درد بدنی ، راه بدن شما برای واکنش به آسیب یا بیماری است. همه به شیوه‌های مختلف به درد واکنش نشان می‌دهند. آنچه فکر می‌کنید دردناک است ممکن است برای شخص دیگری دردناک نباشد. شما به‌طور اتفاقی یک اجاق داغ را لمس می‌کنید. در یک‌هزارم ثانیه شما دست خود را به عقب می‌کشید. چه اتفاقی افتاد؟ گیرنده‌های درد در سراسر بدن، هم در خارج و هم در درون شما هستند. این گیرنده‌ها پیام‌های الکتریکی را از طریق نخاع شما به مغز ارسال می‌کنند. شما از درد فقط پس از اطلاع و تفسیر این پیام‌های الکتریکی توسط مغز خودآگاه می‌شوید. در بعضی موارد، مانند زمانی که شما یک اجاق داغ را لمس می‌کنید، بدن می‌تواند به اقدام دفاعی حتی قبل از اینکه مغز بداند چه اتفاقی می‌افتد، دست بزند. به این دلیل که پیام‌های درد که به نخاع می‌رسند می‌توانند واکنش خودکار رفلکس واری را انجام دهند و که عضلات را در نزدیکی منبع ایجاد درد مجبور می‌کند که از منبع درد دوری گزینند. گیرنده‌های درد و مسیر عصبی در سراسر بدن متفاوت است؛ بنابراین، احساس درد نیز بستگی دارد به اینکه از پیام از چه جایی می‌آید و چگونه منتقل می‌شود دارد. گاهی اوقات یافتن منبع درد دشوار است. به‌عنوان‌مثال، برخی افراد احساس درد از یک حمله قلبی در گردن یا فک خود دارند. همچنین افراد در توانایی خود در تحمل درد و نحوه پاسخ به داروهای ضد درد تفاوت دارند.

انواع درد بدنی

درد به دو نوع تقسیم می‌شود:

درد بدنی حاد:
• معمولاً منبع روشن دارد
• شروع به‌طور ناگهانی
• طولانی نیست
• می‌تواند میزان ضربان قلب و تعداد تنفس را افزایش دهد و فشارخون را همچنین افزایش دهد
همچنین درد حاد معمولاً از جنبه‌ای مفید است. این‌یک نشانه واضح خطر است. نمونه‌هایی ازجمله لمس کردن یک سطح گرم، ضربه خوردن انگشتان پا و یا بریدن بدن است.
درد  بدنی مزمن:
• معمولاً یک ماه یا بیشتر طول می‌کشد ولی می‌تواند تا سال‌ها نیز طول بکشد
• می‌تواند چند بار فروکش کرده و دوباره عود ‌کند یا در بدن باقی می‌ماند
• می‌تواند الگوهای خواب را مختل کند، اشتها را کاهش دهد و موجب افسردگی شود
• اغلب تأثیر کمی بر روی فشارخون، ضربان قلب یا تنفس دارد و یا هیچ تأثیری ندارد

درد مزمن می‌تواند کارکردی بیشتر از مفید بودن داشته باشد؛ پیام درد فرستاده‌شده و دریافت شده است، اما همچنان درد بدنی ادامه دارد. نمونه‌هایی از درد مزمن شامل درد آرتریت، سرطان و آسیب‌های کمری است.

تفاوت بین انواع مختلف درد چیست؟

درد ممکن است حاد یا مزمن باشد.

• درد حاد کوتاه‌مدت است و کمتر از ۳ ماه طول می‌کشد. مراقبت‌کنندگان اولین کاری که می‌کنند این است که برای جلوگیری از درد، از فعالیت‌هایی نظیر فیکس کردن تعمیر بازو شکسته کمک می‌کنند. درد حاد معمولاً می‌تواند با دارو درد کنترل یا متوقف شود.
• درد مزمن بیش از ۳ تا ۶ ماه. طول می‌کشد این نوع درد اغلب پیچیده‌تر است. مراقبان ممکن است از داروها به همراه سایر درمان‌ها مانند هیپنوتیزم و مدیتیشن استفاده کنند تا به شما در یادگیری برای مقابله با درد مزمن کمک کنند.

انواع مختلف درد بدنی

علت ایجاد درد بدنی چیست؟

درد می‌تواند به علت بسیاری از موارد مانند آسیب، جراحی یا بیماری ایجاد شود. برخی از انواع درد بدنی ناشی از فشار بر روی عصب، مانند تومور سرطانی است. دردهای دیگر هنگامی ایجاد می‌شود که اعصاب در یک حادثه یا جراحی مورد جراحت قرار گیرد. پس از جراحت یا جراحی، ممکن است بخواهید بخش دردناک بدن خود را حرکت دهید؛ اما ممکن است دچار درد شده باشید زیرا شما در حال حرکت این بخش بدن نیستید. گاهی اوقات دلیل روشن برای درد شما وجود ندارد.

درد بدنی : یک علامت

درد یک علامت است. درد حاد اغلب منبع روشنی دارد. درد مزمن پایدارتر است، ماه‌ها یا سال‌ها طول می‌کشد و ممکن است منبع آشکاری داشته باشد یا نداشته باشد.

چرا کنترل درد مهم است؟

درد می‌تواند اشتهای شما (توانایی یا میل به غذا خوردن)، میزان خواب شما، انرژی شما و توانایی شما برای انجام کارهایتان را تحت تأثیر قرار دهد. درد همچنین می‌تواند خلق‌وخو شما (چگونگی احساس در مورد مسائل و پدیده‌ها) و روابط با دیگران را تحت تأثیر قرار دهد. اگر مراقبین بتوانند به شما در کنترل درد شما کمک کنند، کمتر دچار رنج می‌شوید و حتی می‌توانید سریع‌تر درمان شوید.

تشخیص درد

پزشکان به‌منظور تشخیص علت درد، معمولاً سعی می‌کنند که شدت درد و علت درد را تعیین کنند. این امر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. هیچ آزمون آزمایشگاهی نمی‌تواند ثابت کند درد وجود دارد و توصیف درد از طریق کلمات دشوار است. همچنین هر فرد درد را به‌صورت متفاوتی تجربه می‌کند.

پزشک شما ممکن است سؤالاتی در مورد تاریخ درد شما بپرسد. او ممکن است از شما بخواهد درد خود را با استفاده از یک مقیاس مانند ۰ (بدون درد) تا ۱۰ (درد غیرقابل‌تحمل) توصیف کنید یا از مقیاس و اندازه‌های دیگری برای توصیف درد خود استفاده کنید. هنگامی‌که پزشک شما تعیین می‌کند که آیا درد شما حاد یا مزمن است یا خیر و منبع درد را کشف می‌کند، می‌توانید بهترین راه درمان آن را پیدا کنید. بااین‌حال، پزشکان اغلب شروع به درمان درد می‌کنند تا علت را شناسایی کنند.

زمان مورد انتظاری که درد طول می‌کشد

 اینکه درد بدنی چه مدت طول می‌کشد به منبع ایجاد درد و شدت آن بستگی دارد.

پیشگیری از درد

تلاش برای جلوگیری از درد قبل از اینکه درد اتفاق بیفتد، می‌تواند خطرناک باشد. درد حاد یک پیام مهم است که برای زنده ماندن ضروری است. بعضی از افراد با اختلالات نادر مانند عدم احساس درد مادرزادی (congenital analgesia) متولد می‌شوند و درد را احساس نمی‌کنند. آن‌ها در معرض خطرات بزرگی در زندگی هستند، زیرا آن‌ها هشدارهایی را دریافت نمی‌کنند که می‌تواند اخطاری برای به خطر افتادن زندگی یا سبب مرگ باشد. هنگامی‌که علت درد تشخیص داده می‌شود ممکن است از بازگشت درد جلوگیری شود. به‌عنوان‌مثال، یک فرد مبتلابه زخم معده می‌تواند داروهایی را برای التیام زخم معده و پیشگیری از درد مصرف کند.

درمان درد بدنی

احتمالاً پزشک شما در حینی درد را درمان خواهد کرد تلاش می‌کند علت را تشخیص دهد. بسیاری از داروها مفید هستند، هرچند که میزان کارکرد و اثر آن‌ها بستگی به بیمار و ماهیت درد دارد.

داروهای ضد درد (داروهای مسکن) رایج‌ترین درمان درد هستند. استامینوفن (بانام تیلنول و نام‌های تجاری دیگر) با پیام‌های درد تداخل ایجاد می‌کنند. آسپرین و ایبوپروفن (Advil، Motrin و …) به دو روش کار می‌کنند: ۱) با دخالت در پیام‌های درد و ۲) کاهش التهاب، تورم و تحریک که می‌تواند درد را بدتر کند.

داروهای مخدر مانند مورفین و کدئین یکی از قوی‌ترین روش‌های درمان درد هستند. این داروها معمولاً برای دردهای شدیدتر هستند. همچنین آن‌ها می‌توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند، می‌توانند اعتیادآور باشند و اغلب باعث ایجاد یبوست می‌شوند.

داروهای دیگر مانند داروهای بیهوشی، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد انعقاد و کورتیکواستروئیدها ممکن است در برابر نوع خاصی از درد مؤثر باشند.

گاهی اوقات داروها به‌طور مستقیم به ناحیه درد یا نزدیک عصب تزریق می‌شوند تا سیگنال درد را قطع کنند.

 انواع درمان درد بدنی

درمان‌های غیر دارویی برای درد عبارت‌اند از:

طب سوزنی
• ماساژ
مدیتیشن
• روان‌درمانی

تحریک عصبی الکتریکی پوست (TENS) که از طریق ضربه‌های الکتریکی برای تحریک پایانه عصب در محل درد یا نزدیک آن استفاده می‌شود

درمان‌های غیر دارویی ممکن است برای افراد مبتلابه درد مزمن مفید باشد. در برخی موارد، این درمان‌ها ممکن است موادی طبیعی را به نام اندورفین‌ها ایجاد کند که در داخل بدن ایجاد می‌شوند. در موارد دیگر، درمان‌های غیر دارویی به‌طور مستقیم بر روی اعصاب تأثیر می‌گذارند تا پیام‌های درد را مختل کنند. گاهی اوقات روشن نیست که چرا درد متوقف می‌شود.

چه زمانی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؟

درد به این معنی است که نوعی از مشکل در بدن وجود دارد؛ و درحالی‌که افراد مختلف درجات مختلفی از درد را تحمل می‌کنند، شما هرگز نباید درد را نادیده بگیرید. اگر نمی‌توانید تعیین کنید که چرا درد دارید، اگر درد ادامه پیدا کند یا به درمان ساده پاسخ ندهد، با پزشک در این مورد مشورت کنید.

اگر یکی از مشکلات زیر را داشت، با مراقب سلامت خود تماس بگیرید.

• داروهایی که مصرف می‌کنید، باعث می‌شود که شما خواب‌آلوده‌تر از حد معمول یا سردرگم و گیج‌کننده باشید.
• درد جدیدی دارید یا درد به نظر می‌رسد متفاوت از مورد قبلی است.
• شما مبتلابه یبوستی هستید که با درمان‌های که در بالا فوق توضیح شد کاهش نمی‌یابد.

پیش آگهی

• برای افراد مبتلابه درد حاد، چشم‌انداز این مشکل معمولاً خوب است. بسیاری از داروها در کاهش درد مؤثر هستند. هنگامی‌که علت درد برداشته شود، درد کاهش می‌یابد.

• افراد مبتلابه درد مزمن ممکن است روند دشوارتری را داشته باشند. شناخت منابع درد ممکن است دشوار باشد و همچنین درمان درد ممکن است دشوار باشد و درد ممکن است حتی پس‌ازآنکه علل آن مطرح شد، ادامه پیدا کند. درد مزمن می‌تواند عوارضی مانند اختلالات خواب، از دست دادن اشتها و افسردگی ایجاد کند. پزشکان بیشتر در مورد علل و درمان درد مزمن جستجو می‌کنند، اما ممکن است بیماران مبتلا به درد مزمن برای مدت طولانی با درد کنار بیاید. تغییر سبک زندگی و درمان غیر دارویی ممکن است نیاز به تغییر در بخشی از زندگی روزانه داشته باشد.

شما حق‌دارید به برنامه‌ریزی مراقبت‌های خود کمک کنید. برای کمک به این طرح، شما باید در مورد درد خود، آنچه را که باعث آن می‌شود و نحوه درمان آن یاد بگیرید. سپس می‌توانید گزینه‌های درمان را با مراقبین خود موردبحث قرار دهید. با آن‌ها کارکنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای درمان شما مورداستفاده قرار بگیرد. شما همیشه حق‌دارید که از درمان و داروهای مصرفی استفاده نکنید.

منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.