جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
روانشناسی رنگ ها

روانشانسی رنگ ها و کاربرد آن در طراحی خانه یا محل کار

روانشناسی رنگ ها از دیرباز مورد توجه روانشناسان بوده است. اگرچه دانشمندان هنوز دلیل علمی روشنی‌ برای ارتباط بین هر رنگ و ایجاد احساسات مختلف در ما پیدا نکرده‌اند، اما اینکه چنین ارتباطی وجود دارد بعنوان یک حقیقت در روانشانسی رنگ ها پذیرفته شده است.

بنابراین با در نظر گرفتن اینکه هر رنگی می‌تواند  بر احساسات مختلف ما تاثیر گذارد یا باعث ایجاد احساس خاصی در ما شود، می‌توان در رنگ آمیزی محیط خانه یا محل کار،  از تکنیک رواشناسی رنگ ها بهره برد چرا که مشخص شده است رنگ ها تاثیر بسزایی بر روی احساسات،  افکار و اعمال ما دارند.

در تکنیک روانشناسی رنگ ها هر رنگی چه احساسی ایجاد می‌کند؟

ما گاهی در مورد اینکه رنگ سبز یعنی رنگ حسادت است یا رنگ آبی تیره باعث ایجاد غم می‌شود شنیده‌ایم، اما آیا واقعا این رنگها نشانه‌ی این احساسات هستند و یا چنین احساساتی را به ما القا می‌کنند؟

به منظور انتخاب صحیح یک رنگ  برای طراحی خانه خود  که هماهنگ با شخصیت شما و محیط آنجا و یا حتی آب وهوای آن منطقه باشد ، بهتر است کمی‌ در مورد روانشانسی رنگ‌ ها صحبت کنیم و بررسی کنیم که چگونه رنگهای موجود در یک اتاق می‌توانند بر حالات احساسی فرد تاثیر بگذارد.

در روانشناسی رنگ ها به هر رنگی یک شخصیت داده شده است. شخصیتی که ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در نتیجه اگر فرض کنیم هر رنگی برای خودش یک شخصیت دارد، بنابراین هر رنگی که بیشتر در یک اتاق وجود داشته باشد مثل شخصیتی است که بر آن محیط تاثیر گذار خواهد بود.

از طرفی هر یک از طیف‌های مختلف از یک رنگ نیز، تاثیرات مختلف خودشان را دارند و برانگیزاننده‌ی احساسات مختلف هستند. مثلا از روشن‌ترین آبی تا تیره‌ترین آبی، هر یک شخصیت جداگانه‌ای دارند.  یا مثلا اگر چه رنگ قرمز  یک رنگ تند و پرتکاپو به حساب می‌‌آید اما اگر کمرنگ شده به رنگ صورتی تبدیل شود ارتعاش کاملا متفاوتی خواهد داشت و تندی و تیزی آن کاسته می‌شود.

دو گروه اصلی در روانشانسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

در روانشاسی رنگ ها، و گروه رنگ های سرد و گرم مورد بررسی قرار می‌گیرند.  برای طراحی اتاق یا خانه یا محل کار، بهترین راه  این است که بین رنگهای سرد و گرم،  تعادل برقرار کنید. تعادل بین گرمی و سردی محیط، بهترین نوع طراحی رنگ هاست. بنابریان بهتر است تلفیقی از هر دو طیف رنگی را انتخاب کنید.

رنگ های گرم

رنگهای گرم که در یک سمت طیف رنگها قرار دارند  شامل قرمز و نارنجی و زرد و انشعابات آنها هستند.  رنگ نارجی-قرمز یا  زرد-سبز  تابش بیشتری داشته و در دسته رنگهای دنج قرار دارند. این رنگها باعث می‌شوند یک اتاق کوچک، کوچک‌تر به نظر برسد و یک فضای بزرگ تبدیل به یک فضای دنج و صمیمی‌ شود.

رنگ‌ های سرد

این رنگها در طیف مقابل رنگهای گرم قرار دارند که شامل آبی ، سبز ، بنفش و رنگهای آبی-سبز هستند. این رنگها تاثیر آرامش بخش دارند. استفاده از این رنگها باعث می‌شود آن اتاق بزرگتر نشان داده شود. بهتر است از این رنگها در اتاق‌هایی که در معرض تابش زیاد نور خورشید است استفاده شود و در اتاق هایی که نور طبیعی کمی‌  از رنگهای سرد نیز کمتر استفاده شود.

رنگ های خنثی

رنگهای سفید ، خاکستری و سیاه جز رنگهای خنثی هستند. رنگهای سفید و سیاه دارای زیرمجموعه‌های زیادی هستند که هم در دسته‌ی رنگهای سرد قرار دارند و هم درگروه رنگهای گرم.

رنگهای اصلی یا اولیه

روانشناسی رنگ ها

سه رنگ اولیه یا اصلی  قرمز ، سبز و زرد  اگر به تنهایی استفاده شوند یادآورنده‌ی روزهای پیش دبستانی خواهند بود چون رنگهای بسیار ساده‌ای هستند. سعی کنید یا  از ترکیبهای گوناگون این سه رنگ استفاده کنید یا اینکه اگر می‌خواهید مستقیما از آنها استفاده  در مقیاس‌های کوچک مثل بالشت‌ها یا بافتها باشد نه اینکه تمام فضا را به رنگهای اصلی اختصاص دهید.

رنگ آبی

در روانشناسی رنگ‌ ها ، گفته می‌شود که رنگ آبی،  رنگ آرامش است.  باعث احساس ریلکس شدن یا وانهادگی در ما می‌شود.  این رنگ مناسب در اتاق خواب است. رنگ آبی باعث ایجاد تمرکز و نیز بالاتر رفتن میزان کارایی فرد نیز  می‌شود. بنابریان یک آبی ملایم ،  بهترین انتخاب برای مکان مطالعه و درس کودکان یا دفتر کار است.  آبی بعنوان یک رنگ تمیز نیز شناخته شده است و در محیط‌هایی مثل حمام یا رختشوی‌خانه می‌توان از آن استفاده کرد. اگرچه رنگ آبی تیره می‌تواند برانگیزاننده‌ی احساس غم و ناراحتی در فرد شود اما می‌توان از شدت رنگ آن کم کرد و از آبی ملایم استفاده نمود به خصوص برای مکان‌هایی که نور زیاد خورشید دارد آبی ملایم انتخاب خوبی است.

رنگ قرمز

رنگ قرمز همراه با انرژی فراوان است و حس شور و اشتیاق و شادابی را منتقل می‌کند. این رنگ می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را زیاد کند. همچنین بعنوان رنگی برای افزایش اشتها و بهبود مکالمات شناخته شده است. اگر قصد دارید خانه یا اتاق خود را قرمز کنید از رنگهای ملایم‌تر و کدرتر قرمز استفاده کنید.

رنگ زرد

رنگ زرد باعث ایجاد نشاط و شادی می‌شود. این رنگ انرژی خوبی دارد. بعنوان رنگ خلاقیت نیز شناخته شده.  اما زردهای کم‌رنگ می‌توانند میزانی از اضطراب و خستگی را در فرد ایجاد کنند در صورتیکه  رنگ زرد  زدچوبه‌ای رنگی است که در دراز مدت می‌توان به راحتی با آن زندگی کرد.  رنگ زرد کمرنگ نسبت به زرد پررنگ  بعنوان پس زمینه برای مطالعه بهتر است.  به طور کلی رنگ زرد بازتابی از نور خورشید است  برای همین در مکانهایی که نورطبیعی خورشید کم است  انتخاب خوبی به حساب می‌‌آید. همچنین برای رنگ سقف نیز یک انتخاب مناسب است.


ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Tonya Lee

منبع:  thespruce

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

آرایش به سبک سلنا گومز ستاره محبوب و پرطرفدار
آرایش به سبک سلنا گومز ستاره محبوب و پرطرفدار
1,046
مدل‌های جدید مو که در سال 2019 محبوب و پرطرفدار هستند
مدل‌های جدید مو که در سال ۲۰۱۹ محبوب و پرطرفدار هستند
798
مهم‌ترین نکات مراقبت پوست برای خانم‌های بالای سی سال
مهم‌ترین نکات مراقبت پوست برای خانم‌های بالای سی سال
736
نکات مهم آرایشی که تنها سلبریتی‌ها از آن‌ها آگاه هستند
نکات مهم آرایشی که تنها سلبریتی‌‌ها از آن‌ها آگاه هستند
752
رنگ‌های زیبای زمستانی برای آرایش ناخن‌های شما در این فصل
رنگ‌های زیبای زمستانی برای آرایش ناخن‌های شما در این فصل
461
با روش‌های جدید مراقبت پوستی در سال 2019 آشنا شوید
با روش‌های جدید مراقبت پوستی در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
631

مقالات سلامت

معرفی داروی سولفاسالازین
داروی سولفاسالازین و نگاهی جامع به ویژگی های این دارو
4
تسکین درد و کاهش آن
تسکین درد و کاهش آن با انواع روشهای طبیعی بدون استفاده از دارو
50
علل تهوع صبحگاهی
علل تهوع صبحگاهی به جز بارداری و روشهای درمان آن چیست؟
122
چای خواب آور
۶ چای خواب آور عالی که به داشتن خوابی خوب کمک می‌کنند
171
معرفی داروی سوکرالفیت
داروی سوکرالفیت و بررسی نکات کلیدی در مصرف این دارو
144
داروی کوئستران
داروی کوئستران (کوله استایرامین) و معرفی کارکرد و نکات کلیدی در مصرف آن
223

مقالات آشپزی

سالاد تخم مرغ
سالاد تخم مرغ کلاسیک با طعمی عالی و مناسب ساندویچ
65
سوپ مینسترونه
سوپ مینسترونه کلاسیک؛ وگان و بدون گلوتن با گزینه‌های قابل تغییر
103
مافین موزی با شکلات چیپسی
مافین موزی با شکلات چیپسی؛ عصرانه‌ای نرم و لطیف
133
پای لیمو
پای لیمو خوش عطر و بسیار ساده برای مهمانیهای بهاری
257
مرغ سوخاری در فر
مرغ سوخاری در فر با کمترین مقدار روغن و طعم و رنگی عالی
228
شیرینی نخودچی
طرز تهیه شیرینی نخودچی (نان نخودچی) با طعم هل؛ بدون گلوتن و وگان
417

مقالات تغذیه

خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
14
پاستیل مولتی ویتامین
پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟
106
افزایش قد
افزایش قد و معرفی چند ماده مغذی تاثیر گذار در این فرایند طبیعی
510
روشهای کاهش قند خون
روشهای کاهش قند خون بدون دارو و بررسی باورهای اشتباه بیماران دیابتی
261
عوامل عود بیماری التهاب مفاصل
بیماری التهاب مفاصل و بدترین غذاهای مصرفی برای این بیماری
444
خواص دانه کنجد
خواص دانه کنجد با ۱۵ خاصیت عالی برای سلامتی کل بدن و حتی تیروئید
555