جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ژاپنی

ژاپنی ها با این روش‌ها ژاپنی شدند  

ژاپنی ها به عنوان مردمانی باهوش ، با ادب و با فرهنگ  و نیز دارای انسانیت بالا شناخته شده‌اند.  اما آنها همیشه اینگونه نبودند، پس چرا اکنون یکی از با فرهنگ ترین ملت‌ها هستند؟ پاسخ این سوال یک جواب است ; سیستم آموزش و پرورش. ژاپنی ها دارای یک سیستم آموزش و پرورش بسیار غنی هستند که  بسیاری از جنبه‌های علمی و فرهنگی را در خود گنجانده است. در این مقاله،  به برخی از روشهای سیستم آموزش و پرورش  در کشور ژاپن  می‌پردازیم.

۱_ پرورش خلاقیت در کودکان ژاپنی

ژاپنی ها در مدارس پیش دبستانی،  مثل همه‌ی مدارس دنیا یک زنگ نقاشی نیز دارند اما تفاوت زنگ نقاشی آنها با دیگران است که از رنگهای بدون نام استفاده می‌کنند. در این متد آموزشی، نام رنگها بر روی تیوب‌های رنگی نوشته نمی‌شود بلکه در عوض فقط  یک رنگ اصلی،  و یا ترکیبی از دو یا چند رنگ اصلی به صورت نقطه های کوچک، بر  روی هر تیوب  دیده می‌شود.

کودکان بر اساس مشاهده‌ی رنگ هر تیوب، آن‌را انتخاب می‌کنند. مثلا برای کشیدن برگهای یک درخت سبز، از تیوبی که ترکیب دو رنگ آبی و زرد  دارد استفاده می‌کنند. درنتیجه چون  روی برخی تیوب‌ها ، چندین نقطه‌ی رنگی دیده می‌شود، دانش آموزان یاد می‌گیرند که  ترکیب این چند رنگ، یک رنگ جدید را به  آنها می‌دهد. شناخت رنگها را  خود بچه ها بر اساس تجربه در نقاشی‌های مکرر به دست خواهند آورد  که مثلا آبی به اضافه‌ی کمی قرمز، رنگ آبی تیره می‌‌شود. یا زرد و قرمز، می‌شود نارنجی و الی آخر…

نتیجه‌ی این روش،  این است که کودکان متوجه می‌شوند چگونه با ترکیب رنگها می‌توان یک رنگ جدید ساخت و چطور با کم و زیاد کردن میزان هر یک از رنگها، باز هم یک رنگ جدیدتر ساخت.

کودک ژاپنی،  در این روش به طور عملی و بصری، متوجه می‌شوند که از ترکیب چند چیز مختلف می‌توان یک چیز جدید ساخت و این یعنی خلاقیت. او از همان ابتدای کودکی،  معنای خلاقیت و آفرینش جدید را یاد می‌گیرد. در  این روش،  هدف، کشیدن یک نقاشی زیبا و گرفتن یک نمره‌ی بالا یا صدآفرین نیست، بلکه هدف درک عمیق پروسه‌ی خلاقیت و خلاق بودن است.

افرادی که دارای خلاقیت باشند، توانایی حل مسائل را بهتر از دیگران دارند. این افراد از قدرت تجسم و تخیل برخوردار هستند و می‌توانند خودشان را جای دیگران بگذارند و شرایط دیگران را درک کنند و با دیگران همدلی داشته باشند.  در نتیجه از میزان انسانیت بالاتری برخوردارند.

 ژاپنی

۲_ رفتار و شخصیت، مهمتر از دانش است

در مدارس ژاپن، تا قبل از ۱۰ سالگی، هیچ خبری از امتحان و نمره نیست.  به کودکان ژاپنی در سه سال  نخست مدرسه، به چشم یک دانش آموز نگاه نمی‌کنند بلکه به چشم یک انسانیت آموز، نگاه می‌کنند. در این سه سال،  یعنی اول دوم و سوم دبستان، به کودکان،  آموزشهای اجتماعی و فردی برای پرورش شخصیت و رفتارهای انسانی یاد داده می‌شود. مثلا اینکه چگونه به سایر مردم احترام بگذارند،  و نیز با طبیعت و حیوانات چگونه رفتار مناسبی داشته باشند.  همچنین در سه سال نخست مدرسه ، بخشندگی و همدلی و مهربانی،  به کودکان ژآپنی آموزش داده می‌شود. و مفاهیمی‌ از قبیل عدالت و کنترل بر رفتار خویش را نیز یاد می‌گیرند.

۳_ سال تحصیلی ژاپن،  در بهار آغاز می‌شود

درحالیکه بسیاری از کشورها سال تحصلی‌یشان در پاییز یا زمستان آغاز می‌شود، مدارس ژاپنی در ابتدای بهار آغاز به کار می‌کنندو یعنی در زیباترین فصل طبیعت.

۴_ دانش آموزان، خودشان مدرسه را پاکیزه می‌کنند

در همه‌ی مقاطع تحصیلی، دانش آموزان بایستی کلاس درس خودشان ، محل کافه تریا  و نیز دستشویی ها را به طور روزانه تمیز کنند. هدف سیستم آموزش و پرورش ژاپن،  این است که دانش آموزان کار تیمی و مشارکت ‌ را یاد بگیرند و  نیز کار کردن و احترام گذاشتن به افرادی که کار می‌کنند را نیز یاد بگیرند.

۵_ داشتن تغذیه‌ی مناسب و متعادل برای هر سن

تغذیه‌ای که در مدارس ژاپنی، برای بچه ها در نظر گرفته می‌شود بر اساس سن و نیازهای فیزیکی بدن آنها درنظر گرفته می‌شود تا همه‌ی مواد غذایی از پروتیئن و ویتامین و غیره را در بر بگیرد.  کارشناسان تغذیه در مدارس حضور دارند و در پخت غذا به همراه آشپزها،  راهنمایی‌های کارشناسانه‌ی خود را ارائه می‌دهند. همچنین دانش آموزان در داخل کلاس، به همراه معلمشان غذا می‌خورند.

۶_ آموزش خوشنویسی و شعر

خط الرسم سنتی ژاپنی، توسط قلم و جوهر وکاغذهای مخصوص به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. همچنین  آموزش نقاشی-خط  را نیز دارند تا فرهنگ باستانی خودشان را محفوظ نگه دارند. به این منظور، از شعرهای کوتاه به نام هایکو استفاده می‌کنند. هایکو، چیزی شبیه به ضرب المثل‌های پارسی است که یک جمله‌ی بسیار کوتاه است اما معانی عمیقی را دربر دارد که دانش آموزان در طی آموزش خط و هایکو آنها را  یاد می‌گیرند.

۷_ پوشیدن الزامی فرم مخصوص مدرسه

دانش آموزش باید فرم مخصوص مدرسه را بپوشند تا بدینگونه، احساس هماهنگی در دانش آموزان بوجود بیاید و کسی به دلیل لباسش مورد قضاوت قرار نگیرد.

 ژاپنی

 

۸_ در مدارس ژاپنی مدرسه گریزی وجود ندارد

در بسیاری دیگر از کشورها، دانش آموزان حسی به نام مدرسه گریزی دارند. آنها متوسل به بهانه‌های مختلف می‌شوند تا به مدرسه نروند. اما جالب است بدانید سیستم آموزشی ژاپن،  به گونه‌ایست که با وجود ۸ ساعت حضور دانش آموزان در مدارس، آنها خسته و دلزده نمی‌شوند و حسی به نام فرار از مدرسه در آنها ایجاد نمی‌شود.

۹_ ورود سخت به پیش دانشگاهی

دانش آموزان پس از اینکه سالهای تحصیلی را گذراندند، بر اساس علاقه‌ی خود،  رشته‌ای را برای ورود به دانشگاه  انتخاب می‌کنند. آنها برای ورود به آن رشته،  ابتدا باید وارد مدرسه‌های پیش دانشگاهی یا کالج  شوند. هر کالج، روش و تست و آموزن‌های مخصوص به خودش را طراحی می‌کند که ممکن است شبیه به دیگر کالج‌ها نباشد. برای ورورد به کالج،  رقابت بسیار فشرده و تنگاتنگ است و فقط ۷۶درصد از دانش آموزان می‌توانند وارد کالج و سپس مقاطع تحصیلی دانشگاهی شوند.

۱۰_ دوران پیش‌دانشگاهی بسیار لذت‌بخش است

در ژاپن، دانش آموزان بهترین دوران زندگی خود را در زمان پیش دانشگاهی می‌گذرانند. در واقع  آن ورود بسیار سخت به کالج،  به این صورت جبران می‌شود. برخی از ژاپنی ها، دوران کالج را دوران تعطیلات قبل از ورود به دنیای کار می‌نامند.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز

منبع: Bright Side


 

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

اگر در ارتفاع بالا زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
اگر در مناطق مرتفع زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
34
آرایش به سبک سلنا گومز ستاره محبوب و پرطرفدار
آرایش به سبک سلنا گومز ستاره محبوب و پرطرفدار
1,130
مدل‌های جدید مو که در سال 2019 محبوب و پرطرفدار هستند
مدل‌های جدید مو که در سال ۲۰۱۹ محبوب و پرطرفدار هستند
853
مهم‌ترین نکات مراقبت پوست برای خانم‌های بالای سی سال
مهم‌ترین نکات مراقبت پوست برای خانم‌های بالای سی سال
788
نکات مهم آرایشی که تنها سلبریتی‌ها از آن‌ها آگاه هستند
نکات مهم آرایشی که تنها سلبریتی‌‌ها از آن‌ها آگاه هستند
792
رنگ‌های زیبای زمستانی برای آرایش ناخن‌های شما در این فصل
رنگ‌های زیبای زمستانی برای آرایش ناخن‌های شما در این فصل
479

مقالات سلامت

عفونت سالمونلا
عفونت سالمونلا (Salmonellosis)؛ علائم، تشخیص، درمان و پیشگیری
10
خواص آب معدنی
خواص آب معدنی چیست و آیا واقعا نسبت به آب خانگی برتری دارد؟
48
جوش سرسیاه داخل گوش
جوش سرسیاه داخل گوش به چه علت ایجاد می‌شود، روشهای رفع آن چیست؟
116
معرفی داروی سولفاسالازین
داروی سولفاسالازین و نگاهی جامع به ویژگی های این دارو
58
تسکین درد و کاهش آن
تسکین درد و کاهش آن با انواع روشهای طبیعی بدون استفاده از دارو
73
علل تهوع صبحگاهی
علل تهوع صبحگاهی به جز بارداری و روشهای درمان آن چیست؟
150

مقالات آشپزی

گشنیز پلو
گشنیز پلو ساده با طعم لیمو؛ پلویی خوش عطر برای همراهی با غذاهای دریایی
41
بیسکویت زیره
بیسکویت زیره هندی، بیسکویتی ساده و سریع برای همراهی با چای
51
سالاد تخم مرغ
سالاد تخم مرغ کلاسیک با طعمی عالی و مناسب ساندویچ
99
سوپ مینسترونه
سوپ مینسترونه کلاسیک؛ وگان و بدون گلوتن با گزینه‌های قابل تغییر
114
مافین موزی با شکلات چیپسی
مافین موزی با شکلات چیپسی؛ عصرانه‌ای نرم و لطیف
150
پای لیمو
پای لیمو خوش عطر و بسیار ساده برای مهمانیهای بهاری
271

مقالات تغذیه

خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
42
پاستیل مولتی ویتامین
پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟
117
افزایش قد
افزایش قد و معرفی چند ماده مغذی تاثیر گذار در این فرایند طبیعی
536
روشهای کاهش قند خون
روشهای کاهش قند خون بدون دارو و بررسی باورهای اشتباه بیماران دیابتی
271
عوامل عود بیماری التهاب مفاصل
بیماری التهاب مفاصل و بدترین غذاهای مصرفی برای این بیماری
449
خواص دانه کنجد
خواص دانه کنجد با ۱۵ خاصیت عالی برای سلامتی کل بدن و حتی تیروئید
569