در این مقاله، معنای پایه‌ و بنیانی سه کلمه would – could – should  را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بدانیم این کلمات چگونه می‌توانند در زمان آینده مورد استفاده قرار گیرند.

۱_  Could

این کلمه در مورد احتمالات به کار برده می‌شود.  مثلا اگر بخواهیم به یک نفر بگوییم در آینده چه شغلی را احتمالا خواهد داشت می‌توانیم  به او بگوییم :

.You could be a doctor

.You could be a lawyer

.You could be an artist

در اینجا ما حدس می‌زنیم که مخاطبمان در آینده، احتمال اینکه یک پزشک شود را دارد. ما بر اساس شواهدی که داریم این حدس را می‌زنیم اما این فقط یک حدس، از سوی ماست و قرار نیست که حتما در آینده حدس ما به واقعیت تبدیل شود. این یعنی که با استفاده از could در جملاتی که مربوط به آینده است، هیچ قطعیتی  به آن نمی‌دهیم و خودمان هم می‌دانیم که هزاران احتمال دیگروجود دارد، اما حدس ما بیشتر این است که فلان رویداد در آینده رخ دهد.

۲_  Would

این کلمه برای زمان آینده، در مواقعی به کار برده می‌شود که می‌خواهیم زمان آینده را تصور  کنیم. اصولا ما چیزی را تصور می‌کنیم که دوست داریم. ما دلمان می‌خواهد آینده در تخیل و تصور ما ، فلان گونه باشد. بعنوان مثال ما در ذهنمان تصور می‌کنیم که مخاطبمان می‌تواند یک پزشک بسیار عالی شود یا تصور می‌کنیم که مخاطبمان یک وکیل بسیار بدی در آینده بشود، یا یک هنرمند باورنکردنی، بنابراین از جملات زیر استفاده می‌نمایینم:

.You would be an excellent doctor

.You would be a terrible lawyer

.You would be an incredible artist

چیزی که اینجا مهم است فقط تخیل ماست و هیچ ربطی به واقعیت ندارد. در واقع ما با کلمه‌ی would  صرفا آنچه را که در ذهنیت خودمان می‌‌بینیم، بیان می‌کنیم. شاید نوعی آرزو باشد یا رویا.

۳_  Should

موقعی‌که بخواهیم به شخصی چیزی را توصیه کنیم یا نصحیت کنیم یا پیشنهاد دوستانه بدهیم، از این کلمه استفاده می‌کنیم. در واقع وقتی ما فکر می‌کنیم انجام فلان کار خوب است و به مخاطبمان توصیه می‌کنیم آنرا انجام دهد، از should  استفاده می‌کنیم. یک نوع بایستگی است. اما نه که مجبورش کنیم.

.You should be a doctor

.You should be a lawyer

.You should be an artist

مثلا اگر بخواهیم به مخاطب خود بگویم تو باید رویاهایت را دنبال کنی، از کلمه‌ی should  استفاده می‌کنیم که یعنی یک بایستگی به او پیشنهاد می‌کنیم و می‌گوییم:

.You should follow your dreams

یا وقتی بخواهیم به مخاطبمان بگوییم تو باید شغلی را انتخاب کنی که احساس خوبی به تو بدهد، این یک اجبار نیست اما یکجور بایستگی و بهتر بودن است. بنابراین اینگونه می‌گوییم:

.You should choose a job that makes you really happy

در اینجا should ، نه به معنای یک احتمال غیرقطعی _مثل could _است،  و نه در حد یک آرزو و رویایی که ما در تخیل خود می‌‌بینیم _ مثل would_ است.   بلکه یک راهنمایی و نصحیت دوستانه به مخاطب است. چیزی است که از نظر ما درست است و فکر می‌کنیم مخاطب هم باید انجامش دهد.

به خاطر داشته باشید که ما داریم در مورد به کار بردن should –  could –  would  در زمان آینده صحبت می‌کنیم. آینده‌ای که از همین حالا به بعد شروع می‌شود . مثلا اگر بخواهیم بگوییم تو باید سعی کنی در لحظه زندگی کنی ( یعنی از تک تک ثانیه‎های عمرت لذت ببری)، به این صورت می‌گوییم:

.You should try to live in the moment

 

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز

منبع: Deep English