی را در شبکیه ایجاد کند، باعث ایجاد مشکل در بینایی، دوبینی، حساسیت به نور و حتی از دست دادن بینایی می‌شود. اسمیت می‌گوید: “اولین علامت آسیب شبکیه‌ای که متوجه شدم، سایه‌ای بود که در چشم راست من دیده می‌شد که روی زمینه دید من تأثیر گذاشت. من سایه‌های بیشتری را دیدم تا زمانی که B12 را دریافت کردم و این علائم از بین رفت”.

منبع: prevention.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
44
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
647
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
318
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
328
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
831
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
138
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
261
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
123
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
244
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
362

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
442
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
506
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
986

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
208
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
381
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185