برای بهبود خلق و خو و شادی بیشتر چه بوهایی را استشمام کنیم؟


اگر گاهی اوقات یک بوی خوش شما را شاد می‌کند و یا به شما احساس خوبی می‌دهد، محققان علت آن را به شما می‌گویند. ما در زیر ۸ نوع معروف  عطر شادی آور را لیست کرده ایم. با ما همراه باشید.


بوی خوش کاج

بوهای خوب شادی آور,شادی با بوی خوش کاج

تحقیقات نشان داده است که این عطر مخصوص جشن که اغلب با تعطیلات زمستانی عید کریسمس همراه است، به کاهش استرس کمک می‌کند. مطالعه‌ای که در دانشگاه کیوتو ژاپن انجام شد با نگاه دقیق‌تری به انجام پیاده روی در طول چنگل مشخص شد که این کار اثرات تسکین دهنده‌ای دارد که به عنوان «شیرین-یوکو» یا «حمام درمانی جنگل» شناخته می‌شود و محققان دریافتند که افسردگی و اضطراب در روزهایی که شما به پیاده روی در جنگلی پر از درخت کاج می‌پردازید، کمتر می‌شود.


بوی خوش مرکبات

بوهای خوب شادی آور,بوی خوش مرکبات

اگر شما به دنبال چیزی هستید که روزتان را بسازد، مرکبات را بو کنید. بوی میوه‌های سرشار از ویتامین C انرژی و هشیاری را بالا می‌برد و تحقیقات نشان می‌دهد که به خصوص عطر لیمو می‌تواند استرس را کاهش دهد و تاثیر مثبتی روی افراد بگذارد. به لطف ۵۰ سال تبلیغات و بازاریابی برای پاک کننده‌های خانگی همچون مایع ظرفشویی ما تمایل داریم تا بوی خوش مرکبات را به تمیزی و احساس خوب ارتباط دهیم.


بوی ضد آفتاب

بوهای خوب شادی آور,بوی ضد افتاب

اگر بوی ضد آفتاب شما را به یاد روزهای آفتاب گرفتن در ساحل درخشان و گشت و گذار در جنگل گرمسیری ‌می‌اندازد تنها شما نیستید که این احساس را دارید. این اثرات مثبت عطر ریشه در ارتباط دادن آن با دوران تعطیلات بدون استرس دارد، یعنی همان زمانی که شما معمولا آرامتر و شادتر از معمول هستید.


بوی علف تازه زده شده

بوهای خوب شادی آور,بوی خوش علف

زدن چمنهای خانه را در بالای لیست کارهای روزمره تان قرار دهید حتی اگر به این دلیل باشد که محققان استرالیایی متوجه شده‌اند که یک ماده شیمیایی که بوسیله چمن تازه زده شده آزاد می‌شود و باعث می‌شود تا مردم آرامتر شوند و حتی احساس شادی و لذت کنند. آنها حتی این عطر را درون اسپری‌های خوشبو کننده کرده‌اند. این بوی خوش چنان قوی است که حتی گفته شده باعث جلوگیری از زوال عقلی بر اثر سن  می‌شود.


بوی خوش گلهای خوشبو

بوهای خوب شادی آور,بوی خوش گل

به شما گفته‌اند که گل رز را نبویید؟ شاید به جای آن باید اسطوخودوس یا یاس را بو کنید. اسطوخودوس بنا به مستندات مختلف دارای اثرات آرامش بخش و حتی کاهش بیخوابی و افسردگی است و یاسمن نیز باعث تقویت روحیه می‌شود.


بوی تند رزماری


بوهای خوب شادی آور,عطر رزماری

این گیاه عمدتا به عنوان یک عامل طعم دهنده در آشپزی شناخته شده است، با این حال مشخص شده که این عطر خوشبو قدرت مغز را تقویت می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که بوی گیاه رزماری توانایی یادآوری رویدادهای پیچیده و وظایف را افزایش می‌دهد و دانشمندان می‌گویند که این تحقیق می‌تواند راهی به سوی درمان از دست دادن حافظه باشد.


عطر تند و خنک نعناع


بوهای خوب شادی آور,عطر نعناع

روغن این برگ کوچک بخاطر قابلیتش در افزایش حال خوب و تحریک ذهن و بدن شناخته شده است. مطالعات حتی نشان داده که ورزشکارانی که نعناع را بود کرده‌اند عملکرد بهتر و تنفس بهتر داشتند. آیا می‌دانستید که ژاپنی‌ها از سالها پیش برای افزایش راندمان کارگرانشان عطر نعناع را در محیط کار اسپری می‌کنند؟


بوی خوش پودر بچه یادآور خاطرات کودکی

بوهای خوب شادی آور,بوی پودر بچه

اگر بوی پودر بچه را دوست دارید ممکن است این یک واکنش نوستالژیک باشد. کارشناسان می‌گویند بوی پودر کودک ما را به یاد امنیت و آرامش دوران کودکی می‌اندازد و برای والدین بزرگسال یادآور دوران کودکی فرزندشان است و حس خوشبختی و خاطرات خوب را به آنها یادآوری می‌کند.


نکاتی در مورد علت شادی با بوی خوش

بوی خوش و خاطرات خوب همیشه با همدیگر همراه هستند. بسیاری از بوهای خوش که تاثیر روحی و جسمی بر افراد می‌گذارند بستگی به فرهنگ و موقعیت جغرافیایی آنها دارد، مثل بوی خوش زعفران که برای ایرانیها یادآور غذاهای حاوی این ادویه و مناسبتهایی است که این غذاها در آن پخته می‌شود یا بوی عود و انواع بخورهای معطر که در کشورهایی مثل هند و پاکستان پرطرفدار  است اما در بسیاری از نقاط جهان کسی به این بوها علاقه‌ای ندارد و یا بوی انواع غذاها که برای همه مردم دنیا یادآور خاطرات کودکی و روزهای مهمانی است.

در اصل نقش بو در زندگی انسان بیشتر یک نوع خاطره پردازی است طوری که بوهایی که مربوط به خاطرات خوب است به آنها حس شادی و خوشبختی می‌دهد.

بسیاری از محققین از این موضوع برای یادآوری خاطرات و بهبود عملکرد مغز افراد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده می‌کنند. البته این موضوع جدای از مساله رایحه درمانی و آثار و خواص انواع عطرها و اسانسها بر روی انسان است.


ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: ریدرز دایجست