تغذیه خوب و سالم یکی از پیش نیازها و عوامل اصلی در تدارک یک زندگی سالم و مفرح است و در این زمینه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. رعایت یک رژیم غذایی سالم و تغذیه خوب دارای مزایا و تاثیرات فراوانی بر روی سلامت افراد رعایت کننده است. در این مقاله سعی خواهیم کرد که نگاهی ولو اجمالی به این مزایا داشته باشیم.

 

تعریف تغذیه خوب و سالم چیست؟

تغذیه خوب و سالم دارای ویژگی‌هایی است. از جمله اینکه باید نیاز بدن به درشت مغذی‌هایی مثل کربو هیدرات، پروتئین و چربی و ریز مغذی‌هایی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی را تأمین کند. بدیهی است فردی که سعی در داشتن یک رژیم غذایی خوب و کارا دارد،  باید از غذا  و مواد تشکیل دهنده و اثراتی که یک تغذیه خوب و سالم می‌تواند بر بدن فرد مصرف کننده داشته باشد، آگاه باشد. بسیاری از افراد با اینکه مقدار زیادی غذا مصرف و به بدن آنها کالری وارد می‌شود ولی نمی‌توانند به خوبی ریز مغذی‌های مورد نیاز بدن خود نظیر مواد معدنی و ویتامین‌ها را تأمین کنند.

 

مزایای تغذیه خوب چیست؟

مهم‌ترین مزایای ناشی از تغذیه  سالم شامل تأثیر مثبت  آن بر روی سیستم ایمنی بدن فرد، کاهش وزن،  حفظ و ارتقای سلامت قلب و بهبود روند سوخت و ساز بدن و افزایش طول  عمر فرد رعایت کننده رژیم غذایی است.

 

باعث پیشگیری از کمبود مواد مغذی در بدن می‌شود

یک رژیم غذایی با کیفیت جدای از فراهم آوردن مقدار کافی و مورد نیاز از انرژی برای بدن، باعث تأمین مواد مغذی اعم از ویتامین‌ها، مواد معدنی و… برای خواهد شد و در نتیجه این امر نهایتاً باعث پیشگیری از ابتلای به بسیاری از بیماری‌ها و حفظ و ارتقای سطح سلامت فرد رعایت کننده خواهد شد. چنانچه در بسیاری از افراد  که کمبود ویتامین A، B، C و E و همچنین مواد معدنی مانند روی و منیزیم رنج می‌برند، یک رژیم غذایی متعادلمی‌تواند راهگشا و مفید باشد. همچنین با توجه به اینکه کاهش وزن در افراد سالمند باعث افزایش احتمال بروز بعضی به بیماری ها و مخاطرات می‌شود، رژیم غذایی سالم می‌تواند با افزایش وزن از این امر جلوگیری کند.

فواید تغذیه خوب

سلامت سیستم قلبی – عروقی فرد

در بسیاری از مطالعات که در این زمینه انجام شده، اثبات  شده است که رژیم غذایی دارای مقدار کافی از غلات کامل و سبزیجات  و نیز دارای مقدار کمی از لبنیات  و چربی در پیشگیری از ابتلای  به بیماری‌های قلبی  از طریق کاهش فشار خون بالا و کلسترول کمک می‌کند. همچنین می‌تواند در پیشگیری  از ابتلای به بیماری مزمن دیابت به فرد یاری رساند.

حفظ و بهبود سلامت استخوان

طبیعی است که یک رژیم غذایی خوب که غنی از منابعی همچون منیزیم، کلسیم و ویتامین D باشد در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی استخوانی به خصوص بیماری‌هایی که با افزایش سن احتمال ابتلای به آنها بالاتر می‌روند، دخیل باشد.

 

فواید تغذیه خوب

کاهش وزن

یک رژیم غذایی مناسب با تأمین مقادیر کافی از فیبرهای غذایی که می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی توسط فرد رعایت کننده می‌شود، در پیشگیری و همچنین درمان بیماری چاقی نقش موثری داشته باشد. شما می‌توانید سبزی و میوه‌هایی که فیبر فراوانی دارند را به برنامه غذایی خود اضافه کنید و به راحتی شاهد کم شدن وزن و چربی‌های اضافه بدن خود باشید!

 

افزایش طول عمر

این امری مسلم و بدیهی ست که بهبود سلامت بدن شما باعث طولانی‌تر شدن میزان عمر شما شود. وقتی یک رژیم غذایی متعادل با ورزش منظم و روزانه همراه شود جدای از بالا بردن کیفیت زندگی و کاهش بیماری‌های جسمی و روانی، می‌تواند باعث بالا رفتن طول عمر فرد و همچنین کاهش معنی دار در هزینه‌های پرداختی در بخش سلامت شود.

 

کاهش معنی دار در سطح استرس

جدای از تمام فوایدی که در بالا در مورد رعایت یک رژیم غذایی خوب مطرح شد، یک رژیم غذای غنی و متعادل که غنی از پروتئین باشد با کاهش سطوح هورمون کورتیزول باعث کاهش میزان استرس و همچنین از طریق خواص اسیدهای چرب امگا ۳ باعث کاهش عارضه افسردگی و بهبود خلق و خو در افراد رعایت کننده می‌شود. همچنین مصرف مواد مغذی کافی باعث افزایش جریان اکسیژن، انرژی و سوخت و ساز و تمرکز می‌شود و همین امر بهره وری فرد در امور روزانه و جاری زندگی را افزایش خواهد داد.

 

نکته مهم

به یاد داشته باشید که یک رژیم غذایی مناسب دارای عوارضی برای فرد مصرف کننده نیست ولی به خاطر اطلاعات فراوانی که در زمینه رژیم غذایی خوب دسترس مخاطبان  است و گاها نیز متناقض است، برای داشتن یک رژیم غذایی خوب بهتر است به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

 

منبع مقاله : organic facts
این مقاله به طور اختصاصی توسط مجله قرمز ترجمه شده است.