جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
همه چیزهایی که باید درباره پیراهن مردانه رسمی بدانید

همه چیزهایی که باید درباره پیراهن مردانه رسمی بدانید

پیراهن مردانه یکی مهم‌ترین لباس‌های مردانه است که در استایل رسمی و نیمه رسمی نقش مهمی را ایفا می‌کند بنابراین هر مرد شیکپوشی باید اصول اولیه‌ای را درباره پیراهن مردانه و ویژگی‌ها خاص آن بداند تا بتواند بهترین پیراهن رسمی یا غیر رسمی را برای خود انتخاب کند. پیراهن مردانه قبل از هر چیزی باید کاملا اندازه شما باشد، پس عوامل دیگری مثل استایل یقه، سردست، پشت و … در انتخاب شما تاثیرگذار خواهند بود. در مقالات قبلی به تعدادی از این فاکتورها اشاره شد و در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز همه چیزهایی را که باید درباره پیراهن مردانه رسمی بدانید به طور کامل‌تر خواهید خواند تا بتوانید انتخابی درست و استایلی عالی برای خودتان داشته باشید.

آشنایی با پیراهن مردانه رسمی

پیراهن رسمی مردانه به پیراهنی گفته می‌شود که آستین‌های بلند، سردست و یقه مردانه دارد و با دکمه بسته می‌شود. این ساده‌ترن تعریف برای پیراهن مردانه است اما وقتی نوبت به تفاوت‌های پیراهن رسمی و اسپورت می‌رسد این تعاریف چندان ساده نیستند. به طور مثال دکمه‌های پیراهن رسمی از پایین به بالا بسته می‌شود در دکمه‌های سردست آن پس از پوشیده شده بسته می‌شود در حالی که در پیراهن غیررسمی دقیقا برعکس است. همه دکمه‌های پیراهن رسمی باید بسته شود و در صورت امکان باید با کراوات یا پاپیون همراه شود در صورتی که در پیراهن غیررسمی این کار ضرورتی ندارد. یقه و سردست  پیراهن مردانه رسمی انواع مختلفی دارد که در میزان رسمی و غیررسمی بودن پیراهن نقش مهمی دارند و در مقالات قبلی همه انواع آن‌ها با ویژگی‌های و کاربرد خاص هرکدام شرح داده شد. به طور کلی پیراهن‌های آستین کوتاه با کت پوشیده نمی‌شوند بنابراین در دسته پیراهن‌های رسمی مردانه قرار نمی‌گیرند.

پیراهن مردانه رسمی

جالب است بدانید که در نیم قرن اخیر  پیراهن‌های مردانه از نوعی لباس زیر به یکی از بخش‌های ضروری استایل مردانه تبدیل شده‌اند. در گذشته این پیراهن‌ها رنگبندی خاصی نداشتند و فقط به رنگ سفید ساده یافت می‌شدند اما امروزه تنوع رنگ و طرح پیراهن‌های رسمی بسیار بیشتر شده است. پیراهن سفید مردانه با سردست‌های تمیز در گذشته نماد سطح اجتماعی بالا بود چون پوشیدن چنین لباسی به این معنا بود که این شخص کارهای یدی و کارگری انجام نمی‌دهد و جزو قشر ثروتمند جامعه است. اما امروزه فرقی نمی‌کند چه شغل یا جاگاهی در اجتماع داشته باشید، در هر صورت به یک پیراهن رسمی نیاز دارید.

اندازه بودن پیراهن

همان طور که می‌دانید اندازه بودن لباس به خصوص لباس‌های مردانه با استایل رسمی اهمیت زیادی در شیکپوشی دارد اما متاسفانه بیشتر آقایان پیراهن‌هایی می‌پوشند که کاملا اندازه بدنشان نیست. اندازه بودن پیراهن مردانه به این معنا است که قسمت تنه، سینه، شکم، سرشانه‌ها، یقه، آستین‌ها، سردست و همه قسمت‌های پیراهن کاملا اندازه است و در هیچ قسمت گشاد یا تنگ یا بلند و کوتاه نیست. این اندازه بودن در واقع مرز تعیین کننده شیکپوشی شما است که باید آن را کاملا جدی بگیرید تا تیپی کامل و سطح بالا داشته باشید.

پیراهن مردانه رسمی

هر شخصی ویژگی‌های اندامی خاصی دارد و برای تولیدکنندگان عمده پوشاک ممکن نیست که بتوانند نیازهای همه اقشار جامعه را تحت پوشش قرار دهند بنابراین وقتی پیراهن آماده‌ای تهیه می‌کنید همیشه این احتمال وجود دارد که بخشی از آن کمی تنگ یا گشاد باشد در این شرایط است که لباس‌های سفارشی دست دوز می‌توانند به کمک شما بیایند. در هر حال پیراهن رسمی چه با کت پوشیده شود و چه بدون آن، باید در سرشانه‌ها کاملا فیت باشد و در بازوها احساس راحتی داشته باشید و بتوانید به سادگی آن‌ها را حرکت دهید. دکمه‌های پیراهن هم چه در قسمت جلو و یقه و چه در سرآستین‌ها باید به سادگی بسته شود و فاصله‌ای میان آن‌ها دیده نشود. استفاده از زیرپیراهن هم همراه با پیراهن توصیه می‌شود تا عرق و چربی بدن توسط پیراهن جذب نشود و نیاز به شستشوی کمتری داشته باشد.

رنگ و جنس پیراهن مردانه

رنگ پیراهن اولین چیزی است که توجه دیگران را جلب می‌کند و از این حیث اهمیت زیادی دارد چون می‌تواند حامل پیامی مهم در مورد کسی باشد که آن را به تن کرده است، مثلا او یک فرد معاشرتی است و یا درونگرا است. اما نداشتن پیام بسیار بهتر است داشتن یک پیام نادرست یا نامناسب است اما اگر درک درستی از رنگ‌ها داشته باشید می‌توانید پیامی درست و کنترل شده را منتقل کنید. سفید بهترین و بدون ریسک‌ترین رنگ برای پیراهن است که همیشه مد روز و همه جا پذیرفته شده است و رسمی‌ترین رنگ به شمار می‌رود. رتبه دوم رسمی‌ترین رنگ متعلق به آبی است و پس از آن هم می‌توان از رنگ‌های خاکستری، مشکی و … هم استفاده کرد که برای انتخاب آن‌ها بهتر است هماهنگی رنگ آن با رنگ بقیه لباس‌ها و همین طور رنگ پوست، رنگ مو و رنگ چشم خود و تضاد بین آن‌ها را در نظر بگیرید و فراموش نکنید که همیشه استایل شخصی شما بر قوانین مد و ترندهای فصل ارجحیت دارد.

پیراهن مردانه رسمی

در مورد طرح پیراهن، همیشه اولویت با طرح ساده است اما به جز آن می‌توانید از راه راه و چهارخانه ریز در رنگبندی نزدیک به هم نیز استفاده کنید. برای انتخاب جنس پیراهن دو گزینه وجود دارد، نخ و الیاف مصنوعی. هر یک از این الیاف مزایای خاص خود را دارن مثلا نخ قابلیت تنفس دارد اما الیاف مصنوعی ارزان‌تر است و چروک نمی‌شود. بنابراین بهترین انتخاب می‌تواند ترکیبی از این دو باشد و یا این که می‌توانید برای هر فصل انتخاب خاصی داشته باشید مثلا پیراهن نخی را در تابستان بپوشید و پیراهن الیاف مصنوعی را در فصل‌های سرد.

جیب و استایل پشت پیراهن

بیشتر پیراهن‌های مردانه روی سینه چپ خود جیب دارند که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند پس فلسفه وجودی آن چیست؟ جیب در پیراهن‌های مردانه برای ایجاد تنوع در مدل افزوده شده است و کاربرد و ضرورت خاصی ندارد پس اگر از این جیب استفاده نمی‌کنید بهتر است پیراهن‌های بدون جیب را که ساده‌تر و شیک‌تر هستند انتخاب کنید. اما اگر به جیب پیراهن علاقه دارید انواع تک جیب و مستطیلی بر انواع دو جیب با گوشه‌های گرد و زاویه‌دار ترجیح دارند.

پیراهن مردانه رسمی

پشت پیراهن‌های رسمی هم معمولا یک پیلی باکسی ساده در خود دارد که فلسفه آن به دهه‌های قبل و زمانی که پیراهن به عنوان لباس کار مورد استفاده قرار می‌گرفت بازمی‌گردد. کارگرانی که از محل کار بازمی‌گشتند باید پیراهن خود را جایی آویزان می کردند که تا صبح چروک نشود اما این پیراهن‌ها جایی برای آویزان کردن نداشتند به همین دلیل خیاط‌ها یک پیلی باکسی ساده پشت پیراهن تعبیه کردند تا به کمک آن بتوان پیراهن را آویزان کرد. به دلایلی این پیلی در سال‌ها بعد در پیراهن‌های رسمی هم مورد استفاده قرار گرفت اما اگر می‌خواهید پیراهنی شیک و رسمی برای خودتان انتخاب سراغ مدل‌های ساده و بدون پیلی بروید.

توصیه‌هایی برای تازه کارها

حال که همه نکات مربوط به انتخاب پیراهن مردانه رسمی را فراگرفتید وقت آن رسیده است که مجموعه پیراهن‌های خود را کامل کنید. پس از انتخاب اندازه‌ترین پیراهن و مناسب‌ترین و رسمی‌ترین مدل نوبت به انتخاب رنگ می رسد. اگر تازه کار هستید برای این که با مشکل هماهنگی رنگی مواجه نشوید و پس از پوشیدن لباس‌های خود اعتماد به نفس کافی داشته باشید همیشه رنگ‌هایی را انتخاب کنید که بتوانید با همه کت‌ها و ژاکت‌های خود ست کنید. پس از آن به جزئیات لباس توجه کنید و همیشه ساده‌ترین پیراهن را از بهترین جنس انتخاب کنید.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Men Real Style (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
آرایش بدون آرایش ، ترفندهایی برای آرایشی که کاملا طبیعی به نظر می‌رسد
9
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین رنگ‌های لاک ناخن تابستانی که امسال می‌توانید امتحان کنید
41
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
اگر پوست چرب و جوشدار دارید از محصولات حاوی این مواد و ترکیبات استفاده نکنید
65
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
مهم‌ترین لوازم آرایش ضروری که باید در کیف آرایشی شما وجود داشته باشد
121
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
زیباترین و جدیدترین مدل‌های موی پاییزی که امسال می‌توانید امتحان کنید
134
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
عطرهای پاییزی چه ویژگی‌هایی دارند؟ بهترین عطرهای پاییزی کدامند؟
78

مقالات سلامت

معرفی داروی اوزمپیک
داروی اوزمپیک ( سماگلوتاید) و معرفی ویژگی ها و نکات حین مصرف
2
سرطان گلو
سرطان گلو ؛ انواع، علائم، روشهای تشخیص و انواع درمانها و مراقبتهای پس از درمان
6
ویژگی های نمک دریا
نمک دریا و معرفی ۱۹ مورد از خواص شگفت انگیز آن
51
قطره چشم خانگی
قطره چشم خانگی را با موادی ساده و ارزان در خانه درست کنید
79
فولیک اسید برای درمان کم خونی
معرفی کامل داروی فولیک اسید (Folic Acid) برای درمان کم خونی
97
درمان زخم معده
درمان زخم معده با درمانهای سنتی و خانگی طبق تحقیقات و انواع درمانهای دارویی
116

مقالات آشپزی

سالسا
طرز تهیه سالسا به سبک رستوران به همراه چندین دستورالعمل متنوع اضافی
110
شیره خرما
طرز تهیه شیره خرما بهترین و سالمترین جایگزین عسل برای گیاهخواران
318
نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
191
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
312
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
340
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
553

مقالات تغذیه

غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
غذاهای صاف کننده شکم با انواع متنوع که در کوچک کردن شکم به شما کمک می‌کنند
33
فواید آب زغال اخته
آب زغال اخته چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد و چگونه از بیماریها پیشگیری می‌کند؟
99
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با 25 ماده غذایی متنوع
تقویت استخوان و سلامت اسکلت بدن با ۲۵ ماده غذایی متنوع و روش استفاده
368
کاهش نفخ
کاهش نفخ به ۱۸ روش متنوع با راه حلهای کوتاه مدت و بلند مدت
428
غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
301
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
584