اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف Wilate


آمپول ویلیت

ویلیت دارویی تزریقی است که  حاوی عوامل ضد هموفیلی و فون ویلبراند است. عوامل ضد هموفیلی و فون ویلبراند  پروتئین‌هایی هستند که به طور طبیعی در خون حضور دارند که در لخته شدن خون کمک می‌کنند. فقدان فاکتور VIII ضد هموفیلی علت ایجاد بیماری هموفیلی A  و همچنین فقدان عامل فون ویلبراند، علت بروز  بیماری فون ویلبراند است.

این دارو به طور موقت باعث  بالا بردن سطح عامل VIII یا فاکتور فون ویلبراند در خون می‌شود  که  برای کمک به لخته شدن خون، کاربرد دارد.


اطلاعات مهم مربوط به داروی ویلیت

ویلیت برای درمان خونریزی در افراد مبتلا به بیماری فون ویلبراند، استفاده می‌شود.

اگر شما یک واکنش آلرژیک شدید به عامل ضد هموفیلی در گذشته تا به حال داشتید، شما نباید از   این دارو استفاده کنید.

با دقت به  تمام دستورالعمل در مورد چگونگی نگهداری  این دارو عمل  کنید. هر برند تجاری  فاکتورهای ضد هموفیلی و فون ویلبراند ممکن است دستورالعمل‌های  نگهداری خاصی را داشته باشد.


نکاتی که باید  قبل از استفاده از Wilate بدانید

برای اطمینان از اینکه که شما با خیال راحت از این دارو  استفاده کنید، به پزشک خود اگر شما تا کنون دچار سکته مغزی یا  ایجاد لخته خون شده‌اید، اطلاع دهید.

پزشک  شما ممکن است از  شما بخواهد که قبل از استفاده از این دارو  جهت  دریافت واکسن هپاتیت اقدام کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این فاکتورهای ضد هموفیلی و فون ویلبراند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه. اگر شما در حال تغذیه کودک شیرخوار با شیر مادر هستید، به پزشک خود در این باره خبر دهید.

ویلیت  دارویی است که از پلاسمای (بخشی از خون) انسانی ساخته شده که ممکن است حاوی ویروس‌ها و دیگر عوامل عفونی باشد. پلاسما اهدا شده برای کاهش خطر آلودگی آن به عوامل عفونی آزمایش می‌شود، اما هنوز هم امکان کمی وجود دارد که  این دارو  بتواند بیماری را منتقل کند. با دکتر خود در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو، مشورت کنید.


نحوه مصرف Wilate

داروی ویلیت را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

همیشه قدرت دارو بر روی برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شما به طور صحیحی  از این دارو استفاده می‌کنید.

این دارو  به داخل ورید طریق تزریق وریدی ( IV) تزریق می‌شود.  به شما ممکن است چگونگی انجام تزریق وریدی این دارو را در خانه نشان دهند. اگر خودتان روش استفاده از این دارو و  چگونگی  تزریق تزریق وریدی ( IV) را  به درستی بلد نیستید، این دارو رو توسط خودتان تزریق نکنید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنماه های دارویی، و ورق‌های آموزش ارائه شده به شما را مطالعه کنید.  اگر شما هرگونه سوالی دارید از پزشک  یا دکتر داروساز بپرسید.

همیشه دستان خود را قبل از آماده سازی و تزریق  این دارو به خود، بشویید.

Wilate یک داروی پودری است که باید قبل از استفاده با یک مایع (رقیق کننده) مخلوط شود. اگر شما این دارو را از طریق تزریق وریدی در خانه  استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که شما چگونگی ترکیب درست این دارو و نگه داری این دارو را می دانید.

بعد از مخلوط کردن دارو با رقیق کننده، آن را در دمای اتاق  نگه داری و در کمتر از ۳ ساعت استفاده نکنید. این دارو را در  یخچال قرار ندهید و یا فریز نکنید.

اگر رنگ این دارو  تغییر کرده است و یا ذراتی در آن است آن را استفاده نکنید و با دکتر  داروساز  یا پزشک خود برای دریافت داروی جدید، تماس بگیرید.

در حین استفاده طولانی  از این دارو، شما ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های مکرری داشته باشید.

این دارو را می‌توانید تا ۳۶ ماه پس از تاریخ تولید (+ ۲ ° C تا + C 8 ° ۳۶ ° F) تا ۴۶ درجه فارنهایت) و دور از نور نگهداری کنید. بدون فراهم آوردن این شرایط، این دارو  ممکن است برای یک دوره تا ۶ ماه در دمای اتاق (حداکثر ۲۵ + درجه سانتی گراد یا ۷۷ ° F) قابل نگهداری باشد. تاریخ شروع نگهداری در دمای اتاق  باید به وضوح بر روی  کارتن نگهداری محصول ثبت شده باشد. هنگامی که در دمای اتاق  این دارو را نگهداری می‌کنید، محصول باید به یخچال و فریزر بازگردانده نشود. پس از  سپری شدن زمان قابل قبول نگهداری  در دمای اتاق، و یا سپری شدن تاریخ انقضا بر روی ویال  از این محصول، استفاده نکنید.

این دارو را فریز نکنید.

این دارو را  در ظرف اصلی برای محافظت از نور نگهداری کنید.

قبل از  تنها تزریق پودر این دارو به طور مستقیم آن را بازسازی نکنید. از این دارو  بلافاصله پس از بازسازی استفاده کنید. استفاده از داروی بازسازی شده تنها یک بار استفاده کنید و باقی مانده مخلوط را دور بیندازید.

اگر این دارو را در یخچال نگه داری می‌کنید، قبل از آماده کردن دوز آن برای استفاده آن را در دمای اتاق قرار دهید.

یک  برچسب هشدار پزشکی و یا یک کارت شناسایی را داشته باشید  که بیان کند که شما مبتلا به هموفیلی و یا بیماری فون ویلبراند هستید. هر ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی که شما را مراقبت می‌کند باید بداند که شما دچار  یک خونریزی یا  مبتلا به اختلال لخته شدن خون هستید.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

چون شما از این دارو تنها در مواقع مورد نیاز استفاده می‌کنید نیازی به برنامه ریزی دوزی برای این دارو نیست. به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف داروی ویلیت باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل و توصیه‌های  پزشک خود را در مورد هر گونه محدودیت در غذا، نوشابه، و یا فعالیت در حین استفاده از این دارو، را دنبال کنید.


عوارض جانبی Wilate

عوارض داروی ویلیت

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر شما یکی از موارد زیر را داشتید، با دکتر خود تماس بگیرید:

 • گرگرفتگی در  زمانی که تزریق انجام  می‌شود؛
 • بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، لکنت زبان، مشکلات بینایی و یا  عدم تعادل؛
 • سرفه ناگهانی، سرفه خونی؛
 • درد، تورم، گرمی، قرمزی در یک یا و یا در هر دو پا؛
 • رنگ پریده یا پوست زرد، تیره رنگ ادرار، تب، گیجی یا ضعف؛
 • خونریزی از زخم یا  جایی که در آن دارو تزریق شده است؛
 • خونریزی‌ای  که کنترل نمی‌شود.

عوارض جانبی این دارو

 • خون دماغ؛
 • بثورات و خارش؛
 • بی حسی یا سوزش؛
 • سردرد، سرگیجه؛
 • درد کمر.

چه داروهایی این دارو  را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید