همه چیز در مورد بیماری سیاه سرفه


راه انتقال سیاه سرفه

سیاه سرفه، یک بیماری تنفسی که معمولا به عنوان (whooping cough) شناخته شده است، بیماری ای بسیار مسری است که توسط یک نوع باکتری به نام بوردتلاپرتوسیس ایجاد می شود. این باکتری ها متصل به مژه هایی می شوند  که بخشی از سیستم تنفسی فوقانی است. این باکتری سمومی را آزاد می کند، که  باعث آسیب  به مژه و تورم  راه های هوایی می شود.


راه انتقال بیماری سیاه سرفه

سیاه سرفه یک بیماری بسیار مسری تنها در انسان یافت می شود. این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. افراد مبتلا به سیاه سرفه معمولا این بیماری را طریق سرفه یا عطسه و یا زمانی که زمان زیادی را در نزدیکی دیگران صرف می کنند که در آن فضای تنفس به اشتراک گذاشته می شود، به شخص دیگری منتقل می کنند. بسیاری از نوزادان مبتلای به سیاه سرفه، توسط خواهر و برادر بزرگتر، پدر و مادر، و یا مراقبانی آلوده به عامل بیماری شده اند شده اند که حتی ممکن است  خودشان ندانند که این بیماری را دارند.

بیش ترین زمان سرایت این بیماری از  افراد آلوده به بقیه  تا حدود ۲ هفته پس از اینکه سرفه شروع می شود، می باشد. آنتی بیوتیک ممکن است تر مقدار زمان دوره  سرایت را کوتاه تر کند.

در حالی که واکسن سیاه سرفه موثر ترین ابزار ما برای جلوگیری از این بیماری هستند اما، هیچ واکسنی ۱۰۰٪ موثر نیست.

اگر سیاه سرفه در جامعه در حال گردش است، فرصتی وجود دارد که یک فرد که به طور کامل واکسینه شده، در هر سنی، می توانید به  این بیماری بسیار مسری مبتلا شود. اگر شما واکسینه شده اید اما مبتلای به این بیماری شدید، این عفونت معمولا چندان بد نیست.


علائم اولیه سیاه سرفه

علائم بیماری سیاه سرفه

این بیماری معمولا با علائم سرماخوردگی مانند و شاید یک سرفه خفیف یا تب شروع می شود. در نوزادان، سرفه می تواند به صورت جزئی باشد  و یا حتی اینکه وجود نداشته باشد. بچه ها ممکن است نشانه ای شناخته شده به عنوان “آپنه”(آپنه یک وقفه در الگوی تنفس کودک است) داشته باشند. خطرناک ترین حالت سیاه سرفه برای نوزادان است. حدود نیمی از نوزادان کمتر از ۱ سال که به این بیماری مبتلا شده اند، نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند.

نشانه های اولیه این بیماری  می تواند به مدت ۱ تا ۲ هفته طول بکشد و معمولا عبارت اند از:

 • آبریزش بینی
 • تب با درجه پایین (به طور کلی در طول دوره این بیماری به صورت حداقل است)
 • سرفه های گاه به گاه و خفیف
 • آپنه، یک مکث در تنفس (در نوزادان)
 • از آنجا که سیاه سرفه در مراحل اولیه آن به نظر نمی رسد که چیزی بیشتر از یک سرماخوردگی باشد،  اغلب مشکوک و یا تشخیص داده می شود تا زمانی که علائم شدیدتر شود.

علائم مراحل آخر بیماری

پس از ۱ تا ۲ هفته و با پیشرفت بیماری، علائم سنتی سیاه سرفه ممکن است ظاهر شوند که عبارت اند از:

 • حملات سریع و قطاری سرفه که صدای “whoop” را به دنبال دارد.
 • استفراغ (پرتابی) در حین یا پس از سرفه
 • خستگی (حالت بسیار خسته) بعد از سرفه

سیاه سرفه می تواند سبب سرفه خشن و سریع شود، و پشت سرهم شود، تا زمانی که ریه ها خالی از  هوا شده  و شما را مجبور به استنشاق هوا با صدای بلند یا همان “whooping” کند. این سرفه شدید می تواند باعث حالت استفراغ در شما شود  و یا اینکه شمار را بسیار خسته کند. اگر چه شما اغلب پس از سرفه خسته می شوید، اما شما معمولا در بین حملات سرفه حالتی نسبتا خوب دارید.

سرفه های قطاری معمولا شایع هستند و در ادامه  بیماری ادامه می یابند  و می توانند بیشتر در شب رخ دهند. سرفه های قطاری می تواند برای ۱۰ هفته یا بیشتر ادامه داشته باشد. در چین، سیاه سرفه با نام “۱۰۰ روز سرفه.” شناخته شده است. هرچند حالت  ” whooping ” اغلب برای افرادی که فرم خفیف تر بیماری (کمتر جدی) را دارند، وجود ندارد. عفونت به طور کلی در نوجوانان و بزرگ سالان، به خصوص در کسانی که واکسینه شده اند خفیف تر است.


بهبود سیاه سرفه

دوران نقاهت سیاه سرفه می تواند به آرامی اتفاق می افتد. سرفه خفیف تر و کمتر معمول است. با این حال، سرفه های متناسب می توانید با بروز دیگر عفونت های تنفسی بعداز ماه ها پس از آغاز عفونت سیاه سرفه برگردد.


عوارض این بیماری

در نوزادان و کودکان

سیاه سرفه می تواند عوارض جدی و گاهی اوقات کشنده در نوزادان و کودکان خردسال، به ویژه کسانی که به طور کامل واکسینه نمی شود، ایجاد کند. حدود نیمی از  نوزادان کمتر از ۱ سال سن که به سیاه سرفه مبتلا شده اند، نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند. هر چقدر که سن  کودک کمتر باشد، نیاز بیشتری به درمان در بیمارستان خواهد بود.

از این نوزادان  مبتلایان به این بیماری که در بیمارستان درمان می گیرند:

 • ۱ مورد از  هر ۴  نوزاد (۲۳٪)  دچار پنومونی (عفونت ریه) می شوند.
 • ۱ مورد از ۱۰۰ نوزاد  (۱٫۱٪)  تشنج (شدید، لرزش غیر قابل کنترل) دارند.
 • ۳ مورد از  نوزاد ۵ (۶۱٪) دچار آپنه شدیددر هنگام خواب خواب (کاهش یا توقف تنفس) خواهند شد.
 • ۱ مورد از ۳۰۰ نوزاد (۰٫۳٪) دچار  انسفالوپاتی (بیماری مغز) خواهند شد.
 • ۱ مورد از ۱۰۰ نوزاد (۱٪) خواهند مرد.

در نوجوانان و بزرگ سالان

نوجوانان و بزرگسالان همچنین می تواند عوارض سیاه سرفه است. کسانی که در  در این گروه سنی هستند، به ویژه کسانی که با واکسن سیاه سرفه، واکسینه شده اند، معمولا  عوارض خفیف تری را تجربه می کنند. عوارض در نوجوانان و بزرگ سالان اغلب به خاطر خود سرفه ایجاد می شود. برای مثال، شما ممکن است در طول سرفه های قطاری شدید بیهوش شوید  و یا دچار شکستگی دنده، شوید. در یک مطالعه، کمتر از ۱ مورد  از ۲۰ مورد (۵٪)  نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به سیاه سرفه در بیمارستان نیاز به مراقبت داشتند. پنومونی (عفونت ریه) در  مورد۱ از ۵۰ نفر (۲٪) از بیماران تشخیص داده شد.

 شایع ترین عوارض در مطالعه دیگری عبارت بودند از:

 • کاهش وزن در ۳۳ درصد بزرگ سالان
 • از دست دادن کنترل مثانه در ۲۸ درصد بزرگ سالان
 • غش کردن در  ۶ درصد بزرگ سالان
 • شکستگی دنده از سرفه شدید در ۴ درصد بزرگ سالان

تشخیص سیاه سرفه

سیاه سرفه (سیاه سرفه) را می توان با راه های زیر تشخیص داد:

  • تاریخچه علائم و نشانه های معمول
  • معاینه ی جسمی
  • آزمون های آزمایشگاهی که شامل گرفتن یک نمونه از مخاط (با یک سواب یا سرنگ پر شده با سالین) از پشت گلو و  از طریق بینی است.
  • آزمایش خون

درمان سیاه سرفه

سیاه سرفه به طور کلی با آنتی بیوتیک درمان می شود و درمان به موقع بسیار مهم است. درمان ممکن است عفونت شما را اگر در مراحل اولیه قبل از شروع سرفه قطاری  است، کاهش دهد. درمان همچنین می تواند در  پیشگیری از انتقال بیماری در  تماس  های نزدیک (افرادی که زمان زیادی را در اطراف فرد آلوده به سر می برند) کمک کند.

درمان پس از سه هفته از بیماری بعید است که  کمک کند  به این دلیل که باکتری ها از بدن شما را از بین رفته اند، حتی اگر شما هنوز هم علائم بیماری را داشته باشید. چندین آنتی بیوتیک ها (داروهایی که می توانند به درمان  بیماری های ناشی از باکتری ها کمک کنند) برای درمان سیاه سرفه وجود دارد.

اگر شما یا فرزند شما با سیاه سرفه تشخیص داده شود، دکتر شما  چگونگی  درمان عفونت را توضیح می دهد. سیاه سرفه می تواند گاهی اوقات بسیار جدی باشد،  که نیاز به درمان در بیمارستان دارد. نوزادان در معرض بیش ترین خطر بروز عوارض جدی ناشی  از سیاه سرفه هستند.


پیش گیری

بهترین راه برای جلوگیری از سیاه سرفه در میان نوزادان، کودکان، نوجوانان، و بزرگسالان، واکسن است. واکسنی سیاه سرفه که  برای نوزادان و کودکان توصیه می شود پنتاوالان، واکسنی ترکیبی است  که کودکان تا  ۵ سال را در مقابل بیماری های  دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ ب، محافظت می کند.

اثر حفاظتی  واکسن با گذشت زمان از بین می رودهمچنین واکسنی به نام TD (توام بزرگ سال) برای حفاظت بدن در برابربیماری  کزاز و دیفتری و برای نوجوانان و بزرگسالان در دسترس حفاظت است و  هر ۱۰ سال یک بار تکرار آن  توصیه شده است. همچنین راه دیگر، نگه داشتن نوزادان و افراد دیگر در معرض خطر بالای عوارض سیاه سرفه دور از مردم آلوده است.

مانند بسیاری از بیماری های تنفسی، سیاه سرفه است توسط سرفه و عطسه در تماس نزدیک با دیگران  منتقل می شود،. برای جلوگیری از گسترش بیماری های تنفسی. رعایت موارد زیر توصیه می شود:

 • پوشاندن دهان و بینی خود  با دستمال هنگام سرفه یا عطسه.
 • انداختن  دستمال های کاغذی استفاده شده  خود در سطل زباله.
 • پوشانیدن عطسه یا سرفه با  آستین یا بالا یا آرنج و  نه دست
 • شستشو دست های خود، اغلب برای حداقل مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون.
 • استفاده از مالش دست با  الکل اگر آب و صابون در دسترس نیست.

منبع: CDC

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.