جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
تفکرات مبهم

تفکرات مبهم و ارتباط آن با مشکلات مغزی

یکی از مشکلات مغزی افسردگی است. وقتی انسان دچار افسردگی می‌شود،  دچار انواع تفکرات مبهم و فلج کننده نیز می‌شود. گاه تفکرات مبهم به حدی می‌‌رسد که  شخص حتی به توانایی‌ها و قابلیت‌هایی که دارد و بارها از بوته آزمایش سربلند بیرون آمده‌اند نیز شک می‌کند. تفکرات مبهم در افراد افسرده و در افرادی که دارای اختلال خلقی ( دوقطبی شخصیتی ) هستند بیش از دیگران دیده می‌شود.

علت تفکرات مبهم در این دو گروه  این است که  مغز نمی‌تواند داده‌هایی که دارد را به یک خروجی مشخص و قطعی برساند. یکی از عوارض تفکرات مبهم این است که  شخص دچار سوءظن می‌شود. فردی که دچار تفکرات مبهم است،  دچار ابهام در نتیجه‌گیری وتصمیم‌گیری شده و سرعت اجرای کارها توسط او پایین می‌آید.

شکل گرفتن تفکرات مبهم در مغز، باعث می‌شود میزان تمرکز شخص و سپس عملکرد صحیح او دچار اختلال شود.  او توانایی گرفتن تصمیمات قاطع را نداشته و به خصوص در افراد دوقطبی، اگر هم تصمیمی بگیرند ناشی از حال و هوای  لحظه‌ای آنهاست.

ارتباط تفکرات مبهم و سرعت عمل

تفکرات مبهم

یکی از تحقیقات صورت گرفته در این زمینه را دانشگاه میشیگان انجام داد که نتایج قابل تاملی را به ما ارائه می‌دهد. این تحقیق بر روی سه گروه انجام گرفت:

۱_ گروه اول ۲۶۰ زن که به افسردگی با شدت بالا مبتلا بودند.

۲_ گروه دوم ۲۲۰ زن مبتلا به دوقطبی شخصیتی.

۳_ گروه سوم ۱۵۰ زن که هیچ نشانه‌ای از افسردگی در آنها تشخیص داده نشد.

در این تحقیق، به هر سه گروه از شرکت‌ کننده‌ها یکسری حروف الفبا را  به مدت ۳ دقیقه روی صفحه نمایش، نشان دادند و از آنها خواستند به محض اینکه فلان حرف روی صفحه ظاهر شد  سریعا واکنش نشان دهند. هدف  از این آزمایش تحقیقاتی این بود که قدرت تمرکز  و  توان شناختی و سرعت عمل  را در این سه گروه مورد سنجش قرار دهند.

نتایج آزمایش نشان داد اگر چه افسردگی کم در یک فرد دخالتی در گرفتن تصمیمات سریع و آنی  او ندارد اما  اگر شدت آن زیاد باشد می‌تواند تاثیرگذار باشد. تاثیر گذاری بر روی سرعت تصمیم گیری  و دقت تصمیم گیری  بود. افرادی که دارای افسردگی شدید بودند، سرعت و دقت کمتری را درهنگام  واکنش نشان دادن به حروف از خود نشان دادند. اما کسانی افسردگی خفیف داشتند و افراد بدون افسردگی، واکنش‌های سریع‌تری از خود نشان دادند.

بیشترین کاهش در  سرعت و دقت تصمیم گیری، مربوط به افراد دارای اختلال دوقطبی بود. افرادی که از اختلالات خلقی بیشتری برخوردار بودند، مشکل بیشتری با سرعت و دقت واکنش‌هایشان داشتند.

_ می‌توان از این آزمایش این  نتیجه را گرفت که افسردگی در سطوح عمیق و شدید، علاوه بر ایجاد تفکرات مبهم و سوء ظن،  بر سرعت عملکرد شخص نیز اثر می‌گذارد.

البته مثل همیشه محققان یکسری استثناهایی در هر دو گروه از زنان دارای افسردگی شدید و دو قطبی شخصیتی،  مشاهده کردند که چنین نبودند و متوجه شدند توانایی برخی از آنها بیشتر از میانگین بقیه‌ی  هم‌گروه‌هی‌هایشان بود.

هر چند در کل، درصد خطایی که این دو گروه از خود نشان داد در حد ۵ تا ۱۶ درصد بود، اما همین میزان خطا نادیده گرفته می‌شد و محققان را واداشت تا از روش اسکن مغزی نیز استفاده کنند تا در عمل مشاهده کنند آیا تغییراتی هم در مغز افراد این سه گروه رخ  می‌دهد یا نه.

محققان پس از آزمایش ام آر آی، متوجه شدند محلی که مشکلات تمرکزی را در مغز مشخص می‌کند در قسمت راست قشر جداری خلفی قرار دارد.این قسمت از مغز، همان قسمتی است که در تصمیم‌گیری و اجرای آن تصمیم‌ها نقش اساسی دارد. با اینکه محل فعال شدن مغز  هر دو گروه دوقطبی و افسردگی شدید، تقریبا یکسان بود اما این محل در افرادی که دوقطبی شخصیتی داشتند بالاتر از افرادی بود که افسردگی شدید داشتند. اگرچه این تفاوت جزئی بود اما باز محققان را بر آن داشت تا با این موضوع نیز با دقت بیشتری برخورد کنند.

قدم بعدی این بود که محققان،  همان آزمایش قبلی را،  اینبار در داخل دستگاه ام آر آی برای هر سه گروه تکرار کنند. البته تاثیر اضطراب ناشی از دستگاه ام آر آی،  باعث شد هر سه گروه در عملکردشان، افت داشته باشند، اما میزان افت در گروه دوم  یعنی کسانی که دارای دوقطبی شخصیتی بودند خیلی بیشتر از همه بود. نتیجه گیری این شد  که ابعاد مشکلات عملکردی در افراد دوقطبی، بیش از دیگران است.

حالا محققان بر این باروند شاید یکی از راههایی که می‌توان تشخیص زود هنگام داد برای کسانی که در معرض خطر مبتلا شدن به دوقطبی شخصیتی هستند استفاده  از همین‌ آزمایش در هنگام عکسبرداری توسط ام آر آی است. اگرچه به گفته‌ی یکی از اعضای این تیم، این باور بدین معنا نیست که  نباید از روش‌های قبلی برای تشخیص استفاده کرد، بلکه یک روش مکمل است.

 

ترجمه اختصاصی مجله قرمز

منبع: iflscience


دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
22
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
140
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
802
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
353
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
355
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
931

مقالات سلامت

خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
37
حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
192
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
309
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
163
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
140
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
272

مقالات آشپزی

شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
7
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
503
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
174
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
257
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
562
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
579

مقالات تغذیه

خواب و چاقی
خواب و چاقی؛ تاثیر ریتم شبانه‌روزی بدن بر چاقی وسایر بیماری‌های مزمن
37
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
217
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
138
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
123
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
417