ورزش، خواب، افسردگی، رانندگی، ترک سیگار و .... در دوران پیری


بسیاری از افراد درمورد پیری و اینکه “پیر شدن” چگونه است و سن بالاتر چه تاثیری بر زندگی آن‌ها خواهد داشت، فرضیاتی را مطرح می‌کنند. اما همان‌طور که سن‌مان افزایش پیدا می‌کند، درک جنبه‌های مثبت پیری نیز بسیار مهم است.

تحقیقات نشان داده است که با اتخاذ یا ادامه دادن عادات سالم و انتخاب سبک زندگی درست می‌توانید با افزایش سن به حفظ سلامت و تحرک خود کمک کنید. در این مقاله با ۱۰ تصور غلط و رایج درمورد پیری و افراد مسن آشنا خواهیم شد.

۱. افسردگی و تنهایی در افراد مسن طبیعی است.

با افزایش سن، ممکن است برخی از افراد احساس انزوا و تنهایی کنند. این احساس می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب و غم شود. با این حال، این احساسات بخشی طبیعی از پیری نیستند، زیرا افزایش سن می‌تواند مزایای عاطفی زیادی داشته باشد، مانند روابط طولانی‌مدت با دوستان و خانواده و یک عمر خاطرات برای به اشتراک گذاشتن با عزیزان. درواقع، مطالعات نشان می‌دهد که افراد مسن کمتر از بزرگسالان جوان به افسردگی مبتلا می‌شوند.

بنابراین، چه زمانی باید نگران باشید؟ مهم است که به یاد داشته باشید که افراد مسن مبتلا به افسردگی ممکن است علائم واضح کمتری داشته باشند یا کمتر درمورد احساسات خود صحبت کنند. افسردگی یک اختلال خلقی شایع و جدی است، اما درمان‌هایی وجود دارد که برای اکثر افراد موثر است.

درباره افسردگی و افراد مسن بیشتر بدانید.

نکته‌ی مهم: کمک فوری دریافت کنید! اگر به فکر آسیب زدن به خود هستید، فوراً به کسی بگویید که بتواند به شما کمک کند. خود را منزوی نکنید و با اورژانس تماس بگیرید.

۲. با پیر شدن، کمتر به خواب نیاز دارم.

ممکن است افراد با بالا رفتن سن، در به خواب رفتن و خواب ماندن با مشکل بیشتری مواجه شوند. یک تصور غلط رایج این است که با افزایش سن نیاز به خواب کاهش می‌یابد. اما بزرگسالان مسن‌تر نیز به اندازه بزرگسالان دیگر به خواب نیاز دارند، یعنی ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه.

خواب کافی شما را سالم و هوشیار نگه می‌دارد. خواب کافی همچنین می‌تواند به کاهش خطر افتادن، بهبود سلامت کلی ذهنی شما کمک کرده و فواید بسیاری دیگری نیز برایتان داشته باشد.

در مورد اهمیت داشتن یک خواب خوب شبانه بیشتر بدانید.

۳. با پیر شدن نمی توانم چیزهای جدید یاد بگیرم.

این عبارت درست نیست! افراد مسن هنوز هم توانایی یادگیری چیزهای جدید، ایجاد خاطرات جدید و بهبود عملکرد خود در انواع مهارت‌ها را دارند. اگرچه پیری اغلب با تغییراتی در تفکر همراه است اما بسیاری از تغییرات شناختی، مثبت هستند مانند داشتن دانش و بینش حاصل از تجربیات یک عمر زندگی.

تلاش و یادگیری مهارت‌های جدید حتی ممکن است توانایی‌های شناختی را نیز بهبود بخشد. به‌عنوان مثال، یک مطالعه نشان داده است افراد مسنی که گلدوزی یا عکاسی دیجیتال را یاد گرفته‌اند، حافظه‌شان بهبود پیدا کرده است. ارتباطات اجتماعی جدید با دیگران و شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، مانند کلاس رقص یا باشگاه کتاب، می‌تواند مغز شما را فعال نگه دارد و همچنین می‌تواند سلامت شناختی شما را تقویت کند.

پیر شد جمعیت

 

Photo by Anastasia Shuraeva from Pexels

۴. ابتلای افراد مسن به زوال عقل اجتناب ناپذیر است.

زوال عقل بخشی طبیعی از پیری نیست. اگرچه خطر ابتلا به زوال عقل با افزایش سن افزایش می‌یابد، اما این اتفاق قطعی نیست و بسیاری از افراد تا دهه ۹۰ زندگی خود و بعد از آن بدون کاهش قابل توجه در تفکر و بروز رفتارهایی که مشخصه زوال عقل است، زندگی می‌کنند.

فراموش کردن گاه‌به‌گاه یک قرار یا گم کردن کلیدها نشانه‌های معمول فراموشی خفیف است که در پیری طبیعی بسیار رایج است. با این وجود، اگر درمورد حافظه و توانایی‌های شناختی خود نگرانی‌های جدی دارید یا متوجه تغییراتی در رفتار خود شده‌اید، باید با پزشک صحبت کنید. این مشکلات می‌توانند طیف وسیعی از علل مختلف داشته باشند که برخی از آن‌ها قابل درمان یا برگشت‌پذیر هستند.

یافتن علت برای تعیین بهترین درمان، مهم است.

درباره اینکه فراموشی عادی چیست و چه چیزی نیست، بیشتر بدانید.

۵. افراد مسن بایداستراحت کنند و از ورزش اجتناب کنند تا آسیب نبینند.

با افزایش سن، ممکن است فکر کنید ورزش بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد، به‌خصوص اگر یک بیماری مزمن داشته باشد. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که با فعالیت بدنی فواید زیادی به سلامتی‌تان می‌رسانید و با نشستن زیاد فواید زیادی را از دست می‌دهید.

در اغلب موارد، وقتی افراد مسن توانایی مستقل انجام دادن کارها را از دست می‌دهند، بی‌تحرکی بیشتر از سن، مقصر است. تقریباً هر کسی، در هر سنی و در هر ظرایط سلامتی و بیماری، می‌تواند در برخی از انواع فعالیت‌های بدنی شرکت کند. درواقع، فعالیت بدنی می‌تواند به مدیریت برخی از بیماری‌های مزمن کمک کند.

ورزش و فعالیت بدنی نه‌تنها برای سلامتی روحی و جسمی شما مفید است، بلکه می‌تواند با افزایش سن به استقلال شما کمک کند. تحقیقات نشان داده است که تای‌چی و تمرین‌های مشابه آن در حرکات درگیرکننده ذهن و بدن در افراد مسن باعث بهبود تعادل و ثبات می‌شود و این موارد می‌توانند در آینده به حفظ استقلال و جلوگیری از افتادن کمک کنند.

۶. اگر یکی از اعضای خانواده به بیماری آلزایمر مبتلا باشد، من نیز به آن مبتلا خواهم شد.

احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در فردی که سابقه خانوادگی زوال عقل داشته باشد ممکن است بیشتر باشد زیرا برخی از ژن‌ها وجود دارند که می‌دانیم احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌هند. با این حال، داشتن والدین مبتلا به آلزایمر لزوماً به این معنا نیست که فرد حتما به این بیماری مبتلا خواهد شد. درمورد سابقه سلامت خانوادگی و نگرانی‌هایتان با پزشک خود صحبت کنید.

عوامل محیطی و شیوه زندگی، مانند ورزش، رژیم غذایی، قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها و سیگار کشیدن نیز ممکن است بر خطر ابتلا به آلزایمر تأثیر بگذارند. اگرچه نمی‌توانید ژن‌هایی که به ارث برده‌اید را کنترل کنید، می‌توانید با افزایش سن، اقداماتی را برای سالم ماندن انجام دهید، مانند ورزش منظم، کنترل فشار خون بالا و سیگار نکشیدن.

درباره ژنتیک آلزایمر و درمورد پیشگیری از بیماری آلزایمر بیشتر بدانید.

۷. حالا که پیر شده ام باید رانندگی را رها کنم.

با افزایش سن ممکن است تغییراتی طبیعی رخ دهد که بتواند بر توانایی یک فرد برای رانندگی تأثیر بگذارد، مانند داشتن سرعت پاسخ پایین‌تر، کاهش بینایی یا شنوایی، و کاهش قدرت یا تحرک. این سؤال که زمان محدود کردن یا توقف رانندگی فرا رسیده است، نباید به سن مربوط شود، بلکه باید درمورد توانایی یک فرد در رانندگی ایمن باشد.

این نکات می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا شما یا یکی از عزیزانتان باید رانندگی را محدود یا متوقف کنید یا نه. همچنین اگر درمورد سلامتی و رانندگی خود نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

جلوگیری از پیری شدن

Photo by Anastasia Shuraeva from Pexels

۸. فقط خانم ها باید نگران پوکی استخوان باشند.

اگرچه پوکی استخوان در زنان شایع‌تر است، اما این بیماری همچنان بسیاری از مردان را هم مبتلا می‌کند و ممکن است در مردان کمتر تشخیص داده شود.  از هر پنج مرد بالای ۵۰ سال، یک نفر دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می‌شود. در سن ۶۵ یا ۷۰ سالگی، مردان و زنان با سرعت یکسانی توده استخوانی خود را از دست می‌دهند.

بسیاری از عللی که مردان را در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌دهد مانند علل پوکی استخوان در زنان است، مانند سابقه خانوادگی، کمبود کلسیم یا ویتامین D و ورزش بسیار کم. سطوح پایین تستوسترون، مصرف الکل زیاد، مصرف برخی از داروها و سیگار کشیدن از دیگر عوامل خطر هستند.

۹. من برای ترک سیگار “بسیار پیر” هستم.

مهم نیست چند سال دارید یا چند سال است که سیگار می‌کشید، ترک سیگار هر زمان که بخواهید سلامت شما را بهبود می‌بخشد. سیگاری‌هایی که سیگار را ترک می‌کنند، دچار بیماری‌های کمتری مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، برونشیت و ذات‌الریه شده و به‌طور کلی احساس سلامتی بیشتری دارند.

فواید ترک سیگار تقریباً فوری است. در عرض چند ساعت، سطح مونوکسید کربن در خون شروع به کاهش می‌کند و در عرض چند هفته، گردش خون بهبود یافته و عملکرد ریه افزایش می‌یابد. سیگار باعث افزایش فوری و طولانی‌مدت ضربان قلب و فشار خون شما می‌شود، اما ترک آن می‌تواند به مرور زمان منجر به کاهش ضربان قلب و فشار خون شود. ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های ریوی را نیز کاهش می‌دهد.

ترک سیگار باعث کاهش قرار گرفتن سایر اعضای خانواده در معرض دود سیگار می‌شود. بنابراین برای بهره‌مندی از مزایای ترک سیگار و الگویی سالم برای فرزندان و نوه‌های خود هرگز دیر نیست.

۱۰. فشار خون من کاهش یافته یا به حالت عادی بازگشته است، بنابراین می‌توانم مصرف داروهایم را قطع کنم.

فشار خون بالا یک مشکل بسیار رایج در افراد مسن – به‌ویژه افراد ۸۰ و ۹۰ ساله – است و در صورت عدم درمان مناسب می‌تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی شود. اگر از داروهای فشار خون بالا استفاده می‌کنید و فشار خون شما کاهش می‌یابد، به این معنی است که دارو و هر تغییری که در سبک زندگی‌تان ایجاد کرده‌اید، تاثیر داشته‌اند.

با این حال، بسیار مهم است که درمان و تغییرات سبک زندگی خود را به مدت طولانی ادامه دهید. اگر مصرف دارو را متوقف کنید، فشار خون شما دوباره افزایش می‌یابد و خطر ابتلا به مشکلاتی مانند سکته مغزی و بیماری کلیوی را افزایش می‌دهد. در این مورد با پزشک خود درمورد تغییر یا قطع دارو صحبت کنید.


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع:

 National Institute on Aging, ۱۰ Myths About Aging