عنصر پتاسیم و 8 نشانه اینکه شما آن را به‌اندازه کافی دریافت نمی‌کنید


پتاسیم ماده‌ای نیست که شما درباره آن خیلی مقالاتی را بخوانید؛ اما جانت بریل یک متخصص تغذیه مبتنی بر فیلادلفیا می‌گوید: این عنصر برای حفظ قدرت عضلانی، عملکرد عصبی و سیستم قلبی عروقی سالم لازم است.

مواد مغذی زیادی در غذاهای خوشمزه مثل خربزه، آووکادو، موز و لوبیای سفید وجود دارد که برای شما امکان مصرف دارد؛ اما حتی اگر شما ۴۷۰۰ میلی‌گرم توصیه‌شده در روز از این ماده دریافت کنید، هنوز هم ممکن است کمبود داشته باشید. چرا؟ بریل می‌گوید که چون شما وقتی سدیم بیشتری مصرف می‌کنید، بدن پتاسیم بیشتری را دفع می‌کند.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد که شما نیاز بیشتری به عنصر پتاسیم دارید می‌تواند دشوار باشد، اما اگر هر یک از این علائم را تجربه کرده‌اید و نمی‌توانید بدانید که چه اتفاقی می‌افتد، با پزشک خود مشورت کنید تا میزان پتاسیم بدن شمارا آزمایش کند.

همچنین بخوانید: پتاسیم در چه خوراکی هایی وجود دارد؟

دائماً بی‌حال می‌شوید

هر سلول بدن شما نیاز به مقدار مناسبی از پتاسیم برای حفظ عملکرد طبیعی دارد و یک کاهش پایدار در دریافت این ماده می‌تواند باعث خستگی عمومی شود؛ بنابراین اگر کارکرد منظم شما از بین رفته باشد و شما می‌دانید که به‌اندازه می‌خوابید، ممکن است این مشکل ناشی از کمبود عنصر پتاسیم باشد.


شما فشار خون بالا دارید

کمبود عنصر پتاسیم

بریل می‌گوید: پتاسیم کمک می‌کند تا رگ‌های خونی تمیز شود. بدون مصرف کافی از این ماده، عروق می‌توانند منقبض شوند که همین سبب افزایش فشارخون می‌شود.


غذاهای فراوری‌شده بیشتری مصرف می‌کنید

بریل می‌گوید مصرف غذاهای فرآوری شده تقریباً تضمین می‌کند که شما سطوح کمی از پتاسیم را به دلیل مصرف منابع سدیم، کراکر و وعده‌های غذایی فریز شده خواهید داشت. مصرف شور را کاهش دهید تا به بدن شما کمک کند تا مقدار بیشتری از پتاسیم را که می‌خورید را ذخیره‌سازید.


در کمبود عنصر پتاسیم ماهیچه‌های شما احساس ضعف یا گرفتگی می‌کنند

بریل می‌گوید: پتاسیم نقش مهمی در انقباض ماهیچه‌ای صاف دارد، بنابراین هنگامی‌که سطوح عنصر پتاسیم در بدن پایین است، ممکن است درد و حتی اسپاسم عضلانی را تجربه کنید.

کمبود عنصر پتاسیم

این حالت ترسناک و عجیب‌وغریب زمانی است که قلب شما به‌طور ناگهانی شروع به ضربه شدن می‌کند و یا ضربان قلب شما سرعتش بالا می‌رود و ظاهراً در همه موارد هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. بسیاری از دلایل می‌تواند موجب بروز این ضربه یا تپش قلب شود، اما سطوح کم عنصر پتاسیم یکی از آن‌ها است.


شما احساس ضعف یا سرگیجه دارید

کاهش در سطوح پتاسیم می‌تواند به‌اندازه کافی ضربان قلب شمارا تضعیف کند تا احساس کنید که ممکن است ضعف کنید. البته این امر شایع نیست و بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند علت این مشکل باشند، اما اگر این حالت را تجربه کردید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: غذاهای سرشار از پتاسیم

اگر شما دچار یبوست هستید

به نظر می‌رسد دیوانه‌وار به نظر برسد، اما سطوح پتاسیم بر عملکرد سایر اندام‌های بدن تأثیر می‌گذارد و در این قضیه سیستم گوارش شما استثنا نیست. گرفتگی و کرامپ‌های شکمی نیز ممکن است رخ دهد. البته، کمبود پتاسیم تنها چیزی نیست که باعث شود که شما احساس یبوست و یا خستگی بیشتری از حد معمول داشته باشید.


شما احساس سوزش و بی حسی دارید

عنصر پتاسیم باعث می‌شود که اعصاب شما سالم بماند و بدون آن، ممکن است احساسات سوزش و سوزن شدن مزاحم را تجربه کنید.


منبع: prevention.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.