جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.

چه رازی در ضمیر خودآگاه است؟

ضمیر خودآگاه چیست؟  برای درک بهتر پاسخ، ابتدا چند سوال ساده‌تر می‌‌پرسیم. آیا تا به حال  شده  در تاریکی شب، یک چیز عجیب غریب ببینید که ندانید چیست و کمی‌ هم بترسید؟

آیا شده که شما و دوستتان در یک زمان به یک شئی ناشناس نگاه کنید اما دو تا تعریف مختلف برای آن شئی داشته باشید؟

نگران نباشید این‌ها مواردی هستند کاملا طبیعی و برآمده از زاویه‌ی نگاه شما. اما بر می‌گردیم به سوال اصلی:

ضمیر خودآگاه چیست؟

پاسخ ساده و شفاف به این پرسش  این است که هنوز به طور دقیق نمی‌دانیم ضمیر خودآگاه چیست. گر چه در طول تاریخ بشر، بسیاری از دانشمندان، فلافسه ، روانشناسان و بیولوژیست‌ها سعی کرده‌اند تعاریف خودشان را در مورد ضمیر خودآگاه ارائه دهند، اما هنوزیک  تعریف یکسان و واحدی برای ضمیر خودآگاه وجود ندارد.

فقط یک نفر در این دنیا وجود دارد که می‌تواند به شما بگوید ضمیر خودآگاه شما چیست، و آن شخص خود شما هستید. بله خود شما.  هر شخصی خودش نسبت به ضمیر خودآگاه خودش آگاهی کامل دارد و نیازی ندارد کسی آنرا برایش توضیح دهد.

همینکه می‌دانید می‌توانید تصمیم‌های خودتان را بگیرید، یا هر لحظه تصمیم‌تان را عوض کنید،  همینکه علاقه‌مندی‌های  شخصی خودتان را دارید، همینکه توانایی حل مشکلاتی که برایتان رخ می‌دهد را دارید و می‌توانید راه حل جدید پیدا کنید،  همه و همه‌ در واقع کاری است که توسط ضمیر خودآگاهتان دارد انجام می‌شود.

ضمیر خودآگاه ، اساسی‌ترین بخش مغز و ساختار فکری ما را تشکیل می‌دهد.  عملکرد آن بسیار پیچیده  است و جالب اینکه برای هر شخصی نیز متفاوت است. برای همین هنوز تعریف واحدی برای بخش خودآگاه مغز وجود ندارد. ما در عین حالیکه هر روز و هر لحظه از این بخش استفاده می‌کنیم نمی‌توانیم آنرا به  صورت  همگانی تجزیه تحلیل کنیم.

عملکرد ضمیر خودآگاه در هر شخص

ضمیر خودآگاه

وقتی قصد دارید یک تعریفی از یک شئی ارائه دهید، اولین کاری که نیاز است انجام دهید این است که به دقت به آن جسم نگاه کنید.  نگاه شما از یک زاویه‌‌ی دید مشخص است و اگر فقط از همان زاویه آن جسم را تعریف کنید یک تعریف تک بعدی است. اما اگر شئی را بچرخانید تا زاویه‌های دیگرش را هم ببینید،  در نهایت بهتر می‌توانید به یک تعریف کامل  و شفاف‌تری از آن شئی برسید. این کار توسط بخش خود آگاه مغز انجام می‌شود.

بخش خود آگاه،  در مغز قرار دارد و توانایی این را دارد که در آنِ واحد،  چندین و چند محاسبه  را باهم انجام دهد و به یک یا چند نتیجه برسد.  ضمیر خود آگاه شما، تمام داده‌ها و اطلاعاتی که در محیط اطرافتان هست را جمع‌آوری می‌کند و سپس این داده‌ها را به جریان می‌‌اندازد، آنگاه بر اساس برآیندی از این داده‌ها، عملکرد و تفکرات شما را شکل می‌دهد.

به عبارتی دیگر، شما از طریق یکسری ورودی،  به بخش خودآگاه مغزتان مقداری داده می‌دهید و سپس خروجی آن می‌شود اعمال و افکارتان و احساسات شما. در واقع اگر یک فکر خاصی به ذهنتان برسد نتیجه‌ی عملکرد همزمان چندین و چند داده‌ی مختلف است که در بخش خودآگاه به صورت یک نسخه در آمده و حالا یک فکر واحد را تشکیل داده است.

آیا می‌توان ضمیر خودآگاه را حس کرد؟

فرض کنید قصد دارید یک روز را با بی‌خیالی کامل سپری کنید و اصلا به هیچ چیز فکر نکنید و  مغزتان را به کار نیاندازید. اما غیر ممکن است.  مغز شما حتی در تنبل‌ترین روزها نیز،  بیشتر از ۵۰۰ کالری انرژی مصرف می‌کند.  این مقدار معادل ۲۰ در صد از کل انرژی بدن در طی  یک روز است و شما چه بخواهید چه نخواهید، این میزان انرژی مصرف می‌شود بدون اینکه حس کنید مغزتان دارد فعالیت می‌کند.

این نوع فعالیت‌های مغزی و بدنی،  بخشی از عملکرد ضمیر خودآگاه است که شما آنها را حس نمی‌کنید. اگر قرار بود آنها را حس کنید واقعا عذاب آور بود.

داده‌ها به چه طریق وارد ضمیر خودآگاه می‌شوند؟

ضمیر خودآگاه

هر یک حواس پنجگانه‌ ما یک ورودی برای وارد شدن داده‌های مختلف به مغز است. حس چشایی، بینایی، لامسه، شنوایی و بویایی، پنج ورودی اطلاعات به مغز هستند.  اما این همه‌ی قضیه نیست. بسیاری از داده‎هایی که به ضمیر خودآگاه ما وارد می‌شوند به صورت غیر مستقیم است یعنی تجربیات شخصی خودمان نیستند، بلکه تجربیات یا دانش دیگران است که از طریق مطالعه یا دیدن و شنیدن در اختیار ما قرار می‌گیرد.

چگونگی جمع‌آوری داده‌ها در ضمیر خودآگاه و واکنش مغز

فرض کنید کنار پنجره نشسته‌اید و در حال تماشای بچه‌ای حین بازی هستید سپس متوجه می‌شوید یک نور سفید در اطراف بچه در حال حرکت است. این نور از پنجره‌ی مقابل توسط یک آینه که در دست یک فرد دیگر است تابانده می‌شود. اما شما منبع نور را نمی‌بینید و فقط خود نور را می‌بینید.  حالا با توجه به اینکه شما واقعیت را نمی‌دانید به نظرتان ضمیر خودآگاه شما چگونه این اتفاق را پردازش می‌کند و چه توضیحی برای آن می‌‌آورد؟ اگر قبلا این تجربه را به ضمیر خودآگاه مغزتان  منتقل کرده باشید حالا هم حدس می‌زند که باید یک آینه باشد. در غیر این صورت، ممکن است ضمیرخودآگاهتان بر اساس تجربه‌های قبلی که دارد، پاسخ‌های بسیار مختلفی به دست آورد و از نظر خودش هم منطقی باشد.

گفتیم چشم‌های انسان دریچه‌‌ی مهمی ست برای ورود داده‌ها به مغز.  قرنیه چشم شما حتی در صورتیکه سعی کنید نگاهتان را روی چیزی متمرکز کنید ۴بار در ثانیه حرکت لرزشی دارد تا بتواند تصاویری که به صورت عکس دریافت می‌کند را به فیلم  تبدیل کند و به هم ربط دهد. این یعنی همان چیزی که ما می‌‌بینیم و نام واقعیت را بر آن می‌‌گذاریم.

مکانسیمی‌ که باعث می‌شود این تصاویر به صورت سه بُعدی و شفاف دیده‌ شود در مغز است. شبیه به این است که مغز ما مرتبا در حال  چیدن قطعات یک پازل کنار همدیگر،  و کامل کردن پازل به صورت یک تصویر نهایی است. در طی این پروسه، مغز از طریق چشم، داده‌های بسیار زیادی را دریافت می‌کند اما آنچه که شما هر بار می‌‌توانید ببینید فقط همان چیزی است که رویش متمرکز شده‌اید.

برای مثال آیا در زمان کودکی، از تاریکی می‌‌ترسیدید؟ ترس از مکانهای تاریک در زمان بچه‌گی،  یکی از ترس‌های شایع کودکان است.  این ترس به دلیل این است که در سن کودکی، هنوز میزان داده‌هایی که به ضمیر خودآگاه وارد شده بسیار کم است و مغز فقط بر اساس آنچه که در همان زمان می‌بیند واکنش نشان می‌دهد که خب قطعا واکنش طبیعی مغز در برابر تاریکی، ترس است.

همانطور که گفته شد، ضمیرخودآگاه شما، با توجه به اطلاعاتی که به آن داده می‌شود،  فکر کرده و تصمیم می‌گیرد، سپس واکنش نشان داده و باعث بروز احساسات مختلفی در شخص ایجاد می‌شود.

داده‌هایی که به ضمیر خودآگاه وارد می‌شود،  از طریق تجربه شخصی خودتان یا آموختن از سایرین، به دست می‌‌آید.  هرچه دانش شما بیشتر شود، ضمیر خودآگاه نیز می‌تواند قطعات بیشتری از یک پازل را کنار هم بچیند. بنابراین بخش خود آگاه مغز، طبق دستورالعمل‌هایی که وارد آن می‌شود فعالیت می‌کند و پس از مدتی نیز تمامی این داده‌ها را به بخش ناخودآگاه منتقل می‌کند.

 

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز

منبع: Bright Side


دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
160
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,229
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,727
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,413
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,694
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,574

مقالات سلامت

مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
36
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
44
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
70
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
57
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
126
داروی نیزاتیدین و نگاهی جامع به نحوه عملکرد و کارایی این دارو در بهبود سلامت
97

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
57
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
166
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
202
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
286
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
435
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
343

مقالات تغذیه

سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
36
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
38
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
61
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
80
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
146
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
235