جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
 • هالث
 • ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
 • ۰۱:۰۷
 • 44,601
قرمزی بینی

قرمزی بینی به چه علت رخ می‌دهد و چگونه رفع می‌شود؟

اکثر افراد پس از سرما خوردگی، آنفلولانزا یا یک واکنش آلرژیک دچار قرمزی بینی می‌شوند. در این موارد، قرمزی معمولا به علت خشکی پوست ناشی از پاک کردن مداوم بینی است. بینی همچنین می‌تواند بخاطر مشکلات پوستی و خونی، التهاب مزمن، آلرژی‌ها و چندین مشکل دیگر در سلامتی، به رنگ قرمز در آید. اگر چه قرمزی بینی می‌تواند خجالت آور باشد اما به ندرت موجب نگرانی جدی می‌شود.

عوامل عمده قرمزی بینی

بینی به دلیل تغییراتی در سطح پوست یا رگهای خونی به رنگ قرمز در می‌آید. وقتی پوست تحریک یا ملتهب شود، بینی به طور موقت قرمز می‌شود. رگهای خونی در بینی نیز می‌توانند متورم یا شکسته شوند و ظاهر قرمز یا متورمی ایجاد کنند. شایعترین علل قرمزی بینی از قرار زیر هستند:

روزاسه

روزاسه یک بیماری پوستی است که موجب قرمزی پوست و تحریک آن می‌شود. در بعضی از افراد، روزاسه به راحتی شروع به قرمز کردن پوست می‌کند. قرمزی معمولا روی گونه‌ها شروع می‌شود، به سمت بینی، گوشها، چانه و سایر نواحی صورت و بدن گسترش می‌یابد.

روزاسه به خوبی شناخته نشده است. بعضی از پزشکان بر این باورند که این عارضه پوستی زمانی رخ می‌دهد که رگهای خونی به سرعت گشاد شده و بزرگ می‌شود که موجب قرمزی پوست می‌شوند. در بعضی از افراد، تحریک کننده‌های خاصی موجب التهاب روزاسه می‌شوند  از جمله خوردن غذاهای تند.

چهار نوع روزاسه می‌تواند موجب سرخی بینی شود از جمله:

 • روزاسه اریتماتو تلانژکتاتیک که باعث خونریزی، قرمزی و رگهای خونی مشخص است.
 • روزاسه چشمی که چشم و پلکها را تحریک می‌کند اما معمولا بر روی بینی اثر نمی‌گذارد. با این وجود افراد مبتلا به این نوع روزاسه ممکن است انواع دیگر روزاسه را ایجاد کند.
 • روزاسه فیماتوس که موجب می‌شود پوست ضخیم شود و یک بافت برآمده را ایجاد کند.
 • روزاسه پاپولوپوستی که موجب آکنه، قرمزی و تورم می‌شود.

روزاسه قابل درمان است اما بعضی از افراد مبتلا به روزاسه دچار قرمزی دائمی روی پوست می‌شوند.

رینوفیما

رینوفیما یکی از عوارض جانبی رزاسه درمان نشده است که موجب ضخیم شدن غده‌های تولید کننده چربی پوست می‌شود. این واکنش می‌تواند شکل بینی را تغییر دهد و موجب شود برآمده و سفت به نظر بیاید. افراد مبتلا به رینوفیما ممکن  است دارای رگهای خونی قابل مشاهده‌ای شوند که نازک و قرمز و یا ضیخم و بنفش رنگ هستند. رینوفیما در مردان بیش از زنان شیوع دارد. این ممک است بخاطر اثرات هورمونهای مردانه از جمله تستوسترون باشد.

وقتی رینوفیما ایجاد می‌شود، معمولا پایدار است. بعضی از جراحی‌های زیبایی ممکن است ظاهر بینی را بهتر کنند.

خشکی پوست

پوست خیلی خشک موجب قرمزی بینی و تحریک آن می‌شود. بعضی از افراد بخاطر پاک کردن مرتب بینی دچار این نوع خشکی و تحریک می‌شوند. عارضه‌های ایجاد کننده خشکی پوست از جمله اگزما نیز می‌توانند موجب قرمزی بینی با ظاهری فلسی یا تحریک شده شوند. قرمزی به طور طبیعی موقتی است اما بیماری زمینه‌ای موجب التهاب مکرر آن می‌شود.

لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که موجب می‌شود بدن به سلولهای سالم حمله کند. بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس دچار یک قرمزی پروانه‌ای شکل روی بینی و گونه‌ها می‌شوند. این بثورات که بثورات مالار نام دارند می‌توانند موجب سرح شئم بینی و تورم آن شوند. داروهای لوپوس ممکن است به کاهش تکرار و شدت مشکلات پوستی مربوط به لوپوس از جمله قرمزی بینی کمک کنند.سوزش لب‌ها بر اثر لوپوس

آلرژی‌ها

آلرژی‌ها به روشهای مختلفی می‌توانند موجب قرمزی بینی شوند. تب نوبه، حساسیت به گرد و غبار و آلرژی به حیوانات خانگی ممکن است موجب عطسه و قرمزی بینی شوند. پاک کردن مرتب بینی می‌تواند موجب تحریک پوست ‌شود که موجب قرمزی ظاهر آن می‌شود. آلرژی‌ها نیز ممکن است موجب شود رگهای خونی داخل و اطراف بینی در زیر پوست متورم شده یا دچار ترکیدگی شوند که موجب تورم و قرمزی بینی می‌شود. آلرژی به محصولات آرایشی و مراقبت از پوست ممکن است سطح پوست را تحریک کرده آن را خشک، قرمز، پوسته پوسته یا خارش دار کند.

آسیبهای پوستی

زخمها می‌توانند موجب تخریب رگهای خونی زیر پوست شده و موجب قرمزی بینی و تورم آن شوند. جراحی بینی که اخیرا انجام شده، ضربه به بینی، آکنه کیستی و آسیبهای پوستی می‌تواند باعث قرمزی شود.

عوامل بالقوه دیگر

چند عامل دیگر هم می‌توانند موجب قرمزی موقت شوند. این تغییر کوتاه مدت است و بینی ظرف چند دقیقه یا چند ساعت به رنگ طبیعی خود باز می‌گردد.

الکل، تغییرات دمایی، خوردن غذاهای تند و خجالت موجب می‌شود بعضی از افراد بینی‌شان به طور موقت قرمز شود. افراد دارای پوست نازک یا رنگ پریده یا رگهای خونی قابل مشاهده، به احتمال بیشتری متوجه قرمزی مختصر در پاسخ به این عوامل می‌شوند.

درمان قرمزی بینی

درمان قرمزی بینی بستگی به علت قرمزی دارد. لازم است که بدانید آیا مشکل مربوط به پوست است یا رگهای خونی. اگر مشکل مربوط به رگهای خونی یا بر اثر یک بیماری مزمن باشد، کرمها و داروهای موضعی برای پوست چندان کاربردی نخواهند داشت.

درمان روزاسه و رینوفیما

درمان روزاسه با تعیین عوامل سبک زندگی که موجب بروز بیماری می‌شود، آغاز می‌شود. بعضی از افراد در واکنش به استرس، غذاهای خاص یا کرمهای پوستی دچار روزاسه می‌شوند. ریشه کنی این عوامل تحریک کننده می‌تواند شدت و تکرار قرمزی را کاهش دهد. استفاده از ضد آفتاب می‌تواند از بدتر شدن روزاسه پیشگیری کند اما عامل زمینه‌ای درمان نخواهد شد. داروهای حاوی سولفور و بعضی از آنتی بیوتیکها می‌توانند علائم روزاسه را کنترل کند. وقتی روزاسه موجب مشاهده بیشتر رگهای خونی شوند، بعضی از داروهای قلبی عروقی می‌توانند موثر باشند. رینوفیما با درمانهای سنتی قابل برگشت به حالت عادی نیست اما درمان روزاسه زمینه‌ای می‌تواند از بدتر شدن آن پیشگیری کند. جراحی‌های زیبایی ممکن است موثر باشد.درمان قرمزی بینی

گزینه‌های درمان جراحی عبارتند از:

 • کرایوتراپی که پوست تحت تاثیر را فریز کرده و بر می‌دارد.
 • درم ابریژن که سطح پوست را خراش می‌دهد تا ظاهر آن را یکسان و مسطح کند.
 • درما پلنینگ که پوست صدمه دیده را بر می‌دارد.
 • لیزر که برای تغییر شکل پوست استفاده می‌شود.

درمان آلرژی

اجتناب از محصولات پوستی و آرایشی که موجب واکنشهای آلرژیک می‌تواند از قرمزی بینی پیشگیری کند. افراد دارای حساسیتهای فصلی یا تنفسی ممکن است از داروهای آلرژی یا تمیز کردن مرتب بینی با یک اسپری نمکی سود ببرند.

تمیز کردن بینی با پارچه‌ای نرم به آرامی می‌تواند از تحریک و قرمزی پوست جلوگیری کند. کرمهای مرطوب کننده نیز موثر هستند بخصوص اگر پوست خشک و پوسته پوسته به نظر برسد.

درمان خشکی پوست

پوست خشک نیازمند رطوبت اضافی هستند بنابراین استفاده از یک کرم مرطوب کننده غلیظ می‌تواند موثر باشد. افراد مبتلا به اگزما ممکن است نیازمند امتحان کردن درمانهای مختلف باشند چون بعضی از افراد متوجه می‌شوند که غذاها، عوامل حساسیت زا یا استرس می‌تواند التهاب اگزما را تحریک کند. درمانهای دیگری که ممکن است موثر باشند عبارتند از:

 • کرمهای استروئیدی بخصوص اگر بینی قرمز و خارشدار است
 • محصولات حاوی جو دوسر برای تسکین پوست
 • فتو تراپی یا استفاده از نور برای درمان اگزما
 • مرطوب کننده‌های مخصوص اگزما
 • داروهای درمان کننده عامل اگزما از جمله التهاب یا سیستم ایمنی بیش فعال

مدیریت لوپوس

درمان علائم لوپوس می‌توانند از حمله لوپوس به پوست پیشگیری کنند. بعضی از درمانها که موجب کاهش اثرات لوپوس بر پوست می‌شوند عبارتند از:

 • تغییرات سبک زندگی از جمله مدیریت استرس و اجتناب از آفتاب
 • استفاده از کرمها مستقیما برای پوست از جمله استروئیدها، آنتی بیوتیکها و بعضی از نمونه‌های دیگر
 • داروهای سیستمیک برای کنترل علائم

پیشگیری از قرمزی موقت

گاهی اوقات قرمزی بینی فقط یک پدیده موقت است. وقتی الکل، غذاهای تند و عوامل تحریک کننده محیطی دیگر باعث قرمزی بینی می‌شوند، بعضی از راهکارهای ساده می‌توانند موثر باشند. استفاده متناوب از کمپرس سرد و گرم تورم و تحریک را کاهش می‌دهد. این کار به کاهش تورم و قرمزی ناشی از آسیب نیز کمک می‌کند. اجتناب از تحریک کننده‌های قرمز کننده بینی از جمله الکل و غذاهای تند نیز موثر است.

اگر فردی آلرژی یا آبریزش بینی مکرر داشته باشد می‌تواند از دستمال کاغذی نرم استفاده کند و پوستش را مرتب مرطوب کند تا از خشکی و تحریک پیشگیری کند.

کلام پایانی

قرمزی بینی یک عارضه پوستی نیست اما می‌تواند علامت یک مشکل دیگر باشد. وقتی بینی بدون هیچ دلیل مشخصی مرتبا قرمز می‌شود باید با پزشک مشورت کرد. درمان آن در اغلب موارد نسبتا ساده است. حتی وقتی درمان آن ساده نباشد،  درمان اولیه لوپوس و بیماریهای زمینه‌ای دیگر می‌تواند از بدتر شدن علائم پیشگیری کند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: medicalnewstoday

دیدگاه ها 1
Subscribe
اعلام کردن به
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

ممنون مطالب خوبی بود

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
178
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
63
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
128
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
445
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
242
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
446

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
120
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
127
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
162
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
233
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
106
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
94

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
117
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
377
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
844
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
296
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
645
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
942

مقالات تغذیه

رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
51
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
127
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
156
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
445
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95
خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
147