جالب و خواندی


فصل بهار یکی از فصل‌هایی است که بسیاری از کشاورزان محصولات مورد نظر خود را در این فصل می‌کارند. یکی از کارهای مفیدی که کشاورزان می‌توانند برای رشد بذرهای بهاره انجام دهند، دادن کود مناسب به بذرها است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد دادن کود مناسب جهت رشد بذرهای بهاره به دست آورید، تا انتهای این مقاله با ما باشید.

کود مناسب جهت رشد بذرهای بهاره

همه چیز در مورد دادن کود مناسب برای رشد بذرهای بهاره

کشاورزان عزیز هنگام شروع فصل بهار و همینطور کشت‌های بهاره و هنگام بیدار شدن درختان، باید کود بهاره را به درختان بدهند. در فصل رشد درختان، ریشه آن‌ها فعال می‌شود و همینطور به خاطر افزایش درجه حرارت، مقدار نیاز گیاهان به رطوبت افزایش پیدا می‌کند و از این رو نیاز گیاهان به آبیاری بیشتر می‌شود. از جمله اقدامات مهمی که برای نگهداری در فصل بهار باید انجام شود، این است که با شروع فصل، باید رشد در درختان و گیاهان صورت بگیرد. کشاورزان می‌توانند از کودهای شیمیایی همراه با کودهای محرک آلی برای رشد بهتر درختان استفاده کنند. با این کار می‌توانند رشد گیاه و درخت را به خوبی تضمین نمایند و همینطور میزان عملکرد آن‌ها را نیز، افزایش دهند.

با شروع فصل رشد گیاهان، باید کودهایی مورد استفاده قرار بگیرند که فاز زایشی و رویشی را به صورت همزمان تحت تاثیر قرار می‌دهند و از ابتدای کار، استفاده چند مرحله‌ای از این نوع کودها، گیاه را برای ثمر دادن عالی آماده خواهد کرد. از آن جایی که گیاهان مختلف هنگام شروع رشد خود به حجم زیادی از برگ‌ها و ریشه‌ها نیاز دارند، استفاده از منابع کودی فسفره و ازته، همراه با محرک‌های رشد همچون فولیک اسید، هیومیک اسید، جلبک دریایی و آمینو اسید، ترکیب بسیار مناسبی هستند.  بنابراین بهترین زمان برای تغذیه گیاه، موقعی است که گیاه در فصل رشد است یا همراه با مراحل رشد، کود دهی گیاه باید به خوبی انجام شود.

بنابراین با شروع فصل رشد درختان و گیاهان، لازم است که کودهای استارتر در دسترس گیاهان قرار بگیرند. در طول فصل رشد گیاهان، آن‌ها به رشد رویشی نیاز دارند که شما می‌توانید با دادن کود ازته به آن‌ها، این نیاز را برطرف کنید.

بذرهای بهاره به چه نوع کودی در فصل بهار نیاز دارند؟

کود مناسب جهت رشد بذرهای بهاره

کود بهاره چیست؟ کود بهاره یکی از انواع کودهای شیمیایی به حساب می‌آید که در فصل بهار برای تقویت و رشد گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کود کشاورزی دارای عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان و درختان از جمله فسفر، نیتروژن، پتاسیم و ریز مغذی‌ها است. استفاده از کود مناسب برای رشد بذرهای بهاره به عنوان یک کود اصلاحی مناسب، برای افزایش کیفیت و همینطور عملکرد محصولات در فصل بهار مفید است. با این حال باید با دقت بالا دستورالعمل استفاده از آن کودها را دنبال کنید و مقدار مناسبی از آن‌ها را برای گیاهان و درختان خود در نظر بگیرید. نیتروژنی که در کود بهاره موجود است، به گیاهان کمک می‌کند تا بتوانند رشد سریع‌تر و بهتری داشته باشند و همینطور برگ‌های بیشتری نیز تولید کند.

از طرفی دیگر، عنصر فسفری که در این کودها وجود دارند، باعث می‌شوند که گیاهان تقویت شوند و همینطور ریشه‌های آن‌ها توسعه پیدا کنند. همینطور تشکیل شاخه‌های جدید و مقاومت آن‌ها در مقابل تنش‌های محیطی همچون خشکی و سرما، جزء مزیت‌های فسفر در کود است. با توجه به تمام نکاتی که در این قسمت عنوان کردیم، باید بگوییم که بهترین کود بهاره برای گیاهان، کود فروست و کودهای فسفر بالا هستند. این کودها به دلیل ویژگی‌های خیلی خوبی که دارند، می‌توانند باردهی درختان را افزایش دهند. کود فروت ست، بهترین کود برای استفاده روی تورم جوانه‌ها است و از آن به عنوان کود بهاره یا کود استارت نمی‌توان استفاده کرد در مورد فصل کدهای نیتروژن بالا همچون کود سه بیست یا ۱۰ ۲۰۲۰ باید مورد استفاده قرار بگیرند. در نهایت باید بگوییم که کوتاهی با فسفر بالا نیز بهتر است که در آخر فصل مورد استفاده قرار داده شوند.

چه کودی برای رشد بذرهای بهار مناسب است؟

کود مناسب جهت رشد بذرهای بهاره

در درختان مثمر، فصل بهار یکی از فصل‌های بسیار حساسی است که گیاه باید بتواند تعادل بین رشد زایشی و رویشی را در خودش حفظ کند. در ابتدای فصل بهار، مصرف کود فروت ست، سبب می‌شود که تعداد گل‌های بیشتری به میوه تبدیل شوند و همینطور از ریزش گل‌ها نیز تا حدودی جلوگیری به عمل آید. قطع آبیاری هنگام گلدهی، باعث می‌شود که گل‌ها بیشتر به میوه تبدیل شوند و ریزش میوه نیز به صورت محلول پاشی، می‌تواند کاهش پیدا کند. پس از تشکیل میوه، مصرف کود کلسیم، باعث درشت شدن میوه‌ها می‌شود و در نهایت کیفیت و قابلیت انبارداری میوه‌ها را نیز، افزایش می‌دهد.

بهترین توصیه برای کوددهی در فصل بهار

بهترین توصیه کودی، توصیه‌ای است که مخصوص به زمین و شرایط شما باشد و همینطور با در نظر گرفتن شرایط کشت شما و آزمایش خاک توزیع شود. به طور معمول باید گفت که در فصل بهار برای تغذیه و کوددهی درختان، می‌توان از کود سه بیست همراه با اسید هیومیک بهره برد. کود سه بیست قادر است عناصر پرمصرف گیاه را از جمله فسفر، ازت و پتاسیم را به خوبی تامین کند. مصرف کود هیومیک اسید نیز، جذب تمام عناصری که در خاک موجود هستند را افزایش می‌دهد.

نحوه مصرف کودهای بهاره مناسب جهت رشد بذرهای بهاره

کود مناسب جهت رشد بذرهای بهاره

کودهای بهاری می‌توانند به دو روش آبیاری و محلول پاشی مورد استفاده قرار بگیرند که برای محلول باشی، باید ۲ لیتر کود داشته باشید که آن‌ها را در ۱۰۰۰ لیتر آب حل کنید و سپس عمل کوددهی را انجام دهید. دقت داشته باشید که مقدار کوددهی باید در حدی باشد که گیاه خیس شود. در روش آبیاری نیز، باید ۵ لیتر از کود را با مقداری آب ترکیب نمایید و به زمین وارد کنید. شما عزیزان می‌توانید خرید بذر بهاره و خرید کود موردنیاز را از سایت‌های اینترنتی معتبر انجام دهید.

جمع بندی

همه ما می‌دانیم که درختان هم مانند انسان‌ها، موجودات زنده‌ای هستند و نیاز به رسیدگی و توجه دارند. به همین خاطر ما به عنوان یک انسان، باید به رشد و پرورش آن‌ها توجه داشته باشیم و برای تغذیه، کوددهی و آبیاری آن‌ها، برنامه‌ریزی کنیم. این کار باعث می‌شود تا بتوانیم محصولات سالم‌تر و بیشتری داشته باشیم. ما کودهای مناسبی که شما می‌توانید برای رشد بذرهای بهاره مورد استفاده قرار دهید را معرفی کردیم و شما باید هر کدام از آن‌ها را در زمان مناسب به گیاهان بدهید و در این زمینه می‌توانید با یک متخصص نیز، مشورت کنید‌.