جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
  • هالث
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۸
  • ۱۷:۵۷
  • 1,906
چای خواب آور

۶ چای خواب آور عالی که به داشتن خوابی خوب کمک می‌کنند

بعضی از دمنوشهای گیاهی همانند یک چای خواب آور عمل می‌کنند و باعث کاهش زمان به خواب رفتن و افزایش کیفیت خواب می‌شوند. برخی از این چایهای گیاهی به دلیل داشتن ترکیباتی خاص از سایرین موثرتر هستند.

خواب خوب برای سلامت کلی شما حیاتی است. متاسفانه ۳۰% درصد افراد از کمبود خواب رنج می‌برند یا بصورت مداوم قادر به خوابیدن نیستند، خواب آلود هستند یا خواب با کیفیت ندارند. چایهای گیاهی نوشیدنیهای محبوبی هستند که برای بسیاری از افراد اولین انتخاب برای آرامش و خوابی بهتر هستند. در سراسر جهان، قرنهاست که از آنها به عنوان یک درمان طبیعی برای بیخوابی استفاده می‌شود. تحقیقات جدید نیز نشان دهنده موثر بودن این دمنوشهای گیاهی برای کمک به خوابی بهتر است. ما در این مطلب ۶ نوع چای گیاهی معروف رو که طبق تحقیقات برای خواب موثر هستند برررسی می‌کنیم.

چای خواب آور بابونهچای خواب آور بابونه

سالهای سال است که از چای بابونه به عنوان درمانی طبیعی برای کاهش التهاب، رفع اسپاسم عضلانی، کاهش اضطراب و درمان بیخوابی استفاده می‌شود. در حقیقت بابونه معمولا به عنوان یک آرامبخش ملایم یا القا کننده خواب شناخته می‌شود. اثرات ادعا شده مربوطه به آنتی اکسیدانی به نان اپی‌ ژنین است که به میزان زیادی در چای بابونه وجود دارد. اپی ژنین به گیرنده‌هایی در مغز متصل می‌شود که ممکن است اضطراب را کاهش داده و خواب را ایجاد کنند. پژوهشی در مورد ۶۰ نفر ساکن آسایشگاه نشان داد آنهایی که روزانه ۴۰۰ میلی گرم عصاره بابونه مصرف کردند کیفیت خواب در آنها نسبت به کسانی که این ماده را دریافت نکردند، به نحو چشمگیری افزایش داشت. به عبارت بهتر، تحقیقی در مورد افراد مبتلا به بیخوابی مزمن نشان داد آنهایی که ۲۷۰ میلی گرم عصاره بابونه را دو بار در روز و به مدت ۲۸ روز مصرف کردند حدود ۱۵ دقیقه سریعتر از شرکت کنندگانی که این عصاره را دریافت نکردند، به خواب رفتند. علاوه بر این آنهایی که عصاره را مصرف کردند دفعات کمتری در نیمه شب نسبت به گروه شاهد، از خواب بیدار شدند. نتایج این تحقیق امیدوار کننده است به خصوص برای آنهایی که با مشکل نداشتن خواب خوب دست و پنجه نرم می‌کنند. البته برای پذیرش اثرات بابونه بر خواب باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

ریشه سنبل الطیبریشه سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاهی ست که برای قرنهای متمادی برای درمان مشکلاتی همانند بیخوابی، عصبی و سردرد استفاده می‌شود. از نظر سابقه تاریخی، در طول جنگ جهانی دوم در انگلستان برای رفع استرس و اضطراب ایجاد شده بخاطر حملات هوایی استفاده می‌شد. امروزه سنبل الطیب یکی از داروهای محبوب گیاهی و یک چای خواب آور عالی در اکثر کشورهای دنیا به خصوص در غرب است. برای درست کردن این دمنوش مقداری از ریشه گیاه را در یک فنجان ریخته، آب داغ را روی آن ریخته و درب آن را بگذارید پس از گذشت زمانی چند این چای خواب آور آماده است.

سنبل الطیب در اکثر داروخانه‌ها به صورت قطره گیاهی و یا عصاره در دسترس است. تحقیقات دقیقا مشخص نکرده است که چگونه این گیاه باعث بهبود خواب می‌شود. البته نظریه‌ای هست که این گیاه سطح انتقال دهنده عصبی به نام گاما آمینوبوتریک اسید یا GABA را افزایش می‌دهد. وقتی GABA به میزان زیادی موجود باشد، احساس خواب را افزایش می‌دهد. در واقع این روشی است که در داروهای خاص ضد اضطراب همانند زاناکس عمل می‌کند. بعضی از تحقیقات کوچک اثر مفید ریشه سنبل الطیب را برای کمک به خواب تایید می‌کنند. به عنوان مثال در تحقیقی روی ۲۷ فرد مبتلا به مشکلات خواب مشخص شد که ۸۹% این افراد بهتر شدن را به هنگام مصرف عصاره سنبل الطیب گزارش کردند. علاوه بر این هیچ عارضه‌ای همانند خواب آلودگی در صبح پس از مصرف سنبل الطیب گزارش نشد.

در تحقیقی هم که روی موشهای آزمایشگاهی انجام شد، عصاره سنبل الطیب با دوزهای، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم به نمونه‌ها داده شد که نتایج نشان داد دوز ۲۰۰ میلی گرمی اثرات ضد اضطرابی و تسکین دهنده بیشتری داشت.

در مقایسه با این در پژوهشی انجام شده بر روی ۱۲۸ نفر مشخص شد آنهایی که دوز ۴۰۰ میلی گرمی از قطره سنبل الطیب دریافت کردند، کاهش زمان به خواب رفتن، کاهش دفعات بیداری در نیمه شب و بهبود کلی کیفیت خواب را در مقایسه با افرادی که از این عصاره استفاده نکردند گزارش کردند. تحقیق دیگری نیز اثرات طولانی مدت آن را بررسی کرد. در این تحقیق کاهش علائم بیخوابی در مشارکت کنندگان پس از دریافت ۶۰۰ میلی گرم ریشه خشک شده سنبل الطیب د رروز برای مدت زمانی ۲۸ روزه، گزارش شد.

لازم است بدانید که این یافته‌ها بر اساس گزارش شرکت کنندگان تحقیق است که موضوع خواب را در دستور داشتند. این پژوهشها داده‌های خاصی که مربوط به کیفیت خواب هستند همانند ضربان قلب یا فعالیت مغز را بررسی نمی‌کند. به هر صورت خوردن چای سنبل الطیب به عنوان یک چای خواب آور گزینه‌ای مطلوب است. در مورد مصرف قطره باید توجه کنید که مصرف بیش از اندازه عصاره سنبل الطیب خطرناک است و در صورتی که در حال مصرف داروهای ضد اضطراب، خواب آور و ضد افسردگی هستید از مصرف همزمان این چای خواب آور با داروهای اشاره شده، خودداری کنید.

اسطوخودوساسطوخودوس

اسطوخودوس یک گیاه دارویی مشهور است که بخاطر خواص تسکین دهنده و عطر فوق العاده بسیار مورد توجه است. در دوران باستان، یونانی‌ها و رومی‌ها اغلب اوقات اسطوخودوس را در حمام استعمال می‌کردند و عطر تسکین دهنده آن را استشمام می‌کردند. چای اسطوخودوس از غلافهای کوچک بخش گلدار گیاه تشکیل شده است. این گیاه در اصل بومی مدیترانه است اما امروزه در سراسر دنیا این گیاه زیبا کشت می‌شود. در مورد اثرات تسکین دهنده و خواب آور گیاه اسطوخدوس تحقیقات بسیاری انجام شده است.

پژوهشی در مورد ۸۰ زن تایوانی تازه زایمان کرده نشان داد آنهایی که زمانی را به بوییدن عطر و نوشیدن چای اسطوخودوس در روز و به مدت ۲ هفته صرف کردند، سرگیجه کمتری را در مقایسه با آنهایی که چای اسطوخودوس ننوشیدند، گزارش کردند. علاوه بر این تحقیق دیگری در مورد ۶۷ زن مبتلا به بیخوابی نشان داد که کاهش در ضربان قلب، کاهش تغییر پذیری ضربان قلب و بهبود در خواب پس از ۲۰ دقیقه استنشاق اسطوخودوس به صورت دو بار در هفته به مدت ۱۲ هفته بوجود آمد. تحقیقات همچنین نشان دهنده کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب در افراد مبتلا به اضطراب مربوط به اختلالات اضطرابی است. به عبارت بهتر اگر اضطراب یکی از دلایلی است که خواب را از چشمان شما ربوده، نوشیدن چای خواب آور اسطوخودوس به شما کمک می‌کند.

چای خواب آور به لیموچای خواب آور به لیمو

به لیمو متعلق به خانواده نعناع است اما بویی شیرین و خوشایند دارد که در سراسر جهان هم یافت می‌شود. از این گیاه به میزان زیادی در عطر سازی استفاده می‌شود اما برگهای آن هم برای تهیه چای به لیمو خشک شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بوی پرتقالی این گیاه خوشبو برای کاهش استرس و بهبود خواب از قرون وسطی تا کنون مورد استفاده بوده است. شواهد نشان می‌دهد که به لیمو میزان GABA در موشها را افزایش می‌دهد که نشان دهنده این است که به لیمو به عنوان یک آرام بخش عمل می‌کند. به عبارت بهتر، یک پژوهش انسانی نشان دهنده ۴۲% کاهش در علائم بیخوابی شرکت کنندگان پس از دریافت دوز ۶۰۰ میلی گرمی به لیمو به مدت ۱۵ روز بود. اگر مرتبا مشکلات خواب دارید و به دنبال یک چای خواب آور خوش طعم هستید، چای به لیمو قبل از خواب به عنوان یک چای خواب آور عالی به شما کمک می‌کند.

چای خواب آور گل ساعتیچای خواب آور

چای گل ساعتی از برگهای خشک، گلها و ساقه گیاه ساعتی درست می‌شود. از نظر طب سنتی این گیاه برای رفع اضطراب و بهبود خواب استفاده می‌شود. تحقیقات اخیر قابلیت چای گل ساعتی برای درمان بیخوای و کیفیت خواب را مورد بررسی قرار داده است. به عنوان مثال، یک تحقیق در ۴۰ فرد سالم نشان داد آنهایی که به مدت یک هفته هر روز چای گل ساعتی نوشیدند کیفیت خواب به مراتب بهتری را در مقایسه با افرادی که این چای را استفاده نکردند، گزارش کردند.

تحقیق دیگری اثر گل ساعتی را همراه با ریشه سنبل الطیب در مقایسه با داروی آمبین که عمدتا برای بیخوابی تجویز می‌شود، بررسی کرد. نتایج نشان داد که ترکیب گل ساعتی و سنبل الطیب به اندازه داروی امبین بر بهبود کیفیت خواب موثر بوده است.

پوست ماگنولیاچای خواب آور

ماگنولیا یک گیاه گلدار زیباست که از ۱۰۰ میلیون سال پیش در جهان وجو داشته است و از این حیث یکی از گیاهان کهن این کره خاکی است. از این گیاه برای صنعت عطر سازی استفاده فراوانی می‌شود به طوری که عطر ماگنولیا به تنهایی یکی از عطرهای مشهور جهان است. چای این گیاه نیز عمدتا از پوست گیاه درست می‌شود اما حاوی مقداری غلافها و ساقه خشک آن نیز هست. در طب سنتی چین گیاه ماگنولیا برای رفع علائم مختلفی از جمله درد و ناراحتی در شکم، احتقان بینی و استرس استفاده می‌شد. امروزه این گیاه به خاطر اثرات آرامبخش و ضد اضطرابی در سراسر جهان شناخته شده است. اثر خواب آور آن احتمالا مربوط به ترکیب هونکیول است که به میزان زیادی در ساقه‌ها، گلها و پوست گیاه ماگنولیا وجود دارد. هونکیول بوسیله تغییر در گیرنده‌های GABA در مغز که موجب افزایش خواب آلودگی می‌شوند، عمل می‌کند. در چندین تحقیق در مورد موشها، عصاره ماگنولیا یا هونوکیول بدست آماده از گیاه ماگنولیا، زمان به خواب رفتن را کاهش و مقدار خواب را افزایش داد. اگر چه باید تحقیقات بیشتری انجام شود اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که می‌توان از دم کرده پوست این گیاه به عنوان چای خواب آور و بهبود کیفیت خواب استفاده کرد.

کلام آخرچای خواب آور

بسیاری از داروهای گیاهی از جمله بابونه، ریشه سنبل الطیب و اسطوخدوس به عنوان گیاهان موثر بر خواب مشهور هستند. بسیاری از گیاهان حاوی موادی هستند که بوسیله افزایش یا تغییر انتقال دهنده‌های عصبی خاصی در مغز عمل می‌کنند که در ایجاد خواب نقش دارند. علاوه بر این بر کاهش زمان به خواب رفتن، کاهش دفعات بیداری در میانه خواب و بهبود کیفیت خواب کلی موثر هستند. متاسفانه اکثر تحقیقات از عصاره یا مکمل این گیاهان برای انجام پژوهش استفاده کرده‌اند و نه خود چای گیاهی. با توجه به اینکه مکملهای گیاهی نمونه‌های بسیار غلیظ شده از این گیاه هستند، چای گیاهی رقیق شده اثر کمتری خواهد داشت. برای پذیرش کامل این اثرات، نیازمند تحقیقات گسترده‌تر در مورد این چایهای گیاهی و نقش آنها در بهبود خواب در زمانی طولانی هستیم.

علاوه بر این از آنجایی که بسیاری از گیاهان و مکملها مستعد تداخل با داروهای تجویزی و حتی بدون نسخه هستند، همیشه قبل از استفاده از چای خواب آور حتما با پزشک یا مسئول درمانی خود گفتگو کنید. استفاده از این چایهای گیاهی روش خوبی برای کسانی است که به دنبال استفاده از روشهای طبیعی بدون استفاده از دارو برای داشتن خوابی خوب هستند.

گردآوری و ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز منبع: healthline

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
147
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,227
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,722
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,392
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,691
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
5,568

مقالات سلامت

کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
32
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
63
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
50
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
123
داروی نیزاتیدین و نگاهی جامع به نحوه عملکرد و کارایی این دارو در بهبود سلامت
93
پانکراتیت
پانکراتیت یا التهاب لوزالمعده؛ علل، علائم و درمان
119

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
50
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
164
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
200
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
284
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
433
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
343

مقالات تغذیه

سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
32
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
35
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
57
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
79
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
140
کمبود ویتامین B12
علائم کمبود ویتامین B12 که باید به آنها توجه کرد
232