جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۶
  • ۱۴:۲۱
  • 2,135
اوزون درمانی چیست؟ کاربردهای درمانی و اثرات جانبی آن

اوزون درمانی چیست؟ کاربردهای درمانی و میزان اثربخشی آن چگونه است

اوزون درمانی یا اوزون تراپی به فرایند تجویز گاز اوزون به بدن برای درمان بیماری یا زخم اشاره دارد. اوزون یک گاز بی رنگ، متشکل از سه اتم اکسیژن (O3) است. این گاز را می‌توان برای درمانهای بالینی با تحریک سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار داد. همچنین  می‌تواند برای ضدعفونی و درمان بیماری استفاده شود. در بیمارستان، گاز اوزون درمانی ساخته شده از منابع اکسیژن با درجه پزشکی است.

طرز عملکرد

درمان با اوزون با شکستن فرایندهای ناسالم در بدن کار می‌کند. این امر میتواند به توقف رشد باکتری‌های مضر کمک کند. به عنوان مثال، اگر شما در معرض یک عفونت هستید، اوزون درمانی می‌تواند از پخش شدن آن جلوگیری کند. تحقیقات نشان داده است که اوزون درمانی در درمان عفونت با این موارد موثر است :

  • باکتری‌ها
  • ویروس‌ها
  • قارچ
  • مخمر
  • پروتوزوئید

اوزون درمانی همچنین به خروج سلولهای آلوده کمک می‌کند. وقتی بدن خودش این سلولهای آلوده را بیرون می‌ریزد، سلولهای جدید و سالم می‌سازد.اوزون درمانی چیست؟ کاربردهای درمانی و اثرات جانبی آن چگونه است

چه مشکلاتی را درمان می‌کند

اوزون درمانی برای شرایط مختلف استفاده می‌شود.

اختلالات تنفسی

افراد مبتلا به هر نوع اختلال تنفسی، ممکن است نامزد خوبی برای درمان با اوزون باشند.  اوزون درمانی با دادن اکسیژن بیشتری به خون، می‌تواند به کاهش فشار بر ریه‌ها کمک کند. ریه‌های شما، مسئول تهیه اکسیژن برای خون شما هستند. اوزون درمانی موجب افزایش انعطاف پذیری گلبول‌های قرمز خون شده و موجب گردش بهتر آن در رگهای طولانی و باریک بدن می‌شود

آزمایشات بالینی برای افراد مبتلا به آسم و بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD)، در حال انجام است.

دیابت

اوزون درمانی همچنین نوید کاهش خطر عوارض دیابت را نشان می‌دهد. عوارض معمولا ناشی از استرس اکسیداتیو در بدن است. با توجه به اینکه اوزون درمانی می‌تواند اکسیژن تازه را به خون و بافتها برساند، بنابراین افراد دیابتی می‌توانند نتایج بهتری را کسب کنند.

در بیماران دیابتی همچنین بهبود زخم با مشکل مواجه است. با توجه به یک تحقیق انجام شده، اوزون درمانی می‌تواند برای درمان پوست و بافت سودمند باشد.

اختلالات ایمنی

اوزون درمانی ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات ایمنی مفید باشد بدلیل اینکه، می‌تواند سیستم ایمنی را تحریک کند. یک مطالعه قدیمی در سال ۱۹۹۱ شواهدی را پیدا کرد که اوزون درمانی می‌تواند ویروس HIV را غیرفعال کند. با این وجود مطالعه پس از آن اوزون درمانی را فاقد هر گونه ارزش درمانی ،  برای افراد مبتلا به HIV نشان داد. تحقیقات ببیشتری برای استفاده از اوزون درمانی برای درمان ایدز لازم است.

جلوگیری از اثرات افزایش سن

برای جلوگیری از پیر شدن مهم است که مقدار اکسیژن را در خون و سلول‌های خود افزایش دهید. اوزون درمانی یکی از قوی‌ترین راه‌های انجام این کار است. اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، اوزون یک داروی شگفت انگیز است که دارای توان بالقوه برای انقلاب دارویی و ضد پیری است. اوزون درمانی چیست؟ کاربردهای درمانی و میزان اثر بخشی آن چگونه است

افزایش انرژی بدن

شما اکسیژن را تنفس می‌کنید تا بتوانید انرژی را در سلول‌های خود ایجاد کنید. اغلب اوقات این فرایند، چندان کارامد نیست، به خصوص زمانی که شما بالای ۳۰ سال سن دارید. اوزون کمک می‌کند تا این فرایند را دوباره انجام دهید تا بتوانید انرژی بیشتری از آن اکسیژنی که تنفس می‌کنید، دریافت کنید، درست مانند تنظیم خودرو، به طوری که بتواند قدرت بیشتری از بنزین دریافت کند.

کاهش اسیدیته در بدن

سطح اسید اوریک را در بدن کاهش می‌دهد که باعث جلوگیری از نقرس و آسیب دیدگی عروق خونی می‌شود.

چگونگی آماده شدن برای اوزون تراپی

با پزشکتان یا مسئول درمان در مورد بهترین روش آماده شدن برای درمان صحبت کنید. یک متخصص درمانی ممکن است اوزون درمانی را از طریق تخلیه خون از بدن، سپس مخلوط کردن با گاز اوزون و جایگزینی آن را پیشنهاد دهد.

اگر قرار باشد که اوزون درمانی بوسیله خون انجام شود، آماده شدن برای تخلیه، بوسیله خواب کافی در شب قبل از درمان و خوردن صبحانه سالم در آن روز انجام می‌شود. همچنین مطمئن شوید که با جبران آب، سطح آب بدن شما کافی است.

در طول درمان چه اتفاقی می‌افتد

راه‌های مختلفی برای انجام  اوزون درمانی وجود دارد، و مسئول درمان تصمیم می گیرد که بهترین انتخاب برای شما و درمان‌تان چه خواهد بود. ممکن است به سه روش انجام شود

تزریق مستقیم به بافت : اگر شما برای درمان یک مشکل اندامی یا زخم از اوزون درمانی استفاده کنید، گاز اوزون مستقیما به بافت یا بخش آسیب دیده بدن استفاده می‌شود. گاز در پوشش حفاظتی بکار برده می‌شود.

تزریق وریدی : برای درمان اختلالات داخلی، همچون HIV،  گاز اوزون درون خونی که از شما گرفته‌ می‌شود، حل شده، سپس با گاز محلول در آن، دوباره به شیوه وریدی تزریق می‌شود.

تزریق عضله‌ای : اوزون درمانی به صورت تزریق ماهیچه‌ای نیز در درسترس است. برای این تزریق، گاز اوزون با خون یا آب استریلیزه قبل از استفاده مخلوط می‌شود.

اثر بخشی

تحقیقات برای درمان با اوزون نتیجه‌های متفاوتی را نشان می‌دهد، اگر چه بسیاری از نتایج امیدوار کننده است. چندین آزمایش بالینی در مورد اوزون درمانی، در باره انواع بیماری، از HIV تا آرتریت، در حال انجام است.

اخیرایک کار بالینی، شیوه جدید اوزون درمانی را برای کمک به افراد مبتلا به COPD و فیبروز کیستیک موثر دانست. اوزون درمانی همچنین در حال حاضر در افراد مبتلا به آرتریت زانو و سایر بیماری‌های التهابی مورد مطالعه قرار می‌گیرد اما نتایج هنوز در دسترس نیستند. افراد مبتلا به کمردرد ناشی از فتق دیسک نیز ممکن است از درمان با اوزون سود ببرند.اوزون درمانی چیست؟ کاربردهای درمانی و اثرات جانبی آن چگونه است

اثرات جانبی اوزون درمانی

اوزون درمانی در این دوران زیاد استفاده نشده است و خطراتی وجود دارد. گاز اوزون یک تعداد اتم دارد که موجب ناپایداری آن می‌شود. عدم ثبات به این معنی است که می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشد.

مسئولین درمانی، هنگام استفاده از شیوه اوزون درمانی خیلی احتیاط می‌کنند. قرار گرفتن درمعرض غظت بالای اکسیژن می‌تواند به گلبول‌های قرمز خون صدمه بزند، بنابراین اندازه‌گیری‌ها باید دقیق باشد.

با پزشکتان در مورد همه خطرات ممکن صحبت کنید و آنها را در برابر مزایای ممکن ارزیابی کنید. شما همچنین باید در مورد سایر گزینه های درمانی با پزشک تان صحبت کنید تا به شما برای تعیین بهترین برنامه درمانی برای مشکلتان کمک کند.

هزینه‌ها و پوشش

برآورد هزینه درمان با اوزون می‌تواند دشوار باشد، زیرا درمان بر اساس وضعیت پزشکی و مدت درمان شما متفاوت است. همچنین به نوع دستگاه و تکنولوژی استفاده شده، بستگی دارد. هم اکنون بسیاری از شرکت‌های بیمه این شیوه درمانی را تا حدودی تحت پوشش قرار می‌دهند و بخشی از هزینه را بواسطه تعرفه‌های درمانی تعریف شده، تقبل می‌کنند. البته اگر در کل بخواهید در نظر بگیریم، هزینه آن قابل ملاحظه، اما با توجه به فواید فراوان این روش درمانی و در مقایسه با سایر روش های درمانی پرهزینه،  قابل چشم پوشی است. در این مورد از کارشناسان شرکت بیمه خود مشاوره بخواهید.

چشم انداز

آزمایشات بالینی جدید برای استفاده از اوزون در حال انجام است. در یک مطالعه جدید، دانشمندان از اوزون درمانی در موشهایی با آسیب عصبی استفاده کردند و دریافتند که رفتارهای مربوط به درد آنها کاهش یافت. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۹ همچنین نشان داد که در مبارزه با انواع جدید باکتری موثر است.

درمان با اوزون امیدوار کننده است و تحقیقات در حال انجام است. در صورتی که در مورد این درمان سوالاتی دارید و یا تشخیص می‌دهید که برای شما مناسب است، با پزشک خود صحبت کنید.

ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

نظر شما در مورد این روش درمانی چیست؟ آیا آن را برای رفع مشکلات خود مفید می‌دانید؟ آیا تجربه‌ای در مورد درمان با این روش دارید، در این صورت، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : healtline.com

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
6
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
568
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
305
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
310
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
775
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
322

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
121
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
247
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
135
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
115
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
239
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
337

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
419
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
143
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
199
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
482
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
529
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
970

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
203
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
122
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
111
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
112
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
363
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
179