جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
علائم سرطان معده

سوزش معده و ۷ درمان خانگی برای کاهش علائم این مشکل

سوزش معده از مواردی است که گاها ما  به طور روزانه با آن سروکار داریم و تا حدود زیادی می تواند باعث اخلال در کارهای روزانه ما شود.  هیچ چیز مانند یک سوزش معده نمی تواند که  یک وعده غذایی خوشمزه را کاملا خراب کند. احساس سوزش ناراحت کننده هنگامی رخ می دهد که محتویات معده رو به بالا آمده و مری را تحت تاثیر قرار  دهد.  بیش از ۶۰ میلیون آمریکایی حداقل یک بار در ماه، و ۱۵ میلیون هر روز آن این حالت را دارند. خبر خوب در این مورد این است که : کارهای زیادی هست که می توانید انجام دهید برای کنترل سوزش سر دل در خانه وجود دارد. در حالی که مصرف بیش از حد داروهای ضد سوزش سر دل بسیار موثر هستند، داروهای خانگی نیز می تواند  به شما در حفظ آرامشی که نیاز دارید،کمک کند. خواه اینکه شما در مصرف غذای  تند و یا غذاهای چرب بیش از حد زیاده روی کرده باشید ، این درمان های خانگی برای علایم سوزش سردل دردناک ممکن است باعث  تسکین سوزش و بهتر شدن وضعیت معده شما شود و بنابراین نیاز به ارجاع  به داروخانه نیست.

جویدن آدامس

تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر از  بین بردن بوی سیر، جویدن  آدامس بعد از صرف  غذا ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد.  در یک مطالعه کوچک که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شد،  افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده و  مری (GERD)، در زمانی که آنها یک قطعه از آدامس های بدون قند  رابه مدت ۳۰ دقیقه بعد از غذا جویدند، علائم تسکین سوزش معده را تجربه کردند. ربکا معزز ، نویسنده مسئول این مطالعه ، مدرس علوم بالینی در کالج سلطنتی  لندن و از دپارتمان دندانپزشکی ترمیمی در این باره می گوید : “جویدن آدامس میزان جریان بزاق را تحریک می گند:”. هر گونه جمع  اسید در روده باعث شستن سریعتر معده و روده و سرعت  پاکسازی بیشتر می شود  سبب بهبود  در علائم ریفلاکس معده و  مری  خواهد شد” .

جوش شیرین

بعضی از خانم های نسل گذشته عقیده دارند که ، بهترین راه برای تسکین  سوزش معده مصرف کمی از  بی کربنات سدیم (جوش شیرین) است. ژاکلین گرگ ، پزشک متخصص و استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد و مرکز پزشکی دیکونس در این باره می گوید: “جوش شیرین برای بسیاری از افراد مبتلا به سوزش معده موثر است ، چون این ماده  کمک می کند تا اسیدمعده خنثی شود “. دکتر گرگ ، نویسنده کتاب راهنمای یک زن برای داشتن  یک معده سالم، توصیه به مخلوط کردن  بین نصف تا یک قاشق چای خوری جوش شیرین با یک لیوان آب و مصرف آن می کند. اما اگر به طور منظم دچار سوزش سر دل هستید ، از ساخت جوش شیرین پرهیز کنید چون پر نمک است و می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی مانند تورم و تهوع شود.

شیرین بیان

اگر چه تحقیقات در این مورد محدود است اما این تحقیقات حاکی از این است که  شیرین بیان می تواند باعث تکسین در سوزش معده و حل علت این  مشکل شود.  سوزان بلوم، پزشک متخصص و  بنیانگذار و مدیر مرکز بهداشت  بلوم در ری بروک در این باره می گوید: ” محتویات معده شما اسیدی  فرض می شود و به همین دلیل است که آنتی اسیدها، راه حل این مسئله  نیستند” دکتر بلوم می گوید. در عوض، او می گوید، شیرین بیان دارای خواص طبیعی برای درمان معده است. با این حال،  خوردن مقدار زیادی از شیرین بیان، می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا شود ، پس در مصرف   شیرین بیان DGL (Deglycyrrhizinated licorice )  احتیاط کنید ( که شامل acid glycyrrhizic به طور بالقوه خطرناک است، نیست ) . دکتر بلوم پیشنهاد می دهد که قرص DGL جویدنی را که در اکثر فروشگاه های طبیعی غذایی در دسترس است را  قبل از غذا مصرف کنید . حتی مارک های  وجود دارد که طعم  شیرین بیان ندارد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا ، یک نوع  گیاه است که  معمولا برای تسکین سوختگی استفاده می شود و می تواند همین کار را برای معده انجام دهد .  ویکتور سی یرپینا استاد پزشکی خانواده در شاخه پزشکی  دانشگاه تگزاس در گالوستون، و نویسنده کتاب روده سالم در این باره می گوید : ” آلوئه ورا  التهاب را کاهش می دهد به طوری که هر گونه التهاب در مری و همچنین معده را تسکین می دهد” .  او توصیه به  نوشیدن  نصف فنجان آلوئه ورا  قبل از غذا می کند ، اما هشدار می دهد که این نوشیدنی  می تواند ملین باشد. پس به دنبال  مارک  های تجاری باشید  که بر روی آنها نوشته شده که جزء ملین حذف شده است .

نارون لغزنده  قرمز

علیرغم تحقیقات محدود در این زمینه ، نارون قرمز برای قرن ها  در دارو های  گیاهی مورد استفاده برای درمان بسیاری از بیماری ها ، از جمله علائم بیماری ریفلاکس معده و  مری  استفاده می شد. عصاره درخت  این باعث تشکیل یک  لایه مخاطی پوشاننده معده می شود که به گفته دکتر بلوم، باعث  ایجاد یک مانع قوی تر در برابر اسید می شود .

 دکتر سی یر پینا در این باره می گوید: همچنین این دارو ی  تسکین دهنده یک پوشش و یا لایه محافظ برای  بافت معده ایجاد می کند ” .  نارون قرمز  به طور سنتی به صورت دو  قاشق غذاخوری در آب پس از غذا و هنگام خواب است، تجویز می شود” .

نارون قرمز و نقش آن در کاهش سوزش معده

خوابیدن بر روی  سمت چپ بدن و کاهش سوزش معده

اگر مستعد ابتلا به رفلکس اسید در  شب هستید، شما ممکن است بخواهید که در موضعیت خواب خود  تجدید نظر کنید. بسیاری از پزشکان توصیه به  خوابیدن در بستر شیب دار می کنند ، که (پس از صرف وعده غذایی در معده )، ممکن است به حفظ محتویات معده در معده کمک کند. اما خوابیدن شما به یک سمت  نیز ممکن است در این مورد  ایفای نقش  کند.

دکتر خان در این مورد می گوید : “شواهد نشان می دهد که  رفلکس اسید در  هنگام خواب بر روی  سمت چپ کمتر وجود دارد” .

در واقع، بسیاری از بیماران دکتر خان که قبلا به طور عمده بر روی پشت خود یا طرف راست خود می خوابیده اند وقتی که خوابیدن خود را به سمت چپ تغییر دادند ، بهبود قابل توجهی در علائم سوزش معده خود احساس کردند.  بعضی از تحقیقات به نظر می رسد از این ایده که خواب بر روی  سمت راست می تواند نشانه های سوزش سر دل را بدتر می کند، حمایت می کند. در یک بررسی در سال  ۲۰۰۸  که در مورد یک مطالعه بر روی ریفلاکس معده و  مری   انجام گرفت و در مجله  JAMA Internal Medicine منتشر شد ، محققان دریافتند که خواب بر روی  سمت راست به نظر می رسید که باعث  تشدید علائم در این بیماری می شود.

وضعیت خود را مراقبت کنید

پس از مصرف  یک وعده غذای دلچسب، ممکن است  وسوسه بشویدکه بعد صرف غدا فعالیت خود را کاهش دهید ، اما این می تواند باعث بدتر شدن سوزش معده شود. ابراهیم خان، استاد متخصص گوارش و دستیار پزشکی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک در این باره می گوید: “از آنجا که معده تا چهار ساعت طول می کشد که  ۹۰٪ از محتویات از  آن خارج شود ، پس توصیه می شود که  حداقل  به مدت سه ساعت پس از غذا خوردن به صورت ایستاده بنشینید ” . حتی بهتر این است که به جای نشستن بر روی نیمکت بعد از یک وعده غذایی حجیم  ، بایستید  و برخی از کارهای خانه را انجام داده و یا برای ایجاد آرامش ، پیاده روی کنید.  این کار اسید را در معده شما حفظ خواهد کرد. نگه داشتن بدن به حالت  عمودی به مدت سه ساعت بعد از شام می تواند به حداقل نگه داشتن  علایم سوزش سردل  شبانه،  کمک کند.

منبع: HEALTH

این مقاله توسط Caroline Murray  به رشته تحریر در آمده است و توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.َ

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
24
پی اچ پوست
پی اچ پوست ؛ چرا لازم است در این باره اطلاعات دقیق داشته باشیم؟
35
بهترین تونر آبرسان پوست
بررسی یک تونر آبرسان ژاپنی حاوی سه نوع مولکول هیالورونیک اسید
51
آبرسان هیالورونیک اسید
 هیالورونیک اسید ؛ راهنمای علمی درباره مهم ترین ماده در بهترین آبرسان ها
65
رنگ مو
رنگ کردن مو را با شامپو رنگ به سادگی انجام دهید
139
لاک ناخن و لاک مات
لاک مات، یکی از انواع لاک ناخن
86

مقالات سلامت

چربی گونه
نکات مهم درباره چربی استفاده شده در گونه
24
عفونت گوش
عفونت گوش و آنچه باید راجع به تشخیص و درمان آن بدانید
30
روان درمانی غیر حضوری
آیا روان درمانی غیرحضوری در دوران کرونا مؤثر است؟ (بررسی علمی)
17
معرفی داروی نسینا
داروی نسینا (آلوگلپتین) و نگاهی به ویژگی های این داروی ضد دیابت
96
گلوکوزامین
گلوکزامین چه فوایدی دارد و آیا مصرف آن ضرورت دارد؟
112
آنژیوسارکوم
آنژیوسارکوم چیست و بهترین روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
87

مقالات آشپزی

کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
99
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,008
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
322
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
316
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
596
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
476

مقالات تغذیه

رژیم غذایی لاغری
رژیم غذایی خود را با دانستن این نکات دقیق، بهتر تنظیم کنید!
22
غذای تاریخ گذشته
۱۲ غذای تاریخ گذشته که هرگز نباید پس از تاریخ انقضا مصرف شوند
67
معرفی خواص میخک
خواص میخک و معرفی چند مورد از ویژگی های چشمگیر این گیاه دارویی
373
بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
166
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
155
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
121