جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۱۹ خرداد ۱۳۹۹
 • ۱۹:۲۹
 • 151
داروهای درمان کرونا

داروهای درمان کرونا و واکسنهای پیشگیری کننده چه هستند؟

داروهای درمان کرونا در واقع داروهای خاص و اختصاصی نیستند و در مقاطع مختلفی از این داروها استفاده شده و پس از مدتی هم اثرات آنها بر کرونا رد شده و استفاده از آنها برای درمان کووید-۱۹ کنار گذاشته شد و برخی هم مورد توافق سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. ما تصمیم داریم که داروهای لیست شده برای درمان کرونا و اثر بخشی آنها را بر طبق یافته‌های بالینی بررسی کنیم.

دانشمندان سخت به دنبال یافتن درمانی برای کووید-۱۹ هستندو در حالی که هنوز هیچ درمانی از سوی FDA پذیرفته نشده است، تحقیقات بالینی در سراسر جهان برای پیدا کردن راهی برای درمان کرونا ویروس چدید و داروهای درمان کرونا در حال انجام است. ممکن است این روزها اسامی داروهای زیادی را شنیده باشید که استفاده از آنها در یک کشور برای چند بیمار تاثیر مثبتی داشته و پزشکان معالج در آن بیمارستان یا مرکز درمانی را بر آن داشته تا با هیجان تمام آن را یک درمان قطعی کرونا اعلام کنند.

 در حالی که این بیماری هزار چهره و ناشناخته بر روی بیماران مختلف و افرادی با سیستمهای بدنی متفاوت تاثیراتی کاملا متناقض دارد. عده‌ای حتی متوجه بیماری خود نمی‌شوند و احتمالا آن را با سرماخوردگی یا آنفولانزا اشتباه می‌گیرند و در این اثنا هم عده‌ای را مریض می‌کنند و برای عده‌ای هم تنها نصیبشان از این بیماری مرگی ناخواسته است. قبل از اینکه بخواهیم به داروهای درمان کرونا بپردازیم ابتدا مختصری راجع به این بیماری برای شما توضیح می‌دهیم تا برای شما بازخوانی شده و روشهای پیشگیری را از نو فرا گیرید.

کووید-۱۹ چیست؟

این بیماری بوسیله عفونت سارس کووید-۲ ایجاد می‌شود که نخستین بار در شهر ووهان در استان هوبی چین در دسامبر ۲۰۱۹ شناسایی شده است. کووید-۱۹ قبلا به عنوان بیماری تنفسی کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ شناخته می‌شد و بعدها سازمان بهداشت جهانی در فوریه ۲۰۲۰ آن را کووید-۱۹ نامگذاری کرد.

سارس کووید-۲ متعلق به خانواده ویروسهایی به نام کرونا ویروس است که ویروسهای بزرگ، پوشش دار و دارای RNA هستند. کرونا ویروسها عامل سرماخوردگی انسانی بوده و در گاستروانتریت شیرخواران نیز دخالت دارند. کرونا ویروسهایی که در حیوانات غیر اهلی وجود دارند باعث بروز عفونتهای ماندگار می‌شوند. از آنجایی که کشت کرونا ویروسهای انسانی دشوار است، ویژگیهای آنها به خوبی شناخته نشده است. کرونا ویروسهای انسانی موجب بروز سرماخوردگی بدون تب و همراه با آبریرش بینی می‌شوند.کرونا ویروس جدید همانند سارس کووید-۲ به سلولهای تنفسی فوقانی و گوارشی تمایل دارد (به نقل از کتاب میکروبشناسی جاوتز).داروهای درمان کرونا

علائم

شایعترین علائم کووید-۱۹ شامل سرفه خشک، تب و تنگی نفس است. علائم بین ۲ تا ۱۴ روز پس از ورود ویروس ظاهر می‌شود اگر جه در مواردی این زمان طولانیتر بوده است. اگر کسی متوجه علائم شد باید در خانه قرنطینه بماند تا دیگران را دچار عفونت نکند.

روشهای انتقال

ویروس سارس کووید-۲ از شخصی به شخص دیگر به این روشها منتشر می‌شود:

 • انتقال از طریق قطرات تنفسی: قطرات بزرگ که بر اثر عطسه، سرفه یا آبریرش ایجاد می‌شود.
 • انتقال از طریق ذرات معلق که وقتی کسی در اتاق سرفه یا عطسه می‌کند، قطرات به صورت ذرا معلق از طریق صحبت کردن و آواز خوندن، تبدیل می‌شود.
 • انتقال از طریق تماس: تماس با سطوح آلوده و بعد لمس چشم، دهان یا بینی
 • انتقال مستقیم: بوسیدن، دست دادن و غیره

پیشگیری

بهترین راه برای پیشگیری از عفونت خودداری از قرار گرفتن در معرض ویروس است. مهمترین راه برای پیشگیری از کووید-۱۹ شستن دستهاست. دستها را مرتبا با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید یا از یک ضد عفونی کننده دست بر پایه الکل با حداقل غلظت ۶۰% استفاده کنید.

کارهای دیگری که به پیشگیری از انتشار کووید-۱۹ کمک می‌کنند:

 • اجتناب از تماس با افراد بیمار
 • اجتناب از تماس با دهان، بینی، چشم یا صورت
 • گرفتن صورت موقع عطسه یا سرفه (با دستمال کاغذی یا داخل آرنج)
 • تمیز و ضد عفونی کردن سطوح (با الکل یا محلول سفید کننده)
 • پوشیدن ماسک باعث می‌شود از تماس با صورت خودداری کنید، همچنین در جمعهای شلوغ اجباری است
 • رعایت فاصله گذاری اجتماعی
 • قرنطینه خود در صورت بیمار بودن

در صورت تماس با فرد بیمار چه باید کرد؟

ماندن در خانه. اگر با فرد بیماری که کووید-۱۹ وی مثبت بود، تماس داشتید ممکن است ۲ هفته طول بکشد تا علائم شما ظاهر شود بنابراین از خودتان مراقبت کنید و از دیگران دوری کرده و در قرنطینه به مدت ۱۴ روز بمانید. کرونای شدید معمولا بیش از چند هفته طول می‌کشد..

فاصله گذاری اجتماعی چیست؟

فاصله گذاری اجتماعی به معنای جداسازی فیزیکی افراد است. برای انجام فاصله گذاری فیزیکی یا اجتماعی این کارها را انجام دهید:داروهای درمان کرونا

 • در فاصله ۲ متری از سایرین قرار بگیرید
 • از تجمع کردن خودداری کنید
 • در مکانهای شلوغ نمانید و از جمعهای شلوغ دوری کنید

عوامل خطر

دانشمندان هنوز هم در حال تحقیق بر روی عوامل خطر کووید-۱۹ هستند اما داده‌های اخیرا نشان می‌دهد افرادی که دارای بیماریهای زمینه‌ای مثل بیماری قلبی، بیماریهای تنفسی از جمله آسم و بیماری مزمن انسداد ریوی و یا دیابت هستند در معرض خطر مرگ و میر ناشی از بیماری هستند. سیگاریها به احتمال بیشتری مستعد ابتلا به سارس کووید-۲ هستند. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به عفونتهای تنفسی جدی هستند.

یک تحقیق چینی ادعا کرد که افراد با گروه خونی A بیشتر مستعد ابتلا به کرونا ویروس جدید هستند.

CDC افراد بالای ۶۵ سال و کسانی را که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند و افرادی که دچار نقص ایمنی از جمله انجام درمان سرطان داشته‌اند، جزو افرادی با خطر بالای بیماری شدید کرونا قرار داده است.

طبق گفته CDC هیچ دارو و یا درمان قطعی و کاملا پذیرفته شده‌ای توسط FDA برای پیشگیری و یا درمان کووید-۱۹ وجود ندارد. مدیریت بالینی تاکنون بر پایه پیشگیری از عفونت و ابزارهای کنترل و خدمات درمانی شامل تامین اکسیژن و تهویه مکانیکی به هنگام تشخیص بیماری در بیماران بستری شده است. این عبارت بخشی از گزارشتهیه شده  در ۲۵ مارس است.

 در زیر یک لیست دارو و همچنین روشهای درمانی که توسط گزارشات بالینی برای درمان کووید-۱۹ توسط بیمارستانهای مختلف در سراسر جهان استفاده شده است، آورده شده است.

داروهای درمان کرونا

 • Baricitinib: تحقیقات بالینی در حال تدارک تعیین اثر یک بازدارنده ادم کیناز به نام bacitinib (با نام تجاری Olumiant برای درمان آرتریت روماتوئید) در درمان بیماران کووید-۱۹ است.
 • Bemcentinib: یک بازدارنده AXL کیناز به نام bemcentinib در فاز ۲ تحقیقات بالینی برای تحقیق در مورد اثرات آن در درمان بیماران بستری شده کووید-۱۹، ردیابی شده است. این دارو قبلا در مورد بیماران سرطانی تحقیق شده و بی خطر بوده و به خوبی تحمل می‌شود. همچنین گزارشاتی مبنی بر فعالیت ضد ویروسی در مدلهای پیش بالینی در برابر چند ویروس از جمله ابولا و ویروس زیکا گزارش شده است و داده‌های اخیر آن را به سارس یا کووید-۲ نیز گسترش داده است.
 • Bevacizumab: یک بازدارنده VGEF (با نام تجاری آواستین برای درمان چند نوع سرطان) به عنوان درمانی برای زخم ریه حاد (ALI) و سندرم حاد تنفسی (ARDS) در بیماران با وضعیت بحرانی مبتلا به پنومونی کووید-۱۹ در بیمارستان کیلو دانشگاه شاندونگ چین استفاده شده است.
 • Chloroquine phosphate : کلروکین یک داروی قدمی ضد مالاریا است که اثرات ضد ویروس و ویژگیهای سرکوب کننده ایمنی هم دارد. دانشمندان فکر می‌کنند که این دارو کرونا ویروسها را به دو روش متوقف می‌کند: بالا بردن pH داخل سلولها برای قابلیت میزبانی کمتر برای ویروسها و تداخل با گیرنده‌هایی که ویروسها از آنها برای چسبیدن به سلول استفاده می‌کنند. این دارو همچنین سیتوکین‌ها را که مواد شیمیایی سیستم ایمنی هستند که به مبارزه بدن با عفونت کمک می‌کنند، تغییر می‌دهد اما می‌تواند بوسیله ایجاد التهاب زیاد آنها را نابود کند. پزشکان معتقند که فعالیت شدید طوفان سیتوکین یکی از دلایل اصلی مرگ ناشی از کووید-۱۹ است.

داروی قدیمی ضد مالاریای کلروکین اثرات ضد ویروسی گسترده‌ای از جمله بر کرونا ویروس دارد. تحقیقات در گاندونگ چین حاکی از آن است که کلروکین ممکن است به بهبود بیماران مبتلا به ذات الریه ویروس کرونا کمک کند.

 • Colchicine : یک داروی ضد التهاب قدیمی به نام کلشی سین برای پیشگیری از از اختلالات کووید-۱۹ در بیماران با وضعیت بحرانی استفاده شده است. کلشی سین از گذشته برای درمان نقرس استفاده می‌شد.
 • EIDD-2801 : یک تیم از پژوهشگران در بیمارستان دانشگاهی چاپل هیل امیدوارند که داروی ضد ویروسی طیف گسترده‌ای به نام EIDD-2801 را بتوان به عنوان یک پیشگیری کننده بالقوه یا درمان کووید-۱۹ و سایر کرونا ویروسها استفاده کرد. این دارو برای شروع تحقیقات بالینی روی بیماران از FDA مجوز گرفته و با آن موافقت شده است.
 • Favipiravir : یک داروی ضد ویروس به نام فاویپیراویر که در ۱۷ فوریه در چین برای درمان آنفولانزا استفاده شده برای استفاده در تحقیقات بالینی برای درمان پنومونی کرونا ویروس جدید، نیز استفاده شد. در ۳۱ مارس ۲۰۲۰ فوجی فیلم شروع به تحقیقات بالینی در فاز ۳ روی بیماران کووید-۱۹ در ژاپن کرد. آوویگان در ژاپن برای درمان آنفولانزا استفاده شده است. در ۱۹ آوریل فاز ۲ تحقیقات بالینی این دارو در تقریبا ۵۰ بیمار در آمریکا استفاده شده است.داروهای درمان کرونا
 • Fingolimod : یک داروی تایید شده دیگر fingolimod (با نام تجاری Gilenya برای برگشت اشکالی از ام اس) به عنوان درمانی برای کووید-۱۹ ذر بیمارستان فوجیان در چین مورد تحقیق قرار گرفته است.
 • هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین: در یک تحقیق کوچک تحت نظر دولت فرانسه، ۲۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ با ترکیبی از داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکین و داروی ضد باکتری آزیترومایسین (زیتروماکس) درمان شدند. نتایج نشان داد که همه بیماران مصرف کننده ترکیب دارویی در عرض ۶ روز درمان شدند.
 • Hydroxychloroquine sulfate : در مجله بیماریهای عفونی در ۹ مارس گزارش شده که داروی ضد مالاریای هیدروکسی کلروکین در کشتن ویروس کرونا در تحقیقات آزمایشگاهی موثر بود. هیدروکسی کلروکین نخستین بار در سال ۱۹۹۵ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا با نام تجاری پلاکنیل پذیرفته شد و در بیماران مبتلا به لوپوس و آرتریت هم استفاده می‌شود. در مارس ۲۰۲، FDA مجوز استفاده اورژانسی برای هیدروکسی کلروکین سولفات را برای درمان بیماران کرونایی صادر کرد.داروهای درمان کرونا
 • Ivermectin : این داروی ضد انگل یکی از داروهایی است که در مقابل سارس کووید-۲ در تحقیقات آزمایشگاهی انجام شده بوسیله پژوهشگران در دانشگاه ملبورن استرالیا موثر بود. تحقیقات بالینی بیشتری باید انجام شود تا اثرات آن در افراد مبتلا به کووید-۱۹ ثابت شود.
 • Leronlimab : آنتاگونیست CCR5 به نام لرونلیماب امیدهایی را در آرام کردن توفان سیتوکین در تعدادی از بیماران بجرانی کووید-۱۹ بستری شده در منطقه نیویورک نشان داده است.
 • لوپیناویر و ریتوناویر: یک ترکیب دارویی که برای درمان HIV با نام تجاری کالترا در ترکیب با داروهای آنفولانزای اوزلتامیویر (تامی فلو) در تایلند مورد پژوهش قرار گرفت. این تحقیق در ۱۸ فوریه ۲۰۲۰ گزارش شد که یک زن چینی نخستین بیمار بود که این ترکیب دارویی تایلندی را در بیمارستانی در بانکوک دریافت کرد و پس از ابتلا به پنومونی شدید ناشی از کووید-۱۹ به طور کامل بهبود یافت. در ۱۸ مارس ۲۰۲۰ با توجه به تحقیقی در مجله پزشکی نیوانگلند، این ترکیب دارویی هیچ فایده‌ای در درمان استاندارد بیماران بستری شده با کووید-۱۹ شدید نداشت.
 • متیل پردنیزولون: یک داروی استفاده شده گلوکوکورتیتوئید به نام متیل پردنیزوولون برای بی خطر بودن و تاثیر بر درمان پنومونی کرونا ویروس جدید در تعدادی از بیمارستانها در هوبی چین استفاده شد.
 • Remdesivir : یک داروی ضد ویروسی وسیع الطیف که با توانایی تکثیر ویروس مقابله می‌کند. این دارو در اصل ابرای درمان ابولا استفاده می‌شد اما موفقیتهای محدودی برای این بیماری داشت. البته یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ نشان داد که این داروی قادر به توقف SARS و MERS به طور موفق بود که در واقع خواهران ویروس جدید یعنی کووید-۱۹ هستند. در فوریه در چین دانشمندان با استفاده از این ضد ویروس توانستند کرونا ویروسهای جدید را به طور موفقی از تکثیر بازدارند. در تحقیقات بالینی در ایالات متحده و بریتانیا استفاده شده است. در سنگاپور ، کره جنوبی و هنگ کنگ نیز از این دارو استفاده شده و موفقیتهای بسیاری داشته است.

Remedesivir در تحقیقات آزمایشگاهی و جسمانی در مدلهای حیوانی در مقابل عوامل بیماریزای ویروسی استفاده شده که موجب MERS و SARS شدند که کرونا ویروسها به لحاظ ساختاری شبیه به سارس کووید-۲ هستند. است البته در آمریکا نخستین بار روی ۱۲ بیمار امتحان شد که در مورد ۳ نفر آنها چندان امیدوار کننده نبود. یک مقاله که هنوز مورد بازبینی قرار نگرفته، تفاوت قابل توجهی بین افرادی که داروی رمدسیویر را دریافت نکرده‌اند و افرادی که این دارو را مصرف کردند، مشاهده نکرد. با این حال تعداد تحقیقات بالینی که برای این دارو به عنوان یکی از داروهای درمان کرونا انجام شده، بسیار اندک است است  و هنوز برای نتیجه گیری زود است.داروهای درمان کرونا

 • Sarilumab : یک آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین به نام ساریلوماب (با نام تجاری کوزارا برای درمان آرتریت روماتوئید) به عنوان درمان بالقوه برای سندرم تنفسی حاد در بیماران با وضعیت بحرانی ناشی از کووید-۱۹ تحقیق شده است.
 • Tocilizumab : یک آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین به نام tocilizumab (با نام تجاری Acterma برای درمان آرتریت روماتوئید و سایر بیماریهای التهابی) که در چندین منطقه در جهان برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تحقیق شده است.
 • Umenofenovir : یک داروی ضد ویروسی به نام umifenovir (در روسیه با نام تجاری Arbidol و همچنین در چین برای درمان آنفولانزا) در چین و کشورهای دیگر برای درمان کووید-۱۹ استفاده شده است.

در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی مراقبت استاندارد با داروهای درمان کرونا کلروکین، هیدروکسی کلروکین، ترکیب لوپیناویر و ریتوناویر و یا لوپیناویر/ریتوناویر و اینترفرون بتا ۱ ب را پذیرفته است. به جز موارد بالا چندین داروی جدید نیز در حال گذراندن آزمایشهای حیوانی هستند که اثرات آنها به مراتب از داروهای لیست شده در بالا بهتر بوده و همچنین اثرات آنتی بادی انسانی برای درمان بیماران کرونا تاثیر شگفت انگیزی بر درمان بیماران بستری شده داشته است. یک آنتی بادی هم از منابع حیوانی در حال تحقیق و بررسی است.

ترکیب دارویی سه گانه

نتایج یک تحقیق بالینی تصادفی برای درمان کرونا با  ترکیب دارویی سه گانه که شامل interferon beta-1b، lopinavir–ritonavir و ribavirin نشان می‌دهد که این ترکیب دارویی بی خطر و برای کاهش دوره تسلط ویروس نسبت به ترکیب دوگانه lopinavir-ritonavir، در بیماران مبتلا به بیماری خفیف تا متوسط موثرتر است.داروهای درمان کرونا

تجربه آنفولانزا نشان می‌دهد که درمان بیماران بستری شده با ترکیبی سه گانه از داروهای ویروسی موثرتر از یک درمان دارویی تکی است و خطر مقاومت ضد ویروسی را به حداقل می‌رساند. نویسندگان اینطور برداشت می‌کنند که این شیوه می‌تواند یک روش درمانی ممکن برای کووید-۱۹ باشد که دوره زمانی بیماری را نیز کاهش می‌دهد. ترکیب سه گانه به طور موثری بار ویروسی را طی میانگین ۷ روز از شروع درمان سرکوب کرده که این زمان کمتر از زمان ۱۲ روز در گروه کنترل بود که با ترکیب دارویی دوگانه درمان شدند. لینوپیراویر-ریتوناویر برای درمان HIV و ریباویرین یک داروی خوراکی ویروس هپاتیت ث است که به میزان چشمگیری نارسایی تنفسی و مرگ در بیماران سارس را در طی شیوع ۲۰۰۳ کاهش داد. اینترفورن بتا-۱ که برای درمان ام اس بکار می‌رود بار ویروسی را کاهش داده و مشکلات ریه را در تحقیقات حیوانی مربوط به سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) بهبود داده است. اینترفرونها پروتئینهایی هستند که بطور طبیعی در پاسخ به عفونت ویروسی ساخته می‌شوند و این امید وجود دارد که اینترفرون بتا-۱ ب قابلیت بدن برای مبارزه با سارس کووید-۲ را تقویت کند. آزمایشهای بالینی مرحله ۳ به زودی سودمندی این دارو برای انتخاب شدن به عنوان یکی از داروهای درمان کرونا برای کووید-۱۹ را تایید یا رد خواهد کرد.

واکسنهای تحقیقاتی

چندین شرکت دارویی و سازمانهای تحقیقاتی در سراسر جهان در حال ساخت واکسن هستند.

 • mRNA-1273 : داده‌های حاضر وضعیت مثبت فاز ۱ را برای واکسن mRNA از مطالعه‌ای که توسط موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی انجام شده است،
 • AZD (با نام قبلی Ch1AdOX1nCov-19) AZD1222 توسط موسسه جنر دانشگاه آکسفورد با مسئولیت AstraZence برای توسعه و ساخت و گسترش در سراسر دنیا ایجاد شده است. در فاز ۱ و ۲ تحقیقات بالینی که در آوریل ۲۰۲۰ برای ارزیابی بی خطر بودن، ایمن سازی بدن و اثر واکسن بر روی ۱۰۰۰ داوطلب سالم در چندین مرکز بالینی در جنوب انگلستان بررسی آن شروع شده است.
 • INO-4800 شرکت داروسازی اینوویو موافقت بررسی کاربری داروی جدید را از سازمان غذا و داروی آمریکا برای واکسن DNA دریافت کرد و در حال انجام فاز ۱ تحقیقات بالینی است.
 • شرکت Cansino Biologics ادعا کرد که باز ترکیب واکسن کرونا ویروس جدید (آدنوویروس تیپ ۵) با همکاری موسسه بیجینگ در چین برای ورود به فاز ۱ تحقیقات بالینی در چین، انتخاب شده است.
 • NVX-CoV2373 شرکت نوآواکس آغاز فاز ۱ و ۲ تحقیقات بالینی واکسن کرونا ویروس خود را برای بهبود پاسخهای ایمنی بدن و تحریک سطوح بالای آنتی بادی خنثی کننده، اعلام کرد. این نخستین تحقیقات بالینی انسانی است که در همپشایر بر روی تقریبا ۱۳۰ شرکت کننده از طریق دو سایت در استرالیا انجام شده است.
 • شرکت سینوواک بیوتک انجام فاز ۱ تحقیقات بالینی خود برای واکسن کرونا ویروس جدید را برای انجام در منطقه جیانگ سو چین اعلام کرد.داروهای درمان کرونا

چرا برای درمان بیماران از داروهای درمان کرونا استفاده نمی‌شود؟

همانطور که در بالا شرح داده شد، بسیاری از این داروها در مرحله تحقیق هستند و پژوهشهای بالینی انجام گرفته در مقیاسهای کوچک و یا بصورت ناقص و یا در ترکیب با سایر عوامل بوده است. با توجه به اینکه بنا بر ادعای کارشناسان و مسئولات بهداشتی، ویروس کووید-۱۹ ظاهرا در مناطق مختلف جهان و روی نژادهای گوناگون تاثیرات خاص خود را داشته است و مرتبا در حال تغییر ساختاری است و از آنجایی که بسیاری از عملکردهای این ویروس و حتی ساختار آن ناشناخته مانده است، نمی‌توان یک یا چند دارو را برای همه افراد در سراسر دنیا تجویز کرد.

هم اکنون که کشور ما در تحریمهای فلج کننده به سر می‌برد و این تحریمها شامل اقلام دارویی نیز می‌شود، ما از دریافت بسیاری از این داروها محروم هستیم و در صورت اثبات درستی هر یک از ادعاهای تحقیقاتی باید مدتی منتظر دریافت دارو از طریق کشورهای واسط و آن هم با قیمتی گران باشیم. این داروها حتی در خود کشورهای سازنده هم به مقدار کافی یافت نمی شود.

 بهترین راه برای مقابله با بیماری کرونا یقینا ارزانترین روشها یعنی رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پوشیدن ماسک و شستشوی دستهاست. در کشوری مثل آلمان نه بخاطر پیشرفتهای پزشکی بلکه بخاطر داشتن فرهنگ اجتماعی بالا و رعایت نکات گفته شده برای پیشگیری از بیماری و رعایت فاصله گذاری به معنای واقعی، تعداد بیماران کاهش یافته است. اگر می‌خواهیم آمار بیماران کرونا را پایین بیاوریم و به مسئولان بهداشتی و کارکنان درمانی قدری استراحت بدهیم بهتر است فقط و فقط پشگیری کنید. آیا از شنیدن آمار هر روزه بیماری کرونا در بخشهای خبری خسته نشدید؟ آیا از دست رفتن عزیزان برای همه کافی نیست؟ آیا بالا بودن رتبه کشورمان در زمینه تعداد بیماران و درگذشتگان به قدر کافی برای ما شرم آور نیست؟ اگر کمی به کوچه و خیابان سر بزنید و بخصوص در استانهایی که وضعیت قرمز دارند به خوبی رعایت نکردن نکات بهداشتی را مشاهده می‌کنید. سعی کنید علاوه بر اینکه خودتان پیشگیری می‌کنید، به دیگران هم تذکر بدهید.


ترجمه و تالیف اختصاصی توسط هالث از نویسندگان مجله قرمز منابع cdc drugs medium healtheurope emediciene.medscape کتاب میکروبشناسی جاوتز
 

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
42
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
189
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,233
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,738
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,478
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,704

مقالات سلامت

رادیکولوپاتی
رادیکولوپاتی (عصب تحت فشار) ؛ انواع، علل، علائم و درمان
24
غذاهای تحریک کننده سردرد
غذاهای تحریک کننده سردرد که باید از آنها پرهیز کنید
39
مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
82
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
60
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
79
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
62

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
68
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
179
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
207
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
297
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
455
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
356

مقالات تغذیه

شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
35
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
42
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
43
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
68
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
81
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
153