جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
روانشناسی رنگ ها

روانشانسی رنگ ها و کاربرد آن در طراحی خانه یا محل کار

روانشناسی رنگ ها از دیرباز مورد توجه روانشناسان بوده است. اگرچه دانشمندان هنوز دلیل علمی روشنی‌ برای ارتباط بین هر رنگ و ایجاد احساسات مختلف در ما پیدا نکرده‌اند، اما اینکه چنین ارتباطی وجود دارد بعنوان یک حقیقت در روانشانسی رنگ ها پذیرفته شده است.

بنابراین با در نظر گرفتن اینکه هر رنگی می‌تواند  بر احساسات مختلف ما تاثیر گذارد یا باعث ایجاد احساس خاصی در ما شود، می‌توان در رنگ آمیزی محیط خانه یا محل کار،  از تکنیک رواشناسی رنگ ها بهره برد چرا که مشخص شده است رنگ ها تاثیر بسزایی بر روی احساسات،  افکار و اعمال ما دارند.

در تکنیک روانشناسی رنگ ها هر رنگی چه احساسی ایجاد می‌کند؟

ما گاهی در مورد اینکه رنگ سبز یعنی رنگ حسادت است یا رنگ آبی تیره باعث ایجاد غم می‌شود شنیده‌ایم، اما آیا واقعا این رنگها نشانه‌ی این احساسات هستند و یا چنین احساساتی را به ما القا می‌کنند؟

به منظور انتخاب صحیح یک رنگ  برای طراحی خانه خود  که هماهنگ با شخصیت شما و محیط آنجا و یا حتی آب وهوای آن منطقه باشد ، بهتر است کمی‌ در مورد روانشانسی رنگ‌ ها صحبت کنیم و بررسی کنیم که چگونه رنگهای موجود در یک اتاق می‌توانند بر حالات احساسی فرد تاثیر بگذارد.

در روانشناسی رنگ ها به هر رنگی یک شخصیت داده شده است. شخصیتی که ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در نتیجه اگر فرض کنیم هر رنگی برای خودش یک شخصیت دارد، بنابراین هر رنگی که بیشتر در یک اتاق وجود داشته باشد مثل شخصیتی است که بر آن محیط تاثیر گذار خواهد بود.

از طرفی هر یک از طیف‌های مختلف از یک رنگ نیز، تاثیرات مختلف خودشان را دارند و برانگیزاننده‌ی احساسات مختلف هستند. مثلا از روشن‌ترین آبی تا تیره‌ترین آبی، هر یک شخصیت جداگانه‌ای دارند.  یا مثلا اگر چه رنگ قرمز  یک رنگ تند و پرتکاپو به حساب می‌‌آید اما اگر کمرنگ شده به رنگ صورتی تبدیل شود ارتعاش کاملا متفاوتی خواهد داشت و تندی و تیزی آن کاسته می‌شود.

دو گروه اصلی در روانشانسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها

در روانشاسی رنگ ها، و گروه رنگ های سرد و گرم مورد بررسی قرار می‌گیرند.  برای طراحی اتاق یا خانه یا محل کار، بهترین راه  این است که بین رنگهای سرد و گرم،  تعادل برقرار کنید. تعادل بین گرمی و سردی محیط، بهترین نوع طراحی رنگ هاست. بنابریان بهتر است تلفیقی از هر دو طیف رنگی را انتخاب کنید.

رنگ های گرم

رنگهای گرم که در یک سمت طیف رنگها قرار دارند  شامل قرمز و نارنجی و زرد و انشعابات آنها هستند.  رنگ نارجی-قرمز یا  زرد-سبز  تابش بیشتری داشته و در دسته رنگهای دنج قرار دارند. این رنگها باعث می‌شوند یک اتاق کوچک، کوچک‌تر به نظر برسد و یک فضای بزرگ تبدیل به یک فضای دنج و صمیمی‌ شود.

رنگ‌ های سرد

این رنگها در طیف مقابل رنگهای گرم قرار دارند که شامل آبی ، سبز ، بنفش و رنگهای آبی-سبز هستند. این رنگها تاثیر آرامش بخش دارند. استفاده از این رنگها باعث می‌شود آن اتاق بزرگتر نشان داده شود. بهتر است از این رنگها در اتاق‌هایی که در معرض تابش زیاد نور خورشید است استفاده شود و در اتاق هایی که نور طبیعی کمی‌  از رنگهای سرد نیز کمتر استفاده شود.

رنگ های خنثی

رنگهای سفید ، خاکستری و سیاه جز رنگهای خنثی هستند. رنگهای سفید و سیاه دارای زیرمجموعه‌های زیادی هستند که هم در دسته‌ی رنگهای سرد قرار دارند و هم درگروه رنگهای گرم.

رنگهای اصلی یا اولیه

روانشناسی رنگ ها

سه رنگ اولیه یا اصلی  قرمز ، سبز و زرد  اگر به تنهایی استفاده شوند یادآورنده‌ی روزهای پیش دبستانی خواهند بود چون رنگهای بسیار ساده‌ای هستند. سعی کنید یا  از ترکیبهای گوناگون این سه رنگ استفاده کنید یا اینکه اگر می‌خواهید مستقیما از آنها استفاده  در مقیاس‌های کوچک مثل بالشت‌ها یا بافتها باشد نه اینکه تمام فضا را به رنگهای اصلی اختصاص دهید.

رنگ آبی

در روانشناسی رنگ‌ ها ، گفته می‌شود که رنگ آبی،  رنگ آرامش است.  باعث احساس ریلکس شدن یا وانهادگی در ما می‌شود.  این رنگ مناسب در اتاق خواب است. رنگ آبی باعث ایجاد تمرکز و نیز بالاتر رفتن میزان کارایی فرد نیز  می‌شود. بنابریان یک آبی ملایم ،  بهترین انتخاب برای مکان مطالعه و درس کودکان یا دفتر کار است.  آبی بعنوان یک رنگ تمیز نیز شناخته شده است و در محیط‌هایی مثل حمام یا رختشوی‌خانه می‌توان از آن استفاده کرد. اگرچه رنگ آبی تیره می‌تواند برانگیزاننده‌ی احساس غم و ناراحتی در فرد شود اما می‌توان از شدت رنگ آن کم کرد و از آبی ملایم استفاده نمود به خصوص برای مکان‌هایی که نور زیاد خورشید دارد آبی ملایم انتخاب خوبی است.

رنگ قرمز

رنگ قرمز همراه با انرژی فراوان است و حس شور و اشتیاق و شادابی را منتقل می‌کند. این رنگ می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را زیاد کند. همچنین بعنوان رنگی برای افزایش اشتها و بهبود مکالمات شناخته شده است. اگر قصد دارید خانه یا اتاق خود را قرمز کنید از رنگهای ملایم‌تر و کدرتر قرمز استفاده کنید.

رنگ زرد

رنگ زرد باعث ایجاد نشاط و شادی می‌شود. این رنگ انرژی خوبی دارد. بعنوان رنگ خلاقیت نیز شناخته شده.  اما زردهای کم‌رنگ می‌توانند میزانی از اضطراب و خستگی را در فرد ایجاد کنند در صورتیکه  رنگ زرد  زدچوبه‌ای رنگی است که در دراز مدت می‌توان به راحتی با آن زندگی کرد.  رنگ زرد کمرنگ نسبت به زرد پررنگ  بعنوان پس زمینه برای مطالعه بهتر است.  به طور کلی رنگ زرد بازتابی از نور خورشید است  برای همین در مکانهایی که نورطبیعی خورشید کم است  انتخاب خوبی به حساب می‌‌آید. همچنین برای رنگ سقف نیز یک انتخاب مناسب است.


ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Tonya Lee

منبع:  thespruce

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
888
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,252
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
4,167
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,170
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
4,438
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,603

مقالات سلامت

خواص آویشن
خواص آویشن گیاهی ضد ویروس با فواید فراوان طبی و حتی درمان سرطان
76
تست فریتین
تست فریتین آزمایش خون؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
249
خواص گیاه گزنه
گیاه گزنه ؛ خواص، روشهای استفاده و شیوه های مقابله با گزش گیاه
508
معرفی بیماری آنفولانزا
بیماری آنفولانزا و نگاهی به ویژگی ها و راههای غلبه بر این بیماری
390
درماتیت سبوره
درماتیت سبوره (شوره سنگین)، علائم و انواع روشهای درمان طبی و خانگی
426
رینوفیما
رینوفیما چیست و چگونه درمان می‌شود؟
1,163

مقالات آشپزی

نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
732
شیرینی کانولی
شیرینی کانولی ؛ شیرینی ایتالیایی صدفی با مغزی پنیر و شکلات
301
موس شکلات
بهترین موس شکلات با طعمی عالی و بافتی لطیف
357
رولت کدو حلوایی
رولت کدو حلوایی با طعم و رنگی عالی برای مهمانی‌های گرم زمستانه
508
کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
914
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
769

مقالات تغذیه

تغذیه در سفر
آنچه باید درباره تغذیه در سفر بدانیم
161
خرما
۵ خاصیت اثبات شده مصرف خرما که بدون شک باید با آن‌ها آشنا شد
146
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب و عروق کدام هستند؟
251
خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
264
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
854
میوه پوملو
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
783