علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد - مجله قرمز
جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۹ تیر ۱۳۹۷
  • ۱۹:۳۰
  • 629
علائم کمبود ویتامین D

علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد

علائم کمبود ویتامین D ممکن است قابل مشاهده و واضح نباشند اما اگر شما متوجه هر یک از علائم زیر شدید از پزشکتان بخواهید تا برای شما آزمایش ویتامین D را بنویسد.

ویتامین D چرا مهم استعلائم کمبود ویتامین D

شما هر روز در آفتاب پیاده روی می‌کنید (البته همراه با ضد آفتاب). غذای خوب می‌خورید. به اندازه کافی می‌خوابید اما اگر همه چیز را به درستی انجام دهید اما هنوز هم چیزی درست نیست و از دست رفته است بله ویتامین D. اگر چه کمبود شدید ویتامین D نادر است اما این مورد می‌تواند موجب نرمی استخوان د رکودکان و استئومالاسیون (نرمی استخوان) در بزرگسالان شود. به گفته کلینیک کلیولند این بیماری می‌تواند به درد استخوان، نرم و شکننده شدن استخوان و درد وضعف عضلانی منجر شود. اما تحقیقات اخیر نشان دهنده رابطه میان کمبود متوسط ویتامین D و بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله دیابت، پوکی استخوان و سرطان است. در اینجا علائم کمبود ویتامین D آورده شده است. اگر احساس می کنید که هر یک از این علائم را دچار هستید با پزشک خود صحبت کنید تا آزمایش خون را برای شما بنویسد. آزمایش خون تنها راه تشخیص دقیق میزان ویتامین D بدن شماست. بعد از مشخص شدن میزان ویتامین D در صورت کمبود آن می‌توانید در مورد راه‌های افزایش آن که معمولا از طریق مصرف مکملهای بدون نسخه است، صحبت کنید و تصمیم بگیرید. (در مورد فواید ویتامین D که زندگی شما را نجات می دهد بیشتر بدانید).

اگر همیشه خسته هستید یکی از علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

اگر ویتامین D بدن شما کافی نباشد ممکن است کاملا احساس خستگی کنید حتی اگر زیاد هم بخوابید. کاترین جرج جکسون، استاد علوم کینزیولوژی و علوم ورزشی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در فرسنو می‌گوید: شواهدی وجود دارد که کمبود ویتامین D با خستگی و اختلالات خواب همراه است. یک تحقیق منتشر شده در مجله علوم پزشکی شمال آمریکا نشان داد که کمبود ویتامین D در افرادی که دچار خستگی هستند، شایع است. مصرف ویتامین D بیشتر باعث بهبود علائم آنها شد.

افسرده هستید چون کمبود ویتامین D داریدعلائم کمبود ویتامین D

احساس افسردگی با ناکافی بودن مقدار ویتامین D مرتبط است. با توجه به سازمان ویتامین D، گیرنده‌های ویتامین D در بسیاری از بخشهای مغز دارد از جمله در نواحی مرتبط با افسردگی. پژوهشی از انجمن غدد درون ریز نشان داد که زنان مبتلا به افسردگی متوسط تا شدید به هنگامی که علائم کمبود ویتامین D آنها درمان شد متوجه بهبود علائم افسردگی خود شدند بنابراین رابطه‌ای میان کمبود ویتامین D در خون و علائم افسردگی وجود دارد. اما هنوز دقیقا مشخص نیست چه رابطه‌ای هست اینکه آیا شخصی که افسرده است کمبود ویتامین D در وی بروز می‌کند یا اینکه کمبود ویتامین D ممکن است واقعا موجب افسردگی شود، مشخص نیست.

پیشانی شما اغلب اوقات پر از عرق استعلائم کمبود ویتامین D

عرق زیاد روی پیشانی یکی از نخستین علائم قابل توجه کمبود ویتامین D است. اگر به نظر می‌آید حتی هنگامی که دمای بدن و میزان فعالیت شما در حد نرمالی است اما باز هم خیلی عرق می‌کنید ممکن است به ویتامین D بیشتری نیاز داشته باشید.

صدمه و درد استخوانها یکی از محرزترین علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

بزرگسالانی که ویتامین D کافی مصرف نمی‌کنند اغلب درد و ناراحتی در عضلات و استخوان دارند بخصوص به هنگام زمستان. مفاصل آنها به هنگام صبح سفت‌تر است. سونیا آنجلون سخنگوی انجمن تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید: بسیاری از دردها و ناخوشیها علائم کمبود ویتامین D و نرمی استخوان هستند. استخوانهای نرم بیشتر احتمال خمیدگی دارند و نسبت به آنهایی که سالم و سفت هستند بیشتر در معرض خرد شدن و شکستن هستند.

اختلال نعوظ هم از علائم کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

اگر به هنگام رابطه جنسی از اختلال نعوظ (ED) رنج می‌برید ممکن است علت آن کمبود ویتامین D باشد. یک پژوهش منتشره در مجله پزشکی جنسی نشان داد که مردانی که اختلال نعوظ شدید دارند به میزان زیادی کمبود ویتامین D نسبت به آنهایی داشتند که اختلال آنها خفیف است. مردانی که مشکل ED دارند اغلب بیماری قلبی عروقی دارند که آن هم با کمبود ویتامین D مرتبط است. آنجلین می‌گوید: بعضی از کارشناسان حدس می‌زنند که درمان کمبود ویتامین D ممکن است اختلال نعوظ را کاهش دهد.

در معرض فشار شکستگی هستیدعلائم کمبود ویتامین D

جنیفر جامو متخصص تغذیه در نیویورک‌ می‌گوید: بسیاری از افراد موقع صحبت در مورد سلامت استخوان به کمبود کلسیم فکر می‌کنند که درست هست. با این حال بدون ویتامین D، کلسیم به انداز کافی جذب نخواهد شد. ویتامین D بخصوص D3 که جذب کلسیم را افزایش می‌دهد برای پیشگیری از نازک شدن و شکنندگی استخوانها حیاتی است. یک تحقیق در مجله جراحی پا و زانو نشان داد که افراد شرکت کننده‌ای که فعالیتهای شدید دارند ممکن است به میزان بالاتری از ویتامین D برای کاهش خطر شکستگی داشته باشند. علاوه بر علائم کمبود ویتامین D که می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهد باید به میزان جذب کلسیم هم توجه کرد.

عملکرد ورزشی شما می‌توانست بهتر باشدعلائم کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D ممکن است بر میزان تناست اندام و عملکرد عضله شما موثر باشد. پیج ونر متخصص ورزش شخصی می‌گوید: ممکن است شما حتی متوجه نشوید که در بهترین وضعیت عملکردی خودتان نیستید. یک آنالیز منتشر شده در مجله آمریکایی موسسه سلامت طبی ورزش و تناسب اندام نشان داد که مکملهای ویتامین D عملکرد جسمانی افرادی که کمبود ویتامین D داشتند افزایش داد. جامو می‌گوید: کمبود ویتامین D با افزایش التهاب ارتباط دارد و بعد از تمرین شدید بدن ملتهب می‌شود. اگر مقادیر کافی ویتامین D در جریان خون باشد سرعت بهبود بدن پس از تمرین شدید افزایش می‌یابد. جیمو هشدار می‌دهد که اگر کمبود ویتامین D ندارید مکمل مصرف نکنید چون بعید است که عملکرد ورزشی یا سرعت بهبود شما را افزایش دهد. جیمو همچنین گفت: از آنجایی که ویتامین D یک هورمون محلول در چربی است که از بدن دفع نمی‌شود مصرف زیاد آن می‌تواند خطرناک باشد.

کمبود خواب شبانه داریدعلائم کمبود ویتامین D

طبق مقالات منتشر شده در مجله پژوهش خواب، تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که ویتامین D بیشتری دارند ۱۶ درصد خطر مشکلات خواب شبانه را کاهش می‌دهند. پژوهش بزرگ دیگری ۱۵۰۰ بیمار عصبی را که اختلال خواب داشتند طی یک دوره دو ساله مورد بررسی قرار داد. بهبود خواب با مکملهای ویتامین D قابل ملاحظه بود.

ضعف سیستم ایمنی شما ناشی از کمبود ویتامین D استعلائم کمبود ویتامین D

سرما خوردگی، ویروسها، آنفلوانزا اینها همیشه شما را درگیر خودشان می‌کنند. اما شاید شما ندانید که این می‌تواند دقیقا یکی از علائم کمبود ویتامین D باشد. دکتر جکسون گفت: کمبود ویتامین D با سیستم ایمنی ضعیف و فسرده ارتباط دارد. اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد هر بیماری که دور و برتان ظاهر شود شما را مبتلا می‌کند. یک تحقیق از بایگانی پزشکی داخلی نشان داد که بزرگسالانی که میزان پایینی از ویتامین D دارند بیشتر احتمال بروز سرماخوردگی، سرفه یا عفونتهای تنفسی را دارند. میزان بالاتر ویتامین D نیز به کاهش زمان بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می‌کند.

ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز 

منبع: ریدرز دایجست

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ماسک زردچوبه بهترین درمان طبیعی برای از بین بردن تیرگی زیر چشم
ماسک زردچوبه بهترین درمان طبیعی برای از بین بردن تیرگی زیر چشم
38
آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
81
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
45
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
81
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
134
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
154

مقالات سلامت

آلرژی به هندوانه
آلرژی به هندوانه چیست و علائم و درمان حساسیتهای خفیف تا شدید چگونه است؟
21
فواید اهدای خون
اهدای خون و ۵ مورد از مزایای شگفت انگیز آن برای سلامتی
32
درمان خشکی چشم
درمان خشکی چشم با انواع ویتامینهای مناسب چشم و درمانهای خانگی موثر
31
کیست واژن
کیست واژن به چه علت بروز می‌کند، انواع روشهای درمانی آن چیست؟
40
معرفی داروی اوزمپیک
داروی اوزمپیک ( سماگلوتاید) و معرفی ویژگی ها و نکات حین مصرف
28
سرطان گلو
سرطان گلو ؛ انواع، علائم، روشهای تشخیص و انواع درمانها و مراقبتهای پس از درمان
40

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
275
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
329
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
196
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
321
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
345
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
559

مقالات تغذیه

غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
88
فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
107
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
377
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
443
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
304
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
602