با این چند ترفند ریاضی آسان ماشین حساب را کنار بگذارید چون شما می‌توانید اکثر مسائل را به شیوه‌ای سریع و راحت انجام دهید. این روشها علاوه بر راحتی لذت بخش هم هستند.

ساده کردن ریاضی برای همهترفند ریاضی آسان

بسیاری از ما به دلایلی از ریاضی فراری هستیم با اینکه این علم در تمام زندگی ما رسوخ کرده است. حساب کردن در واقع یک چالش ذهنی برای بسیاری از ماست. اما دفعه بعد که با یک معادله روبرو شدید و ماشین حساب نداشتید، می‌توانید با این چند ترفند ریاضی آسان، کارتان را ساده کنید. پس شما هم به زودی از ریاضی لذت خواهید برد.

ترفند ریاضی ساده برای محاسبه ۲۰ درصدترفند ریاضی آسان

به شما یک تخفیف ۲۰ درصد خورده و نمی‌دانید آن را چطور حساب کنید؟ خب با این ترفند ریاضی آسان کاری برای انجام دادن ندارید. فرض کنید که قیمت کلی ۸۵ تومان است، در این صورت این عدد را بر ۵ تقسیم کنید و باقیمانده هر چقدر شد از کل کم کنید. حالا شما می‌دانید که باید ۱۷ تومان را از ۸۵ تومان کم کنید.

ضرب کردن عددهای دو رقمی در یازدهترفند ریاضی آسان

ضرب کردن عددهای دو رقمی در ۱۱ با این ترفند هوشمندانه مثل آب خوردن است. خیلی راحت عدد دو رقمی را هم جمع کنید و عدد به دست آمده را بین دو عددتان بگذارید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عدد ۲۵ را در ۱۱ ضرب کنید، ۲ و ۵ را با هم جمع کنید که می‌شود ۷ و بعد این ۷ را بین دو عدد ۲ و ۵ بگذارید که جواب ۲۷۵ است.

دو برابر کردن با یک ترفند ریاضی سادهترفند ریاضی آسان

برای دو برابر کردن یک عدد بزرگ، هر عدد را به صورت جداگانه در دو ضرب کنید و عددهای حاصله را با هم جمع کنید. اول از سمت چپ شروع کنید که عدد بزرگتر است و همینطور ادامه دهید. برای مثال برای دو برابر کردن عدد ۱۴۷، با صدگان شروع کنید. دو برابر ۱۰۰ می‌شود ۲۰۰. دو برابر ۴۰، می‌شود ۸۰. و دو برابر ۷، عدد ۱۴ است. حالا همه آنها را با هم جمع کنید یعنی ۲۰۰ به اضافه ۸۰ به اضافه ۱۴ و عدد ۲۹۴ را به دست می‌آورید.

ضرب کردن اعدادی که در انتها صفر دارندترفند ریاضی آسان

حتی معادلات مربوط به اعداد بزرگ و ترسناک را که به صفر ختم می‌شوند، می‌توان با این ترفند مفید به راحتی حل کرد. فقط صفرها را از معادله حذف کنید سپس آنها را دوباره اضافه کنید. به عنوان مثال اگر عدد ۶۰۰ را در ۴۰۰ ضرب می‌کنید، صفرها را کنار بگذارید و شش در چهار را حل کنید یعنی ۲۴. بعد تعداد کل صفرهایی را که در معادله اصلی بودند محاسبه کنید آنها را در کنار عددی که بدست آورده‌اید بگذارید. پاسخ نهایی خود را پیدا کنید. از آنجایی که در معادله اصلی چهار صفر وجود دارد، جواب نهایی شما برای این مورد ۲۴۰۰۰۰ است.

ضرب کردن اعداد در نه با ترفند ریاضی سادهترفند ریاضی آسان

اگر جدول ضرب نه را به خاطر ندارید، نگران نباشید. برای ضرب در نه، خیلی راحت عدد را ابتدا در ۱۰ ضرب کنید سپس عدد اولیه را از حاصل به دست آمده کمک کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ۲۳ را در ۹ ضرب کنید، ۲۳ را در ۱۰ ضرب کنید تا عدد ۲۳۰ به دست آید. سپس خود ۲۳ را از ۲۳۰ کم کنید. تا پاسخ نهایی که ۲۰۷ است به دست آید.

تقسیم بر ۱۰، ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ترفند ریاضی آسان

برای تقسیم یک عدد بر ۱۰ تنها کاری که باید انجام دهید این است که مکان اعشاری را یک نقطه به سمت چپ عدد اصلی منتقل کنید تا جواب خود را پیدا کنید. برای تقسیم بر ۱۰۰، همان ایده اعمال می‌شود با این تفاوت که مقدار اعشاری را دو نقطه سمت چپ عدد اصلی می‌گذاریم. به همین ترتیب برای تقسیم بر ۱۰۰۰، رقم اعشار را سه نقطه به سمت چپ حرکت دهید. به عنوان مثال، اگر ۴۲/۹۴ را بر ۱۰ تقیسم کنید، می‌توانید رقم اعشاری را یک نقطه به سمت چپ منتقل کنید تا جواب نهایی شما ۴/۲۹۴ شود.

تبدیل عدد اعشاری تکراری به کسرترفند ریاضی آسان

برای این کار سه مرحله وجود دارد که باید آنها را دنبال کنید تا یک اعشار تکراری را به راحتی به کسر تبدیل کنید. ابتدا عددی را که در حال تکرار است پیدا کنید. به عنوان در عدد ۰/۶۳۶۳۶۳۶۳…  عدد ۶۳ تکراری است. بعد توجه کنید که این عدد چند مکان دارد (یکان، دهگان) که در این مثال دو مکان دارد. در انتها، عدد تکرار شده را بر عددی تقسیم کنید که دارای همان جایگاه‌های ساخته شده توسط نه باشد که در این حالت ۹۹ است. کسری از ۶۳/۹۹ را به ۷/۱۱ کاهش دهید و حالا کار تمام شده است.

ضرب کردن عددها در ۲۵ با یک ترفند ریاضی آسانترفند ریاضی آسان

هر کسی نمی‌تواند جدول ضرب ۲۵ را به خاطر بیاورد اما وقتی که به هر گروه از ۲۵ به عنوان یک چهارم صد نگاه کنید، این مشکل ساده می‌شود. اگر ۱۷ یک چهارم داشته باشد چی، چقدر می‌شود؟ هر یک چهارم یک عدد یک را می‌سازد،  که شما در اینجا یک واحد را برابر با ۱۰۰ در نظر می‌گیرید بدون دو صفرش. بنابراین ۱۶ یک چهارم می‌شود ۴ که دو صفر جلوی آن قرار می‌گیرد. یک چهارم اضافه هم می‌شود ۰/۲۵ که در کل می‌شود ۴۲۵.

به توان دو رساندن اعدادی که در انتهای خود ۵ دارندترفند ریاضی آسان

این ترفند ریاضی در دو مرحله انجام می‌شود. به منظور بدست آوردن مربع یک عدد که در انتها ۵ دارد، ابتدا رقم اول را در نظر گرفته و در خود ضرب کنید. بعد این نتیجه را به خود عدد اضافه کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید ۳۵ را در ۳۵ ضرب کنید تا مربع آن را به دست آورید، عدد ۳ را در نظر گرفته و در خودش ضرب کنید که حاصل نه است بعد عدد سه را به حاصل اضافه کنید که ۱۲ است. در نهایت ۲۵ را به انتهای عددی که به دست آورید اضافه کنید (کنار آن بگذارید) و جواب نهایی شما بدست می‌آید: ۱۲۲۵.

منها کردن با جمع کردنترفند ریاضی آسان

اگر متوجه شدید که جمع کردن برای شما ساده‌تر از منها کردن است، این ترفند برای شماست. اگر با کم کردن دو عدد که تقریبا نزدیک به هم هستند، سر و کار دارید، سعی کنید معادله را با جمع کردن حل کنید. به جای تلاش برای کم کردن ۳۲۷ از ۳۳۴، بگویید ۳۲۷ به علاوه چه عددی می‌شود ۳۳۴؟ بعد حاصل به دست می‌آید.

جمع کردن با ۹۹ترفند ریاضی آسان

اگر می‌خواهید بفهمید هزینه خرید شما برای وسایلی که اکثرشان با ۹۹ تمام می‌شود چقدر است (کاری که موقع حراجی‌ها اغلب انجام می‌شود) نیازی به ماشین حساب ندارید. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که به جایی ۹۹، ۱۰۰ را اضافه کنیدسپس یکی را کم کنید. به عنوان مثال، برای جمع کردن ۱۷۶ با ۱۹۹ می‌توانید ۱۷۶ را ۲۰۰ جمع کنید بعد یک را از آن کم کنید.


ترجمه اختصاصی توسط مجله قرمز

منبع: rd