11 گیاه ضد حشره دارویی که باید در حیاط خانه کاشته شوند


مسلما هیچ کس از ریختن سم و اسپری ضد حشره خوشش نمی‌آید و بیشتر ما به دنبال راه‌های طبیعی برای از بین بردن حشرات هستیم. این ۱۱ گیاه ضد حشره همان چیزی است که ما نیاز داریم. یک راه حل زیستی و ارگانیک و در عین حال خوشایند و زیبا که شما می‌توانید استفاده کنید. بسیاری از این گیاهان ضد حشره گلهای زیبایی هستند که هر کسی آرزو دارد آنها را در حیاط خانه خود داشته باشد.


اسطوخودوس، گیاه ضد حشره خوشبو و دارویی

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

شما تا کنون در مقالات مختلف بخش سلامت در مورد گیاه اسطوخودوس و اثرات سلامتی آن موارد بسیاری را شنیده‌اید اما آیا می‌دانستید این گیاه ضد حشره نیز هست؟ بله شما شما می‌توانید از این گیاه برای دفع کک و پشه هم استفاده کنید در عین حال که از بوی خوش آن نیز استفاده‌های فراوانی خواهید برد.


گیاه ضد حشره ریحان در گلدان آشپرخانه

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

ریحان پشه‌ها و حشرات بالدار را از خانه دور نگه می‌دارد. می‌توان آن را در گلدان یا در باغ پرورش داد. و گلدان را در آشپزخانه نگه دارید تا علاوه بر استفاده از برگهای تازه ریحان برای آشپزی حشرات بالدار را از غذایتان دور نگه دارید.


گیاه ضد حشره بدبو اما مفید

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

شما معمولا از سیر برای آشپزی استفاده می‌کنید بنابراین حضور آن در آشپزخانه کاملا عادی است اما این گیاه یک راه حل عالی برای دفع حشرات از جمله انواع سوسکهای ژاپنی (سوسکهای باغی) نیز هست.


رازیانه با حلزون میانه خوبی ندارد

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

حلزونها در باغ شما خرابکاری می‌کنند؟ خب رازیانه یک گیاه ضد حشره  و راه حلی طبیعی برای دفع حلزونهای مهاجم است که در عین حال برای آشپزی نیز کاربرد فراوانی دارد. این گیاه جزو گیاهان ضد نفخ نیز هست.


چمن خود را با علف لیمو تزئین کنید

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

موقع مهمانی‌های خارج از خانه و داخل حیاط، پشه‌ها واقعا عذاب آور هستند پس چه باید کرد. اینجا گیاه ضد حشره علف لیمو یا همان لمون گراس یک دستیار عالی است. این گیاه یک عامل بازدارنده طبیعی علیه حشرات است.


گیاه جعفری با پشه مقابله می‌کند

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

آیا به دنبال یک راه حل عالی برای دفع پشه‌ها هستید؟ گل جعفری زیبا و همیشه سبز به خدمت شما می‌آید. این گل انواع مختلفی دارد با انواع رنگها و طول ارتفاعی در دسترس است. خوبی این گل این است که تقریبا در همه جای کشور ما قابل کشت است از شمال گرفته تا جنوب گرمسیری و داغ.


گیاه ضد حشره نعناع دوست خوشبوی شما

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

گیاه نعناع یک گیاه همه کاره در آشپزی و تغذیه و سلامت است. کسی نیست که از نعناع نفعی نبرده باشد از استفاده از روغن اسانسی آن برای درمان سردرد گرفته تا رفع نفخ و افزودن آن به ماست خیار ناهار. اما این گیاه عالی علیه چندین حشره نیز کارایی دارد از جمله پشه‌های مزاحم. می‌توانید همانند ریحان آن را در گلدان آشپزخانه نیز کشت دهید تا حشرات داخل خانه را دور کند. در روزهای بعد انواع باغهای آشپزخانه را به شما یاد خواهیم داد.


گل داودی زیبا؛ بازدارنده طبیعی حشرات

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

گل داودی یکی از گلهای محبوب در سراسر دنیاست اما این گل مشهور می‌تواند بعضی از حشرات از جمله پشه‌ها، سوسکها، سوسری‌ها (سوسکهای فاضلاب)، کنه‌ها و ماهی نقره‌ای (حشرات ریز مکانهای مرطوب مثل حمام) را دفع کند.


آلیوم از محصولات باغی شما محافظت می‌کند

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

حشرات اغلب جذب گوجه‌های تازه، خیارها و غیر می‌شوند. آلیوم کرمهای کلم، پروانه هویج، حلزون و سایر حشرات را از گیاهان باغی شما دور می‌کند تا با خیال راحت آنها را میل کنید.


با گل اطلسی به باغتان مزه دهید

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

این گلهای زیبا و روشن شته‌ها را دفع می‌کنند در عین حال که نگهداری از این گلها بسیار آسان است. گل اطلسی را در باغتان بکارید و از یک باغ بدون حشره لذت می‌برید همچنین می‌توانید زیبایی آن را به سالاد گلهای خوراکی نیز اضافه کنید.


ونوس دام ترسناک حشرات

گیاه ضد حشره,گیاهان دور کننده حشرات

اغلب شما از طریق مستندهای مختلف با گیاه گوشتخوار ونوس آشنایی دارید. این گیاه که ظاهرا ترسناک است دامی جذاب برای برای حشرات است. این گیاه را در گلدان یا داخل باغ خود بکارید تا از شر حشرات بالدار راحت شوید. دستگیری حشرات تنها یک سرگرمی برای شما نخواهد بود بلکه آنها علاوه بر حشرات بالدار مورچه‌ها را نیز به دام می‌اندازند. خب با معرفی این گیاهان ضد حشره آیا بهتر نیست شما نیز به فکر استفاده از روشهای طبیعی برای دفع حشرات باشید و به جای ریختن سم و آلوده کردن محیط زیست به راه حلهای بیولوژیک نیز نگاهی بیندازید.


ترجمه و تالیف اختصاصی توسط مجله قرمز 

منبع: ریدرز دایجست