جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
شاهکار

چگونه می‌توانید از هر روز خود یک شاهکار بسازید ؟

این جمله که “از هر روز خود یک شاهکار بسازید“،  نقل قول شده از سوی مربی بسکتبال آقای “جان وودن”  است. از نظر “جان وودن”، تبدیل کردن هر روز به یک شاهکار ، به این معناست که هر لحظه از زندگیتان فقط روی همان کاری که اکنون دارید انجامش می‌دهید تمرکز کنید تا بتوانید بهترین توانایی های خود را بُروز دهید و از آن روزتان یک شاهکار خلق نمایید.  برای رسیدن به این موقعیت،  لازم است که قدرت زمان حال را درک کنید و متوجه شوید که نمی‌توان کاری راجع به زمان گذشته و دیروز و دیروزها انجام داد. در ضمن، شما فقط می‌توانید از طریق زمان حال و همین اکنون، بر روی زمان آینده و فردای خود تاثیرگذار باشید. پس درک اینکه زمان حال بسیار قدرتمند است، بسیار مهم است.

اگر شما اکنون در حال خواندن این مقاله هستید، کمی‌ تامل کنید و روی تک تک جملاتی که می‌خوانید، به خوبی دقت کنید تا به طور کامل معنای “قدرت زمان حال” برای شما مشخص شود و بتوانید به طور کاربردی، در زندگیتان از زمان حال استفاده نمایید.

  • یک نکته‌ی مهم و دو پرسش

به این مسئله دقت داشته باشید که همین حالا; در لحظه‌ی اکنون، در کجا قرار دارید و چه کاری دارید انجام می‌دهید. آیا شما در زمان حال دارید زندگی می‌کنید و مشغول انجام کار مورد علاقه‌تان برای رسیدن به اهدافتان هستید یا  اینکه در زمان حال هستید اما دارید به گذشته‌ها فکر میکنید و افسوس میخورید و تنها کاری که میکنید دست روی دست گذاشتن است و بس. اگر کار دوم را دارید انجام میدهید آگاه باشید که در حال تخریب زمان حال و تحریب زمان آینده خود هستید.

یک بار دیگر دو پرسش بالا را از خود بپرسید.  پاسخ صادقانه به این پرسش‌ها، شروع حرکت مثبت شما برای ساختن یک شاهکار از هر روز زندگی‌تان است. برای مثال به جای اینکه روی یک باخت که در گذشته داشته‌اید تمرکز کنید، روی زمان حال و بررسی امکانات مجددتان برای شروع دوباره و مثبت نگری نسبت به آینده تمرکز کنید.

گذشته‌ها را هر چه بوده رها کنید، چه یک ساعت از آن گذشته باشد چه یک هفته یا یک ماه. ترس و نگرانی نسبت به آینده را نیز رها کنید چه در مورد هفته‌ی آینده باشید چه درمورد سال آینده.  این بنیش را به دست آورید که تنها با انجام دادن کارهای کوچک کوچک در زمان حال  است که می‌توانید از هر روز خود یک شاهکار بسازید و تنها چیزی که در دسترس دارید زمان حال است.

  • قدرت نظم بخشیدن به کارها

نکته‌ی دیگری که “جان وودن” به آن اشاره دارد این است که هرگز در دام این تله نیفتید که اگر کار امروزتان را با تنبلی رها کنید می‌توانید با دوبرابر کار کردن فردا، آنرا جبران کنید. موکول کردن کار امروز به فردا، اشتباهی ست که نباید انجام شود. شاهکاری که امروز می‌توانید خلق کنید فردا از دستتان در می‌رود.  به علاوه اینکه اگر می‌توانید فردا دوبرابر کار کنید چرا همین امروز دوبرابر کار نمی‌کنید؟

  • با چه روشی می‌توان از هر روز یک شاهکار ساخت؟

شاهکار

کلید اصلی ساختن یک شاهکار از هر روزتان دو تا چیز است. اول نظم، دوم ثابت قدم.

جان وودن خودش برای خودش یک برنامه‌ی هر روزه دارد که بتواند با نظم و ثابت قدم بودن هر روزه‌اش، کارهایش را جلو ببرد. او با همین روش،  اعضای تیم ورزشی‌اش  را نیز هماهنگ کرده و برنامه‌هایشان را جلو می‌برد. از نرمش‌های هر روز برای گرم شدن بدن گرفته تا تمرین های بدنی و انجام ورزشهای سخت و ورزش اصلی، اینها کارهایی ست که باید هر روز انجام شوند تا هر روزِ تیم،  تبدیل شود به یک شاهکار.  شاهکاری ک توسط به کار بردن هر ثانیه و دقیقه از هر روز و داشتن نظم و ثبات قدم در انجام کارها بدست می‌آید و هیچ راز دیگری در میان نیست.

  • یک روز شاهکار چیزی نیست جز انجام دادن صحیح یک برنامه‌ی کاری.
  • اجازه ندهید دیروزتان وارد امروزتان شود.
  • نگران چیزهایی که قابل کنترل شما نیستند نباشید چون روی چیزهایی که قابل کنترل شما هستند اثر منفی می‌گذارد.
  • اجازه ندهید کارهایی که نمی‌توانید انجامشان دهید، مانع از انجام کارهایی شوند که می‌توانید انجامشان دهید. به عبارتی دیگر روی کارهایی که می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید نه روی کارهایی که انجامشان از عهده ی شما خارج است.

از دیگر تمرین‌های جان وودن، تمرین رسیدن به شخصیت خودشکوفاست. شخصیتی که بر روی خودش کنترل داشته باشد، کسی که بتواند با نظمِ هر روزه ، قدم بردارد و احساساتش را تحت کنترل خودش در آورد،  کسی که قضاوت صحیح داشته باشد و منطقی باشد. داشتن این ویژگی‌ها برای رسیدن به یک شخصیت خودشکوفا که در بالای هرم مزلو قرار دارد، حیاتی هستند.

شخصیت خودشکوفا کسی نیست که فقط به فکر خودش باشد. اینکه به فکر دیگران و نیازهای آنها نیز باشید بخشی از خلق یک روز شاهکار و تبدیل شدن به یک شخصیت خودشکوفاست. اینکه بدانید دارید کاری را برای کسی انجام می‌دهید که او هرگز قادر به پرداخت دستمزد شما نیست، می‌تواند نشانگر یک شخصیت خودشکوفا باشد. شخصیتی که عشق ورزیدن را بدون قید و شرط انجام می‌دهد و نیازی به عشق ورزیدن از سوی شخص مقابلش ندارد.

برای رسیدن به چنین جایگاهی، نیاز به نظم بخشیدن به تمام لحظات زندگی‌تان دارید. این نظم بخشیدن و اجرای این نظم، خودش نیازمند این است که روی لحظه‌ی اکنون تمرکز کنید و اجازه ندهید گذشته‌ها تمرکز شما را از لحظه‌ی اکنون بربایند.

با هر روز جدیدی که در زندگی تان می‌آید، طوری برخورد کنید گویی آن روز یکی از مهمترین روزهای زندگی‌تان است. برای تک تک روزهایتان، بهترین تلاشی را که می‌توانید انجام دهید، انجام دهید. سپس متوجه خواهید که دارید از هر روزتان یک شاهکار خلق می‌کنید.


ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله Craig Impelman

منبع: thewoodeneffect

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
153
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
165
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
190
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
368
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
242
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
389

مقالات سلامت

واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
39
لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
127
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
182
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
113
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
118
درمان قطعی تنبلی تخمدان
آیا قرص ضد بارداری درمان قطعی تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی زنان است؟
85

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
127
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
57
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
97
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
298
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
391
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
774

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
118
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
78
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
85
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
76
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
216
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
119