جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
سلامتی ماندگار

روشهایی ساده برای سلامتی ماندگار

برای دست یافتن به سلامتی ماندگار ، بایستی یکسری کارها را به طور دائم و همه روزه انجام دهید. یادتان باشد اینکه صبح، با صدای زنگ ساعت بیدار شوید اما توی سر آلارم بزنید و بخوابید و بعد یکهویی از خواب بیدار شوید و عجله عجله لباس بپوشید و به سر کار بروید، ضربه‌هایی مکرر و دائم است به سلامتی ماندگار شما.

اینکه رفتن به سرکار یعنی شروع سردردهایتان چرا که نمی‌‌دانید با اینمهمه ایمیل یا ارباب رجوعی که آمده چه کنید و کدامیک را جواب دهید، ضربه‌ی دیگری است به سلامتی ماندگار شما. اینکه آنقدر کار کنید که صدای قار و قور شکمتان بلند شود و سپس چشم باز کنید ببینید شب شده و باید بخوابید و فردا و فرداها  نیز همین رویه  را تکرار کنید یعنی چی؟ آیا شما برای همین به دنیا آمده‌اید؟

افتادن در یک چرخه‌ی معیوب و نادرست زندگی، آفت سلامتی ماندگار شماست. چرخه‌ی زندگی‌تان نباید همیشه روی محور (خوابیدن – بیدارشدن – کارکردن) بچرخد. کار کردن بعنوان یک شغل، فقط یک بخش از زندگی انسان را تشکیل می‌‌دهد، در صورتیکه زندگی ابعاد دیگری نیز دارد.  ابعادی که نباید فراموش شوند. مثل سلامتی فکری و جسمی‌. نباید مراقبت از خودتان را فراموش کنید.

روشهایی ساده برای داشتن سلامتی ماندگار

 سلامتی ماندگار

۱_ اختصاص زمانی برای خودتان

پر مشغله بودن و تمرکز کردن فقط بر روی کارهایتان، شاید بهانه‌ای به دستتان بدهد  برای اینکه هرگز زمانی را به خودتان اختصاص ندهید. اما این بهانه را به راحتی می‌توانید برطرف کنید. فقط کافی ست در طول شبانه روز ساعتهایی را پیدا و تنظیم کنید که با ساعت کاری شما همزمان نباشند. مثلا  قبل از ساعت ۸ صبح. یا بعد از شام. شب یا هر زمان دیگری که کار نمی‌کنید را  فقط و فقط برای خودتان صرف کنید. از صحبت کردن با اعضای خانواده گرفته تا هرکاری که از آن خشنود می‌شوید. اختصاص دادن دائمی‌ و هر روزه‌ی این زمان به خودتان کمک بزرگی برای کسب سلامتی ماندگار  شما می‌کند و باعث ایجاد تغییرات شگرفی در زندگی‌تان می‌شود.

۲_ روزتان را مدیتیشن آغاز نمایید

هر روز قبل از هرکاری، فقط ۵ تا ۱۰ دقیقه مدیتشین آنهم به هر روشی که بلد هستید و با آن راحتید انجام دهید. مدیتشین صبحگاهی می‌تواند یکی از بهترین روشها برای مراقبت از خودتان باشد و کسب سلامتی ماندگار باشد. مدیتشین صبح‌گاهی، باعث افزایش خودآگاهی شده در طول روز شده و موجب می‌گردد به آنچه واقعا در زندگی‌تان اهمیت دارد پی ببرید. با انجام یک مدیتیشن صبحگاهی،  انرژی بیشتری در طول روز خواهید داشت، مثبت‌تر فکر خواهید کرد و شادتر خواهید بود.

۳_ ورزش کردن

سعی کنید قبل از کار یا بعد از کار، به فضای آزاد بروید و ورزش کنید. دویدن با دوستان و گپ زدن با آنها می‌تواند کمک زیادی به بالا بردن انرژی شما بکند.

۴_ خواب کافی را فراموش نکنید

به نظر می‌رسد تحقیقات علمی‌ دانشمندان هنوز به حد کافی در مورد اهمیت خواب کافی منتشر نشده است. خواب بیشتر برابر است با شادی بیشتر، برابر است با  سلامتی بیشتر وبرابر است با بهبود قدرت تصمیم ‌گیری.

همچنین لازم به گفتن نیست که خوابیدن، یعنی سم زدائی از مغز. برای اینکه بتوانید بهتر کار کنید لازم است مرتبا باتری‌هایتان را شارژ کنید. خوابیدن ، حکم شارژ کردن باتری بدن شما را دارد.

۵_ روزانه یک شعر بنویسید

شاید در نگاه اول به نظرتان مسخره برسد ‌اما نوشتن هر روزه‌ی یک شعر یا یک متن ادبی، به طرز شگفت‌انگیزی استرس و تنش‌های شما را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود ذهنتان بر روی جزییاتی باز شود که تا قبل از این قادر به دیدنش نبودید. نیازی نیست یک شعر بلند بنویسید بلکه حتی یک جمله‌ی کوتاه اما قوی و غنی کافی ست که با آن روزتان را آغاز کنید.

۶_ از وقایع هر روزتان یادداشت برداری کنید

این روزها سرعت زندگی خیلی خیلی زیاد است. آنقدر زیاد است که خیلی چیزها را خیلی زود فراموش می‌کنیم. اما یادداشت برداری از اتفاقات روزانه،  باعث ماندگاری آنها می‌شوند. این کار می‌تواند به شما کند بتوانید در دائما در لحظه‌ی حال زندگی کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید. آرامش یعنی همین.

۷_ صحبت کردن با دوستان و خانواده

دوستان یا خانواده‌ی شما می‌توانند بزرگترین حامیان‌‌ و یاران شما باشند. حتی اگر خیلی پرمشغله هستید تلفن را بردارید و فقط در حد یک سلام علیک  با آنها وقت بگذارید و در مورد چیزهای خوب حرف بزنید. این کار باعث تعادل ذهنی شما می‌شود.

۸_ آرام آرام از خواب بیدار شوید

به ذهن و جسم خود فرصت دهید تا آرام آرام از دنیای خواب به دنیای بیداری سوییچ کند. حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به خودتان وقت بدهید که بعد از بیداری از خواب، ذهن و بدنتان گرم شود و بعد از آن، سراغ کارهای روتین روزانه از جمله پاسخ دادن به ایمیل‌هایتان بروید. روزتان را با امواج منفی آغاز نکنید. هر زمان که بخواهید می‌توانید اخبار یا پیام‌هایتان را چک کنید آنها جایی نمی‌روند.

۹_ داستانهای تخیلی بخوانید

علاوه بر مطالعه‌ی کتابهایی که دوست دارید، سعی کنید روزانه یک کتاب داستانی نیز بخوانید. با این کار از دنیای کاری و روزمره  جدا شده و وارد یک دنیای دیگر می‌شوید. ذهنتان را تازه‌تر می‌کنید، وارد جهان خلاقیت می‌شوید. قسمت راست مغزتان را فعال می‌کنید. می‌توانید طور دیگری به جهان نگاه کنید و طور دیگری فکر کنید. متفاوت فکر کردن را یاد خواهید گرفت. و از همه مهمتر روحتان را شاداب‌تر می‌کنید. برای داشتن سلامتی ماندگار ، چه چیزی بهتر از یک بعدازظهر و یک گوشه دنج و یک کتاب؟

۱۰_ انجام یوگا

سعی کنید علاوه بر سایر ورزشهایی که دوست دارید یا به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنید، هفته‌ای دو یا سه بار نیز یوگا کنید. یکی از اصول یوگاه تمرکز ذهن است. پس جایی که به دور همه‌ی حواس‌پرتی‌ها از جمله تلفن همراه و اینترنت باشد را انتخاب کنید و به تمرینات یوگا بپردازید. در این زمان قرار نیست به کارتان یا شرکتتان یا همکارانتان یا کارمندانتان فکر کنید. در این زمان و مکان، قرار است به مدت یکساعت به فکر و جسمتان آرامش بدهید.

۱۱_ به یک پادکست گوش کنید

بهترین کار برای داشتن یک ذهن تازه و برانگیخته، این است که پیاده ‌روی کنید و به یک پادکست انگیزه بخش و شاد گوش دهید. به خودتان لطف کنید و به چیزی گوش دهید که ربطی به کار و شغلتان نداشته باشد.

۱۲_ طبق برنامه‌ریزی کار کنید

وقتی خودتان را مقید ‌کنید  طبق برنامه‌ی آن روزتان عمل کنید در نتیجه به خیلی از چیزهایی که باعث هدر دادن وقت و انرژی شما می‌شوند به راحتی نه می‌گویید. به این صورت، بسیاری از افراد یا نقطه‌نظراتی که مانع برای حفظ سلامتی ماندگار شما هستند را روزانه  رد خواهید کرد.

۱۳_ بازی کنید مثل بچه‌ها

زمانی را درست مانند زمان بچگی برای بازی کردن اختصاص دهید. شاید تا حالا به این روش فکر نکرده‎اید و فقط  کارهایی از قبیل ورزش یا یوگا یا مدیتشین را از نظر گذرانده‌اید اما چرا به این بازی کردن فکر نمی‌کنید؟   بازی کردن یکی از بهترین روشها برای داشتن سلامتی ماندگار است. این کار شبیه یک نفس عمیق کنار دریاست.

 

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز

منبع: success


دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,113
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,568
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
5,446
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,477
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,040
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,807

مقالات سلامت

فواید شی باتر
فواید شی باتر برای سلامت و زیبایی پوست و مو و روشهای استفاده
13
بزرگی دهلیز چپ به چه علتهایی بوجود می‌آید و چه عواقبی را به دنبال دارد؟
52
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
94
اندومتریوز
اندومتریوز ؛ علائم، علتها، تشخیص و درمانهای طبی و سنتی
60
آب آلو
آب آلو و معرفی ۱۱ مورد از فواید شگفت انگیز این نوشیدنی
112
شیوه صحیح پوشیدن ماسک
پوشیدن ماسک به شیوه صحیح و بررسی ۱۱ اشتباه در این مورد
70

مقالات آشپزی

پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
89
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
188
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
220
طرز تهیه بامیه در فر
طرز تهیه شیرینی بامیه در فر با چند طعم مختلف و بدون نیاز به سرخ کردن
3,866
بهترین کیک هویج
بهترین کیک هویج که می‌توانید با موادی ساده در خانه درست کنید
626
نان تورتیلا خانگی
نان تورتیلا خانگی با آرد گندم، بدون نیاز به فر و مخمر
1,626

مقالات تغذیه

کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
94
آب آلو
آب آلو و معرفی ۱۱ مورد از فواید شگفت انگیز این نوشیدنی
112
درمان بیماری خروسک
بیماری خروسک و هشت اسانس برای درمان سرفه های شدید ناشی از این بیماری
155
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
188
آب سیب زمینی
آب سیب زمینی و نگاهی به چندین مورد از خواص این ماده غذایی
140
مقاله اسید فسفریک
اسید فسفریک چیست؟ نگاهی به ویژگی ها و نکات مهم در مواجهه با این ماده
148