بی تردید همه ی ما انسان ها، یک روزی یک شخصی را مورد قضاوت قرار داده ایم. البته در اغلب مواقع حتی روحمان هم خبر نداشت که در حال قضاوت کردن دیگران هستیم.  اما اکنون موقع آن فرا رسیده که این عادت را در خودمان شناسایی کرده و ترک نماییم.

پس از خواندن این مقاله در  مجله قرمز، دیگر هیچ بهانه ای  قابل قبول نیست.

ما دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهیم چون شاید حس می‌کنیم آنها با ما متفاوت هستند و یا  طبق استاندارد های ما عمل نمی‌کنند.

ما حتی دیگران را قضاوت می‌کنیم فقط به این دلیل که آنها مثل ما فکر نمی‌کنند.

ما خیلی ساده و راحت، یک مرتبه شروع  می‌کنیم به قضاوت و نظر دادن درباره‌ی  رفتار دیگران، در حالیکه اصلا کل قضیه را نمی‌دانیم و از همه ی ابعاد آن اتفاق باخبر نیستیم.

حقیقت این است که ما به هیچ وجه حق نداریم دیگران را مورد قضاوت قرار دهیم در حالیکه هیچ اطلاعی از گذشته و حال و آینده‌ی افراد نداریم و نمی‌دانیم موضوع از چه قرار است.

دلیل دیگری که باعث می‌شود تبدیل به فرد قضاوت‌گری شویم، این است که آگاه نیستیم رفتار و نگرش منفی ما در مورد دیگران، چه احساسی به آنها دست می‌دهد.  پس بهتر است قبل از اینکه دست به قضاوت بیجا در مورد دیگران بزنیم، با خبر باشیم که رفتار منفی ما روی دیگران تاثیر منفی می‌گذارد نه مثبت. 

همچنین بهتر است بدانیم که خودمان بعد از رفتار منفی با دیگران چجور احساسی خواهیم داشت؟ آیا از رفتار خود خوشنود خواهیم بود یانه؟ در اغلب موارد اگر وجدان سالم داشته باشیم، احساس پشیمانی و گناه، بر ما غلبه می‌کند. پس اگر به این موضوع آگاه باشیم، دیگر علاقه ای نخواهیم داشت به دیگران آسیب بزنیم و باعث شویم حس بدی به ما دست دهد.

هر چند متاسفانه برخی از ما همچنان این عمل دردناک را انجام می‌دهیم، اما اگر بخواهیم می‌توانیم تبدیل به انسانهای بهتری شویم.

هر آنچه در زندگی بر سر ما می آید، حاوی یک درس بزرگ است و چیزی را به ما می آموزد، پس ما بایستی همواره نقاط ضعف خود را که نمی‌توانیم به آن افتخار کنیم بدانیم، و سعی آنها را به مثبت تبدیل کنیم. چرا که  رفتارهای منفی ما، به سوی خودمان بر می گردند و اگر مراقب نباشیم، روی هم جمع شده و  اتفاق آزار دهنده ای برایمان ایجاد خواهند کرد.

انسانها همیشه دارای شخصیت قضاوت کننده خواهند بود اما این بدان معنی نیست که قادر نیستیم تلاش کنیم تا به آدمهای بهتری تبدیل شویم. پس به جای داشتن رفتار و گفتار منفی، بهتر است با نشان دادن مهربانی خود به دیگران، باعث ایجاد تغییرات مثبت در خود و دیگران شویم.

دفعه ی بعد که به طور ناخودآگاه خواستید کسی را مورد قضاوت و نکوهش قرار دهید، بهتر است چند لحظه خودتان را جای او بگذارید و تصور کنید چه حسی خواهید داشت اگر کسی اینطوری با شما رفتار کند که الان شما  می‌خواهید با او رفتار کنید؟

با این کار می‌توانید به طرز عادلانه ای، قضات کردن خودتان را مورد قضاوت قرار دهید!

اگر تصمیم گرفته اید که از امروز جزء انسانهای سمی نباشید، در مکانسیم قضاوت کردن خود تغییرات مثبت ایجاد نمایید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز، از مقاله ی: Erica Wagner