جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
بیماری سیاه سرفه

سیاه سرفه (Pertussis): معرفی این بیماری و راه های پیش گیری و درمان

سیاه سرفه، یک بیماری تنفسی که معمولا به عنوان (whooping cough) شناخته شده است، بیماری ای بسیار مسری است که توسط یک نوع باکتری به نام بوردتلاپرتوسیس ایجاد می شود. این باکتری ها متصل به مژه هایی می شوند  که بخشی از سیستم تنفسی فوقانی است. این باکتری سمومی را آزاد می کند، که  باعث آسیب  به مژه و تورم  راه های هوایی می شود.

راه انتقال بیماری سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری بسیار مسری تنها در انسان یافت می شود. این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. افراد مبتلا به سیاه سرفه معمولا این بیماری را طریق سرفه یا عطسه و یا زمانی که زمان زیادی را در نزدیکی دیگران صرف می کنند که در آن فضای تنفس به اشتراک گذاشته می شود، به شخص دیگری منتقل می کنند. بسیاری از نوزادان مبتلای به سیاه سرفه، توسط خواهر و برادر بزرگتر، پدر و مادر، و یا مراقبانی آلوده به عامل بیماری شده اند شده اند که حتی ممکن است  خودشان ندانند که این بیماری را دارند. بیش ترین زمان سرایت این بیماری از  افراد آلوده به بقیه  تا حدود ۲ هفته پس از اینکه سرفه شروع می شود، می باشد. آنتی بیوتیک ممکن است تر مقدار زمان دوره  سرایت را کوتاه تر کند.

در حالی که واکسن سیاه سرفه موثر ترین ابزار ما برای جلوگیری از این بیماری هستند اما، هیچ واکسنی ۱۰۰٪ موثر نیست. اگر سیاه سرفه در جامعه در حال گردش است، فرصتی وجود دارد که یک فرد که به طور کامل واکسینه شده، در هر سنی، می توانید به  این بیماری بسیار مسری مبتلا شود. اگر شما واکسینه شده اید اما مبتلای به این بیماری شدید، این عفونت معمولا چندان بد نیست.

علائم اولیه این بیماری

این بیماری معمولا با علائم سرماخوردگی مانند و شاید یک سرفه خفیف یا تب شروع می شود. در نوزادان، سرفه می تواند به صورت جزئی باشد  و یا حتی اینکه وجود نداشته باشد. بچه ها ممکن است نشانه ای شناخته شده به عنوان "آپنه"(آپنه یک وقفه در الگوی تنفس کودک است) داشته باشند. خطرناک ترین حالت سیاه سرفه برای نوزادان است. حدود نیمی از نوزادان کمتر از ۱ سال که به این بیماری مبتلا شده اند، نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند.

نشانه های اولیه این بیماری  می تواند به مدت ۱ تا ۲ هفته طول بکشد و معمولا عبارت اند از:

• آبریزش بینی

• تب با درجه پایین (به طور کلی در طول دوره این بیماری به صورت حداقل است) • سرفه های گاه به گاه و خفیف • آپنه، یک مکث در تنفس (در نوزادان) • از آنجا که سیاه سرفه در مراحل اولیه آن به نظر نمی رسد که چیزی بیشتر از یک سرماخوردگی باشد،  اغلب مشکوک و یا تشخیص داده می شود تا زمانی که علائم شدیدتر شود.

علائم مراحل آخر بیماری

پس از ۱ تا ۲ هفته و با پیشرفت بیماری، علائم سنتی سیاه سرفه ممکن است ظاهر شوند که عبارت اند از:

• حملات سریع و قطاری سرفه که صدای "whoop" را به دنبال دارد.

• استفراغ (پرتابی) در حین یا پس از سرفه • خستگی (حالت بسیار خسته) بعد از سرفه

سیاه سرفه می تواند سبب سرفه خشن و سریع شود، و پشت سرهم شود، تا زمانی که ریه ها خالی از  هوا شده  و شما را مجبور به استنشاق هوا با صدای بلند یا همان "whooping" کند. این سرفه شدید می تواند باعث حالت استفراغ در شما شود  و یا اینکه شمار را بسیار خسته کند. اگر چه شما اغلب پس از سرفه خسته می شوید، اما شما معمولا در بین حملات سرفه حالتی نسبتا خوب دارید. سرفه های قطاری معمولا شایع هستند و در ادامه  بیماری ادامه می یابند  و می توانند بیشتر در شب رخ دهند. سرفه های قطاری می تواند برای ۱۰ هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. در چین، سیاه سرفه با نام "۱۰۰ روز سرفه." شناخته شده است. هرچند حالت  " whooping " اغلب برای افرادی که فرم خفیف تر بیماری (کمتر جدی) را دارند، وجود ندارد. عفونت به طور کلی در نوجوانان و بزرگ سالان، به خصوص در کسانی که واکسینه شده اند خفیف تر است.

علائم بیماری سیاه سرفه

بهبود

دوران نقاهت سیاه سرفه می تواند به آرامی اتفاق می افتد. سرفه خفیف تر و کمتر معمول است. با این حال، سرفه های متناسب می توانید با بروز دیگر عفونت های تنفسی بعداز ماه ها پس از آغاز عفونت سیاه سرفه برگردد.

عوارض این بیماری

در نوزادان و کودکان

سیاه سرفه می تواند عوارض جدی و گاهی اوقات کشنده در نوزادان و کودکان خردسال، به ویژه کسانی که به طور کامل واکسینه نمی شود، ایجاد کند. حدود نیمی از  نوزادان کمتر از ۱ سال سن که به سیاه سرفه مبتلا شده اند، نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند. هر چقدر که سن  کودک کمتر باشد، نیاز بیشتری به درمان در بیمارستان خواهد بود.

از این نوزادان  مبتلایان به این بیماری که در بیمارستان درمان می گیرند:

   • ۱ مورد از  هر ۴  نوزاد (۲۳٪)  دچار پنومونی (عفونت ریه) می شوند.

۱ مورد از ۱۰۰ نوزاد  (۱٫۱٪)  تشنج (شدید، لرزش غیر قابل کنترل) دارند. • ۳ مورد از  نوزاد ۵ (۶۱٪) دچار آپنه شدیددر هنگام خواب خواب (کاهش یا توقف تنفس) خواهند شد. •  ۱ مورد از ۳۰۰ نوزاد (۰٫۳٪) دچار  انسفالوپاتی (بیماری مغز) خواهند شد. • ۱ مورد از ۱۰۰ نوزاد (۱٪) خواهند مرد.

در نوجوانان و بزرگ سالان

نوجوانان و بزرگسالان همچنین می تواند عوارض سیاه سرفه است. کسانی که در  در این گروه سنی هستند، به ویژه کسانی که با واکسن سیاه سرفه، واکسینه شده اند، معمولا  عوارض خفیف تری را تجربه می کنند. عوارض در نوجوانان و بزرگ سالان اغلب به خاطر خود سرفه ایجاد می شود. برای مثال، شما ممکن است در طول سرفه های قطاری شدید بیهوش شوید  و یا دچار شکستگی دنده، شوید. در یک مطالعه، کمتر از ۱ مورد  از ۲۰ مورد (۵٪)  نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به سیاه سرفه در بیمارستان نیاز به مراقبت داشتند. پنومونی (عفونت ریه) در  مورد۱ از ۵۰ نفر (۲٪) از بیماران تشخیص داده شد.

 شایع ترین عوارض در مطالعه دیگری عبارت بودند از:

• کاهش وزن در ۳۳ درصد بزرگ سالان

• از دست دادن کنترل مثانه در ۲۸ درصد بزرگ سالان • غش کردن در  ۶ درصد بزرگ سالان • شکستگی دنده از سرفه شدید در ۴ درصد بزرگ سالان

تشخیص و درمان

تشخیص

سیاه سرفه (سیاه سرفه) را می توان با راه های زیر تشخیص داد:

• تاریخچه علائم و نشانه های معمول • معاینه ی جسمی • آزمون های آزمایشگاهی که شامل گرفتن یک نمونه از مخاط (با یک سواب یا سرنگ پر شده با سالین) از پشت گلو و  از طریق بینی است. • آزمایش خون

درمان

سیاه سرفه به طور کلی با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان به موقع بسیار مهم است. درمان ممکن است عفونت شما را اگر در مراحل اولیه قبل از شروع سرفه قطاری  است، کاهش دهد. درمان همچنین می تواند در  پیشگیری از انتقال بیماری در  تماس  های نزدیک (افرادی که زمان زیادی را در اطراف فرد آلوده به سر می برند) کمک کند. درمان پس از سه هفته از بیماری بعید است که  کمک کند  به این دلیل که باکتری ها از بدن شما را از بین رفته اند، حتی اگر شما هنوز هم علائم بیماری را داشته باشید. چندین آنتی بیوتیک ها (داروهایی که می توانند به درمان  بیماری های ناشی از باکتری ها کمک کنند) برای درمان سیاه سرفه وجود دارد. اگر شما یا فرزند شما با سیاه سرفه تشخیص داده شود، دکتر شما  چگونگی  درمان عفونت را توضیح می دهد. سیاه سرفه می تواند گاهی اوقات بسیار جدی باشد،  که نیاز به درمان در بیمارستان دارد. نوزادان در معرض بیش ترین خطر بروز عوارض جدی ناشی  از سیاه سرفه هستند.

پیش گیری

بهترین راه برای جلوگیری از سیاه سرفه در میان نوزادان، کودکان، نوجوانان، و بزرگسالان، واکسن است. واکسنی سیاه سرفه که  برای نوزادان و کودکان توصیه می شود پنتاوالان، واکسنی ترکیبی است  که کودکان تا  ۵ سال را در مقابل بیماری های  دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ ب، محافظت می کند. اثر حفاظتی  واکسن با گذشت زمان از بین می رودهمچنین واکسنی به نام TD (توام بزرگ سال) برای حفاظت بدن در برابربیماری  کزاز و دیفتری و برای نوجوانان و بزرگسالان در دسترس حفاظت است و  هر ۱۰ سال یک بار تکرار آن  توصیه شده است. همچنین راه دیگر، نگه داشتن نوزادان و افراد دیگر در معرض خطر بالای عوارض سیاه سرفه دور از مردم آلوده است.

مانند بسیاری از بیماری های تنفسی، سیاه سرفه است توسط سرفه و عطسه در تماس نزدیک با دیگران  منتقل می شود،. برای جلوگیری از گسترش بیماری های تنفسی. رعایت موارد زیر توصیه می شود:

• پوشاندن دهان و بینی خود  با دستمال هنگام سرفه یا عطسه. • انداختن  دستمال های کاغذی استفاده شده  خود در سطل زباله. • پوشانیدن عطسه یا سرفه با  آستین یا بالا یا آرنج و  نه دست • شستشو دست های خود، اغلب برای حداقل مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون. • استفاده از مالش دست با  الکل اگر آب و صابون در دسترس نیست.

منبع: CDC

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
160
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,229
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,727
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,412
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,693
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,574

مقالات سلامت

مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
36
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
43
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
70
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
57
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
126
داروی نیزاتیدین و نگاهی جامع به نحوه عملکرد و کارایی این دارو در بهبود سلامت
97

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
57
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
166
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
202
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
286
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
435
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
343

مقالات تغذیه

سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
36
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
38
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
61
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
80
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
146
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
235